Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

Iran ovim ne može ništa da dobije, ne znam da li je bio kome jasno zašto su ovo uradili.

 

Mogli su drugačije da tretiraju napad na svoju ambasadu u Damasku i da reaguju na sto drugih načina, ovako samo testiraju šta će da im se desi i da li će Vašington vojno da se angažuje.

 

Izrael ima nuklearni arsenal i svašta može da baci na Iran, neko je tamo u Teheranu izgleda potpuno izgubio razum. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Nek grmi jako said:

Iran ovim ne može ništa da dobije, ne znam da li je bio kome jasno zašto su ovo uradili.

 

Mogli su drugačije da tretiraju napad na svoju ambasadu u Damasku i da reaguju na sto drugih načina, ovako samo testiraju šta će da im se desi i da li će Vašington vojno da se angažuje.

 

Izrael ima nuklearni arsenal i svašta može da baci na Iran, neko je tamo u Teheranu izgleda potpuno izgubio razum. 

U Teheranu ne vlada razum već nekih 45 godina.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Constantin said:

 

Ja mislim da tek noćas eskalira.

Ne verujem da ce Izrael odmah uzvratiti. Tu se verovatno vode pregovori sa ostalim silama sta ce odgovor biti. A nemaju svi tu iste interese. Ko moze da plati cenu je Liban. 

Zato sam I rekla sequel, politika na BI se samo vodi zakonom jacega, ko tebe kamenom, ti njega tenkom. Ali izrael ce pazljivo da isplanira sta je odgovor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hm, moja analiza ukljucujuci ove bedastoce koje je Biden pustio (nisam vojni strateg):

1. Primarni cilj Izraela ovde je da odgovori extremno jako, a to bi bilo unistenje nuklearnih pogona u Iranu, to je najveca pretnja Izraelu. Medjutim, posto su ti pogoni pod zemljom (I mule kopaju ko krtice) to bi bilo teze bez pomoci US, osim ako...kad su im dali rakete koje unistavaju tunele u Gazi, nemaju dovoljno fire power da to izvedu, jer Biden nece ucestvovati - lose za izbore

2. Druga opcija su naftna polja - opet, ocigledno da US prica "mi vas branimo" je da spreci Izrael da krene tom putanjom. Nafta ce da poludi, opet, lose za izbore

3. Opcija da se posalje poruka a da se saveznici ne uzbudjuju, je da od juznog Libana naprave parking, tj Hezbolah da plati. Eliminisu pretnju sa te strane a istovremeno svi znaju da je to udarac Iranu. Mozda uz jos neke strateske udare u Iranu

 

Logika mi kaze da ce biti opcija 3. Iran je ovaj napad (meni se cini) izveo iz marketinskih razloga (unutrasnji pr), jasno je bilo da stete nece biti u Izraelu da opravda da Izrael napravi potez koji vodi u veliki regionalni rat I ko zna sta jos. Osim ako nemaju nacin da izvedu opciju 1. 

 

Posto je stav Izraela da sad "Iran nece mirno spavati" znaci da ce pazljivo planirati, I pustiti Iran da se kuva gde da ocekuju napad. Meni se cini da je Iran toliko glasno najavio napad, bas zato sto nisu hteli stvarnu stetu u Izraelu.

 

Ali opet ovo kao posmatrac. Videcemo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Izveštaji Izraelaca. Mislim da Iranci nisu ovoliko raketa ispalili to Izraelci verovatno izbacuju kao info da ih malo ponize. Mete je bila avio baze Nevatim u južnom delu Izraela. Nevatim je pogođen sa par raketa ali nema veće štete, Izraelci su objavili video jutros kako sleće njihov F-35 na aerodrom što znači da je i dalje operativan. Kompozicija odgovara ruskim napadima na Ukrajinu tako da su sigurno savetovani od Rusa kakva su njihova iskustva. Diktatori se ispomažu 🙂 

 

Ima video materijala iz Jordana i Iraka gde su padali oboreni dronovi i rakete. Najveći broj projektila koji je došao do Izraela su balističke rakete.

