Jump to content

EUROLEAGUE 2022/23


Chaos Is Me

Recommended Posts

Mislim da će trebati 20 u najboljem slučaju 19 pobeda da bi se ušlo u top 8. 

Od prvog Fenera do desete Zvezde 2 pobede razlike , iako to deluje malo u ovom sistemu je prilično jer su neke duže serije pobeda gotovo nemoguće, a lako se upadne u krizu, dovoljna je sitna povreda bitnog igrača i već si van top 8.

Link to comment
Share on other sites

Al trener bez rominga. Neke stvari ljudi ne shvataju. Prvak moze biti samo jedan.

 

 

Da bi EL imala smisla treba da postoji neki average budzet koji bi klubovi imali za plate igraca i trenera.

 

F4 je besmislen, maksimalna tankovanja u celoj sezoni, koja je razlika izmedju prvog i cetvrtog?? Nikakva..

 

Cak i osma pozicija ima vrednost..imas jednu seriju da dobijes i prakticno si uspeo..da ide PO sistem do kraja kidali bi se..

 

O Evrokupu tek da ne pisem.Dodje mu kao lutrija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Milos 3.14 said:

Mislim da će trebati 20 u najboljem slučaju 19 pobeda da bi se ušlo u top 8. 

Od prvog Fenera do desete Zvezde 2 pobede razlike , iako to deluje malo u ovom sistemu je prilično jer su neke duže serije pobeda gotovo nemoguće, a lako se upadne u krizu, dovoljna je sitna povreda bitnog igrača i već si van top 8.

 

H2H ce igrati presudnu ulogu. Moze i sa 18 pobeda.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Profesor said:

 

H2H ce igrati presudnu ulogu. Moze i sa 18 pobeda.

Teško može sa 18 što će se videti na pola sezone kad neke ekipe budu imale 9 pobeda, a budu van plejof mesta. Po meni je 19 minimum za sigurno mesto sve drugo je lutrija pogotovo za Zvezdu koja je gubila sa velikom razlikom, a dobijala sa malom, Partizan je tu već bolji.

Prvih 5 su verovatno učesnici PO , teško je očekivati da u narednih 19 tekmi ne ostvare isti broj pobeda kao do sad.

Oly i Efes verovatno upadaju jer su to odlične ekipe sposobne da više puta vežu po 3-4 pobede što znači da se svi drugi bore za to jedno mesto.

 

Poenta je da se odbrani domaći teren to je 17 pobeda uz 2-3 brejka

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Milos 3.14 said:

Teško može sa 18 što će se videti na pola sezone kad neke ekipe budu imale 9 pobeda, a budu van plejof mesta. Po meni je 19 minimum za sigurno mesto sve drugo je lutrija pogotovo za Zvezdu koja je gubila sa velikom razlikom, a dobijala sa malom, Partizan je tu već bolji.

Prvih 5 su verovatno učesnici PO , teško je očekivati da u narednih 19 tekmi ne ostvare isti broj pobeda kao do sad.

Oly i Efes verovatno upadaju jer su to odlične ekipe sposobne da više puta vežu po 3-4 pobede što znači da se svi drugi bore za to jedno mesto.

 

Poenta je da se odbrani domaći teren to je 17 pobeda uz 2-3 brejka

Ovo nema mnogo veze , jer ce medjusobni susreti odlucivati. 

Ja sad stvarno nemam predstavu ko ce u TOP 8, sve se mnogo bro menja, 2-3 poraza i ide se iz TOP 8. Licno, sem Reala i Barse za nikog drugog nekako ne mogu da budem sigurnan. Uzmimo Oli za primer, ako ga Radonja kresne sledece kolo, dolazi do granicne pozicije. Fener vezao 4 poraza u 5 utakmica, Monako ispustio +17 u Milanu, stvarno je sve moguce.  Mozda su za sad Alba, Bajern  Asvel i mozda Virtus  jedini  po meni koji stvarno tesko mogu u TOP 8 

Link to comment
Share on other sites

Do sada u sezoni (15 kola, 135 utakmica) domaćin je ostavrio 80, a gost 55 pobeda. Uspešnost domaćina je nešto malo ispod 60%. Ne znam kako je bilo prethodnih godina, ali meni 6 od 10 dobijenih kod kuće ne deluje kao jasna prednost domaće ekipe. Da li će se trend u preostalih 19 kola promeniti do te mere da se drastično poveća procenat pobeda domaćina, videćemo, ali deluje da će povećanje, ako ga bude, biti minimalno i ići u korist onoga što svi vide - da je EL ove godine bez jasnih i izrazitih favorita po ostvarenom skoru. Po budžetu i imenima, iskustvu i kvalietetu favorita naravno ima, ali izgleda da su povrede nosilaca, pa i nekih igrača ispod tog renomea, mnogo veći faktor od domaćeg parketa i publike.

