Jump to content

Opšta tema


Recommended Posts

1 hour ago, mare80 said:

 

Može li se u perspektivi očekivati neki kontinuitet Nemačke kao ozbiljnog faktora u evrokošarci ?

Osim braće Wagner  i Bonge (koji me baš i ne oduševljava) ostalo su prilično iskusni igrači ...

Ima li u najavi nekih ozbiljnih prospekata kod njih ?

 

Promaklo mi da si me kvotovao.

Iskreno,ne znam. :classic_biggrin: Ne pretim ja toliko pomno košarku da bih to znao da procenim;moj post je više trebao da ukaže da oni iz jedne zdrave sredine uvek mogu da računaju da će praviti sportske rezultate.
A Kari je na kzš govorio o tome da imaju i neke dobre rezultate u juniorskoj košarci.

Link to comment
Share on other sites

To i dalje ne protivreči mojoj tvrdnji..jasno da rezultati mogu da dođu i iz nezdravih: Kubanci su decenijama imali vrhunske boksere,odbojkaše i atletičare. Sovjeti bili sila u sportu..
I privredni rast je moguć i u društvima sa pljačkaškim institucijama npr.

Pešić je u superlativu govorio o nemačkoj košarci,sistemu,dobro organizovanoj ligi..

Doduše,ja sam i veoma subjektivan pošto ne samo da cenim već bukvalno volim ovo u šta se Nemačka pretvorila nakon Drugog svetskog rata..i mnogo mi je žao što Edard,a ne ja,živi tamo..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mare80 said:

 

Može li se u perspektivi očekivati neki kontinuitet Nemačke kao ozbiljnog faktora u evrokošarci ?

Osim braće Wagner  i Bonge (koji me baš i ne oduševljava) ostalo su prilično iskusni igrači ...

Ima li u najavi nekih ozbiljnih prospekata kod njih ?

 

 

U20 EP (Grcka) su igrali ove godine, tu smo ih bas mi dobili u borbi za 5. mesto. Tu je najbolji Benjamin Schroeder (oh, ne jos jedan, mada ovaj je belac, nije mu brat). Na koledzu je u USA. Od preostalih, jos par imena vrednih pomena, opet NCAA igraci Jacob Ensminger (Ulm-ova skola), Michael Rataj (Bayern, Ulm, pa i on zapalio za USA) i Sananda Fru (koji igra u Nemackoj). Svi ostali mi deluju kao da su za klasu slabiji igraci... 

 

U19 WC (u Madjarskoj) nisu igrali ove godine, nisu se plasirali jer su prethodne godine na U18 EP izgubili sve tri utakmice u grupi i ispali (mada, bili su u grupi sa kasnijim finalistima, Spanijom i Turskom).

 

U18 EP ove godine u Nisu, dobili smo ih u polufinalu a na kraju su uzeli bronzu. Ima opet tu nekih 5-6 igraca vrednih pomena, Johann GrünlohLinus TrettinEric Reibe (obojica iz nekih manje bitnih nemackih klubova i razvojnih timova), Christian Anderson (NCAA ce igrati) i mozda dva najveza telenta - Jack Kayil (Alba) i Ivan Kharchenkov (Bayern).

 

Kayil bio fenomenalan na Adidas Next Gen turniru u Minhenu gde je Alba igrala ali mu je ostatak drugara los pa nisu isli dalje u Kaunas. Ivan Kharchenkov, naturalizovani nemac (poreklom rus, otac mu osvajao medalje sa Sovjetskim savezom, pa posle radio kao trener i igrac u Nemackoj), bio je u idealnoj petorci ovog EP. 

 

Kao i kod nas cini mi se, Nemacka u svojoj U18 generaciji ima vise talenta nego u ostalim. 

 

U17 WC prosle godine (Spanija) nisu igrali, jer U16 se nije dobro pokazala na EP godinu dana pre, ali ce igrati sledece godine. 