 

Žrtava za sada nema, štetu ne znamo ali po svemu sudeći nije velika. Mislim da Izrael trenutno neće odgovoriti nego će pustiti da se sada međunarodno zajednica bavi Iranom pa će za par meseci da odrade sličan napad kao što je bilo uništenje tog štaba u konzulatu u Siriji. Dobro će im doći da se smanji pritisak na njih i da se svet malo bavi Iranom. Odgovor bi mogao da bude nova ofanziva u Gazi, da iskoriste situaciju bar za nešto.

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2024 at 7:57 PM, Darth Bane said:

 Ovo bi vec znacio pocetak III sv. rata! 

 

11 hours ago, Ledd said:

Treći svecki krenuo a mi najzad neutralni.

Ne bojte se, nece. 

Ameri napadaju samo slabe a ove vece ne sme da dira, a i ne odgovara im da cene nafte odu u nebo.

Iran vidim da je objavio da je to to sto se njega tice, da je njihov odgovor za napad na konzulat zavrsen. 

Moze da bude samo nekog lokalnog pusketanja i to je to, u zavisnosti koliko Izrael nastavi da eskalira, kao sa konzulatom.

 

Link to comment
Share on other sites

Svetski rat je kada su najmoćnije države u sukobu i to dosta masivnijem.

 

Inače što se tiče sinoćneg događaja, što je rekao jedan, oni su uradili nešto, čisto da se kaže da su uradili. Ovo je neozbiljan napad i sumnjam da su iranske vođe glupe da ne znaju da će Izrael sve to poobarati.

Link to comment
Share on other sites

Iranci moraju da nešto urade i vidi se da su napali čisto da kažu da su odgovorili. Mete su bile avio baza i centar koje po njima su bitne za napad na konzulat u Siriji.

 

Dakle nisu gađali neku izraelsku ambasadu ili konzulat već vojne mete koje povezuju sa napadom.

 

Jasno da Iranu rat ne treba ali ko što napisah morali su nešto uraditi što su i rekli jer UN nije mogla da osudi napad na konzulat.

 

Ameri su prilično zadovoljani reakcijom Irana jer bilo šta ozbiljnije bi bio jasna objava rata.

 

Americi nikako ne treba još jedan rat jer je izborna godina plus bi rat Izraela i Irana značio i rusku pobedu u Ukrajini i znatno skuplju naftu.

 

Kini takođe rat ne odgovara ako ne bi bila Amerika direktno uključena npr invazija na Iran iz Iraka protiv volje samog Iraka.

 

Što je malo verovatno za sad ali povratkom trumpa vrlo moguće ako sad Izrael i Iran uđu u ozbiljan sukob tj rat.

 

Ali ne pita se ni Bajden ni Si već Bibi i mule.

 

Elem ako rat se desi jasno je da Rusija najveći dobitnik a Ukrajina najveći gubitnik.

Edited by MeanMachine
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mislim da ce ovo ovako da se zavrsi. Iran odgovorio da bi odgovorio, Izrael poobarao skoro sve, nothing to see here move on.

 

Inace, ma koliko to zvucalo bezdusno, posto treceg svetskog rata nece biti u formi u kojoj se ocekuje, za nas Evropljane je od sustinske vaznosti da Ukrajina porazi Rusiju, a ostali ratovi su nebitni, ukljucujuci i ovaj.

 

Za nas bi bilo izuzetno lose da situacija jos vise eskalira na BI.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, fancy said:

Fripalestajneri i neutralci na društvenim mrežama u ekstazi "Saće Iran da pokaže zapadu..." 🤡

 

I to, ne bilo koji iran, već:

 

SLOBODNI I SLOBODARSKI IRAN JE POKAZAO SVIMA!

 

Još samo fali da se đoković ispiša u vimbldonski pehar i:

 

4hcmj9.png

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, 033zero330 said:

 

I to, ne bilo koji iran, već:

 

SLOBODNI I SLOBODARSKI IRAN JE POKAZAO SVIMA!

 

Još samo fali da se đoković ispiša u vimbldonski pehar i:

 

4hcmj9.png

Realno, posle svega vidjenog sinoć, jutros kad se probudih i uradih analizu, Iran je na dobitku.....

