Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Nikada nisam nosio nijedne farmerke osim Levi's 501 i uvek su bile  preko 100$. U SEARS u Phoenix Arizona sam kupio poslednje i bile su 115$.

Cerka ih kupila pre dva meseca u Nagoji u Levi's radnji, 12,500Yen, to je 110$.

 

Ima factory outlets sa elitnim svetskim markama gde prodavnice iz grada salju u svoje radnje neprodatu robu kada postane n-1 moda ili ostanu bez svih velicina i boja. Tako otpisana roba ode na 20-30% popusta a novi kontigent stigne u grad. Eto, tu moze da se nadje sa popustom ako imas srece da nadjes svoj broj a obicno nema, sve preveliko ili premalo. Kakvih 30$ za 501, pa ni shaneri ne prodaju po toliko nisloj ceni pravu robu.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJORDJE said:

Na ovakve budalastine bi se smejao cak i Lazanski. Ni manje ni vise nego 5000 aviona za obuku.:roflmao:

Sto je jos gore, Vreme objavljuje takve nebulozne tekstove.

Sporazum JESTE potpisan jer se, u to vreme, G4 Supergaleb smatrao odlicnim skolskim avionom.

Link to comment
Share on other sites

5,000 primeraka aviona je celokupna proizvodnja Boeing 737 od 2007. do danas. Oni cine 25% svetske avijacije i u svakoj sekundi ih ima 1,200 u vazduhu.

 

Kakvih 5,000 Galebova za obuku, to bi bilo kao da nijedna armija na svetu nema nista drugo a SFRJ bi inkasirala desetine milijardi dolara i mogla komotno da zakatanci sve ostalo i pravi samo to.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Yoyogi said:

Nikada nisam nosio nijedne farmerke osim Levi's 501 i uvek su bile  preko 100$. U SEARS u Phoenix Arizona sam kupio poslednje i bile su 115$.

Cerka ih kupila pre dva meseca u Nagoji u Levi's radnji, 12,500Yen, to je 110$.

 

Ima factory outlets sa elitnim svetskim markama gde prodavnice iz grada salju u svoje radnje neprodatu robu kada postane n-1 moda ili ostanu bez svih velicina i boja. Tako otpisana roba ode na 20-30% popusta a novi kontigent stigne u grad. Eto, tu moze da se nadje sa popustom ako imas srece da nadjes svoj broj a obicno nema, sve preveliko ili premalo. Kakvih 30$ za 501, pa ni shaneri ne prodaju po toliko nisloj ceni pravu robu.

 

Ovo je točno. Zadnje 501 sam kupio 2005 u ovlaštenom Levi's dućanu na Toison d'Or u BXL-u po 90€ - toliko to košta. Izbjegavati kupovine u sumnjivim četvrtima i neautoriziranim dućanima. U dobrim, provjerenim outletima cijene su možda 10-15% niže nego u 'regularnim' trgovinama.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

Super trolovanje, poredjenje cijene 501 farmerki 1989 i 2019, kada su totalni demode :ajme:

 

Koje su farmerke demode? Pa farmerke su nulti stepen mode. Ako neke jesu demode, Levi's 501 su uvek u modi. Mozda ti ne stoje dobro. 100 stara  godina moda, neke  mode ne prezive ni godinu dana.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Amigo said:

Super trolovanje, poredjenje cijene 501 farmerki 1989 i 2019, kada su totalni demode :ajme:

 

Levi's 501 nikad nisu bile démodé. Ni prije 150 godina, otkad datiraju, ni prije 70 godina kad ih je u On the Road opjevao Jack Kerouac, niti kada ih je nosio James Dean, niti pred 30 godina, tako nisu ni danas, a tako će biti i kad nas više neće biti među živima.

Malo je stvari koje u 150 godina nikad, ali baš nikad nisu izašle iz mode i uvijek su bile poželjne. I nikad nisu gubile na kvaliteti.

Za razliku od barem jednog SFRJ proizvoda (ne mora biti 150 godina, neka bude 50).

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Eddard said:

Ajd o farmerkama negde drugde... 

 

Zapravo, te farmerke su nas vratile na originalnu temu: Proizvodnja u SFRJ. Ex-Yu (ja sam, doduše rođen u FNRJ) je proizvodila turbine, generatore, imala je jaku brodogradnju, barem 5 industrija elektroničkih proizvoda (sve po licenci)..., ali sve to je mogla uvaliti jedino ljudožderima iz nesvrstanih zemalja ili jadnicima iza Željezne zavjese; osim toga i ta brodogradnja i te turbine su bile teško državno subvencionirane, kako bi bile 'konkurentne'. Danas se na zemlje koje tako subvencioniraju proizvodnju s pravom gleda kao na gubavce.

