Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

3 hours ago, Janne240 said:

Parkerica sa strelicom arrow, moje je bila srebrno crna ili potpuno metalik. Odavno ne koristim, koristio ih u srednjoj skoli. Imam primerak.

 

Eh, neko od predaka je bio umetnik ili inzenjer i ja sam nasao komplet nekih pera koja su se umakala u tus pa se njima crtalo.

 

I par godina kasnije, upoznam curu godinu dana stariju koja je upisala ETF. I ona me nazove, valjda joj je trebalo za tehnicko crtanje, i pita imam li Rapidografe. A ja nemam pojma o cemu prica, zakljucim da je to nesto za tehnicko crtanje i kazem da imam. Ona dodje i popizdi. Od crtanja nista, ali je zapao neki seks.

 

Danas se vise ne secam kako se zvala, seks je nebitan jer sam star, bolestan i nesposoban, samo mi je zao sto ne znam gde je taj komplet jer bi to sad bio antikvitet i vredeo neke pare.

:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nasao sam na netu sliku. Bas ovakav komplet je bio:

 

9HnVKqv.jpg

 

Jasno, barem par decenija pre Rapidografa. Nisam znao sta bih s tim ni kako se to koristi. No, bilo mi je lepo i zanimljivo.

I, kad vec nisam umeo da time crtam, neka je barem posluzilo za druzenje s devojkom. Nije ni ona znala kako se TO koristi, ali je iskoristila mene mladog i blesavog...

Jos uvek sam blesav, samo vise nisam mlad.

:roflmao:

 

 

 

Edited by zoran59
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2023 at 6:26 PM, zoran59 said:

Nasao sam na netu sliku. Bas ovakav komplet je bio:

 

9HnVKqv.jpg

 

Jasno, barem par decenija pre Rapidografa. Nisam znao sta bih s tim ni kako se to koristi. No, bilo mi je lepo i zanimljivo.

I, kad vec nisam umeo da time crtam, neka je barem posluzilo za druzenje s devojkom. Nije ni ona znala kako se TO koristi, ali je iskoristila mene mladog i blesavog...

Jos uvek sam blesav, samo vise nisam mlad.

:roflmao:

 

 

 

Koliko ja vidim to nisu rapidografi. Ovo je sestar za tehnicko crtanje i set dodataka.  Ja sam TC imao u srednjoj skoli i imao sam ovaj isti komplet + komplet rapidografa. Osim samog sestara nista iz kompleta nisam ni koristio. Btw, pretpostavljam da je ono 59 od 1959 i da je pomenuta prijateljica 1958 i da je upisala ETF krajem 1970-ih sto objasnjava cinjenicu da je imala tehnicko crtanje. Isto je ukinuto na ETF-u od sredine 1980-ih.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2023 at 12:11 AM, mladenvzz said:

...zorane,svojevremeno si pisao da si bio student,i da si krenuo na ETF.Ako je tako onda te prof Baldani sigurno naučio što je na slici,koju si stavio i kako se to koristi

 

Mladene, nije. Ja sam nesto mladji od tebe, a uz to sam prije ETF-a proveo godinu dana na FSB-u (ne sjecam se tko je drzao tehnicko crtanje tamo). Dok sam stigao na ETF, ovih starudija nije bilo, svi su koristili Rapidografe.

 

On 9/10/2023 at 10:36 AM, tomas.hokenberi said:

Koliko ja vidim to nisu rapidografi. ..............

 

Naravno, nisu. Zato sam i napisao kako sam, nesvesno, obmanuo tu neku devojku da dodje i pozajmi komplet - misleci da je to isto. A godinu kasnije razumeo da nije, nema veze.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, zoran59 said:

Naravno, nisu. Zato sam i napisao kako sam, nesvesno, obmanuo tu neku devojku da dodje i pozajmi komplet - misleci da je to isto. A godinu kasnije razumeo da nije, nema veze.

