Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

1 minute ago, slavisa said:

Ne znam, to su vise necije da ne kazem vase projektovane ideje u glavama. 🙂 Juce neko napisao kako su neke fabrike, da li u vezi onih generatora,ili turbina, ne secam se vise, a necu da se sad vracam i trazim posto, bile subvencionisane od drzave. Pa cekaj sad, cela poljoprivreda u EU je subvencionisana od drzava ( svaka drzava subvencijama odrzava svoju poljoprivredu ) i kroz razne propise stiti trziste od jeftinijih proizvoda. U cemu je takva vrsta subvencija bolja od one koje su bile u SFRJ?

Kad ne pravis pare, onda moras da zajmis, da bi ziveo. 

To je to!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Yoyogi said:

 

Pa tu se slazemo osim da te pitam za stavku 

 

2) Svi su krali sakom i kapom, ovi kozno-mantilasi su krali na veliko, ali im bile male ruke i mnogo im ispadalo. Sitniji su to sto je ispadalo ovima u kozi.

 

Sta su oni krali, osim jagjnecih brigada gde su rukvodioci  i apartchiki isli na ruckove i vecere o drzavnom trosku?

 

Ta ekipa, nationwise, je bila buranija prema onome sto se posle njih desilo. Oni su imali ideologiju, kao "Titu se oduzujemo radom", u to verovali  pa kad su se negde omrsili, to nije bila pljacka nekih razmera da se pomene..

Bila je, no nije bitno. Ja svakako niti imam konkretne podatke da ulazim u micro management, niti mi je vazno. Bolela je njih ona stvar za Tita, sve je to uglavnom bilo, ja imam moc da kontrolisem tvoj zivot. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mrd said:

Bila je, no nije bitno. Ja svakako niti imam konkretne podatke da ulazim u micro management, niti mi je vazno. Bolela je njih ona stvar za Tita, sve je to uglavnom bilo, ja imam moc da kontrolisem tvoj zivot. 

 

Pogledaj poslednje lidere iz bivse SFRJ. Niko nije bio srebroljubac da se nakrade, da izostavim Mila Djukanovica jer o tome malo znam.

Cega se Slobodan Milosevic materijalno nakrao? Nicega.

Link to comment
Share on other sites

 

 

1 minute ago, Eddard said:

 

E jesi sad lupio... 

 

Sta sam "lupio"?

Nikada niko, pa ni "Vreme" nije dosao ni do kakve kradje koju je radio SM licno. Ako mislis na sta se desavalo za vreme njegovog rezima, on nije bio licni korisnik ikakvih malverzacija. Licni.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Yoyogi said:

 

 

 

Sta sam "lupio"?

Nikada niko, pa ni "Vreme" nije dosao ni do kakve kradje koju je radio SM licno. Ako mislis na sta se desavalo za vreme njegovog rezima, on nije bio licni korisnik ikakvih malverzacija. Licni.

67072471_589999388193909_492403858447584

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Yoyogi said:

 

 

 

Sta sam "lupio"?

Nikada niko, pa ni "Vreme" nije dosao ni do kakve kradje koju je radio SM licno. Ako mislis na sta se desavalo za vreme njegovog rezima, on nije bio licni korisnik ikakvih malverzacija. Licni.

Stvarno si lupio, izvini. Bambiland i kuca na Dedinju su nikli od njegovog teskog rada i u znoju lica svog.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

Stvarno si lupio, izvini. Bambiland i kuca na Dedinju su nikli od njegovog teskog rada i u znoju lica svog.

To sto je njegovom sinu bilo lako da pravi biznis kada su svi sa kojima je dolazio u kontakt znali ko mu je otac ne znaci da je SM bio lopov.  Sta je trebao da uradi, da mu naredi da sedi kao fikus? Uvlakacki mentalitet nacije je doveo do toga da se masa razmice kako prolazi Mirjana Markovic ili njegov sin.

 

Kuca na Dedinju, to kao ne sleduje drzavniku? Prve dve godine predsednikovanja je ziveo u dvosobnm stanu koji je bio dobio od Beogradske banke, obezbedjenje je muku mucilo da radi, zagorcavali su zivot svim stanarima. A kada obezbedjenje zakaze, videli smo u Djindjicevom slucaju.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Yoyogi said:

To sto je njegovom sinu bilo lako da pravi biznis kada su svi sa kojima je dolazio u kontakt znali ko mu je otac ne znaci da je SM bio lopov.  Sta je trebao da uradi, da mu naredi da sedi kao fikus? Uvlakacki mentalitet nacije je doveo do toga da se masa razmice kako prolazi Mirjana Markovic ili njegov sin.

