Jump to content

Koliko godina imate & da li su vam godine važne?


Džudi

Starosna struktura forumaša foruma vox92  

158 members have voted

  1. 1. Koliko godina imate?



Recommended Posts

On 6/11/2019 at 6:33 PM, Knipex said:

Meni je logičnl ovako: 40god i 1 sekunda i već si u grupi 40 do 45 🙂

 

Moj suprugmuž je čovek koji voli gleda unapred u svemu, pa je, kad sam napunila 40 godina i jednu sekundu, ponosno izjavio da sam sad u petoj deceniji. Te da valjda, treba da budem srećna zbog takve perspektive. I ja kažem, ok, kad se rodi beba, treba da se tretira na taj način: koliko ima beba meseci? oh, ne, ona je u prvoj deceniji. 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li su "zanimljive" ili "neverovatne" ili stajaznam razlike u kulturama ili ekonomiji ili sta-ja-znam-cemu, kad razmisljamo o mentalitetu u starijoj dobi,

 

Pisao sam negde, preselio sam u blizini teche, u suburbanu/semi-ruralnu Alabamu. Upoznao i neke rodjake koje nikeda pre nisam.

Voza me tako (ej, covek sam vozi!) brat mojeg teche (ima li izraz za to u nasem jeziku?) i pokazuje mi posed. I kaze ".. a tamo sam posadio drvece, pa cu to za 15-ak godina prodati, da se posece za gradju, i zaraditi X para..." A, JBT, covek ima 85 godina.

Mozda je to ekonomski. U domaji, znam ljude koji zive u stanu, tri generacije zajedno, i osecaju se maltene krivi jer jos nisu umrli pa da ostave stan deci. Kako da se opuste u penziji?

 

Ja sam negde izmedju. Ne osecam se obaveznim da cerki osiguram lagodan zivot jer ga nisam ni ja nasledio, ali nikako necu ni da joj ostavim neresene pravne/financijske probleme - a i to sam nasledio.

Valjda svi mi ucimo na greskama prethodnih generacija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Priča mi ćerka da u Americi život počnje u 70! Putuje se, druži se, ko hoće - radi.....Rodjaku njenog supruga operisali aortu u 90 godini?!  A što i da ne operišu kad je gospodin još uvek imao aktivnu vozačku dozvolu? Baku od 92 održavaju u životu sa gomilom lekova od kojih spava ceo dan ali nikome ne pada na pamet da digne ruke od nje. Putuje se i po 600 km diljem Amerike da bi se proslavio rodjendan neke vremešne tetke pa na slikama vidim da se okupilo 4 generacije i svi veseli. A ja? Ručavam sama svake nedelje jer ono malo što je još ostalo u zemlji ne mogu da okupim ni za Božić, sve je to rastrzano na 100 strana, usplahireno, večito negde kasne pa nemaju vremena ni kafu da popiju.....osećam se kao Metuzalem koji džabe troši kiseonik i  ima još samo jednu obavezu - da umre. Kad vas svedu na bivšeg čoveka a u Sbiji je to tako  čim prestanete da radite, osećate se krivim što ste još živi. Pokušala sam da se družim sa penzionerima pa mi se smučilo, muški primerci bi bezočno da flertuju a ženski ne praštaju što ne izgledate kao baba. I tako dodjem do one čuvene iz "srpskog kraja " mog grada: "Sedi di si, ni za di si - nisi".

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
  • Love 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Taj odnos prema starima je meni u početku kad sam došao u De bio jako neobičan, ali sam ubrzo shvatio da je to normalno. Nije retkost da ugrađujemo veštačke kukove bakama od 90 godina jer su generalno mnogo vitalniji nego kod nas, a kod preloma se ni ne pita ništa, već se operiše, nedavno smo operisali dedu od 104 godine i super. Umesto da ih ostavljamo da umru, kao u Srbiji.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Taj odnos prema starima je meni u početku kad sam došao u De bio jako neobičan, ali sam ubrzo shvatio da je to normalno. Nije retkost da ugrađujemo veštačke kukove bakama od 90 godina jer su generalno mnogo vitalniji nego kod nas, a kod preloma se ni ne pita ništa, već se operiše, nedavno smo operisali dedu od 104 godine i super. Umesto da ih ostavljamo da umru, kao u Srbiji.

