Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

@fancy

 

Primeti da nigde nisam pisao o tome ko je kriv i zašto. Generalno, ovaj sukob mi je previše komplikovan za moje skromno znanje o istorijatu istog da bi mi stvari bile kristalno jasne. Izrael, iako je napadnut i iako ima pravo i obavezu da se brani, vuče neke poteze koje mi je  teško da opravdam (sebi) da bi bio beskompromisno na njihovoj strani. Zato se uglavnom i ne upuštam u diskusije na ovu temu.

 

Triggerovalo me je tvoje pisanje u fazonu "kako sam mogao ja jasno da kanališem gnev 99te prema zločinačkom Miloševićevom režimu, a Libanci/Palestinci ne mogu prema Hezbolahu/Hamasu?". Jer, kao što si sada lepo napisao, mi smo 99te prošli fenomenalno za zločine koje su "naši" počinili. Libanci/Palestinci prolaze neuporedivo gore za zločine koje su "njihovi" počinili, stoga se ne može ni očekivati isti nivo razuma kod nevinih tamo i nevinih ovde.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Ilija Pandurović

Znam, ali svet koji se vodi i reaguje isključivo emocijama bez razuma i logike je propala stvar.

[Digresija]

To je svet u kome se "neka ga, nije mu lako" opravdava i s razumevanjem gleda na ubistvo, maltretiranje, zlostavljanje iz ljubomore, afekta, osvete, besa, emotivnog rastrojstva... znam, postoje olakšice za nešto od toga ali je to i dalje ubistvo.

[/Digresija]

 

Koliko god bio pesimista, odbijam da poverujem da je nemoguće uključiti aparat za razmišljanje i da je jedini MO danas prepustiti se slepo emocijama i delovati shodno s njima.

Da li ja razumem nečiji trenutni bol ili patnju ili ne, da li ja u saučešću pružam zagrljaj ili utešno tapšanje po ramenu, je potpuno nebitno. 

Činjenica je samo da ako se ne povedemo logikom i razumom i shvatimo o čemu se tu zapravo radi, onda više sve ionako nije ni bitno, to nije svet vreda života.

Zato sve vreme govorim - mnogo bitnije od moje, tvoje, njegove, njene, trenutne emotivne reakcije (koja nikome ne pomaže osim sitne emocionalne satiisfakcije ugroženom i koja je uvek samo puko krpljenje poprilično bušne kante i trenutni ventil) je apel da se uključi mozak i shvati o čemu se tu zapravo radi, da stvari krenu da se rešavaju, da se, na kraju krajeva, spreči ponavljanje toga u budućnosti.  

 

E, a budućnost je ključna reč, i pogled na istu je dijametralno suprotan na obe zaraćene strane u svetu.  Dakle, ne na BI, ne u Ukrajini... nego u svetu.

Na žalost na meniju nema ni 5 ni 4 ni 3 nego samo 2 opcije - totalitarizam i demokratija.

Zapravo samo je jedna opcija, ali je ona u dubokoj krizi.

 

Link to comment
Share on other sites

Sve to je lako napisati iz pozicije u kojoj smo mi, gde još uvek (uprkos nastojanju sns režima da bude drugačije) imamo taj luksuz da razmišljamo racionalno. Gde nemamo problem da nam nad glavama lete bombe svaki dan, ipak imamo izbore (bar nameštene a ne nikakve), gde uprkos verovanju našeg preCednika, ne rade nam o glavi ni Hrvati ni Albanci ni Crnogorci itd.

 

Ljude koji žive npr. u Gazi demokratija ne zanima, zato što oni ne znaju šta je to. Suviše su zauzeti preživljavanjem od danas do sutra, gde je bukvalno cilj sačuvati živu glavu, o krovu nad istom tom glavom da ne govorimo. Gde već decenijama od komšija, koji se smatraju demokratskom državom, dobijaju porciju nasilja i bombi, dok unutra (od Hamasa) takodje dobijaju nasilje. Ne može se od njih tražiti isto "racionalno razmišljanje" kao od nas koji u ovom trenutku sedimo i tipkamo po forumu, dok oni u ovom trenutku traže sklonište i razmišljaju o tome da li će preživeti dan/noć.

 

Već sam pisala o Maslovljevoj hijerarhiji motiva, ne može se očekivati da o višim vrednostima misli onaj ko nema ispunjene ni osnovne biološke potrebe.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, DameTime said:

Sve to je lako napisati iz pozicije u kojoj smo mi

 

Ovde grešiš, najteže je to napisati.

