Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

Pogledao sinoc novog "Borata"..cenim trud,angazman i talenat Sache Barona Cohena,ali film nije uspeo da ponovi utisak prvog. Verovatno i zato sto je izostao efekat novog, iznenadjujuceg i sokantnog. Daleko od toga da "Borat 2020" ne uspeva da sokira - u pojedinim scenama itekako,ali sve mi je nekako deja vu.
Ok,oni koji su gledali film "Leningrad Cowboys Go Amerika" Aki Kaurismakija (o rok seljacinama sa severa Finske koji odlaze da osvoje americku publiku) ce mozda reci da ni ideja prvog "Borata" nije bas originalna,ali jeste dovoljno razlicita, te sam ga doziveo takvim - potpuno osvezavajucim. E,to nedostaje ovom nastavku.

Daleko od toga da film nema sta da ponudi:Borat je i dalje (politicki) nekorektan i groteskan,neprijatan i incidentan. Jos uvek je netolerantan, sa ekstremno konzervativnim shvatanjima i stavovima.  Razlika u odnosu na prvi film je sto ovde, u navedenim osobinama,glavnog lika nadmasuju,premasuju neki drugi likovi poput belih suprematista ili pojedinih predstavnika Trumpove administracije. No,za razliku od pobrojanih,iz glavnog junaka izvire ljudskost.

"Borat 2020" je dobra komedija sa jakim elementima politicke satire. Usudio bih se reci i da je svojevrsno svedocanstvo o svetu i prilikama koje su njemu vladale bas u ovoj godini,i da ce kao takav dobiti veci znacaj u godinama koje dolaze. Kao svedok vremena i podsetnik,sa posebnim akcentom na turbulentu epidemiolosku i politicku situaciju u JuEsEndEj.

I dok "Borat" iz 2006-te lagano ulazi u mojih top5 komedija svih vremena,ovaj se ne kotira tako visoko. Ne potpada pod kategoriju apsolutne preporuke,ali ga treba pogledati,posebno u uslovima mrsave ponude komedija poslednjih godina.

P.S.ziv nisam da saznam kako su snimili scene sa Rudijem Djulijanijem,prijateljem naseg mucenog Psiho-Pato-PreCednika?


https://www.imdb.com/title/tt13143964/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gledao sam pre neki dan prvi put "Breakfast club" https://www.imdb.com/title/tt0088847/

 

Znao sam sta je film sta predstavlja ali ga nikad nisam odgledao. Moram reci da mi se svideo, uz sve mane i ogranicenja koja ovakva tema uslovljava 

na kraju je to jedno kompaktno ostvarenje ponekada neubedljive glume ali lepa tinejdz prica. Jasno je zasto film i posle toliko godina ima kultni status.

 

Prica se vrti oko 5 tinejdzera u srednjoj skoli koji subotom odradjuju kaznu. Svaki od njih predstavlja jedan stereotip i klasicnog srednjoskolca 80-ih, 

lepa devojka koju smatraju za prizemnu, sportista kroz koga otac ostvaruje svoje snove, buntovnik iz rasturene porodice, streber koga pritiskaju d abude najbolji, goticarka bez drugova...

Odradjujuci kaznu bolje ce se upoznavati i okrivati da nisu bas onakvim kakvim se cine na prvi pogled. 

Kao sto rekoh nema klasicnijeg i stereotipnijeg zapleta ali 1985-e je i to bilo inovativno.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2020 at 10:44 PM, SteveFrancis#3 said:

Nije ni prvi film neko ludilo, mnogo bolji su mu Borat skecevi iz Ali G Showa. Ali bas mnogo bolji.

Kasnim malo ali Borat skečevi pre filma su najbolji SBC skečevi generalno. Mislim i posle je dominirao ponekad, Who is America? ima dosta genijalnih ali ti original Borat skečevi su zlato

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Nicklord said:

Kasnim malo ali Borat skečevi pre filma su najbolji SBC skečevi generalno. Mislim i posle je dominirao ponekad, Who is America? ima dosta genijalnih ali ti original Borat skečevi su zlato

Kompletan show je bio zlato. 

 

Sve poslije je, meni, za komad slabije. Na kraju krajeva previše je sat-dva Borata bez prestanka. 

