Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

14 minutes ago, DJORDJE said:

U izvesnoj meri verovatno je bilo i toga. Moj je otac tih godina putovao po celoj zemlji i on je govorio da u Sloveniji ima nestasica, ali daleko manje nego kod nas. Sa druge strane, u Crnoj Gori i Makedoniji je bilo gore nego kod nas.

Vidi mnogo toga se zaboravi nakon 30+ godina, ali kako se ja secam prasak za pranje vesa je kod nas dilovan kao kokain :classic_biggrin: Mi smo u susednom gradu imali rodjaku koja je radila u prodavnici, pa javi kad stize

Kafa je bila posebna prica, secam se u neko vreme su mesali kafu sa nekom zamenom - morala bih da pitam moje sta je to bilo, jer ja nisam pila kafu u to vreme :classic_smile:

A secam se i akcije kako nabaviti secer za zimnicu .... kad vec kopam po secanju.

 

Bile su te grupe za struju, ali nas su iskljucivali i van tih grupa, prigradska opstina, ko ce da se buni?

Link to comment
Share on other sites

Mozda je to ga bilo manje kod nas zbog Olimpijade, ali tu i tamo je bilo restrikcija struje, ne toliko da bih sada to nesto posebno pamtio, kafa me nije interesovala, a u kafanam je uvijek bilo.

Cuge i cigara nije nikada falilo :whistling:, mene su tada generalno interesovale neke druge stvari, tako da to skoro da ne pamtim, no bez obzira  na lose ekonomske poteze SIV-a, proizvodnja je radila, a volio bih da se moze naci egzaktan podatak koliko dugo i kada to nije bilo kafe i deterdzenta. Da li godinu, dvije ili cijela dekada?

Kako se ovde to naglasava izgleda kao da su non-stop bile redukcije, bonovi za benzin i slicno.

Ono sto bih ja najvise zamjerio je zapustenost provincije, sve je islo u centre, odes u ta manja mjesta, razlika u razvoju je bila ogromna. Ipak u poredjenju sa ovimsada i to je bilo bolje, sada ti gradici i sela koja ih okruzuju bukvalno umiru.

Edited by Bilo je to vrijeme ruza
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Mozda je to ga bilo manje kod nas zbog Olimpijade, ali tu i tamo je bilo restrikcija struje, ne toliko da bih sada to nesto posebno pamtio, kafa me nije interesovala, a u kafanam je uvijek bilo.

Cuge i cigara nije nikada falilo :whistling:, mene su tada generalno interesovale neke druge stvari, tako da to skoro da ne pamtim, no bez obzira  na lose ekonomske poteze SIV-a, proizvodnja je radila, a volio bih da se moze naci egzaktan podatak koliko dugo i kada to nije bilo kafe i deterdzenta. Da li godinu, dvije ili cijela dekada?

Kako se ovde to naglasava izgleda kao da su non-stop bile redukcije, bonovi za benzin i slicno.

Ono sto bih ja najvise zamjerio je zapustenost provincije, sve je islo u centre, odes u ta manja mjesta, razlika u razvoju je bila ogromna. Ipak u poredjenju sa ovimsada i to je bilo bolje, sada ti gradici i sela koja ih okruzuju bukvalno umiru.

Izgleda da je neophodna pomoc google. Samo klikni na link i sve ce se pojaviti.

Ovo sam ja nasao, zvuci kao sto se ja secam. 

Kako je Jugoslavija izgledala novinaru "Njujork tajmsa" 1986.

Josip Broz Tito je ujedinio zaraćenu zemlju i postigao mnogo u oblasti obrazovanja, industrije i privrede, ali nije uspeo da stvori dugotrajno osećanje nacionalnog jedinstva, pisao je 1986. godine novinar "Njujork tajmsa" Fergus M. Bordevič u tekstu o Jugoslaviji tog doba.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Da li godinu, dvije ili cijela dekada?

Kako se ovde to naglasava izgleda kao da su non-stop bile redukcije, bonovi za benzin i slicno.

 

Koliko se ja secam par godina.

