Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

30 minutes ago, alberto.ascari said:

Austrian šalje kompenzaciju 1200€, Lufthansa 3000€, Swiss poslao 100€, još traje sudni spor za 250€ i otvoren claim za 1 missing connection flight za 500€. Izašlo letovanje pa skoro džabe ove godine, dobro, bio sam malo više u shopping mallu nego na plaži nego što smo planirali, ali sve u svemu nije loše.

 

Meni se nikada nije izgubio prtljag.....pu...pu...pu....  :smiley2:

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Constantin said:

 

Meni se nikada nije izgubio prtljag.....pu...pu...pu....  :smiley2:

 

Prtljag se našao, u jednom slučaju treći dan odmora, u drugom poslednji dan.

 

Najprofesionalniji sú bili Finnair, bez reči vratili pare za karte kad su nam promenili let a ja sam na osnovu toga sve otkazao, i let i hotel i rentacar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alberto.ascari said:

 

Prtljag se našao, u jednom slučaju treći dan odmora, u drugom poslednji dan.

 

Najprofesionalniji sú bili Finnair, bez reči vratili pare za karte kad su nam promenili let a ja sam na osnovu toga sve otkazao, i let i hotel i rentacar.

Mom drugaru, odnosno njegovj majci se zagubio prtljag, a letela je iz Pariza, Air France....mi je čekali u Beogradu, padne magla i avion, u nekom ludilu, sleti u Ohrid. Žena taksijem do skoplja, a mi iz Bg za Skoplje. Dodje ona, ali kaže, izgubio se prtljag. Posle dva dana, javili su da je pronadjen i da je čeka u Skoplje...ajd ponovo za Skoplje....

Link to comment
Share on other sites

Dok smo prosle nedelje tamanili curetinu, zenin rodjak mi se pohvali ovim lepotanom. Zivotni san svakog gastarbajtera, 300D iz 79te godine. Originalni motor sa svih 600K.  Menjac servisiran pre nekoliko godina, ostalo sve originalno. Posto je rodja  inzenjer za dizel motore, prepravljao je ubrizgivace da bi ga napravio da radi kao Kuznetsov. Zato mu auspuh ide kroz haubu, da ne bi gusio automobile iza. Oni zive u nekoj vukojebini, tamo je valjda tako nesto dozvoljeno po drumovima. Kod mene bi ga momentalno iskljucili iz saobracaja, u Kaliforniji bi verovatno zaradio dozivotnu.

Da kojim slucajem mogu da ga doteram u Beges, kupio bih ga pa sta kosta, mada mi covek rece, ako hoces za $2500 je tvoj. Covece sta bi dao ga  provozam starim krajem. Karirana kravata, simike , bele carape , pa ga zadimim u Splitskoj. Some things money can't buy.

 

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

  • Like 3
  • Ha-ha 3
  • WOW 3
Link to comment
Share on other sites

Gas je i ovde 3-4x poskupeo, struja 2x, ali meni, iako mi je istekao i ugovor (za gas) i garancija cene (za struju), još ništa nisu povećali cenu, još uvek sam na nivou od pre rata, odnosno od početka 2021.

Zašto i kako ne znam, ne interesuje me. Ali ne sumnjam da će mi povećati, verujem od 1.1. A onda ćemo da vidimo koliko.