 

 

'Diktator' mi je najbolji od dugometražnih filmova. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Nicklord said:

Kasnim malo ali Borat skečevi pre filma su najbolji SBC skečevi generalno. Mislim i posle je dominirao ponekad, Who is America? ima dosta genijalnih ali ti original Borat skečevi su zlato

 

Brutalni su ti Borat skecevi, ali meni Ali G kao lik uopste ne zaostaje, naprotiv. Oni njegovi 'talk show' komadi su prokleto zlato - Medical Ethics, Science, Religion, Bullying... Sve bolje od boljeg. Cak mi je ta njegova persona nekako najujednacenija i najfinije nastelovana, iz kog god ugla da gledam.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je i Ali G Indahouse vrlo dobar. Kao celina nije sad neko ludilo i najbolji uradak u istoriji komedije, ali ima zaista jakih fora, a i medju mojim ortacima iz klinackih dana je dostigao kultni status svojevremeno. Kao i Scary Movie 3 recimo, a koji je bez razloga strasno napljuvan od kritike (kao i Ali G), a vidim poslednjih godina da je to nesto kao in i uzasno avangardno posrati se po tim i takvim filmovima. Isto vazi i za Superhero Movie koji je ako gledas ocene po specijalizovanim sajtovima skoro pa najgori film ikad snimljen, a npr samo onaj skec sa Tomom Cruiseom je bolji od kompletne filmografije mnogih mediokriteta kojima ta ista kritika titra jajca godinama. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Meni je i Ali G Indahouse vrlo dobar. Kao celina nije sad neko ludilo i najbolji uradak u istoriji komedije, ali ima zaista jakih fora, a i medju mojim ortacima iz klinackih dana je dostigao kultni status svojevremeno. Kao i Scary Movie 3 recimo, a koji je bez razloga strasno napljuvan od kritike (kao i Ali G), a vidim poslednjih godina da je to nesto kao in i uzasno avangardno posrati se po tim i takvim filmovima. Isto vazi i za Superhero Movie koji je ako gledas ocene po specijalizovanim sajtovima skoro pa najgori film ikad snimljen, a npr samo onaj skec sa Tomom Cruiseom je bolji od kompletne filmografije mnogih mediokriteta kojima ta ista kritika titra jajca godinama. 

Eh, zaboravio si scenu kad Stefan Kapicic drzi pridiku Rajku Rejnoldsu u Deadpool-u.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Kod Ali G je bitno napomenuti da je to išlo pre više od 20 godina. U to vreme komedija nije bila tako brutalna pa je to bilo nešto neviđeno. Danas takvih komedijanata ima dosta tako da sa ove distance ne izgleda toliko spektakularno. Pogotovo mlađim ljudima koji ga danas prvi put gledaju. Sve te "nekorektnosti" koje su tada bile no-no u svetu komedije danas su potpuno normalne.

 

Siguran sam da je osnovna ideja o Boratu u stvari potekla od Ali G pošto je umišljeni reper nešto što je bilo nesvarljivo za tadašnju srednju i stariju generaciju on ga je zamenio umišljenim novinarom iz "bogu iza nogu" zemlje. Intervjue kao što su u Boratu 1 i 2 je prvo radio kao Ali G i bili su još brutalniji nego ovi Boratovi. Sećam se jednog sa časnim sestrama i fratrima kada ih je urnisao što je u to vreme bio šok.

Link to comment
Share on other sites

In Time (2011)

https://m.imdb.com/title/tt1637688/

 

 

Niccol je veoma zanimljiv pisac, neka djela su mu odlična. U ovom filmu je isto ponudio jednu interesantnu ideju. Ljudi prestaju da stare sa 25 godina i jedino što ih održava u životu je vrijeme, koje postaje jedina valuta u tom svijetu. Dok se jedni muče da prežive iz dan u dan, drugi imaju nagomilane količine novca i potpunu kontrolu nad njim. Tu je jasno na šta se cilja. Problem je sam razvoj priče. U nekim djelovima je previše holivudski jeftin i loše razradjen. Sami dijalozi između likova su solidni, provuče se i neka komična sekvenca. Gluma je solidna. Glavni likovi su skromni, ali zato su sporedni glumci mnogo bolji. Solidan je film generalno, ali imao je potencijal da bude još bolji.

Edited by Shunsuke Nakamura
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2020 at 8:54 PM, Klotzen said:

Ja ovaj "intervju" sa Bekamom i Viktorijom gledam minimum jednom godišnje. A takvih materijala ima gomilu :

 

 

 

 Dvehiljadite kao da su mi juce bile, a sad kad trepnem vidim koliko se moda i stil promenio. Recimo, ovde mi je Viktorija katastrofa, pogotovo frizura, dok mi je recimo na ovoj novijoj slici, sto bi rekla Brnaba, topina top jbt. 

