Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Koji je bio fazon sa tim komisionima? Sećam se kao mali da me je mama vodila, tačno znam gde je bio taj jedan jedini u Somboru, bile su to skoro pa specijalne prilike, kad nešto posebno treba sa se kupi, ali se ne sećam šta, kako, zašto?

Zašto su te radnje bile drugačije od recimo robnih kuća (osim što su naravno bile manje)?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:

Koji je bio fazon sa tim komisionima? Sećam se kao mali da me je mama vodila, tačno znam gde je bio taj jedan jedini u Somboru, bile su to skoro pa specijalne prilike, kad nešto posebno treba sa se kupi, ali se ne sećam šta, kako, zašto?

Zašto su te radnje bile drugačije od recimo robnih kuća (osim što su naravno bile manje)?

 

Roba, brendovi, sa Zapada.....tehnika

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

Koji je bio fazon sa tim komisionima? Sećam se kao mali da me je mama vodila, tačno znam gde je bio taj jedan jedini u Somboru, bile su to skoro pa specijalne prilike, kad nešto posebno treba sa se kupi, ali se ne sećam šta, kako, zašto?

Zašto su te radnje bile drugačije od recimo robnih kuća (osim što su naravno bile manje)?

 

Roba je bila uglavnom ona za koju se išlo u inostranstvo. Asortiman je zavisio od onoga šta se švercovalo i šta stigne u koju radnju jer nije bio u pitanju klasičan uvoz.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Eddard said:

Koji je bio fazon sa tim komisionima? Sećam se kao mali da me je mama vodila, tačno znam gde je bio taj jedan jedini u Somboru, bile su to skoro pa specijalne prilike, kad nešto posebno treba sa se kupi, ali se ne sećam šta, kako, zašto?

Zašto su te radnje bile drugačije od recimo robnih kuća (osim što su naravno bile manje)?

 

U neku ruku je na taj način polulegalizovan šverc. Moj otac je kupio od vlasnika komisiona videorekorder, doduše na crno nije bilo preko radnje, ali ni u samom komisionu nije bio mnogo skuplji. Takođe kada sam ja kao klinac prodavao šah kompjuter to je funkcionisalo tako da ja odnesem njemu, napravi se neki ugovor koliko ja tražim i onda ga on valja. Posle mesec dana me nazvao i rekao da je prodan i isplatio me. Verovatno se on ugradio na moju cenu pa čekao kupca. E sad ovo može da se radi i sa novom švercovanom robom koja se fiktivno vodi recimo kao da njegov komšija prodaje svoju polovnu robu koja je odlično očuvana. Država to nije mnogo istraživala jer joj je bolje bilo da to ide preko komisiona nego 100% crno tržište.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/28/2023 at 10:41 AM, Kronostime said:

 

 

Teško da je to bio sfrj eksperiment. Možda Slovenija. 

 

Inače fotka je ilustracija radi se o cccp radničkoj menzi. Bila fotka kod youtubera americkog ukrajinca koji priča o životu u cccp. Najzanimljivije je kad čujete cene u menzi uopšte nije bilo jeftino.

 

Jednostavno u cccp menze su više bile neki vid jeftinpg restorana nego nešto što se subvencionise od preduzeća. Radnička klasa bi jela u menzi samo kad ne ponesu obrok ili kad je na meniju neko bolje jelo npr lakše je bilo menzama da obezbede deficitarno meso i voće nego trgovinama.

 

U tom smislu radnici radničkog raja su itekako mogli da zavide radničkim menzama mrskih kapitalističkih zemalja 😁

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, MeanMachine said:

 

Teško da je to bio sfrj eksperiment. Možda Slovenija. 

 

Inače fotka je ilustracija radi se o cccp radničkoj menzi. Bila fotka kod youtubera americkog ukrajinca koji priča o životu u cccp. Najzanimljivije je kad čujete cene u menzi uopšte nije bilo jeftino.

 

Jednostavno u cccp menze su više bile neki vid jeftinpg restorana nego nešto što se subvencionise od preduzeća. Radnička klasa bi jela u menzi samo kad ne ponesu obrok ili kad je na meniju neko bolje jelo npr lakše je bilo menzama da obezbede deficitarno meso i voće nego trgovinama.

