Jump to content

KK Partizan 2023/24 - Bitka za Berlin!


fillam

Recommended Posts

2 hours ago, Alex_Serbia said:

Prodati dresovi su sami retroaktovno isplatili transfer Kristijana u Real tada. To je nesto sto ni jedan kosarkaski klub ne moze da uradi (pa mozda cak ni NBA klub).

 

 

To je mit. 

 

80mil eura je valjda bio transfer.

 

Neka je dres 80eur (ne znam koliko je mogao biti u ono vreme, danas je mozda i vise, tada mozda i manje), i neka je marza 30% (a manje je, mozda 15-20%, toliko ima Juventus), to znaci da zarade max 24eur od jednog dresa (realno je da zarade nekih 15eur). Dakle treba im preko 3mil prodatih komada (a realno verovatno oko 4mil ako uzmemu u obzir realno nizu cenu i manju marzu) samo sa Ronaldovim imenom. Ukupna neka prodaja za koju postoje oficijelni podaci je u rangu milion godisnje, za sve igrace i blanko dresove. Juventus je recimo imao prodaju od nekih 500k komada kad je Ronaldo dosao. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Aman 2 said:

Gledam malo klipove sa ovim Portugalcem što ga je Sakramento otpustio. Super bi nam legao. Ali kontam da bi već reagovali da ima istine u tome.

 

6 minutes ago, Klipan said:

Valjda je potpisao za Boston, ako nesto nisam pobrkao.

 

Sa njegove strane, ugovor koji mu ne garantuje ništa, al eto, dovoljno da ga odvoji od nekih ozbiljnijih opcija.

 

Ali jedna stvar - iz narativa ljudi iz kluba i oko istog, deluje kao da je centar već uveliko dogovoren, ali da poučeni ranijim iskustvima, ne žele da objavljuju dok ne bude potpisan ugovor.

A ako je tako, to sigurno nije on, jer tu situacija definitivno nije izvesna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Barkley#34 said:

Mislim da neke od nabrojanih stvari pogrešno postavljaš i iz toga izvlačiš pogrešne zaključke.

 

U vreme Duleta on je bio zaštitno lice kluba. Priča oko Jadranke iz ugla našeg kluba nije imala veze sa nacionalizmom nego je bila klasična borba klubova za pozicije, gde je svako pokušavao da ima dominantnu ulogu a lige su bile samo oruđe. U nekoj meri kao sadašnja situacija u obrnutim ulogama (nije isto, naravno, ali ima sličnosti).

 

Dalje, na ovim prostorima je nacionalni naboj jak već trideset godina i ne možeš klub izolovati da se ne nađe u toj supi, a navijače još manje. Trebalo je da prođe neko vreme da se smanje tenzije na susretima sa klubovima iz regiona, a one su bile očekivane. Što se tiče rivaliteta, sećam se da je i u medijima potenciran naziv "klasik" za susrete sa Cibonom, bila je uvek odlična poseta, Dule je isticao značaj tih mečeva, samo što je Cibona bivala sve manje konkurentna pa se i draž izgubila. U nekoj meri je to bilo i sa Splitom. Odnos sa CZ je patološko jahanje udvoje (u svim sportovima) već 30 godina. Pošto je potrebno puno novca i vremena da se to promeni, ali je jasno otkud primat tog rivaliteta, posebno kada se ima u vidu i to da su ta dva kluba najčešće i najjači u ligi, kao i to da se rivalitet preliva i sa fudbala, nema tu jasnih granica između sportova niti ih je moguće postaviti. Uostalom bilo je velikog rivaliteta i sa BUD na prelazu vekova ili CZ i oni dok smo mi bili u kanalu. Ukratko, za rivalitet je potrebna i snaga učesnika, bez toga nema ničega.

 

Što se tiče potencijala, u Duletovo vreme, prvih godina smo bili redovni u EL ali kao jedan od rendom neuspešnih timova. Većim uspesima se gradila i atmosfera i pričalo se o KKP i Pioniru, bila je to značajna tema u medijima i košarkaškim krugovima. Ali, sve je to ipak bilo ograničeno. Doduše, da li si realno očekivao neki jači marketinški pristup od tadašnje uprave?

 

Sada je EL skoro zatvoreno društvo, mi smo u svakom pogledu bili hit prošle sezone i sigurno smo privukli neke simpatije. Neke smo podsetili na to da smo nekakav brend a drugi sad to upoznaju i pričaju o nama. Međutim...

