Jump to content

Crna sreda 03.05.2023 - OŠ Vladislav Ribnikar


Constantin

Recommended Posts

2 minutes ago, Kooineeperk said:

Brate nije vitlao pravim pistoljem, neces da potezes policiju.

 

Nego pedagog, psiholog, socijalna sluzba... i njega i roditelje provesti kroz takav dril, da malcu prvo nikada vise ne padnu na pamet ovakve glupe stvari (ili gore) a roditeljima da se utuvi u mozak da moraju da vaspitavaju dete.

 

Ne znam sta jos moze, mozda neke novcane, drustveno-korisne kazne, da se ubace u neki program edukacije, nadzora... 

 

A ne ono da se sve zavrsi na jednom-dva razgovora i "nece vise" i to je to. 

 

 

Evo imam situaciju u skoli, deo roditelja se pita da li ce biti neki roditeljski sastanak, drugi deo roditelja izgleda boli dupe za sve, uciteljica ni za sta nije sigurna i izgleda da ce tek pod pritiskom roditelja organizovati nesto da se upute neka pitanja, a skola izgleda nece nista za sada pokrenuti. Razumem ja i tu uciteljicu, ne moze da radi nesto ako joj skola ne dozvoljava, a opet znamo za slucajeve vrsnjackog nasilja u odeljenju i pitamo se kako se to resava, koje su procedure, s cime skola raspolaze, kakvi su generalno roditelji po tom pitanju ne samo u odeljenju vec i u skoli. Jednostavno, roditelji bi vise informacija, kako bi onda i mi mogli da pricamo sa nasom decom. 

u praksi kroz dril bi bili povedeni pedagog, psiholog i socijalna služba pogotovo ako je tata neki ugledni član ovog" društva"

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kooineeperk said:

 

A moze i tako. Iako ne moze krivicno da odgovara malac, odmah ga ubaciti u dril. 

Problem je što je sada reakcija na plastični pištolj očigledno preterana (privođenje u policiju), a kada neko sličnu stvar bude uradio za dve nedelje, nadležni neće trepnuti.

 

Edit: mada priznajem da ima neke logike da se vanrednim merama malo dozove pameti neko ko je vitlao plastičnim pištoljem u ovom trenutku.

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Smrtokapa said:

Problem je što je sada reakcija na plastični pištolj očigledno preterana (privođenje u policiju), a kada neko sličnu stvar bude uradio za dve nedelje, nadležni neće trepnuti.

Postoje plastični pištolji koji dosta liče na prave, a ako su se i ostala deca uplašila, što je sasvim očekivano u ovoj situaciji, onda je sasvim normalno pozvati policiju. Mislim da se ovo kvalifikuje kao izazivanje panike, a to je protivno zakonu.

 

Sreća njegova da svoj smisao za humor nije pokazao na nekom američkom aerodromu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, shonke said:

Igrom slučaja su pretežno devojčice poginule. Koliko sam shvatio, 4 dečaka su ranjena. Takođe, ne verujem da je on u toj školi doživeo toliko maltretiranje i od tolikog broja dece koliko ih je bilo na spisku i koliko ih je ubio. Ne bih u ovom slučaju preuvelicavao taj momenat maltretiranja u samoj skoli. To što ga deca nisu prihvatala u društvo ne znači da su ona kriva, osoba može biti asocijalna a pogotovo je retko da toliko dece bude negativno nastrojena prema nekom detetu ako nema valjanog povoda.


Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Ne bih ovo minimizovao. Mislim da je sasvim moguce da u maltretiranju ucestvuje mnogo vise od ovih 15 na spisku. Padaju mi na pamet mnoge stvari, a neke sam i video. Tik Tok izazov, veoma popularan medju klincima, moze biti i neki grupni brutalan cin nasilja.

 

Recimo, prica se da je ono grupno silovanje od pre par godina bilo tik tok izazov, ali nije potvrdjeno.

 

Postoje izazovi gde recimo drzis zrtvu dok drugi uriniraju po njemu ili ga polivaju fekalijama. Bacanje ranca u cucavac. Jesti nesto pa ispljunuti to zavrat nekome, ili u svesku. Ima jos brutalnijih, ovo su stvari koje sam video i desavaju se i kod nas.

 

Devojcice u ovim izazovima imaju ulogu da snimaju i navijaju, i to sam video nebrojeno puta. I dodatno ponizavaju zrtvu. Ovo se desavalo i pre tiktoka i interneta, ali je sada sramota veca jer to vidi mnogo veci broj ljudi.

 

Naravno, ponovo ne insinuiram da se ubici desilo ovako nesto, pa mu je kvrcnulo u mozgu.