 

 

 

Nece oni kuburiti sa igracima, kosarka je sve popularnija u Nemackoj rekao bih, a tek ce biti sada. Talenta ima a i privlace se mladi da se naturalizuju... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Drug Crni said:

Doduše,ja sam i veoma subjektivan pošto ne samo da cenim već bukvalno volim ovo u šta se Nemačka pretvorila nakon Drugog svetskog rata..i mnogo mi je žao što Edard,a ne ja,živi tamo..

 

Dodji na malo duze, pa ces videti da je nemacka efikasnost samo mit. Birokratija je strahotna (gora od nase, ako je to moguce), zdravstvo u vecim gradovima na granici beskorisnog a nacionalizam jaca li jaca. Klima dosta neprijatna (zima gde mesecima ne vidis sunce bas mentalno ubija).

Da, daleko je uredjenija zemlja nego Srbija, socijalna prava su dobra (mada se i to pogorsava vremenom), osecas se zasticenije, sigurnije.

Ali u isto vreme ako nisi nemac imas drasticno losiju pocetnu poziciju za stosta u zivotu, nije retka diskriminacija cak i u kosmopolitskim gradovima kao sto je Berlin (a u manjim mestima da ne pricam).

 

Sve u svemu, ja ne vidim sebe u penziji ovde, jos koju godinu (da stignu i gipsani lavovi za gajbu u zavicaju :D) i odoh ja u toplije krajeve (ne znam jos gde, ali Italija, Hrvatska i Srbija su kandidati, gde ove prve dve imaju more 😄)

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Slažem se Marvine..živeo sam kratko vreme u Kelnu..bolje reći boravio..nekih pola godine. Nije to neki bog-zna-koliko dug period i možda nije dovoljan da kredibilnije ocenim situaciju,ali nije ni da sam bio samo na vikendu kao turista..
Možda se situacija i pogoršala od tada..to je mogućnost koju takođe moram da ostavim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Srbija lagano prestaje da bude država i pretvara se u feudalni posed, tako da nije u tom pogledu za poređenje sa ozbiljnim državama. Plus što svako njihovo opadanje kreće sa neuporedivo višeg nivoa.

 

Moji "Nemci" pričaju slične stvari kao Marvin, ali ne u fazonu "jao, kako je nama teško, lepše vam je ovde" nego kako vide opadanje tokom vremena. Ima tu onog efekta da neke stvari bolje vidiš sa godinama ali ima i realnih primera. Ista je priča i da im ne pada na pamet da budu penzosi tamo.

 

Mene to brine jer ovde napravimo problem ni iz čega a svaki negativni trend preko se ovde samo uveća i dosoli. Kad imaš neki "primer dobre prakse" onda i možeš da se nadaš da ćeš nešto preuzeti i primeniti kod sebe a ako i oni tamne, mi samo dublje tonemo.

 

@Drug Crni Je l' bi ti zbog tih emocija bio lakši eventualni poraz od Lajpciga u odnosu na Siti ili YB? :classic_biggrin:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Chaos Is Me u Srbiji sam cirka 2 meseca godisnje plus sam stalno u kontaktu sa rodbinom & prijateljima, tako da (na zalost) i dalje vrlo dobro znam kako stoje stvari. Nije mi ni bio cilj da poredim te dve drzave, nego je @Drug Crni vec u vise postova pominjao Nemacku kao neku obecanu zemlju, a (po mom misljenju) daleko je od toga.

 

Ali, ako neko zeli i moze da proba tu selidbu svakako bih preporucio, jer je ogromno zivotno iskustvo u svakom smislu.

 

edit: da dodam da mi je Alba bas gotivan klub i cesto navijam za njih, ali za nacionalni tim nikad 🙂

Edited by Marvin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



..i mnogo mi je žao što Edard,a ne ja,živi tamo..


Hej [emoji34]. Why not both?

 
Dodji na malo duze, pa ces videti da je nemacka efikasnost samo mit. Birokratija je strahotna (gora od nase, ako je to moguce), zdravstvo u vecim gradovima na granici beskorisnog a nacionalizam jaca li jaca. Klima dosta neprijatna (zima gde mesecima ne vidis sunce bas mentalno ubija).
Da, daleko je uredjenija zemlja nego Srbija, socijalna prava su dobra (mada se i to pogorsava vremenom), osecas se zasticenije, sigurnije.
Ali u isto vreme ako nisi nemac imas drasticno losiju pocetnu poziciju za stosta u zivotu, nije retka diskriminacija cak i u kosmopolitskim gradovima kao sto je Berlin (a u manjim mestima da ne pricam).
 