 

Kuca na Dedinju, to kao ne sleduje drzavniku? Prve dve godine predsednikovanja je ziveo u dvosobnm stanu koji je bio dobio od Beogradske banke, obezbedjenje je muku mucilo da radi, zagorcavali su zivot svim stanarima. A kada obezbedjenje zakaze, videli smo u Djindjicevom slucaju.

Sto bre Djindjica, zamisli da su smrada! :lol_2:

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Sto bre Djindjica, zamisli da su smrada! :lol_2:

 

 

Princip kako obezbedjenje radi ili ne radi je isti i za Madura i za SMa i za Makrona.

Edited by Yoyogi
Makrona umesto Mkrona
Link to comment
Share on other sites

...zapravo više mi nije jasno zašto uopće razgovaramo na ovoj temi.Jasno

je da je bilo dobrih firmi u ex-YU i dobro vođenih,ali,te firme su bile talac onih loših.

Samim time  što nije bilo bakrota loših nego su se njihove loše odluke refletirale

i na dobre.Jednostavno,dobri nisu baš uživali u tome a loši su očćekivali da se

njihov gubitak socijalizira.

Sječam se i situacije,kad su uslijedila loša vremena osamdesetih pa je bilo kod nas

situacija da su radnici kretali sa zastavama i titovom slikom do gradske viječnice.

Našao se jedan direktor ne baš velike firme kad su mu radnici došli jer nisu dobili

plaču da im veli,"tu vam je zastava i Titova slika ali love nema".

Govorite o avio i auto industriji,jeli se itko od vas zapitao koliko košta razvoj,ili,odakle lova za nešto takovog,

kako vratiti uloženo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mladenvzz said:

...zapravo više mi nije jasno zašto uopće razgovaramo na ovoj temi.Jasno

je da je bilo dobrih firmi u ex-YU i dobro vođenih,ali,te firme su bile talac onih loših.

Samim time  što nije bilo bakrota loših nego su se njihove loše odluke refletirale

i na dobre.Jednostavno,dobri nisu baš uživali u tome a loši su očćekivali da se

njihov gubitak socijalizira.

Sječam se i situacije,kad su uslijedila loša vremena osamdesetih pa je bilo kod nas

situacija da su radnici kretali sa zastavama i titovom slikom do gradske viječnice.

Našao se jedan direktor ne baš velike firme kad su mu radnici došli jer nisu dobili

plaču da im veli,"tu vam je zastava i Titova slika ali love nema".

Govorite o avio i auto industriji,jeli se itko od vas zapitao koliko košta razvoj,ili,odakle lova za nešto takovog,

kako vratiti uloženo.

 

Zapravo, stavovi nekih učesnika me podsećaju na onu: Pre rata nismo imali ništa, a onda su došli Nemci i sve uništili.

U SFRJ se nije proizvodilo ništa a i danas živimo u stanovima izgrađenim u to vreme, vozimo putevima izgrađenim u to vreme, učili u Titovim školama i na Titovim fakultetima , a sd kažemo to je bilo samo ispiranje mozgova, nije valjala ni matematika u socijalizmu.

Isto i sa druge strane, sve smo imali, sve proizvodili, bili vodeći u svetu samo nismo hteli nikom da kažemo.

 

Inače, kralo se, a da bi se kralo mora i da ima nečeg, da se proizvede, proizvodili se gubici, da, neko ih je pokrivao, znači bilo je i profita. I, da, kažeš nije bilo bankrota pa da firme kojima se loše rukovodi propadnu, tačno, ali nisu gubici uvek bili rezultat lošeg rukovođenja firmom, mogli su da nastanu administrativnom odlukom vlasti, od opštine do SIVa. 

Nema smisla meriti proizvodnju u SFRJ današnjim aršinima, SFRJ jeste propala ali ne zato što nije bilo proizvodnje ili potencijala, propala je jer su skoro svi moćnicii u to vreme videli svoj interes u raspadu.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Div said:

 

Zapravo, stavovi nekih učesnika me podsećaju na onu: Pre rata nismo imali ništa, a onda su došli Nemci i sve uništili.

