Jump to content

Selfi-manija


Dragan

Recommended Posts

Gledam roditelje koji umiruju trogodisnjake nutkajuci im mobilni, sedmogodisnjakinje (a i starije) koje se isceniraju - lazne poze, lazni osmeh... lazni ljudi ? I pitam se cemu sve to ?

Neki cak umiru padajuci u provaliju, ili ginu u saobracajkama, nastojeci da naprave najuzbudljiviji selfi.

Da ne bi pomislili da sam protivnik razvoja tehnike, nisam, ali sam ipak skeptican glede njene trenutne upotrebe.

Sa jedne strane, vestacka inteligencija svakako olaksava zivot u mnogim oblastima, sa druge strane izgleda mi da na neki nacin zaglupljuje ljude. Svi setaju buljeci u ekrane, sede jedni pored drugih i umesto da pricaju i pogledaju se u oci, catuju sa nekima koji nisu tu, za najjednostavniji racun im teba kalkulator, a neki su izgleda cak i zaboravili da pisu ...

No najveca zamerka koju imam je teznja da se, pored vec lazne slike o samom sebi koje ego jeste, stvori jos jedna laznija slika te lazne slike.

Iluzija iluzije, po principu - ako me nema na instagramu, ili kako se vec zovu sve te platforme i ako se redovno ne "obnavljam" tamo, onda i ne postojim.

O bezveznim influencerima, koje prate izgleda jos ograniceniji sledbenici da i ne govorimo.

 

Kako vi vidite tu pojavu ? Nesto novo i zabrinjavajuce, prelazni period prilagodjavanja novim tehnologijama i stara stvar mase koja ide kud i mali Mujo ?

Ili sam ja jednostavno zastareli model, koji polako izlazi iz upotrebe ? :)

Link to comment
Share on other sites



...
No najveca zamerka koju imam je teznja da se, pored vec lazne slike o samom sebi koje ego jeste, stvori jos jedna laznija slika te lazne slike.
Iluzija iluzije, po principu - ako me nema na instagramu, ili kako se vec zovu sve te platforme i ako se redovno ne "obnavljam" tamo, onda i ne postojim.


Upravo zbog ovoga sam ja još pre 7-8 godina ugasio FB, IG nisam nikad ni imao, a Twitter sam koristio možda par meseci sveukupno, i on je ugašen.

Nisam mogao da podnesem više stalno gledanje života drugih ljudi koji se predstavljaju idealnim, svi smo lepi, srećni, bogati, putujemo po svetu, izlazimo na fensi mesta, deca su nam lepa, uspešna, život nam je san... A u stvarnosti uglavnom go kurac, da prostite.

Ta količina laži, licemerja, lažnog predstavljanja, taštine... je mene, u trenucima u kojima mi zivot nije išao baš onako kako sam hteo, užasno opterećivala, bacala me u jad i depresiju, bes... Sad mi više ne smeta u tom kontekstu jer sam i ja u životu srećniji i zadovoljniji, sad samo ispizdim, oteram u pm i/ili nasmejem se... I deaktiviram nalog i nastavim dalje. Pošto jesam reaktivirao FB nekoliko puta, ali sveukupno je za poslednjih 7-8 godina to bilo možda nekoliko sati. Toliko sam mogao da izdržim dok ne uvidim da me to više apsolutno ne interesuje.

Živ nisam kako ću po tom pitanju da vaspitam ćerku. Imam još par godina da smislim pravi način.
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dragan said:

 

Ili sam ja jednostavno zastareli model, koji polako izlazi iz upotrebe ? 🙂

 

Ja mislim da smo svi mi zastareli modeli i da slabo mozemo da ukapiramo novi nacin funkcionisanja sveta oko nas koju je donela nova tehnologija. 

Da li je zloupotrebljeno, naravno da jeste. Da li je neophodno, naravno da nije. Ali postoji onaj drugi ekonomski segment, a to je da mnogi zaradjuju putem socijalnih medija. 


Danas kompanije izdvajaju ogroman novac na influencere, kao sto su nekada izdvajali na tv reklame, pre toga na radio reklame, jos pre toga na bilborde, a jos pre toga na flajere. Prosto, vreme se menja, a mi ne hvatamo korak. 

 

Recimo tiktok, ljudi placaju da gledaju druge ljude kako spavaju. Mislim, meni je to van mozga, ali eto tako je. 

Danas su svi ti socijalni mediji ustvari online marketi, pa ko je bolji trgovac. 

 

Spoiler

What percent of people shop online vs in-store?