 

Mi ne bi bili Srbi da ne zapržimo dobro čorbu gde god se pojavimo, pa su tako pre svih Partuzan i Zvezda povukli u svoje rostere solidan EL kvalitet igrača koji je mogao da se odlije na dežurne favorite i evropske powerhouse. Recimo da su se naša dva tima etablirala kao srednja ili viša srednja klasa Evrolige i da mogu pomrsiti račune konkurentima za plasman u Top8. Ovo izjednačavanje kvaliteta timova koji igraju EL je očiglednije nego svih prethodnih godina, što se odražava i na tabelu, u smilu da je razlika u broju pobeda između prvog i pretposlednjeg tima samo 5.

 

Gledajući tu tabelu i ostale fakotore koje sam naveo iznad, meni se čini da su Fener, Real, Barsa, Monako, Oly i Efes najbliži krajnjem cilju ligaškog dela - plasmanu u plejof. Za preostala 2 mesta boriće se bar 7 timova (Baskonia, Makabi, Žalgiris, Zvezda, Valensia, Partizan i Armani), dok male šanse imaju PAO, Virtus, Asvel, Bajern i Alba. Redosled timova sam dao po trenutnom plasmanu istih, ne po nekoj predikciji verovatnoće za plasman.

 

Što se tiče broja pobeda potrebnih za to osmo mesto, mislim da će on biti u rasponu od 19 do 21. Ako se ovaj trend da svako svakog dobija nevezano za domaćinstva ipak nastavi do kraja sezone, onda se broj potrebnih pobeda može spustiti i na 18, uz najpovoljniji H2H odnos ili skor u nekom krugu ili krugovima izjednačenih timova.

Link to comment
Share on other sites

Iako je to već izlizana floskula, meni Evroliga deluje stvarno nikad jače i neizvesnije. Videćemo da li će se tako završiti ili će opet "dežurni krivci" na F4. 

 

Najtanji kvalitet imaju Alba (koja je igrala sjajno dok ih nisu malo iskautirali, ali oni jednostavno nemaju neki kvalitet), Žalgiris koji igra dobro i ima jak domaći teren plus su za razliku od Albe veoma čvrsta ekipa i Asvel koji ima sjajne timske fizikalije i jednog genijalca u Nandu. Mnogi će reći za Bajern da je slaba ekipa, mada oni nisu odigrali još ni jednu utakmicu kompletni, uvek im fali bar 3-4 igrača.

 

Zvezda i Partizan više nisu donji dom. Zvezda sada ima jedan moćan bekovski trio koji je bukvalno u rangu onoga što imaju Efes ili Barsa. Partizan ima ogroman kvalitet u prvoj petorci, kao što rekoh nakon utakmice u Istanbulu, gledam i ne verujem, petorke (dok je Wilbekin na klupi):

 

Exum > Calathes

Punter > Gudurić

Nunnally > Hayes

LeDay > Pierre

Lessort > Jekiri ili Booker, svejedno

 

Ko je tu favorit? Tačno je da Zvezda i Partizan imaju i dosta igrača ispod EL renomea ali kod Zvezde se tačno zna šta oni rade, a kod Partizana takvi ni ne igraju više nego što moraju tek da nosioci ne pocrkaju.

 

Ovakva situacija je do ove sezone bila nezamisliva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/24/2022 at 2:07 PM, madafaka73 said:

Do sada u sezoni (15 kola, 135 utakmica) domaćin je ostavrio 80, a gost 55 pobeda. Uspešnost domaćina je nešto malo ispod 60%. Ne znam kako je bilo prethodnih godina, ali meni 6 od 10 dobijenih kod kuće ne deluje kao jasna prednost domaće ekipe. Da li će se trend u preostalih 19 kola promeniti do te mere da se drastično poveća procenat pobeda domaćina, videćemo, ali deluje da će povećanje, ako ga bude, biti minimalno i ići u korist onoga što svi vide - da je EL ove godine bez jasnih i izrazitih favorita po ostvarenom skoru. Po budžetu i imenima, iskustvu i kvalietetu favorita naravno ima, ali izgleda da su povrede nosilaca, pa i nekih igrača ispod tog renomea, mnogo veći faktor od domaćeg parketa i publike.