Link to comment
Share on other sites

Ja se grejem na struju i obicno potpisem trogodisnji ugovor sa fiksnom cenom struje (za sadasnju situaciju imam odlicnu cenu po kWh cak i kad na tu cenu nakace sve ostale dazbine: porez, prenos i pdv). Sadasnji ugovor je poceo da mi vazi u novembru prosle godine, mesec dana pre nego sto je krenuo haos sa cenom struje u juznoj Svedskoj (zona 3 i 4, otprilike sve ispod Stockholma). Mislim, haos za one koji imaju ugovore sa fleksiblnom cenom struje (mesecni prosek cene) ili cenom po satu (onda kad trosis struju). Rec "haos" zaista nije preterivanje, ljude je racun za decembarsku struju 2021. udario kao voz. Moji prijatelji su proslog decembra dobili racun od ca 16.000 svedskih kruna (oko 1500 evrica). Godinama pre toga nisu placali vise od 2500 kr u decembru, struja je vazda bila jeftina. Kome moze da bude dobro od takvog racuna? Pritom, nikakav izuzetak to nije - o mnogim takvim slucajevima se svakodnevno pisalo po novinama. Evo, opet je pocelo pisanje, stigao mraz a "majstori" bas sad zbog remonta iskljucili po jedan reaktor u dve od tri aktivne atomske centrale (inace nam je energetska politika otisla u persun pre vise od deset godina), cena struje se objavljuje svaki dan kao sto se inace objavljuje index na berzi. Nasa klimava Vlada je donela odluku da svima nama u zoni 3 i 4 retroaktivno kompenzuje sve sto smo platili  a sto prelazi 0,5 kr/kWh u zoni 3 i 0,75 kr/kWh u zoni 4 u periodu 1/9 2021. - 31/10 2022. U mom slucaju, to podrazumeva da sam se u tom periodu grejala skoro besplatno. Uz to, cena mi je zamandaljena i ove i sledece zime - toplo mi je. Ali fakat, ljudi se smrzavaju po kucama i stanovima, situacija sa cenom struje je postala nehumana, mnogi ljudi ne mogu da plate racune za struju. To u jednoj Svedskoj ne da nije moralo, nego nije smelo da se ikada desi. Ovoliko vode u ovoj zemlji a infrastruktura za prenos sa severa na jug - tek u naznakama. Nacionalni skandal i sramota, eto to je. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Kod mene cena grejanja otisla 100% u odnosu na proslu godinu, a ovde je zima duga.

Kako je kod vas?

Kod mene nešto više od 50% (račun mi je sa 80 eura mjesečno otišao na 125, pritom se grijemo na struju) i neće više (Francuska je ponovo nacionalizovala Electricité de France i povukla ga sa berze da bi mogla da ih natjera da ukoliko bude potrebe prodaju ispod tržišne cijene struje).

Istovremeno, u preduzećetu smo na konto uvećanih troškova života nezavisno od visine primanja već dobili vanredno učešće u dobiti od hiljadu i po eura bruto (1000 - 1500 eura neto, u zavisnosti od poreske kategorije), a od 1. januara svi koji imaju male plate (osnovna godišnja plata ispod 80k bruto) će dobiti i povećanje od 2,5%.

Neloš trade-off.

 

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Cyber said:

Ja se grejem na struju i obicno potpisem trogodisnji ugovor sa fiksnom cenom struje (za sadasnju situaciju imam odlicnu cenu po kWh cak i kad na tu cenu nakace sve ostale dazbine: porez, prenos i pdv). Sadasnji ugovor je poceo da mi vazi u novembru prosle godine, mesec dana pre nego sto je krenuo haos sa cenom struje u juznoj Svedskoj (zona 3 i 4, otprilike sve ispod Stockholma). Mislim, haos za one koji imaju ugovore sa fleksiblnom cenom struje (mesecni prosek cene) ili cenom po satu (onda kad trosis struju). Rec "haos" zaista nije preterivanje, ljude je racun za decembarsku struju 2021. udario kao voz. Moji prijatelji su proslog decembra dobili racun od ca 16.000 svedskih kruna (oko 1500 evrica). Godinama pre toga nisu placali vise od 2500 kr u decembru, struja je vazda bila jeftina. Kome moze da bude dobro od takvog racuna? Pritom, nikakav izuzetak to nije - o mnogim takvim slucajevima se svakodnevno pisalo po novinama. Evo, opet je pocelo pisanje, stigao mraz a "majstori" bas sad zbog remonta iskljucili po jedan reaktor u dve od tri aktivne atomske centrale (inace nam je energetska politika otisla u persun pre vise od deset godina), cena struje se objavljuje svaki dan kao sto se inace objavljuje index na berzi. Nasa klimava Vlada je donela odluku da svima nama u zoni 3 i 4 retroaktivno kompenzuje sve sto smo platili  a sto prelazi 0,5 kr/kWh u zoni 3 i 0,75 kr/kWh u zoni 4 u periodu 1/9 2021. - 31/10 2022. U mom slucaju, to podrazumeva da sam se u tom periodu grejala skoro besplatno. Uz to, cena mi je zamandaljena i ove i sledece zime - toplo mi je. Ali fakat, ljudi se smrzavaju po kucama i stanovima, situacija sa cenom struje je postala nehumana, mnogi ljudi ne mogu da plate racune za struju. To u jednoj Svedskoj ne da nije moralo, nego nije smelo da se ikada desi. Ovoliko vode u ovoj zemlji a infrastruktura za prenos sa severa na jug - tek u naznakama. Nacionalni skandal i sramota, eto to je. 

