Jump to content

Kladionice: Zabraniti ili?


Sen

Kladionice treba zabraniti?  

33 members have voted

  1. 1. Kladionice treba zabraniti?



Recommended Posts

Svaki treći ili četvrti lokal je kladionica.

Ima ih bukvalno svuda u Srbiji.

Čak i u malim sredinama gde jedva ima nešto malo propalog asfalta možete naći neki Mozzart, Meridian, MaxBet, Soccer, Balkan Bet...

 

Protiv kladionica ni vlast ni opozicija ne govore.

I režimski i opozicioni mediji svakodnevno prenose vesti kako kladionice doniraju medicinsku opremu i finansiraju proširenja kapaciteta u bolnicama, obnavljaju igrališta i sportske terene,  doniraju i pomažu raznim institucijama, ustanovama, školama, dečjim klinikama, sportskim udruženjima, pojedincima...

 

Nz02ZyQ.jpg

 

Ne znam ko su vlasnici svih tih kladionica ali se sa sigurnošću može reći da su to najmoćniji ljudi u Srbiji.

 

Da li ima toliko kaldionica u gradovima drugih država? Ne samo u regionu već u Evropi?

Da li Ljubljana, Budimpešta, Zagreb, Prag, Beč, Cirih... imaju toliko kladionica koliko ima Beograd?

 

Albanija je nedavno rešila taj problem:

 

Quote

Albanija zatvorila 4.300 kladionica

HERk9JO.png

03 Jan 2019

 

Zakon o zabrani kockanja, koji je usvojen prije nekoliko mjeseci, stupio je na snagu u Albaniji, čime je zatvoreno 4.300 kladionica.

Zabrana kockanja ne odnosi se samo na kafiće s kladionicama, već i na online klađenje i kockarnice, koje su se do sada mogle naći i u blizini škola.

Kladionice će sada biti dozvoljene samo u hotelima sa pet zvjezdica, i to van urbanih područja.

U Albaniji je klađenje bilo veliki problem, a statistika pokazuje da je u zemlji s oko 2,8 miliona stanovnika jedan kladioničar na 670 stanovnika.

Albanski premijer Edi Rama bio je pod žestokim pritiskom kladioničarskog lobija, ali je zakon ipak stupio na snagu...

 

NASTAVAK: https://balkans.aljazeera.net/news/balkan/2019/1/3/albanija-zatvorila-4300-kladionica

 

 

Da li je u Srbiji moguće zabraniti kladionice kao što je to urađeno u Albaniji 2019. godine? Ja sam pesimista po tom pitanju, kako zbog korumpiranih političara, tako i zbog utiska da je većina "naroda" za kladionice, i kada bi neko probao da ih zatvori - sve bi mu po spisku... Kladim se da bi taj narod izašao na ulice da brani kladionice.

 

 

Edited by Senn
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Te kladionice su toliko duboko povezane sa podzemljem i sadasnjim rezimom Aleksandra Vucica (koji misli da ce vladati vecno) da izmedju ostalog sluze i kao sredstvo za finansiranje kosarkaskih klubova u Srbiji (vodecih pet klubova je dodavalo ili i dalje ima nazive nekih kladionica u svom nazivu).

 

Naravno da bi normalna vlast morala da suzbije njihovo delovanje i oteza otvaranje njihovih lokala na svakom cosku, ali dok god SNS vedri i oblaci po Srbiji stvari ce postajati sve gore i gore.

 

Ljudi ce biti sve siromasniji, cene sve vece, ocajanje sve prisutnije, time raste i zelja za lakim i brzim begom iz siromastva, a kockanje to nudi. Zapravo i SBB i Telekom na svojim televizijama 24 sata dnevno ispiraju mozak stanovnistvu kako je samo "vazno imati dobar nalog" i svi finansijski problemi ce nestati. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, goldberg said:

da suzbije njihovo delovanje i oteza otvaranje njihovih lokala

 

Ili da jednostavno zabrani, kao npr. u Albaniji?

 

31 minutes ago, goldberg said:

Te kladionice su toliko duboko povezane sa podzemljem i sadasnjim rezimom Aleksandra Vucica  ...

... ali dok god SNS vedri i oblaci po Srbiji stvari ce postajati sve gore i gore.

 

Nažalost, te kladionice su tu mnogo pre SNS-a i Vučića na vlasti, ni opozicija ne sme da ih ozbiljno čačka. Kao što sam već naveo u prethodnom postu - najveći opozicioni mediji svakodnevno izveštavaju o velikim donacijama kladionica, a i inače primaju ogroman novac od istih tih kladionica... tako da ne verujem da će ikada smeti da ozbiljnije pokrenu pitanje zabrane.

