Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

21 minutes ago, DJORDJE said:

Proizvodio ih je Beko, a Levis si mogao da kupis i pre toga na Zelenom Vencu. Original made in Novi Pazar.:classic_laugh:

Boga ti vi u Bosni ste izgleda stvarno bili druga drzava, jer negde  83-84te te Planika patike si jedva nalazio u prodavnicama. One TopTen su bile kao suvo zlato.

:lol_2: Imam ja rodjaka koji je tih godina lepio etikete Levis na Novopazarkama.

Ja kazem nije to Levis, a on kaze jeste evo etiketa upravo sam je usio :classic_smile:

 

Pitam se koliko je ovih u Bosni nosilo novopazarke.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi da li vi shvatate da mi ovde pricamo o krpama i debatujemo o tome kako je sbog tri pruge na majici, ili patikama SFRJ bila industrijski "razvijena" zemlja. Ma lokalno selo ovde gde ja zivim je razvijenije od cele exYU zajedno. Imaju automehanicarsku radnju, imaju mall, imaju moll, ali samo pojedinci to znaju. U kafani imaju rernu vecu nego sto je bila u hotelu Jugoslavija.

PFF

Stvarno nemam reci. Sto se Bosne tice, tamo je sve uvek bilo razvijeno, da stvarno ne znamo kako je to moguce?

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, mrd said:

Ljudi da li vi shvatate da mi ovde pricamo o krpama i debatujemo o tome kako je sbog tri pruge na majici, ili patikama SFRJ bila industrijski "razvijena" zemlja.

Pa to nam je ostalo, da diskutujemo, krpe :classic_smile:

Bez zezanja, stvarno povremeno deluje kao da smo ziveli u razlicitoj drzavi, medjutim prica o nekoj industrijskoj razvijenosti SFRJ je totalni BS. To nam je naravno prodavano, uglavnom 70tih i 80tih, pa smo verovali u ono 5ta vojska u svetu.

A kad realno pogledas gde je u to vreme bio razvijeni svet a gde SFRJ, ostaje da se tesimo, ok nismo bili Angola. I da imamo neke lepe uspomene.

Nazalost, svi ti proizvodi i zivot kojeg se secamo sa nostalgijom, nisu bili nista nego nasa lepa secanja iz mladosti.

 

Ono sto je usledilo je bilo toliko lose, da SFRJ deluje prelepo.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, mrd said:

Ne mozemo da pricamo kad je to bila velika zemlja, neki nisu isli na istok, kako bi mogli da znaju, kako je bilo na drugim mestima.

.......

Ako se neko seti jos nekih epohalnih dostignuca iz SFRJ, samo neka doda. Ja se bas ne secam svega dobrog.

 

Pa jbg, tako si mogao i da napises "neki nisu isli na istok, kako bi mogli da znaju".

Nesporazum i nastaje kad ocenjujemo citavu zemlju samo po svom neposrednom komsiluku.

Meni je vec pre mature trebao novi pasos jer u starom vise nije bilo mesta za sve one pecate sto su ih lupali na granicama. Imao sam 14 godina 1973. kad sam presvercovao prvi izduv za moped - iz Zagreba je svaki dan islo par desetina autobusa na "jednodnevni izlet" u Trst.

 

Presao sam Yu uzduz i popreko, ali nisam stalno ziveo na istoku. Mozda je bilo losije nego je izgledalo, mozda su moji domacini hteli da se "pokazu" ali meni je izgledalo OK. Video sam i siromasna sela, ali je i moj deda bio iz jednog od najsiromasnijih sela u Hrvatskoj, koje smo cesto posecivali, i nisam promecivao neku razliku.

Nekako mi izgleda da je razlika mozda bila i veca '80-ih, kad sam vec bio u USA, i vama na istoku jugu je mozda bilo losije.

 

Pomenuli su neki forumasi sluzenje vojske u SFRJ. Poznato mi je to. Meni je to bilo skoro k'o da sam u zatvoru. Ali smo u ceti imali i jednoga koji je probao da odbije skracenje, nikako nije hteo da ide kuci. Taj nikada nije video slavinu pre nego je dosao u vojsku, kasarna mu je bila udobnija nego njegovo selo. Imao je samo osnovnu skolu, a ni skola u njegovom selu nije imala tekucu vodu.

