Jump to content

Crna sreda 03.05.2023 - OŠ Vladislav Ribnikar


Constantin

Recommended Posts

@McLeodJa sam pucao iz razlicitih pistolja i revolvera i nije uopste kao na filmu i jutjubetu.

Teoretski mozes nauciti da vozis traktor preko jutjujbeta ali to ne znaci nista ako ne sednes nikad u traktor. Iz prve ga neces sigurno voziti dobro. 
Sta je smuckao u Molotovljev koktel je pitanje jer je prica da je to hteo da koristi kao neku prepreku sto je isto upitno.

 

Aj nemojmo vise o ovome posto odvlaci fokus sa sustine problema.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

Zgodno se zaobilazi cinjenica da je imao molotovljeve koktele u rancu, koje mu sigurno niko nije pokazao kako da pravi. Takodje, zaista cisto sumnjam da je bas iz ovog revolvera pucao u streljani, a svako oruzje je drugacije, ima drugaciji trzaj, drugaciju tezinu.

 

Ne mogu se porediti pravljenje Molotovljevog koktela, koje je jednostavno i ima ga čak i na Vikipediji, i ozbiljna manuelna veština. Svako može da sipa određenu količinu zapaljive tečnosti u flašu i nabije krpu ako pričita to u dve rečenice, ali ne i da gađa iz vatrenog oružja.

 

Da ponovim pitanje ukoliko nije indiskretno - da li si imao prilike da pucaš iz pištolja?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, medobrundo said:

Treba se fokusirati na najbitnije (i ne baš toliko česte, koliko se misli) slučajeve i tipove nasilja i ozbiljno se boriti protiv istih.

 

I edukovati roditelje, još od vrtića. Verujem da će većina sada da misli da mora još čvršće sa decom, da se ona previše pitaju..

A u stvari bi im bilo pametnije da i oni konačno postanu građani, pa konacno imaju 30 ili 40 godina itd, pa ako već imaju oruzje, da se ponašaju kao odgovorni odrasli, i drže ga pod ključem, rasklopljeno, sa municijom na drugom mestu bla bla bla. I nije loše da se promeni zakon u vezi takvih, pa ako ovo ne rade nego njihovo oruzje iskot (oba spola) ipak uspe da uzme pa upotrebi, makar i na sebi, da ne bude moguće da takav beslovesnik/ca "roditelj" bude optuzen samo za izazivanje opšte opasnosti, nego i kao saučesnik, ili asistent pri samoubistvu, koji će biti kaznjen isto kao da je sam počinio ubistvo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ne mogu se porediti pravljenje Molotovljevog koktela, koje je jednostavno i ima ga čak i na Vikipediji, i ozbiljna manuelna veština. Svako može da sipa određenu količinu zapaljive tečnosti u flašu i nabije krpu ako pričita to u dve rečenice, ali ne i da gađa iz vatrenog oružja.

 

Da ponovim pitanje ukoliko nije indiskretno - da li si imao prilike da pucaš iz pištolja?

 

Poenta citave price je poreklo znanja, a po vasem misljenju, ako on nije vezbao iz ovog pistolja u streljani, dzabe mu manuelna vestina. Pucao sam iz vazdusne puske btw.

 

On je poneo dva pistolja koja su bila potpuno razlicita po svojim karakteristikama. Da li je iz oba pucao ne znamo. Ne znamo ni iz cega je pucao u streljani, znamo samo da je isao. A znanje se stice iz razlicitih izvora.

 

No, posto sam zamoljen ovde zavrsavam. Fokusiranje na nacin na koji je on stekao ovo znanje je irelevantno, po mom misljenju, jer je ono dostupno svuda i ne mora mu ga preneti otac ili cak ni fizicki neko pored njega, to je sve. A ako se bas fokusirate na to, onda ne treba zanemariti i druge izvore, a molotovljevi kokteli su upravo posredan dokaz gde je on trazio to znanje i stekao ga, bar jedan deo.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Maharaja said:

Ja sam i dalje u šoku kakve su konferencije održali Ružić i Vučić. Kakvo besramno pišanje po žrtvama, njihovim porodicama, i celom društvu.

 

Jos uvek nisi naucio da dno za njega ne postoji? Ja sam to prosao negde oko poplava u Obrenovcu cini mi se.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

Naravno da to IMA VEZE. Ali to sto je uzas koji je proizveo VECI i to sto, tehnicki, mass shooting je nesto novo kod nas...

