Jump to content

Srbija 2022 AD - Šta mislite o usvajanju dece u istopolnim brakovima?


Helmet

Recommended Posts

4 hours ago, Mama_mia said:

 

Pa jeste, jer brakovi su disfunkcionalni™️ bez ljudi :wink2:

 

 

Boga ti, ja sam sada ozbiljno zakljucio  da smo mi  nefunkcionalna porodica i to  po drzavnim standardima, ne samo forumsko/srBskim. Prvo, vencali smo se kada su deca vec krenula u skolu, razilazili se nekoliko puta, da nas je analizirala neka agencija za usvajanje, garant ne bi bili odobreni. Nekako  odgajismo dvoje, zavrsise fakultete, sto se kaze, prezivese i oni i mi.:classic_smile:

Nego kako stoji sa 3+ brakovima? Jesu li oni funkcionalni ili nisu? Kod mormona normalna stvar da dete ima vise mama, kao sto je Mehmed imao majka Maru.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

@DameTime

 

Problem je u tome što sašin upad na temu izgleda kao onaj "prove me wrong" meme, koji kaže - porodice sa jednim roditeljem, kao i one sa istopolnim roditeljima su nefunkcionalne - prove me wrong. 

 

Pri tome, on se nije potrudio da svoje mišljenje, koje je takvo kakvo je, potkrepi nečim, nekim naučnim stavovima, istraživanjima i sl. Već ga je samo lupio na sto i tražio dokaze da to nije tako. E sad ja treba sa tim da raspravljam. Neću. Nije fer. 

 

A pazi sad - nije me mrzelo juče da izdvojim vreme i pretražim Pubmed da vidim šta kažu studije o deci iz istopolnih brakova. I, ne lezi vraže, imao je saša dosta materijala tamo da nađe da njime potvrdi svoje tvrdnje, jer ima mnogo studija koje pokazuju da postoje određene posledice po psihički, emotivni, kognitivni i drugi razvoj takve dece. Kao što postoji i pregršt studija koje pokazuju da nema razlike među decom iz istopolnih i "normalnih" brakova. Ja sam mogao da ih (ove druge) predočim na temi I krenuo sam da i pišem post, ali sam shvatio da bi to bio klasičan cherry picking, pa sam odustao. A nemam ni vremena ni stručnost da ulazim u metodologije pojedinih studija da bih sam izvukao zaključak koje od njih su faulty, a koje ne i šta je istina, ako je uopšte i ima. Šta više, nakon čitanja nekih, nisam više ni siguran u to da saša delimično nije u pravu, jer izgleda da ni nauka nije dala konačan sud u tom pogledu. Bar prema onome što sam ja na brzinu pronašao. 

 

I to je osnova od koje je on morao da pođe, a ne da opali neku tvrdnju koja je u današnje vreme poprilično kontroverzna, i da očekuje da će neko sad da se bakće i da je pobija. Tako se ne vodi diskusija i poptuno je očekivano što je dobio reakcije kakve je dobio. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Taman sam htjela napisati-pitala sam prosto i jednostavno, da li ste da homo parovi usvajaju decu, a stigli do (dis)funkcionalnosti i ostalih stvari.

 

Svi navedeni primjeri kontra usvajanja su zapravo tehnikalije i/ili situacije koje se redovno javljaju u strejt porodicama.

To je ipak bolje nego što sam očekivala.

Žao mi je samo ljudi koji su se osetili povređeni nekakvom disfunkcionalnošću.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jurgen said:

Ali sustinsko pitanje uopste nije da li je deci "bolje" u tradicionalnom braku ili u istopolnom. Pravo pitanje je da li je deci bolje u domu ili u bilo kakvoj porodici koja vodi racuna o njima?

 

 

 

To jeste jedno od sustinskih pitanja, ali postoje jos neka, ne manje sustinska:  Da li je djeci koja vec zive sa dva istopolna roditelja bolje ukoliko ih i formalno usvoji  partner njihovog bioloskog roditelja  - osoba koja im je po svemu, osim po zakonu najblizi clan porodice?

 

 

 

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

@DameTime

 

Problem je u tome što sašin upad na temu izgleda kao onaj "prove me wrong" meme, koji kaže - porodice sa jednim roditeljem, kao i one sa istopolnim roditeljima su nefunkcionalne - prove me wrong. 

