Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Al dobre su bile, nosio sam ih nekih 5-6 godina i na kraju se djon odlepio i odnesem obucaru koji je to zalepio i udario neke eksercice, ali posle su propustale vodu kada stanem u neku baricu, tako da sam morao da kupim neke druge. Gornji deo je ostao skoro kao kad su bile nove, jes da sam ih mazao redovno.

Negde u drugoj polovini osamdesetih sam imao neke tamnoplave Adidas cizme, tj Planika, moja omiljena prodavnica obuce, za zimu, to nije isto imalo smrti, mogle su da traju vecno, ostale u stanu, al hajd nekome su valjda posluzile.

Ovo je najpribliznije sto sam nasao, dosta su slicne, sam sto su ove bile malo manje glomazne, za sneg idealno, toplo, suvo.

Nekada smo imali sneg redovno svake godine :classic_biggrin:

46540749845_ded69d7ee9.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
11 hours ago, Amigo said:

 

Jasam spomenuo industrijsku revoluciju koja se desila u 19 veku, nidje veze sa komunistima, ali kada vec spominjes komuniste, oni su bili stvorili ipak neku industriju, verovatno si mlad pa ne pamtis SFRJ i sta se sve tada proizvodilo, dok se sada vidim savetuje da se ide na selo i cuvaju ovce.

 

Juga je bankrotirala 1980tih samo sto se o tome tad nije mnogo pisalo, jel mislis da je stezanje kaisa u vreme Milke Planinc bilo eto tek onako? Dakle da je ta privreda bila dobra ne bi se to desilo. Elem po meni ostar ali dobar opis stanja te zemlje pogotovo deo u vezi zarada:

 

https://www.youtube.com/watch?v=jA4CmOhJJgg

 

Dakle ta privreda je bila za decu, imamo si gomile fabrika gde su radnici dolazili da samo prime platu, npr neko koji su ziveli po selima da se odmore od poljoprivrednih radova, drugi koji su iz gradova da se druze u fabrici i cesto da piju alkohol. Retke su bile fabrike koje su bile normalne a i to samo zato sto se to tako desilo, radnici i inzenjeri su hteli da rade kako treba bez motivacije (sem pohvale i slicno) pa su proizvodi bili prihvatljivi. 

 

Mozda jedino u namenskoj je bilo drugacije jer tu si imao posla sa armijom a to onda povlaci i ozbiljne kazne. Ali komercijalna industrija... 

 

Znam dobro kako je bilo posto radim u fabrici koja je iz te sfrj ere, a i mnogi rodjaci i komsije su radili pa znam kako je bilo bolje od mnogih.

 

Dakle posto nismo prosli isti put npr ko Holandezi pa jednom moramo da ga prodjemo, ovo sad to nije dakle morace ko Rumuni da se desi migracija iz grada na selo pa onda polako da se gradi kakav takav smisleni sistem.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, MeanMachine said:

 

Juga je bankrotirala 1980tih samo sto se o tome tad nije mnogo pisalo, jel mislis da je stezanje kaisa u vreme Milke Planinc bilo eto tek onako? Dakle da je ta privreda bila dobra ne bi se to desilo. Elem po meni ostar ali dobar opis stanja te zemlje pogotovo deo u vezi zarada:

 

Hajd ti meni objasni kako je to bankrotirala, ali malo detaljnije, nemoj ono reko mi jedan čo'ek. Kako se to manifestovalo taj bankrot, jer ja se uopste ne sjecam tog bankrota, a trebao bi, jer sam tada vec bio odrastao.

 

12 hours ago, MeanMachine said:

 

I nemoj mi dokaze iz igranih filmova.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Amigo said:

Hajd ti meni objasni kako je to bankrotirala, ali malo detaljnije, nemoj ono reko mi jedan čo'ek. Kako se to manifestovalo taj bankrot, jer ja se uopste ne sjecam tog bankrota, a trebao bi, jer sam tada vec bio odrastao.

 

Sećaš se, siguran sam, nestašica benzina, deterdženata, sapuna, vate, dečje hrane, pelena, kafe... zatim ograničenja, tzv, "ograničenja raspolaganja društvenim sredstvima", to je prinudno smanjenje troškova poslovanja, koje je nekad dovodilo i do smanjenja proizvodnje, prihoda, dohotka. To je bilo posledica nemogućnosti otplate dospelih dugova i dobijanja novih kredita, kasnije se ušlo u pregovore sa poveriocima, državama, bankama, MMF o reprogramu dugova, delimičnom otpisivanju, otkupu.

Zastajala je proizvodnja koja je zavisila od uvoznih komponenti, a skoro svaka jeste zavisila u nekoj meri, neke firme su imale umanjenje proizvodnje, neke zastoj, neke prekid. 