Sto rece Mrd ima stvarno na googlu sve o tome, evo ti moj doprinos:

 

Vlada je vodila politiku stabilizacije i smanjenja vanjskog duga, koja se u praksi sastojala od teških mjera štednje – tzv. šok tretmana. Uvoz je ograničavan stvarajući nestašice potrošnih dobara, koje se pamte kao uvođenje ograničenja goriva (40 litara po vozilu mjesečno – bonovi), ograničenje korištenja automobila do šest dana u tjednu na osnovu zadnjeg broja na registracijskoj pločici (par-nepar sustav), teška ograničenja na uvoz robe i plaćanje depozita po izlasku iz zemlje. Bilo je nestašice kave, čokolade (koju je zamijenila šećerna tabla) i deterdženta za pranje. Tijekom nekoliko suhih ljeta, Vlada, nesposobna za uvoz električne energije, bila je prisiljena uvesti restrikcije. Zatim, 1983. i 1984. Jugoslavija je nastavila s pregovorima o kreditiranju sa 600 zapadnih banaka kao i s MMF-om. MMF je zahtijevao od Vlade Jugoslavije da nametne smanjenje plaća nerentabilnim poslovima, da ukine kontrolu cijena, da povisi kamatne stope i da devalvira dinar za 25%. Veće banke bile su potpomognute stranim kreditima i dana im je uloga da zatvaraju manje nesolventne banke koje su davale zajmove neprofitabilnim poslovima. To je bio pokušaj da se nosi s većim strukturalnim problemima jugoslavenske ekonomije – njezine financijske institucije bile su potpuno povezane s industrijom tako da su mnoga poduzeća, posebno ona s politički moćnim gazdama, mogla sama štampati novac osiguravajući si bezgranične kredite.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/premium/bankrot-jugoslavije-2-od-devalvacije-do-raspada-958474 - www.vecernji.hr

Link to comment
Share on other sites

Jedan relevantan link, godina 1979.

 

http://www.yugopapir.com/2015/01/nestasica-benzina-u-jugoslaviji-i-njene.html

 

Drugi link, uglavnom propagandni, iz Hrvatske

 

https://www.express.hr/life/10-stvari-zbog-kojih-nikad-necete-zaliti-za-jugom-772

 

se svodi na pocetak osamdesetih, kult licnost, milicija, bla, bla, a jedan od argumenta je tv serija Vruc vetar i Shurda :classic_biggrin:

da bi se zakljucilo :

 

Krađa i korupcija Bile su manje nego danas :s_w:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Vidi mnogo toga se zaboravi nakon 30+ godina, ali kako se ja secam prasak za pranje vesa je kod nas dilovan kao kokain :classic_biggrin: Mi smo u susednom gradu imali rodjaku koja je radila u prodavnici, pa javi kad stize

Kafa je bila posebna prica, secam se u neko vreme su mesali kafu sa nekom zamenom - morala bih da pitam moje sta je to bilo, jer ja nisam pila kafu u to vreme :classic_smile:

A secam se i akcije kako nabaviti secer za zimnicu .... kad vec kopam po secanju.

 

Bile su te grupe za struju, ali nas su iskljucivali i van tih grupa, prigradska opstina, ko ce da se buni?

Ta se zamena zvala divka.:classic_rolleyes:

Na pijacam si uvek mogao da nadjes preprodavce kafe. Jedno vreme su prodavali u kompletu. Kilo kafe i kilo eksera, ili kafa i lanac od bicikla. Imas celu epizodu Pozorista u kuci o nestasicama.

29 minutes ago, Angelia said:

Koliko se ja secam par godina.

Trajalo je malo duze. Pocelo je 79te, a zavrsilo negde 86te , kada je zemo Mikulic doveo stvari u red.:roflmao:

Naravno, stvari su se menjale tokom godina. Nekada nije bilo praska, sapuna i ostalih stvari za koje je potrebna nafta. Onda se pojavi prasak ali nema ulja i secera, cigareta i najgore je bilo toalet papira. Kao student sam uvek nosio toalet papir u dzepu, onako uz upaljac i cigarete.:s_d: 

Restrikcije su pogadjale i sam centar grada. Nisu iskljucivali Kneza Milosa zbog ambasada i krajeve oko bolnica , ali su svi ostali imali restrikcije.  Ako si srecan pa zivis u zgradi sa liftom, onda imas besplatno penjanje na 10 sprat. Secam se da su ljudi zurili da stignu kuci pre restrikcije da uhvate lift.:smiley53:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Jedan relevantan link, godina 1979.

