Jump to content

VN Bahreina 2023, 5. mart


Radoye

Recommended Posts

Zimska pauza je zavrsena, sezona pocinje trkom za VN Bahreina!

 

bahrai10.png

 

Upravo zavrseni testovi samo nedelju dana pred pocetak sezone ne pruzaju previse nade da cemo gledati neku uzbudljivu borbu za pobedu - po svemu sudeci bice ovo laganih 1-2 za Ferstapena i Pereza. No iza njih moze biti vrlo zanimljivo jer za trece mesto na podijumu uz Ferarijev dvojac najozbiljnije konkurise i Fernando Alonso u preporodjenom Aston Martinu. Ostaje da se vidi ko ce i zvanicno da bude zamena povredjenom Alonsovom kolegi Strolu - da li debitant Drugovic ili kako se pominje u glasinama povratnik Fetel pa da cenimo kolika ce pretnja Ferariju biti i drugi Aston. Samo korak iza njih su i Mercedesi - ne dovoljno blizu da direktno pucaju na podijum ali i vise nego dovoljno da ugrabe svaku priliku koju bi im eventualne greske favorita otvorile.

Trka u Bahreinu se vozi od 2004, duzina kruga je 5412m a vozi se na 57 krugova. Rekord staze 1:31.447 postavljen 2005. drzi Pedro DeLaRosa vozeci Meklaren-Mercedes. Rekorder po broju pobeda medju vozacima je Luis Hamilton sa 5 a medju konstruktorima Ferari sa 7. Pobedu od prosle godine brani Sarl Lekler u Ferariju.

Gume:

image.jpg

C1 je nova smesa guma, proslogodisnji C1 je sada C0; ovo bi trebalo da premosti veliki jaz u performansama izmedju nekadasnje dve najtvrdje smese. Kao sto vidimo iz grafike gore, Pireli je odredio C1-C2-C3 kombinaciju s tim da su timovi obavezni da u kvalifikacijama iskoriste jedan set C3 a u trci po jedan C1 i C2. Pa kako vec uspeju da skockaju sebi taktiku pod takvim ogranicenjima.

Satnica: https://www.formula1.com/en/racing/2023/Bahrain.html

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

https://www.racefans.net/2023/03/01/bahrains-main-drs-zone-shortened-for-2023-grand-prix/

 

Quote

The FIA has shorted one of the three DRS zones at the Bahrain International Circuit for this year’s season-opening grand prix.

 

The first DRS zone of the lap between turns three and four and the second one on the straight between turns 10 and 11 remain unchanged. However the longest of the DRS zones on the pit straight has been shortened as its activation point has been repositioned 80 metres further away from the final corner.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa kakve veze to ima, bitno je samo da je pre tačke kočenja? Svašta. Ionako su DRS zone nešto najbolje što su smislili da bi trke bile zanimljive.

 

Inače, jebeš mi mater, tolko sam hteo da se aktiviram oko diskusije za prognoze F1 ove sezone i jebeno zaboravim da pogledam temu sve ovo vreme. 

 

Niste prihvatili ono što je @nlavrnja predložio da se za pogodak u trci daje 2 poena a ako je promašeno za jedno mesto 1 poen?

Edited by John Terry
Link to comment
Share on other sites

Za pocetak sam srecan sto nece da mu rikne auto, prosla godina sa Alipinom je bila bolna. Dalje, nece imati kretena Okona za timskog kolegu (nepotizam za nepotizam, ali sumnjam da cemo gledati scene slicnim onim od prosle godine s Okonom). Siguran sam da ce da se trka i verujem da ce biti najinteresantniji u Bahreinu. Da li ce se to valorizovati - pojma nemam.

 

Btw, mirise na jos jednu smor sezonu... Nadam se da mracim, ali tako deluje. S druge strane, budzice Ameri kult licnosti i praviti od Maksa svetskog mega-cara (sto vozacki jeste), ali uskoro ce ljudi 'provaliti' da je Indi zanimljiviji za gledanje... To mi je nada 🙂

Link to comment
Share on other sites

FP2: 

FqTrqL1XgAEHcHh.jpeg

 

- Alonso "diplomatski" kaze kako pol nije cilj sutra, da ce biti zadovoljni ako s oba bolida udju u Q3
- Hamilton kuka kako Mercedes zaostaje sekundu iza RBR u trimu za trke i kaze da su u vecem zaostatku nego prosle godine u ovo vreme
- Maks kaze da RBR ima problema da "otkljuca" top performanse za kvalifikacije ali da je pun samopouzdanja sto se tice performansi u dugim stintovima...

Link to comment
Share on other sites

Prošle godine u FP2 u Bahreinu, imali smo 5 vozača u 1 sec (i to je Alo bio dosta daleko kao peti). Sad smo imali praktično 14. To je dobar znak da ćemo '24 ili '25 imati neku 2012 like godinu, gde jedno 5-6 timova može da dobije svaku trku.

 

Having said that, nisam očekivao da Mečka nazaduje tokom zime, izgleda da onoliki odliv kadrova ipak uzima danak.

Edited by Brynner
Link to comment
Share on other sites

Mozda nije za ovu temu konkretno ali ovde je aktuelno pa da pitam:

 

Jel kupovao neko nalog za F1TV? Nije skupo, 65 evra godisnja pretplata nakon 7 dana trial perioda.

 

Ali da li se isplati? Ima opcije da se gleda is vozackog ugla koga kod izaberete, ima neki data view ali nista posebno. Kakva su vam iskustva?

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, John Terry said:

Mozda nije za ovu temu konkretno ali ovde je aktuelno pa da pitam:

 

Jel kupovao neko nalog za F1TV? Nije skupo, 65 evra godisnja pretplata nakon 7 dana trial perioda.

 

Ali da li se isplati? Ima opcije da se gleda is vozackog ugla koga kod izaberete, ima neki data view ali nista posebno. Kakva su vam iskustva?

Ja kupovao pre 2 godine i bio zadovoljan. Iskreno samo da ne slusam filozofiju komentatora na SK (znaju ljudi sve bolje od bilo koga na stazi).

Prošle godine budzio neki box da gledam Sky ali mrka kapa bila, tako da razmisljam opet. Prenos na SKY sportu i ovo sto se nudi na nasim prostorima je nebo i zemlja. Imaju saradnika na pit wall-u koji se ukljucuje cim se nesto desava na stazi..., informacija mali milion u toku trke. Ovo kako se F1 prenosi na našim prostorima (čitaj Balkan) je cirkus. 

Ne znam samo da li se može trka gledati unazad, jer me ovi eon-i i tv go razmazili pa poceo vracati trke da gledam.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je baš zabrinjavajuće i pitanje je kako su dozvolili Lansu da se trka ovaj vikend što direkcija trke što njegov tim. Zar ne postoji neko pravilo za koliko sekundi vozač mora sam bez asistencije da napusti bolid?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...