GettyImages-488755371-1500x1200.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.imdb.com/title/tt1935179/

 

Dva mlada dečaka pronađu begunca koji se sakriva na ostrvu u Misisipiju i sklope pakt da će mu pomoći u begu i u ponovnom ujedinjenju sa svojom ljubavi.

Elis je 14-godišnji dečak i odlučan je da pomogne svom novom prijatelju Madu, opasnom, ali harizmatičnom beguncu da umakne od zakona i vrlo ozbiljnog lovca na glave.

 

 

Nije los filmic, na prvi pogleda obicna prica ali jako lepo uradjena i viseslojna. Podsetio me na neke tinejdz filmove 80-ih. Da nije nekih Holivudskih momenata sa pucanjem, akcijom i 

preterano razvijenim telom Metju Mekonahija koji u filmu bukvalno gladuje nedeljama na ostrvu ali izgleda kao da mu ne manjka steroida ovaj film bi svakako imao i vecu ocenu od 7/10. 

Inace to je jedna od mojih zamerki novijim filmovima, ako glumci vec izgledaju kao izvajani onda nemoj to da koristis kada moze biti kontraproduktivno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Barfly (1987)

 

U velikoj mjeri biografski film Bukovskog, on je napisao i scenario. Film nema neku jasnu radnju, više je to prikaz jednog načina života. Klošarenja, opijanja i gomile kafanskih tuča. Najveći kvalitet filma su dobri dijalozi. Velika doza ciničnih replika, tipičnih za ovog pisca. Rourke i Dunaway su odlično odglumili. Dopašće se većini ljudi koji vole Bukovskog.

 

Enklava (2015)

 

Pogledao sam i ovaj film. Znao sam šta je tema filma, pričalo se dosta o njemu kad je izašao. Rijetki su domaći filmovi koji uspiju kvalitetno da obrade neku ozbiljnu temu. Mislim da je Enklava u tome uspjela. Nije to neko remek-djelo, ali jeste pristojan i ozbiljan film. Film prikazuje otudjenost i usamljenost ljudi koji žive u tim uslovima. Reditelj dobro povezuje neke sitne detalje i uspješno dolazi do poente. Poslednja scena je isto jako bitna, ona nagovještava da se život klinca nije puno promijenio samim prelaskom na teritoriju u kojoj većinski živi njegov narod, tako da ostaje nekako odbačen od društva. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

v1.bjs0NDMyNTtqOzE4NjMwOzEyMDA7NDAwMDsyM

 

The Front Line (2011)

 

Interesantan južnokorejski film o Korejskom ratu. Prati borbe za neko imaginarno brdo koje je iz nekog razloga postalo glavna opsesija obe strane da ga osvoje pre nego što se isti završi. Radnja je fikcija ali je lepo osmišljena da pokaže besmisao rata. To bi bila neka okvirna radnja filma ali postoji i radnja filma vezana za jedinicu koju pratimo i tu već postoji dosta rupa ali u suštini priča jeste interesantna. Čini se da su u montaži izbacivali dosta materijala jer imamo one slučajeve da dva lika koja u filmu razmene 3-4 rečenice na kraju se pobratimljavaju i tome slično. Scene akcije su vrlo dobre, podsetile su me na stari film "Hamburger Hill" pa ko je gledao zna šta može da očekuje. Odprilike film je malo iznad proseka taman toliko da može da se kaže da je vredelo odgledati ga ali ko nije ljubitelj ratnog filma može slobodno da ga zaobiđe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pogledao drugi put (znaci prvi put nakon bioskopa) Jokera.

Potvrdio sam utisak da je Todd Phillips napravio dobar film. Nijednog momenta radnja nije monotona,nema praznog hoda. Prilikom prvog gledanja sam mislio da je citava scena gostovanja kod voditelja Murraya Franklina (R.De Niro) pomalo preambiciozna,a njen krvavi rasplet preteran. I sad mislim da je taj deo mozda mogao biti drugacije napisan,ali onda bi to podrazumevalo i niz drugih preinaka u scenariju. Obzirom na nacin na koji je lik kojeg igra J.Phoenix dozivljavao svoj razvoj,to je bio logican poslednji korak u njegovoj transformaciji iz Arthura Flecka u Jokera.

Nego,zaboravih sta smo pisali o filmu prosle godine..posebno me zanima sam kraj filma - scena u bolnici Arkham. Kako su je forumasi protumacili? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...