N

Ko zna gde je danas, ali njegova i moja secanja na istu drzavu se ne mogu porediti.

Link to comment
Share on other sites

 
Pa jbg, tako si mogao i da napises "neki nisu isli na istok, kako bi mogli da znaju".
Nesporazum i nastaje kad ocenjujemo citavu zemlju samo po svom neposrednom komsiluku.
Meni je vec pre mature trebao novi pasos jer u starom vise nije bilo mesta za sve one pecate sto su ih lupali na granicama. Imao sam 14 godina 1973. kad sam presvercovao prvi izduv za moped - iz Zagreba je svaki dan islo par desetina autobusa na "jednodnevni izlet" u Trst.
 
Presao sam Yu uzduz i popreko, ali nisam stalno ziveo na istoku. Mozda je bilo losije nego je izgledalo, mozda su moji domacini hteli da se "pokazu" ali meni je izgledalo OK. Video sam i siromasna sela, ali je i moj deda bio iz jednog od najsiromasnijih sela u Hrvatskoj, koje smo cesto posecivali, i nisam promecivao neku razliku.
Nekako mi izgleda da je razlika mozda bila i veca '80-ih, kad sam vec bio u USA, i vama na istoku jugu je mozda bilo losije.
 
Pomenuli su neki forumasi sluzenje vojske u SFRJ. Poznato mi je to. Meni je to bilo skoro k'o da sam u zatvoru. Ali smo u ceti imali i jednoga koji je probao da odbije skracenje, nikako nije hteo da ide kuci. Taj nikada nije video slavinu pre nego je dosao u vojsku, kasarna mu je bila udobnija nego njegovo selo. Imao je samo osnovnu skolu, a ni skola u njegovom selu nije imala tekucu vodu.
N
Ko zna gde je danas, ali njegova i moja secanja na istu drzavu se ne mogu porediti.
Ne znam da li razumeš šta ja pokušavam da kazem? Naravno da se živelo bolje u exYU, ali da se nije toliko bolje, na kredit, živelo ne bi zemlja bila tako s'oprštenjem s#eb@na. Sve to je bilo da bi se Rusima udarala kontra. Nije bilo kako je trebalo da bude i ta industrija je sve bila, ali ne industrija. IMT koji je kao pravio svoje traktore je u stvari bio ferguson, da bi funkcioneri mogli da putuju u London. I donose poklone.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

U godini Ante Markovića, sindikat Ei Niš (koji je imao 5,000 zaposlenih) je primio uplate i naručio 3,000 televizora Toshiba.

Eto kako smo proizvodili. Više da bi oni koji rade imali posao nego zbog samih proizvoda. I sam sam kupio jedan Toshiba TV te godine, bili su preplavili radnje. Bio je proizveden u Maleziji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, srbija do tokija said:

U godini Ante Markovića, sindikat Ei Niš (koji je imao 5,000 zaposlenih) je primio uplate i naručio 3,000 televizora Toshiba.

Eto kako smo proizvodili. Više da bi oni koji rade imali posao nego zbog samih proizvoda. I sam sam kupio jedan Toshiba TV te godine, bili su preplavili radnje. Bio je proizveden u Maleziji.

To je verovatno bio jedan OOUR. Koliko me secanje sluzi cela EI je imala preko 25000 zaposlenih, a samo u Nisu je radilo oko 18000. To je jos jedan od razloga zasto su firme propadale. Negde 70tih su uveli onaj famozni zakon o obaveznom zaposljavanju pripravnika te su preduzeca su bila primorana da svake godine zaposle odredjen broj radnika, za kojima nije bilo nikakve potrebe.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Mi kao da smo zivjeli u razlicitim drzavama, osamdesete su bile cak i bolje od sedamdesetih. 82-gu sam proveo u JNA, tako da ako je tada bilo tih nestasica, mene to do tada nije dotaklo. Hrana u JNA je bila OK, svaki dan marenda, Eurocrem blok, sok, konzerva ribe, rucak 3 jela izbor, vino za praznike, mislim nije bio hotel, ali kaloricno i zdravo. Ko je bio mrsav bi se udebljao, ko je bio debeo bi smrsao. Ne vjerujem da je mogla da bude nesto posebno bolja hrana u vojsci bilo koje drzave.