Around 76% of U.S. adults shop online. Over half of consumers prefer shopping in a physical store. Smartphones are slowly becoming the preferred way to order online. Jun 6, 2023

 

Prodavnice su izlozbeni prostori. 

Sto vise pratilaca, veca sansa da te plati neka kompanija da reklamiras, veca sansa ako prodajes nesto da prodas... Cista ekonomija. Kao prodavnica u glavnoj ulici u gradu i prodavnica na periferiji. Da bi se stiglo u glavnu ulicu, mora da se izmislja/predstavi hi-life, jer nudi "san" drugima, kao sto to rade Gucci, LV i ostali. Parce krpe te cini da se bolje osecas u odnosu na one koji je nemaju, jer si bolji, uspesniji, bitniji i tvoj zivot ima smisla. Takmicimo se jedni sa drugima i to su nam "prodale" marketinske kompanije, a da nismo ni primetili. 

 

7 hours ago, Eddard said:

Ta količina laži, licemerja, lažnog predstavljanja, taštine... je mene, u trenucima u kojima mi zivot nije išao baš onako kako sam hteo, užasno opterećivala, bacala me u jad i depresiju, bes... 

 

 

Kazu statistike da je to glavni razlog depresije kod tinejdzera. Sve je 'must have' a oni to ne mogu da dobiju ili imaju, vide da je laz ali i dalje su depresivni. Sa druge strane tesko je odupreti se jer u zamku padaju gotovo svi, jer gledaju jedan od drugog sta rade. (ko zna sta ce biti dok tvoje dete poraste i sta ce novo smisliti, nikada ne reci ja necu vaspitati... jer jako malo mozes na to da utices, sve manje kako odrastaju, na zalost). 

Danas bukvalno ako trazis posao ne postojis ako nisi na socijalnim medijima, prvo sto te pitaju su licni podatci, drugo je nalozi na socijalnim medijima. Ako nisi zanimljiv socijalnim medijima, nisi ni njima. Svako hoce da uposli influensera i dobije besplatnu reklamu. 

 

Licemerje, tastina, lazno predstavljanje nije nista novo doslo sa socijalnim medijima, oduvek je tu, samo je sad glasno i daleko se cuje. 

 

5 hours ago, koca popovic said:

Ja sam bio jedno dvije godine na FB i prestao da idem tamo. Ne mogu da se sjetim kad sam prestao. Ima mozda 6-7 godina. Ne mogu da shvatim da neko pise kad ide na spavanje,na odmor i sve moguce dogadjanje u privatnom zivotu. Van pameti. 

 

 

FB je smisljen da ljudi ostanu i budu u kontaktu, ali se vremenom izvitoperio. To je deo onog kapitalizma koji ne vidite, ali mu se radujete. Sve je na prodaju, proizvodi, ljudi, privatnost, uticaj, laz... sve se valja. 

Edited by 𝓑𝓪𝓫𝔂
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Upravo ovo poslednje, FB je po meni bila savrsena stvar, ali je vremenom se mnogo promenio i posledicnio zamro. Meni su sad u prikazu uglavnom reklame, direktne ili indirektne (neke stranice koje niti sam lajkovao, niti zapratio na neki drugi nacin) te mozda svega 10% ili 20% su zaiste objave ljudi koji su mi u prijatej listi, a nekad je to cinilo preko 90% sadrzaja. Koga interesuju drustvene mreze preselio se na instagram, ostali prosto postali nekativni usled ove poplave reklamnog sadrzaja, nemogucnosti kontrola prikaza (isti vise ne ide hronolsoki vec po neki njihovim algoritimima). Sustina je da su na FB sad ostati uglavnom samo stariji, za mlade (ove ispdo 30) je to sad penzionerska mreza i on ce verovatno nestati u narednih 5-10 godina, a gde ce sve ovo evoluirati tesko je reci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Eddard said:

Nisam mogao da podnesem više stalno gledanje života drugih ljudi koji se predstavljaju idealnim, svi smo lepi, srećni, bogati, putujemo po svetu, izlazimo na fensi mesta, deca su nam lepa, uspešna, život nam je san... A u stvarnosti uglavnom go kurac, da prostite.

Ta količina laži, licemerja, lažnog predstavljanja, taštine... je mene, u trenucima u kojima mi zivot nije išao baš onako kako sam hteo, užasno opterećivala, bacala me u jad i depresiju, bes... Sad mi više ne smeta u tom kontekstu jer sam i ja u životu srećniji i zadovoljniji, sad samo ispizdim, oteram u pm i/ili nasmejem se... I deaktiviram nalog i nastavim dalje. Pošto jesam reaktivirao FB nekoliko puta, ali sveukupno je za poslednjih 7-8 godina to bilo možda nekoliko sati. Toliko sam mogao da izdržim dok ne uvidim da me to više apsolutno ne interesuje.