 

Kao što je najteže bilo u godinama, btw. davno pre tvog rođenja, na početku sukoba u Ex-Yu biti hladna glavne i trezveno razmišljati sa svim činjenicama uzetim u obzir.  Rizikovao/la si svakakve epitete (blaža varijanta) i maltretiranja (nešto teža, a onu najtežu neću ni da pominjem) ako nisi dovoljno za "našu stvar".

Na žalost i danas je slično, možeš misliti kako je bilo onda kad su "naši" bili mrtvi, ranjeni i osakaćeni civili kojima su te bombardovali svakodnevno iz svih medija. Kad se dnevno nisu vraćali s fronta oni koje znaš ili znaš ljude čija su to bila deca, braća, sestre, roditelji...

 

Da li je tada bilo lako razmišljati hladne glave i rukovoditi se razumom i činjenicama?  A tek pomenute 1999...

 

Mislim OK, ne prodajem ništa, ne ubeđujem nikoga, samo kažem, znam kako to izgleda.

A i svu "ljubav" koju zbog toga dobijam... navikao sam :classic_biggrin:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pominjao sam već da su me moji sklonili u Siriju kod porodičnih prijatelja čim sam završio vojni rok, a pre polaska na fakultet, kako bi me udaljili od mobilizacije tokom ratova na prostoru Jugoslavije.

 

Živeo sam tamo od septembra do polaska na studije naredne godine, pa sam obišao i Liban i Jordan, gde sam mogao da lično vidim disproporciju i jasne razlike kada je reč o načinu na koji su se tada žene nosile. Recimo, u Damasku je bilo skoro pa kao i u svakom evropskom gradu - bilo je žena koje su izgledale kao žene u Parizu ili Berlinu, dok je bilo i onih konzervativnijih, a upadljivo najmanje potpuno zabrađenih.

 

Ali mi svakako nije bilo lagodno kad sam na moru, u Latakiji, spazio zabrađene žene kako ulaze u more, a vide im se samo oči, jer sam bio klinac i nisam imao pojma o čemu je zapravo reč... Međutim, i tada su žene u Siriji  imale drugačiji status od žena u, recimo, Saudijskoj Arabiji, gde bi do nedavno znali da izvrše dekapitaciju nad nesrećnicom koja bi sela da vozi automobil, misleći da je niko ne vidi...

 

Ali već sam pominjao da se sve ređe prisećam dana koje sam proveo na Bliskom istoku, naročito od momenta kada sam posle par decenija video na televiziji javna smaknuća na trgu u Alepu. Tamo gde sam kao klinac sedeo sa nekim iikovima i pričao im o Evropi i Jugoslaviji.

 

Samo se pitam šta se desilo sa tim ljudima koje sam poznavao. Da li je neko od njih ostao bez glave, ili je možda neko od njih ubijao neke druge ljude.

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Selina said:

Slika iz Berlina staras tri dana, radost i sreca zbog iranskih raketa, a radi se o ljudima koji dugo zive u demokratskoj

Nemackoj.

 

Misliš o stoci, i to dvonožnoj?

 

Baš me zanima šta će raditi za nekoliko dana kada Izrael odgovori. Verujem da je prodaja pejdžera u međuvremenu mnogo opala.

Link to comment
Share on other sites

....Khamenei had survived a suicide attack while delivering a sermon....Ali to je stara vest iz 1985.

 Vec samo par decenija kasnije isti covek, ziv i zdrav? i dalje drzi cas. Nekakvu besedu o tome koliko je Iran u pravu za svaki povuceni potez i koliko Izrael nema pravo ni na jedan. Khamnei je hiljadama pristalica uz molitvu objasnio da je Iran uvek u pravu jer se bori protiv nepostojeceg neprijatelja Izraela. 

 

Malo je nelogicno izgovarati ime `nepostojeceg` neprijatelja ali ko normalan trazi logiku kad besedu vrsi ajatolah. Kazu da ovaj govor/molitva dolazi posle pet godina sto samo znaci da je bubasvaba izgamizala da pokaze da je ziva i da se ne plasi najave koja dolazi od `nepostojecih`....

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, shonke said:

 

"Da je moj sin..." Pošto nije, šta onda?

 

Pri čemu pričamo o američkoj ili drugoj deci čije države nisu ni blizu tog područja.

Jel me to diskvalifikuje da komentarisem jer mi sin nije na ratistu?

