Jump to content

Selfi-manija


Dragan

Recommended Posts

5 hours ago, C.F. said:

Pozdravljam ovo. Nisam sigurna da možete pogledati video, ali navode neka evropska mesta koja pokušavaju slične zabrane, Venecija, Portofino (Italija) i Hallstatt u Austriji.

 

 

Sve teze je kretati se. Negde sam procitala da ce EU da uvede od 2024 mislim ili 5 za sve koje su van EU kojima ne trebaju vize, kao sto je esta za US. 

 

Mene to podseca, sad idem u off, kao vodeni parkovi koji prodaju plivanje u bazenu sa delfinima. Po kom osnovu su oni vlasnici delfina? Ili one sirote orke koju su drzali zatvorenu 50 godina, zaradjivali na njoj i na kraju je umrla ne docekavsi da zapliva u okeanu. 

 

Sad jos i ovo. Spisak gradova i mesta nedostupne za one koji nisu stanovnici, a javno je dobro. 

Link to comment
Share on other sites

@Darko A kako da reše taj problem? Zamisli da živiš tu, kao ovi na toj farmi. Stavi se u njihovu poziciju. Vrlo je primetljivo poslednjih godina da broj turista raste i da dolaze grupe koje nemaju poštovanja za lokalce ili prirodu, okoline. Takvi su sad zaslužni što oni drugi koji jesu kulturni ne mogu da posete. Pretpostavljam da će i ova zabrana biti privremena i da će naći bolji način za ograničavanje ili propusnice. 

Slično je i u nacionalnim parkovima ovde, neverovatne su gužve, pa mesta poznata kao hot spots, pogotovo za slikanje, već godinama imaju sistem rezervacije. 
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, C.F. said:

@Darko A kako da reše taj problem? Zamisli da živiš tu, kao ovi na toj farmi. Stavi se u njihovu poziciju. Vrlo je primetljivo poslednjih godina da broj turista raste i da dolaze grupe koje nemaju poštovanja za lokalce ili prirodu, okoline. Takvi su sad zaslužni što oni drugi koji jesu kulturni ne mogu da posete. Pretpostavljam da će i ova zabrana biti privremena i da će naći bolji način za ograničavanje ili propusnice. 

Slično je i u nacionalnim parkovima ovde, neverovatne su gužve, pa mesta poznata kao hot spots, pogotovo za slikanje, već godinama imaju sistem rezervacije. 
 

 

 

Pa takse, rezervacije, itd. 

 

A za ekstremnije slučajeve, šetao bi se gologuz po imanju. To bi trebalo da smanji gužve okolo moje farme. A možda bi imalo kontraefekat, šta ga znaš :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Sad jos i ovo. Spisak gradova i mesta nedostupne za one koji nisu stanovnici, a javno je dobro. 


Putujem dovoljno da vidim da neke grupe turista i broj jesu problem za lokalce. Da, turizam donosi profit, ali šta ćemo sa grupom koja donosi štetu, ne poštuje ta dobra. Moguće je da je do mene, uvek sebe stavim u poziciju lokalaca kad vidim te gužve, bude mi ih žao. Oni su tu svakodnevno, moraju se boriti s gužvama, a ponekad i sa ignoratnim, bahatim turistima, kao onaj što je urezao inicijale beše u Rimskoj Areni? Zato smo sad došli do toga da će se naplaćivati tarife ili ograničavati ulaz. I pretpostavljam da su ovi influenseri doprineli tome jer je postalo sport, svrha je samo fotografija koja bude viralna, privuče druge da rade to isto. Ne vidim kod te grupe iskrenu ljubav i poštovanje prema prirodi, lokalcima, samo sebičnost i promociju.

Ne znam da li sam najbolje objasnila, uživam da putujem, vidim, upijem lepote mesta koje posećujem i naravno da kao i ostali ne bih volela da mi se stavi zabrana, ali rado bih platila tarifu ako to pomogne lokalcima da se održi neki red. Omogućilo bi se bolje vidjenje i utisci.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, C.F. said:


Putujem dovoljno da vidim da neke grupe turista i broj jesu problem za lokalce. Da, turizam donosi profit, ali šta ćemo sa grupom koja donosi štetu, ne poštuje ta dobra. Moguće je da je do mene, uvek sebe stavim u poziciju lokalaca kad vidim te gužve, bude mi ih žao. Oni su tu svakodnevno, moraju se boriti s gužvama, a ponekad i sa ignoratnim, bahatim turistima, kao onaj što je urezao inicijale beše u Rimskoj Areni? Zato smo sad došli do toga da će se naplaćivati tarife ili ograničavati ulaz. I pretpostavljam da su ovi influenseri doprineli tome jer je postalo sport, svrha je samo fotografija koja bude viralna, privuče druge da rade to isto. Ne vidim kod te grupe iskrenu ljubav i poštovanje prema prirodi, lokalcima, samo sebičnost i promociju.

Ne znam da li sam najbolje objasnila, uživam da putujem, vidim, upijem lepote mesta koje posećujem i naravno da kao i ostali ne bih volela da mi se stavi zabrana, ali rado bih platila tarifu ako to pomogne lokalcima da se održi neki red. Omogućilo bi se bolje vidjenje i utisci.
 