 

Pri tome, on se nije potrudio da svoje mišljenje, koje je takvo kakvo je, potkrepi nečim, nekim naučnim stavovima, istraživanjima i sl. Već ga je samo lupio na sto i tražio dokaze da to nije tako. E sad ja treba sa tim da raspravljam. Neću. Nije fer. 

 

A pazi sad - nije me mrzelo juče da izdvojim vreme i pretražim Pubmed da vidim šta kažu studije o deci iz istopolnih brakova. I, ne lezi vraže, imao je saša dosta materijala tamo da nađe da njime potvrdi svoje tvrdnje, jer ima mnogo studija koje pokazuju da postoje određene posledice po psihički, emotivni, kognitivni i drugi razvoj takve dece. Kao što postoji i pregršt studija koje pokazuju da nema razlike među decom iz istopolnih i "normalnih" brakova. Ja sam mogao da ih (ove druge) predočim na temi I krenuo sam da i pišem post, ali sam shvatio da bi to bio klasičan cherry picking, pa sam odustao. A nemam ni vremena ni stručnost da ulazim u metodologije pojedinih studija da bih sam izvukao zaključak koje od njih su faulty, a koje ne i šta je istina, ako je uopšte i ima. Šta više, nakon čitanja nekih, nisam više ni siguran u to da saša delimično nije u pravu, jer izgleda da ni nauka nije dala konačan sud u tom pogledu. Bar prema onome što sam ja na brzinu pronašao. 

 

I to je osnova od koje je on morao da pođe, a ne da opali neku tvrdnju koja je u današnje vreme poprilično kontroverzna, i da očekuje da će neko sad da se bakće i da je pobija. Tako se ne vodi diskusija i poptuno je očekivano što je dobio reakcije kakve je dobio. 

 

Eno stavila sam ja neku studio koju je radio University of Melbourne gde kaze da unutar same porodice kod istopolnih brakova ne dolazi do ikakvog poremecaja u odrastanju, naprotiv ta deca zbog podele rada rastu u odgovornije osobe, ali je spoljni faktor (skola, drustvo, radno mesto... ) taj koji zbog predrasuda utice na njihovo odrastanje. 

 

To je danas kontraverznije nego sto je bilo pre 20 godina, jer se mnoge drzave okrecu nacionalizmu u sprezi sa verom i to je teg napretka civilizacije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa baš u bilo kakvoj porodici je diskutabilno da li je bolje. Ima poridica i "porodica" . I moram jednu stvar da istaknem onako moj utisak uopšte iz dosadasnjeg zivota je da 99% roditelja smatra da je pravilno vaspitavalo decu a da se barem 50% te dece baš i ne slaže s'tim. Naravno ovo važi za ove naše prostore.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Perkos2 said:

Pa baš u bilo kakvoj porodici je diskutabilno da li je bolje. Ima poridica i "porodica" . I moram jednu stvar da istaknem onako moj utisak uopšte iz dosadasnjeg zivota je da 99% roditelja smatra da je pravilno vaspitavalo decu a da se barem 50% te dece baš i ne slaže s'tim. Naravno ovo važi za ove naše prostore.

 

Ovo si u pravu. Ima porodica i "porodica"... svakako se ne odnosi na pol roditelja u tim porodicama. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Baby said:

 

Eno stavila sam ja neku studio koju je radio University of Melbourne gde kaze da unutar same porodice kod istopolnih brakova ne dolazi do ikakvog poremecaja u odrastanju, naprotiv ta deca zbog podele rada rastu u odgovornije osobe, ali je spoljni faktor (skola, drustvo, radno mesto... ) taj koji zbog predrasuda utice na njihovo odrastanje. 

 

To je danas kontraverznije nego sto je bilo pre 20 godina, jer se mnoge drzave okrecu nacionalizmu u sprezi sa verom i to je teg napretka civilizacije. 

 

Ova tema je i nastala zbog banovanja forumaša koji je izneo mišljenje da bi u Srbiji okruženje bilo problem, čak je suzio, izdvojio je svoj grad za koji smatra da je konzervativniji i od ostatka, barem većeg dela, Srbije, a naslov teme, slučajno ili namerno, je malo dvosmislen, šta mislimo o usvajanju dece od strane istopolnih partnere u Srbiji 2022 ili šta Srbija 2022 misli o takvom usvajanju uopšte, bilo gde.

