Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Da li dajete svoj glas 02.06.24?  

156 members have voted

  1. 1. Da li ćete izaći / Da li ste izašli na lokalne izbore 2. juna 2024?

    • Da, glasaću za stranke bliske vlasti
      4
    • Da, glasaću za stranke bliske opoziciji
      12
    • Ne, glasao bih za stranke koje bojkotuju izbore
      6
    • Ne, nikad ne izlazim na izbore
      3


Recommended Posts

12 hours ago, Pletilja said:

Radi se o novcu, opozicija nema donacije iz inostranstva ili ih ima u tragovima. Novac je potreban za iznajmljivanje prostorija, odrzavanje istih, putovanja, propagandni materijal, seminare, ne pada to s neba........................................

.................AV je kao kancer, metastazirao je u svakom od nas, bilo da smo postali njegovi  (ne)moralni klonovi ili smo kao modus vivendi odabrali da ga mrzimo.

I nikog nije briga sto je to tako.

 

 

Kako nikog nije briga? Mene je briga.... Ili si time da nikoga nije briga, htela da kazes da donatore i sponzore nije briga za to sto u srbiji neko mrzi, tacnije, da je `odabrao` da mrzi Vucica?

 

I naravno da se uvek radi o novcu. Kada kazes `donacije iz inostranstva` sigurno ne mislis na donacije iz Rusije zato je bolje reci `donacije Zapada`. Medjutim x puta je ukazano da opozicija nikako da zasluzi te donacije Zapada, ako se secas.....Nemoguce je ne secati se da je opozicija ostala ideoloski neopredeljena po pitanju Rusije, Kosova, rezolucije, kao i svega sto bi moglo da je odredi kao Snsovu suprotnost. Kada si na vlasti kakav god da si `metastaziran` slucaj jos uvek si relevantan faktor jer si se na razne lazljive nacine dovijao da budes Faktor od koga se nesto ocekuje. Opozicija je za 12 godina morala da preuzme palicu. Zasto nije? Pa zato sto je pokusala da igra isto kao vlast - na dve do tri stolice. Ali `donatori` vec imaju takve, tu je trebalo biti odredjeniji od ovih koje vec iste takve imaju. Ako je moguce razumeti ovo sto i nije nesto tesko....

 

Zato mislim da su nerealna ocekivanja da neko drugi brine o opozicionim finanskijskim problemima umesto njih samih. Ne verujem da je iko toliko naivan da ne zna kako se to radi. Jer ako ne zna bolje da okaci kopacke o klin i pocne da se bavi drugim sportom....Medjutim u Srbiji sam primetila da je najprivlacniji sport - kuknjava. Kao da svi od obicnih gradjana do javnih licnosti bas to treniraju, normalno sama vlast je sampion u kuknjavi, ovi drugi ipak malo kaskaju za njima, kao i u svemu ostalom....no rekla sam vec sve ovo u milion alotropskih modifikacija, ali izgleda da nije dovoljno jer vidim ljudi se i dalje vajkaju i polemisu kao da jos uvek to sve nije jasno kao dan. Kao nema veze, kakvi smo dovoljno je da mrzimo vlast i 12 godina kukamo, zato pomozite donatari da se istaknemo inace bice vam zao...

 

ovo je blago karikiranje, ali nekako kao i da nije...odjednom mi izgleda kao slika realnosti

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

1f11cb6fac344fc0a46e77a77dcf149df.png

 

Sinoć je IPSOS izbacio njihovo ispitivanje. Ovo je već da kažemo očekivan poraz. Od prilike se očekivalo da će BB uzeti pola od onogu u decembru što je SPN uzeo. No procenat na Savu mi je prevelik, ako se ispostavi kao tačan on će biti pobednik izbora jer je postavio odličnu osnovu da postane najveća opoziciona stranka ubuduće. No on kao i ZLF mora dosta da radi u unutrašnosti jer izvan većih gradova ne postoji. Ukupno gledano te dve liste bi bile na -10% u odnosu na decembar što odgovara predviđanjima u odnosu na broj onih koji ne izlaze iz raznih razloga zbog loma opozicije.

 

Nestorov rast mi je više produkt manje izlaznosti nego njegovog rasta, SNS takođe. Očekivana izlaznost oko 50%

 

https://www.danas.rs/vesti/politika/izbori-2024/ipsos-objavio-procenu-rezultata-beogradskih-izbora/

 

 

Da je pameti medju glasacima, a nema je, da ne bacaju glasove na ove imbecilne i izmisljene stranke koje nece preci cenzus i da glasaju za jednu od dve najvece opozicione stranke neke sanse bi mozda i bilo. Te stranke nose oko 10% glasova (i ako bi SNS konvergirao ka donjoj, a opozicija ka gornjoj granici). Istina i tada bi opet sve zavisilo ludaka Nestorovica (nije mi jasno ko cini tih 8% ljudi koji ce opet glasati za njega).