Sve u svemu, ja ne vidim sebe u penziji ovde, jos koju godinu (da stignu i gipsani lavovi za gajbu u zavicaju :D) i odoh ja u toplije krajeve (ne znam jos gde, ali Italija, Hrvatska i Srbija su kandidati, gde ove prve dve imaju more [emoji1])


Ja se ne bih složio sa većinom ovoga što si napisao (osim za vreme, sranje je do bola, a ni hrana nije bolja [emoji16]). Elaboriraću kad dođem kući, moram sad da održavam zdravstveni sistem iznad granice korisnog [emoji39].
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Marvin said:

 

Dodji na malo duze, pa ces videti da je nemacka efikasnost samo mit. Birokratija je strahotna (gora od nase, ako je to moguce), zdravstvo u vecim gradovima na granici beskorisnog a nacionalizam jaca li jaca. Klima dosta neprijatna (zima gde mesecima ne vidis sunce bas mentalno ubija).

Da, daleko je uredjenija zemlja nego Srbija, socijalna prava su dobra (mada se i to pogorsava vremenom), osecas se zasticenije, sigurnije.

Ali u isto vreme ako nisi nemac imas drasticno losiju pocetnu poziciju za stosta u zivotu, nije retka diskriminacija cak i u kosmopolitskim gradovima kao sto je Berlin (a u manjim mestima da ne pricam).

 

Sve u svemu, ja ne vidim sebe u penziji ovde, jos koju godinu (da stignu i gipsani lavovi za gajbu u zavicaju :D) i odoh ja u toplije krajeve (ne znam jos gde, ali Italija, Hrvatska i Srbija su kandidati, gde ove prve dve imaju more 😄)

 

Potpisujem od reči do reči.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Marvin said:

Sve u svemu, ja ne vidim sebe u penziji ovde, jos koju godinu (da stignu i gipsani lavovi za gajbu u zavicaju :D) i odoh ja u toplije krajeve (ne znam jos gde, ali Italija, Hrvatska i Srbija su kandidati, gde ove prve dve imaju more 😄)

 

Nemacka penzija u kojoj se uziva u nekoj "manje razvijenoj" drzavi (gde si sa tom penzijom bog), je valjda san gotovo svakog ko ode u pecalbu u Nemacku. 

 

 

😄 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2023 at 11:05 AM, Marvin said:

 

Dodji na malo duze, pa ces videti da je nemacka efikasnost samo mit. Birokratija je strahotna (gora od nase, ako je to moguce), zdravstvo u vecim gradovima na granici beskorisnog a nacionalizam jaca li jaca. Klima dosta neprijatna (zima gde mesecima ne vidis sunce bas mentalno ubija).

Da, daleko je uredjenija zemlja nego Srbija, socijalna prava su dobra (mada se i to pogorsava vremenom), osecas se zasticenije, sigurnije.

Ali u isto vreme ako nisi nemac imas drasticno losiju pocetnu poziciju za stosta u zivotu, nije retka diskriminacija cak i u kosmopolitskim gradovima kao sto je Berlin (a u manjim mestima da ne pricam).

 

Sve u svemu, ja ne vidim sebe u penziji ovde, jos koju godinu (da stignu i gipsani lavovi za gajbu u zavicaju :D) i odoh ja u toplije krajeve (ne znam jos gde, ali Italija, Hrvatska i Srbija su kandidati, gde ove prve dve imaju more 😄)

 

Kad' si izabrao pogrešan grad/republiku za prve gastarbajterske korake :classic_biggrin:

 

Iz moje perspektive, i jesi, I nisi u pravu  😄... krenuo da pišem 1 ozbiljan odgovor, ali .... mrzi me, Eddard će to bolje, lepše, brže 😁

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...