Link to comment
Share on other sites

Na dobitku je zato što je u Vašingtonu preovladao razum i zato što su Bajden i Kirbi rekli da SAD ostaje za sada po strani.

 

Inače, da su namignuli Izraelcima da odmah raspale po Iranu sa svime što imaju i da će im se Amerika pridružiti, bilo bi ono - tesno mi ga skroji nane. Zato palac gore za Bajdena i njegovu administraciju.

 

Sad samo da ovi ludaci u Teheranu ne raspale po američkim bazama na Blsikom istoku, jer tada SAD ne bi mogla da ostane uzdržana pa sve da je preko puta i sam đavo, a ne Iran.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Nek grmi jako said:

Na dobitku je zato što je u Vašingtonu preovladao razum i zato što su Bajden i Kirbi rekli da SAD ostaje za sada po strani.

 

Inače, da su namignuli Izraelcima da odmah raspale po Iranu sa svime što imaju i da će im se Amerika pridružiti, bilo bi ono - tesno mi ga skroji nane. Zato palac gore za Bajdena i njegovu administraciju.

 

Sad samo da ovi ludaci u Teheranu ne raspale po američkim bazama na Blsikom istoku, jer tada SAD ne bi mogla da ostane uzdržana pa sve da je preko puta i sam đavo, a ne Iran.

 

Kad sam se probudio jutros, Teheran je bio tu gde je i bio....znači, na dobitku su. Na to sam mislio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izašle su fotke u maloj rezluciji sa aerodroma Nevatim :

 

Skoro nikakva šteta. Shodno ovome nema ni logike odgovarati bez razmišljanja. Ako Izrael uopšte bude odgovarao to će biti za par meseci kada se Iran opusti a moraju i SAD da najave da pripreme svoje baze za eventualnu odmazdu. Trenutno SAD nije u punoj borbenoj gotovosti i bio bi isuviše izložen ako bi se zaoštravalo sa Iranom.

 

Ja mislim da je uopšteno rat između Izraela i Irana posle ovoga samo pitanje vremena jer je Iran gađao teritoriju Izraela i najavio da će to raditi i ubuduće. Dakle Izrael mora da nađe načina da ih izbaci iz tog moda ili se ovo nikad neće završiti. Sličan problem kao sa HAMAS-om. Naravno trenutno moraju i oni malo da uvuku u rogove dok ne završe ovo u Gazi a onda treba da razmisle da li žele da ulaze u tako nešto ili možda da udare po Hezbolahu u Libanu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Klotzen said:

Ako Izrael uopšte bude odgovarao to će biti za par meseci kada se Iran opusti a moraju i SAD da najave da pripreme svoje baze za eventualnu odmazdu. Trenutno SAD nije u punoj borbenoj gotovosti i bio bi isuviše izložen ako bi se zaoštravalo sa Iranom.

 

Mislim da će se na ovome završiti ...

Izrael će i dalje ganjati operativce IRGC po Libanu i Siriji, ovi drugi će naoružavati Hamas,Hezbolah i ostale ...

Neki direktan napad na teritoriju Irana po meni nije verovatan ne zato što su ovi neka supersila već upravo zbog tih veza sa raznim organizacijama po okolnim državama ...

To se ne rešava bez da prašinari ne špartaju tamo,njih da pošalju imaju kapacitet samo SAD ... a nešto ne verujem da im se vraća tamo ...

Edited by mare80
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Klotzen said:

 

Izveštaji Izraelaca. Mislim da Iranci nisu ovoliko raketa ispalili to Izraelci verovatno izbacuju kao info da ih malo ponize. Mete je bila avio baze Nevatim u južnom delu Izraela. Nevatim je pogođen sa par raketa ali nema veće štete, Izraelci su objavili video jutros kako sleće njihov F-35 na aerodrom što znači da je i dalje operativan. Kompozicija odgovara ruskim napadima na Ukrajinu tako da su sigurno savetovani od Rusa kakva su njihova iskustva. Diktatori se ispomažu 🙂 

 

Ima video materijala iz Jordana i Iraka gde su padali oboreni dronovi i rakete. Najveći broj projektila koji je došao do Izraela su balističke rakete.