Tada se nije govorilo o bankrotu, jedva da je neko smeo da pomene i krizu, gpovorilo se o objektivnim poteškoćama, a te objektivne poteškoće su u dobroj meri podstakle i nacionalizam koji je krajem osamdesetih postao vodeća ideologija i u okviru saveza komunista, od SKJ je ostao samo naziv za neko vreme, brzo se i to napustilo ali ne i način upravljanja.

 

Link to comment
Share on other sites

Bonovi za benzin su se koristili od 1982. do 1984. Dvadeset litara mesečno po automobilu, važilo je za celu Jugu.

 

 

 

Bonus_for_fuel.jpg

 

 

 

 

 

U Beogradu u istom periodu... Kilogram deterdženta, litar ulja i 100g kafe po bonu mesečno. Svaki član porodice je dobijao ovakav talon. Rezerva je iskorišćena kasnije, kad je uvedena restrikcija i na šećer. Kilogram mesečno po glavi.

 

 

 

1439949297.aB6xWbDlst1WV26k.jpeg

 

 

 

@Amigo je tada živeo u Sarajevu, to je bilo vreme Olimpijskih igara, tamo nije smelo ništa da fali  :smiley2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ovo u vezi benzina i par nepar nije imalo veze sa Jugoslavijom, nego je bilo svuda, zbog nekog odbijanja arapskih zemalja da prodaju naftu po nekoj ceni, tako nesto, a par nepar sistem je valjda smisljen u Holandiji. 

 

Ako se dobro sećam, za gorivo, to je bilo sedamdesetih kad su zemlje OPEC drastično smanjile proizvodnju, čitaj povećale cenu nafte. Osamdesetih, kad sam išao u Austriju i Nemačku, Grčku, Tursku, nije bilo redova za gorivo, nikakvih ograničenja. Bilo je redova u Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj, tu su drugi razlozi.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Div said:

 

Sećaš se, siguran sam, nestašica benzina, deterdženata, sapuna, vate, dečje hrane, pelena, kafe... zatim ograničenja, tzv, "ograničenja raspolaganja društvenim sredstvima", to je prinudno smanjenje troškova poslovanja, koje je nekad dovodilo i do smanjenja proizvodnje, prihoda, dohotka. To je bilo posledica nemogućnosti otplate dospelih dugova i dobijanja novih kredita, kasnije se ušlo u pregovore sa poveriocima, državama, bankama, MMF o reprogramu dugova, delimičnom otpisivanju, otkupu.

Zastajala je proizvodnja koja je zavisila od uvoznih komponenti, a skoro svaka jeste zavisila u nekoj meri, neke firme su imale umanjenje proizvodnje, neke zastoj, neke prekid. 

Tada se nije govorilo o bankrotu, jedva da je neko smeo da pomene i krizu, gpovorilo se o objektivnim poteškoćama, a te objektivne poteškoće su u dobroj meri podstakle i nacionalizam koji je krajem osamdesetih postao vodeća ideologija i u okviru saveza komunista, od SKJ je ostao samo naziv za neko vreme, brzo se i to napustilo ali ne i način upravljanja.

 

 

Secam se ja malo tih nestasica, ali to nema veze sa bankrotom, nego ljudi vole tako da preteruju. Bankrot znaci da drzava vise ne moze da izmiruje svoje obaveze, da isplacuje plate, penzije itd. To se nije nikada desilo i po tim kriterijumima danas bi sve drzave ex-SFRJ bankrotirale, jer non-stop se uzimaju krediti.

 

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ovo u vezi benzina i par nepar nije imalo veze sa Jugoslavijom, nego je bilo svuda, zbog nekog odbijanja arapskih zemalja da prodaju naftu po nekoj ceni, tako nesto, a par nepar sistem je valjda smisljen u Holandiji. 

 

Jebga, ljudi pisu stvari, a ne znaju najosnovnije cinjenice.

 

1 hour ago, Stiletto said:

 

@Amigo je tada živeo u Sarajevu, to je bilo vreme Olimpijskih igara, tamo nije smelo ništa da fali  :smiley2:

 

Ma, Amigo je tada bio mlad i nije me interesovao deterdzent, ulje, secer. Nije bilo nestasice onoga sto je mene interesovalo tada :classic_biggrin:

 

Ne secam se koliko je to trajalo, uglavnom nije se preskocilo niti jednom odlazaka na more, kao student sam imao stipendiju, sve u svemu osamdesete su bile sjajne godine, i ako je bilo tih nestasica, ljudi su verovali u bolji zivot, nesto sto sada cini mi se ne postoji.

Sad sto se ispostavilo da je to verovanje u buducnost bilo pogresno, jer je dosla neka druga buducnost, koju nismo ocekivali, jer druga stvar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...