Jump to content

Evrovizija / Eurosong


Drug Crni

Recommended Posts

Skoro svi su izbacili pesme. Portugal mi je uzas, dosadan, kao i obicno, ali ocekujem da se neki naloze pa ne znam kako ce da prodje. Austrija deluje moderno, vidim da se dobro kotira, ali ocekujem da ovo bude totalni flop uzivo.

 

Island isto tanak nazalost. Gruzija je... pa ne znam, bolje poslusajte. Vrlo ne znam kako da opisem ali mi se na nekom cudnom nivou svidja 😄 cenim da ce to biti druga cudna pesma uz nasu, ali nema sanse da urade ista. Ipak manji uzas nego u poslednjih nekoliko godina.

 

Kipar mislim da ima dobar potencijal, izmesali su grcki i turski melos, kao neka pesma Emine Jahovic zvuci 😄 U nedostatku takvih pesama (mozda mestimicno albanska) cenim da ce ovo jako solidno da prodje, prognoziram top 10, finale lagano, osim ako bas unisti nastup uzivo, ali ne vidim da ce se to desiti.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ukrajinci sve veći i veći favoriti, gotovo duplo manja kvota na njih nego na Italijane koji su drugi, pre rata bilo obrnuto. Treći su Šveđani ali ja bih rekao da će oni dole, pesma jeste ok ali je monotona a i tekst nije preterano interesantan. Grčka pesma je slična ali ima odličan tekst i jak refren pogotovo za romantičare, mislim da će grkinja ostati u vrhu. Možda bi Poljak i Holanđanka mogli malo da narastu ali realno što se  tiče pobednika mislim da će se lomiti između UKR i ITA. Ostaju Azeri, oni znaju da zalome dobru pesmu ali izgleda da kladionica to ne očekuje ove godine.

 

Konstrakta skočila na 16. mesto, davno nismo bili toliko visoko. Bila je apsolutni hit prošle nedelje, najviše se pričalo o njoj ali sa ovim vikendom to je malo zamrlo. No sada kreće kampanja pa ćemo videti jel se RTS otvorio malo da je promoviše a ne bi bilo loše da i ona sama malo obiđe te YT kanale koji prate ESC to dosta može da pomogne. Što se tiče reakcija na YT, vrlo malo ima pljuvača što je dobro, ali većina je ravnodušna jer ne razumeju o čemu se radi, većina misli da je o koroni. Definitivno mora ili dobra promocija ili neki subititle na ESC, ako je to uopšte dozvoljeno. Ja nisam siguran da je subtitle dovoljan jer oni koji su ga pročitali a i mi koji razumemo nismo baš povatali o čemu se radi u pesmi dok nismo pročitali njeno objašnjenje. Tako da definitivno treba uložiti u promociju jer to bi više pomoglo od subititle.

 

Što se tiče osnovne ideje za pesmu evo o čemu se radi :

 

 

Ovo je poseban problem, koji već dugo stoji nerešen, a zbog kog samostalni umetnici u Beogradu ne mogu da se leče o trošku države (iako su do 2015. godine mogli).

Naime, ne postoji dogovor između različitih institucija o tome ko je nadležan za veliki dug (koji je, kada je problem nastao, iznosio preko 100 miliona dinara). Zvanično objašnjenje koje im je dato jeste da je ovakav status posledica kašnjenja u izmirenju obaveza prema državi i na osnovu toga nagomilanih kamata. Taj dug umetnika prema Poreskoj upravi, koji je nastao usled ranijeg višegodišnjeg kašnjenja Grada Beograda u plaćanju doprinosa za njihovo penzijsko-invalidsko (PIO) i zdravstveno osiguranje, u međuvremenu i dalje raste.