Sada vidimo atmosferu u Srbiji oko održavanja Europrajda, koliko se galame diglo, ko se sve i kako okomio na gej zajednicu, može se samo zamisliti kako bi se osećalo jedno dete od 10-12 godina koje je usvojeno od istopolnih roditelja, kad shvati da većina smatra da to nije normalno, kad vidi koliko ima agresije prema gej populaciji i da i ono samo nije fizički bezbedno, da država kaže da ne može da obezbedi mir na ulici i fizičku sigurnost njegovih roditelja. Život u produženom strahu ne može da ne ostavi posledice na razvoj deteta.

Uvek može da se nađe primer i porodice u kojoj dete živi sa biološkim roditeljima i pati, čak da možemo zaključiti da je bolje da odrasta u domu, iako neko pomenu da je bolja bilo kakva porodica nego dom. 

Domovi su su sistemu socijalne zaštite, istom u kojem se nalaze i centri za socijalni rad koji imaju presudnu reč u odabiru usvojitelja, pa malo apsurdno zvuči da će detetu biti bolje u bilo kakvoj porodici nego domu kad ga iz tog doma u porodicu smešta isti sistem.

Šire gledano, u istom sistemu su i škole i predškolske ustanove, i policija i pravosuđe, sve su to instrumenti države koja ne želi da zaštiti svoje građane i njihove goste samo zato što se zalažu za jednaka prava svih, u konkretnom slučaju homoseksualaca, a isto bi se događalo i sa drugim manjinskim grupacijama koje bi najavile protest za poštovanje svojih prava.

 

Saša je u svojim postovima insistirao na funkcionalnosti porodice na neki način je poistovećujući sa potrebom da dete u porodici stekne određene modele ponašanja, mesta polova u društvu, ja bih rekao i drugu stranu, dete dobija podršku, zaštitu, ljubav (govorim o poželjnom modelu), trudi se da svojim ponašanjem ostvari što čvršću vezu, ali donekle, isto tako prve sukobe mišljenja i stavova dete ima sa roditeljima, kada bi se isti modeli prenosili generacijama ne bi bilo napretka, napredak se zasniva na neprihvatanju, odbacivanju, modela, pravila, predrasuda.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Div said:

 

Ova tema je i nastala zbog banovanja forumaša koji je izneo mišljenje da bi u Srbiji okruženje bilo problem, čak je suzio, izdvojio je svoj grad za koji smatra da je konzervativniji i od ostatka, barem većeg dela, Srbije, a naslov teme, slučajno ili namerno, je malo dvosmislen, šta mislimo o usvajanju dece od strane istopolnih partnere u Srbiji 2022 ili šta Srbija 2022 misli o takvom usvajanju uopšte, bilo gde.

 

 

 

I to sam napomenula u istom postu u kom sam stavila studiju. 

 

28 minutes ago, Div said:

 

Sada vidimo atmosferu u Srbiji oko održavanja Europrajda, koliko se galame diglo, ko se sve i kako okomio na gej zajednicu, može se samo zamisliti kako bi se osećalo jedno dete od 10-12 godina koje je usvojeno od istopolnih roditelja, kad shvati da većina smatra da to nije normalno, kad vidi koliko ima agresije prema gej populaciji i da i ono samo nije fizički bezbedno, da država kaže da ne može da obezbedi mir na ulici i fizičku sigurnost njegovih roditelja. Život u produženom strahu ne može da ne ostavi posledice na razvoj deteta.

Uvek može da se nađe primer i porodice u kojoj dete živi sa biološkim roditeljima i pati, čak da možemo zaključiti da je bolje da odrasta u domu, iako neko pomenu da je bolja bilo kakva porodica nego dom. 

Domovi su su sistemu socijalne zaštite, istom u kojem se nalaze i centri za socijalni rad koji imaju presudnu reč u odabiru usvojitelja, pa malo apsurdno zvuči da će detetu biti bolje u bilo kakvoj porodici nego domu kad ga iz tog doma u porodicu smešta isti sistem.