Vratim se kuci i kupim Lee Cooper farmerke, nisam siguran ko je to proizvodio, mozda Kluz? Uskoro je poceo da se proizvodi i Levis u Varteksu, na opste zadovoljstvo raje.

 

 

 

 

1982. / '83. su bili u jenea bonovi za gorivo.

 

40l na m/v (m/v = jenea skraćenica za motorno vozilo, valjda da zbune neprijatelja).

 

Što se tiče hrane u jenea, nikad u životu nisam jeo gore splačine.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, DJORDJE said:

Proizvodio ih je Beko, a Levis si mogao da kupis i pre toga na Zelenom Vencu. Original made in Novi Pazar.:classic_laugh:

Boga ti vi u Bosni ste izgleda stvarno bili druga drzava, jer negde  83-84te te Planika patike si jedva nalazio u prodavnicama. One TopTen su bile kao suvo zlato.

 

Pocetkom srednje skole nedje kupim prve adidaske, ja mislim da je to bio model Olympia, crvene i plave pruge, tada je jos bio model Rom, samo plave pruge i bile su neke od antilopa, tamnp plave sa bijelim prugama. To sam nosio skoro kroz cijelu srednju skolu, raspale se na kraju. Poslije vojske kupim te Wimbledon i to sam nosio onda godinama. Prije rata uzmem takodje neke adidas, vec od ovih novih materijala, sa malo vrazije koze, jos ih cuvam u garazi za uspomenu, u njima sam dosao u Kanadu u sred zime :s_w:

Znaci kada kupis tene, onda si miran jedno duze vrijeme. Nisam nikada imao zelju za Top Ten, lijen sam za duboko tene, kao ni klasicne starke, nekako neudobne. Sada se sjetih imao sam i neke Converse osamdesetih, tamno plave.

Kada smo vec kod Planike, te cipele su bile vrhunske, takve se ne mogu naci u Kanadi, ni po dizajnu, ni po kvalitetu.

 

13 hours ago, Angelia said:

:lol_2: Imam ja rodjaka koji je tih godina lepio etikete Levis na Novopazarkama.

Ja kazem nije to Levis, a on kaze jeste evo etiketa upravo sam je usio :classic_smile:

 

Pitam se koliko je ovih u Bosni nosilo novopazarke.

 

Ne znam koliko je bilo farmerica iz Novog Pazara u Bosni, ali znam da sam ja prvi put cuo da se to radi u Novom Pazaru kada sam dosao u Srbiju devedesetih, kao i za sve ostale dupljake. Kao sto sam rekao osamdesetih se Levis proizvodio u Varteksu, tako da za tim nije bilo nikakve potrebe. Po garderobu se najvise islo do Trsta, jer su Italijani u tome bez premca, pa ovde ni sada nema ni blizu izbora kao u Italiji.

Ja kada tebe citam, pisala zadacu uz svecu, nisi isla na more i sve ostalo, prosto ne mogu da vjerujem, ako nije tajna gde si ti zivela?

 

 

12 hours ago, zoran59 said:

Pomenuli su neki forumasi sluzenje vojske u SFRJ. Poznato mi je to. Meni je to bilo skoro k'o da sam u zatvoru. Ali smo u ceti imali i jednoga koji je probao da odbije skracenje, nikako nije hteo da ide kuci. Taj nikada nije video slavinu pre nego je dosao u vojsku, kasarna mu je bila udobnija nego njegovo selo. Imao je samo osnovnu skolu, a ni skola u njegovom selu nije imala tekucu vodu.

N

Ko zna gde je danas, ali njegova i moja secanja na istu drzavu se ne mogu porediti.

 

Sluzenje vojske jeste bilo slicno zatvoru, gubis slobodu, medjutim hrana je bila sasvim OK. Uvijek ce neko da se zali, evo kada citas review od najboljih hotela uvijek ima neko da mu nista ne valja :classic_unsure: Posto sam ja otiso u JNA odmah poslije srednje skole, cijela jedna generacija, sjecam se da su to mnogo teze podnosili "starci", oni koji su dosli na sluzenje sa 25, 26 pa i 27 godina, odlaganjem zbog faksa.