 

Btw, još uvek je rano komentarisati rezultate ankete, ali vidim da je neko već glasao "Ne". To me ne iznenađuje (kao što sam već naveo u prethodnom postu), ali mi je poražavajuće.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Senn said:

Btw, još uvek je rano komentarisati rezultate ankete, ali vidim da je neko već glasao "Ne". To me ne iznenađuje (kao što sam već naveo u prethodnom postu), ali mi je poražavajuće.

 

Nisam taj koji je glasao za "NE", ali, u principu, nisam za "laka rešenja", zabraniš nešto i to više ne postoji. Ne ide to tako, zabraniš, prelazi u ilegalu, strogo kontrolisani uslovi poslovanja, da, ali ko kontroliše, kocka izaziva zavisnost, ne znam da li postoji neki podatak, barem realna procena, koliko ima zavisnika od kocke, znam da sam nailazio na procene o broju zavisnika od alkohola, droge, duvana, droga je zabranjena, alkohol i duvan imaju se prodaju sa nekim ograničenjima, zabanjeno reklamiranje, prodaja maloletnicima, ni zabrana ni ograničenje nisu dali baš neke epohalne rezultate. Treba li nabrajati šta je sve zabranjeno a postaje sve masovnije, u koje sve oblasti je ušao kriminal.
Pominjano je i na ovom Forumu, koliko ima kladionica pored škola i šta kaže zakon o tome, kolika mora biti minimalna udaljenost kladionice od škole, pre ćemo zatvarati škole jer su previše blizi kladionice, zatim reklamiranje, zapaža li iko kad gleda reklame onu naznaku, nije za mlađe od 18 godina, i ako zapazi nasmeje se i ide dalje, a mlađe od 18 baš intrigira šta je to što nije za njega.

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Div said:

 

Nisam taj koji je glasao za "NE", ali, u principu, nisam za "laka rešenja", zabraniš nešto i to više ne postoji. Ne ide to tako, zabraniš, prelazi u ilegalu, strogo kontrolisani uslovi poslovanja, da, ali ko kontroliše, kocka izaziva zavisnost, ne znam da li postoji neki podatak, barem realna procena, koliko ima zavisnika od kocke, znam da sam nailazio na procene o broju zavisnika od alkohola, droge, duvana, droga je zabranjena, alkohol i duvan imaju se prodaju sa nekim ograničenjima, zabanjeno reklamiranje, prodaja maloletnicima, ni zabrana ni ograničenje nisu dali baš neke epohalne rezultate. Treba li nabrajati šta je sve zabranjeno a postaje sve masovnije, u koje sve oblasti je ušao kriminal.
Pominjano je i na ovom Forumu, koliko ima kladionica pored škola i šta kaže zakon o tome, kolika mora biti minimalna udaljenost kladionice od škole, pre ćemo zatvarati škole jer su previše blizi kladionice, zatim reklamiranje, zapaža li iko kad gleda reklame onu naznaku, nije za mlađe od 18 godina, i ako zapazi nasmeje se i ide dalje, a mlađe od 18 baš intrigira šta je to što nije za njega.

 

 

Ni u Albaniji nisu 100% zabranjene kladionice: i dalje su dozvoljene ali samo u hotelima sa pet zvezdica, i to van urbanih područja.

Stalno spominjem Albaniju jer je to država iz regiona koja je sličnija Srbiji po pitanju korupcije (i mentalnog sklopa) nego neke druge Evropske države, a koja je uspela da reši to.

 

Mislim da bez takve zabrane nema razlike, tj. nikakve "stroge" regulacije tipa "ne sme blizu škole", "ne smeju mlađi od 18", "ne smeju da se reklamiraju"... ne prave razliku.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne mozes nista da zabranis, ali mozes da regulises.

Npr, zabrana pusenja, ne izdavanje licenci za alkohol u tim objektima, naravno da maloletnici ne bi trebali da imaju pristup i podici tu granicu na 21 godinu, zabrana reklama, zatvoriti prozore, distanca od najmanje kilometar od bilo koje skolske ustanove itd itd.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Amigo said:

Ne mozes nista da zabranis, ali mozes da regulises.

Npr, zabrana pusenja, ne izdavanje licenci za alkohol u tim objektima, naravno da maloletnici ne bi trebali da imaju pristup i podici tu granicu na 21 godinu, zabrana reklama, zatvoriti prozore, distanca od najmanje kilometar od bilo koje skolske ustanove itd itd.