Šire gledano, u istom sistemu su i škole i predškolske ustanove, i policija i pravosuđe, sve su to instrumenti države koja ne želi da zaštiti svoje građane i njihove goste samo zato što se zalažu za jednaka prava svih, u konkretnom slučaju homoseksualaca, a isto bi se događalo i sa drugim manjinskim grupacijama koje bi najavile protest za poštovanje svojih prava.

 

Saša je u svojim postovima insistirao na funkcionalnosti porodice na neki način je poistovećujući sa potrebom da dete u porodici stekne određene modele ponašanja, mesta polova u društvu, ja bih rekao i drugu stranu, dete dobija podršku, zaštitu, ljubav (govorim o poželjnom modelu), trudi se da svojim ponašanjem ostvari što čvršću vezu, ali donekle, isto tako prve sukobe mišljenja i stavova dete ima sa roditeljima, kada bi se isti modeli prenosili generacijama ne bi bilo napretka, napredak se zasniva na neprihvatanju, odbacivanju, modela, pravila, predrasuda.

 

 

Sve sa ja ovo slazem, ali to nije razlog odstupiti i prepustiti se budalama da vladaju nasim zivotima. Kod nas su deca maltretirana zbog patika ili zato sto su lepse ili ruznije obuceni, zato sto im je neki roditelj nezaposlen, zato sto nemaju novaca ili imaju previse novaca... razloga milion...  

 

Sasa je po mom misljenju promasio fudbal. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Div said:

 

Ova tema je i nastala zbog banovanja forumaša koji je izneo mišljenje da bi u Srbiji okruženje bilo problem, čak je suzio, izdvojio je svoj grad za koji smatra da je konzervativniji i od ostatka, barem većeg dela, Srbije, a naslov teme, slučajno ili namerno, je malo dvosmislen, šta mislimo o usvajanju dece od strane istopolnih partnere u Srbiji 2022 ili šta Srbija 2022 misli o takvom usvajanju uopšte, bilo gde.

Sada vidimo atmosferu u Srbiji oko održavanja Europrajda, koliko se galame diglo, ko se sve i kako okomio na gej zajednicu, može se samo zamisliti kako bi se osećalo jedno dete od 10-12 godina koje je usvojeno od istopolnih roditelja, kad shvati da većina smatra da to nije normalno, kad vidi koliko ima agresije prema gej populaciji i da i ono samo nije fizički bezbedno, da država kaže da ne može da obezbedi mir na ulici i fizičku sigurnost njegovih roditelja. Život u produženom strahu ne može da ne ostavi posledice na razvoj deteta.

Uvek može da se nađe primer i porodice u kojoj dete živi sa biološkim roditeljima i pati, čak da možemo zaključiti da je bolje da odrasta u domu, iako neko pomenu da je bolja bilo kakva porodica nego dom. 

Domovi su su sistemu socijalne zaštite, istom u kojem se nalaze i centri za socijalni rad koji imaju presudnu reč u odabiru usvojitelja, pa malo apsurdno zvuči da će detetu biti bolje u bilo kakvoj porodici nego domu kad ga iz tog doma u porodicu smešta isti sistem.

Šire gledano, u istom sistemu su i škole i predškolske ustanove, i policija i pravosuđe, sve su to instrumenti države koja ne želi da zaštiti svoje građane i njihove goste samo zato što se zalažu za jednaka prava svih, u konkretnom slučaju homoseksualaca, a isto bi se događalo i sa drugim manjinskim grupacijama koje bi najavile protest za poštovanje svojih prava.

 

Saša je u svojim postovima insistirao na funkcionalnosti porodice na neki način je poistovećujući sa potrebom da dete u porodici stekne određene modele ponašanja, mesta polova u društvu, ja bih rekao i drugu stranu, dete dobija podršku, zaštitu, ljubav (govorim o poželjnom modelu), trudi se da svojim ponašanjem ostvari što čvršću vezu, ali donekle, isto tako prve sukobe mišljenja i stavova dete ima sa roditeljima, kada bi se isti modeli prenosili generacijama ne bi bilo napretka, napredak se zasniva na neprihvatanju, odbacivanju, modela, pravila, predrasuda.