U SFRJ se nije proizvodilo ništa a i danas živimo u stanovima izgrađenim u to vreme, vozimo putevima izgrađenim u to vreme, učili u Titovim školama i na Titovim fakultetima , a sd kažemo to je bilo samo ispiranje mozgova, nije valjala ni matematika u socijalizmu.

Isto i sa druge strane, sve smo imali, sve proizvodili, bili vodeći u svetu samo nismo hteli nikom da kažemo.

...

 

 

Zapravo, Hrvatska je raspad Jugoslavije dočekala sa stotinjak km autoputa, a danas raspolaže sistemom od 1600 km vrhunskih autoputeva. A i o stanovima bi se dalo razgovarati.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ironside said:

 

Zapravo, Hrvatska je raspad Jugoslavije dočekala sa stotinjak km autoputa, a danas raspolaže sistemom od 1600 km vrhunskih autoputeva. A i o stanovima bi se dalo razgovarati.

 

Normalno da ima vise puteva sada, prosle su godine, cak je i Bosna napravila koji kilometar, ali ako bi to malo pogledali iz istog ugla kao sto se gleda na proizvodnju u SFRJ, da li je Hrvatska te puteve napravila svojim parama ili je uzela ogromne kredite.

Priznajem da nisam bio u Hrvatskoj dugo, ali cuo sam primjedbe da je putarina po tim novim putevima jako skupa.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ironside said:

 

Zapravo, Hrvatska je raspad Jugoslavije dočekala sa stotinjak km autoputa, a danas raspolaže sistemom od 1600 km vrhunskih autoputeva. A i o stanovima bi se dalo razgovarati.

 

Nije li barem nekoliko stotina km autoputa bilo do raspada? No, nije bitno za suštinu, jeste Hrvatska izgradila mnogo puteva posle osamostaljenja, ali su ostali i oni građeni u SFRJ, nije ni bilo potrebe da se na svim pravcima grade autoputevi. Hrvatska je gradila brodove, izvozili su se, mora da je bilo i nekog kvaliteta. Pišem ovo pa se setih Istra-Berge, sunjivih okolnosti nestanka, što takođe ne umanjuje činjenicu da su brodovi rađeni.

Link to comment
Share on other sites

Za takve velike infrastrukturne projekte svi uzimaju kredite. Što misliš od čega je ex-Yu izgradila onu crkavicu autoputeva? Od čega je Njemačka izgradila svoj megasistem autoputeva; da li Bouygues gradi od svojih para ili zajmi gdje može i stigne.

A što se tiče cijena, ne znam da li si putovao Italijom ili Francuskom.

Link to comment
Share on other sites

Jedan kilometar autoputa kosta 3 miliona dolara. I to, kada je sve ravno, kao Beograd - Novi Sad.

Kada dodju tuneli, vijadukti, to se strasno uvecava.

 

Evo, ja iz vesti, pratim da Srbija gradi autoputeve, neka mi neko kaze da to nije istina i da je to neka iluzornost. Ima li tih puteva ili ih nema?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yoyogi said:

Jedan kilometar autoputa kosta 3 miliona dolara. I to, kada je sve ravno, kao Beograd - Novi Sad.

Kada dodju tuneli, vijadukti, to se strasno uvecava.

 

Evo, ja iz vesti, pratim da Srbija gradi autoputeve, neka mi neko kaze da to nije istina i da je to neka iluzornost. Ima li tih puteva ili ih nema?

googlas, znaci! :P

Link to comment
Share on other sites

...Hrvatska je ne samo devedesete nego i dvijetisućitu dočekala

sa autoputom Zagreb-Karlovac u punom profilu.Sve ostalo se radilo ili nadodograđivalo 

nakon toga.Istra(Bina Istra) i dionica Zagreb-Macelj je dana u koncesiju a sve ostalo

je građeno,čini se,skupim kreditima.Ova vlada je refinancirala kredite.

Inače,one 71. bio je veliki elan da se izgradi,kako se tada govorilo,cesta(auto-put) kralja

Tomislava(Zagreb-Split),donirala su se ogromna sredstva ali sa prestankom

Hrvatskog proljeća ova tema je stavljena aa. do dvijetisućitih.I danas se nezna gdje su

završila sredstva donacija iz 71.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...