Jump to content

Investiranje za pocetnike


Amigo

Recommended Posts

On 2/2/2021 at 1:39 PM, Klotzen said:

Koji im je rok da vrate pozajmljene akcije, taj info nisam video nigde oko ovog slučaja ?

 

Zavisi na koji rok pozajme akcije, to je procena kada oni misle da ce neke akcije dostici odredjen nivo. 

 

Problem je sto sortovanje ne mogu da rade mali investitori zbog garancija, jer mora da postoji odredjen kapital koji garantuje brokeru da ce mu akcije biti vracene. Sortovanje ustvari dovodi neke kompanije mnogo brze do bankrota nego sto bi se to zaista desilo. 

 

Ovo sa GME, AMC... su izgleda mali ulagaci imali neke dojave kada istice povracaj akcija od hedz fondova pa su resili da ih uniste, medjutim, oni jesu izgubili ogromnu kolicinu novaca, ali istog momenta pozajmili novac i odradili isti posao posao jer je neminovno da ce bez obzira na pumpanje akcija da skoce one ipak pasti. Tako da ce oni povratiti deo, ako ne i sav novac. U svakoj prici mali investitori ce izgubiti u odnosu na velike, a probali su da promenu tok. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2021 at 10:34 AM, Eddard said:

Kako je uopšte moguće da je shorting kao takav uopšte legalan? Meni to izgleda kao prodavanje magle, pranje novca, zelenašenje, sve samo ne nekakav poslovni model koji ima neku svrhu osim lake zarade...? Ima li neko ko može da objasni zašto uopšte takav vid poslovanja postoji i čemu doprinosi?

Savrseno legalno, i sto ne bi bilo? Za one koji kupuju akcije sa procenom da ce porasti, isto je kao unapred kockati se na to da ce pasti. To je isto prodavanje magle. Ako uzmes u obzir da realno procena vrednosti kompanija ne stoji, najcesce na danasnji dan te akcije ne vrede za koliko se prodaju, tj firma ne vredi. Bukvalno ti kupujes buducu vrednost a ne danasnju.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

 

Zavisi na koji rok pozajme akcije, to je procena kada oni misle da ce neke akcije dostici odredjen nivo. 

 

Problem je sto sortovanje ne mogu da rade mali investitori zbog garancija, jer mora da postoji odredjen kapital koji garantuje brokeru da ce mu akcije biti vracene. Sortovanje ustvari dovodi neke kompanije mnogo brze do bankrota nego sto bi se to zaista desilo. 

 

Ovo sa GME, AMC... su izgleda mali ulagaci imali neke dojave kada istice povracaj akcija od hedz fondova pa su resili da ih uniste, medjutim, oni jesu izgubili ogromnu kolicinu novaca, ali istog momenta pozajmili novac i odradili isti posao posao jer je neminovno da ce bez obzira na pumpanje akcija da skoce one ipak pasti. Tako da ce oni povratiti deo, ako ne i sav novac. U svakoj prici mali investitori ce izgubiti u odnosu na velike, a probali su da promenu tok. 

 

Niko nije imao dojavu jer short akcije nisu vremenski ograničene

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, vepar said:

I dalje ne znam kako da udjem na berzu, dakle koji je najbezbolniji nacin i preko koga ili cega da prebacim pare

 

Pre 5-6 godina ja sam uzimao neke akcije na NYSE preko brokera - Ilirike. Ne znam kako sad funkcionisu, verovatno su se optimizovali i unapredili u medjuvremenu, ali tad je trebalo da se otvori devizni racun u nekoj od banaka sa kojom saradjuju, prebace pare i preko telefona su se obavljali nalozi. Baci pogled na njihov sajt - vidim da sad imaju i neku platformu...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Jurgen said:

 

Niko nije imao dojavu jer short akcije nisu vremenski ograničene

 

Ne razumem sta hoces da kazes. Kada hedz forndovi pozajmljuju akcije od brokera oni imaju dogovor kada ce te akcije da vrate brokeru, znaci, postoji ograniceno vreme. 

Mali investitori su uleteli u memonetu kada je doslo vreme vracanja u ovom slucaju Melvin Capital. Ne postoji drugi razlog zasto bi se i jedan h.f. udrzamo ako je mogao da ceka jos mesec dana da padnu akcije koje svakako nista ne vrede i koje su naduvali u jednom momentu. MC jeste izgubio novac, tj 53% njihove vrednosti, ali onda im je uletela pozajmica od 3.75 b. dolara i oni su ponovili sve isto. Kupili akcije, skupo ih prodali (RH je pustio ponovo kupovinu u ponedeljak) i cekaju da padnu da ih kupe ponovo i vrate brokerima. Zaradice ako ne i vise sto su imali bas zbog vrednosti akcija koja je naduvana.  

Robin Hud je ustvari ucini najvecu uslugu velikim ulagacima, zaustavljajuci prodaju, pa pustajuci ponovo.  

 

Link to comment
Share on other sites

Sad sam malo pročitao rok stvarno ne postoji. Ali postoji opcija da onaj ko je izdao akcije može da ih traži nazad sa vrlo kratkim rokom i tada je onaj ko je iznajmio akcije dužan da ih vrati. Čak šta više većina brokera zadrži pravo da oni samo otkupe u ime onog što šortuje da bi smanjili gubitak na minimum. A to je upravo ovaj slučaj kada cena ide u obrnutom smeru od onoga kom se ovaj što šortuje nadao. Brokeri su uglavnom uzdržavaju od tih akcija jer to vodi u raskidanje ugovora ali kada je situacija kritična moraju to da odrade.