 

Mi ne bi bili Srbi da ne zapržimo dobro čorbu gde god se pojavimo, pa su tako pre svih Partuzan i Zvezda povukli u svoje rostere solidan EL kvalitet igrača koji je mogao da se odlije na dežurne favorite i evropske powerhouse. Recimo da su se naša dva tima etablirala kao srednja ili viša srednja klasa Evrolige i da mogu pomrsiti račune konkurentima za plasman u Top8. Ovo izjednačavanje kvaliteta timova koji igraju EL je očiglednije nego svih prethodnih godina, što se odražava i na tabelu, u smilu da je razlika u broju pobeda između prvog i pretposlednjeg tima samo 5.

 

Gledajući tu tabelu i ostale fakotore koje sam naveo iznad, meni se čini da su Fener, Real, Barsa, Monako, Oly i Efes najbliži krajnjem cilju ligaškog dela - plasmanu u plejof. Za preostala 2 mesta boriće se bar 7 timova (Baskonia, Makabi, Žalgiris, Zvezda, Valensia, Partizan i Armani), dok male šanse imaju PAO, Virtus, Asvel, Bajern i Alba. Redosled timova sam dao po trenutnom plasmanu istih, ne po nekoj predikciji verovatnoće za plasman.

 

Što se tiče broja pobeda potrebnih za to osmo mesto, mislim da će on biti u rasponu od 19 do 21. Ako se ovaj trend da svako svakog dobija nevezano za domaćinstva ipak nastavi do kraja sezone, onda se broj potrebnih pobeda može spustiti i na 18, uz najpovoljniji H2H odnos ili skor u nekom krugu ili krugovima izjednačenih timova.

Posledica ove ujednačenosti je da su 2 pobede više veliki kapital, zato mislim da su prvih pet skoro sigurni osim ako bude nekih velikih problema sa povredama.

Ovo potenciram pre svega zbog Baskonije koja je po kvalitetu granični PO tim, ali dobila je većinu konkurenata lepom razlikom ili ima dosta više pobeda. Što znači da ima 3-4 pobede više od većine, a to se teško stiže u ovoj EL.

Ako Efes nastavi promenljivo onda su 2 mesta za top osam otvorena, u svakom drugom slučaju jedno.

Druga posledica ovako ujednačene EL je što će PO biti zanimljiv 

Link to comment
Share on other sites

Apropo price iznad ne treba zaboraviti da Alba od pocetka sezone igra bez Eriksena koji im je bio najbolji skorer prethodne 2 sezone i to sa vrhunskim procentima iz igre, kao i da kao i Bajern su konstantno igrali bez 2-3-4 igraca od cega su mahom bili nosioci. Alba sa najmanjim budzetom ima 19 registrovanih igraca za Evroligu, posto izgleda da neki misle da ako imas vise igraca imas veci budzet, Alba ima najmanji.

 

Na papiru i ta Alba kada pogledas citav roster ima dosta jaci roster nego neki najbolji rosteri iz Evrokupa tipa Venecija, Huventud, Bursa, Gran Kanarija, Turk Telekom...

 

Ja ne bi iskljucio da kompletna Alba u nekom trenutku se popne par pozicija iznad do kraja i ne budu ubedljivo poslednji. Isto sam pisao za Armani ranije i evo oni vezase dve pobede samo na Berona a kamoli kad im se vrate i Silds, Pengos i Datome sto bi trebalo da se desi tokom Januara a ima jos dosta da se igra. Ne bi otpisao Armani da dobace do 8. mesta.

 

Zvezda je prosle godine od 14. mesta sa 5 vezanih pobeda i to je bilo u Februaru mesecu tek, dobacila da za 2 ili 3 kola pred kraj je bila i na deobi 8. mesta a zatim zavrsila kao 11.