 

Naravno pesma ima još nekoliko nivoa , zato ju je teško razumeti u potpunosti i nama koji znamo srpski a zamislite tek strancima. Neki su čak konstatovali da sigurno prevod na engleski nije dobro odrađen jer tekst nema smisla.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ali čini mi se da je Konstrakta u nekom trenutku izjavila da ne bi baš na taj način obeležila pesmu (pričom o zdravstvenom osiguranju umetnika)? Tako da definitivno ima više nivoa. Ja recimo mislim da čuveni stih Koja li je tajna zdrave kose Megan Markl? referira na opsesiju trendovima u pop kulturi...

 

Poljak bi trebalo da ide gore, a za ovu pesmu Ukrajinaca bi bilo bezveze da pobedi, jer je loša.

Link to comment
Share on other sites

A otkud znam, i da nije ovakva situacija, kontam da bi u ovakvoj godini Ukrajina zabola top 10 prilicno lagano. Ipak se prilicno razlikuje pesma. Alina bi pocistila sve, ne bi ni moralo da se odrzava, a mislim da bi pobedila i bez ratne situacije, kad je Dzamala pobedila sa realno krs pesmom (na stranu taj angazovani deo), ova bi oduvala.

 

Meni je Svedska totalni zbun, gledam i reakcije svi ludilo odusevljeni, zena ima taj specificni glas koji vuce na neku setu, ali objektivno, pesma je krs. Da ovo nije Svedska ne bi usla u finale, a kamoli se borila za pobedu, to smem da potpisem.

 

Bicu sokiran ako udje u top 10.

 

Uz nas najveci trend rasta ima Britanija 😄 sto je sokantno za Evroviziju, ali realno, nije ultra grozna pesma kakva je inace i ljudima se generalno svidja (toliko o BBC narativu da je Fredi Merkjuri ziv i posaljemo njega ne bi glasali jer nas mrze :classic_rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

toliko o BBC narativu da je Fredi Merkjuri ziv i posaljemo njega ne bi glasali jer nas mrze :classic_rolleyes: )

 

BBC i Britanci još ne mogu ovolike godine da se opasulje kako im ser Klif Ričard nije doneo pobedu, a Bucks Fizz jeste :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam kompletno, ali jesam preslušao delove svih pesama koje idu u Torino.

Poljska, Italija i ona devojka iz neke od pribaltickih država sa crnom kratkom kosom i golim leđima, to mi jedino ostalo u nekakvom sećanju.

Na kraju ću i ja da glasam za vesele Moldavce (koji su srećni jer putuju vozom na zapad, u Bukurešt).

 

Da li neko zna, koje države (osim Italije) su birale pesmu, a da je u tom izboru učestvovala i (šira) publika?

Link to comment
Share on other sites

On 3/13/2022 at 10:03 PM, Sreten Žujkić, penzioner said:

Meni je ovaj nastup pomalo nadrealan 🙂

 

 

 

 

Naravno da je nadrealan. Vidi kako se šabani zgledaju... Jel ovo kod onog morona Žike? Ne pratim tu televiziju ali mi sećanje govori da je ovo njegov anturažtm.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Neme said:

 

Naravno da je nadrealan. Vidi kako se šabani zgledaju... Jel ovo kod onog morona Žike? Ne pratim tu televiziju ali mi sećanje govori da je ovo njegov anturažtm.

 

Ni ja, iskocilo mi dok sam trazio Triptih. Kontam da ona ima obavezu da se pojavljuje u tim gledanijim emisijama, ali mi je bas krindz. Mogli su i neke ovcice da puste da trckaju po sceni. Verujem da se i ona sama u sebi smejala celom ambijentu. Nije Zika, sad je Sarenac, kao malo kulturnije, ali dodje isto. Ne gledam ni ja, ali seljackije od Zike sigurno ne moze 🙂 Licno volim da cujem dobru sevdalinku, starogradsku muziku, ali daj da ne mesamo babe i zabe.

...