Usto, privredna razmjena se svodila ili na kliring (zemlje ostbloka) ili na najprimitivniju robno-robnu razmjenu (mi vama 5 kontejnera Tigarovih gumenih čizama, vi nama 30 kontejnera banana). Kvalitetni proizvodi poput Elanovih skija, dakle jedna od rijetkih roba koja se mogla uvaliti Zapadu su također bili debelo subvencionirani.

Yugo su Amerikanci uvozili, pretpostavljam iz sprdnje, da bi mogli snimati one slapstick komedije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ironside said:

Yugo su Amerikanci uvozili, pretpostavljam iz sprdnje, da bi mogli snimati one slapstick komedije.

Yugo je u US bio $4,000, a u YU se prodavao za $6,000. Jedan od razloga sto se dobro prodavao je da smo i tada 80-ih imali ogromnu devalvaciju i inflaciju, da su ljudi cekali te skokove i onda ga kupovali u YU za manje od $3,000. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mrd said:

Yugo je u US bio $4,000, a u YU se prodavao za $6,000. Jedan od razloga sto se dobro prodavao je da smo i tada 80-ih imali ogromnu devalvaciju i inflaciju, da su ljudi cekali te skokove i onda ga kupovali u YU za manje od $3,000. 

To je mozda jedan od razloga.

Jos veci je bio, kada se Yugo pokvari, svako je znao da ga opravi, delova u izobilju. Da si nekome tada dao da bira Reno 4 ili Yugo, na njihovu odgovornost i njihov licni trosak, mislim da bi 90% reklo  daj mi Yuga.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, slavisa said:

 

Ne znam zasto su svuda ovakve "nerealne" cene ako se u UK i USA mogu kupiti za 30$

 

Kao i svi proizvodi, verovatno zato sto se u EU racunaju kao brend, dok u US nemaju taj status. Isto kao Wrangler.

Neki drugi se prodaju za 80-120$.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Amigo said:

 

Kakav je ovo rasizam :classic_ohmy:

 

Bokassa, Idi Amin Dada, Seko Sese Mobutu, kojekakvi warlords po centralnoj i zapadnoj Africi, Papua Nova Gvineja, a to je tek vrh ledenog brijega.

I to nabrajam doslovce, dok je moja opservacija ipak bila metaforičke prirode.

Vjeruj, svaki oblik rasizma učini da mi skoči žila medju očima, ali toliko o privacy disclosure.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slavisa said:

Cena Yuga u USA i u YU nije nista cudno, isto tako golf u usa je 20000$ u Evropi 23000evra

kao i bilo cega drugog.

Ako je cena u USA 20000$ u evropi bi trebalo da bude 17800evra

Los ti je racun $20,000,$23,000 nije isto kao $4,000/$6000. Ovo su neke druge stvari. Da ponovim 87%<>67% Nekako smesno.

BTW, gde nadje golfa za $20k?

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

Just now, slavisa said:

Dobro malo je skuplji golf. Lupio sam onako ali nisam bio daleko https://www.vw.com/models/golf/section/overview/


Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
 

:lol_2:

Ne brini, ovo sa Yugom je bilo drugacije i nekome je bilo jako vazno da se prica kako izvozimo auto domace proizvodnje. To su opet placali lakoverni podanici drzave Jugoslavije.

 

Sto se tice cena u US i EU, one se mnogo razlikuju, zbog obima prodaje. U US se prodaje mnogo vise i cena mora da je niza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, ironside said:

 

Bokassa, Idi Amin Dada, Seko Sese Mobutu, kojekakvi warlords po centralnoj i zapadnoj Africi, Papua Nova Gvineja, a to je tek vrh ledenog brijega.

I to nabrajam doslovce, dok je moja opservacija ipak bila metaforičke prirode.

Vjeruj, svaki oblik rasizma učini da mi skoči žila medju očima, ali toliko o privacy disclosure.

 

Sramota je tako generalizovati sve drzave iz nekog pokreta, pa bili to i Nesvrstani.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Amigo said:

 

Sramota je tako generalizovati sve drzave iz nekog pokreta, pa bili to i Nesvrstani.

 

Pretvaraš li se to u PC policiju?

Zadržavam pravp da svaku zemlju, političku opciju ili javne ličnosti kvalificiram kako ja to želim, riječima koje sam odaberem i kako smatram da to najbolje funkcionira u kontekstu posta.

Uglavnom pribjegavam sarkazmu, a za političku korektnost me zabole nježnik.

 

Uostalom, istrolali smo već i previše.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...