 

Samo mislim da zapravo minimiziras mogucnost da se tako nesto desilo. Ove stvari koje sam naveo se desavaju bukvalno svakodnevno, a ima i jos brutalnijih. Cesto u grupnom cinu nasilja nad jednom osobom u odeljenju ucestvuje citavo odeljenje zbog mentaliteta copora i da ne bi onaj koji se izdvoji bio sledeca zrtva.

Edited by McLeod
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, shonke said:

Igrom slučaja su pretežno devojčice poginule. Koliko sam shvatio, 4 dečaka su ranjena. Takođe, ne verujem da je on u toj školi doživeo toliko maltretiranje i od tolikog broja dece koliko ih je bilo na spisku i koliko ih je ubio. Ne bih u ovom slučaju preuvelicavao taj momenat maltretiranja u samoj skoli. To što ga deca nisu prihvatala u društvo ne znači da su ona kriva, osoba može biti asocijalna a pogotovo je retko da toliko dece bude negativno nastrojena prema nekom detetu ako nema valjanog povoda.


Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Evo jedan od klinaca koji su se prepoznali na spisku kaže da je dečka poznavao samo iz viđenja. Što znači da je ovaj možda već duboko zapao u svoju paranoju, pa je istripovao nešto. Uglavnom, radi se definitivno o otpadniku iz društva, neprihvaćenom i verovatno poniženom. I onda se ovo desi, ne uvek ali ovo je plodno tlo za takav događaj.

2 minutes ago, McLeod said:

Ovo se desavalo i pre tiktoka i interneta, ali je sada sramota veca jer to vidi mnogo veci broj ljudi.

 

Ovo je ključno. Danas može da ti se desi nešto što je ranije bilo nezamislivo, a to je da završiš kao predmet sprdnje celog sveta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, shonke said:

Igrom slučaja su pretežno devojčice poginule.

Statistika je previše drastična da bi bila slučajna (uzimajući i ubijene i ranjene, ima valjda 5 žrtava muškog pola - od kojih je jedan čovjek koji je bio obezbjeđenje škole i koga je ubio da mu ne bi zasmetao - i 11 žrtava ženskog pola). Liči mi da je počinilac namjerno targetirao ženski pol, možda je early onset incel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, L' Imperatore said:

Što se tiče priče o psihopatima i dali se oni rađaju ili ne. Ima li neki serijski/ masovni ubica, da je odrastao u kuči punoj ljubavi i sa mnogo prijatelja? Možda pokoji, ali slabo... Sigurno je da ima nešto do genetike i da su neki ljudi skloniji tome nego drugi. Ali isto tako je takvim ljudima potrebno specifično odrastanje/okolina, da izrastu u u ovakve monstrume. I to je ono na šta bi morali mi kao društvo da se fokusiramo, kad pričamo o prevenciji ovakvih stvari. Smanjivanje enviromenta koji je pogodan za izrastanje ovakvih neljudi

 

U etiologiji se povlači razlika između psihopatije i sociopatije. Psihopatija se može smatrati rezultatom nasleđa (genetike) jer su uzročnici pre svega fiziološkog tipa (nedovoljno razvijene oblasti mozga zadužene za kontrolu impulsa i empatiju). S druge strane sociopatija se češće označava kao rezultat sredinskih faktora.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Beonegro said:

Statistika je previše drastična da bi bila slučajna (uzimajući i ubijene i ranjene, ima valjda 5 žrtava muškog pola - od kojih je jedan čovjek koji je bio obezbjeđenje škole i koga je ubio da mu ne bi zasmetao - i 11 žrtava ženskog pola). Liči mi da je počinilac namjerno targetirao ženski pol, možda je early onset incel.

 

Mislim da je mislio da su igrom slucaja one u tom broju umrle, a muski preziveli, da je to slucajnost, da je moglo da bude i kontra. Ali fakat je vise targetirao zene.

 

U svakom slucaj, iznad je neko ubo poentu koja je jako vazna. Mogucnost objavljivanja torture u vidu snimka na internetu otvorila je Pandorinu kutiju. To se vise nikad ne moze skinuti sa neta. Ostajes trajno obelezen, pa se tako dogadjalo da deca padaju u tesku depresiju kada vide neki snimak od pre 5 godina za koji su mislili da je zaboravljen. Dovoljno je da ga neko klikom ozivi, i opet ga google predlaze u katagoriji slicnih videa... To je mocno oruzje torture.