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Glasači Nestorovića su glasači SNS-a, kako da kažem a da ostanem kulturan, slabijeg nivoa obrazovanja. Oni koji gledaju njegova gostovanja na Hepiju i sličnim kanalima i veruju u "Treće oko" i "Kremansko proročanstvo" narative.

 

Vučićevi glasači se ugrubo dele u dve grupe: oni koji glasaju iz golog interesa i takozvani "vernici", oni koji veruju da je Vučić bog i da nema drugih bogova osim njega. Već viđeno na ovim prostorima u vreme Broza, recimo. E jedan deo tih se sada okrenuo drugom šarlatanu.

Link to comment
Share on other sites

Voleo bih da vidim neku statistiku. Siguran sam da stranke imaju vrlo detaljno ko glasa za njih i zašto. Iz mog minijaturnog uzorka, glasači Nestorovića nisu nužno slabijeg obrazovanja, i znam ih čak troje i svi troje su završili fakultete, od toga jedan ETF. Ali su svakako slabije pameti i mogućnosti prosuđivanja, i vezuje ih to da vole da "sami istražuju i donose svoje zaključke"

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nestorovic je glasove uzeo od Dveri i Zavetnika, zato i nisu presli cenzus u decembru. To je kombinacija patriota, koji misle da je Vucic izdao, antivaksera, ljubitelja Putina i dobrim delom izbeglica.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DJORDJE said:

Nestorovic je glasove uzeo od Dveri i Zavetnika, zato i nisu presli cenzus u decembru. To je kombinacija patriota, koji misle da je Vucic izdao, antivaksera, ljubitelja Putina i dobrim delom izbeglica.

I onda, da bi "srušili izdajnika", zaokruže Vučićevu ekspozituru. 🤣 Mislim da ne postoji dezorijentisanija grupa ljudi od desničara u Srbiji. Podseti me na onaj film Idiocracy (2006). 😎

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maharaja said:

Voleo bih da vidim neku statistiku. Siguran sam da stranke imaju vrlo detaljno ko glasa za njih i zašto. Iz mog minijaturnog uzorka, glasači Nestorovića nisu nužno slabijeg obrazovanja, i znam ih čak troje i svi troje su završili fakultete, od toga jedan ETF. Ali su svakako slabije pameti i mogućnosti prosuđivanja, i vezuje ih to da vole da "sami istražuju i donose svoje zaključke"

 

Ja bih dodao ljudi koji slabo prate politiku a skloni su teorijama zavere. Mada ima i stvarno glupih ljudi kojima nisam hteo ni da objašnjavam zašto sa bacili glas 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
4 hours ago, Maharaja said:

Voleo bih da vidim neku statistiku. Siguran sam da stranke imaju vrlo detaljno ko glasa za njih i zašto. Iz mog minijaturnog uzorka, glasači Nestorovića nisu nužno slabijeg obrazovanja, i znam ih čak troje i svi troje su završili fakultete, od toga jedan ETF. Ali su svakako slabije pameti i mogućnosti prosuđivanja, i vezuje ih to da vole da "sami istražuju i donose svoje zaključke"

 

Nije njima potrebna statistika jer im je dobro kako god okreneš. Ovi sitni kokošari zarade nešto od novca od predizborne kampanje (Ćale, posr'o sam se na tebe), tzv. ruska stranka bez Rusa, ludi Radule i slični, ovi što lešinare na konto nacionalnih manjina i slični.

 

Ovi drugi takođe malo kokošare, ali ako još i guza dođe do fotelje, to je već puna kapa.

 

Što se tiče obrazovanih koji glasaju za Nestora, ima ona izreka: nema veće budale od školovane budale.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Klotzen said:

Jel imamo nekog iz Čačka i Valjeva ? Dosta se priča da opozicija tamo ima šanse pa bi hteo da čujem šta obična raja priča i kakva su im očekivanja ?

 

Ovde u NS ljudi misle da opozicija može do pobede jer se ujedinila u jednu kolonu, a dve liste koje idu same su takođe nastupile zajedno sa Ujedinjenom opozicijom tako da je poslana jasna slika da su svi zajedno. To bi trebalo da kompenzuje utisak iz BG da se opozicija raspala. Ja nešto nisam siguran ima ljudi u mom okruženju koji neće izaći a izašli su u decembru no nije veliki broj tako da je možda samo slučajnost. Ja izlazim jer smatram da zajedništvo treba nagraditi i da oni u Beogradu vide da nema leba od razbijanja opozicije na gomile lista od kojih ni jedna ne može preko 10%.