 

Ja sam mnoge od takvih jednostavno maknuo ili podesio da mi se njihove gluposti ne pojavljuju, a koristim ga uglavnom za zajebanciju, da pročitam šta piše na nekim grupama koje me zanimaju, mada sam i tu postao lenj i relativno retko ga otvaram. TikTak i Tnjiter nikad nisam ni imao niti imam želju da otvorim tamo nalog.

 

Evo koje vrste budala sam eliminisao bez pardona:

- One koji preterano srbuju, podržavaju Putlera i njegove fašističke pohode, postavljaju kojekakve bogomoljske gluposti ('stavi lajk na Džizusa', posle čega sledi 'amin'), koji bi da proteruju ili mlate pripadnike drugih naroda i raznih grupa i slične.

- One koji cirkularno čestitaju Božić, Uskrs ili druge verske praznike, koje kao ateista ne slavim i ne zanimaju me. Uz takve čestitke obično ide i neka debilna rimovana budalaština. Nemam ništa protiv ličnih čestitki ako se zna da neko nešto slavi, ali cirkularne gluposti mi idu na živce.

- One koji se stalno sa nekim svađaju, raspravljaju ili nameću svoje stavove, kao i one što kmeče protiv nečega za šta ne mogu da nađu pomoć na FB.

- Teoretičare zavera

- One koji kače samo sopstvene sličurde. Znam kako ljudi izgledaju, lepo je i ako se slikaju ispred Ajfelove kule ili Big Bena, ali zaista ne moram da gledam kada neko svakog dana postavlja sopstvenu njušku dok pije kafu.

 

Neke sam samo maknuo da ih ne gledam, a tu spadaju sledeće kategorije:

- One koji preterano kače bilo kakve sadržaje koji se konstantno ponavljaju ili pišu redovne izveštaje o tome da li im je dete jelo, piškilo, kakilo, koliko su tog dana džogirali ili vozili bicikl i slično.

- One koji kače copy-paste nekih gluposti ('ako si mi pravi prijatelj i ako naše prijateljstvo nije samo virtuelno bla bla bla', premda ih je čak i mrzelo da prebace ovo sa ijekavice ili da bar nešto izmene), kojekakve citate i 'mudrosti' ili budalaštine koje su svima poznate. Sećam se da je za vreme onih poplava od pre desetak godina mnogo ljudi kačilo informacije o tome da su poplave (kao da mi ostali živimo na drugom kraju zemaljske kugle), ali tada nešto i nisam koristio FB, pa mi je populacija prijatelja preživela.

- One koji konstantno glume medijski portal za vesti.

- One koji stalno kače debilne mimove.

 

Neke kategorije korisnika sa čijim se stavovima slažem nisam uklonio, ali me jednostavno smaraju, a u njih spadaju sledeći:

- Oni koji kače zastave ili njima farbaju profilnu sliku kad god se desi neka nesreća ili rat. Ako mogu da nešto podržim, onda to podržim konkretno, tj. uplatim pomoć, dok od kačenja sličice ugroženi nemaju nikakve vajde.

- Oni koji su tokom korone besomučno kačili pozive da se ostane kod kuće ili pisali slovima veličine krompira da su vakcinisani. Kada je neko bolestan, mogu da pomognem u skladu sa mogućnostima, ali me zaista ne zanima da čitam kompletan zdravstveni karton dežurnih dušebrižnika.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Eddard said:

Dakle, ostao ti niko na praćenju emoji23.png

 

Uhhhhh... Moram da priznam da sam eliminisao dosta budala. Bitnije mi je što u stvarnom životu imam prijatelje na koje mogu da se oslonim, što su odavno dokazali, a one koji su stalno 'u frci' ili jesu budale koje poznajem sticajem nesrećnih okolnosti, tj. što ne umem da oteram pojedince u PM. Moj najbolji durug iz detinjstva, ili u prevodu iz kraja i osnovne škole, ima FB nalog, ali mu je broj prijatelja sveden na nekoliko desetina. Taj ne kači šta je porodica ručala ili kako mu je pas kakio, ali znam da bi mi doneo čašu vode u 3 ujutro ako bi me mrzelo da odem do kuhinje, a to bih i ja učinio za njega. Mogu da kažem i da sam bogat, pri čemu ne mislim na finansije, jer imam prave prijatelje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja imam instagram, bukvalno naterana da ga otvorim i na njega idem jednom u dve nedelje da izlajkujem ljude koje pratim, eto, da bi se oni osecali bolje (pratim samo prijatelje). Odbijam sve nepoznate naloge koji mi traze iz meni nepoznatih razloga da me prate, jer moje slike su totalno neutralne (plaza, suncobran, zivotinje... ) i postavljam jednu u godinu dana otprilike, cisto da ne zamre. 

