Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

12 minutes ago, Janne240 said:

Ne znam zaista nije mi poznat taj bankrot. Cak ga nisam ni cuo dok sam studirao od Vujacica ili Zeca da je SFRJ bankrotirala, iskreno.

 

Ne divimo se rezultatima industrije, nego govorimo da je socijalisticka prozivodnja pokazivala izvestan nivo ekonomske odrzivosti karakteristican za sisteme koji su razvili ekonomije koje su imale socijalnu i ekonomsku politiku i realnu isplativost, nisu naravno mogle vecno a posebno ne u uslovima otvorene trzisne i ubrzane produktivnosti razvijinijih ekonomija.

Pa naravno da nisi cuo to na casovima, priznanje da je sistem bio neodrziv bi bio poraz. To samo u ex-YU nije objavljeno, medjutim i sam MMF je zahtevao promene za novcanu pomoc, zato sto se ta ekonomija samo ukopavala dublje. Ovo sto govoris je kontradiktorno, bio je odrziv ali ne dugo. Znaci nije bio odrziv.

Kao sto rekoh, ta napredna industrija, je bila jedna velika sarena laza, koja je pocivala na kreditima.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Janne240 said:

ene, da sam juce umro danas ne bi znao...nisam preskakao casove, kozlice jesam, kazes

"rekli". To su onda i diplome dobili na rekli pa onda mozemo pisati do ujutro i nadomisljati se.... 😄

Dobro je da se slozimo da se tu nikada necemo sloziti. Jedino sto je bilo dobro je socijalno i zdravstveno. Medjutim, kao sto rekoh nije bilo dovoljno prihoda da se izbegne piramida, koja se onog momenta kad je doslo do raslojavanja i penzionisanja drustva, morala da se srusi.

Link to comment
Share on other sites

SFRJ je bila siromašna zemlja, sa siromašnim ljudima (bogati su većinom likvidirani/protjerani/osiromašeni), imala vlast sačinjenu uglavnom od hardcore bjelosvjetskih terorista (tito i ostala španska bratija), i ako sve uzmemo u obzir to je dosta dobro ispalo. Moglo je biti mnogo gore, kao npr u Albaniji ili Rumuniji.

Sa druge strane, da nam je bilo gore, sad nam je moglo biti bolje, kao npr u Rumuniji.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Janne240 said:

Ne znam zaista nije mi poznat taj bankrot. Cak ga nisam ni cuo dok sam studirao od Vujacica ili Zeca da je SFRJ bankrotirala, iskreno.

To se zvalo "Zakon o obezbedjivanju placanja konvertibilnim devizama", donet u dramaticnoj sednici skupstine, koja je trajala vise dana. U praksi to znaci da je NBJ uzimala sva tenutno likvidna sredstva svih banaka, kako bi izmirivala pristigle rate kredita. Ta je odluka cuvana u tajnosti da bi se izbegao juris na banke.

Link to comment
Share on other sites

Ja se trudim samo da objasnim, da i ta SFRJ nije bila dobra. Da je bila dobra, ne bi hteli da je rasturimo. Da iskljucim drustveno urdjenje koje je propagiralo nerad. I dan danas je ostalo da ako neko zaradi pare, taj je morao da se nakrade. Da ne pricam o tome da si glup, ako posteno radis svoj posao, ali to je sindikalsno s#@nje koje svuda radi. Uvek se u sindikatima kriju najveci neradnici. 

 

Link to comment
Share on other sites

I ja znam da SFRJ nije bila idealna ali mnogo manje je bila losa nego sto se to prica a narocito sada i posle raspada...i baca anatema na pricu kao da je bila raspad. Nije tacno, bilo je mnogo manjkavosti, korupcije i svega ali je bilo sistema koji jeste funkcionisao i koji jeste bio skup i tesko odrziv ali imao je svoj i rezidualni nivo odrzivosti ali i optimalni. Prema tome, nije SFRJ bila zemlja @utopijski raj@ niti je bila samo goli otok. Bila je sistem odrziv i sa odredjenim trajanjem, a rasturan je znamo kako i spolja i iznutra kako je kome trebalo...