Ima.Ne znam šta da ti kažem.Dosta su čudne liste u odnosu na ostale gradove.Glasaću za Čačak protiv nasilja(DS,Narodni pokret Srbije,Srbija centar,Novi DSS,Nova lica Srbije,Grupa građana-Čačak je naš).Tu su još i liste Dveri,kao i Veljo zajedno sa Narodnom strankom,kao i lokalne liste.Ukupno ih je sedam.

Kao neko ko prati političku scenu,ne baš kao vi ovde,ali sigurno više od prosečnog glasača,nemam pojma ko je kandidat liste za koju ću da glasam.Video sam nešto malo jednom prilikom na rts-u i to je sve.

Zato vlast radi punom parom.Matori,kao penzioneri,pre nekoliko dana dobili paket od presednika mesne zajednice(2l ulja,2 kg brašna,dve sardine,dva nareska,i kg pirinča).Kaže da nije to zbog izbora.Postavio se temelj za neku stranu firmu,obećao se zatvoren bazen,krpe se ulice....Direktor najveće fabrike pozvao sve da zaokruže SNS.Imali su skup pre par dana i ispred fabrike je čekalo 12. autobusa kako bi radnike odvezli do Borčeve hale.

Ima jedna pozitivna stvar.Kako čujem,članovi SNS-a nisu baš veliki fanovi gradonačelnika Todorovića,tako da tu tražim nadu.Mislim da su se uplašili da mogu da izgube Čačak.Čak su i Miluna T. proglasili za najboljeg gradonačelnika u Srbiji,a ne vidim neki razlog za tako nešto osim da to stimuliše glasaĉe da glasaju za njega.

Videćemo šta će biti.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Niko nije postavio upitnik

 

Naša greška, nismo ni primetili da se tzv. izbori približavaju.

Eo sad je tu neki na brzinu skockan upitnik, mislim da je pokrio sve bitne opcije... pa i nekoliko nebitnih.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, fancy said:

Naša greška, nismo ni primetili da se tzv. izbori približavaju.

Eo sad je tu neki na brzinu skockan upitnik, mislim da je pokrio sve bitne opcije... pa i nekoliko nebitnih.

 

Jedna opcija ipak nedostaje... Ne, kompletna opozicija je usrala motku. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stranački ekonomski tigar je baš radio punom parom ovoga puta. Iako nisu glasači snsa, moji su dobili:

 

sns hemijsku

sns blokče

kaficu

ratluk

sns upaljač

flašu vina i to bogami ne Medveđa krv, već se sns otvorio za 0,7 l, Radovanović cabernet sauvignon je u pitanju

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Smrtokapa said:

Stranački ekonomski tigar je baš radio punom parom ovoga puta. Iako nisu glasači snsa, moji su dobili:

 

sns hemijsku

sns blokče

kaficu

ratluk

sns upaljač

flašu vina i to bogami ne Medveđa krv, već se sns otvorio za 0,7 l, Radovanović cabernet sauvignon je u pitanju

 

Gde ide vino uz kafu i ratluk?

Da je flasa neke dobre rakije pa i da se rasmisli o izlasku na izbore.

:s_d:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedino ako se plaše da će konačno nestati sa javne scene. Iz Vučićeve perspektive on je idealan opozicionar. Potpuno unelectable, ikad. Plus štetočina za samu opoziciju. Najbolji garant mirne vlasti Danila i Milice u narednim decenijama.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Da ga se zaista plase uradili bi sto i DOS Karicu, ovako on neometano posluje i pored povika da je lopov i mafijas. Prica suvise lici na onu sa Cedom, narkoman, mafijas, a u iole normalnoj drzavi on bi bio iza resetaka zbog konstantnih ispada.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Pokazalo da Djilas jedini ima logistiku u toj koaliciji izgleda. Ovi ostali ne postoje van Beograda. Zato su i potrcali na bg izbore. Kontrolori, pravni tim i ostalo, oclgledno je to sve ssp ili ds kadar. Biram borbu ako su pokrili i 20% birackih mesta , Savo nije pokrio ni 10%.

 

Nisu ni potpise umeli da skupe bez da se blamiraju. Ima da slave ako uzmu Vracar i Savski Venac.