Da i ja sam sreo mnogo razlicitih ljudi, ipak je to bila velika i raznovrsna drzava. Pored onog tipicnog zemo, raja su se druzila i po zajednickim afinitetima, u to vrijeme, uglavnom ko slusa kakvu muziku, rokeri, narodnjaci. Nama su pustali redovno preko razglasa Shabana Shaulica Sneg je opet Snezana, kao i Riblju Corbu Ja sam se lozio na tebe, a i Azra se vrtila, album Ravno do dna.

U spavaonici je bio mali kasetofon i neko je donio kasetu UB40 Signing Off, muzika uz koju se drijemalo poslije rucka.

Edited by Bilo je to vrijeme ruza
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, DJORDJE said:

To je verovatno bio jedan OOUR. Koliko me secanje sluzi cela EI je imala preko 25000 zaposlenih, a samo u Nisu je radilo oko 18000. To je jos jedan od razloga zasto su firme propadale. Negde 70tih su uveli onaj famozni zakon o obaveznom zaposljavanju pripravnika te su preduzeca su bila primorana da svake godine zaposle odredjen broj radnika, za kojima nije bilo nikakve potrebe.

 

Prezaposlenost je naravno postojala, zato su bile manje plate, dijelis pare na vise ljudi. Toga se bilo svjesno da se i pojavio termin tehnoloski visak, uglavnom u administraciji.

Dobro se sjecam u Famosu, dole u pogonu se radilo, gore u kancelarijama, shifting genitals :classic_biggrin: mada je i tu kako ko.

Dosta je bilo manuelnog rada, rucne kartoteke, dakltilografkinje, pocelo je da se ide ka kompjuterizaciji itd. U slijedecoj firmi u koju sam dosao, vec je bio implementiran MRP sistem.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih voleo da ne odgovaram na ovo, ali je uvreda intelekta, govoriti kako je u redu zaposljavati gomilu (ne)radnika zbog toga sto je drzava rekla. Jos uz to tvrditi kako je to bilo dobro. Na zalost, cinjenica da neko nosi patike 4 godine zbog toga sto ne moze da kupi nove, samo govori o kvalitetu i mogocem zivotu u jednoj industrijski razvijenoj zemlji.

Za sada je to komentar, da ne pominjem koliko je drustvo razvijeno, ako mozes da kupis samo 2 modela patika. :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Prezaposlenost je naravno postojala, zato su bile manje plate, dijelis pare na vise ljudi. Toga se bilo svjesno da se i pojavio termin tehnoloski visak, uglavnom u administraciji.

Dobro se sjecam u Famosu, dole u pogonu se radilo, gore u kancelarijama, shifting genitals :classic_biggrin: mada je i tu kako ko.

Dosta je bilo manuelnog rada, rucne kartoteke, dakltilografkinje, pocelo je da se ide ka kompjuterizaciji itd. U slijedecoj firmi u koju sam dosao, vec je bio implementiran MRP sistem.

 

Tada se moglo, sa ekranima računara, gledajući u njih i pokazivati okolini kako si "bizi". 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, srbija do tokija said:

 

Tada se moglo, sa ekranima računara, gledajući u njih i pokazivati okolini kako si "bizi". 

 

A zar nije tako bilo gde?

 

Razvoj IT je donosio promene, kartotekari bi gubili posao, dok bi drugi dobijali. Sjecam se negdje u trecoj cetvrtini osamdesetih smo imali IBM XT, cini mi se da hard drive bio 20 MB.

U firmi je vec postojao mainframe, COBOL i koristio se uglavnom za plate, dok smo se igrali sa PC-ijem i nabavio se Lotus 123, tada je bila aktuelna inflacija 15-20% mjesecno, i morale su se cijene preracunavati redovno, daktilografkinje bi to prekucavale, dko nismo poceli da upotrebljavamo Lotus, pomnozis kolonu i onda odstampas na onom starom mehanickom stampacu. Lupa on tako po sat vemena, ali bez greske sve.

Link to comment
Share on other sites

Kada smo se vec uhvatili patika, prosle nedelje vidim neki ljudi iz Juzne Amerike nose Adidas Samba. Isti  Universal iz 70tih koji sam ja tada nosio. Izbor i nije bas bio veliki. Rom , Universal i Olimpia. Tek kasnije su se pojavili ostali modeli kao Top Ten ili Lendl.