Imam twitter koji vise ne pratim jer mi izlaze oni koje ne zelim da pratim, a ne vidim one koje zelim (elon se bas potrudio).

I imam tiktok od kog sam zavisnik jer pratim naloge koji su fantasticni, tipa slikanje, pravljenje od kuca do predmeta, ljude koji super igraju ili pevaju, zivotinje, neverovatne predele, fotografe koji prave nevidjene fotografije (edukativno)... i moram priznati da sam zadivljena sta sve ljudi umeju i mogu. Milion ideja sam pokupila na tiktoku koje su me bukvalno naterale da radim sta volim. 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Imam fejsbuk i relativno aktivno ga koristim, a spadam taman u tu generaciju (35-40 god) kojoj ta mreža služi. Uspeo sam da ga uredim tako da sam neželjene sadržaje sveo na minimum mada uvek iskoči neka budala ili budalaština. Imam i instagram ali tamo postujem nešto par puta godišnje i to je to, više mi služi da ukačim neke mimove ili da zapratim neke sadržaje koji mi se vizuelno sviđaju i tamo mi je selekcija važna, uopšte nisam dodavao ljude koji me ne zanimaju iako se znamo i recimo smo prijatelji na FB. Svakako da je najgora kategorija ljudi koja na instagramu kači isključivo svoje fotografije pa još u selfie modu. Tviter nikad nisam imao niti planiram, tiktok još manje, ne znam ni kako izgleda interfejs. Ipak, od svih mreža iako je najkorisnija (pa čak sam i lično imao koristi od nje) LinkedIn je mreža od koje najlakše dobijem proliv, to ne treba ni čitati osim direktnih oglasa i konkretne komunikacije sa potencijalnim poslodavcima/partnerima, sve osim toga je zaista teško dno.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ni ja ni Chaos ni Eddard nismo jos u fazi da vagamo oko drustvenih mreza sto se tice vaspitanja dece, (sem toga da li ce se pustiti Razbole se lisica ili Isli smo u Afriku), ali je to jako zajeban i uzak put, gledajuci zenine sestricine tinejdzerke. Ako im zabranis sve, one su prakticno izopstene iz mnogo toga, ne znaju sta se desilo, nisu na izvoru informacija, ne moze razgovor izmedju casova u skoli bas sve da zameni, a sa druge strane ako im pustis sve, onda su konstantno izlozene nekim losim idealima, laznim pricama, nekim skaradnim standardima lepote, gde jednu Margo Robi ocenjuju kao 7-8. Moja zena zbog prirode posla mora povremeno da saradjuje sa ''influenserima'' i imao sam prilike da upoznam ili vidim masu tih padavicara, vecina ne izgleda ni 50% onako kako se vidi na instagramu, a pritom su uglavnom suplji ko pregradni zid. 

 

FB imam, ali ne kacim vec 7-8 godina tamo nista, jer se nakacila matora rodbina, uglavnom sam na instagramu, a Tiktok nikad nisam ni instalirao. Odavno bas imam Tviter, i kad se dobro dobro rascisti, on je dobar izvor najbrzih informacija. 

Link to comment
Share on other sites

Margo Robi i jeste 7-8 😄 Max. Najprecenjenija "lepotica" 21. veka verovatno.

 

Sto se ostatka tice, dece nemam, ali vidim uspesne primere u svojoj okolini - nista kompjuteri i smart telefoni ne donose posebno losije nego sto donosi ulica, skola, drustvo u tom periodu.

 

Samo ga donosi mnogo vise.

 

"Losa" deca su prakticno na isti nacin ispustena kad smo mi bili mali - manjak komunikacije, poverenja i opsteg vaspitanja. Deca ce praviti gluposti to je neminovno, a izlozenost svemu samo to olaksava, nikako ne omogucuje.

 

Jedinostavno im treba pokazati svet i van toga i skratiti im slobodno vreme, to je bukvalno sve. Pricati sa njima i vaspitavati ih i odnositi se prema njima kao da su stariji nego sto jesu.

 

Meni i dalje stoji u glavi da je mene i moje vrsnjake najvise na svetu nerviralo kada se odrasli ponasaju prema nama kao da smo mali idioti. Deca to ne prastaju.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Chaos Is Me said:

Ipak, od svih mreža iako je najkorisnija (pa čak sam i lično imao koristi od nje) LinkedIn je mreža od koje najlakše dobijem proliv, to ne treba ni čitati osim direktnih oglasa i konkretne komunikacije sa potencijalnim poslodavcima/partnerima, sve osim toga je zaista teško dno.