 

Možeš: https://balkans.aljazeera.net/news/balkan/2019/1/3/albanija-zatvorila-4300-kladionica

Mislim, možeš da tumačiš da to nije zabrana... ali, u suštini, jeste.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Senn said:

 

Možeš: https://balkans.aljazeera.net/news/balkan/2019/1/3/albanija-zatvorila-4300-kladionica

Mislim, možeš da tumačiš da to nije zabrana... ali, u suštini, jeste.

 

Kažu da je veliki broj kladionica iz Albanije registrovao svoj online biznis na Kosovu, to je najlakše, najbliže, svakako se može registrovati na mnogim lokacijama, kontrola pristupa tim hotelima sa 5 zvezdica je upitna, verujem i da je to protivzakonito jer vrši diskriminaciju građana, a svaki biznis koji donosi dobar prihod, ako se zabrani prelazi u ilegalu, kriminalizuje se kao u svoje vreme zabrana točenja alkohola u Americi, bio je to veliki generator kriminala čiji se repovi i dalje vuku.

Ja nikada nisam ušao u kladionicu, nekad sam igrao loto i SP, malo se kockao sa društvom, ni blizu zavisnosti, i ne bih žalio da kladionice nestanu, ali već su spomenuti fudbalski klubovi kao legla kriminala, meni ne bi ni oni nedostajali ako se ukinu, i ne samo fudbalski, ukinuti navijačke grupe, pa i političke partije. Ništa od toh zala ne bi nestalo, samo bi se presvuklo, prilagodilo.
Za drastične mere je potrebna besprekorna vlast, a taj uslov nemamo ni blizu.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Div said:

 

Kažu da je veliki broj kladionica iz Albanije registrovao svoj online biznis na Kosovu, to je najlakše, najbliže, svakako se može registrovati na mnogim lokacijama, kontrola pristupa tim hotelima sa 5 zvezdica je upitna, verujem i da je to protivzakonito jer vrši diskriminaciju građana, a svaki biznis koji donosi dobar prihod, ako se zabrani prelazi u ilegalu, kriminalizuje se kao u svoje vreme zabrana točenja alkohola u Americi, bio je to veliki generator kriminala čiji se repovi i dalje vuku.

Ja nikada nisam ušao u kladionicu, nekad sam igrao loto i SP, malo se kockao sa društvom, ni blizu zavisnosti, i ne bih žalio da kladionice nestanu, ali već su spomenuti fudbalski klubovi kao legla kriminala, meni ne bi ni oni nedostajali ako se ukinu, i ne samo fudbalski, ukinuti navijačke grupe, pa i političke partije. Ništa od toh zala ne bi nestalo, samo bi se presvuklo, prilagodilo.
Za drastične mere je potrebna besprekorna vlast, a taj uslov nemamo ni blizu.

 

Slažem se vezano za vlast (drastične mere) kao i za fudbalske klubove (da je malo pameti u ovoj državi, rešila bi se i zvezde i partizana, makar i za siću... mada to je posebna tema), ali nisam siguran da li sam dobro razumeo tvoj stav po pitanju "zabrane":

  • Ti jesi protiv kladionica, ali si protiv "zabranjivanja" jer time se ništa pozitivno ne bi postiglo i samo bi prešle u "ilegalu"?
  • Znači, ne zabranjivati već ih ostaviti da budu tu, na svakom koraku (maltene svaki 3. ili 4. lokal je kladionica u Srbiji), neka ih, neka rade i plaćaju porez. Samo bi trebalo pokušati sa strožijim pravilima (što se tiče udaljenosti od škola itd.) i to je to?

 

 

Edited by Senn
Link to comment
Share on other sites

Ne treba ih zabranjivati jer bi onda ilegalno organizovanje kockanja dozivelo bum, tek tu bi onda bilo korupcije, i neki gambling market share od strane organizovanog kriminala bi se drasticno uvecao. Ali naravno da bi to moralo mnogo strozije, i ne samo to sto se tice udaljenosti od skola i godina onih koji smeju da ulaze u objekat, nego i za mesto i termin reklamiranja. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče kladionica, imam mišljenje slično onome što kaže Div. Tu sam na neki način „kompetentniji” jer sam još od starog foruma poznat kao neko ko ne prati sport, plus što nikada u životu nisam ušao u kladionicu, uplatio LOTO, kupio srećku i slično.

 

Kladionice ne bih vezivao ni za jednu stranku jer su počele da cvetaju još za vreme Đinđića, a od tog vremena su se na vlasti izmenjali i Kurta i Murta. Osim toga, i mnoge druge branše opstaju bez obzira na vlast, bilo da govorimo o pekarama, frizerajima, trgovini ili nečem desetom jer njihove vlasnike sigurno ne zanimaju stanje ljudskih prava gay populacije, Kosovo, ekologija. odnosi sa EU, SAD, RuSSijom ili sa ex-YU, već samo profit.