 

Sve je otvoreno i sve je moguce, svaka prethodna sezona je pokazala vise iznenadjenja pocevsi od 16-17 sezona i od kad je ovog formata gde je Radonjic vezao 7 pobeda(i to su skoro sve bile protiv top8 timova) i kos razlika ga delila od top8 cak ne ni cela pobeda ili jos ludje kad je Zalgiris naredne sezone nakon 1-9 skora u prvoj trecini sezone dobacio do fajnal fora. Primera ima dosta, tako da bih ja sacekao sa projekcijama jos tabele jos i ko je sigurno top8 kao i ko je sigurno u par poslednjih.

 

Ocigledno su za sada najgore prosli timovi sa najvise povredjenih najboljih igraca a to su Armani, Bajern i Alba.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/24/2022 at 2:07 PM, madafaka73 said:

Mi ne bi bili Srbi da ne zapržimo dobro čorbu gde god se pojavimo, pa su tako pre svih Partuzan i Zvezda povukli u svoje rostere solidan EL kvalitet igrača koji je mogao da se odlije na dežurne favorite i evropske powerhouse. Recimo da su se naša dva tima etablirala kao srednja ili viša srednja klasa Evrolige i da mogu pomrsiti račune konkurentima za plasman u Top8. Ovo izjednačavanje kvaliteta timova koji igraju EL je očiglednije nego svih prethodnih godina, što se odražava i na tabelu, u smilu da je razlika u broju pobeda između prvog i pretposlednjeg tima samo 5.

 

Ja se ovim ne bih hvalio - to kao da kazes da smo jedini u Evropi koji imamo jednopartijski rezim (dobro, tu su Belorusija i Rusija) i medju retkima u Evropi sa glavnim gradom koji nema izgradjen metro.

 

U ovom slucaju Srbija je bukvalno jedina zemlja koja daje milione evra profesionalnim kosarkaskim klubovima i to ne zato sto su i sa mnogo manjim sredstvima sjajno funkcionisali ili zato sto promovisu nove mlade igrace svake sezone. Bas se pitam sto se neko drugi ne seti takvog principa (hint: mozda zato sto niko nije toliko pobudalio).

 

Da ima neke pravde u EL (ili kosmickog koncepta zvanog karma, koliko god to zvucilo suludo) ta dva kluba bi zavrsila na 9. i 10. mestu na tabeli izjednaceni sa 7. i 8. i izvisili bi zbog medjusobnog skora.

 

Mislim, proslo kolo je bilo bukvalno kao neki los SF film koji je smesten u paralelnom univerzumu - TOP 6 ekipe po budzetu u EL i po tabeli se svojski trude da iscupaju pobede protiv dua fantastika iz siromasne drzave iz siromasnog regiona. Pritom oba kluba koja su "senzacionalno" pobedila u gostima nemaju bukvalno nijednog svog mladog igraca, iz njihove skole, sve je ili kupljeno ili placeno paprenim novcem. Kao da gledamo Maccabi i Baskoniu u svojim najboljim danima.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Prijatelju, kako ti vise ne dosadi, aman...

Osim Zalgirisa, i gle čuda, Zvezde,  sto nekako nikako ne primecujes, sve ekipe u EL su do daske popunjene strancima, a one vrhunske neretko imaju i po 6-7-8 izuzetno placenih igraca. I ti bi onda, medju te vukove, poslao verovatno deciji vrtic iz donje prislonice da se "takmici", jedino je pitanje zarad cega? Da ovi ozbiljni timovi imaju nad kime da se izivljavaju.

E sad, ne bih ja nesto mnogo obracao paznju na ovu tvoju agendu, jer je, vazda kao i sve agende, dosadna, pa covek jednostavno prestane da se mlati sa glupostima da konstantno ne zaobilazis cinjenicu da je Zvezdin tim procentualno najvise popunjen domacim igracima, na sta cesto i sama  EL ukazuje, a kako vreme odmice, doprinos tih igraca u pobedama je sve veci.

Aman, teraj ti svoje, al ne moras bas toliko ocigledno da lupetas.

Edited by drako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, drako said:

Prijatelju, kako ti vise ne dosadi, aman...

Osim Zalgirisa, i gle čuda, Zvezde,  sto nekako nikako ne primecujes, sve ekipe u EL su do daske popunjene strancima, a one vrhunske neretko imaju i po 6-7-8 izuzetno placenih igraca.

 

Vi imate 6 stranaca u ekipi. 

Link to comment
Share on other sites

Znam ja vrlo dobro koliko imamo stranaca, ali isto tako znam da se desava da nam je na parketu cesto petorka sastavljena od iskljucivo domacih igraca, ili 4 domaca i 1 stranac, s cime se, verujem, ne moze pohvaliti ni jedna ekipa u EL. I to se ne desava u nekom garbage vremenu, vec i dok je utakmica aktivna.