Nije novo, bio je onaj Ljubiša ubica iz neke Ivanče ili nešto, pa onda onaj u Žitištu, pa neko negde kod Leskovca itd. Doduse nije bilo u skolama ili u firmama. Bio je pokusaj u skoli, ali je sprecen, kad je profesor ili sta je vec ludaku oteo pusku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Maharaja said:

Ja sam i dalje u šoku kakve su konferencije održali Ružić i Vučić. Kakvo besramno pišanje po žrtvama, njihovim porodicama, i celom društvu.

Ja nisam uopste.

Cak sam mislio da ce biti i gore.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Da dodam jos ovo - ne mogu da tvrdim, ali sam uveren, da bi taj mali, da nije imao pristup oruzju (recimo da je otac cvrsto vodio racuna i zakljucavao, i da ga nije vodio da puca iz vatrenog oruzja) odustao od celog plana, i okrenuo misli na drugu stranu. Zavrsio bi tu osnovnu, i u srednjoj bi bilo novo okruzenje, i mozda nova sansa za njega i njegovo psihicko stanje.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Eddard said:

A bre ljudi, jel uopšte bitno kako je pucao iz pištolja i kako je to naučio, valjda je jedino bitno - zašto?

Najbitnije je zašto, ali bitne su i sekundarne teme (samo ne treba da nam odvuku pažnju sa glavnog problema). Oružje je previše lako dostupno. Znamo svi za problem sa oružjem u SAD i kako dostupnost oružja utiče na verovatnoću da se desi nešto ovog tipa.

 

I tačno mi zaostajemo nekih 20-25 godina za njima što se pojedinih društvenih problema tiče. Neko je pomenuo kako su pre dvadesetak godina u SAD krivili igrice za porast nasilja, kao što ih je sada Ružić ubacio u grupu krivaca zajedno sa "zapadnim vrednostima". Doći će kad-tad na tapet i činjenica da imamo ogroman broj komada oružja po glavi stanovnika.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Eddard said:

A bre ljudi, jel uopšte bitno kako je pucao iz pištolja i kako je to naučio, valjda je jedino bitno - zašto?

Svako zašto ima svoje zato, pored svih okolnosti koje su dovele do ove tragedije koje treba ispitati i dobro proveriti mora se dobro ispitati i gde je i pod čijim nadzorom naučio da puca. U streljanama zvanično maloletnik ne može da vežba a akp je uticajni tata sredio to preko veze onda i vlasnik.  streljane mora u aps. Mora se to dobro istražiti, da ne nagađam ali šuška se da po Srbiji postoje razni kampovi za obuku "ratnika" ja ne bih isključio mogućnost da je možda i tamo vežbao. Nije najbitnija stavka kojom se istraga i država treba zanimati ali nikako ne treba prihavtiti da je sve naučio preko YT pošto je to nemoguće.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Moze na YouTube da nauči da repertira ali precizno da upuca naučio ga tata... 
Kažu bio sa njim u streljani i pucao. Zar je dozvoljeno da dete dođe sa ocem i da mu se u ruke stavi vatreno oružje?
Ništa nije nebitno, svako treba da odgovara.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

 
Kakav crni YouTube? Rukovanje pištoljem nije kuvanje kafe pa da se tek tako nauči. Pištolj pri ispaljivanju ima trzaj i pravilno se drži obema rukama, a pogađanje mete iz vatrenog oružja nije tako jednostavno. U vojsci se za dobro gađanje dobijalo nagradno odsustvo, a policajci i drugi koji koriste vatreno oružje vežbaju gađanje kako bi održali veštinu. Neko je tokom dana čak i okačio snimak kako to izgleda kada pištolj koriste pripadnici vojske, tj. profesionalci kojima je posao da barataju oružjem. Uostalom, u vestima se već pojavila informacija da je ludi otac vodio mladunče u streljanu, gde je po svoj prilici i stekao veštinu.
Ne kažem da je naučio da puca tako nego da nije čudno što svako može da vidi kako se to radi (misli se na punjenje, repetiranje itd) . Nije nauka ni za dete koje nije videlo pištolj a tek za nekog koga je otac vodio i učio tome...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije YT svemoćan. Možeš ponešto da naučiš, ali ne sve. Tehnika pucanja, teoretski, sli praktično....moraš stotine metaka da ispucaš da bi ušlo i rutinu. 
Naravno, kažem samo da čak i da nije išao sa ocem, mogao je da vidi kako se šta radi. Da li bi u tom slučaju greškom upucao sebe, na žalost nije bilo tako. Otac ga je naučio svemu što je trebalo da zna kako bi upucao nekoga i da vežba upotrebu.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

