Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

3 minutes ago, Jezebel said:

 

Nemam poljski wc kao ti da na njemu zvrljam, a ovde cu da pisem sta ja hocu, ti mozes da citas a I ne moras, tvoja stvar. 

 

Ajde nemoj da ti ponavljam jos 10 puta ovako jednostavnu stvar.

Nisam mislio ni da imaš poljski wc...to je onako, više da te nerviram. Da ponavljaš, ako treba i 100 puta, nego šta.

Šalu na stranu....stvarno mislim da nema potrebe ići u toliku širinu, tema nije zamišljena tako. Ako pričamo o Ex-Yu rocku, izvidjačkim kampovima na moru, o stvarima koje su nam bile zajedničke da ulećeš klizećim startom o nakaradnim narodima. To smo negde na početku teme rasčistili. Ne sporim tvoj stav, samo mu nije mesto ovde, za to ima posebne teme, a možeš i mnoge da pokreneš, jer koliko vidim iz tvojih upisa elokvencija ti je na zavidnom nivou....pa izvoli, možda ti se pridružim(o), složimo se s tobom ili osporimo....za to služi forum.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Avda Zekić said:

Nisam mislio ni da imaš poljski wc...to je onako, više da te nerviram. Da ponavljaš, ako treba i 100 puta, nego šta.

Šalu na stranu....stvarno mislim da nema potrebe ići u toliku širinu, tema nije zamišljena tako. Ako pričamo o Ex-Yu rocku, izvidjačkim kampovima na moru, o stvarima koje su nam bile zajedničke da ulećeš klizećim startom o nakaradnim narodima. To smo negde na početku teme rasčistili. Ne sporim tvoj stav, samo mu nije mesto ovde, za to ima posebne teme, a možeš i mnoge da pokreneš, jer koliko vidim iz tvojih upisa elokvencija ti je na zavidnom nivou....pa izvoli, možda ti se pridružim(o), složimo se s tobom ili osporimo....za to služi forum.

 

Pa ko ce da cita 190 strana sta ste sve pisali. Ok. jesam ja malo jezgrovita bila sa 'nakaradnim' ne narodom vec onim nizom od socijalizma do demokratije da su ga sproveli nakaradno.  Jer kako drugacije opisati ovo sadasnje uredjenje u Srbiji? 

 

Do sada od kako sam se uclanila jedva da sam stigla da prosaram dijagonalno citanje na desetak tema, otkud znam gde bas 100% odgovara moj upis, 

mislim da sam na ovoj 190 strani bila inspirisana necijim komentarom (verovatno bas Puzigacinim:classic_tongue:) da napisem taj haiku :innocent: SFRJ/RS.

 

Ovim (gos'n Milenko, iz'inte na pominjanju - nego da ilustrujem drugu Avdi Zekicu- Zajebankovicu & lajk za inspiraciju)

Drustvo koje je ubilo onoga koji da nije ubijen ne bi teme u 21 veku bila sranja od pre sto godina, nego nesto normalno, zbog cega je pomenuti i ubijen, da to ne unormali, izvuce iz maloumnog buljenja u laznu proslost koja postoji samo u halucinacijama kojekakvih psihopata kojom ispiraju mozak tim novim generacijama, i ne uvede u sadasnje vreme, takvo drustvo ne treba da postoji.

Edited 15 hours ago by Milenko Puzigaca

 

Edited by Jezebel
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jezebel said:

 

Pa ko ce da cita 190 strana sta ste sve pisali. Ok. jesam ja malo jezgrovita bila sa 'nakaradnim' ne narodom vec onim nizom od socijalizma do demokratije da su ga sproveli nakaradno.  Jer kako drugacije opisati ovo sadasnje uredjenje u Srbiji? 

 

Do sada od kako sam se uclanila jedva da sam stigla da prosaram dijagonalno citanje na desetak tema, otkud znam gde bas 100% odgovara moj upis, 

mislim da sam na ovoj 190 strani bila inspirisana necijim komentarom (verovatno bas Puzigacinim:classic_tongue:) da napisem taj haiku :innocent: SFRJ/RS.