Ali nisu ni neka starudija koja se koristila pre rapidografa. Taj set je jednostavno druga vrsta alata za tehničko crtanje. Neznatno moderniji set bi imao u kompletu i standardni adapter (npr moj komplet iz 1980-ih je bio praktično identičan osim što je bilo moguće koristiti sa rapidografima "našrafljenim" na šestar) za povezivanje rapidografa na šestar (umesto grafitne olovke ili pera). Jedini umetnik koji bi takav set koristio je neko ko se bavi industrijskim dizajnom.

 

Btw. tehničko crtanje koje sam imao u srednjoj elektrotehničkoj školi (srećom na ETF-u su ga ukinuli nekoliko godina pre nego što sam ga upisao 1990.) je bio ubedljivo najbeskorisniji predmet a koji mi je uzimao sate i sate preko vikenda. Bio je za red veličine beskorisniji i od predmeta tipa "Odbrana i Zaštita" ma koliko to delovalo neverovatno. U svojih 28 godina inženjerske karijere nikada nisam imao potrebu da kreiram tehnički crtež sa kotama, tehničkim pismom pod uglom od 75°, ni sa softverom za tehničko crtanje, a kamoli sa rapidografima. Crtaću tablu sam posle 1989 uživo video samo u magacinu starog, davno izbačenog, krša u firmi. 

Nacrtao sam (uglavnom u Visio-u) stotine blok dijagrama, flowchartova itd, ali nikada "pravi tehnički crtež".

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tomas.hokenberi said:

Ali nisu ni neka starudija koja se koristila pre rapidografa. Taj set je jednostavno druga vrsta alata za tehničko crtanje. Neznatno moderniji set bi imao u kompletu i standardni adapter (npr moj komplet iz 1980-ih je bio praktično identičan osim što je bilo moguće koristiti sa rapidografima "našrafljenim" na šestar) za povezivanje rapidografa na šestar (umesto grafitne olovke ili pera). Jedini umetnik koji bi takav set koristio je neko ko se bavi industrijskim dizajnom.

 

Btw. tehničko crtanje koje sam imao u srednjoj elektrotehničkoj školi (srećom na ETF-u su ga ukinuli nekoliko godina pre nego što sam ga upisao 1990.) je bio ubedljivo najbeskorisniji predmet a koji mi je uzimao sate i sate preko vikenda. Bio je za red veličine beskorisniji i od predmeta tipa "Odbrana i Zaštita" ma koliko to delovalo neverovatno. U svojih 28 godina inženjerske karijere nikada nisam imao potrebu da kreiram tehnički crtež sa kotama, tehničkim pismom pod uglom od 75°, ni sa softverom za tehničko crtanje, a kamoli sa rapidografima. Crtaću tablu sam posle 1989 uživo video samo u magacinu starog, davno izbačenog, krša u firmi. 

Nacrtao sam (uglavnom u Visio-u) stotine blok dijagrama, flowchartova itd, ali nikada "pravi tehnički crtež".

 

Tehnicko crtanje u srednjoj nisam imao - zavrsio sam obicnu gimnaziju.

Valjda '76. sam upisao FSB (Fakultet strojarstva i brodogradnje) u Zagrebu, zajeb'o prvu godinu i sledece upisao ETF. U to vreme i tamo je jos postojalo tehnicko crtanje, sa svim seleshamerima ili kako su se vec ti papiri zvali. No nikada nisam video da bilo ko koristi ista osim olovke i Rapidografa (za ostavljanje traga, druga pomagala ne pominjem).

 

Ni ETF nisam zavrsio, dogurao sam do pola druge godine. Karijera mi je skrenula u zdravstvo, a tu sam zahvaljujuci tom inzenjerskom interesu bio jedan od pionira u MRI (magnetic resonance imaging) kad je to bila skroz nova tehnologija - a medicinski kolege nisu pojma imali kako to funkcionise, nisu znali fiziku.

Uzgred, MRI nije toliko nova, postoji od '30-ih proslog veka - samo se do pocetka '80-ih niko nije setio da je koristi u medicinske svrhe.

 

Tehnicke crteze sam pravio samo privatno. Preuredjivao sam motocikle i crtao kad su mi trebali specijalni delovi. Crtao flomasterima. Linije crteza nisu bile bitne, bile su bitne dimenzije opisane sa strane.

