Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

On 10/5/2023 at 5:22 PM, Constantin said:

E, a ja sam bio druga generacija "Šuvarice"...lmao sam i ja OTP emoji847.png.


Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

Osnove Tehnike i Proizvodnje (OTP) su se vodile kao opšteobrazovni predmet u zajedničkim osnovama srednjeg usmerenog obrazovanja i postojao  je u svim srednjim  školama u 1. i 2. razredu. Kao i "Odbrana i Zaštita". Tehničko crtanje  u 2 razredu je verovatno  bio "predmet izbornog smera" u nekim u školama (mozda masinskim, u elektrotehnickim ga 101% nije bilo u drugom razredu. Postojala je nacrtna geometrija za one koji su birali "prirodno-matematicko" usmerenje u 2. razredu). Drugi razred nije bio isti u svim skolama vec su postojala 2-3 predmeta specificna za tu skolu, ali taj izborni smer nije bio obavezujuci kod upisa "pravog usmerenja" u trecem razredu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, tomas.hokenberi said:

Osnove Tehnike i Proizvodnje (OTP) su se vodile kao opšteobrazovni predmet u zajedničkim osnovama srednjeg usmerenog obrazovanja i postojao  je u svim srednjim  školama u 1. i 2. razredu. Kao i "Odbrana i Zaštita". Tehničko crtanje  u 2 razredu je verovatno  bio "predmet izbornog smera" u nekim u školama (mozda masinskim, u elektrotehnickim ga 101% nije bilo u drugom razredu. Postojala je nacrtna geometrija za one koji su birali "prirodno-matematicko" usmerenje u 2. razredu). Drugi razred nije bio isti u svim skolama vec su postojala 2-3 predmeta specificna za tu skolu, ali taj izborni smer nije bio obavezujuci kod upisa "pravog usmerenja" u trecem razredu.

JA sam bio dtuštveno-ekonomski smer i za prvu godinu se sećam, ali za drugu baš nešto i ne. U drugoj godini sam dobio Logiku, Psihoplogiju, čini mi se i Marksizam i Socijalističko samoupravljanje....ali OTP....:smiley24:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2023 at 10:55 AM, Kronostime said:

 

Мирисао на чист бенцин.

On 10/7/2023 at 7:39 PM, Constantin said:

JA sam bio dtuštveno-ekonomski smer i za prvu godinu se sećam, ali za drugu baš nešto i ne. U drugoj godini sam dobio Logiku, Psihoplogiju, čini mi se i Marksizam i Socijalističko samoupravljanje....ali OTP....:smiley24:

Основи технике и производње, наместо Општетехничког образовања из основне, у складу са програмом и Техничко цртање, писање слова.

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2023 at 7:39 PM, Constantin said:

JA sam bio dtuštveno-ekonomski smer i za prvu godinu se sećam, ali za drugu baš nešto i ne. U drugoj godini sam dobio Logiku, Psihoplogiju, čini mi se i Marksizam i Socijalističko samoupravljanje....ali OTP....:smiley24:

Ja sam u drugom razredu bio ekonomski smer i OTP sam imao. Od "strucnih" sam dobio ekonomiju, osnove evidencije i birotehniku.  "Marksizam" (zapravo se u 2 razredu izucavalo "drustveno uredjenje" SFRJ" je bio opstebrazovni predmet. Ti "strucni" predmeti nisu imali nikakav uticaj na dalje skolovanje. Ja sam u trecem razredu, kada se birala struka, presao u elektrotehnicku skolu.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
18 minutes ago, Eddard said:

 

Ruku na srce, sve se više vraća staklena ambalaža u modu, bar ovde u Nemačkoj. Ja kupujem isključivo coca colu u staklu, baš zato što me podseća na detinjstvo. A i ukus je neuporediv. 

A i za odbranu je bolja debela staklena litarska flasa od plasticne litroipovace.

s-l1600.jpg

:classic_biggrin:

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  

  

 

1 hour ago, Constantin said:

Ja sam počeo sa Pinom, ali sam ubrzo dobio za rodjendan Maskulin i nisam se raskačio od njega dugo. Brion i Pitralon...samo u slučaju rata. Mada su Pitralon redizajnirali i poprilično opravili. Brion je ostao istorija.

P.S. Ralona se ne sećam, ali mi deluje kao ime za neki insekticid emoji23.png

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

 

 

Ima dosta toga i danas da se kupi.

pro_v_1003002.jpgpro_v_0079792.jpg8600272030013_1.jpgpro_v_1004600.jpg2016.04.25.10.51.05_31_inner.jpgking-c-gillette-double-edge-safety-razor

 

 

 

Ja sam počeo da se brijem Palmirom u tubi, a sećam se i ostalih proizvoda koji su bili dostupni. Znam da je bio i Peer, a evo kako je izgledao Ralon:

 EROTIKA-broj-30-prosinac-1987-god-_slika

 

Ralon ima veoma jak i karakterističan miris i ne znam kako da ga opišem, Podseća malo na aceton za skidanje laka sa noktiju, premda mi se čini da aceton zapravo ima miomiris u odnosu na Ralon.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJ_Vasa said:

  

  

 

 

Ima dosta toga i danas da se kupi.

pro_v_1003002.jpgpro_v_0079792.jpg8600272030013_1.jpgpro_v_1004600.jpg2016.04.25.10.51.05_31_inner.jpgking-c-gillette-double-edge-safety-razor

 

 

 

Ja sam počeo da se brijem Palmirom u tubi, a sećam se i ostalih proizvoda koji su bili dostupni. Znam da je bio i Peer, a evo kako je izgledao Ralon:

 EROTIKA-broj-30-prosinac-1987-god-_slika

 

Ralon ima veoma jak i karakterističan miris i ne znam kako da ga opišem, Podseća malo na aceton za skidanje laka sa noktiju, premda mi se čini da aceton zapravo ima miomiris u odnosu na Ralon.

 

Ja sam počeo, relativno rano, vwzano za posao da putujem preko...a to znači  dostupnost Duty free shopovima, a to opet znači "ćao" Brionima i ostalim Pino-Ralonima...sećam se, prvi pazar mi je bio na Evzoniju i to "Kuros" (Couros) a kao after shave, kao i dan danas koristim običan alkohol.....

 

spacer.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Janne240 said:

Taj film je kod nas preveden kao Bogovi su pali na teme.

 

 

Secam se vrlo dobro da sam ga gledala u bioskopu Zvezda. 

On 10/29/2023 at 5:13 AM, Kronostime said:

F9iSYELWEAEwqFt?format=jpg&name=small

 

... a kao dete se nisam skidala sa ovakvih rolsua osim kad sam bas morala. 

Edited by Cyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Cyber said:

Secam se vrlo dobro da sam ga gledala u bioskopu Zvezda. 

 

A ja u Fontani. Nekoliko godina kasnije je bio i na TV, a i danas imam VHS kasetu na koju sam je snimio. To je bio neki novogodišnji program za vreme SFRJ, a film je obradila TV Novi Sad uz prevod čuvenog Koste Carine. nerviralo me je to što su titlovi išli sa nekom crnom podlogom preko onih bioskopskih, a iz današnje perspektive imam neke sitne zamerke na pojedina rešenja legendarnog prevodioca.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...