Inace, mozda sam duzan dodatno pojasnjenje posto sam pre neki dan bacio hejt ovde i verujem da je @DameTime isprva htela u top da me stavi, ali je resila da iskulira 🙂 I dalje mislim da ova pesma nije za ES, kao sto mislim da ni Konstrakta nije za tamo. Ne zelim time da vredjam bilo koga ko prati ES, postujem svaciji izbor, prosto mislim da je u pitanju jedan drugaciji "senzibilitet". Nacitah se i ismejah komentarima po fb gde svi traze neki dublji smisao u ovoj pesmi. Mislim se da napisem - ljudi, Konstrakta je sve raspakovala i servirala na dlanu, o cemu vi pricate? Kontam da za Popu ili Miljkovica nisu culi, Malarmea da ne spominjem (cist primer, da ne nabrajam dalje) - mozak bi im prokuvao.

U svakom slucaju, mnogo bolje je da klinci pevkaju Konstraktu nego Uraganke, mozda se malo zainteresuju za Zemlju gruva, a u krajnjoj liniji i za Rundeka na primer.

 

Edit: i evo sta o pesmi kaze moj profesor - https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/konstrakta-ili-zdravo-je-biti-drugaciji/

Edited by Sreten Žujkić, penzioner
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Ni ja, iskocilo mi dok sam trazio Triptih. Kontam da ona ima obavezu da se pojavljuje u tim gledanijim emisijama, ali mi je bas krindz. Mogli su i neke ovcice da puste da trckaju po sceni. Verujem da se i ona sama u sebi smejala celom ambijentu. Nije Zika, sad je Sarenac, kao malo kulturnije, ali dodje isto. Ne gledam ni ja, ali seljackije od Zike sigurno ne moze 🙂 Licno volim da cujem dobru sevdalinku, starogradsku muziku, ali daj da ne mesamo babe i zabe.

...

Inace, mozda sam duzan dodatno pojasnjenje posto sam pre neki dan bacio hejt ovde i verujem da je @DameTime isprva htela u top da me stavi, ali je resila da iskulira 🙂 I dalje mislim da ova pesma nije za ES, kao sto mislim da ni Konstrakta nije za tamo. Ne zelim time da vredjam bilo koga ko prati ES, postujem svaciji izbor, prosto mislim da je u pitanju jedan drugaciji "senzibilitet". Nacitah se i ismejah komentarima po fb gde svi traze neki dublji smisao u ovoj pesmi. Mislim se da napisem - ljudi, Konstrakta je sve raspakovala i servirala na dlanu, o cemu vi pricate? Kontam da za Popu ili Miljkovica nisu culi, Malarmea da ne spominjem (cist primer, da ne nabrajam dalje) - mozak bi im prokuvao.

U svakom slucaju, mnogo bolje je da klinci pevkaju Konstraktu nego Uraganke, mozda se malo zainteresuju za Zemlju gruva, a u krajnjoj liniji i za Rundeka na primer.

 

Edit: i evo sta o pesmi kaze moj profesor - https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/konstrakta-ili-zdravo-je-biti-drugaciji/

 

Ne boj se, neću ti ništa 😂 Ne bih te stavila u top, i ako povremeno (možda) tako zvučim 😄 

 

Dobar tekst, btw.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Brian Setzer said:

Nisam kompletno, ali jesam preslušao delove svih pesama koje idu u Torino.

Poljska, Italija i ona devojka iz neke od pribaltickih država sa crnom kratkom kosom i golim leđima, to mi jedino ostalo u nekakvom sećanju.

Na kraju ću i ja da glasam za vesele Moldavce (koji su srećni jer putuju vozom na zapad, u Bukurešt).

 

Da li neko zna, koje države (osim Italije) su birale pesmu, a da je u tom izboru učestvovala i (šira) publika?