 

http://www.yugopapir.com/2015/01/nestasica-benzina-u-jugoslaviji-i-njene.html

 

Drugi link, uglavnom propagandni, iz Hrvatske

 

https://www.express.hr/life/10-stvari-zbog-kojih-nikad-necete-zaliti-za-jugom-772

 

se svodi na pocetak osamdesetih, kult licnost, milicija, bla, bla, a jedan od argumenta je tv serija Vruc vetar i Shurda :classic_biggrin:

da bi se zakljucilo :

 

Krađa i korupcija Bile su manje nego danas :s_w:

 

 

 

Ti to sada ne mozes da meris, posto zivis van zemlje, tako da ti ova tvrdnja o kradji i korupciji ne pije vodu. Cak cu se usuditi reci, nema nikakvih osnova da ti kao neko sa strane mozes da procenis, da li je danas vise kradje, ili je bilo u zemlji u kojoj si ti ziveo.

Isto vazi i za mene, ili bilo koga ko vise tamo ne zivi.

Sad kradju primecujes, a dok si ziveo tamo ti je bilo ok da se svercujes u autobusu i svadjas sa revom oko toga da neces da kupis kartu za jednu stanicu. :)

Malo smo zaboravili kako je bilo.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJORDJE said:

Ta se zamena zvala divka.:classic_rolleyes:

Na pijacam si uvek mogao da nadjes preprodavce kafe. Jedno vreme su prodavali u kompletu. Kilo kafe i kilo eksera, ili kafa i lanac od bicikla. Imas celu epizodu Pozorista u kuci o nestasicama.

Trajalo je malo duze. Pocelo je 79te, a zavrsilo negde 86te , kada je zemo Mikulic doveo stvari u red.:roflmao:

Naravno, stvari su se menjale tokom godina. Nekada nije bilo praska, sapuna i ostalih stvari za koje je potrebna nafta. Onda se pojavi prasak ali nema ulja i secera, cigareta i najgore je bilo toalet papira. Kao student sam uvek nosio toalet papir u dzepu, onako uz upaljac i cigarete.:s_d: 

Restrikcije su pogadjale i sam centar grada. Nisu iskljucivali Kneza Milosa zbog ambasada i krajeve oko bolnica , ali su svi ostali imali restrikcije.  Ako si srecan pa zivis u zgradi sa liftom, onda imas besplatno penjanje na 10 sprat. Secam se da su ljudi zurili da stignu kuci pre restrikcije da uhvate lift.:smiley53:

Jeste divka :classic_biggrin: secam se grimasa svih koji su pili tu kafu ...

Mozda je bilo od '79 ali ja konkretno pamtim '83, mozda sto pre toga ili nisam primecivala (sta zna dete) ili nas specificno nije pogadjalo. Da sam nagadjala rekla bi negde do '87, i ne bih bila daleko. Ali do tada smo vec imali neke druge probleme...

Eto sad mi stao mozak pokusavam da se setim sta mi je baba pricala kako su prali ves za vreme drugog svetskog rata u to vreme (kad smo se zalili na domaci sapun - onaj sto se kuva), nesto sto su pravili od pepela, nesto na p... seticu se valjda.

Za restrikcije, obicno je bilo, odmah posle dnevnika, pod obavezno - ali i tokom dana.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Jeste divka :classic_biggrin: secam se grimasa svih koji su pili tu kafu ...

Mozda je bilo od '79 ali ja konkretno pamtim '83, mozda sto pre toga ili nisam primecivala (sta zna dete) ili nas specificno nije pogadjalo. Da sam nagadjala rekla bi negde do '87, i ne bih bila daleko. Ali do tada smo vec imali neke druge probleme...

Eto sad mi stao mozak pokusavam da se setim sta mi je baba pricala kako su prali ves za vreme drugog svetskog rata u to vreme (kad smo se zalili na domaci sapun - onaj sto se kuva), nesto sto su pravili od pepela, nesto na p... seticu se valjda.

Za restrikcije, obicno je bilo, odmah posle dnevnika, pod obavezno - ali i tokom dana.

 

Cista voda, ne treba omeksivac... :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Eto sad mi stao mozak pokusavam da se setim sta mi je baba pricala kako su prali ves za vreme drugog svetskog rata u to vreme (kad smo se zalili na domaci sapun - onaj sto se kuva), nesto sto su pravili od pepela, nesto na p... seticu se valjda.

Za restrikcije, obicno je bilo, odmah posle dnevnika, pod obavezno - ali i tokom dana.

Zato se po pijacama i prodavala kausticna soda iz Rumunije( crna kutija sa crvenim slovima).:smiley53:

Oni su bili jos veci slepci od nas, pa je kausticna soda bila deo svakog kucanstva.

