Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

Ali onda ti se Kanadjani cude sto tako radis trebalo bi da pratis procedure sto nam savjetuju neki forumasi kriveci korisnike uslugama. Salim se. Ko nije osjetio zaista kako ovo zaiste funkcionise u praksi rekao bi da smo sebicni a ustvari ako ne odes u emergency donji si I ako ne koristim sva sredstva I oslanjas se na GP savjete ostave te ko zadnje pseto I nikog nije briga sto crkavas. Svi peru ruke I nikog nije briga a usta im puna brige za pacijente a kad ti treba sva vrata se polako zatvaraju

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Belper said:

Ali onda ti se Kanadjani cude sto tako radis trebalo bi da pratis procedure sto nam savjetuju neki forumasi kriveci korisnike uslugama. Salim se. Ko nije osjetio zaista kako ovo zaiste funkcionise u praksi rekao bi da smo sebicni a ustvari ako ne odes u emergency donji si I ako ne koristim sva sredstva I oslanjas se na GP savjete ostave te ko zadnje pseto I nikog nije briga sto crkavas. Svi peru ruke I nikog nije briga a usta im puna brige za pacijente a kad ti treba sva vrata se polako zatvaraju

 

 

Znam, izgleda da neki misle da ljudi idu tako u hitnu iz dosade, ne znaju sta ce od sebe, pa odu malo do hitne da ubiju vreme.

 

Prvo doktora fali svuda, pa onda ostalog medicinskog osoblja. Studiranje u Sjevernoj Americi je totalno neprikladno sadasnjem vremenu, jer ko zeli da bude doktor prvo mora da zavrsi neki drugi fakultet i tako prodje 4 godine, ne mogu da kazem bez veze, ali neefikasno totalno. Da ne spominjem da djeca koja poslije ne uspiju da se upisu na medicini, sa tim fakultetima koje su zavrsili, kao Biologija, Zdravstvene nauke, Biomedicina i slicno, ne mogu skoro nista da rade, tako da onda moraju da upisuju nesto drugo da bi imali neko zanimanje.

Drugo verifikacija diploma doktora imigranata se svela na polaganje nekih ispita u koje se sabije gotovo cijelo skolovanje, to takodje kosta i traje dugo i totalno je neefikasno, jer doktori voze kamione i taksije, umjesto da se ukljuce u zdravstveni sistem sto prije.

To je jedna inercija drustva koje se jako sporo prilagodjava novom vremenu. Mozda je to bilo ok prije 50-60 godina kada su doktori reklamirali da se pusi Camel, kao cigarete od najboljeg duvana, ali to je vrijeme proslo i mnogo toga se propustilo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Posto imam na zalost i previse iskustva sa kanadskim zdravstvenim sistemom, najbrzi i nekada jedini nacin da dodjes do specijaliste je da bas odes u hitnu. Tu onda cekas i docekas. Takodje jednom kada se dokopas specijaliste, onda vise nije problem da te vidi vise puta.

 

 

 

Meni ni hitna nije nista dobro donela. Kad sam treci put zavrsio u hitnoj za samo 4 meseca doktor u hitnoj me pitao sto nisam cekao da me bol u grudima, visok pritisak i polunestvestno stanje prodje (skoro sam pao na pod)? U hitnom nikad nijed specijlasta me nije pregladao, cak sta vise, internista u bolnici me je odbacio da mi nije nista. A drugi general surgeon u istoj bolnici me je isto odbacio da ja nemam nikakvih problema, kao i GP koji je na kraju rekao da ja nadjem nekog specijalistu - sto sam na kraju i uradio ali jedva. Ovo kad ti se dogadja izgleda kao da si u Twilight Zone-u.

 

Kako si ti? Ako se dobro secaam cekao si na neku novu metodu?