Link to comment
Share on other sites

Just now, DJORDJE said:

Kada smo se vec uhvatili patika, prosle nedelje vidim neki ljudi iz Juzne Amerike nose Adidas Samba. Isti  Universal iz 70tih koji sam ja tada nosio. Izbor i nije bas bio veliki. Rom , Universal i Olimpia. Tek kasnije su se pojavili ostali modeli kao Top Ten ili Lendl.

 

Da, Universal, (imas ti godina onda :s_d:) sjecam se sada. Ako se vratimo jos unazad koju godinu :smiley5: nosile su se kineske tzv shangajke, uglavnom duboke,a li bile su i plitke. Vjerovatno kopija starki. Sasvim solidne tene, imao sam jedne duboke i na onoj gumi po obodu hemijskom je pisalo KK Bosna, Delibasic je postajao zvijezda, da bi taj tim postao prvi jugoslovenski koji je postao prvak Evrope 1979.

Bio sam na doceku kosarkasa u centralnoj Titovoj ulici, kada je bila moda plisanih sakoa 😎 a grad je postajo sve veci, uskoro ce dobiti nominaciju za olimpijske igre.

 

Nego da se podsjetimo i na farmaceutiku, sta se sada desava sa tim firmama?

 

Назив предузећа Средиште Република/Покрајина Год. оснивања
Алкалоид Скопље СР Македонија
1945.
Белупо Копривница СР Хрватска
1971.
Босналијек Сарајево СР Босна и Херцеговина
1951.
Галеника Земун СР Србија
1945.
Југоремедија Зрењанин САП Војводина
1961.
Крка Ново Место СР Словенија
1954.
Лек Љубљана СР Словенија
1946.
Плива Загреб СР Хрватска
1945.
Хемофарм Вршац САП Војводина
1960.
Здравље Лесковац СР Србија
1953.
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

A zar nije tako bilo gde?

 

Razvoj IT je donosio promene, kartotekari bi gubili posao, dok bi drugi dobijali. Sjecam se negdje u trecoj cetvrtini osamdesetih smo imali IBM XT, cini mi se da hard drive bio 20 MB.

U firmi je vec postojao mainframe, COBOL i koristio se uglavnom za plate, dok smo se igrali sa PC-ijem i nabavio se Lotus 123, tada je bila aktuelna inflacija 15-20% mjesecno, i morale su se cijene preracunavati redovno, daktilografkinje bi to prekucavale, dko nismo poceli da upotrebljavamo Lotus, pomnozis kolonu i onda odstampas na onom starom mehanickom stampacu. Lupa on tako po sat vemena, ali bez greske sve.

 

Zima 1989. uvek sam išao u Opatiju zimi. Hotel, mislim da se zvao Adriatic, promenili su vlasništvo i imena.

Tamo, slučajno upoznam tipa koji je bio programer iz NCR Sarajevo.

 

Mic po mic, on je tamo trebao da ispravi nešto što hotelu nije valjalo, njegova NCR (Unix Tower) oprema.

Odemo u njegov comms room, kablovi, uređaji, ostanemo 8 sati.

I prođemo kroz source code.

Nije bilo teško naći o čemu se radi, on je bio presrećan da je imao "peer review" samo da neko nezavistan pogleda i da je završio posao.

 

Odnekuda, isuče bocu viskija, Red Rose i reče ajde da je stučemo. Napismo se kao zveri.

 

Uvek sam posle mislio šta je bilo sa njim, ratovi, negde primetih da je u Kanadi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, srbija do tokija said:

 

Zima 1989. uvek sam išao u Opatiju zimi. Hotel, mislim da se zvao Adriatic, promenili su vlasništvo i imena.

Tamo, slučajno upoznam tipa koji je bio programer iz NCR Sarajevo.

 

Mic po mic, on je tamo trebao da ispravi nešto što hotelu nije valjalo, njegova NCR (Unix Tower) oprema.

Odemo u njegov comms room, kablovi, uređaji, ostanemo 8 sati.

I prođemo kroz source code.

Nije bilo teško naći o čemu se radi, on je bio presrećan da je imao "peer review" samo da neko nezavistan pogleda i da je završio posao.