 

Rasprostranjenost kladionica je čisto ekonomska činjenica, svidelo se to nekome ili ne. Isto važi i za kafiće, frizeraje, pekare, piljare, trafike i sve ostalo. Da je potražnja za knjigama velika, na svakom ćošku bismo imali knjižare i biblioteke, ali to nije slučaj. Možemo i do sutra da ponavljamo da je bolje uložiti XY dinara u knjigu koja se bavi istorijom antičke Grčke ili proizvodnjom meda nego u tikete, što jeste tačno, ali realnost je takva kakva jeste.

 

Svako ima prava da raspolaže sopstvenim novcem onako kako hoće, pa ga može dati na karte za pozorište, pecarošku dozvolu, stručno usavršavanje, večeru u restoranu, kurs jezika, žurku, u humanitarne svrhe ili na nešto deseto. To što će neko radije izgubiti 100 dinara ako promaši rezultat utakmice FK Mladi čobanin : FK Donji Bumbuljekovac nego dati ih za humanitarnu pomoć jeste stvar ličnog izbora i preferenci, kao i domen ličnih sloboda. I ovo zvuči veoma grubo i bezosećajno, ali činjenice su ipak činjenice.

 

Zabrane kladionica u blizini škola su samo jeftin populistički štos, a evo i argumenta – postoje pozorišta, operske kuće, biblioteke ili muzeji u neposrednoj blizini škola, ali nije mi poznato da je lokacija škole znatno uticala na posećivanje pomenutih institucija od strane školske populacije. S druge strane, zakon zabranjuje da maloletnici idu u kladionice, kupuju alkohol ili cigarete, ali to je mrtvo slovo na papiru, za šta odgovornost snosi država. Može kladionica da bude i odmah pored škole, ali ako bi se zakon poštovao, onaj ko primi maloletno lice bi trebalo da plati takvu kaznu da mu se vrti u glavi mesecima. Nije toliki problem to što kladionice postoje, već što se zakon ne sprovodi.

 

Što se tiče ličnog trošenja novca, kao što rekoh, to spada u domen ličnih sloboda. Na bivšem forumu je Šred pisao da najviše knjiga po glavi stanovnika čitaju i kupuju na Islandu, a neko van foruma mi reče da su Finci najveći čitaoci u Evropi. Mrzi me da kopam po istraživanjima, ali pretpostavljam da je među njima mrtva trka. Islanđani žive na vulkanskom ostrvu usred ničega, Finci su takođe okruženi surovom prirodom i obe zemlje su ledare i nepodesne za poljoprivredu. Nešto malo južnije, u zemlji seljaka na brdovitom Balkanu, ima plodnog zemljišta, priroda je izdašnija, a zli komunisti su opismenili nepismene i omogućile siromašnima da dobiju univerzitetsko obrazovanje. Ovi iz severnih ledara su rešili da daju višak novca na knjige, a ovi sa juga na kladionice. Zbog toga ovi sa severa mesečno imaju četvorocifren iznos u evrima, a ovi sa juga trocifren. Iz istog razloga dojučerašnji ribari i lovci na irvase imaju 5G, dok su oni koji su nekada jeli zlatnim viljuškama (dok su ostali jeli ovce u kompletu s vunom) rešili da demonstriraju protiv 5G.

 

Nema u celoj priči ničeg lošeg niti čudnog jer od Darvina se ne može pobeći.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Rasprostranjenost kladionica je čisto ekonomska činjenica, svidelo se to nekome ili ne.

 

Mislim da nije "čisto ekonomska činjenica". Ma koliko god se slagao po pitanju raznih faktora koji utičnu na to da ima toliko kladionica (poput siromaštva, mentalno-obrazovnog stanja i sl.), ipak je to samo deo priče jer je Srbija prema podacima SZO na drugom mestu po broju kladionica po glavi stanovnika. Ne u Evropi nego na svetu.

Ne iznenađuje, ali ubeđen sam da razlozi za to nisu samo siromaštvo i katastrofalno moralno i obrazovno stanje, jer da je tako - onda sigurno ne bismo bili svetski vicešampion. 

Možda bismo delili to mesto sa Albanijom da Rama nije zabranio kladionice (i ponavljam svaki put - svaka mu čast). Ili sa bilo kojom drugom susednom ili nesusednom, balkanskom ili nebalkanskom državom koja je u sličnom ekonomskom stanju.

 

Naravno, slažem se da svako ima prava da raspolaže sopstvenim novcem onako kako hoće.