 

Žrtava za sada nema, štetu ne znamo ali po svemu sudeći nije velika. Mislim da Izrael trenutno neće odgovoriti nego će pustiti da se sada međunarodno zajednica bavi Iranom pa će za par meseci da odrade sličan napad kao što je bilo uništenje tog štaba u konzulatu u Siriji. Dobro će im doći da se smanji pritisak na njih i da se svet malo bavi Iranom. Odgovor bi mogao da bude nova ofanziva u Gazi, da iskoriste situaciju bar za nešto.

 

Jedina steta koja se desila je da su delovi nekih raketa pali tu i tamo. Medjutim, sve je zaustavljeno. Sto je je veliki flex of muscles za Izrael. Jedina zrtva je beduinska devojcica mislim, 10 godina koja je povredjena kad je otpad od rakete pao. Izraelci nisu obarali samo one koje su ocigledno padale u nenaseljene delove. 

Nesto je palo od delova u arapskom naselju u blizini nekog koga znam, od delova, malo ostecenje, nista bitno. 

Ono sto je poenta ovde, Izrael je pokazao tehnolosku nadmoc, ne da je samo spreman da napadne nego I da se efektivno brani. Iran nema takvu odbranu, oni su bukvalno sitting ducks ako Izrael napadne. 

 

I dalje ocekujem da ako Izrael nema efektivan nacin da unisti nuklearna postrojenja u Iranu, za ovo ce platiti Hezbollah u Libanu. 

 

Ja ne mislim da ce Izrael cekati dugo, malo ce pustiti Iran da se znoji sta je odgovor, mozda puste Hezbolah da se opuste I probaju nesto. Max dve nedelje koje je Iran uzeo da preti, osim ako udar nije masivan, tipa nuklearna postrojenja ili parking od juznog Libana. 

Moguce I da iskoriste priliku za operaciju na Rafah u Gazi.

 

Mnogo tu je "if". 

 

Sanse da se ovo zavrsi na ovome kako @mare80tvrdi su minimalne. Bukvalno Izrael mora da odgovori

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Jedina steta koja se desila je da su delovi nekih raketa pali tu i tamo. Medjutim, sve je zaustavljeno. Sto je je veliki flex of muscles za Izrael. Jedina zrtva je beduinska devojcica mislim, 10 godina koja je povredjena kad je otpad od rakete pao. Izraelci nisu obarali samo one koje su ocigledno padale u nenaseljene delove. 

Nesto je palo od delova u arapskom naselju u blizini nekog koga znam, od delova, malo ostecenje, nista bitno. 

Ono sto je poenta ovde, Izrael je pokazao tehnolosku nadmoc, ne da je samo spreman da napadne nego I da se efektivno brani. Iran nema takvu odbranu, oni su bukvalno sitting ducks ako Izrael napadne. 

 

I dalje ocekujem da ako Izrael nema efektivan nacin da unisti nuklearna postrojenja u Iranu, za ovo ce platiti Hezbollah u Libanu. 

 

Ja ne mislim da ce Izrael cekati dugo, malo ce pustiti Iran da se znoji sta je odgovor, mozda puste Hezbolah da se opuste I probaju nesto. Max dve nedelje koje je Iran uzeo da preti, osim ako udar nije masivan, tipa nuklearna postrojenja ili parking od juznog Libana. 

Moguce I da iskoriste priliku za operaciju na Rafah u Gazi.

 

Mnogo tu je "if". 

 

Sanse da se ovo zavrsi na ovome kako @mare80tvrdi su minimalne. Bukvalno Izrael mora da odgovori

Ukoliko Izraelu Biden i USA narede da budu mirni (jbg. idu izbori i ne treba talasati zato sto standard i glas prosecnog glasca zavisi od toga) - bice mirni.

Ipak zavise od njih, ma koliko bili bitan faktor u tom regionu.

Gadjanje ambasade ili  konzulata bilo koje drzave bilo gde, ma koliko to opravdali, je no-no po Beckoj konvenciji o zastiti i imunitetu  diplomatskih predstavnistava.

Pravljenje izuzetka u ovom slucaju bi samo dovelo do napada na bilo cije predstavnistvo bilo gde u svetu iz bilo kojih razloga, a to niko ne zeli.

:default_coffee:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...