 

$ne znam za taj zakon vrv jeste tako ali opet to ne menja stanje stvari generalno sto se proizvodnje tice...sve je u okviru sistema i legalno bi se dalo ispravljati mnogo vece zaduzenje. Pre bi se moglo govoriti o aktuelnim politickim vlastima i sistemima kako one placaju svoju odrzivost. e tu bi te banane poispadale...sa 70 milijardi i vise dugovanja...

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, e4_guy said:

SFRJ je bila siromašna zemlja, sa siromašnim ljudima (bogati su većinom likvidirani/protjerani/osiromašeni), imala vlast sačinjenu uglavnom od hardcore bjelosvjetskih terorista (tito i ostala španska bratija), i ako sve uzmemo u obzir to je dosta dobro ispalo. Moglo je biti mnogo gore, kao npr u Albaniji ili Rumuniji.

Sa druge strane, da nam je bilo gore, sad nam je moglo biti bolje, kao npr u Rumuniji.

 

...karikirano i uprosceno..nije bila ni banda ni bratija...nema veze Rumunija sa SFRJ na taj nacin nije ni funcionisala, bila je u klasicnom etatizmu i nije ni imala prilike da stvori drustveni kapital. SFRJ je stvarala veliki kapital.  Niti bih se ja ikad menjao sa Rumunijom, ni danas nisu nista...

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, sta vam je zavrsio sam fakultet i sociologiju, studirao sam to kazem pre doba interneta itekako mi je poznato o cemu pisem mogao bih da zatvorim forum pisuci na ovu temu, nemam razlog da branim socijalisticki poredak ali jeste jasno nesto kao dan i tu su cinjenice koje su neoborive i dan danas samo mozemo da zalimo sto je sve otislo u neminovnu propast i povratka nema.  Amen

 

 

....kao ona Djinjdiceva...kad se akvarijum razbije da se pojedu ribice, ribice se ne mogu vise vratiti nazad. 😄 E tako smo bukvalno krivi za cepanje Juge, no turn back time. E sad mozemo da njakimo kako se kome svidi ko je pametniji zasto se raspala dal su CIA ili komunjare krive...nabijati glavu ko noj u pesak, kasno je...kasnoooo

Edited by Janne240
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mrd said:

Ja se trudim samo da objasnim, da i ta SFRJ nije bila dobra. Da je bila dobra, ne bi hteli da je rasturimo. Da iskljucim drustveno urdjenje koje je propagiralo nerad. I dan danas je ostalo da ako neko zaradi pare, taj je morao da se nakrade. Da ne pricam o tome da si glup, ako posteno radis svoj posao, ali to je sindikalsno s#@nje koje svuda radi. Uvek se u sindikatima kriju najveci neradnici. 

 

Nisu svi hteli da je rasture. Ja prvi nisam to hteo i plakao sam kao kisa dok sam gledao pocetak devedesetih...bio sam i ostrascen i ogorcen i zaveden propagandom ali se sve vrlo brzo i jednostavno videlo, narocito ta masovna medijska propagiranja rata i podele na srbocetnike i zenge itd itd...o tome ne zelim da pisem.

 

Mrd lepse bi bilo da se potrdus da objasnis zasto i kako je bila dobra a ne da nije bila dobra, to mnogi tvrde i idu niz vodu ovim politicarima i sitnim huskacima. SFRJ je bila zemlja sa ogromnim potencijalima i itekako otvorenom kritickom drustvenom klimom, pogledaj filmove sedamdesetih...a da ne govorimo o kulturi, obrazovanju, umetnosti, nauci, sve je bilo dovedeno i provedeno kroz sistem i skolovanje ljudi nije bilo na teretu porodica kao u danasnje vreme.

