Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

21 minutes ago, Helena said:

Muž vas čita i spominje mi neki sarajevski Bond?

I kaže, mada ne znam kakve to veze ima, da je 57 bio naopako pakovan i kiseo!?

 

Skoro sve filter cigarete su se pakovale tako da se filter nalazi sa strane sa koje se kutija otvara, %/ se pakovao tako da je filter bio na suprotnoj strani, dakle, kad vadiš cigaretu ne hvataš za filter, navodno, higijenski ispravnije, svakako ne postoji opasnost da otkineš filter.
Bonda se sećam da je brzo goreo, 3 dima gotova cigareta. Naravno, u svim pričama je pomalo predtasuda, malo urbane legende, reklamnih caka.

 

22 minutes ago, DJORDJE said:

Kupopvina u free shopu je bila moguca negde pri kraju 80tih, pre toga samo ko si poznvao nekoga sa stranim pasosem. Secam se da su mi iracki studenti pomogli da kupim kasete u free shopu kod doma JNA na trgu.

Kupovao sam na graničnim prelazima, kad sam putovao negde, a mogao sam da dobije sa aerodroma ali sam to retko koristio, češće za neke parfeme, kolonjske vode nego za cigarete i piće.

 

edit:

Kad sam počeo da pušim, krajem osnosvne škole, još su se kupovale cigarete na komad, tek su se pojavile prve domaće cigarete sa filterom, standard je bila niška morava, zvali su je šoferske cigare, daj jednu paklu šoferskih.

Edited by Div
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Seca li se neko Milde Sorte? Imale su one neke rupice oko filtera, pa kao nisu bile tako jake, taman za mene i moje drugarice koje smo pocinjale da pusimo nekih tamo sedamdesetih. I fakat nisu toliko smrdele kao druge, pa je roditeljima bilo teze da nas provale.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

...jedno moje sječanje iz davnih gimnazijskih dana kada je i krenuo moj nikotinski život.U razredu smo imali jednog dečka,u to vrijeme bili smo veliki prijatelji,nakon gimnazije izgubio sam kontakt s njime.Tata mu je bio vojno lice pa je ljeta provodio u Vranju.Tamo negdje,nakon trećeg razreda,kad se najesen vratio "zarazio" nas je sa cigaretama DIV.Bilo ih je samo na jednom mjestu u Varaždinu i ta moja ekipa smo bili valjda jedini kupci.Mislim da je DIV došlo kao skračenica od D(uvanska) I(ndustrija) V(ranje)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Keva moja radila u trafici, nisam nikotinoovisnik ali pamtim mnoge tadasnje brendove npr Astor neko crno pakovanje, Partner i HB nekako najcesce sam vidjao, onaj sa znakom pitanja- LD (licni dohodak), John Player Special koji sam vidjao na Formuli 1, mislim da su bile skupe, kao i mnogi strani brendovi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kažu da je u SFRJ bilo oko 150 brendova cigareta, preko 10 fabrika duvana. Evo nekij manje poznatih: Filter 160, Filter 100, Beograd, Opatija, Hercegovina, Lovćen, Ronhil, Caneo, Zodijak, Super, Point, Wels, Ibar, Dijamant, Jugoslavija, Evropa....

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mladenvzz said:

...jedno moje sječanje iz davnih gimnazijskih dana kada je i krenuo moj nikotinski život.U razredu smo imali jednog dečka,u to vrijeme bili smo veliki prijatelji,nakon gimnazije izgubio sam kontakt s njime.Tata mu je bio vojno lice pa je ljeta provodio u Vranju.Tamo negdje,nakon trećeg razreda,kad se najesen vratio "zarazio" nas je sa cigaretama DIV.Bilo ih je samo na jednom mjestu u Varaždinu i ta moja ekipa smo bili valjda jedini kupci.Mislim da je DIV došlo kao skračenica od D(uvanska) I(ndustrija) V(ranje)

I koliko se secam DIV su imale filter bele boje, tj. cela cigareta je bila bela. 

Edited by Newcastle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Kažu da je u SFRJ bilo oko 150 brendova cigareta, preko 10 fabrika duvana. Evo nekij manje poznatih: Filter 160, Filter 100, Beograd, Opatija, Hercegovina, Lovćen, Ronhil, Caneo, Zodijak, Super, Point, Wels, Ibar, Dijamant, Jugoslavija, Evropa....

 

2 hours ago, Div said:

 

..Božur, Vardar...

Nemoj mi Laru razdvajat...Ibar je bio plavi i belo crveni, Lux, Formula...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo jedne teme sa Fb92, to je možda i prva tema na kojoj sam pisao, vidim da je tu i @Dragan, to je isti ovaj, ovdašnji:classic_biggrin:? i mnoga druga (ne)zaboravljena imena.

 

https://forum.b92.net/topic/15859-pusenje-spojene-teme/page-4

 

bumerang me provalila, a danas mladen podsetio:

https://forum.b92.net/topic/15859-pusenje-spojene-teme/page-4#entry593797

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Helena said:

Muž vas čita i spominje mi neki sarajevski Bond?

I kaže, mada ne znam kakve to veze ima, da je 57 bio naopako pakovan i kiseo!?

 

Pricalo se da su u Bond stavljali aromu ruma, a u Marlboro med.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Evo jedne teme sa Fb92, to je možda i prva tema na kojoj sam pisao, vidim da je tu i @Dragan, to je isti ovaj, ovdašnji:classic_biggrin:? i mnoga druga (ne)zaboravljena imena.