 

Odnekuda, isuče bocu viskija, Red Rose i reče ajde da je stučemo. Napismo se kao zveri.

 

Uvek sam posle mislio šta je bilo sa njim, ratovi, negde primetih da je u Kanadi.

 

 

Zima 1989, 1990, rekord u RC ETF-a 32 PC-a u mrezi. :lol_2: Bilo brzo vreme. haha.

Edited by mrd
popravio godinu, omatorilo se pa se i godine pomesale
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Ja kada tebe citam, pisala zadacu uz svecu, nisi isla na more i sve ostalo, prosto ne mogu da vjerujem, ako nije tajna gde si ti zivela?

 

 

U Srbiji dragi, u takoreci predgradju Beograda, a od '90 u Beogradu. To bese zovu prigradska opstina :classic_smile:

I tvoja prica je meni neobicna, ne secas se '83 i redova za ulje, kafu, deterdzent, secer. Ne pamtis restrikcije struje. Mozda su nas lagali da se to desava u celoj YU, pa smo samo mi nastradali :classic_smile:

Ali vidim da se Mrd seca, znaci nisam samo ja 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Janne240 said:

Bas tako ja kupio levis 501 i toptenke u Uzicu, deset godina ih nosio, odrale se koliko su kvalitetne bile.

 

Fructalovi sokovi najbolji bio onaj od grozdja, to i eurokrem table, ali bili i ocajni kolutici od toga proliv da dobijes kao i onaj tvrdi dvopek u SDO, to ko pojede zube ne polomi uz one plocice od suvih sljiva, mogao je mesecno jednom na stolicu.

 

1987. varazdinski Varteks je dobio licencu da pravi Levis farmerke i ostalo. Valjak je za njih radio promotivnu kampanju, prodavali su tada njihove kasete. Mislim da jos negde imam teksas jaknu koju su oni sili. Odlicne su im bile 501. Oni koji su kupovali pre u komisionima (ako nisu isli napolje) znaju koje su bile razlike u onima za grcko trziste, americkim, italijanskim., itd. One grcke su imale kratke nogavice i veliki zadnji deo.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

U Srbiji dragi, u takoreci predgradju Beograda, a od '90 u Beogradu. To bese zovu prigradska opstina :classic_smile:

I tvoja prica je meni neobicna, ne secas se '83 i redova za ulje, kafu, deterdzent, secer. Ne pamtis restrikcije struje. Mozda su nas lagali da se to desava u celoj YU, pa smo samo mi nastradali :classic_smile:

Ali vidim da se Mrd seca, znaci nisam samo ja 

 

 

Da se dopisem na listu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Ja kada tebe citam, pisala zadacu uz svecu, nisi isla na more i sve ostalo, prosto ne mogu da vjerujem, ako nije tajna gde si ti zivela?

 

Mogu i ja da se dopišem jer bilo je problema u snabdevanju mnogim proizvodima. Početkom osamdesetih je u Beogradu bilo restrikcija struje po nekakvim grupama, a i danas pamtim da je moja zgrada spadala u nekakvu 4. grupu. Ako se dobro sećam, struja se tada izvozila kako bi kapnuo neki dinar, odnosno dolar. Isto tako, bio je i na snazi zakon par-nepar po kome su se vozila mogla voziti samo parnim ili neparnim danima u zavisnosti od broja registarske tablice. Kada se za nešto dugo čekalo, govorilo se da se čeka kao u redu za kafu, koju je jedno vreme bilo teško nabaviti. Čekanje na redu tokom osamdesetih je bilo kraće ako ideš u neku veću prodavnicu sa više kasa i koja je trebovala veće zalihe, ali svakako da nije bilo kao sada, da odeš u radnju pa da biraš između nekoliko brendova kafe. Ne kažem da niko nije išao na more, da se gladovalo i slično, ali nije bilo idealno.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Angelia said:

Mozda su nas lagali da se to desava u celoj YU, pa smo samo mi nastradali :classic_smile:

U izvesnoj meri verovatno je bilo i toga. Moj je otac tih godina putovao po celoj zemlji i on je govorio da u Sloveniji ima nestasica, ali daleko manje nego kod nas. Sa druge strane, u Crnoj Gori i Makedoniji je bilo gore nego kod nas.

Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...