Link to comment
Share on other sites

95% roditelja u Srbiji je uverena da na dobar način vaspitava svoju decu i da su pronašli pravi model da uspostave dobar odnos, siguran sam da su to verovali i roditelji ovog dečaka koji je bio i dobar đak i govorio jezike i sve super ali u jegovoj glavi je kuvalo dok nije proključalo. Deca su tempirane bombe i mnogo je teško proniknuti u njihov način razmišljanja, ove godione 13-15 su verovatno i najteže za formiranje njihove psihe a stručne kontrole su vrlo slabe. Mnogo se toga mora menjati kod svih nas, prvo matorih pa da posle na neki novi način pristupimo današnjoj omladini, nikako prićom "u moje vreme je bilo bolje" i "strogoća rešava stvar" ali za to treba puno obrazovanih mladih ljudi koji bi radili sa decom a mi tu slabo stojimo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na žalost, u Srbiji je legalizovana agresija, uvedena kao normalno stanje. Pogledajte na šta liči Parlament i kakvo je ponašanje narodnih poslanika, i kakav rečnik koriste. Šta reći, kad Predsednik države izadje na TV i javno, apropo rušenja Sava male, kaže : "Ja sam naredio da se ruši" nije nastavio rečenicu, ali nedostaje samo ..."i koji će te mi qratz, šta mi možete"....i tako na dalje, ubijen je svaki autoritet običnog a i svakog čoveka, a tako i institucija. Samo jako i bahato...ubijen je autoritet prosvetnog radnika ( ti ćeš mom detetu da daš keca, znaš li ti ko sam ja - čuli ste nekad tako nešto?)...srozan je autoritet policajca koji su samo kerovi i ništa više (kome ćeš bre ti da pišeš prijavu što vozi pojam, popio sam samo 5-6 piva), sudije što dosudjuji "nanogice" za teška dela...jesu sudije i policajci i sami doprineli srozavanju ličnog autoriteta, ali samo su se uklopili u opšte stanje....mediji, novinari i mnogi drugi, spisak je podugačak. Kad sam ja bio mlad, bilo je drugačije....

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока



  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Stalno se vraćamo na neki belle epoque koji realno ne postoji. Tehnologija, internet, brzina, to se sve promenilo i ubrzalo, ali problemi nisu novi. Novo je prihvatanje nasilja kao načina komunikacije, kao sredstva političke borbe, kao legitimne pretnje (od Severne Mitrovice, do crnih džipova, do okruživanja štandova opozicionih stranaka, do pipkanja i volkanja i bungabunganja, do SPC odobrenog nasilja, do kurčenja sa Albancima i Hrvatima i Anglima i Sasima). To je jedino novo i to je posledica ovog sistema, od 2012 do 2023. Ostalo je sve manje više isto, odnosno sada je i mnogo bolje nego što je bilo u tim hermetičnim kategorijama, samo imamo internet megafone koji po prirodi pojačavaju loše sadržaje (Informer, tiktok za debile, kurir, pa i nova.rs) i dodatno prave efekat paklene pomorandže. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Još jedna stvar koja me nervira i neću više. Pa naravno da će klinci da se sprdaju sa ovim svim po školama, kako očekujemo da reaguju? Da ćute, spontano drže minute ćutanja pred svaki čas, očenaš i skrušeno sede pognutih glava? Naravno da će da se zajebavaju, imitiraju, budu u fazonu jeeee. Mislimo da se nisu sprdali sa Ritopekom i mleli fiktivne drugare u fiktivnim mašinama za mlevenje mesa? Kakve defanzivne mehanizme ima klinac od 12,13,14 godina? Jebena hipokrizija, odvratno licemerje i laganje samih sebe. Gadi mi se sve.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Meni ne bi smetalo da wannabe imitatori budu pametniji od ovog ludaka pa provale ko je pravi neprijatelj, i onda preduzmu akciju, a taj neprijatelj svakako nisu ovi sa spiskova koje prave maloumnici, nego je neprijatelj zlo srbstva, hrvatstva, bosnjastva wgaf. Ludak je bio dovoljno pametan da ovo isplanira i izvede, ali jbg, ipak je bio nedovoljno pametan (ili mozda samo mlad) da prepozna pravog neprijatelja. Ima negde u juznoj Americi serijski ubica koji targetira kriminalce, pa ga povremeno uhapse reda radi pa ga puste da radi posao. Ne bi mi smetalo da se takav i ovde pojavi, samo da prosiri ciljnu grupu na sav ološ.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Neka psiholoskinja je trenutno na N1 u Novom danu, mnogo interesantnih i po mom misljenju pametnih stvari je rekla.

 

Pogotovo zanimljivo mi je bilo ovo - u evidenciji imamo 140 slucajeva krivicnih dela koje su ucinila deca mladja od 10 godina u poslednjih nekoliko godina, tako da je spustanje granice na 12 ili koliko god godina demagogija politicara.

 

Potpuno se slazem sa njom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

Neka psiholoskinja je trenutno na N1 u Novom danu, mnogo interesantnih i po mom misljenju pametnih stvari je rekla.

 

Pogotovo zanimljivo mi je bilo ovo - u evidenciji imamo 140 slucajeva krivicnih dela koje su ucinila deca mladja od 10 godina u poslednjih nekoliko godina, tako da je spustanje granice na 12 ili koliko god godina demagogija politicara.