Link to comment
Share on other sites

Cikorija (sirovina za divku), mislim da se koristio korijen, inače šitoko rasprostranjena biljka sa plavim cvjetovima, drvenastog stabla.

"Sapun" od pepela se u mojim krajevima zove Lukšija.

 

Sjećam se i jednog i drugog. :59:

Link to comment
Share on other sites

Pazi sada poredjenje, kako je ono bila razvijena i bogata zemlja.

1) Vozili ovo.

yugo-45.jpg

2) Trebalo da vozimo ovo.

ebay940825.jpg

Ko je ovde dobro ziveo u exYU? Samo neradnici, posto su dobijali platu za svoj nerad. Platu su dobijali tako sto se zarada od onih 2% vrednih budala, koje ne znaju da ne rade, delila na ravne casti. Da ne pominjem da su ovi neradnici bili najbucniji na u$r@nim sindikalnim sastancima i donosili izvanredne poslovne odluke, koje su unapredjivale celo drustvo. :)

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, mrd said:

Ljudi da li vi shvatate da mi ovde pricamo o krpama i debatujemo o tome kako je sbog tri pruge na majici, ili patikama SFRJ bila industrijski "razvijena" zemlja. Ma lokalno selo ovde gde ja zivim je razvijenije od cele exYU zajedno. Imaju automehanicarsku radnju, imaju mall, imaju moll, ali samo pojedinci to znaju. U kafani imaju rernu vecu nego sto je bila u hotelu Jugoslavija.

PFF

Stvarno nemam reci. Sto se Bosne tice, tamo je sve uvek bilo razvijeno, da stvarno ne znamo kako je to moguce?

Naravno da debata o krpama nije trivija i nije strasno sto je Angelia pomerila teziste...price ali uzgred koncept socijalisticke privrede je ozbiljna tema i njena nekonkurentnost na svetskom trzistu ne znaci da Jugoslavija nije imala standard u proizvodnji i naravno odredjeni nivo standarda u potrosnji i zivotu svojih gradjana....a daleko od toga da je neko lokalno selo bilo razvijenije od cele ex Yu zajedno, mozda danas tada, ne.

Postoje ozbiljni radovi i komparacije privrednog razvoja izmedju dva rata, pre prvog rata i narocito nakon drugog...ali da se tim detaljima ne bavimo u jednom postu, nego ovako kako to cine forumasi kroz temu, pa cemo doci do nekih realnijih procena u kontekstu tog i ovog sadasnjeg vremena.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Janne240 said:

Naravno da debata o krpama nije trivija i nije strasno sto je Angelia pomerila teziste...price ali uzgred koncept socijalisticke privrede je ozbiljna tema i njena nekonkurentnost na svetskom trzistu ne znaci da Jugoslavija nije imala standard u proizvodnji i naravno odredjeni nivo standarda u potrosnji i zivotu svojih gradjana....a daleko od toga da je neko lokalno selo bilo razvijenije od cele ex Yu zajedno, mozda danas tada, ne.

Postoje ozbiljni radovi i komparacije privrednog razvoja izmedju dva rata, pre prvog rata i narocito nakon drugog...ali da se tim detaljima ne bavimo u jednom postu, nego ovako kako to cine forumasi kroz temu, pa cemo doci do nekih realnijih procena u kontekstu tog i ovog sadasnjeg vremena.

Vidi to za jedno mesto van exYU i da su bila razvijenija od, ajde da ti navedem Kragujevac, posto je on imao proizvodnju automobila, nisi u pravu. Jedan radnik na zapadu je mogao sam da radi i da izdrzava celu porodicu, sto u exYU nije bio slucaj, ako je samo jedan radio, porodica je bila na ivici egzistencije. Dapace bilo je za konjak i pivo ispred prodavnice, ali to samo od 1-5-og.

Sad, ako hocemo mozemo da pricamo o socijalnom i zdravstvenom osiguranju, koje je po mom misljenju bilo izvanredno. Moj jedini problem je da bih voleo da smislimo kako bi to moglo da se izvede, a da zemlja ne ode pod stecaj. Ovo sve sto smo se raspravljali kod mene ne pije vodu, niti moze da me ubedi u to da je standard u smrdljivoj ekonomiji, gde si mogao da mesecno platis 5 rezervoara benzina, bio dobar.

:)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Mozda je to ga bilo manje kod nas zbog Olimpijade, ali tu i tamo je bilo restrikcija struje, ne toliko da bih sada to nesto posebno pamtio, kafa me nije interesovala, a u kafanam je uvijek bilo.

