Jump to content

Reci i izrazi koji se redje koriste


Dragan

Recommended Posts

8 minutes ago, ters said:

Ma sve OK, i meni je malo falilo da se oglasim po tom pitanju, mada ne da bih prebacio nacionalizam, nego mi se probudilo neko iskonsko slavensko postovanje prema hljebu ili kruhu...

Isto mi para ući reč  skrb (skrbništvo) i to ne iz nekih nacionalističkih pobuda, nego eto, po mojim kriterijumima estetike, koja svakako nije naučno utemeljena. Setiću se još.

Link to comment
Share on other sites

Zaista ne znam koje bih kriterijume primenio da bi mi neka reč bila lepa ili ružna, postoji neki kriterijum zvučnosti, melodičnosti, ali za mene to nije realan kriterijum, isuviše je subjektivan i promenjiv, Ako bi po asocijativnosti, mogli bi reći da reč ruža podsećaa, zvuči slično, kao ružna, ili ruž, ali ruža nije ružna, naprotiv, možda najlepši cvet, s druge strane, lepra zvuči da u osnovi ima reč lep, ali, ako znamo šta označava izaziva jezu. Reči, same po sebi nisu , govorim o sebi, ružne, sve zavisi od kontekta, ko ih i kako upotrebljava. Moj deda je govorio i kruh i somun i leba, H se retko koristiko na početku reči, ali i u pomalo drugačijem značenju. Kad je vreme za ručak, kad ogladni, govorio je: Darinka, ajde da jemo leba, znači leba označava ručak , jer se jeo leba i s leba, ono ostalo, šta ima. Somun je nekad zvučao ka jedinica mere, daj jedan somun leba, jedan hleb, jednu veknu. Čuo se i u psovkama i lebac i kruv i kolač i slava i panaija i namastir.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

Zaista ne znam koje bih kriterijume primenio da bi mi neka reč bila lepa ili ružna, postoji neki kriterijum zvučnosti, melodičnosti, ali za mene to nije realan kriterijum, isuviše je subjektivan i promenjiv, Ako bi po asocijativnosti, mogli bi reći da reč ruža podsećaa, zvuči slično, kao ružna, ili ruž, ali ruža nije ružna, naprotiv, možda najlepši cvet, s druge strane, lepra zvuči da u osnovi ima reč lep, ali, ako znamo šta označava izaziva jezu. Reči, same po sebi nisu , govorim o sebi, ružne, sve zavisi od kontekta, ko ih i kako upotrebljava. Moj deda je govorio i kruh i somun i leba, H se retko koristiko na početku reči, ali i u pomalo drugačijem značenju. Kad je vreme za ručak, kad ogladni, govorio je: Darinka, ajde da jemo leba, znači leba označava ručak , jer se jeo leba i s leba, ono ostalo, šta ima. Somun je nekad zvučao ka jedinica mere, daj jedan somun leba, jedan hleb, jednu veknu. Čuo se i u psovkama i lebac i kruv i kolač i slava i panaija i namastir.

I Konstantin je govorio o sebi, a stvarno ima reci koje nekom uhu lepo i ruzno zvuce.

Lepa je hrvatska rec utih. Hrvatski je an zeneral slovenskiji od srpskog, moguce je da je razlog da su vise vodili

racuna o jeziku jer je u K+K monarhiji za njih jezik bio jedino nacionalno obelezje.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Selina said:

I Konstantin je govorio o sebi, a stvarno ima reci koje nekom uhu lepo i ruzno zvuce.

Lepa je hrvatska rec utih. Hrvatski je an zeneral slovenskiji od srpskog, moguce je da je razlog da su vise vodili

racuna o jeziku jer je u K+K monarhiji za njih jezik bio jedino nacionalno obelezje.

Meni se npr. svidja reč kužiš.....

Mislim da se Hrvati ne bi složili da im je jezik slovenskiji...možda grešim, pa ne zamerite.

Kod nas...hahah...kad pomeneš nešto o čuvanju jezika i pisma, odma' grakne deo sa ponižavanjem tipa "ćiriličari"....i sve što ide uz to. Vetrenjače..

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Constantin said:

Meni se npr. svidja reč kužiš.....

Mislim da se Hrvati ne bi složili da im je jezik slovenskiji...možda grešim, pa ne zamerite.

Kod nas...hahah...kad pomeneš nešto o čuvanju jezika i pisma, odma' grakne deo sa ponižavanjem tipa "ćiriličari"....i sve što ide uz to. Vetrenjače..