 

Isti forumaš je napisao da priroda određuje šta je ispravno-da budemo pošteni.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Helena said:

Isti forumaš je napisao da priroda određuje šta je ispravno-da budemo pošteni.

 

Da, homoseksualac se rađa, takav je prirodno, ne postaje prenosom sa druge osobe, druženjem, usvajanjem.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Eddard said:

@DameTime

 

Problem je u tome što sašin upad na temu izgleda kao onaj "prove me wrong" meme, koji kaže - porodice sa jednim roditeljem, kao i one sa istopolnim roditeljima su nefunkcionalne - prove me wrong. 

 

Pri tome, on se nije potrudio da svoje mišljenje, koje je takvo kakvo je, potkrepi nečim, nekim naučnim stavovima, istraživanjima i sl. Već ga je samo lupio na sto i tražio dokaze da to nije tako. E sad ja treba sa tim da raspravljam. Neću. Nije fer. 

 

Niko ko je ovde diskutovao nije potkrepio svoj stav empirijom, budimo iskreni. Ja samo ukazujem na to da mi nije ok da se neko na taj način obraća drugome u diskusiji koja treba da bude ozbiljna. Nije ovo više da li smo protiv Putina ili Vučića, nego je baš ozbiljna tema s kojom se ne treba zajebavati. 

 

13 hours ago, Eddard said:

 

A pazi sad - nije me mrzelo juče da izdvojim vreme i pretražim Pubmed da vidim šta kažu studije o deci iz istopolnih brakova. I, ne lezi vraže, imao je saša dosta materijala tamo da nađe da njime potvrdi svoje tvrdnje, jer ima mnogo studija koje pokazuju da postoje određene posledice po psihički, emotivni, kognitivni i drugi razvoj takve dece. Kao što postoji i pregršt studija koje pokazuju da nema razlike među decom iz istopolnih i "normalnih" brakova. Ja sam mogao da ih (ove druge) predočim na temi I krenuo sam da i pišem post, ali sam shvatio da bi to bio klasičan cherry picking, pa sam odustao. A nemam ni vremena ni stručnost da ulazim u metodologije pojedinih studija da bih sam izvukao zaključak koje od njih su faulty, a koje ne i šta je istina, ako je uopšte i ima. Šta više, nakon čitanja nekih, nisam više ni siguran u to da saša delimično nije u pravu, jer izgleda da ni nauka nije dala konačan sud u tom pogledu. Bar prema onome što sam ja na brzinu pronašao. 

 

Ako budeš imao vremena možeš da okačiš to, ja planiram za vikend da pretražim malo članke i okačim neke konkretne info iz istraživanja. Ne mora biti cherry picking, bar ja ne bih tako shvatila. 

 

13 hours ago, Eddard said:

 

I to je osnova od koje je on morao da pođe, a ne da opali neku tvrdnju koja je u današnje vreme poprilično kontroverzna, i da očekuje da će neko sad da se bakće i da je pobija. Tako se ne vodi diskusija i poptuno je očekivano što je dobio reakcije kakve je dobio. 

 

Link to comment
Share on other sites

 

4 minutes ago, Div said:

 

Da, homoseksual

4 minutes ago, Div said:

 

Da, homoseksualac se rađa, takav je prirodno, ne postaje prenosom sa druge osobe, druženjem, usvajanjem.

 

ac se rađa, takav je prirodno, ne postaje prenosom sa druge osobe, druženjem, usvajanjem.

 

I šta je tu onda neispravno?

Link to comment
Share on other sites

Jedan od onih empirijski dobro utvrđenih ali opštenarodnom diskursu nepoznatih džemova je i činjenica da roditelji (koji odgajaju decu) imaju mali ili nikakav dugoročni uticaj na gotovo sve važne životne autkame svoje dece - njih u najvećoj meri određuje biologija i genetika (koliko god ta nauka bila nepopularna kod budnih postmodernista ili njihovih ideoloških saboraca u Sovjetskom Savezu).