Zato sam ovo gore i pisao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@drakoNebojsa, ti li si?

 

Kako da ti kazem - potpuno je nebitno da li imas strane ili domace igrace, bitno je da koliko igraci imaju EL iskustva, kakav CV do sada i koliko kostaju. Eno, Cedevita je u jednom trenutku imala osam stranaca (ona sezona sa Alonsom), pa nesto ne vidim da neko tvrdi da su imali najveci budzet ikada.

 

Takodje, koliko stranaca to ima Alba koju si zaboravio pa ne moze da se poredi kada se prica o budzetu sa KKCZ. Dakle, kada se govori o domacim igracima, pricamo recimo o Guduricu - druga profi sezona, Simonu - druga ozbiljna sezona, Dangubi/Lazi - do tada nista van KKCZ, Bjelici - najskuplji igrac na zalasku karijere, Kuzmicu - cepanici iz PAO, Jovicu - druga ozbiljna sezona, Mitrovicu i to je to.

 

E, ali sada imamo domace igrace u vidu Nemanje "milion evra" Nedovica, Ivanovica koji je dosao iz evroligaske Buducnosti, Dobrica koji je citavu karijeru tu, Markovica koji ima EL i EC iskustvo i kosta. I na sve to jos cetvoricu direktno iz EL ili NBA pristiglih stranaca i cak jos osmoricu domacih igraca.

 

Uporedi to sa Zalgirisom - stranci su Smits koji je dosao iz Barce, Cavanaugh koji je dosao iz Albe, Evans koji je sutnut iz Maccabija, Hayes koji je pre toga igrao EC. Domaci igraci su Lekavicius, Ulanovas i Brazdeikis koji mogu nesto da ponude na EL nivou, ostalo su litvanska liga igraci poput Dimse, Butkeviciusa, Birutisa.

 

Mislim, bukvalno mi ponavljas Nebojsinu pricu sa njegove konferencije kao da smo u nekoj sekti pa da se drzimo svi iste price na oltaru odbrane kluba, a prilicno je ocigledno da je ove sezone KKCZ mnogo bliza raznim Armanijima nego Zalgirisu. Kao i KKP.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, drako said:

Znam ja vrlo dobro koliko imamo stranaca, ali isto tako znam da se desava da nam je na parketu cesto petorka sastavljena od iskljucivo domacih igraca, ili 4 domaca i 1 stranac, s cime se, verujem, ne moze pohvaliti ni jedna ekipa u EL. I to se ne desava u nekom garbage vremenu, vec i dok je utakmica aktivna.

Zato sam ovo gore i pisao.

 

Pa ono, kakve koristi to kosarka u Srbiji ima od petorke Markovic - Nedovic - Dobric - Bentil - Mitrovic/Kuzmic? Eto, cetvorica igraca od kojih su svi seniorski igraci sa ogromnim iskustvom, velikim ugovorima. Nijedan od njih nije igrac kojeg je KKCZ lansirala pre godinu ili dve.

 

No, cak to na stranu, nijedan igrac u 12 u KKCZ nije neki novi mladi igrac koji ce u tom klubu postati novi reprezentativni bek, novi plej, novi centar, novo krilo. Sve igraci preko 26 godina osim Ilica koji uopste ne igra i Petruseva koji je nesto kao Smailagic - jedan od najvecih talenata na svojoj poziciji koji bi se probio i bez KKCZ ili KKP.

 

Ulaganje ima smisla kada ti je kao Zalgirisu svake sezone u 12 bar jedan (a u 15 bar cetvorica) zelenih junosa sa nikakvim seniorskim iskustvom. Kao sto Radonja nije mogao ovako da se bahati, pa je zato imao Guduru, Rebu i Teju. I tako svake sezone 11 profi igraca (i to ne Vildoze i Punteri, za to nema para), nego nesto tipa Zalgirisa ili Buducnosti (niko nije dosao direktno iz EL u KKB u sezoni 2018/19) uz trojicu cetvoricu zelenih i neiskusnih.

 

Mislim, super ste se setili, hajde da Kalinu i Nedu racunamo kao na domace igrace pa da masemo njima kao "nemamo veliki budzet jer nemamo strance".

Edited by goldberg
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...