 

Ne sporim da Partizan može izgraditi neku sliku i postati privlačan u širem krugu od lokala, samo se ne ložim da je taj potencijal ne znam kako veliki. Prvo, košarka nije toliko popularna u svakoj zemlji u Evropi ili van nje. Drugo, oni koji se lože na nju uglavnom imaju svoj "drugi tim" - iz NBA. Biće njima simpa KKP, želeće da vide neko novo ludilo sa utakmica (kao što je Taš obišao košarkaški svet ovih dana), navijaće možda za nas u nekom sudaru protiv drugog EL tima koji nije njihov (posebno kad smo u ulozi anderdoga protiv moćnih klubova), biće u fokusu i taj rivalitet sa CZ u kontekstu EL) neko će i doći u BG zbog nas ili u obližnju halu gde gostujemo, ali koliko je zaista domet toga da bismo počeli da taj efekat značajnije monetizujemo? Ili, drugim rečima, za koliko ljudi si čuo da se loži na KK Real, Barsu, Grke ili ko zna koga iz krem društva, kao drugi tim i da su spremni da nešto kupe od njihovih proizvoda? Košarka van NBA nije uporediva sa moći i uticajem fudbala. Top evropski fudbalski klubovi (i par južnoameričkih) su u celom svetu prilika za malo vanbračnog švrljanja u odnosu na lokalne ljubavi a u košarci su to NBA klubovi. Nema tu previše mesta za nekog trećeg

 

Treće, za tako nešto je potreba trajnost. Mi smo prošle godine bili hit, ove smo jako krenuli sa vidljivošću, tu je efekat Željka, ali koliko je realno da se zaista održimo kao pauerhaus u narednim godinama kad to mnogo košta i kad je pitanje ko će nas trenirati za godinu-dve-tri. Jbg. još će vremena proteći dok Stefan Đoković ne počne da krade ćaletu pare s računa i troši ih na svoju strast.

 

Ono gde bi moglo da se utiče na način koji si opisao je recimo druga-treća generacija ex-SFRJ iseljenika, kojoj je možda basket blizak pa im poslužimo kao neki vid identifikacije sa dubokim korenima.

 

Nisam ni optuzivao klub za nekakav ekstremni nacionalizam ili sta slicno, nego konstatovao da se insistiralo na tom srpskom prefiksu znatno vise i to nije bilo samo zbog nadgornjavanja sa KKCZ oko pozicija u ligi i prohodnosti u evropska takmicenja. Jednako tako je i izvoz unutrasnjeg rivalstva sa KKCZ i prateceg folklora napolje, u region bilo stvar opredeljenja ili barem svesne inertnosti. 

 

Naravno da nisam ocekivao od uprave u ono vreme nekakve stelarne proboje u oblasti brendiranja i marketinga, no to i dalje ne znaci da nije i moglo nesto konkretno da se uradi na temu. Medjutim, kako sam i napisao, ne zameram tu previse jer su i mogucnosti tada bile znatno manje - nije jos pocela era drustvenih mreza kakvu danas poznajemo, imali smo neuporedivo manji budzet, manje atraktivne i poznate igrace, igrali u hali znatno manjeg kapaciteta... 

 

Sto se tice potencijala, pri pominjanju fudbalskih primera intencija je bila samo ilustrovati generalni model, a ne napraviti direktno poredjenje, sto sam konstatovao i pratecim tekstom u zagradi. Jasno je da nisam toliko delusional da mislim da se moze napraviti brend koji je globalan u toj meri da parira nekakvim Lakersima. Medjutim, to i dalje ne znaci da se ne moze postati go-to klub za dobar deo navijaca iz regiona, a i sire, ciji klubovi iz raznoraznih razloga ne igraju najjaca takmicenja (ili su mozda sasvim propali, ugaseni...) i ne mogu ih videti prakticno na sceni.

 

Sto se tice dresova - uzeti su kao ilustracija, a potpuno sam svestan da je u citavoj Evropi kultura kupovanja kosarkaskih dresova na neuporedivo nizem nivou nego u USA. Kada sam vec pitan - da, znam ljude ovde koji se loze na KK Barcelonu, PAO i imaju njihove dresove, znam za slucaj grupe Amera koja je u Atini nakupovala dresove Olya, sretao sam na aerodromu takodje te Amere u dresovima Doncica iz Reala... Nije uopste poenta u direktnom monetizovanju, posto je jasno da su u evropskoj kosarci mogucnosti za to smesne u poredjenju sa sokerom. Stvar je u vidljivosti, penetriranju, dopiranju do sto sireg kruga ljudi, cuvenosti. Sve to doprinosi direktno snazi brenda, njegovoj prepoznatljivosti, asocijacijama koje se vezuju za njega. Upravo to utice i na najkonkretniji moguci nacin i na zivotni vek i odrzivost - sada je tu npr. Zhoc i on personalno garantuje (uz novac koga imamo mashala) da smo top destinacija i atrakcija za igrace visokog kalibra. Sam si pitao, sta kad on vise ne bude tu i kad nas za koju godinu bude trenirao neko sasvim deseti? Pa upravo zato ti treba brend, da pomogne da se obezbedi neki kontinuitet. Ovim naravno ne zelim reci da novac nije bitan, naprotiv. Upravo je on i razlog sto smo u mogucnosti da na najvecoj pozornici izvodimo komade koji ce nas mozda proslaviti. Samo kazem da sad treba nagaziti i iskoristiti sto je moguce vise aktuelni trenutak i tendencije da nabudzimo goodwill.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Brat od Korneta said:

 

Ne pricam o dizanju kluba na visi nivo na svim nivoima. Oni to i rade poslednje dve sezone, ali to ne moze prodavati dresove na globalnom nivou kao foru (sto je bila sustina mog upisa na to sto je on napisao) sve i da dignu sve u klubu na puta 10 od ovog sad i mislim da sam detaljno objasnio zasto je to tako. Ajd skracenu verziju za tebe posto vidim da nisi sve citala ili da nisi dobro razumela.

 

Pricam istini u oci u smislu da nije realno da bilo koji kosarkaski klub u Evropi postane globalni brend i prodaje dresove strancima po citavom svetu i da je za to nemoguce sastaviti biznis plan, osim ako nemas 40-50 miliona dodatnih na ovo sto imas pa da dovedes nekog aktivnog Nba superstara pa ljudi pocnu da kupuju dres tvog kluba zbog nekog igraca koji je medju najboljim na svetu kao sto kupuju globalno ljudi dresove iskljucivo zbog tih najboljih igraca na svetu, eventualno zbog citavog Nba tima. Nece niko (kad kazem niko ne mislim bukvalno 0 ljudi, kupice ih mozda 50, 100 ili 300 pa i 1000 sto zvuci bas previse ali to je smesno za neku globalnu pricu na kakvu on misli a bukvalno je pitanje da li je i 1000 ljudi iz Srbije navijaca Partizana kupilo originalni dres) kupiti dres tvog kluba osim navijaca tog istog kluba zato sto imas 20 000 u Areni, zato sto imas dobru atmosferu na utakmicama, zato sto imas Zeljka za trenera, zato sto imas puno lajkova na Evroliginoj objavi ili zato sto si organizovao lep dogadjaj na Tasmajdanu ili nesto deseto. To je iskljucivo satisfakcija za navijace Partizana. Ljudi iz Azije, Afrike, Juzne i Severne Amerike i Australije ako pricamo globalno a ne o lokalnim navijacima oni navijaju za Nba klubove ili za Nba igrace nece kupiti dres Partizana (ili bilo kog drugog kluba u Evropi) zbog tih stvari na kojima misli da moze da gradi globalnu pricu. Ljudi iz Evrope ce ili navijati za klubove iz svoje zemlje i kupovati njihove dresove ili ce navijati za Nba klubove i kupovati njihove dresove ili su eventualno biti neutralni kao Dejm Tajm i navijace za reprezentaciju i kupovati dresove reprezentacije. 

 

Takodje istini u oci sam pisao i za posetu odnosno pune arene nevezano od prodaje dresova i globalne price a hteo sam da zaokruzim sve u jednom, cisto zato sto znam da bi to bilo pogresno shvaceno da sam pisao tokom prosle sezone a pritom sada cemo i mi sve to tako pa je lakse da sam sada srocio dok nova jos sezona nije ni pocela a dok su se ohladili od prosle, a tokom sezone cu kod nas na temi o tome kad nasi budu poleteli i to predstavljali kao ne znam sta jer sve to znam unapred kako ce da se potencira, a to isto cak i sa znacajno boljom atmosferom imali i Zvezda pre 8-9 godina i Partizan pre 13-14 godina a dodjosmo do toga da je to nesto nevidjeno ikada sto niko nikada nije imao. Jedino taj rekord ukupnog broja gledalaca u sezoni je nevidjen za evropske uslove i to je to, ali do toga se doslo na kraju, a o onome se prica od pocetka.

 

Svakako nisam pisao istini u oci oko digitalnog marketinga ili biznis plana da treba dizati sve u klubu na viso nivo. Pogresno si me skapirala.

