Jump to content

Kladionice: Zabraniti ili?


Sen

Kladionice treba zabraniti?  

33 members have voted

  1. 1. Kladionice treba zabraniti?



Recommended Posts

38 minutes ago, John Terry said:

Imam jedno pitanje kao temu za razmišljanje.

 

Kako gledate na to da ogroman broj reprezentativaca Srbije, da li u košarci ili u drugim sportovima, dakle uzori mladima, masovno reklamiraju bolest modernog doba, kladionice?

 

Ne podrzavam, cak mi je nekako i perverzno, vise bih razumeo mozda cak i alkohol pre da reklamiraju (sto takodje bi bilo nakaradno) jedino gore bi bile cigare imho. 

 

That being said, realnost je ta da velika vecina bira novac ispred morala. 

 

A siguran sam da nije mala kinta u pitanju. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sad oftopičim al jbg, kasno video diskusiju oko kladionica...


Vidim da je Novak imao zanimljivu izjavu tokom USO, koju nisam video da je neko preneo, evo sad čitam na mučenom Danasu.

 

https://www.danas.rs/sport/kod-nas-su-kladionice-na-svakom-cosku-kao-nekad-pekare-novakove-reci-koje-mediji-ne-smeju-da-prenesu/

 

Quote

Novak Đoković, heroj nacije, dočekao je da njegove reči budu ignorisane od strane javnosti Srbiji.

U jednom od svojih monologa, nije pričao o svojim pobedama, nije bio duhovit kao što obično jeste,nije govorio o atmosferi u Njujorku… Govorio je o preozbiljnoj temi.

Pričao je dugo i pametno. Spomenuo je kladionice i državu. Dovoljno da njegove reči ne budu prenesene. Osim na Sport klubu.

 

„Žao mi je što je sport postao biznis kroz kladionice. Kod nas su kladionice na svakom ćošku, kao nekada pekare. Postale su deo života, mnogo ljudi se kladi na sport, stavljaju sebe i finansijsku sigurnost svoje porodice kladeći se na teniski meč ili košarkašku ili fudbalsku utakmicu“, govorio je u dahu Đoković.

 

„Ako se otvori ova tema verovatno će mi reći „Šta ti imaš da pričaš, ti si multimilioner“? Verovatno ću dobiti kritiku, što kao bogataš pričam o tome. Kladionice su na svakoj televiziji, dominantne su, najbrži način da se zaradi novac. Ili se ne vidi problem, ili se zataškava, ignoriše. Država ne radi na tome da to reguliše, da se nađe prihvatljiv model za društvo, omladinu i sport. Moramo da se zapitamo u kakvoj okolini će naša deca rasti. Treba da se priča o tome. Da ne bude tabu tema“.

 

 

Nažalost, ovde sam teamhaos što se tiče realnosti. Jbg, mnogo bitnije sfere društva nemamo ni blizu da su uređene, nije za očekivati da se krene od kladionica. Plus to da su u svakoj pori društva sa parama koje vrte, jelte. 


Dva najveća KK nam imaju kladionice kao sponzore, fudbalska liga nam nosi naziv kladionice, regionalna košarkaška liga nam nosi ime klađe. 

 

I državi bih rekao da nije problem samo u novcu koji od kladionica dobija, ja bih rekao da je jednak ako ne i veći problem za državu što je kladionica ogroman socijalni buffer. Utočište za ljude bez posla ili sa slabijim primanjima, koji tu vide priliku za zaradu ali delom i traćenje vremena i socijalizaciju. Kad god uđem u lokalni mocart, koje god doba dana da je, tu je jebeno uvek ista ekipa 10ak lokalaca. I kapiram da je tako u svakoj klađi. 

 

I to nam je nažalost realnost. I to se neće promeniti baš dugo. Nijedna vlast to nije dirala. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NMX said:

Jbg, mnogo bitnije sfere društva nemamo ni blizu da su uređene, nije za očekivati da se krene od kladionica.