Gotovo sve. Mislim da Britanije nije po obicaju i mozda jos par zemalja. Cenim ne vise od 5. Sto se tice utisaka, mislis na Litvaniju. Delim sentiment kad se gleda taj kratak segment od par sekundi ali probaj da poslusas celu pesmu. Njena je jedna od retkih koju nisam izdrzao da slusam do kraja. Bukvalno 20 sekundi je cela pesma. Plus ovo je pesma za neku intimniju atmosferu moze da se izgubi na velikoj bini. Od ostalih vesti Malta opet promenila pesmu i opet izabrala goru 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa te godine je otišla Cipela na Evrosong, može se zamisliti kakvi su tek ostali kandidati bili...

 

Postavio sam čisto onako, nisam blage veze imao da su Konstrakta i Zoe već bili jednom u konkurenciji za Evrosong. Plus Kesić koji se glupira za klavirom.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Stiletto said:

Pa te godine je otišla Cipela na Evrosong, može se zamisliti kakvi su tek ostali kandidati bili...

 

Postavio sam čisto onako, nisam blage veze imao da su Konstrakta i Zoe već bili jednom u konkurenciji za Evrosong. Plus Kesić koji se glupira za klavirom.

 

Imali smo tada OT bend sa odličnom pesmom, ali smo poslali Cipelu. 🤭

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Velika Britanija po kladionicama 4. favorit 😄 Ovo je bas preterano, mada mislim da ce zavrsiti u top 15, ne vidim nuzno top 10 za njih.

 

https://eurovisionworld.com/odds/eurovision

 

Na ovoj listi Ukrajina pobednik iz sazaljenja, ali mislim da je to vise zbog toga sto kladionice nece da rizikuju. Sa tog aspekta kladjenje da nece da pobede je potpuno razumno.

 

Sto se ostalih tice, koje pesme su vam precenjene, a koje potcenjene?

 

Prvo da kazem da postoji ogromna razlika izmedju reakcija na youtube na neke pesme i pozicije na ovoj listi.

 

U oci mi upada Rumunija koja je po mnogim youtuberima favorit da prodje u finale bar, ovde je medju najgorima (potencijalni value za kladjenje). Crna Gora je tek sokantno nisko, mnogi je stavljaju u top 10 u finalu, mada mislim da je oni pre zestoko precenjuju. Po mom misljenju ima mozda neke sanse da udje u finale, nista vise od toga.

 

Irska je mnogo nize nego medju fanovima, ali mislim da je evaluacija kladionica realnija. Ovo je jedna od pesama koje ce uzivo zvucati lose, a i generalno je bezveze van tog refrena, imamo samo spot gde ona izgleda 100 puta bolje nego sto ce izgledati na sceni, tako da taj tinejdzerski bop nece proci, nema sanse za finale po mom misljenju.

 

Imamo Cesku na 31. mestu, to bih preporucio odmah sada odmah da se stavi jaca uplata da ulaze u finale gde postoji u ponudi, jer je ovo bas zestok zajeb kladionica. Litvanija slicno, odmah iza njih, mada sam tu manje siguran. Svi su u fazonu kul drugacije moody pesma, ali kad ovo izadje na takmicenje, izgubi se na bini, i kada vec posle prvog minuta bude jasno da si cuo sve, moze lagano da propadne i ne udje u finale cak.

 

Albanija na 30. mestu je zestoko potcenjena od kladionica, takodje vazi slicno. Albanija je sa mnogo gorim pesmama uvek nekako ulazila u finale, ovo je modernije od onoga sto inace salju, tako da imaju garantovano finale po mom misljenju. To ne menja da mnogi koji ih stavljaju u top 10 u fan listama je precenjuju, ali ocekujem da zavrsi u nekih top 15 u finalu.