 

U f#cking Srbiji hitna pomoć satima neće da dođe za starce, ali zato odmah dolaze za bahate pijane polukriminalce, kada se međusobno izbodu u kafiću. Naš "sistem vrednosti".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kako je  lepo i snažno bepće! Unuci su istinski blagoslov, čista nežnost i bezuslovna ljubav, uživajte dugo i bezbrizno sa Teodorom. Videćete, to vam je sasvim druga dimenzija vemena i prostora, tek kad ih dobijete, naučite šta je to - beskraj. ♥️

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pletilja said:

Priča mi ćerka da u Americi život počnje u 70! Putuje se, druži se, ko hoće - radi.....Rodjaku njenog supruga operisali aortu u 90 godini?!  A što i da ne operišu kad je gospodin još uvek imao aktivnu vozačku dozvolu? Baku od 92 održavaju u životu sa gomilom lekova od kojih spava ceo dan ali nikome ne pada na pamet da digne ruke od nje. Putuje se i po 600 km diljem Amerike da bi se proslavio rodjendan neke vremešne tetke pa na slikama vidim da se okupilo 4 generacije i svi veseli. A ja? Ručavam sama svake nedelje jer ono malo što je još ostalo u zemlji ne mogu da okupim ni za Božić, sve je to rastrzano na 100 strana, usplahireno, večito negde kasne pa nemaju vremena ni kafu da popiju.....osećam se kao Metuzalem koji džabe troši kiseonik i  ima još samo jednu obavezu - da umre. Kad vas svedu na bivšeg čoveka a u Sbiji je to tako  čim prestanete da radite, osećate se krivim što ste još živi. Pokušala sam da se družim sa penzionerima pa mi se smučilo, muški primerci bi bezočno da flertuju a ženski ne praštaju što ne izgledate kao baba. I tako dodjem do one čuvene iz "srpskog kraja " mog grada: "Sedi di si, ni za di si - nisi".

2 hours ago, Eddard said:

Taj odnos prema starima je meni u početku kad sam došao u De bio jako neobičan, ali sam ubrzo shvatio da je to normalno. Nije retkost da ugrađujemo veštačke kukove bakama od 90 godina jer su generalno mnogo vitalniji nego kod nas, a kod preloma se ni ne pita ništa, već se operiše, nedavno smo operisali dedu od 104 godine i super. Umesto da ih ostavljamo da umru, kao u Srbiji.

 

odnos balkanskih drustava prema starijim osobama opisao sam na jednom starom topicu na onom starom boardu.

medjutim, to ne znaci da se takvom primitivnom i patrijarhalnom drustvu treba predati. naprotiv. evo, ja mogu navesti primjer mog oca, koji otkako je majka umrla zivi sam, kuha za sebe sam, pegla, brise i usisava prasinu sam, ide po namirnice svaki dan sam (na biciklu), u biti sve kucne poslove radi sam. moze to i drugacije, ali kad ne zeli kucnu pomocnicu. a bogami ni pomocnika. medjutim nije se zatvorio u kucu iscekujuci posjet sina ili kcerke ili unuka ili druge rodbine. naprotiv, aktivan je na nekoliko polja. od prevodjenja, koje i dalje radi, preko pjesama, koje i dalje pise, i baste, koju i dalje obradjuje, pa do aktivnog clanstva u izvidjacima i judo klubu, gdje radi sa djecom, zatim u ribickom drustvu, i raznim drugim udrugama. sa mnom npr. ide u planine, i u odlicnoj je kondiciji. 