Edited by ras kass
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, ras kass said:

Pokazalo da Djilas jedini ima logistiku u toj koaliciji izgleda. Ovi ostali ne postoje van Beograda. Zato su i potrcali na bg izbore. Kontrolori, pravni tim i ostalo, oclgledno je to sve ssp ili ds kadar. Biram borbu ako su pokrili i 20% birackih mesta , Savo nije pokrio ni 10%.

 

Nisu ni potpise umeli da skupe bez da se blamiraju. Ima da slave ako uzmu Vracar i Savski Venac.

I to je tačno. Samo što je DS ostao i bez ono malo logistike nakon prošlog bojkota.

 

A inače i Đilasu cela stranka izlazi na izbore van Beograda. Tako da će on ostati bez toga ovako ili onako.

Link to comment
Share on other sites

On 5/31/2024 at 8:29 PM, drgnk said:

I onda, da bi "srušili izdajnika", zaokruže Vučićevu ekspozituru. 🤣 Mislim da ne postoji dezorijentisanija grupa ljudi od desničara u Srbiji. Podseti me na onaj film Idiocracy (2006). 😎

 

Ispravka - ne postoji sludjenija grupa ljudi u Evropi od ljudi koji i dalje ne glasaju za SNS u Srbiji jer se vec odavno postavlja pitanje cemu glasanje ako se stalno dobija isti rezultat, iznova i iznova i iznova? Mislim, sta je ono bese definicija ludosti?

 

Jer, ako izuzmemo glasace kojima se Vucic odavno smucio jer radi isto sto i DS/URS pre njega (a radi, a toliko se trudio da sebe predstavi kao drugacijeg, sto mu se moglo dok je izgledao da ce vecno biti u opoziciji), postoje i glasaci koji nisu mogli da smisle Vucica ni pre 2012. ili 2008. zbog njegove retorike i ideologije, pa opet, za koga ti glasaci glasaju? Prvo za DS i Tadica koji je razbio taj isti DS, onda za Radulovicev DJB, onda je dosao Djilas 2018. godine, pa je zajedno sa Jankovicem i Jeremicem predstavljao taj neki gradjanski deo opozicije, pa se pojavio PSG, pa NDBG/ZLF.

 

Sto se desnicara tice, oni kojima Vucic i SNS najvise smeta ili ne glasaju ili glasaju za koaliciju NADA (koja u poslednjih 6-7 meseci i predstavlja iskljucivo opciju za takve glasace), oni koji su u fazonu "svi su isti, svi su lopovi" glasaju ili za Mi-GIN ili za Zavetnike ranije, Dveri su nebitne tu jer ni ne postoje u BG (vidim da ni ne izlaze na izbore u BG, to neki bojkot ili su se totalno raspali?). Svi ostali ionako glasaju za SNS jer ovde i vlada atmosfera da je SNS nesto kao CDU u Nemackoj ili PP u Spaniji, nisu sasvim desno, ali su najdesnije sto postoji i izbor je ili levo-liberalna opozicija ili oni (to se tamo promenilo sa usponom krajnje desnih stranaka).

 

I ovde i dolazimo do dela posta koji je napisao @Stiletto:

 

Quote

Vučićevi glasači se ugrubo dele u dve grupe: oni koji glasaju iz golog interesa i takozvani "vernici", oni koji veruju da je Vučić bog i da nema drugih bogova osim njega. Već viđeno na ovim prostorima u vreme Broza, recimo. E jedan deo tih se sada okrenuo drugom šarlatanu.

 

Da bi se SNS srusio na izborima, jedna od ove dve grupe glasaca mora da prestane da glasa za njih u nekom vecem broju. Ovi prvi to nece uraditi sve dok je SNS na vlasti i pored toga sto bi im drugi izbor verovatno bio neki SSP, DS ili slicna sledeca ogromna stranka u centru bez neke jasne ideologije (takvi su ranije masovno glasali za Tadica kada je on bio na vlasti). Ovi drugi bi to mozda i uradili i zato su skoro sve desnicarske partije kod nas seseljoidne - ovaj termin ne opisuje njihovu ideologiju, nego njihovu saradnju sa rezimom i nedostatak bilo kakvih samostalnih ambicija na izborima osim da rade ono sto im Vucic kaze. Takav je bio SPAS, takvi su bili Zavetnici, naravno SRS, takvi su i ovi oko Nestorovica (inace, sama cinjenica da se ex stranci Nestorovica predvidja bednih 1%, a samom Nestorovicu (i Pavicu) nekih 6-7%, dovoljno govori o tome koliko smisla ima glasanje kod nas, niko ni ne gleda ni program niti prati politiku, samo se kao krdo okuplja oko the Lidera).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...