5 hours ago, Selina said:

Sve se slazem s tobom, tako i ja i mislim i rezonujem, ali ja ovde mislim na neki kao civilizovan svet i partije po Evropi pa i

u USA koje vladaju koje u prvoj liniji imaju na umu svoje birace, a biraci su u medjuvremenu jako cudan svet pa se i partije

priagodjavaju njima pa tako imamo levicu a u levici silne mrzitelje Izraela ( valjda su ga uvek mrzeli ali je ta mrznja danas

postala i drustveno prihvatljiva pa i politicki korektna) imamo godinu dana izgubljenog vremena gde su se sastajalio i Kurta

i Murta i lupetali o prekidu "vatre", a nikome nije palo na pamet da se silom sprovede Rezolucija iz 2007. Pre tri dana predsednik

Libana predlaze da se ta Rezolucija sprovede, 18 godina se sprovodila ali onako neobavezno.

Pa mi civilizovani da pustimo ne-civilizovane da divljaju?

Kako je izraelcima kad im bombe padaju na glavu, ili kad treba da zagledaju ko ce sledeci da izvrsi masakr?

 

To se ne pitamo, ali cim Izrael krene da se zastiti, odmah treba da se zapitamo kako je onima koji su dozvolili da im se to zlo zapati. Ima dovoljno stanovnika u Libanu/Gazi koji bi golem rukama mogli da izvuku zlocince da im ne dovode bombe na glavu.

Link to comment
Share on other sites

I dalje mi nije jasno zasto pojedinci prosto ne napisu “mrzim Jevreje” i to je to? Vec nekim nemogucim mentalnim akrobacijama opravdavaju i brane teroriste? Postenije je. 
 

Ne smem ni da pomislim kakavo bi krvoprolice nastalo da Izrael mora da ceka na vojnu pomoc…….. 

Edited by Dzoni_m
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dzoni_m said:

I dalje mi nije jasno zasto pojedinci prosto ne napisu “mrzim Jevreje” i to je to? Vec nekim nemogucim mentalnim akrobacijama opravdavaju i brane teroriste? Postenije je. 
 

Ne smem ni da pomislim kakavo bi krvoprolice nastalo da Izrael mora da ceka na vojnu pomoc…….. 

Juce sam citala jedan savrsen intervju sa izraelskim ambasodorom u Berlinu i on kaze da su to sa stvarnim neonacistima

i ekstremnom desnicom bilo sve savrseno jasno jer su govorili da mrze Jeverje.Crnce i Pedere i to nisu krili, svako je znao

sta i kako misle, ali je to bila mala i nevazna grupa ljudi. Sada su na sceni razne grupacije, uglavnom neki levi intelektualci

i naravno Arapi, ali i medju levim politicarima ima veliki broj antisemita i oni to sve uvijaju u neke oblande da ispadne

da oni ne mrze Jevreje i onda dodje recca ali i pocne drobljenje o teskom i cemernom zivotu u Gazi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Dzoni_m said:

I dalje mi nije jasno zasto pojedinci prosto ne napisu “mrzim Jevreje” i to je to? Vec nekim nemogucim mentalnim akrobacijama opravdavaju i brane teroriste? Postenije je. 
 

 

Ne moze vise niko to da kaze jer znaju ko su bili oni koji su to govorili u proslosti i kako su zavrsili....Sada je drugracija retorika koja svejedno oznacava to isto drugim recima receno.  Antisem.se sada krije ispod nepriznavanja drzave...kao bas volim jew ali mrzim izrael ili mrzim izabranu vlast....Uobicajeno je da se masovno mrzi ono sa cime niste dovoljno upoznati, ili nemate pojma ni o cemu ali o tome o cemu nemate pojma - imate ruzno misljenje. Malopre sam bas to nesto oko misljenja, to je nebitno sta ko privatno misli, nije predmet kaznjavanja dok ne pocne da se ispoljava kao masovno prihvacena doktrina koju slepo sledis a i dalje nemas nikakvu predstavu u sta se upustas.