 

 

Ne juri, stići ćeš svuda. Ovde najmanje reč o Srbiji....od Vardara pa do Triglava bez protekcije.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Jezebel said:

Kakav narod takav mu I socijalizam, kapitalizam, demokratija… itd.  (nakaradan)

 

 

Socijalizam je u stvari bio dobar u poredjenju sa ostalim socijalistickim drzavama, ali to nema nikakve veze sa narodom, niti je narod ko sta pitao.

U stvari to tvoje glediste je nakaradno.

U SFRJ nije bio narod, nego su bili narodi, a svaljivanje svega na narod je neki rekao bih amatersko-uprosceni pristup, daj da svalimo sve na narod pa da idemo u kafanu na pecenje :classic_laugh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...e Amigo,moram te ispraviti.U H se narod pitao,referendum,izlaznost nikad veća,o rezultatima neću jer su poznati.U tim vremenima bio sam Jugoslaven,ne po nacionalnosti,nego svjestan svih ekonomskih posljedica.Ali,morao sam u tim vremenima donositi neke odluke,bio bih,po mom mišljnju,zadnji smrad da ne poštujem odluku ogromne većine kao i rezultate,opet mom mišljenju,rezultate izbora,demokratskijih od onih slijedećih

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, mladenvzz said:

...e Amigo,moram te ispraviti.U H se narod pitao,referendum,izlaznost nikad veća,o rezultatima neću jer su poznati.U tim vremenima bio sam Jugoslaven,ne po nacionalnosti,nego svjestan svih ekonomskih posljedica.Ali,morao sam u tim vremenima donositi neke odluke,bio bih,po mom mišljnju,zadnji smrad da ne poštujem odluku ogromne većine kao i rezultate,opet mom mišljenju,rezultate izbora,demokratskijih od onih slijedećih

 

Nisam mislio na to, nego na vrijeme u socijalizmu.

 

Sto se tice tih referenduma, o tome bi mogli posebno na nekoj drugoj temi, jer to vise nije bio zivot u SFRJ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Jezebel said:

 

 

Ovim (gos'n Milenko, iz'inte na pominjanju - nego da ilustrujem drugu Avdi Zekicu- Zajebankovicu & lajk za inspiraciju)

Drustvo koje je ubilo onoga koji da nije ubijen ne bi teme u 21 veku bila sranja od pre sto godina, nego nesto normalno, zbog cega je pomenuti i ubijen, da to ne unormali, izvuce iz maloumnog buljenja u laznu proslost koja postoji samo u halucinacijama kojekakvih psihopata kojom ispiraju mozak tim novim generacijama, i ne uvede u sadasnje vreme, takvo drustvo ne treba da postoji.

Edited 15 hours ago by Milenko Puzigaca

 

Кво сад ровеш Елизабето с овај измењен пост. Ништа ја нисам укапирАо овде шта си 'тела, осим да је неко извршио самоубиство из заседу, а да се неки акају  с некакви андраци.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mladenvzz said:

...Amigo,baš me je kopkalo,od nekuda mi je bilo poznato,tvoj nick.I danas mi se prosvjetlilo.Arsen Dedić je skladao svoj veliki hit Amigo svom velikom prijatelju Serđu Endrigu,poznatom talijanskom pjevaču i kantautoru

 

Nisam znao za tu stvar. Cool.

Nik sam izabrao, jer sam isao skoro redovno na ljetovanje na Kubu, gdje sam se zezao sa konobarima i bio je tu jos jedan moj prijatelj, pa sam govorio konobarima da sam ja Amigo, a da mi je drug Senor :classic_biggrin:

 

 

Pa da stavimo onda i Senor :classic_smile: zbog ravnoteze medju zvezdama. 🌌🌠

 

 

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎14‎/‎2022 at 2:55 PM, Amigo said:

 

Socijalizam je u stvari bio dobar u poredjenju sa ostalim socijalistickim drzavama, ali to nema nikakve veze sa narodom, niti je narod ko sta pitao.