 

Danska i Bugarska su previsoko ovde, ali ne menja cinjenicu da finale nece videti, Austrija je mozda prenisko na 19. mestu jer vidim da pomalo trenduje, ali i tu je veliki znak pitanja - ova pevacica nema NIJEDNU pesmu uzivo. Dakle ne ovu, nego nijednu. Ovo su neki klinci koji su izabrani bez izbora, znaci ne razumem uopste zasto i kako se to desilo, iako sam probao malo da istrazujem, ali ocekujem da ova pesma bude i najvece razocarenje fanova od svih. Tako da je ova pozicija zapravo verovatno realna. Mozda udju u finale, nista vise od toga.

 

Ovaj srednji esalon mi je manje vise ok, poklapa se, mi smo tu 17. trenutno, ja verujem da cemo biti bolji, ali ne mogu da procenim, po fanovskim listama se nalazimo u top 5, van top 30, na 20. mestu, znaci bas moze svasta da se desi, sto je jasno.

 

Kipar na 16. mestu po kladionicama i vidim ne bas mnogo top 10 po fanovima mi je zbun trenutno, devojka odlicno peva, pesma je moderna, ima potencijala da bude dobra na sceni. Mislim da oni imaju sansu za top 10.

 

Belgija na 13. mestu mi je verovatno realna, mada mozda i blago potcenjena, kod fanova se cini da on lose prolazi, sto mi je sokantno. Odlican pevac, pesma bolja od mnogih koje su woooooooow ludilo, a zapravo su genericne balade koje smo culi 500 puta.

 

Holandija na 8. mestu mi i dalje izgleda previsoko, prema mnogim fanovima je top 5, mislim da to nema sanse i da ovo nece zavrsiti u 10. Grcka top 5 i ovde i po fanovima, to tek nema sanse, znaci pesma je toliko puta prezvakana tema, mozda u ovom trenutku zvuci sta znam bolje, aktuelnije, ali stvarno cu se sokirati da ovo zavrsi u top 5 kao tralala baladica, plus ova devojka nije neka ne znam kakva pevacica.

 

Top 3 ovde zavrsavaju Italijani i Svedska. Ne bi me zacudilo da ovo na kraju i bude top 3, ali samo zato sto je ovo Svedska. Znaci da ova nastupa za, ne znam, Gruziju, Britaniju, Cesku, tako neku zemlju, ne bi usla u finale. Ne razumem hajp oko ove pesme. Nije ni za top 15 verovatno. I iako kazem da me ne bi zacudilo da bude treca na kraju, opet mislim da su ona i Grkinja po ovim inicijalnim reakcijama bas zestoko precenjene preko svake mere i da to takmicenje nivelisati.

 

Ceka se jos Jermenija i Azerbejdzan i to je to, 40 pesama ove godine.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala za detaljnu analizu @McLeod ! Super! 🙂 

 

Uh, kad pre Britanci izbiše u top 5, wth?! Uopšte nisam gledala taj prvi ešalon i sad sam jako iznenađena.

 

Prestala sam da pratim reakcije jutjubera jer iskreno ne stižem, ali evo nekog mog mišljenja koje bi pesme bile precenjene ili potcenjene (prema trenutnom stanju na kladionicama).

 

Precenjene: Ukrajina, VB, Bugarska, Albanija, Švedska.

 

Potcenjene: Nemačka, Austrija, Finska, Letonija. 

Link to comment
Share on other sites

Da, moguce je da je Letonija potcenjena, nisam ih uzeo u obzir toliko jer me licno nervira, ali si verovatno u pravu.

 

Albanija mislim da moze da bude samo potcenjena (na kladionici, fanovi je precenjenjuju jer je cesto stavljaju i u top 5) zbog onoga sto sam naveo. Sigurni su mi za top 15.

 

Finska mi je ok. Mislim da ce biti top 15 borderline, ne verujem ista vise od toga.

 

 

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Meni nije jasno ni kladionicarski ni fanovski eto recimo Makedonija vs Crna Gora. Isti tip pesme, potpuno suprotna reakcija. Isto Svedska i Grcka wow reakcija, a genericna balada, Malta propast, slican tip i kvalitet pesme. Sta je poenta nemam pojma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...