 

Zabuna nastaje iz očiglednog razloga da su u najvećem broju slučajeva ljudi koji podižu decu ujedno i njihovi biološki roditelji pa se onda genetski uticaj često pogrešno objašnjava odgojem ("obrazovaniji roditelji od malena uče i guraju svoju decu, pa onda i ona budu obrazovana jer se "s snjima radilo""). Međutim postoje slučajevi u kojima su genetika i odgoj razdvojeni. To su upravo slučajevi usvajanja i blizanački slučajevi, o kojima postoji ogromna količina podataka koja se nakupila u Evropi (pre svega u Skandinaviji) i Americi u poslednjih 100 godina, a čije opsežno studiranje u poslednjih nekoliko decenija (u okviru bihejvioralne genetike) je dalo odgovor na čuveno pitanje "nature vs. nurture" - nedvosmisleno u korist "natur"-a, odnosno genetike.

 

"Studije usvajanja" prosto znače merenje koliko genetska braća (a ako su još i blizanci to je džekpot) koja su odgajana u različitim porodicama liče (po životnim autkamima) jedan na drugog a koliko na usvojenu braću i sestre. Blizanačke studije se odnose na kvantifikovanje toga koliko jednojajčani blizanci više međusobno liče (po autkamima) nego dvojajčani blizanic, koji dele samo pola genetskog materijala ali rastu u identičnim uslovima.

 

Tipična mera genetskog uticaja je, npr: Ako su dva brata rasla u različitim porodicama, a jedan je recimo tačno na granici gornjih 20% po nekom parametru (obrazovanju, inteligenciji, visini plate, društvenom konzervativizmu ili bilo čemu drugom), gde očekujemo da se njegov brat nalazi po tom parametru, u kojem percentilu? Ako je i on uvek na 80-om percentilu onda je za taj autkam u potpunosti zaslužna genetika, ako je na 50-om (u proseku) onda genetika ne igra nikakvu ulogu (ispod 50-og bi značilo da biološka srodnost podstiče divergenciju životnih autkama, pa nije jasno kako bi to bilo moguće) - i što je bliže 80om uticaj genetike je veći a što je bliže 50om uticaj sredine. Mera uticaja porodice je odraz u ogledalu od ovoga: ako je neko na 80om centilu gde je njegov nebiološki usvojeni brat, s kojim raste u istoj porodici?

 

Zaključak je, kažem, iznenađujuće jednostran u korist genetike, naročito na duži rok (životni autkami razdvojene braće konvergiraju što oni postaju stariji). Neki od merenih autkama na koje roditelji nemaju nikakav ili imaju vrlo mali uticaj su: zdravlje, dužina života, visinu, težinu i zdravlje zuba, pušenje, alkoholizam i zloupotrebu droga (na ovo troje imaju mali uticaj, dakle ne baš nikakav), inteligenciju, sreću, akademski uspeh, godine obrazovanja, školske ocene, visinu plate, odgovornost i druželjubivost, kriminalitet, religijske i političke vrednosti i ponašanja (tačnije, imaju uticaj na njihovu PROKLAMOVANU religijsku i političku pripadnost, ali ne na stavove i ponašanje prema religiji ili politici), na tradicionalizam ili modernizam, na seksualno ponašanje, na zadovoljnost u braku i šansu za razvod, na broj dece (dakle svojih unuka) itd, isl...Ono što je zanimljivo da POSTOJI mali uticaj roditelja na seksualnu orijentaciju dece - u principu roditelji imaju veći uticaj na to hoće li im dete biti homoseksualac nego da li će završiti fakultet i kolika će mu biti plata.


E sada, ovoliko detaljne i dobre studije, koliko sam uspeo da vidim, ne postoje kada se radi o homoseksualnim parovima (na to će se čekati još dugo, dok deca ne odrastu i ne umru, pa da imamo zaokruženu sliku, kao što imamu u gornjem slučaju), ali na osnovu ovoga ja ne bih očekivao veliki uticaj na bilo šta od nabrojanih životnih autkama.

 

 

Ali nevezano za seksualnu orijentaciju, ovo da roditelji ne utiču mnogo na budućnost dece, u zavisnosti od toga kako se prihvati, može biti pozitivna i negativna vest. Neko može da se razočara i da kaže "sav moj trud je bio uzalud, ništa ne mogu da promenim". Ali druga strana novčića je da roditeljstvu treba pristupiti mnogo opuštenije jer ne možete mnogo ni da upropastite svoje dete, zato treba gledati da aktivnosti budu sačinjene od stvari u kojima i deca i roditelji što više uživaju, bez previše brige da će dete zbog toga ispaštati u budućnosti - najverovatnije neće. A to znači da su deca "jeftinija" nego što se misli, a TO znači da ih treba "nabaviti" više nego što je prvobitno planirano...