 

Mislim da si ti (a nisi jedini) previše doslovno uzeo tu prodaju dresova. Niko ne očekuje da KKP proda 5 miliona dresova Amerima koji će umesto Bostona da se lože na Partizan. Poenta je da koristiš svaku moguću polugu da nadogradiš brend, a dresovi su samo jedna od njih; jer kad imaš izgrađen brend onda manje zavisiš od pojedinca, ko ti igra u klubu ili ko trenira.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meni je skroz okej ovaj Superkup kao dio priprema. Takmičarske utakmice, na kojem god nivou, opet daju više prostora da se primijete neki problemi/nedostaci/prednosti, a ipak ima dovoljno lufta i neopterećenja rezultatom da se i probaju neke stvari. Posebno u situaciji kad je core tima zadržan.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, DameTime said:

Ne znam čemu ovo forsiranje da pogledaju istini u oči lol Digitalni marketing nisu samo lajkovi na Instagramu i Twitteru. Napraviš biznis plan, definišeš kako želiš da ti izgleda brand image i zaposliš ljude koji to mogu da ti omoguće. Naravno da je sve to lakše dok si u vrhu (igraš EL) i imaš para (država te finansira). Zato i treba iskoristiti ako hoće da podignu klub na viši nivo. Što se tiče Virtusa, @goldberg, jasno je da nijedan klub u EL ne radi preterano na svom brand image-u, uključujući i njih. Eto imaš KK Real i Barsu koji uglavnom svi vide kao derivate fudbalskih klubova koji su evropski giganti i oni se nešto ne trude da promene tu sliku o sebi. 

 

Ako je tako, onda se postavlja pitanje da li je prica o "iskoriscavanju brenda i velicine kluba" samo utopija u koju veruju navijaci tih klubova jer im je potrebno da u to veruju?

 

Jer, jedno je emocija prema klubu ili optimizam da moze nesto pozitivno da se uradi, a drugo je realnost u kojoj nijedan klub nije privukao novac zbog svoje "velicine", nego je skoro uvek obrnuto, klub postize uspehe i pracen je jer ima novac da kupuje skupe igrace.

 

I subjektivno i objektivno tako stoje stvari.

 

Subjektivno - ne, ne slazem se sa idejom da sacica klubova treba da se pretvori u elitu i da svi ostali klubovi sijaju od srece kad mogu da odigraju sa elitnim klubovima neki prijateljski mec (tipa, Zadar ili Split ugoste Partizan, to vise nije regularan dvoboj za pobedu u ligi nego spektakl u kojem dolaze zvezde u dva mala mesta u Hrvatskoj). Takodje, cak i da je moguc taj scenario da SNS pomocu miliona trajno ugura projekte u elitni klub, naravno da sam 100% protiv toga jer ne zelim da se cela regionalna kosarka svodi na dva kluba.

 

Objektivno - nema od te price nista. Srbija je samo balon za koji nije pitanje da li ce puci nego kada. Ne moze klub iz takve zemlje da se nada clanstvu u elitnom rangu bogatasa. Mislim, imala je i Siena licencu, postizali su odlicne rezultate, pa su nestali kada je banka Monte dei Paschi obustavila svoje sponzorstvo. Jedina nada lezi u napustanju projekta evropske NBA (za koji smatram da ce sahraniti evropsku klupsku kosarku) i pojave novih talentovanih igraca i trenera, pa ce onda i biti rezultata (nekada i nece, nekada ce neko drugi biti bolji, ali u tome i jeste sustina sporta).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sta ste se uvatili samo za dresove, mogu da se kupuju i majice, pa da budu malo i motivi Beograd, Partizan i kosarka.

 

Muz moje tetke sa Novog Zelanda je kad je bio u Beogradu kupio majicu Partizana za suvenir.

 

Ovo sto Frensis prica je da postanemo prepoznatljivi i vidljivi ljudima koji vole kosarku.

 

Sada je to moguce izgurati uz mnogo manje para nego nekada, iz ugla ulaganja u marketing.

 

A pomazu dosta i ova zvucna imena koja dolaze, ja mogu da zamislim da ce biti vise Poljaka koji ce ove godine pratiti Partizan zbog Ponitke.

 

Da ce navijacima Denvera biti zanimljivo sto je Dozier dosao u klub iz Srbije, da ce NCAA fanovi malo da pogledaju sta radi Kaminski.

 

Samo je poenta da kad oni to urade postoji ovo o cemu Frensis prica i to je to.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, goldberg said:

Ako je tako, onda se postavlja pitanje da li je prica o "iskoriscavanju brenda i velicine kluba" samo utopija u koju veruju navijaci tih klubova jer im je potrebno da u to veruju?

 

Pa ti možeš da postaviš to pitanje, a odgovor ti je - moć digitalnog marketinga.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Alex_Serbia said:

 

Cska nije ni blizu el nivoa. A provere jesu bile ok.

 

Slažem se, mada je taj isti CSKA nedelju dana nakon meča sa nama, pobedio Efes 30 razlike. Morao sam proveriti ko je igrao Efesu, jesu rotirali dosta, ali su im igrali gotovo svi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Son_of_a_gun said:

Bez Ponitke na superkupu, lakša povreda ramena.

Video sam mu bolnu grimasu na klupi dok ga je fizioterapeut masirao ali se vratio nakon toga u igru. Ocigledno da je bolelo jos vise kad se ohladilo. Valjda ce do turnira u Atini biti dobro.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...