 

Na kraju krajeva, možda ja grešim. Zato sam i napravio ovaj topic: Da iznesem neka svoja viđenja po tom pitanju (mislim da je jasno da sam za zabranu) i da vidim kakva su razmišljanja onih koji su protiv.

Link to comment
Share on other sites

Poredjenje Srbije i Skandinavije u smislu da se ovi prvi kockaju, a ovi drugi citaju knjige, nije na mestu. U Skandinaviji se cita, ali se i kocka. To je neka vrsta tradicije, nacionalni hobi. Uz to je znacajan izvor prihoda, i legalnih i nelegalnih, ali i drustveni problem u smislu bolesti zavisnosti. 
Precizni statisticari su izracunali da je u Svedskoj u 2022 56% odraslih izmedju 16 i 84 godine igralo neku od kockarskih igara za pare. 18% je to radilo svakog meseca, a od njih dve trecine svake nedelje. U odnosu na vreme pre 2000 to je generalni pad broja onih koji igraju, ali su ulozi znatno veci. 
Ovde se igra uglavnom na netu, sto drzavi znatno otezava kontrolu na tim, ali sta je tu je. Postoji alternativa jer se tiket moze uplatiti u svakoj trafici, a u redje naseljenim krajevima i na benzinskim pumpama ili prodavnicama hrane. Starosna granica je 18 godina, ali provuku se i mladji. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja predlažem da se zabrani alkohol. Takođe izaziva zavisnost, uništava porodice, može da se nabavi bukvalno u svakoj prodavnici, trafici, benzinskoj pumpi, kafiću, restoranu. Ljudi pod dejstvom alkohola izazivaju saobraćajne nesreće u kojima stradaju brojni nevini, ubijaju druge ljude, izazivaju nered, čine razna krivična dela. Sve u svemu, neuporedivo veću štetu društvu čini alkohol, nego kocka. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da, to je ta "zamka" sa bilo kakvim zabranjivanjem: ako biste da zabranite ovo, onda a zašto ne i ono, jer ono je takođe loše ili čak gore... i tako se upada u rupu bez dna. 

Mada, mislim da važi i suprotno: ako su kladionice i alkohol dozvoljeni, onda sasvim opravdano i argumentovano može da se postavi pitanje a zašto nije legalizovana marihuana kao što je u Kaliforniji i Koloradu. Valjda je to manje štetno nego alkohol.

 

Ili, zašto ne legalizovati prostituciju i imati javne kuće svuda kao što imamo kladionice? Bilo bi manje kriminala, bilo bi kontrole, svi bi bili bezbedniji...

Krivog drveta, kerova i kurvi je oduvek bilo. Zašto i to ne ubaciti u "legalne tokove" pa da bude pod kakvom-takvom kontrolom.

 

Možda je meni lako da govorim o zabranjivanju kladionica jer nikada u životu nisam odigrao tiket, niti sam igrao one aparate, tj. nisam zavisnik od kladionice.

Inače, kao što mnogi alkoholičari ne žele da priznaju da su alkoholičari, tako i ovi što su zavisni od kladionica. Naravno da ih znam milion, i svi veliki "sportisti" i stalno prate "sport" jer ga mnogo vole: svaki dan pitaju "šta je uradila Barsa", "iks", "kec"... Baš mnogo vole sport, a to što ponekad svaki drugi dan odigraju neki tiket - to je onako, više iz dosade, iz zezancije. I kada ih pitaš svi su, kada se sve ukupno sabere i oduzme, na "nuli".

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Marko said:

Ne treba ih zabranjivati jer bi onda ilegalno organizovanje kockanja dozivelo bum, tek tu bi onda bilo korupcije, i neki gambling market share od strane organizovanog kriminala bi se drasticno uvecao. Ali naravno da bi to moralo mnogo strozije, i ne samo to sto se tice udaljenosti od skola i godina onih koji smeju da ulaze u objekat, nego i za mesto i termin reklamiranja. 

 

Ovo je i moje mišljenje. A kod tog kockanja često i glave lete. Bolje ovako, problem kod nas je što ma kakav zakon da se donese on se ne sprovodi.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sen said:

 

Mislim da nije "čisto ekonomska činjenica". Ma koliko god se slagao po pitanju raznih faktora koji utičnu na to da ima toliko kladionica (poput siromaštva, mentalno-obrazovnog stanja i sl.), ipak je to samo deo priče jer je Srbija prema podacima SZO na drugom mestu po broju kladionica po glavi stanovnika. Ne u Evropi nego na svetu.

Ne iznenađuje, ali ubeđen sam da razlozi za to nisu samo siromaštvo i katastrofalno moralno i obrazovno stanje, jer da je tako - onda sigurno ne bismo bili svetski vicešampion. 