 

Ne, nije do tebe, u pravu si sto se tice unistavanja. Postoji resenje u strogom kaznjavanju. Meni licno se ne dopada resenje da se zabrani ljudima koji zele da vide rimsku arenu (ili bilo koju popularnu turisticku destinaciju) i ne krse pravila zabraniti da je vide. U sustini ne vidim problem naplacivanja, mahom se i naplacuje. Da vidis kip slobode ili familiju sagradu moras da platis... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Treba mnogo policije na veliku masu turista da bi se efikasno kaznjavalo. Onda moguci incdenti sa dijabolama.

Verovatno sve destinacije imaju turisticke pikove u neko doba godine, zavisno od klime i praznika.
Ne isplati im se da drze toliki broj zaposlenih stalno da bi mogli da efikasno naplate kazne.

Ovako narezu svima unapred i cao, zdravo.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Plavi Golub said:

Treba mnogo policije na veliku masu turista da bi se efikasno kaznjavalo. Onda moguci incdenti sa dijabolama.

Verovatno sve destinacije imaju turisticke pikove u neko doba godine, zavisno od klime i praznika.
Ne isplati im se da drze toliki broj zaposlenih stalno da bi mogli da efikasno naplate kazne.

Ovako narezu svima unapred i cao, zdravo.

 

Ima ovaj cuveni video kada su se neki turisti iako su platili razgledanje, penjali po majanskim piramidama da se uslikaju. Ne samo da su ih uhapsili i kaznili, nego su ih ostali turisti tukli 😂

 

 

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Moj mesec bez digitalnih ometanja

Prošlog meseca, prihvatio sam izazov da živim što je više moguće van mreže mesec dana. Nije lak zadatak.

 

Spoiler

Naravno, ne bih mogao bez interneta u potpunosti. Samo iz profesionalnih razloga. Ali čak mi je i prva lista korišćenja interneta pokazala da neophodne stvari čine samo delić vremena koje provodim na internetu.

Nemam naloge na društvenim mrežama, ali to ne znači da mogu da pobegnem od povlačenja onlajn sveta. Jer očigledno proždirem youtube snimke kao da sutra ne postoji. Pogotovo takozvani Youtube šorts, ovi kratki video zalogaji, imaju mogućnost da me očaraju satima. Digitalna hipnoza od koje nikako ne mogu da odolim. Jedva da prođe trenutak kada nešto ne pogledam. Na mojim svakodnevnim putovanjima javnim prevozom, u vremenima čekanja, dok jedem i čak zaspim – stalno sam na Jutjubu. Moje vreme za sat sedam dana pre eksperimenta: ukupno preko 23 sata. Većina je bila čista potrošnja bez prave dodate vrednosti.

 

Izlazak iz te pomame je zapravo bio kao hladna ćurka. Konstantno sam hvatao sebe kako pokušavam da otvorim aplikaciju i sklonim pametni telefon, tresući glavom. Naročito u vozu, osećao sam se čudno. Pogled mi je lutao okolo, i po prvi put sam bio svestan svih ljudi u vozu koji su buljili u ekran. Bez izuzetka. Čudan osećaj izolacije je krenuo. Kada jedem. Dok иekam autobus. Čak i u toaletu, pitao sam se šta sam radio tamo bez pametnog telefona. Nemam pojma.

Međutim, pravo otkrovenje je došlo kada sam proveo nekoliko dana u inostranstvu sa tri prijatelja povodom rođendana. Obilne padavine su paralisale Wi-Fi našeg smeštaja. I odjednom, bili smo primorani da se orijentišemo bez digitalnih pomagala. Preokret sudbine. Iznenada, bili smo suočeni sa realnošću života bez stalne digitalne povezanosti. Ogorčenje mojih prijatelja me je nateralo da shvatim koliko smo se navikli na stalnu dostupnost informacija i zabave. Nedostatak sposobnosti da se traže mesta za jelo ili planiranje ruta za izlete bez skupog rominga podataka bio je pomalo iritantan. S druge strane, to je takođe značilo da smo sami istražili tu oblast i razmenili ideje sa lokalnim stanovništvom, što nam je omogućilo da mnogo bliže osetimo destinaciju za odmor. Barem dok nismo sleteli na najbliži Starbaks i kada je besplatan Wi-Fi ponovo zamenio ljudsku interakciju i jedan ili drugi ponovo završio na Jutjubu.

Digitalna razonoda nas čvrsto drži u svom stisku. Međutim, okrivljivanje platformi za moguće negativne efekte potrošnje interneta bilo bi previše pojednostavljeno i takođe netačno. Internet, posebno društveni mediji i platforme kao što je Jutjub, u suštini su vrednosno neutralni. Nude obilje prilika, kako pozitivnih tako i negativnih. Da li su ove tehnologije dobre ili loše na kraju zavisi od toga kako ih koristim pojedinačno. Mnogi ljudi su dobili glas, bili su u stanju da se kreativno izraze, ostvare sebe i izgrade zajednice kroz njih.

 

Voz pun ljudi koji bulje u svoje ekrane stoga nije po sebi znak društvenog propadanja. Svaki od ovih ljudi bi, u stvari, mogao da uradi nešto značajno – bilo da je to čitanje vesti, istraživanje ili čitanje poruke od voljene osobe.

U svakom slučaju, moj lični mesec bez digitalnih ometanja mi je pomogao da razmislim i smanjim sopstvenu potrošnju. To mi je pokazalo koliko je previše i koliko je važno pronaći balans. Shvatanje da je svesnija upotreba interneta moguća i neophodna za promovisanje i ličnog i kolektivnog blagostanja je za mene najveći dobitak iz ovog eksperimenta.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...