 

To je tacno, ali ono, perfect is the enemy of good. Hajde nesto da se popravi/regulise, cak iako nije najbitnija stvar. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, NMX said:

I to nam je nažalost realnost. I to se neće promeniti baš dugo. Nijedna vlast to nije dirala. 

Albanija je pre nekog vremena zabranila kockanje i nakon što se ceo biznis preselio u ilegalu sad odustaju od tog propisa. Uostalom, evo članka u kom sam to čitao:

https://novaekonomija.rs/vesti-iz-sveta/albanija-ponovo-legalizuje-igre-na-srecu-i-kladjenje

 

S jedne strane, ljudima je potrebno ponuditi smisao u životu i oni će tad manje pažnje posvećivati traženju sreće kroz kocku i posmatraće je kao igru i razonodu. S druge strane, mislim da i mi  kao i okruženje imamo dosta istočnjačke sklonosti ka kocki i prevari sudbine istom, tako da će se teško ona drastično smanjiti.

 

Mogla bi se regulisati dostupnost kladionica klincima i reklamiranje istih, ali s obzirom na to koliko su one postale jake i to če teško ići.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je nerealno da Jokic na primer, koji ce samo od ugovora u karijeri dostici skoro pola milijarde reklamira jebeni Soker. 
 

Rale Milenkovic, nas poznati glumac i veliki opozicionar me je blokirao kada sam mu na Fejsu ostavio komentar “Zasto reklamirate kockarnice i da li mislite da je to moralno?” na neki post gde je nazivao aktuelnu vlast nemorlanom. Srecem ga cesto u Bulevaru, pa jedva cekam da opet naletim na njega, mozda mu i samar udarim.

 

Kockanje je posast, pogotovu u Beogradu gde je na svakih 50ak buvaretina koja sija i mami. Jedina zavisnost koja nema fizicki manifest, za razliku od alkohola, droge i slicnih stvari. 

Edited by Carl Johnson
  • Like 20
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Smrtokapa said:

Time bismo elegantno zaobišli i celu ovu priču o moralu glumaca i sportista.

 

kao što je napisao carl johnson, ja ne mogu da racionalizujem zbog čega bi tačno jokić, bobi marjanović, xy fudbaleri reklamirali tako nešto?

njima je to kao da meni plate 100 ili 1000 dinara, stvarno ne kapiram.

 

neko je napisao kako jokić od tih kladža, piva, guarana i banaka koje reklamira šalje sve u dobrotvorne svrhe;

opet, mislim da tu količinu novca može svojih da pošalje bez da trepne i da se ne kompromituje po kategorijama gde je energy piće otprilike utopijski-pravedan proizvod u odnosu na ostale.

 

kapirao bih da promoviše nešto što je po njegovim uzusima vredno promocije, ovako, jok.

  • Like 17
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uini said:

 

kao što je napisao carl johnson, ja ne mogu da racionalizujem zbog čega bi tačno jokić, bobi marjanović, xy fudbaleri reklamirali tako nešto?

njima je to kao da meni plate 100 ili 1000 dinara, stvarno ne kapiram.

Jeste nelogično, pada mi na pamet jedino da je u pitanju deo nekog većeg dila, ti uradi to, ti to, a ti ćeš Bobi ovu reklamu da snimiš.

 

E sad, šta se tu muti i da li je opet Miško kriv stvarno nemam pojma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, uini said:

da, samo što teško da ima veze sa miškom r, taj širokopojasni hipotetički dil

Naivno od tebe uini, pa valjda znaš da Miško uvek stoji iza svega. :classic_smile:

 

Edit: osim iza Duleta Savića, verujem da je taj platio kladionicama da im snimi reklamu samo da bi naštetio svojoj okolini.

Edited by Smrtokapa
  • Like 1
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

Oh well....