...

on i mama bili su zajedno od 7. razreda gimnazije, dakle fakticki cijeli zivot. i volili su se cijeli zivot. i uglavnom oko necega prepirali, pa im nikada nije bilo dosadno. vezano za ovo posljednje... mogao si kod njih doci u posjet, i ako su oni bili zajedno (u kuhinji ili dnevnoj sobi ili na balkonu), dati im do znanja da si dosao (poljupcima, ficukanjem, mahanjem, povisenim glasom, pa i deranjem), skuhati si kavu, popiti kavu, obici kucu od podruma do krova, ukljucujuci i bastu, oprati solju od kave, i otici, a da te oni u biti uopce ne primjete koliko su bili fokusirani jedno na drugo. to je i mene i moju stariju sestru (u biti svakoga ko je do njih dolazio) iritiralo, medjutim danas kada gledam na to, simpaticno mi je. ovo pisem samo da pokazem da je zivot (i to relativno kvalitetan zivot) moguc i kad izgubis nekoga ko ti je toliko znacio, pa i pod stare dane kad ostanes sam. pa i ovdje, na jebenom Balkanu.

 

evo nekoliko pjesmica mog oca mojoj majci
 

Spoiler

pismo.thumb.jpg.7573fa762828f63daa28e274f07490e1.jpg

 

ostavstina.jpg.76365893aeb1a5194f5d04e18cbb25e3.jpg

 

nase-zetve.thumb.jpg.450c1752ce02c40ead47cba19b44aae2.jpg

 

  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

...osobno mislim za djelovanje na ovom forumu nisu bitne godine.Noćas nisam mogao spavati,dolazi to sa godinama,

pa sam pročitao ovu temu i zato pišem,i zaključiti će te o mojim godinama.

Na starom forumu već sam pisao da sam penzić i o tome kako sam posložio taj dio svojega života.

E sad,ja uživam u tom dijelu svojeg života.Npr. prošlog vikenda bio je susret povodom 50-godišnjice mature. Bilo je

lijepo prošetati se mojom starom školom.Jasno,ogromne većine naših profesora više nema.Vidjeti na panoima na 

koji način živi moja gimnazija,aktivnosti su daleko šire ,na nivou EU.I jasno,na kraju je bila fešta.Izdržali smo u većini 

do bijelog dana,i onda,nekadašnja ekipa se nastavila družiti na Varaždinbregu.Doma sam se vratio u nedjelju nakon 

što ozbiljne obitelji imaju ručak.Ispustio sam da napišem da su pripreme trajale 6 mjeseci,bilo nas je iz cijelog svijeta.

Od 212 maturanata,odazvalo nas se 124.

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Constantin said:

Hvala svima, od srca, na čestitkama i pozdravlja vas Teodora..

 

:heart:

 

...

 

sretnem negdje prije frenda, tu smo negdje generacija, kaze dobio sam zlatnu plaketu od saveza izvidjaca za 50godisnji rad. ja malo razmislim (ostanem zatecen), i na koncu ga pitam - pa dobro covjece kako za 50 godina rada u izvidjacima kad ti imas 50 godina? e pa, smije se on, mene su moji roditelji upisali na izvidjace cim sam se rodio!

 

:classic_biggrin:

 

ergo, upisi Teodoru na board. pa nek lupa dete po tastaturi / vezba prstice. ne sekiraj se, nece kvalitetom postova odskakat od prosjeka! :classic_wink:

 

440315975_kolikogodinaimate.thumb.jpg.6a8bb2f350fe8e649de740ed02374c9e.jpg

 

ova prva rubrika je ionako prazna. pa za jedno 50ak godina, kad ni tebe ni mene vise ne bude, Teodora ce hladno osvojiti zlatnu plaketu VoxaB92, i u svom govoru napisati - e deco moja, vi da zivite ko kornjace ne mozete mene prestici. mene je moj deda upisao na ovaj forum!