 

https://forum.b92.net/topic/15859-pusenje-spojene-teme/page-4

 

bumerang me provalila, a danas mladen podsetio:

https://forum.b92.net/topic/15859-pusenje-spojene-teme/page-4#entry593797

Uh...videh na fb Višnju s kojom sam imao baš lepe prepiske, oa Yoyogi, a tu je "sumnjiv" djvaske.....a Dragan, ne bih rekao da je današnji @Dragan...ili je gastarbaterstvo mnogo uticalo na stil i jezik pisanja...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:

Uh...videh na fb Višnju s kojom sam imao baš lepe prepiske, oa Yoyogi, a tu je "sumnjiv" djvaske.....a Dragan, ne bih rekao da je današnji @Dragan...ili je gastarbaterstvo mnogo uticalo na stil i jezik pisanja...

Godine, godine. 🙂

Na svim forumima na kojima sam ucestvovao sam imao uvek ovaj isti nick i nikakve klonove (sto je bilo popularno na starim forumima).

Na zalost, ili na srecu, ne mogu vas pratiti na ovoj temi o pusenju, posto sam nikad nisam pusio, ako se ne racuna sasuseno orahovo lisce uvijeno u novinski papir i par cigareta na srednjoskolskim ekskurzijama ( secam se da su tada frajevi nosili u dzepu od kosulje kutiju Marlbora, a u kutiji neke druge cigarete 🙂  ).

 

Tata mi je umro relativno mlad od raka na grlu, koji je onda metastazirao na pluca.

35+ godina pusenja po 2 paklice dnevno. Sin je probao, kao sto sam tamo opisao, pa ostavio.

Ne znam, od svih tih stvari, sex, drugs & rock&roll, jedino me stvarno interesovao seks.

Generalno, vise sam asketski tip.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Helena said:

Muž vas čita i spominje mi neki sarajevski Bond?

I kaže, mada ne znam kakve to veze ima, da je 57 bio naopako pakovan i kiseo!?

Bond u tvrdom pakovanju i mnogo kvalitetniji od onog u mekom koji je valjda bio iz Makedonije. Ja sam ga koristio, a onda je negde 87me ili 88me nestao iz beogradskih prodavnica.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Dragan said:

Godine, godine. 🙂

Na svim forumima na kojima sam ucestvovao sam imao uvek ovaj isti nick i nikakve klonove (sto je bilo popularno na starim forumima).

 

 E pa jbg....ova diskusija je bila 2004. ja sam na forumu...hm...valjda beše od 2002.g. i stvarno te se ne sećam od tamo. Možda zbog nika koji je vrlo često ime kod nas, pa mi jepromaklo. Ne mislim ništa loše, daleko bilo. Mada čitao sam onaj post...kao da si iz centralne Srbije, sada kad čitam tvoje postove....kao da si rodjen i odrastao "negde tamo" ali se trudiš da ne zaboraviš da si gulio Pantovčakom u ranoj mladosti....:writing:

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Constantin said:

 E pa jbg....ova diskusija je bila 2004. ja sam na forumu...hm...valjda beše od 2002.g. i stvarno te se ne sećam od tamo. Možda zbog nika koji je vrlo često ime kod nas, pa mi jepromaklo. Ne mislim ništa loše, daleko bilo. Mada čitao sam onaj post...kao da si iz centralne Srbije, sada kad čitam tvoje postove....kao da si rodjen i odrastao "negde tamo" ali se trudiš da ne zaboraviš da si gulio Pantovčakom u ranoj mladosti....:writing:

To kako sam tada pisao - bio sam mlad i naivan, a i forum je bio drugaciji (bilo je dosta istaknutijih i pametnijih od mene tamo).

Sada nazalost, sto si mozda i sam osetio, ponekad startujem djonom (ali zapravo ne na coveka, vec samo na misljenje).

U pravu si, postao sam stranac, cemu je uveliko doprineo raspad Jugoslavije, smrt roditelja i 34 godine drugacije sredine

(nostalgicne koordinate su mi - rodjen u Crnoj Gori, ziveo u Sremu, studirao u Bg)

Pokusaj da odrzim jezik je jedan od bitnih razloga zasto sam bio na srpskim forumima, inace nemam vise zivaca da se bavim Balkanom.

Kada vas citam, to mu dodje kao neka zal za mladost... 🙂

Edited by Dragan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To kako sam tada pisao - bio sam mlad i naivan, a i forum je bio drugaciji (bilo je dosta istaknutijih i pametnijih od mene tamo).
Sada nazalost, sto si mozda i sam osetio, ponekad startujem djonom (ali zapravo ne na coveka, vec samo na misljenje).
U pravu si, postao sam stranac, cemu je uveliko doprineo raspad Jugoslavije, smrt roditelja i 34 godine drugacije sredine
(nostalgicne koordinate su mi - rodjen u Crnoj Gori, ziveo u Sremu, studirao u Bg)
Pokusaj da odrzim jezik je jedan od bitnih razloga zasto sam bio na srpskim forumima, inace nemam vise zivaca da se bavim Balkanom.
Kada vas citam, to mu dodje kao neka zal za mladost... [emoji846]
Kakvo ti je okruženje u Švici, od ljudi sa "naših prostora"...?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...