Edited by bohumilo
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Div said:

 

Ova tema je i nastala zbog banovanja forumaša koji je izneo mišljenje da bi u Srbiji okruženje bilo problem, čak je suzio, izdvojio je svoj grad za koji smatra da je konzervativniji i od ostatka, barem većeg dela, Srbije, a naslov teme, slučajno ili namerno, je malo dvosmislen, šta mislimo o usvajanju dece od strane istopolnih partnere u Srbiji 2022 ili šta Srbija 2022 misli o takvom usvajanju uopšte, bilo gde.

 

 

Dive, kao sto je vec Helena pomenula, vrati se na pocetak, pa procitaj boldove zbog kojih je covek banovan. On odgovorno tvrdi da toj deci ne bi ni pakao tesko pao, kao da je on licno radio neke A/B testove, a zatim finisira sa tim da deci ne treba nametati neke socioloske eksperimente, za koje apsolutno niko nema pojma na sta ce da ispadnu. Mislim, valjda znamo, posto on odgovorno tvrdi da je rezultat tog eksperimenta nesto gore od pakla. A izmedju nas uci biologiji, tj da priroda odredjuje sta je ispravno, a sta ne, dok wikipedia kaze, pozivajuci se na izvor:

Quote

 Bagemihl B (1999). Biological Exuberance: Animal Homosexuality and Natural Diversity (Stone Wall Inn ed.). New York City: St. Martin's Press. ISBN 9780312253776. Homosexual behavior occurs in more than 450 different kinds of animals worldwide, and is found in every major geographic region and every major animal group.

Quote

According to Bruce Bagemihl, same-sex behavior (comprising courtship, sexual, pair-bonding, and parental activities) has been documented in over 450 species of animals worldwide.

 

 

Mozda u narednih 50 godina, kada usvojena deca budu bas starija izadju kvalitetne studije, kao sto rece bohumilo, pa pokazu ovakve ili onakve rezultate, ali sto se tice banovanog korisnika i nacina kako je on gradio svoja objasnjenja, na delu je cista homofobija. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, djole said:

Ako se već toliko puta spominju nekakve studije, onda bi bio i red da se ostavi kakav link ka njima, ne?

 

Ako neko ulozi vreme i trud da, kao retko ko na ovom forumu, plauzibilno i logicki odrzivo prezentuje svoje vidjenje stvari, onda bi pre svega bio red zahvaliti mu se na iscrpnosti i zamoliti ga za dodatne informacije a ne uciti ga redu (nevezano za eventualno slaganje ili neslaganje sa iznetim stavom). 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cyber said:

Ako neko ulozi vreme i trud da, kao retko ko na ovom forumu, plauzibilno i logicki odrzivo prezentuje svoje vidjenje stvari, onda bi pre svega bio red zahvaliti mu se na iscrpnosti i zamoliti ga za dodatne informacije a ne uciti ga redu

Gotovo sam stopostotno siguran da bohumilo nema problem što sam mu se malo neformalnije obratio jer to nije nikakvo učenje redu nego figure of speech. Za razliku od vašeg posta koji zaista izgleda kao nekakvo učenje redu, i to sa visine, sa sve ovim podvlačenjem. Ne žalim se, samo primećujem ono što ste meni zamerili.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, AgroLaki said:

Dive, kao sto je vec Helena pomenula, vrati se na pocetak, pa procitaj boldove zbog kojih je covek banovan. On odgovorno tvrdi da toj deci ne bi ni pakao tesko pao, kao da je on licno radio neke A/B testove, a zatim finisira sa tim da deci ne treba nametati neke socioloske eksperimente, za koje apsolutno niko nema pojma na sta ce da ispadnu. Mislim, valjda znamo, posto on odgovorno tvrdi da je rezultat tog eksperimenta nesto gore od pakla. A izmedju nas uci biologiji, tj da priroda odredjuje sta je ispravno, a sta ne, dok wikipedia kaze, pozivajuci se na izvor:

 

Takođe, naglašava da piše o Srbiji sa akcentom na Novi Pazar i da dete nebi doživljavalo pakao u novoj porodici zbog toga što su usvojitelji istog pola već zbog odnosa sredine, doživljavalo bi od pogleda začuđenosti do fizičkog maltretiranja što ne bi ostalo i bez trajnih posledica na psihički i socijalni razvoj tog deteta.
Uostalom, stavovi po kojima Srbija nije prikladno mesto za život na ovom forumu su legitimni, često se ponavljaju, mesto gde bi usvojeno dete živelo jeste jedan od važnih kriterijuma pri odlučivanju o odobrenju usvajanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2022 at 5:09 PM, Perkos2 said:

Pa baš u bilo kakvoj porodici je diskutabilno da li je bolje. Ima poridica i "porodica" . I moram jednu stvar da istaknem onako moj utisak uopšte iz dosadasnjeg zivota je da 99% roditelja smatra da je pravilno vaspitavalo decu a da se barem 50% te dece baš i ne slaže s'tim. Naravno ovo važi za ove naše prostore.

Tesko da se mi oko neceg slozimo, ali sada jesmo. Da odrzim tradiciju, rekao bih da se sigurno vise od 50% dece ne slaze sa tim. Ovde pre svega mislim na generacije rodjene 30ti i 40tih proslog veka. To su uglavnom bili oni koji su se sa sela preselili u grad, pa je za njih bio pojam to sto im deca nisu kopala po njivama. Moj otac je uvek pridikovao kako je sa 10 godina isao u nadnicu tokom okupacije, a mi spavamo nedeljem do podne. Njemu je svanulo kada je kao gimnazijalac otisao u internat, jer posle skole nije morao da cuva ovce ili radi oko sljiva. Sto bi rekao moj stric iz zezanja, nismo se mi borili da bi i posle rata kopali zemlju.:classic_smile:

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DJORDJE said:

Tesko da se mi oko neceg slozimo, ali sada jesmo. Da odrzim tradiciju, rekao bih da se sigurno vise od 50% dece ne slaze sa tim. Ovde pre svega mislim na generacije rodjene 30ti i 40tih proslog veka. To su uglavnom bili oni koji su se sa sela preselili u grad, pa je za njih bio pojam to sto im deca nisu kopala po njivama. Moj otac je uvek pridikovao kako je sa 10 godina isao u nadnicu tokom okupacije, a mi spavamo nedeljem do podne. Njemu je svanulo kada je kao gimnazijalac otisao u internat, jer posle skole nije morao da cuva ovce ili radi oko sljiva. Sto bi rekao moj stric iz zezanja, nismo se mi borili da bi i posle rata kopali zemlju.:classic_smile:

 

 

Moje iskustvo ne ukazuje ničim da su te generacije, 30-40 drugačije od ostalih, model ponašanja je isti i pre i posle njih, primeri su drugačiji, dok se jedni pozivaju na težak rad, ratove, drugi na naporno učenje, svi znaju prave vrednosti, nove generacije nemaju pojma, sve će upropastiti. Generacij amoje dece postaje konzervativna kad priča o mlađima, uz ono čuveno, e, kako smo mi, pa se nabraja, družili se, slušali muziku, igrali fudbal, krali trešnje a ovi sad samo bulje u ekran...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mali off, meni je odavno jako glup, rogobatan i arhaican pojam

“ samohrani roditelj”.

Mislim, sta to znaci?

Onda treba i samooblaceci roditelj, samokupujuciskolskipribor roditelj itd.

Shvatam da je trebalo definisati neki pojam za pravo i socijalnu sluzbu i tako to, ali imam osecaj da je se skupilo par njih i reklo ma pisi samohrani roditelj, ko ga jebe, sta ima veze, ko ce sad o tome razmisljati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Clash said:

ali imam osecaj da je se skupilo par njih i reklo ma pisi samohrani roditelj, ko ga jebe, sta ima veze, ko ce sad o tome razmisljati

Pa, i da je tako bilo, dobar je naziv, izvorno znači roditelj koji sam čuva dete, u danas uobičajenom značenju i hrani, što ne isključuje i druge obaveze.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...