 

Od mrzitelja jevreja samo nekolicina znaju zasto su mrzitelji dok je ostatak samo prihvatio takvo mrziteljstvo iz sopstvenih needukovanih razloga.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U desifrovanju Khamneievog danasnjeg govora, trazila se `dlaka u jajetu` pa se tako razotkrilo da je Iran slabiji nego sto zeli da se stvori utisak

 

Mozda ovo nije toliko interesantno kao kada su neka zesca desavanja u obliku projektila ...ali nije da je nebitno obzirom da se obratio i na arapskom da angazuje sve muslimane ...pritom upozorava Izrael da nikako ne pomislja na odmazdu. I to jposlednje je upravo ono sto se smatra slaboscu. Ali moji dometi u taktiziranju se tu zavrsavaju i ne mogu da znam sta to tacno znaci i da li uopste znaci nesto oko cega je potreban `prevod`.... 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Selina said:

 

Slika iz Berlina staras tri dana, radost i sreca zbog iranskih raketa, a radi se o ljudima koji dugo zive u demokratskoj

Nemackoj.

 

 

Iskreno, mene ti ljudi najvise nerviraju. Sede hiljadama kilometara u bezbednom i navijaju za rasturanje sa bezbedne udaljenosti. Sto se nisu vratili tamo pa branili ako im je vec toliko stalo? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Iskreno, mene ti ljudi najvise nerviraju. Sede hiljadama kilometara u bezbednom i navijaju za rasturanje sa bezbedne udaljenosti. Sto se nisu vratili tamo pa branili ako im je vec toliko stalo? 

Slaba je penzija u Palestina

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dzoni_m said:

I dalje mi nije jasno zasto pojedinci prosto ne napisu “mrzim Jevreje” i to je to? Vec nekim nemogucim mentalnim akrobacijama opravdavaju i brane teroriste? Postenije je. 
 

Ne smem ni da pomislim kakavo bi krvoprolice nastalo da Izrael mora da ceka na vojnu pomoc…….. 

Mislim da ideja nije da budu posteniji 😀

Sva ta mentalna akrobacija je da se ubede naivni, da iza svega ne stoji antisemitizam. Gledala sam interesantan intervju Douglasa Murrey, covek je genijalan, citira anegdotu u slucaju otmice aviona u operaciji Entebbe, jedan od taoca je bio Holocaust survivor, I kada je cuo nemackog teroristu (levicar) da izdaje naredbe o izdvajanju Jevreja, zavrnuo je rukav da pokaze svoju tetovazu, I rekao teroristi "ja sam mislio da mi se ovo nece nikad vise desiti" na sta je nemacki terorista rekao "ja nisam nacista, ja sam idealista". Parafraziram, ne secam se tacnog citata.

I to je to, antisemitizam se prodaje kao ispravna ideologija.

 

Da izrael treba da ceka pomoc, videli bi unistenje barem 7 miliona jevreja, efikasnije od nacista. Da samo uzmemo terorisanje Izraela u zadnjih 24 godine, svaki stan, svaka kuca ima "bezbednu sobu" kao skloniste od napada. Ko zivi tako? Zasto I devojke imaju obavezni vojni rok?

 

Uopste mi nije jasna moralna dilema, ne pokusavaj da terorises izrael I da unistis jevreje, I nece ti padati bombe na glavu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Godinu dana kasnije, od 7og oktobra 2023ce, datum koji ce uci u istoriju kao najgori masakr Jevreja jos od Holocaust, jos uvek se neki bave moralnom dilemom, da li je Izrael imao pravo da zastiti svoje gradjane, da li je trebao da upotrebi svoju vojnu tehnologiju da oslobodi svoje otete gradjane, starce I decu. Da sam ja gradjanin izraela potpuno bi to ocekivala od svoje drzave. Iako nisam imala takvu drzavu do sada da to uradi za mene, ali eto nadam se da bi US to uradila, iako sam malo u zadnjih godinu dana izgubila poverenje u to. US nije usla u Gazu da oslobodi svoje gradjane. Ostavila ih je u tunelima Gaze, jer, izbori zar ne?

Sve je moglo da bude prosto, isporucis zlocince I predas taoce. Nazalost cak I u pokusaju Izraela da smanji civilne zrtve I dobije svoje taoce, nekako su oni krivi, krivi su

sto ih je Djordje tukao. 7og oktobra prosle godine nisu samo umrli nevini civili, I klinci koji su isli na festival za slobodu da igraju do zore, ili ljudi u kibutzim (Selima oko Gaze) koji su verovali u su-zivot, pomagali arapskim ljudima u Gazu... umrla je nevinost da se su-zivot moguc.

Gledala sam mlade ljude koji su spakovali kofere iz US I otisli u redove IDF. Upoznala sam par ljudi koji su preziveli 7.10. Odgledala sam snimke, cula price ljudi koji su nasli u prvim redovima tog dana. I nemam moralne dileme. 