Cuge i cigara nije nikada falilo :whistling:, mene su tada generalno interesovale neke druge stvari, tako da to skoro da ne pamtim, no bez obzira  na lose ekonomske poteze SIV-a, proizvodnja je radila, a volio bih da se moze naci egzaktan podatak koliko dugo i kada to nije bilo kafe i deterdzenta. Da li godinu, dvije ili cijela dekada?

Kako se ovde to naglasava izgleda kao da su non-stop bile redukcije, bonovi za benzin i slicno.

Ono sto bih ja najvise zamjerio je zapustenost provincije, sve je islo u centre, odes u ta manja mjesta, razlika u razvoju je bila ogromna. Ipak u poredjenju sa ovimsada i to je bilo bolje, sada ti gradici i sela koja ih okruzuju bukvalno umiru.

Kada bi samo malo manje bio pod tim utiskom, mislim da bi realnije i postenije predstavio pravu meraklijsku Jugu. 😄  Salim se...uglavnom s s tobom slazem, treba imati reduciran pogled mogucnosti socijalisticke ekonomije, ali i priznati realan ucinak koji je nastao u izvesnom periodu i pre tih takozvanih mera stabilizacije i restrikcija. U svakom slucaju jednu nefleksibilnu ekonomiju moralo je da pogadja stanje na svetskom trzistu sirovina i roba, samim tim Jugoslavija nije imala mogucnost da ispliva nekom hiperprodukcijskom efikasnoscu ali se tim robnim ekvivalitenima *divka i razni praskovi...pokazivala izvesna fleksibilnost tim pre sto je postojala dobra unutrasnja razmena i relativna veca spoljna prema razlicitim trzistima do kojih je mogla da dopre roba. Nisam ekonomista ali mi se cini da se tu nalazila izvesna snalazljivost i zilavost tog sistema za razliku od nekih drugih  realsocijalistickih *madzarskih, rumunjskih, poljskih privreda.  Industrijski i energetski Jugoslavija je mogla da ima izvesnu vecu stabilnost i izdrzljivost na razlicite vrste udara i izazova iz okruzenja...za razliku od prcopevastih periferijskih ekonomijica ovih posprdaka od drzavica...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mrd said:

Vidi to za jedno mesto van exYU i da su bila razvijenija od, ajde da ti navedem Kragujevac, posto je on imao proizvodnju automobila, nisi u pravu. Jedan radnik na zapadu je mogao sam da radi i da izdrzava celu porodicu, sto u exYU nije bio slucaj, ako je samo jedan radio, porodica je bila na ivici egzistencije. Dapace bilo je za konjak i pivo ispred prodavnice, ali to samo od 1-5-og.

Sad, ako hocemo mozemo da pricamo o socijalnom i zdravstvenom osiguranju, koje je po mom misljenju bilo izvanredno. Moj jedini problem je da bih voleo da smislimo kako bi to moglo da se izvede, a da zemlja ne ode pod stecaj. Ovo sve sto smo se raspravljali kod mene ne pije vodu, niti moze da me ubedi u to da je standard u smrdljivoj ekonomiji, gde si mogao da mesecno platis 5 rezervoara benzina, bio dobar.

🙂

Bas nisi u pravu, meni je radio otac kao VK masinovodja, ladno do fakulteta sam stigao sa jednom platom. Ne znam o cemu pricas i sto poredis socijalisticku ekonomiju sa ekonomijom razvijenog trzista tzv zapadnim ekonomija, to nema veze i nije realno. Apsolutno nije namestu da je smrljiva ekonomija, niti su ocekivanja bila da smo svi po standardu tih turbofolkaskih ideala, marlboro, tojota i tamo nesto sto si okacio neki japanski ili nemam pojma koji kao auto srednje klase...sprdnja. Kec je bio standard, fica je bio radnicki auto i to je bilo ok, cale kupio za 6,5 miliona bas iz te kragujevacke fabrike, vozio se deset godina bio je primer kvalitetnog auta i nije bilo u pitanju  pet rezerovara bezina nego nekog mnogo manjeg dela plate da se nakanta auto za razliku od svih potonjih vremena. Jedna zelena iljadarka je bila pojam kao i crvendac!

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Janne240 said:

 ali i priznati realan ucinak koji je nastao u izvesnom periodu i pre tih takozvanih mera stabilizacije i restrikcija. 