100%. Toliko fejk proseravanja i virtue signalling. Jebi ga, politička korektnost zbog poslodavaca plus ispoljavanje svojih sposobnosti na maks = fejk sadržaj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

 

Jedinostavno im treba pokazati svet i van toga i skratiti im slobodno vreme, to je bukvalno sve. Pricati sa njima i vaspitavati ih i odnositi se prema njima kao da su stariji nego sto jesu.

 

 

Ne volim da pricam puno o licnom iskustvu ali ajd, sta je tu je, bar neka se oni sa malom decom pripreme ako nista vise. 

 

Ja sam nevidjeno bila ponosna na moje dete koje je imalo telefon od 7 godine, cisto da ne bude jedina koja nema. Nije ga ni gledala, tu i tamo telefonirala. Bila je ne zauzeta, nego prezauzeta. Organizovala sam joj svaki dan tako da svaki dan ima nek aktivnost. Sve je islo super, cutala i radila.

 

A onda, jedno jutro se probudila, imala je oko 13 (teen age), kao neka sasvim druga osoba. Bukvalno je bila vidljiva promena na oko. Odbila aktivnosti, a one koje nije je fuserisala, telefon je postao centar njenog univerzuma. Oduzimanje telefona je pravilo nevidjeni konflikt (ovo zavisi naravno i od temperamenta deteta na koji ne mozemo da uticemo, takvi su kakvi su, genetski) i svaki novo postavljeni zid nije bio nista vise i nista manje nego konflikt. Onda se nadjes u dilemi da li da prihvatis stanje koje je svuda oko tebe ili da remetis odnos koji moze da se poremeti zauvek. Otprilike, kompromis je bio nemoguc. Tako da sam pustila da ide svojim tokom, razmisljajuci kako smo i mi pravili gluposti pa eto, nekako ipak svi zivi, zdravi i relativno normalni. Pripremis se za najgore, ocekujes najbolje. 

 

Nikada se nisam ponasala pre njoj kao da je dete, nego ravnopravni razgovori gde i njena rec ima jacinu. Jos uvek nisam sigurna da li je dobro ili ne. Ali postoji jedna uzrecica za roditeljstvo, kaze, ceo zivot mislis da radis kako treba, a na kraju se ispostavi da si napravio milion gresaka. Kako god, sve to ide u zivotni staz. 

 

Danas sam ipak ponosna na nju. Dobro je 'dete' i dobar je covek. 

Edited by 𝓑𝓪𝓫𝔂
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Eddard said:


 

 


Jbg, Mek, ne živimo svi u tvom soliteru, za nas paore je Margo 9-10.

 

 

Glumice koje su 9-10, bez nekog posebnog reda i u godinama u kojima je sada Margo Robi:

 

Skarlet Johanson, Sofija Vergara, Dzesika Cestejn, Sarliz Teron, Kejt Bekinsejl, Monika Beluci, Marisa Tomei, Alisa Milano, Dzenifer Koneli, Kobi Smulders, Deniz Ricards, Tea Leoni, Kler Forlani, Liv Tajler, Famke Jansen, Lusi Liu, Ketrin Bel, Djina Gerson, preko pola originalnog Bejvoca, itd.

 

I plus bih mogao da nabrajam jos bar 20 koje su lepse/atraktivnije a ne bih rekao da su 9/10.

 

Tipa Dzulija Roberts i Sandra Bulok koje ni u vreme najvece popularnosti nisu smatrane za femme fatale kao Margo Robi, a realno je siju za klasu.

 

Holivud propo.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih rekao da nisi dugo posetio oftalmologa. Mislim možeš reći da neka "lepotica" nije baš tvoj tip (kao što moj nisu neke od ovih sa tvog spiska iznad) al da neko stavi Sandru Bulok za klasu ispred Margo može samo slep čovek ili eventualno Sandrin muž. 😄

Edited by Chaos Is Me
typo
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

n2w6l6tkce681.jpg?auto=webp&s=a1ed8ca17a

 

Kad je bila u godinama Margo Robi. Manje sminke, prirodna, lepse crte lica. Margo Robi je mozda zgodnija, ali i tu je mrtva trka.

 

A da ne pricamo o samoj auri koju imaju.

 

Trepavica Kejt Bekinsejl sa 50 godina je seksipilnija od cele Margo Robi sa 33.

 

 

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...