 Nemojte ljudi vise ovako, procitace avav ovo, pa necemo moci da zivimo od njegovih izjava kako je ovde super, dok na Zapadu je l' te, svi nahebase. 

Edited by Newcastle
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Newcastle said:

 Nemojte ljudi vise ovako, procitace avav ovo, pa necemo moci da zivimo od njegovih izjava kako je ovde super, dok na Zapadu je l' te, svi nahebase

 

Sto je babi milo, to joj se i snilo. 😄 

 

Btw, svako deseto domacinstvo u Svedskoj ima vise od milion kruna na stednom racunu (da se nadje kad zatreba). A u Srbiji? 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Cyber said:

 

Sto je babi milo, to joj se i snilo. 😄 

 

Btw, svako deseto domacinstvo u Svedskoj ima milionce kruna na stednom racunu da se nadje. A u Srbiji? 

 E pa ovde svaki sitni lopov (a to ti je skoro isti broj kao svako deseto domacinstvo) ima milionce evra, al' ih drzi u carapi.  Sto je sigurno, sigurno je.   🙂

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Newcastle said:

 E pa ovde svaki sitni lopov (a to ti je skoro isti broj kao svako deseto domacinstvo) ima milionce evra, al' ih drzi u carapi.  Sto je sigurno, sigurno je.   🙂

 

E pa zato im uz zivot(arenje) od danas do sutra jedino preostaje da se nadaju da ce mrski Zapad da propadne. 😁

Link to comment
Share on other sites

Mene je prosli mesec iznenadio, $365, to je struja I gas. Ja se grejem na gas. To je otprilike isti racun kao prosle godine, medjuti ja pola meseca nisam uobicajeno grejala jer sam bila na putu. A ja bas grejem zimi, posto je meni ispod 25C hladno 😀 odokativno bi rekla oko 40% vise.

Potrefice mi se da cu dobar deo zime biti van kuce, pa nece morati da se greje toliko. Inace mislim da bi racun opasno prisao 1k

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Cyber said:

 

E pa zato im uz zivot(arenje) od danas do sutra jedino preostaje da se nadaju da ce mrski Zapad da propadne. 😁

Pa znas kako kaze Manda u Lepim selima kad prica o Svedskoj:  "e a kod vas kako je, 'ladno al' standard, a?"  Nikad nisam verovao da ce to stvarno da se desi, kad eto doslo i ladno. 🙂  

Link to comment
Share on other sites

Čitam vas, pa razmišljam da li da se javljam jer je trenutno vreme predivno, pa da vam ne dodajem na muku. Pitam supruga koji vodi evidenciju. Ode čovek u kancelariju, nema ga desetak minuta, vraća sa listom od 2005 😁.

Prvo da objasnim da mi plaćamo istu cenu, ovde zovu equalizer, mesečno. Ukoliko smo preplatili ili manje platili, razliku plaćamo ili nam bude vraćena u januaru. Ista cena 2021 i 2022 $133. 2018-2020 $144-192. Zime su blage ovde, ali leti se koristi hladjenje nonstop. Temperature rastu od aprila, te padaju tek krajem oktobra.

Edited by ControlFreak
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...