 

6tog oktobra je sve izgledalo drugacije, za ovih godinu dana sam odslusala pricu par mladih ljudi koji su Jevreji uvek "zasto nas toliko mrze, sta smo uradili". 

 

Ako to niste culi, mozda vam zalbe iz Gaze ili Libana, deluju ocigledne, I nesto sto mozete da se osecate bolje, ali se zapitajte zasto ne osecate isto za izraelce.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Mislim da ideja nije da budu posteniji 😀

Sva ta mentalna akrobacija je da se ubede naivni, da iza svega ne stoji antisemitizam. Gledala sam interesantan intervju Douglasa Murrey, covek je genijalan, citira anegdotu u slucaju otmice aviona u operaciji Entebbe, jedan od taoca je bio Holocaust survivor, I kada je cuo nemackog teroristu (levicar) da izdaje naredbe o izdvajanju Jevreja, zavrnuo je rukav da pokaze svoju tetovazu, I rekao teroristi "ja sam mislio da mi se ovo nece nikad vise desiti" na sta je nemacki terorista rekao "ja nisam nacista, ja sam idealista". Parafraziram, ne secam se tacnog citata.

I to je to, antisemitizam se prodaje kao ispravna ideologija.

 

 

Taj terorizam je na velika vrata uveo Arafat iu PLO, otmice aviona i ubijanje totalno neduznih ljudi sirom sveta ranije nije postojalo.

Nemacka RAF i italijanske crvene brigade samo su proizvod bolesnog palestinskog mozga, a glavni je tu Arafat

 

Entebe je simbol izraelskog umeca i pameti, ali i hrabrosti, patriotizma.

Brat od danasnjeg premijera Dzonatan Netanjau ( mnogo i lepsi i pametniji od njega) tamo je nastradao sa samo svojih 30 godina zivota.

 

Link to comment
Share on other sites

Tramp poziva i savetuje Izraelu da izbombarduju nuklearna postrojenja u Iranu, Bajden kaze da im je savetovao da

bombarduju, ali da budu umereni i da ta odmazda bude nekako proporocionalna, srazmerna.

 

Demokrate imaju problem jer ne mogu i ne smeju da pozivaju na neku odmazdu, ali znaju da reakcije mora

da bude. Nekako je stvarno strasna danas nja situacija, uglavnom, ali i ne samo sa Bliskim Istokom.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

Tramp poziva i savetuje Izraelu da izbombarduju nuklearna postrojenja u Iranu, Bajden kaze da im je savetovao da

bombarduju, ali da budu umereni i da ta odmazda bude nekako proporocionalna, srazmerna.

 

Demokrate imaju problem jer ne mogu i ne smeju da pozivaju na neku odmazdu, ali znaju da reakcije mora

da bude. Nekako je stvarno strasna danas nja situacija, uglavnom, ali i ne samo sa Bliskim Istokom.

 

Izrael bi bombardovao postrojenja ali samo ako bi Ameri ucestvovali u tome, nemaju kapacitet da nesto bitno urade protiv tih postrojenja. Problem je sto i sami Ameri nisu sigurni sta bi postigli jer za vreme Busa mladjeg se to razmatralo i jedan od zakljucaka je da bi morali da upotrebe atomske bombe da bi unistili ta postrojenja, a onda kako se opravdati pred svetom eto mi bacili atomke da Iran ne bi napravio atomke koje mu trebaju da mi ne bi bacili atomke na njih eto mi good guys oni bad guys 😄

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, MeanMachine said:

 

Izrael bi bombardovao postrojenja ali samo ako bi Ameri ucestvovali u tome, nemaju kapacitet da nesto bitno urade protiv tih postrojenja. Problem je sto i sami Ameri nisu sigurni sta bi postigli jer za vreme Busa mladjeg se to razmatralo i jedan od zakljucaka je da bi morali da upotrebe atomske bombe da bi unistili ta postrojenja, a onda kako se opravdati pred svetom eto mi bacili atomke da Iran ne bi napravio atomke koje mu trebaju da mi ne bi bacili atomke na njih eto mi good guys oni bad guys 😄

 

 

Citala sam i ja komentare od nekih koji se u to razumeju , a i oni kazu isto sto i ti. To je veliki i skoro pa i nemoguc poduhvat,

trebalo je mnogo ranije da se o tome razmislja, sigurno je da je mogao da postoji i neki diplomatski put po sistemu ucenjivanja,

pretnje, moguce je da je sada za sve kasno, a unistavati naftonosna polja po meni je besmisleno.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...