 

Potpuno se slazem sa njom.

Prebacih i ja na N1...samo nisam te razumeo...misliš da bi bilo svrsishodnije da granica odgovornosti bude još niža ?

Link to comment
Share on other sites

Ne vidim zašto deca ne bi bila odgovorna pred zakonom. Naravno, njihovi roditelji su takođe odgovorni za njih, ali nije otac ovog lika ubica, već on. Nije otac izvršio nezapamćen zločin. Jedino ako ga je podstrekivao, ali baš teško da je tako.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Prebacih i ja na N1...samo nisam te razumeo...misliš da bi bilo svrsishodnije da granica odgovornosti bude još niža ?

 

Ne, nego ne bi nista resilo. Ja recimo nisam znao za ovaj podatak koji je iznela, da ima 140 krivicnih dela mladjih od 10 godina u poslednjih nekoliko godina koji su cak evidentirani. Verovatno ima dosta neevidentiranih.

 

Stoga sama granica nije vazna, mada bi trebalo bolje urediti tu oblast, svakako nije dovoljno dobro.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Hajde da napravim neprijatno poređenje sa psom. Ja imam psa, divnog psa, koji se šeta napolju i koji se ponekad druži sa drugim psima. Kada prolazim pored ljudi ili dece koja se igraju u velikom dvorištu/parku, uvek je na dosta kratkom povocu, pola metra do metar, a inače je na trening gurtni od 10m. Ukoliko bi moj pas iz nekog razloga istripovao da bi bilo dobro preklati komšinicu koja realno nije simpa, ja bih išao u zatvor (u normalnoj državi) a pas bi završio svoje. Zašto? Pa zato što pas nema moć rasuđivanja, naša veza je bazirana na dve stavke - mom poverenju da pas neće rešiti komšinicu čak i ukoliko mu ona dođe u domet i, kao posledica tog poverenja, moje svesno preuzimanje odgovornosti za psa jer ga volim i verujem u njega - dakle ukoliko napravi nešto, ja garantujem svojom slobodom za njega. Pas nije u stanju da donosi racionalne, zakonski opravdive odluke, nije poslovno sposoban i iako je najpametniji pas na svetu, nije moguće da legalno egzistira u društvu bez čipa u uvetu koje njegove grehe do kraja vremena (a ne samo do 14te ili 18te godine) vezuje za moje ime i dušu i telo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

I evo ga:

 

Quote

Nalaže se Ministarstvu pravde i Ministarstvu informisanja i telekomunikacija da u saradnji, u roku od mesec dana, razmotre mogućnost pooštravanja sankcija za nepoštovanje propisanih obaveza pružalaca medijskih usluga, uključujući internet i druge elektronske platforme kao i društvene mreže, u pogledu zabrane programskih sadržaja kojim se ističe i podržava nasilje, kriminalno i drugo nedozvoljeno ponašanje, emitovanje scena brutalnog nasilja i drugih sadržaja koji mogu teško da naškode fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju maloletnika.

 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

 
nadam se da si ovo napisao u ironičnom fontu
Izvini ako sam te razočarao, ali bio sam ozbiljan. Istini za volju, odavno sam bio mlad. Većina vas je ovde godište moje dece...

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno, neprijatelj izvan za ovaj slučaj nisu komšije sa balkana, već zli zapadnjački internet. 
 

Inače, precednik i Ružić su mogli da se potrude juče da ne koriste taj prljavi, zapadnjački trend, da ne koriste anglicizam Copycat već dostojno retorici kažu da se plaše opasnosti - kopiranja zločina. 
 

🙄

  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Izvini ako sam te razočarao, ali bio sam ozbiljan. Istini za volju, odavno sam bio mlad. Većina vas je ovde godište moje dece...

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

 

ne poznajemo se ni online pa da me razočaraš. ja sam verovatno bliži tvom godištu nego većini nas, pa samo predlažem da ne nosimo ružičaste naočare kada sa nostalgijom gledamo na prošlost. jer, bilo je svega, iako se nije eksplicitno desilo ovo. a bez toga svega, nema ni ovog danas.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, uini said:

 

ne poznajemo se ni online pa da me razočaraš. ja sam verovatno bliži tvom godištu nego većini nas, pa samo predlažem da ne nosimo ružičaste naočare kada sa nostalgijom gledamo na prošlost. jer, bilo je svega, iako se nije eksplicitno desilo ovo. a bez toga svega, nema ni ovog danas.

 

Ja bih voleo da vidim neke podatke koji bi, ako je moguce uopste, verodostojno pokazali odnos zločina tamo nekih 70. i 80. godina prošlog veka i danas. Koliko je ta razlika zaista velika a koliko je to samo zato što tada nije bilo moguće tako brzo i naširoko sve objaviti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...