To ima veze sa temom utoliko sto je u SFRJ sve zavisilo o "vezama" i "poznanstvima" (zvanicno se to zove "nepotizam"). Tako sam iz par velikih fabrika, bez da je iko od "nadleznih" znao, dobio sta mi treba - i od odgovarajuceg materijala.

 

To ti je naslov teme - lopovluk. Platio sam par piva za ono sto vredi par hiljada necega.

 

Koliko se tice nekoliko poslednjih postova - Jobs i Wozniak sigurno nisu polagali tehnicko crtanje, a vidi gde je Apple danas...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam bio poslednja generacija koja je išla po reformisanom programu "Stipe Šuvara" koji je ukinuo gimnazije (svih tipova). Bivše gimnazije su (zavisno od kadra i ranije orijentacije) školovale zanimanja tipa "laboratorijski tehničar za fiziku", "tehničar toplotne fizike", "matematičko tehnički saradnik", "organizator kulturnih aktivnosti" i slično. U takvom okruženju mi je elektrotehnička škola delovala kao sigurnija opcija (ako ne upisem fakultet) iako su me ubedjivali da (bivse) "gimnazije" sa svojim smerovima daju bolju prohodnost ka fakultetima. Na kraju je iz mog odeljenja u ETŠ Nikola Tesla petoro upisalo ETF, desetoro mašinski, par njih FON, jedan poljoprivredni (?!), neki razne fakultete izvan Bgd, većina ostalih višu elektrotehničku. Samo petoro od 34 učenika nije upisalo ništa.

Jedino je bezvezan bio sastav u 3 i 4 (prvi i drugi su bile "zajedničke osnove - praktično 2 razreda "opšte gimnazije" struka i finalna škola se birala u trecem razredu) razredu sa 80% muškaraca 😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2023 at 7:09 AM, Kronostime said:

Eh, pa u srednjoj elektrotehnickoj procenat zenskinja je vrlo mali - kod mene ih je bilo 5 na celu generaciju. Od toga 1 je bila korpulentni Mehanicar za liftove - kad ti zavali samarcinu i praunuci ce ti mucati. Ali bile su strasne drugarcine i cuvane k`o malo vode na dlanu u pustinji.:default_coffee:

U Tesli su svi smerovi bili IV stepen, dobijalla se,na nekim smerovima, i diploma III stepena posle treceg razreda ali niko nije prekidao skolovanje posle treceg razreda (ergo svi su postajli tehnicari, nije bilo elektromehanicara). Koliko znam sada ni nema mogućnnosti upisa zanimanja treceg stepena u ETS Nikola Tesla. Posledicno bilo je devojaka 10 do 20% zavisno od smera.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wikipedia kaže drugačije...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Aswan_Dam

 

Quote

Construction and filling, 1960–1976

 

The Soviets also provided technicians and heavy machinery. The enormous rock and clay dam was designed by the Soviet Hydroproject Institute along with some Egyptian engineers. 25,000 Egyptian engineers and workers contributed to the construction of the dams.

 

Originally designed by West German un French engineers in the early 1950s and slated for financing with Western credits, the Aswan HighDam became the USSR's largest and most famous foreign aid project after the United States, the United Kingdom, and the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) withdrew their support in 1956. The first Soviet loan of $100 million to cover construction of coffer dams for diversion of the Nile was extended in 1958. An additional $225 million was extended in 1960 to complete the dam and construct power-generating facilities, and subsequently about $100 million was made available for land reclamation. These credits of some $425 million covered only the foreign exchange costs of the project, including salaries of Soviet engineers who supervised the project and were responsible for the installation and testing of Soviet equipment. Actual construction, which began in 1960, was done by Egyptian companies on contract to the High Dam Authority, and all domestic costs were borne by the Egyptians. Egyptian participation in the venture has raised the construction industry's capacity and reputation significantly.[4]

On the Egyptian side, the project was led by Osman Ahmed Osman's Arab Contractors. The relatively young Osman underbid his only competitor by one-half.[16]

 

1960: Start of construction on 9 January[17]

1964: First dam construction stage completed, reservoir started filling

1970: The High Dam, as-Sad al-'Aali, completed on 21 July[18]

1976: Reservoir reached capacity.