 

Odmah da kazem nisam ni jugonostalgican ali sada vise nisam ni jugoskeptican, da budem iskren...verujem da je povezivanje ljudi moguce, istorijske okolnosti nisu takve, politicke takodje da bi se mogla stvarati drzava ali zivot u miru i normalno civilno drustvo bez obzira na drzavnopoliticke podele moze da se razvija na civilizacijskoj bastini i socijalizma ali pre svega sociokulturnog nasledja i bivsih vremena i etnogeneticke strukture stanovnistva na prostoru regiona. Ziv sam svedok kako poslednjih desetak godina dolazim i radim ovde u Sloveniji da su ljudi druga prica u odnosu na politicku paravan medijsku izolaciju.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

franck_kavovine_720x720_kavovine_web_bra

 

Divka nije neka jeftina zamjena za kavu, tipa danasnjih instant 3 u 1 napitaka. U biti je obrnuto, jer su kavovine postojale prije kave. Cikorija se npr. koristila kao lijek jos u Drevnom Egiptu. Divka se radi od korijena cikorije i od korijena jecma, i nije SFRJ izum. Divku je btw. koristila moja baka, nevezano za nestasice kave. A i baka novinara Drage Hedla (sto se moze procitati u njegovoj knjizi Donjodravska obala). Zato sto su bile pametne cure (jedna Madjarica druga Njemica).

 

https://www.franck.eu/hr/proizvodi/napitci-od-zitarica/proizvod/napitci-od-zitarica/

 

...

 

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Janne240 said:

...karikirano i uprosceno..nije bila ni banda ni bratija...nema veze Rumunija sa SFRJ na taj nacin nije ni funcionisala, bila je u klasicnom etatizmu i nije ni imala prilike da stvori drustveni kapital. SFRJ je stvarala veliki kapital.  Niti bih se ja ikad menjao sa Rumunijom, ni danas nisu nista...

Karikirano ?

Kako drugačije nazvati bombaše i ubice ? To jeste bila banda vagabunda koji su na najsuroviji način došli na vlast i poubijali sve koji su im bili politićka konkurencija. 

Prosto je nevjerovatno da čak i danas terorista Tito mirno počiva u sred Beograda.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Izgleda da je jedan od problema da nismo imali Subaru :please:

 

506986_sfrj_ff.jpg?ver=1408979048

 

 

Naravno, niste ni znali da Subaru postoji. Trebalo je izaci iz svje carsije. :)

:please:

 

Nastavljas da me stalkujes!

:smiley34:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Izgleda da je jedan od problema da nismo imali Subaru :please:

 

Jebes Subaru , ali taj clanak je opasna romantizija pokojne drzave. Zaradis 11000 DEM za malo vise od godinu dana?:s_d:

Verovatno su uzimali druga Dzemu kao prosek, posto je prosecna radnicka plata 1980te bila oko $230.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJORDJE said:

Jebes Subaru ,

 

I ja kazem.

 

1 minute ago, DJORDJE said:

ali taj clanak je opasna romantizija pokojne drzave. Zaradis 11000 DEM za malo vise od godinu dana?:s_d:

Verovatno su uzimali druga Dzemu kao prosek, posto je prosecna radnicka plata 1980te bila oko $160.

 

Romantizacije jeste djelimicno, ali ne vidim zasto je opasna? Za novo auto je trebalo da se radi najmanje 4-5 godina, a mozda i vise. U stvari uopste mi nije bilo jasno kako su ljudi mogli da kupe novog golfa. Moj stari je kupio 84 novi Reno 4 GTL, bila je neka mutljavina sa devizama, uplatis u Ljubljansku banku, 5 ili 6 hiljada maraka, i onda ti oni isplate oko hiljadu maraka u dinarima da platis neke poreze. Dobro imao je tada neku staru Dijanu 6, mozda je uzeo hiljadu, kako je on skupio jos 4-5 hiljada, nije mi jasno, valjda je jos nesto i posudio.

Ali novi auto je to bio. Njegova plata je bila mozda 400 maraka, jer se sjecam da su strajkovali nesto da imaju 500 maraka platu.

I sada ovde u Kanadi, top zemlja, obicna raja ne moze kupiti nov auto bez kredita od 4-5 godina. Najjeftinija Korola oko 425 dolara mjesecno kredit na 5 godina. To se moze relativno lako, ali ne moze se reci da se Korola moze kupiti za 6 mjeseci rada, mislim i moze, ako ces zivjeti na drvetu i nista da ne jedes.

 

Odosmo u tematiku kako se zivjelo, a ne sta se proizvodilo, ok. meni stvarno nije bilo lose, te nestasice pamtim skroz sporedno, da ih ovde ne spomenuse ne bih ih se nikada ni sjetio.