 

U tom smislu radnici radničkog raja su itekako mogli da zavide radničkim menzama mrskih kapitalističkih zemalja 😁

Bilo je i u SFRJ ovakvih menzi - radio sam jedno vreme u BIP-ovovom ERC i njihova menza je bila slicna ovoj samo sto se placalo bonovima za topli obrok. Te bonove je primalo i dosta ekspres restorana po gradovima gde firme nisu imale svoj restoran.

 

https://www.google.com/search?q=bon+za+topli+obrok&client=firefox-b-d&sca_esv=594574681&tbm=isch&sxsrf=AM9HkKn0ivYeFAbFfJakNqwI0L6zEA-lMA:1703932825443&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwjc3p-2_LaDAxWNR_EDHT_TDc8Q_AUoAXoECAIQAw&biw=1600&bih=719&dpr=1

Edited by Kronostime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, MeanMachine said:

 

Teško da je to bio sfrj eksperiment. Možda Slovenija. 

 

Inače fotka je ilustracija radi se o cccp radničkoj menzi. Bila fotka kod youtubera americkog ukrajinca koji priča o životu u cccp. Najzanimljivije je kad čujete cene u menzi uopšte nije bilo jeftino.

 

Jednostavno u cccp menze su više bile neki vid jeftinpg restorana nego nešto što se subvencionise od preduzeća. Radnička klasa bi jela u menzi samo kad ne ponesu obrok ili kad je na meniju neko bolje jelo npr lakše je bilo menzama da obezbede deficitarno meso i voće nego trgovinama.

 

U tom smislu radnici radničkog raja su itekako mogli da zavide radničkim menzama mrskih kapitalističkih zemalja 😁

 

Nemoj da porediš, iz trog vremena, bilo šta izmedju SFRJ i SSSR, jer je bilo neuporedivo. Što se tiče radničkih menzi, ušao samo u dve. Jedna je bila restoran društvene israne EI Niš, ranih osamdesetih i Hemofarm Vršac sredinom devedesetih. Fenomenalne i jedna i druga, s tim, što je drug Babić u Vršcu već počeo da udiše kapitalistički vazduh, pa si imao restorane za sve nivoe vlasti u Hemofarmu do "običnih radnika"....EI je bio nešto drugo...duh socijalizma, za sve isto, bez separea za rukovodiioce. Svakakog dana tri vrste jela, bogato, ukusno. To je inače bilo u okviru čuvenog toplog obroka, tako da, niko se nije posebno cimao i dodatno trošio. E kad je uveden TO opciono...oćeš bonove za klopu ili keš, uvek si imao one, koji će uzeti pare a za klopu "premostiti" sa jeftinom salamom i 1/4 hleba....ili doneti šerpicu pasulja od kuće.....

 

Nisam opisivao manje menze i kantine...radio sam u Bg i koristio jednu takvu, jer drugačije nije moglo i verujem da nema veze sa IStokom, a verujem u korak sa ZApadom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kronostime said:

Bilo je i u SFRJ ovakvih menzi - radio sam jedno vreme u BIP-ovovom ERC i njihova menza je bila slicna ovoj samo sto se placalo bonovima za topli obrok. Te bonove je primalo i dosta ekspres restorana po gradovima gde firme nisu imale svoj restoran.

 

https://www.google.com/search?q=bon+za+topli+obrok&client=firefox-b-d&sca_esv=594574681&tbm=isch&sxsrf=AM9HkKn0ivYeFAbFfJakNqwI0L6zEA-lMA:1703932825443&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwjc3p-2_LaDAxWNR_EDHT_TDc8Q_AUoAXoECAIQAw&biw=1600&bih=719&dpr=1

 

Znam da je bilo ko kiinac sam jeo u ćaletovoj menzi i bila je extra menza. Ja sam komentarisao sliku i da je to cccp i da su tamo menze bile nešto drugo od juge a bogme i zapadnih zemalja. Skupe i obroci da eto ne budeš gladan.

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2023 at 5:54 AM, Eddard said:

Koji je bio fazon sa tim komisionima? Sećam se kao mali da me je mama vodila, tačno znam gde je bio taj jedan jedini u Somboru, bile su to skoro pa specijalne prilike, kad nešto posebno treba sa se kupi, ali se ne sećam šta, kako, zašto?

Zašto su te radnje bile drugačije od recimo robnih kuća (osim što su naravno bile manje)?

 

Preteca amazona i ebay, samo sto smo morali da odsetamo tamo. Nadjes sve sto nema nigde drugde 😄 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...