U stvari to tvoje glediste je nakaradno.

U SFRJ nije bio narod, nego su bili narodi, a svaljivanje svega na narod je neki rekao bih amatersko-uprosceni pristup, daj da svalimo sve na narod pa da idemo u kafanu na pecenje :classic_laugh:

 

Socijalizam u FNRJ/SFRJ je bio do '70 godina proslog veka isti kao u ostalim iz istocnog bloka pod sovjetima, do '66 godine nije moglo da se izadje iz zemlje jer niko nije imao pasos. Od 45 godina socijalizma eto malo su popustili lastis 10 godina I to ne zato sto su hteli vec zato sto su morali, istrosile se pare I mogucnosti (ekonomija) na dzbalebarose (posao svima ma kako bio los radnik) I neodrzive 'projekte' pa se moralo zajmiti I okrenuti Zapadu sto je do neke granice drzalo zemlju da ne bankrotira. Itd.

 

Jeste, imali su maspok u Hrvatskoj, pobune na Kosovu, u Beogradu studenti trazili da se vrati na svetli put socijalizma (skrenulo se s pravog puta, sta li) 

samo se Slovenci tu i tamo ritali protiv one ucrvljale umoljcane SUBNOR I ostalih balvana. 

 

Jok bre, narod nikad nista nije kriv, sve im Vodje padaju s neba a oni sa cuclom u ustima. Eto, nisu krivi nista ni za izbor Milosevica I/ili Vucica, oni su valjda pokrali svih 2M gasova. (al malo morgen)

 

On ‎6‎/‎15‎/‎2022 at 12:05 AM, Avda Zekić said:

Кво сад ровеш Елизабето с овај измењен пост. Ништа ја нисам укапирАо овде шта си 'тела, осим да је неко извршио самоубиство из заседу, а да се неки акају  с некакви андраци.

 

Pozdrav I tebi. :wicked:

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Jezebel said:

 

Socijalizam u FNRJ/SFRJ je bio do '70 godina proslog veka isti kao u ostalim iz istocnog bloka pod sovjetima, do '66 godine nije moglo da se izadje iz zemlje jer niko nije imao pasos. Od 45 godina socijalizma eto malo su popustili lastis 10 godina I to ne zato sto su hteli vec zato sto su morali, istrosile se pare I mogucnosti (ekonomija) na dzbalebarose (posao svima ma kako bio los radnik) I neodrzive 'projekte' pa se moralo zajmiti I okrenuti Zapadu sto je do neke granice drzalo zemlju da ne bankrotira. Itd.

 

Jeste, imali su maspok u Hrvatskoj, pobune na Kosovu, u Beogradu studenti trazili da se vrati na svetli put socijalizma (skrenulo se s pravog puta, sta li) 

samo se Slovenci tu i tamo ritali protiv one ucrvljale umoljcane SUBNOR I ostalih balvana. 

 

Jok bre, narod nikad nista nije kriv, sve im Vodje padaju s neba a oni sa cuclom u ustima. Eto, nisu krivi nista ni za izbor Milosevica I/ili Vucica, oni su valjda pokrali svih 2M gasova. (al malo morgen)

 

 

Pozdrav I tebi. :wicked:


Daleko da je socijalizam u sfrj bio nalik onom u zemljama istocnog bloka. Ja vreme pre 70 pamtim i tesko ces me ubediti u tako nesto. Putovanja u inostranstvo nisu imala isti znacaj kao danas, pa ni pitanje pasosa nije bilo aktualno na isti nacin kao od kraja sezdesetih pa naovamo. O ostalim pokazateljima zivotnog standarda da se i ne prica. 
Ono gde si u pravu jeste da se socijalizam i sve ono sto bi se u njemu moglo videti kao ogranicavanje slobode ili prinuda bilo koje vrste, razlikovalo od manjih do vecih sredina, kao i u pojedinim republikama. Negde su ljudi bili skloniji da koriste partijske i slicne privilegije nego drugde, pa su se samim tim razlikovale i sanse za dobar zivot onih koji nisu bili drugovi clanovi. Zato sam i dala plusic tvojoj tezi o kakav narod takav i socijalizam. To stoji, ali u nekim delovima zemlje se moglo i drugacije. Daleko od toga da je bilo uniformno i mnogo je zavisilo od lokalnog mentaliteta, a bogami i od ”ekonomske baze”.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Jezebel said:

Socijalizam u FNRJ/SFRJ je bio do '70 godina proslog veka isti kao u ostalim iz istocnog bloka pod sovjetima, do '66 godine nije moglo da se izadje iz zemlje jer niko nije imao pasos. Od 45 godina socijalizma eto malo su popustili lastis 10 godina I to ne zato sto su hteli vec zato sto su morali, istrosile se pare I mogucnosti (ekonomija) na dzbalebarose (posao svima ma kako bio los radnik) I neodrzive 'projekte' pa se moralo zajmiti I okrenuti Zapadu sto je do neke granice drzalo zemlju da ne bankrotira. Itd.

 

 

U FNRJ su seljaci mogli i imali su zemlju u privatnom vlasništvu, nekima su oduzeti veliki posedi, ali im je ostajalo po 10 ha, često i više uz fiktivnu podelu domaćínstva, mnogi su dobili po nešto zemlje da bi mogli da prežive, u pretežno agrarnoj zemlji to nije bez značaja, radnici u fabrikama su mogli i da napuste posao i da traže i nađu drugi, zanatlije su imale svoje radnje, šesdesetih su već mogli i da zapošljavaju radnike, pokušaj sa GG preduzećima nije dugo trajao ali je davao neki prostor za privatnu inicijativu i nije potpuno ugašen, prilagođen je ZURu kroz Samostalne OUR. 

Mislim da nije tačno da niko nije imao pasoš do ´66 nego je od te godine izdavanje pasoša liberalizovano, skoro potpuno. Nije FNRJ/SFRJ bila neki raj slobode i blagostanja ali se umnogome razlikovala od SSSR i drugih članica VU. Da li je u Rumunij ili Poljskoj šesdesetih seljakmogao da kupi traktor, i da je mogao ne bi imao šta da ore, u Jugoslaviji su tih godina počeli masovno da se kupuju, a što je bitno seljak je mogao svoje proizvode i da prodaje na pijaci ili da ih čuva, nije bilo obaveznog otkupa još od početka pedesetih.

Link to comment
Share on other sites

vilhelmina & div, stojim iza onoga sto sam rekla a usput da bude jasno - niti ubedjujem nekoga (nije to poenta) niti cu da se upustam dalje u objasnjavanja svog dozivljaja VS tudjih dozivljaja te drzave. (a ni ove sada koja nije ovde tema:innocent:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

vilhelmina & div, stojim iza onoga sto sam rekla a usput da bude jasno - niti ubedjujem nekoga (nije to poenta) niti cu da se upustam dalje u objasnjavanja svog dozivljaja VS tudjih dozivljaja te drzave. (a ni ove sada koja nije ovde tema:innocent:)

 

 

Ne brini. Tema nije o svinjariji zvanoj socijalizam. Pišu ljudi o Kalimeru, a neki se užive u njegovu ulogu. Ovde se piše o bonovima za benzin i o uspešnim redovima za kafu. To sve je produkt uspešnog socijalizma.

Ne brini sad će da se postave slike redova za benzin u USA, koje dokazuju da je socijalizam bio uspešnije i naprednije društvo.

 

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jaoooo...kako bi ja sad uveo bonove za gorivo i par- nepar. To be svaki džudža podigo kredit i kupio polovnjaka iz uvoza i jezdi čaršijom. Sve po jedan u auto, a da ne pričam o ovim eptem-selcima, što vole da gledaju u svoje limuzinče dok balave burek u pekari ili dok ispija "produženi s mlekom" u kafiću "na glasu"....