 

 

Na samoj brani još uvek stoji spomenik arapsko-sovjetskog prijateljstva.

 

High_Dam_Burg,_Aswan,_Egypt,_Oct_2004.jp

 

High_Dam_Burg_Memorial_Wall,_Aswan,_Egyp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Necete mi verovati, ali prica je istinita.

Jedan poznanik je radio u jednoj velikoj firmi i bio zaduzen za hardver.

Jednog dana zove ga kolega iz nekog biroa i kaze da mu se polomio "drzac za case za kafu" na kompjuteru.

Iznenadjen i zbunjen dolazi na mesto radnje i vidi sta ? :)

 

insert-cd-dvd-player-pc-footage-13737756

 

 

Edited by Dragan
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Dragan said:

Necete mi verovati, ali prica je istinita.

Jedan poznanik je radio u jednoj velikoj firmi i bio zaduzen za hardver.

Jednog dana zove ga kolega iz nekog biroa i kaze da mu se polomio "drzac za case za kafu" na kompjuteru.

Iznenadjen i zbunjen dolazi na mesto radnje i vidi sta ? 🙂

 

insert-cd-dvd-player-pc-footage-13737756

 

 

Ja sam ovu istu pričuo čuo tamo negde 1995. 😄

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2023 at 6:47 AM, tomas.hokenberi said:

Ja sam bio poslednja generacija koja je išla po reformisanom programu "Stipe Šuvara" koji je ukinuo gimnazije (svih tipova). Bivše gimnazije su (zavisno od kadra i ranije orijentacije) školovale zanimanja tipa "laboratorijski tehničar za fiziku", "tehničar toplotne fizike", "matematičko tehnički saradnik", "organizator kulturnih aktivnosti" i slično. U takvom okruženju mi je elektrotehnička škola delovala kao sigurnija opcija (ako ne upisem fakultet) iako su me ubedjivali da (bivse) "gimnazije" sa svojim smerovima daju bolju prohodnost ka fakultetima. Na kraju je iz mog odeljenja u ETŠ Nikola Tesla petoro upisalo ETF, desetoro mašinski, par njih FON, jedan poljoprivredni (?!), neki razne fakultete izvan Bgd, većina ostalih višu elektrotehničku. Samo petoro od 34 učenika nije upisalo ništa.

Jedino je bezvezan bio sastav u 3 i 4 (prvi i drugi su bile "zajedničke osnove - praktično 2 razreda "opšte gimnazije" struka i finalna škola se birala u trecem razredu) razredu sa 80% muškaraca 😉

Ne znam da li sam bio poslednja generacija tzv. suvarice, ali sam zavrsio dva razreda opsteusmerenog obrazovanja u tehnickoj skoli i imao sam OTP i tehnicko crtanje, a potom sam dva razreda zavrsio u gimnaziji a naziv tadasnjeg zanimanja na drustveno-prevodilackom smeru bio je arhivar i pomocnik arhivara u OOUR-ima.

Posle tridesetak godina, stekao sam novu srednjestrucnu kvalifikaciju tehnickog profila- vozac motornih vozila da bih postao instruktor voznje sa 5im stepenom.

 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li sam bio poslednja generacija tzv. suvarice, ali sam zavrsio dva razreda opsteusmerenog obrazovanja u tehnickoj skoli i imao sam OTP i tehnicko crtanje, a potom sam dva razreda zavrsio u gimnaziji a naziv tadasnjeg zanimanja na drustveno-prevodilackom smeru bio je arhivar i pomocnik arhivara u OOUR-ima.
Posle tridesetak godina, stekao sam novu srednjestrucnu kvalifikaciju tehnickog profila- vozac motornih vozila da bih postao instruktor voznje sa 5im stepenom.
 
E, a ja sam bio druga generacija "Šuvarice"...lmao sam i ja OTP [emoji847].


Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...