Možda bismo delili to mesto sa Albanijom da Rama nije zabranio kladionice (i ponavljam svaki put - svaka mu čast). Ili sa bilo kojom drugom susednom ili nesusednom, balkanskom ili nebalkanskom državom koja je u sličnom ekonomskom stanju.

 

Naravno, slažem se da svako ima prava da raspolaže sopstvenim novcem onako kako hoće.

 

Na kraju krajeva, možda ja grešim. Zato sam i napravio ovaj topic: Da iznesem neka svoja viđenja po tom pitanju (mislim da je jasno da sam za zabranu) i da vidim kakva su razmišljanja onih koji su protiv.

 

Meni ovo što pišeš o podacima SZO opet vraća priču na ekonomiju, tj. sa aspekta otvaranja bilo koje firme. Sasvim tačno si spomenuo da „u malim sredinama gde jedva ima nešto malo propalog asfalta” ima kladionica, što sam i lično video. Prolaziš kroz selo u kome ima dve piljare i jedna kafana, infrastruktura onakva kakva si opisao, ali zato šljašti kladionica. Taj koji drži kladionicu je nije otvorio tek tako, već zbog profita. Da je otvorio butik, bioskop ili knjižaru, propao bi dok si rekao keks jer naprosto ne bi imao dovoljno prometa. Iz istog razloga se otvaraju i pekare tamo gde ima dosta potencijalnih kupaca, pa ih zato ima u blizini većih firmi ili škola, u prometnom delu naselja i slično jer nude gotovu hranu koja se lako može poneti, koju mnogi kupuju i na kojoj se može zaraditi.

 

Slažem se da ima još razloga, a pada mi na pamet da ljudi tamo sede, druže se, popiju kafu dok ispunjavaju tikete i slično, pa su na neki način postale i društvena institucija. Naravno, ovo je samo jedan razlog, a siguran sam da ih ima još.

 

2 hours ago, vilhelmina said:

Poredjenje Srbije i Skandinavije u smislu da se ovi prvi kockaju, a ovi drugi citaju knjige, nije na mestu. U Skandinaviji se cita, ali se i kocka. To je neka vrsta tradicije, nacionalni hobi. Uz to je znacajan izvor prihoda, i legalnih i nelegalnih, ali i drustveni problem u smislu bolesti zavisnosti. 
Precizni statisticari su izracunali da je u Svedskoj u 2022 56% odraslih izmedju 16 i 84 godine igralo neku od kockarskih igara za pare. 18% je to radilo svakog meseca, a od njih dve trecine svake nedelje. U odnosu na vreme pre 2000 to je generalni pad broja onih koji igraju, ali su ulozi znatno veci. 
Ovde se igra uglavnom na netu, sto drzavi znatno otezava kontrolu na tim, ali sta je tu je. Postoji alternativa jer se tiket moze uplatiti u svakoj trafici, a u redje naseljenim krajevima i na benzinskim pumpama ili prodavnicama hrane. Starosna granica je 18 godina, ali provuku se i mladji. 

 

Ljudi se kockaju skoro svuda u svetu. U SAD je Las Vegas stekao po tome slavu i dobro zaradio, Evropa ima Monte Karlo, Pariz, London i tako dalje. Imao sam prilike da pre nekoliko godina vidim u Madridu kako Španci čekaju u gustom redu da uplate tikete za neku lutriju. Red je imao tridesetak metara, a bili su zbijeni kao sardine. Osmotrio sam one što čekaju i tu je bilo raznog sveta – ljudi trideseteih godina u sakou i kravati, lepo odevene žene sličnih godina, penzioneri, studenti, radnici... šta god hoćeš. Vole očigledno i Španci kocku. Vole i Britanci da se klade na sve i svašta, vole Nemci, vole Francuzi, Meksikanci, Japanci i ko sve ne. Nego, da se vratimo mi na kladionice pošto je Senn postavio temu o njima, ali i na knjige...

 

Nije sporno da se ljudi u celom svetu klade u novac, ali koliko vidim iz onoga što pišeš, oni to uglavnom rade tako što na brzinu uplate putem interneta ili na uplatnom mestu, a zatim odu i rade nešto drugo, uključujući i čitanje knjiga. Ovde ne mislim bukvalno na to da neko uplati stotinak evra na tiket i da odmah zatim uzme da čita Strindberga, već na druge stvari. Voleo bih da znam da li se u nekom finskom Irvaaskassaba ili islandskim Donjim Ragnarovcima pored Selendrafjörðura kao najveća građevina ističe šljašteći HogarBet dok se okolne kuće raspadaju od snega, a asfalt pamti vreme kada su Tor i Odin bili glavne baje i kada se stvarala Kalevala. Zanima me i da li se u svakom većem naselju nalaze povelike kladionice na razdaljini od nekoliko stotina metara. Ne pitam za trafike ili pumpe, gde se vrše i druge uslužne aktivnosti, nego baš ovo što sam naveo.