Realan ucinak je da smo dosli do bankrota, tj do mera stabilizacije i restrikcije jer je zemlja bankrotirala. A bankrotirala je ne zbog spoljasnjeg uticaja nego zbog drzavne ekonomske politike. Gde su zaposljavani oni za koje nije bilo posla da bi se stvorio utisak prosperiteta, a u stvari mali kolac delio na vise delova. Pokretane proizvodnje koje nisu ekonomski bile rentabilne... i slicno.

Mislim malo je bezveze da se divimo rezultatima industrije koja je zivela od kredita, i jela sve vise, dok nije bilo sta da se jede, i onda kazemo ali setite se zlatnog doba.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Janne240 said:

Bas nisi u pravu, meni je radio otac kao VK masinovodja, ladno do fakulteta sam stigao sa jednom platom. Ne znam o cemu pricas i sto poredis socijalisticku ekonomiju sa ekonomijom razvijenog trzista tzv zapadnim ekonomija, to nema veze i nije realno. Apsolutno nije namestu da je smrljiva ekonomija, niti su ocekivanja bila da smo svi po standardu tih turbofolkaskih ideala, marlboro, tojota i tamo nesto sto si okacio neki japanski ili nemam pojma koji kao auto srednje klase...sprdnja. Kec je bio standard, fica je bio radnicki auto i to je bilo ok, cale kupio za 6,5 miliona bas iz te kragujevacke fabrike, vozio se deset godina bio je primer kvalitetnog auta i nije bilo u pitanju  pet rezerovara bezina nego nekog mnogo manjeg dela plate da se nakanta auto za razliku od svih potonjih vremena. Jedna zelena iljadarka je bila pojam kao i crvendac!

Ja se izvinjavam sto sam ti povredio osecanja, ali eto moji nisu mogli da skupe kraj s'krajem ni sa 2 plate. Kad smo vec kod standarda. Ja ne gledam na radnicku klasu kao nesto posebno, posto po herarhini tog socijalisticnog drustva profesori i inzenjeri nisu bili radnicka klasa, vec tehnokratija i kao takvi su bili sluga radnickoj klasi. Daklem ocigledno gledamo na drustvo iz dva razlicita ugla.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam zaista nije mi poznat taj bankrot. Cak ga nisam ni cuo dok sam studirao od Vujacica ili Zeca da je SFRJ bankrotirala, iskreno.

 

Ne divimo se rezultatima industrije, nego govorimo da je socijalisticka prozivodnja pokazivala izvestan nivo ekonomske odrzivosti karakteristican za sisteme koji su razvili ekonomije koje su imale socijalnu i ekonomsku politiku i realnu isplativost, nisu naravno mogle vecno a posebno ne u uslovima otvorene trzisne i ubrzane produktivnosti razvijinijih ekonomija.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Ja se izvinjavam sto sam ti povredio osecanja, ali eto moji nisu mogli da skupe kraj s'krajem ni sa 2 plate. Kad smo vec kod standarda. Ja ne gledam na radnicku klasu kao nesto posebno, posto po herarhini tog socijalisticnog drustva profesori i inzenjeri nisu bili radnicka klasa, vec tehnokratija i kao takvi su bili sluga radnickoj klasi. Daklem ocigledno gledamo na drustvo iz dva razlicita ugla.

taman posla da si mi pogodio osecanja...pa nije mi dusica u nosu ko u onoj replici, nego znam calac kreno da radi na sirokom celu u rudniku, dogurao do VK ...ma to sto pises uz svu razumljivost nema veze,...Profesori i inzenjeri su bili srednja klasa a ne tehnokratija. Ne gledamo na drustvo iz dva razlicita ugla, ja studirao sociologiju, to se ucilo normalno u moje vreme pre interneta. 😄

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Janne240 said:

taman posla da si mi pogodio osecanja...pa nije mi dusica u nosu ko u onoj replici, nego znam calac kreno da radi na sirokom celu u rudniku, dogurao do VK ...ma to sto pises uz svu razumljivost nema veze,...Profesori i inzenjeri su bili srednja klasa a ne tehnokratija. Ne gledamo na drustvo iz dva razlicita ugla, ja studirao sociologiju, to se ucilo normalno u moje vreme pre interneta. 😄

E, mozda si pesrkocio cas, kad su rekli da inzenjeri ne pripadjau sindikatu. :)

Link to comment
Share on other sites

ene, da sam juce umro danas ne bi znao...nisam preskakao casove, kozlice jesam, kazes

"rekli". To su onda i diplome dobili na rekli pa onda mozemo pisati do ujutro i nadomisljati se.... 😄

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...