It was announced by Gambling Insider that Denver Nuggets superstar Nikola Jokic has been named a brand ambassador for Superbet. Making a statement on the big announcement, Jokic said the following:

"I am delighted to team up with Superbet, a company renowned for the unique way in which they connect fans across Europe with the thrilling world of sports. Even more, I appreciate the importance given by the company towards responsible gaming and that was one of the key aspects which convinced me to partner up with this amazing brand. I believe that the passion they invest in nurturing sports communities will have a strong impact in the years to come. Together we can build a sustainable future for the Superbet brand, working on long-term plans and discovering new synergies. My partnership with Superbet has been nothing short of fantastic so far, and I can’t wait to create exhilarating moments together for fans in Serbia and beyond.
  • Like 1
  • Ha-ha 4
  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, uini said:

 

kao što je napisao carl johnson, ja ne mogu da racionalizujem zbog čega bi tačno jokić, bobi marjanović, xy fudbaleri reklamirali tako nešto?

njima je to kao da meni plate 100 ili 1000 dinara, stvarno ne kapiram.

 

neko je napisao kako jokić od tih kladža, piva, guarana i banaka koje reklamira šalje sve u dobrotvorne svrhe;

opet, mislim da tu količinu novca može svojih da pošalje bez da trepne i da se ne kompromituje po kategorijama gde je energy piće otprilike utopijski-pravedan proizvod u odnosu na ostale.

 

kapirao bih da promoviše nešto što je po njegovim uzusima vredno promocije, ovako, jok.

Meščini da je to deo širih dilova sa nekim iz njihove okoline (ne Miško - braća, rođaci), ko ima interes u tim kompanijama ili ako im neko od političara učini neku uslugu (tipa dozvole) pa je oni tako vrate.

Link to comment
Share on other sites

Nije tajna da ja igram kladu i mnogi sa foruma to znaju i vide. Smatram da igram kao neki vid hobija..znam da svi tako kažu za sebe,ali se nadam da zaista jeste tako. :lol_2: Takođe,mislim da sam sebe "testirao" dovoljno da mogu da kažem da itekako mogu da se kontrolišem u svakom pogledu. To znači da ne igram sa velikim ulozima,da ne moram stalno biti "u igri", ne povećavam uloge da bih zadržao/uvećao uzbuđenje..tradicionalno pravim pauzu tolom letnjih meseci od igre..definitivno mogu bez klađenja i apsolutno sam za svako moguče ograničavanje ove pošasti..

Međutim,imam dva drugara koji su duboko ugazili u klađenje kao kocku. Jer to što oni rade,kako igraju i kakav odnos omaju prema sportskom klađenju više nije rekreativno klađenje,već kockanje. Zanimljivo je da obojica žive u inostranstvu punu deceniju - jedan u Londonu,drugi u Beču. Ovde su se navukli kao tinejdžeri i nijednom od njih ni deset godina života u inostranstvu i drugačijem socijalnom okruženju nisu ni iskorenili ni promenili ovu naviku. Obojica su na pragu svojih četrdesetih godina ili su lagano zakoračili u njih. Obojica rade napolju sve vreme,imaju porodice.

Drugar u Beču ipak igra racionalnije (ne manje,nego pametnije) pa i uzima neke pare..dok je ovaj iz Londona skoro pa beznadežan slučaj. Jedan od razloga zašto je uopšte i otišao odavde je i bio beg od kocke i problema u koje se uvaljivao zbog nje. Iako on to neće tako da predstavi,to jeste tako..pri tome momak nikada nije išao po kockarnicama,igrao rulete itd. Bukvalno je nemilice trošio samo na klađenje.

Poznajem još par ljudi iz neke moje okoline (jedan bivši kolega sa posla npr) sa vrlo sličnim simptomima bolesti.

Sportsko klađenje nije za svakoga..vrlo lako se prelazi u fazu kockarstva kao bolesti zavisnosti. A posebno nije nešto što je životno neophodno.
 

Edited by Drug Crni
slova
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa generalnim zakljuccima koje ste doneli, ali kocka u Srbiji nije ni na prvih 20 mesta po problemima koje prouzrokuje.