 

Da se još jednom i poslednji put vratim na knjige, koje sam uzeo kao poređenje, ili da kažemo metaforu. Nije problem što u okviru jednog društva neko potroši novac na jedan tiket, ručak u restoranu, kriglu piva, kartu za utakmicu ili neko sitno zadovoljstvo tog tipa. Problem jeste kada samo mali deo društva radi na sebi, na sopstvenom obrazovanju i usavršavanju. Zbog toga je jedina seoska ulica kojoj se raspada asfalt i prekrivena je balegom vodi do neokrečene škole sa poljskim WC-om i ganc-nove sređene kladionice. NIje problem što je kladionica nova i sređena kao na filmu, već što je asfalt raspadnut i pun balege i što je škola poslednji put krečena pre pola veka, a deca idu u kukuruz ako hoće u WC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Klotzen said:

 

Ovo je i moje mišljenje. A kod tog kockanja često i glave lete. Bolje ovako, problem kod nas je što ma kakav zakon da se donese on se ne sprovodi.

 

Ovde u NS znam za lokaciju, da kazem paralelogram od otprilike 4x50 metara, gde su sa jedne strane ulice osnovna i srednja skola, a sa druge kladionica i striptiz bar (Koji naravno doubluje i kao bordel koliko sam cuo i video). To je vec previse i iz najpopustljivijeg ugla. Ma koliko da je banana drzava, ovakve stvari su jednostavno previse koje god da je glediste na problematiku...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problem je što su kladionice kocka, a kockanje je bolest zavisnosti, a bolesti zavisnosti su uvek učestalije u sredinama sa niskom socio-ekonomskom moći.

Drugi problem je što kladionice prosečnom Srbinu obećavaju ono što on najviše voli - leba bez motike i to preko noći, sve pod plaštom nekakvog sporta i znanja o sportu. Savršeno maskirana kocka. Isto kao da zamaskiraš kokain u, npr. Coca-Colu... Oh, wait.

Treći problem je što se ovo iznad besomučno reklamira na svakom ćošku u svakom mediju, pa se onome iz prvog pasusa danonoćno obećava ono iz drugog. Bingo!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Eddard said:

Problem je što su kladionice kocka, a kockanje je bolest zavisnosti, a bolesti zavisnosti su uvek učestalije u sredinama sa niskom socio-ekonomskom moći.

Drugi problem je što kladionice prosečnom Srbinu obećavaju ono što on najviše voli - leba bez motike i to preko noći, sve pod plaštom nekakvog sporta i znanja o sportu. Savršeno maskirana kocka. Isto kao da zamaskiraš kokain u, npr. Coca-Colu... Oh, wait.

Treći problem je što se ovo iznad besomučno reklamira na svakom ćošku u svakom mediju, pa se onome iz prvog pasusa danonoćno obećava ono iz drugog. Bingo!


Mislim da ovde gresis. Ne znam kako je u Nemackoj, ali gore sam kratko opisala kako je u Svedskoj. Sad cu da dodam i da tipican kockar ovde ne dolazi iz nizih drustvenih slojeva vec iz srednje klase, dakle to je svensson srednjih godina, obicno porodican covek prosecnih primanja, koji zivi izvan velikih gradova. U imigrantskim naseljima se to nikad nije toliko zapatilo, posebne u etnickim grupama u kojima je kockanje haram.

 

Najvaznije od svega je ipak sledece. Kocka je nesto oko cega se okrecu ogromne pare i nijedna drzava se ne odrice svog dela kolaca. U Svedskoj su najjace firme koje se time bave u drzavnom vlasnistvu ili pod njenom kontrolom (preko vecine u upravnom odboru). Do skoro su imale monopol i bransi, kao i s alkoholom, ali sad su dobrodosli i drugi. Bitno je samo da su licencirani i uredno placaju porez. A svi su jaki kao zemlja, jer su Svedjani ludi za kockom.