 

:18:

 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Vjekoslav said:

 

:heart:

 

 

440315975_kolikogodinaimate.thumb.jpg.6a8bb2f350fe8e649de740ed02374c9e.jpg

 

ova prva rubrika je ionako prazna. pa za jedno 50ak godina, kad ni tebe ni mene vise ne bude, Teodora ce hladno osvojiti zlatnu plaketu VoxaB92, i u svom govoru napisati - e deco moja, vi da zivite ko kornjace ne mozete mene prestici. mene je moj deda upisao na ovaj forum!

 

:18:

 

 

Nemoj Vjeko da si pesimista....za 50-ak godina imaćemo, ono barem ja, tek 105-106 godina....o kakvom "nepostojanju" pričaš...ne daj se. :87:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Vjekoslav said:

... pa za jedno 50ak godina, kad ni tebe ni mene vise ne bude, Teodora ce hladno osvojiti zlatnu plaketu VoxaB92, i u svom govoru napisati - e deco moja, vi da zivite ko kornjace ne mozete mene prestici. mene je moj deda upisao na ovaj forum!

(bold moj)

 

Sad si me podsjetio na jednu zgodu iz 1977. Upisao sam FSB (Fakultet strojarstva i brodogradnje) u Zagrebu. Odrzi se nekakva dobrodoslica za nas vise stotina brucosa, upoznavanje s fakultetom, objasnjavaju nam gdje je sto, kako se radi ovo i ono, a bogme i politicki - kako se moze ukljuciti u rad omladinske i partijske organizacije. Tu se nasao i neki Stevo Skoric, "aktivni omladinac" ali ne bas najredovniji student. Vec 10-u godinu na faksu, a jos uvijek apsolvent sa nekoliko preostalih ispita.

Zavrsnu rijec je imao dekan i spomenuo ga u svojoj besjedi, rijecima "... a ovaj Stevo valjda ceka da mu poklonimo zlatni sat pa da ode s fakulteta...".

 

Tko zna gdje je taj Stevo i je li jos ziv...

Link to comment
Share on other sites

...vidjeli ste moje godine iz ranijeg posta.Još nisam deda,sin je u Njemačkoj,živi sa jednom lijepom malom Indijankom 

iz Ekvadora.Kći je u Zagrebu,živi sa svojim partnerom.Nisam posesivan roditelj i željno očekujem dan,slično kao i

Konstantin,da vam velim da je i kod mene naišla treća generacija.E da,krajem godine ću i do Južne Amerike,možda onda

objavim da će i kod mene doći treća generacija

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Hvala svima, od srca, na čestitkama i pozdravlja vas Teodora..

 

spacer.png

 

E, Kočo, baš ti zavidim. Biti deda je velika stvar, a tek biti deda ovakve lepotice. ❤️

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, mladenvzz said:

...vidjeli ste moje godine iz ranijeg posta.Još nisam deda,sin je u Njemačkoj,živi sa jednom lijepom malom Indijankom 

iz Ekvadora.Kći je u Zagrebu,živi sa svojim partnerom.Nisam posesivan roditelj i željno očekujem dan,slično kao i

Konstantin,da vam velim da je i kod mene naišla treća generacija.E da,krajem godine ću i do Južne Amerike,možda onda

objavim da će i kod mene doći treća generacija

 

Vidim, petoro nas se gore izjasnilo kao 60+, prema postovima ima nas i više, nisu svi "glasali". Ali, vreme rdi za nas, biće nas sve više. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Div said:

 

Vidim, petoro nas se gore izjasnilo kao 60+, prema postovima ima nas i više, nisu svi "glasali". Ali, vreme rdi za nas, biće nas sve više. 

 

60 je novih 40. Duže se i zdravije živi.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Div said:

 

Vidim, petoro nas se gore izjasnilo kao 60+, prema postovima ima nas i više, nisu svi "glasali". Ali, vreme rdi za nas, biće nas sve više. 