A bre ljudi, jel uopšte bitno kako je pucao iz pištolja i kako je to naučio, valjda je jedino bitno - zašto?
Mislim da je bitno i kako je naučio da dobro barata. Svako može da vidi kako se to radi. Ne može svako da se pripremi i da bude tako vešt, treba vežba.
Zato treba videti i sta treba da se uradi da se spreči, oteža put to tog oružja i tih veština.
Da ga otac nije vodao po streljanama i da nije imao oružje u kući, mnogo je verovatnije da ovaj ne bi tako lako mogao da pobije ovu decu. Ne znači da ne bi našao način da se domogne oružja ali bi bilo teže i u nekoj statistici neki takav psihopata je možda odlučio da uradi nešto drugo i nije uspeo da pobije decu.


Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Nije novo, bio je onaj Ljubiša ubica iz neke Ivanče ili nešto, pa onda onaj u Žitištu, pa neko negde kod Leskovca itd. Doduse nije bilo u skolama ili u firmama. Bio je pokusaj u skoli, ali je sprecen, kad je profesor ili sta je vec ludaku oteo pusku.
Kako nije bilo po firmama? Pa beše onaj slučaj pre neku godinu kad je tip ubio direktora i valjda jos nekog od kolega i da su neki skakali sa prozora na prvom ili drugom spratu da pobegnu. Mislim da je bio neki softveras u pitanju.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

iz iskusva iz sunice kad su deca-ubice u pitanju, sad bas gledam neki svoj tefter, u 85% slucajeva posle obrade ,analize, izlaganja od strane psihijatra i psihologa koren agresije , besa, nezadovoljstva .... dolazi iz kuce-primarne porodice.

 

iskreno saucesce porodicama stradalih, tuga .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Najbitnije pitanje je kako dalje?

Sta uraditi? Ne mislim na Ruzica i ostale Ruzice, oni se verovatno vec tale oko nabavke metal detektora za skole.

Sta mi u nasem paralelnom svetu mozemo uraditi?

Mi smo imali kuce od marmelade i prozore od cokolade, isli u Trat po farmerke, spavali na klupama u parku i oberucke docekali prvu priliku da se pokoljemo kao besni psi. I onda smo ostavili nasoj deci tu zaostavstinu.

I sta da oni ocekuju od nas, sta im mi ovako osteceni mozemo dobro uciniti?

Za ovo smo svi mi matori krivi, ja sam kriv za ovo. 
Pravim svoj balon da preguram jos jedan dan, godinu. Da sacuvam najdraze a sve se rusi i unistava svaki dan sve vise.

Pokusavam da ne nasem nikome zlo, da izbegnem zlo ali svaki dan ga je sve vise.

Jebote, dete ubilo decu, ej dete.

Ne znam, lakse mi je nekako da procitam ovde sta vi mislite i osecate pa da i prema tome formiram neke putokaze za sutra.

A sutra nije cvetna livada nego teska borba.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, shonke said:


Kako nije bilo po firmama? Pa beše onaj slučaj pre neku godinu kad je tip ubio direktora i valjda jos nekog od kolega i da su neki skakali sa prozora na prvom ili drugom spratu da pobegnu. Mislim da je bio neki softveras u pitanju.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Bilo je u Nišu, kada je pripadnik kosovske BIA-a (DB), iz Prištine, pucao na neke svoje kolege. Ubio je četvoricu.

Link to comment
Share on other sites

Ako sam dobro pročitao maksimum što mali može da dobije je 4 godine popravnog doma. Jel ima informacija šta može otac da dobije ? Isto pitanje i za odgovorne iz streljane koji dozvoljavaju deci da pucaju tamo ?

Link to comment
Share on other sites

  • uvrnuto changed the title to Crna sreda 03.05.2023 - OŠ Vladislav Ribnikar

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...