 

Ekstenzivno reklamiranje i romantizacija kocke koje se desava je samo jedan od pokazatelja stanja drustva. Pre 2000. smo isto imali kladionice na svakom cosku, kao sto smo recimo imali i one automate za hvatanje plisanih igracaka, zalagaonice i tako dalje.

 

To se ponovo pojavljuje i sve to zajedno pokazuje gde smo i ko smo.

 

Kladionice u vakuumu nisu problematicne, svuda postoje, treba da postoje, dovoljno edukacije postoji cak i u tim prostim krugovima pajtosa koji ispijaju jedan nes u kladionici i bistre globalnu politiku, znaju oni mahom sve i o marginama za kladjenje i kolika je procentualna zarada kladionice za pojedinacne aparate/rulet, koje su im sanse da dobiju, pa opet je taj jedan dobitak od par desetina hiljada zamaglio sve gubitke koje si imao pre i posle, jer to je jednostavno tako.

 

Da nije kocka, bio bi alkohol, droga, da nije kladionica bila bi kafana ili plocnik ispred prodavnice. I sve to ide zajedno.

 

Treba se vise potruditi da se ogranici pristup maloletnicima, treba staviti reklamiranje kladionica u istu kategoriju kao reklamiranje alkohola i sve to staviti u vreme koje nije prime time, ali to i u drugim zemljama postoji tako da ne verujem da je tu ista moguce promeniti.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barkley#34 said:

Meščini da je to deo širih dilova sa nekim iz njihove okoline (ne Miško - braća, rođaci), ko ima interes u tim kompanijama ili ako im neko od političara učini neku uslugu (tipa dozvole) pa je oni tako vrate.

 

znam majkumu al kapiram da je cela poenta imanja shitload para biti nezavistan, pošto za lagodan život ne mora ni toliko

takođe kapiram da uvek treba namiriti nekoga od rodbine i prijatelja al i dalje mi ne ide u glavu da te toliko zabole

 

nebitno, nije kao da se zgražavam, koliko mi je fascinantno sve to

 

što bi rekao pokojni umetnik simbol

 

https://www.youtube.com/watch?v=AmGVAu9lk6I

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Barkley#34 said:

Možda koncept nezavisnosti shvataju drugačije a ovo im ne smeta da urade jer ih ne zanima ni finansijski ni koji je efekat a učine nekom svom kome je bitno. Ko će ga znati.

 

To svakako djeluje kao najrealnija varijanta. Kao i obično precjenjujemo sportiste i njihovu sposobnost da rezonuju neke stvari. Ja vjerujem da Nikola ovakve stvari radi isključivo kao uslugu nekom Peri/Miki/Žiki kojeg zna od malih nogu, ili ih je povezao neko iz porodice. Novac je tu potpuno nebitan (i skroz mi realno djeluje da taj novac završi kod nekoga kome je zaista potreban), a sam Jokić uopšte i ne kapira kakve dalje implikacije po jedno društvo ima reklamiranje i propagiranje takvih stvari. To naravno nije opravdanje, ali jeste način na koji stvari funkcionišu.

 

Novak je po tom pitanju apsolutno izuzetak, ali i tu imamo drugu stranu medalje. Čim njegov stav o nekoj društvenoj/političkoj temi odstupi od onoga što naše uši žele da čuju, nastupa ono standardno šta on ima tu da pametuje, neka ćuti i prebacuje onu lopticu. Sve u svemu, nikad ugoditi. 🙂 

  • Like 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, McLeod said:

Kladionice u vakuumu nisu problematicne, svuda postoje, treba da postoje


Slažem se sa postom, samo sam hteo da istaknem - ima nešto valjda i u dostupnosti na svakom koraku, bez obzira na internet dostupnost. Ja živim u gradu veličine Niša. Znaš koliko kladionica ima? 
 

4. Četiri.

 

Znaš koliko ima u Nišu?
 

Ja na Google mapama izbrojao 40. Četrdeset. A siguran sam da ima i više. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...