 

Moja poenta je sledeca. Gde god da se nadjes u centru Stockholma, dovoljno je da se okrenes oko sebe i videces bar jedan automat s ovakvim znakom:

61052677-7-A83-4333-8-DB6-9-A26-DE82-B2-
To su automati za kladjenje, nekad u radnjama, nekad na ulici. Neki imaju i dodatnu delatnost, pa na njima mozes npr preuzeti karte za koncert koje si platio na netu. Oni su ovde izvor ogromnih prihoda za drzavu, a naravno i za pojedince. U kakvom su tacno dilu, to je vrlo tesko razumeti, ali cinjenica je da se lova, izmedju ostalog, sliva i u budzet, pa zasto bi neko mario? Za razliku od Svedske, u Srbiji je to izvor malih ili nikakvih prihoda za budzet, ali je zato ogroman izvor korupcije.

 

Tu je problem, a ne u kocki kao takvoj. Hazardnim igrama ce se ljudi u vecem delu sveta uvek baviti, i tu pomoci nema. Radi se samo o organizaciji i drzavnoj kontroli. I daleko od toga da mi je drago sto je tako. Ali kad vec jeste, bolje ovako uredno i organizovano kao u Svedskoj, nego na divlje kao u Srbiji.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Bez razmišljanja zabranila, kladionice uništavaju cele porodice i što se mene tiče, u rangu alkoholizma su

Ako može prostitucija da se brani i kažnjava, može i klađenje- s tim da bih ja prostituciju legalizovala.

 

Mi smo licemerno društvo u rangu Zavetnice koja voli majčicu Rusiju, ali vozi merdžu...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jašta. Ne mogu se porediti ovi sa severa kojima je urođena sklonost ka redu i sistematizaciji i klasifikaciji svega, sa nekima koji bi dupe dali da kod njih zauvek ostane haos. Zato su na takvim mestima sve to samo teorije. Zabrani to pa da zapevamo, a ko hoce da se kocka po podrumima, samo napred, ali to je verovatno sitan par procenata najokorelijih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zabrana i da sama po sebi nije glupost, stvorila bi mnogo vise problema nego sto bi resila.

 

Recimo, samo cu vam pomenuti da zbog toga sto je poker u Srbiji prilicno nerazvijen i osim scene sa bas skupim ulaznicama po Beogradu, eventualno Novom Sadu, i dalje je retko da postoje legalne kockarnice sa malim stolovima za plebs.

 

Zbog toga crno trziste buja i ja licno znam za bar pet ekipa koje po Kragujevcu organizuju ilegalni poker, pocev od klinaca od 18-20 godina, pa do matorih konja 50+. A na tim pokerima se svasta desava, jos uvek glava neka nije pala, mada krv jeste, ali verovatno i glava hoce u buducnosti jer organizator garantuje isplatu, stalno se desavaju optuzbe da kuca "krade", igraci se medjusobno sukobljavaju, sto se ne bi desavalo u legalnim kazinima koji imaju svoje obezbedjenje i uvek garantuju isplatu.

 

No, da ne odem suvise u off.

 

Postoji problem kladionica na svakom koraku, koji je u direktnoj vezi sa kulturnom i materijalnom bedom u kojoj se zemlja nalazi. Tako je bilo i devedesetih, posle demokratskih promena je bilo drugacije. Do pre 10-ak godina ("slucajno" se preklapa sa vlascu SNSa) kladionica je bilo, ali mnogo manje nego pre toga i nego sto ih je sad, jedina velika nacionalna kladionica je bio Mocart, Soker je bio nacionalna kladionica ali prilicno jadan i bedan i sve druge kladionice su manje vise bile lokalne.

 

Sa uplivom kontroverznih biznismena bliskih vlastima pocele su da nicu i druge nacionalne kladionice koje su uvezane kao creva, posao cveta po vise osnova i imamo situaciju koju imamo.

 

Potrebno je samo primeniti regulaciju koja vec postoji i postovati propise gde se kladionica/kockarnica moze otvoriti i stanje bi bilo mnogo bolje, jer onda kladionice ne bi bile na svakom koraku, pored skola i ne bi imale eksterijer kao kazina u Las Vegasu.

 

Nista vise nije potrebno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

...pa da stavimo onda heroin na Ideine rafove, petkom mega popust, da crno tržište ne buja...

I zabrana nije glupa, a ja ih ne bih vezivala ni za zemlju ni za partiju.

Sada su dostupne međunarodne kladionice preko običnog telefona.

Ali to ne znači da treba da bujaju iz sakatih razloga zvanih crno tržište i siva zona.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Helena said:

Bez razmišljanja zabranila, kladionice uništavaju cele porodice i što se mene tiče, u rangu alkoholizma su

Ako može prostitucija da se brani i kažnjava, može i klađenje- s tim da bih ja prostituciju legalizovala.

 

Što onda i alkohol ne ubrojiš u tu grupu, ako je u rangu? A jeste. I uništava porodice isto. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...