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Avda Zekić said:

Jaoooo...kako bi ja sad uveo bonove za gorivo i par- nepar. To be svaki džudža podigo kredit i kupio polovnjaka iz uvoza i jezdi čaršijom. Sve po jedan u auto, a da ne pričam o ovim eptem-selcima, što vole da gledaju u svoje limuzinče dok balave burek u pekari ili dok ispija "produženi s mlekom" u kafiću "na glasu"....

To, care! :lol_2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...e onako,star sa malo manje od Biblije i moja sječanja su:

-pedesete,opće siromaštvo,kao dijete sječam se onih bonboma 505 sa crtom,tu i tamo naranđi,ali,bio sam sretan klinac jer sam živio u lijepoj obitelji

-šezdesete-rast standarda,gimnazijala i prijateljstva koja su se održala i do danas.Prve ljubavi,prvi poljbci,prva ljetovanja bez roditelja.Na užas roditelja i duga kosa,košulje sa cvijetićima,uske hlaće itd.Prvi pasoši i izlazak iz FNRJn i kultularni šok

-sedamdeste,studij prve velike ljubavi,u drugoj polovici i početak rada,brak,djeca i sasvim drugačiji način razmišljanja,treba se srediti.No meni se pružaju i neke druge mogućnosti ali nemam hrabrosti otići u dijasporu,sve se desilo na jednom seminaru u Dubrovniku.Zapravo,lijepo sam živio,kučio sam se ,onako bez velikih riječi,živio sam iznad prosjeka

-osamdesete-u prvoj polovici ne osječam krizu ali u drugoj polovici razmišljam o odlasku.Imam love,lijepo zarađujem ali samn svestan da budućnost nije lijepa.otišao sam na par mjeseci kod šogora u Kanadu,nisam bio samo turist,radio sam i zarađivao  ali nije bilo hrabrosti,ostati.

Dalje ne vrijedi pisati

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mladenvzz said:

-pedesete,opće siromaštvo,kao dijete sječam se onih bonboma 505 sa crtom,tu i tamo naranđi,ali,bio sam sretan klinac jer sam živio u lijepoj obitelji

 

Te 505 sa crtom je moj deda uvek morao da ima. A drugi baba i deda su trosili one crne Odzacar bonbone. To je bilo 70-ih. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Cyber said:

 

Te 505 sa crtom je moj deda uvek morao da ima. A drugi baba i deda su trosili one crne Odzacar bonbone. To je bilo 70-ih. 

Ja nisam voleo 505 jer me je nervirala reklama, a Negro (odžačar grla) mi bio mnogo ljut....ali zato ih sada obožavam.

Voleo sam i ove gluposti:

spacer.png

 

a ove "zadušničarke" boga pojedem kad putujem negde kolima duže...10-12 i više sati...jeftine na merenje :classic_biggrin:

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

...Avda,pa napisao sam da sam nešto mlađi od Biblije,AVNOJ dolazi kasnije.Nisam napisao,onih šezdesetih,moj stari kao perspektivan kadar,ide po istoku(većinom) ali i po zapadu.postojao je neki program razmjene,ne sječam se više kako se zvao.Stari je bio u Čehoslovačkoj i donio mi magnetofon,dvokanalac.Kad je bio u Poljskoj donio je prekrasan servis za jelo.Bio je nekoliko mjeseci u Istočnom Berlinu i nije imao na što trošiti,pričao je da su dućani bili prazni.Njemci su mu sve plačali,i kad se vratio,znam da su ta njegova prava pretvorili u lovu kojom su kupili veš mašinu,neku talijansku.No,kad je odlazio na zapad,kad se vračao u igri su bili samo slatkiši.Već sedamdesetih stari više ne putuje.Zašto,ne mam pojma.Ipak i mi bibličari ne pamtimo baš sve

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...