Necu da kvarim idilu, ali kad sam bio mladi decko koji obecava, sve ono posle 40g mi je bilo matoro. Logicki zakljucak je da su ovi stariji od 60g 20 godina stariji od matorih. 

:P

:chemistry:

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Pletilja said:

Pokušala sam da se družim sa penzionerima pa mi se smučilo, muški primerci bi bezočno da flertuju a ženski ne praštaju što ne izgledate kao baba. I tako dodjem do one čuvene iz "srpskog kraja " mog grada: "Sedi di si, ni za di si - nisi".

 

 

😂😂😂

 

Izvini, morala sam. A skroz si u pravu posmatram tu dinamiku u nekoliko generacija. Mentalitet, nisu godine.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Plavi Golub said:

 

 

😂😂😂

 

Izvini, morala sam. A skroz si u pravu posmatram tu dinamiku u nekoliko generacija. Mentalitet, nisu godine.

Samo sa mladima, matori su dosadni. Sve ih nesto boli i kukaju. Da ne pricam kako pocnu da mi drze predavanje kako nisam vise mlad da se lomatam niz ovu stazu, ili da vozim ova kola. Ne pristoji ozbiljnom coveku da vozi auto koji klinci treba da voze. 

Da povucem paralelu drustva u kome zivim. Zimus mi jedan ucenik prica kako su jedva ove godine uspeli da ubede dedu i babu, koji su u poznim 80-im, da ne skijaju vec da idu  na more. Kaze deda je odmah uze surfing lessons i bio atrakcija, kako je brzo savladao problematiku.

Ne treba se druziti sa starcima oni su dosadni i sve ih nesto boli. :P

Ne zamerite ovo je moja observacija. :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Constantin said:

Hvala svima, od srca, na čestitkama i pozdravlja vas Teodora..

 

spacer.png

 

Lutka lepa! Da slavite zajedno diplomski jednog dana.

 

1 minute ago, mrd said:

Samo sa mladima, matori su dosadni. Sve ih nesto boli i kukaju. Da ne pricam kako pocnu da mi drze predavanje kako nisam vise mlad da se lomatam niz ovu stazu, ili da vozim ova kola. Ne pristoji ozbiljnom coveku da vozi auto koji klinci treba da voze. 

 

Ruku na srce, od mojih koje pamtim, oni koji su proziveli ratove i zarobljenistva i svasta nesto su bili jednostvni i pozitivni i radili su sta su hteli uprkos selu, onom pravom ili onom urbanom. Valjda kad covek pogleda mogucem kraju u oci ne da dve pare na misljenje okoline.

 

Kad god se suocim sa ljudima uskog uma koji bi da i drugima suze zivot, setim se refrena one pesme Gabi Novak “Hrabri ljudi”.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Constantin said:

Hvala svima, od srca, na čestitkama i pozdravlja vas Teodora..

 

spacer.png

 

Ma divota jedna, ništa lepše baš ne mogu da zamislim. Bejbi. Čim je vidiš instiktivno ti izađe osmeh. Pa , mnogima si napravio osmeh na usta ovom slikom

Ih, da možemo da je dotaknemo.. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mladenvzz said:

...vidjeli ste moje godine iz ranijeg posta.Još nisam deda,sin je u Njemačkoj,živi sa jednom lijepom malom Indijankom 

iz Ekvadora.Kći je u Zagrebu,živi sa svojim partnerom.Nisam posesivan roditelj i željno očekujem dan,slično kao i

Konstantin,da vam velim da je i kod mene naišla treća generacija.E da,krajem godine ću i do Južne Amerike,možda onda

objavim da će i kod mene doći treća generacija

Sin mi je tu, "snajka"  se odomacila: dolazi, prespava.....

Mozda i ja objavim - akobogda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...