 

Znaci i pored svih tih kritika i nedostataka drustva, sto ne sporim, svako je u pravu, ja samo zelim da kazem da je postojala prozivodnja, da su ljudi u SFRJ znali da naprave proizvode od igle do lokomotive, pa eto neke firme su radle i za cuveni Boing, Airbus itd glupo je to nepriznati.

https://www.vecernji.ba/vijesti/prica-o-bivsem-hercegovackom-vojnom-gigantu-koji-je-radio-za-boeing-i-airbus-1155580

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Vjekoslav said:

franck_kavovine_720x720_kavovine_web_bra

 

Divka nije neka jeftina zamjena za kavu, tipa danasnjih instant 3 u 1 napitaka. U biti je obrnuto, jer su kavovine postojale prije kave. Cikorija se npr. koristila kao lijek jos u Drevnom Egiptu. Divka se radi od korijena cikorije i od korijena jecma, i nije SFRJ izum. Divku je btw. koristila moja baka, nevezano za nestasice kave. A i baka novinara Drage Hedla (sto se moze procitati u njegovoj knjizi Donjodravska obala). Zato sto su bile pametne cure (jedna Madjarica druga Njemica).

 

https://www.franck.eu/hr/proizvodi/napitci-od-zitarica/proizvod/napitci-od-zitarica/

 

...

 

 

Divka mi je ostala u sećanju iz vremena mnogo pre nestašica osamdesetih, koristila se za belu kafu, kao malo dete sam je baš voleo. Kad se pomenula, od negde mi zazvonilo ime cigura, morao sam da konsultujem Googea da bih saznao da je cigura drugo ime za cikoriju.

Inače, u vreme nestašice kafe, osamdesetih, ni iz jedne kuće nisam izašao, niti iko iz moje, bez popijene kafe. Nabavljala se nekako, ispod tezge, od švercera, skoknulo se do Trsta, Soluna, Beča. Još uvek je bilo para, nisu trebale vize, snalazilo se. Najviše mi je problema stvarala dečja hrana, Bebiron, Humana, Frutek, dete malo, mora da jede, u prodavnicama se teško nalazi, ali, pregrmesmo i to, odraslo se.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Janne240 said:

I ja znam da SFRJ nije bila idealna ali mnogo manje je bila losa nego sto se to prica a narocito sada i posle raspada...i baca anatema na pricu kao da je bila raspad. Nije tacno, bilo je mnogo manjkavosti, korupcije i svega ali je bilo sistema koji jeste funkcionisao i koji jeste bio skup i tesko odrziv ali imao je svoj i rezidualni nivo odrzivosti ali i optimalni. Prema tome, nije SFRJ bila zemlja @utopijski raj@ niti je bila samo goli otok. Bila je sistem odrziv i sa odredjenim trajanjem, a rasturan je znamo kako i spolja i iznutra kako je kome trebalo...

 

Ti si nesto ovde pogresno razumeo. Cela prica je i krenula zbog romantizacije SFRJ kao neke fenomenalne industrijske zemlje. Bila je kulisa, iza koje je polako trulilo iznutra. Evo ja jesam jugonostalgicar ali potpuno realna - ne vidim kako je taj sistem bio odrziv koji nije bio trzisni, u kome je prezaposlenost bila 30%, i koji je pocivao na medjunarodnim kreditima.

Sto se tice zivota zajedno, ja i dalje mislim da je to najbolja opcija za Balkan. Ta zemlja je imala potencijal, da se promenila negde 60tih

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

 Ta zemlja je imala potencijal, da se promenila negde 60tih

Mislim da se oko toga slaze vecina ozbiljnih istoricara, kao i ono malo prezivelih politicara iz tog perioda. Kljuc je bilo odustajanje od privredne reforme iz 65te, te kasnije smenjivanje liberalnih politicara po svim republikama.Time je kreator Nove Jugoslavije zabio glogov kolac istoj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Angelia said:

ne vidim kako je taj sistem bio odrziv koji nije bio trzisni, u kome je prezaposlenost bila 30%, i koji je pocivao na medjunarodnim kreditima.

 

Taj sistem je trajao 46 godina, nije bio isti 40-tih, kao sto je bio 50-tih ili 70-tih, 80-tih. Stvari su se mijenjale i ne razumijem to crno-belo gledanje, ne moze i gotovo.