Gresis, tako kazu srpski lingvisticari, nemaju turcizme, ali sada pocinju da preteruju sa isterivanjem djavola ( anglicizmi)

pa prevode nemoguce stvari, ali su i ti anglicizmi stvar za diskusiju, o tome se vode gadne bitke i u nemackom, francuskom,

spanskom i niko ne zna kako s tim izaci na kraj.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

 

Šta kažu hrvatski lingvisti ?

Guglaj, ali nemoj da preskocis ni SANU.

Usput, ajde da batalimo hrvatski-srpski i da se vratimo na naslov teme.

Link to comment
Share on other sites

Imamo lepu srpsku rec prestiz za koju pretpostavljamo da dolazi od glagola prestici ( veci ugled na drustvenoj lestvici),

ali vidi cuda francuska rec prestige ( cita se prestiz) znaci to isto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Selina said:

Imamo lepu srpsku rec prestiz za koju pretpostavljamo da dolazi od glagola prestici ( veci ugled na drustvenoj lestvici),

ali vidi cuda francuska rec prestige ( cita se prestiz) znaci to isto.

Ko je koga kopirao? 🧐

Link to comment
Share on other sites

E, ovo je interesantno, sad, to sam čula baš davno:

Koštati (nešto)- ne kao cena.

Ćutati nešto-ovo su više Hrvati koristili, ne znam danas.

Znate šta znači?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Helena said:

Ćutati nešto-ovo su više Hrvati koristili, ne znam danas.

Znate šta znači?

 

Postoji glagol ćutjeti, a koristi se u književnim delima i znači 'osećati'.

 

Ne znam za ovaj drugi.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Helena said:

E, ovo je interesantno, sad, to sam čula baš davno:

Koštati (nešto)- ne kao cena.

Ćutati nešto-ovo su više Hrvati koristili, ne znam danas.

Znate šta znači?

Mislim da Česi koriste termin "koštaju" a značilo bi, parafraziram, "služite se", "poslužite se" pri trpezi o hrani.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

E, ovo je interesantno, sad, to sam čula baš davno:

Koštati (nešto)- ne kao cena.

Ćutati nešto-ovo su više Hrvati koristili, ne znam danas.

Znate šta znači?

 

Ćutjeti = osećati.

Ivan Goran Kovačić, Jama "A mene dragost ove krvi uze, i ćutio sam kaplje kao suze".

 

Koštati ili akoštati u Dalmaciji znači pristati čamcem ili brodom uz obalu (od italijanskog accostare).

Link to comment
Share on other sites

Da, za prvi.

Za drugi, ja znam kad nešto koštaš-probaš jelo a pratim nalog Babice na tik toku, govore zagorskim ili međumurskim dijalektom, i može da znači služiti se (hranom).

Edited by Helena
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Stiletto said:

 

Ćutjeti = osećati.

Ivan Goran Kovačić, Jama "A mene dragost ove krvi uze, i ćutio sam kaplje kao suze".

 

Koštati ili akoštati u Dalmaciji znači pristati čamcem ili brodom uz obalu (od italijanskog accostare).

Sućut?

 

Kostati u smislu probati neko jelo  preuzeto je direktno iz nemackog jer i u nemackom glagol kostati/kosten ima znacenje

i kolko kosta i da li hoces da probas ( ali samo hranu).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad smo vec kod hrvatskih i srpskih reci i izraza, jedna anegdota od jucer.

U jednom turistickom mestu u Dalmaciji krenem da kupim portiklicu za bebu. Nigde ih ne vidim, ali na jednom mestu mi se ucini da bi mogli da imaju. Znam da prodavacica nece znati sta je portikla i pitam je ima li ono sto se veze bebi oko vrata kad jede, kazem ne znam kako se zove na hrvatskom. Kaze ona meni ”ne znam ni ja, ali mi kazemo baverin, baverincic”.

Eh da, setim se onda i ja, znalo se pa se zaboravilo, odavno bilo i nije se koristilo 😁.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

Kad smo vec kod hrvatskih i srpskih reci i izraza, jedna anegdota od jucer.

U jednom turistickom mestu u Dalmaciji krenem da kupim portiklicu za bebu. Nigde ih ne vidim, ali na jednom mestu mi se ucini da bi mogli da imaju. Znam da prodavacica nece znati sta je portikla i pitam je ima li ono sto se veze bebi oko vrata kad jede, kazem ne znam kako se zove na hrvatskom. Kaze ona meni ”ne znam ni ja, ali mi kazemo baverin, baverincic”.

Eh da, setim se onda i ja, znalo se pa se zaboravilo, odavno bilo i nije se koristilo 😁.

Siperak ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...