 

E sad konkretno u ovom slučaju koliko vidim ovi su vratili akcije i pretrpeli gubitak jedino ne znam da li je to bilo na inicijativu brokera ili je sam fond to odlučio.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Klotzen said:

Sad sam malo pročitao rok stvarno ne postoji. Ali postoji opcija da onaj ko je izdao akcije može da ih traži nazad sa vrlo kratkim rokom i tada je onaj ko je iznajmio akcije dužan da ih vrati. Čak šta više većina brokera zadrži pravo da oni samo otkupe u ime onog što šortuje da bi smanjili gubitak na minimum. A to je upravo ovaj slučaj kada cena ide u obrnutom smeru od onoga kom se ovaj što šortuje nadao. Brokeri su uglavnom uzdržavaju od tih akcija jer to vodi u raskidanje ugovora ali kada je situacija kritična moraju to da odrade.

 

E sad konkretno u ovom slučaju koliko vidim ovi su vratili akcije i pretrpeli gubitak jedino ne znam da li je to bilo na inicijativu brokera ili je sam fond to odlučio.

 

Moguce da gresim. Nisam se nikada bavila niti interesovala sa short sale do sada, samo sam se vodila logikom. Ako nesto pozajmis obicno imas neki rok kada se dogovoris da vratis. Plus, ova akcija malih investitora ne bi znacila nista ako hedz fond moze da ceka neodredjeno vreme da akcije ponovo padnu. 

 

Da su imali vremena da cekaju, posto geme stop, amc... jesu firme u odumiranju, oni ne bi vracali po najvisoj ceni da izgube, pa da ponovo pozajmljuju pare i okrenu jos jedan krug. Moguce da gresim. Ja igram malo obicnu kupovinu i prodaju, cak i forex (za koji bas nemam puno zivaca 😄 )

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Baby said:

 

Moguce da gresim. Nisam se nikada bavila niti interesovala sa short sale do sada, samo sam se vodila logikom. Ako nesto pozajmis obicno imas neki rok kada se dogovoris da vratis. Plus, ova akcija malih investitora ne bi znacila nista ako hedz fond moze da ceka neodredjeno vreme da akcije ponovo padnu. 

 

Da su imali vremena da cekaju, posto geme stop, amc... jesu firme u odumiranju, oni ne bi vracali po najvisoj ceni da izgube, pa da ponovo pozajmljuju pare i okrenu jos jedan krug. Moguce da gresim. Ja igram malo obicnu kupovinu i prodaju, cak i forex (za koji bas nemam puno zivaca 😄 )

 

Nemaš rok, ali moraš imati margin, tako da možeš da pokriješ svoju poziciju. Logično, kako se menja cena akcija koju si short-ovao tako se menja i iznos koji treba da imaš položen.

 

Takođe, akcije se praktično mogu short-ovati i opcijama i fjučersima koji imaju rok isteka. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Apple pregovara ko ce da proizvodi Apple Car, Korejanci ili Japanci.

Mislim da ko hoce siguricu, Apple stock je svakako u uzem izboru.

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-02-05/japan-carmakers-jump-after-nikkei-report-on-apple-ev-development

 

https://www.channele2e.com/news/apple-car-details-timeline-launch-date/

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

Ja pretpostavljam da su morali da vrate akcije jer kada je nastao stampedo sa dizanjem cene verovatno su ostali akcionari hteli da prodaju akcije da iskoriste rast pa je Broker morao da traži od ovih da vrate šortovane akcije. Naravno nisam nigde našao taj podatak samo razmišljam na glas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo sto Elon radi je zapravo hedzovanje njegovih operativnih gubitaka. Napravice gain time sto ce podici vrednost btc, i samo ce ga prodati u nekom momentu kad ce valuta opet da trusne.

Moze biti za mesec dana ili za par meseci.

Uglavnom, fino se igra sa trzistem i sa publikom, pa i ostalim investitorima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Previse je ogromnih korporacija i investitora vec krenulo da ulece u kripto valute, postoji nenormalan broj kvalitetnih startupova, Tesla planira da dozvoli placanje kriptovalutama njihovih proizvoda, u Ceskoj vec mozes da kupujes kripto valutama stvari u najvecoj elektro radnji, tako da je tesko da ce se sve vratiti na period posle prethodne altsezone 2017e.

Link to comment
Share on other sites

Pi coin је најчешће споњимана криптовалута у Србији последњих пар месеци рекао бих. Знате ли нешто више? Људи масовно шаљу реферале, рекламирају, мантрају, просипају реторику...

Јел инсталирао неко апликацију на тел?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, RatzenStadt said:

Pi coin је најчешће споњимана криптовалута у Србији последњих пар месеци рекао бих. Знате ли нешто више? Људи масовно шаљу реферале, рекламирају, мантрају, просипају реторику...

Јел инсталирао неко апликацију на тел?

 

Imamo zena i ja instalirano, smorio me kum da instaliram, skupili smo po 400 PiJova.

Ako ikad bude nesto vredeo, ocekujem da bude tipa 1 cent.

Link to comment
Share on other sites

On 2/23/2021 at 1:46 AM, RatzenStadt said:

Pi coin је најчешће споњимана криптовалута у Србији последњих пар месеци рекао бих. Знате ли нешто више? Људи масовно шаљу реферале, рекламирају, мантрају, просипају реторику...

Јел инсталирао неко апликацију на тел?

 

On 2/23/2021 at 3:07 PM, AgroLaki said:

 

Imamo zena i ja instalirano, smorio me kum da instaliram, skupili smo po 400 PiJova.

Ako ikad bude nesto vredeo, ocekujem da bude tipa 1 cent.

 

 

https://hackmd.io/LZZth3arQda-CUM7CFaBKA?view

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...