Pa reforme su trajale gotovo konstantno, a celo vreme je postojala ideje proizvodnje, gotovo ideal, koji potpuno srozan sada gdje jedan moj pajdo dipl ing masinstva prodaje gorivo na benzinskoj pumpi, sve u onoj uniformi. Sada je ideal mutljavina i kradja, uhljebljenje po partijskoj liniji, biti budzetlija. Ja nisam nikad bio u SKJ, ne sto sam bio neki anti-komunista, jednostavno me to nije interesovalo, dobio sam posao zbog diplome, niko me nikada nije pitao za clanstvo u partiji, niti je to bio ikakava uslov, osim ako nisi htio da budes direktor ili slicno, jebiga onda se uclanis, svakako je to bilo bez veze i direktori su bili vecinom ljudi strucni, jer biti clan SKJ nije bio neki big dil.

 

Sto se tice kredita, sve drzave pocivaju na tome, tako da to nista ne govori, pogledaj dug cuvene Kalifornije.

 

Cak nije problem ni raspad, nego da neko unisti npr Soko Mostar, kupi ga za dzaba i onda tu iznajmljuje skladisni prostor za neku robu iz uvoza.

Edited by Bilo je to vrijeme ruza
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Cak nije problem ni raspad, nego da neko unisti npr Soko Mostar, kupi ga za dzaba i onda tu iznajmljuje skladisni prostor za neku robu iz uvoza.

Pa kada im je od proizvodne opreme ostao samo skladisni prostor. :classic_rolleyes: "Neko" je preselio opremu u Pancevo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Taj sistem je trajao 46 godina, nije bio isti 40-tih, kao sto je bio 50-tih ili 70-tih, 80-tih. Stvari su se mijenjale i ne razumijem to crno-belo gledanje, ne moze i gotovo.

 

Aha stvari su se menjale a onda su se raspale. Sve te silne reforme sa idealom proizvodnje (kako zaposliti ujake, tetke i strine).

Ti uopste ne vidis ni razliku izmedju CA i ex-YU.

ex-YU je bankrotirala '83, zato sto je kredite stavljala u lazno socijalno blagostanje, a da nije imala industriju iza toga, to ti je uglavnom bilo po principu "drzi vodu dok majstori odu".

Znaci sva tvoja prica o idealu proizvodnje, kvalitetnoj i naprednoj industriji, je samo prica, koje cinjenice pobijaju. Iluzija.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Angelia said:

Aha stvari su se menjale a onda su se raspale. Sve te silne reforme sa idealom proizvodnje (kako zaposliti ujake, tetke i strine).

Ti uopste ne vidis ni razliku izmedju CA i ex-YU.

ex-YU je bankrotirala '83, zato sto je kredite stavljala u lazno socijalno blagostanje, a da nije imala industriju iza toga, to ti je uglavnom bilo po principu "drzi vodu dok majstori odu".

Znaci sva tvoja prica o idealu proizvodnje, kvalitetnoj i naprednoj industriji, je samo prica, koje cinjenice pobijaju. Iluzija.

 

Hajde da cujemo konacno neke cinjenice da nije postojala proizvodnja i da niko niista nije znao da radi, kako vi tvrdite, sve sami paraziti, sa industrijom "drzi vodu da majstori odu".

Jedino sto ja mogu da zakljucim da ti nisi nikada vidjela jedan jedini proizvodni pogon u SFRJ, kao ni tvoj drugar, i da samo kao papagaji ponavljate da nista nije valjalo.

Ne znam kako mozes toliko da pricas o necemu o cemu nista ne znas :smiley33:

Ovde nije poenta standarda, bogatstva, ko je kakva kola vozio, nego sta se proizvodilo, izvoilite dokazati argumentima da sve pomenute fabrike nisu postojale.

 

Sto se tice Kalifornije... 

How much does California owe in debt?
In other words, that $1.3 trillion in debt is the amount to which California governments admit. Other studies believe it to be more. Indeed, one study says it is actually $2.3 trillion and a recent Hoover Institute stated that there is over $1 trillion in pension liability alone, or $76,884 per household.
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...