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Belper said:

Ti nama bas otkrivas tajne NHS kao da mi to neznamo kako funkcionise birokratija i Supply chain ko da je to nesto skriveno pa ti samo znas kako funkcionise pa da nam objasnis profesionalno jer ti imas insight a mi eto ne znamo. Taj supply chain moze da se vidi kako funkcionise i na NHS sajtu nikakvih tu tajni nema. Konzervativci su jako bitni jer dok su laburisti bili na vlasti plata sestara je drasticno skocila i bilo je dosta benefita i to je direktno rezultat njihove vlade jer do tada zdravstvo je bilo podplaceno i sad se vraca na taj nivo i nece biti bolje zbog cega ce mozda konzervativci da izgube vlast. Veoma bitna stavka u izborima je budzet NHS i ko koliko planira da ulozi jer starija populacija glasa i njima je to najvaznija stavka povodom glasanja tako da je to uzrocno posljedicna veza koja moze da ili totalno sroza ili za malo bolje popravi NHS.

Vilhemina je dobro objasnila a i Baby kamo to ide i ovde je mnogo stvari isto osim birokratija za neke stvari nije toliko strasna ali usluga na GP nivou sto je bila jelte glavna moja zamjerka moja je na putu bez povratka.

:classic_biggrin: Pa dobro, ti pogledas sajt i mislis da znas kako funkcionise. Meni koja se time bavim trebalo par godina da skontam kako sve funkcionise, ali eto tebi sve jasno, transparetno. Zato i krivis vladu, ne vidis ogromni birokratski sistem koji se stalno povecava i koji isisava pare iz NHSa. Mislis to je prosto, samo povecas plate zdravstvenih radnika, a dok te pare dodju do zdravstvenih radnika pojedu ih dzabalebarosi koji izmisljaju novi formular....

Link to comment
Share on other sites

Ne nego cemo slusati andjeliu koja je radila u NHS prije 20 godina I ima poznanike koji su tamo I sve znaju i koji lafo znaju sve unutrasnje informaciju. Rekao sam zena mi radi u NHS i ne pricam napamet upoznat sam prilicno trenutnom situacijom(imam dnevni izvjestaj iz bolnica sirom Midlands kad dodje kuci) Prvo si pisala da smo sebicni sto idemo u emergency a nisi uopste saslusala nego eto ti bolje znas. Kad su ti ljudi predocili da nije tako bas ti si promjenila pricu I pocela da skrenes plocu I da pricas of supply chain I kako da ti to nama objasnis profesionalno jer eto mi to ne mozemo da shvatimo. Pitao sam vec da ljudi saslusaju I prenesu iskustva trenutna iz zdravstva gdje zive a neki I rade a ne padaju u vatru I pokusavaju da nesto dokazuju a ne zive tu bilo bi korisnije. 

 

 

Edited by Belper
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, nonick said:

Meni ni hitna nije nista dobro donela. Kad sam treci put zavrsio u hitnoj za samo 4 meseca doktor u hitnoj me pitao sto nisam cekao da me bol u grudima, visok pritisak i polunestvestno stanje prodje (skoro sam pao na pod)? U hitnom nikad nijed specijlasta me nije pregladao, cak sta vise, internista u bolnici me je odbacio da mi nije nista. A drugi general surgeon u istoj bolnici me je isto odbacio da ja nemam nikakvih problema, kao i GP koji je na kraju rekao da ja nadjem nekog specijalistu - sto sam na kraju i uradio ali jedva. Ovo kad ti se dogadja izgleda kao da si u Twilight Zone-u.

 

Pa ne znam zasto je tako, ja imam drugacije iskustvo, ne samo licno nego i neki drugovi clanovi moje familije, u hitnoj konacno dodjes do specijaliste, a poslije toga ti ne treba vise uputnica od family doktora, jer direktno komuniciras sa specijalistom.

Mozda je razlog tome zivot u Torontu, ciji broj stanovnika se uvecavao geometrijskom progresijom, a infra struktura to ne moze da prati zbog tupave politike nase vlade, kao sto su i cijene nekretnina i rente nenormalne, manje vise u poslednjih 5-6 godina standard rapidno opada, sto ukljucuje i zdravstvo.

Drugi razlog neuspesnog boravka u ER je mozda da nisi dovoljno kukao, jer cim pokazes nekim odgovorom da si kao malo bolje, odmah te sutnu, nisi se kako kazu strucno kvalifikovao.

Da se razumijemo zbog citalaca, odlazak u hitnu nije nikakva zajebancija da bi se islo zbog kijavice, kako neki misle. Tamo kad odes je kako sto je Bjorn Borg govorio, kada izadjem na teren, spreman sam provesti tu 4-5 sati, sto je super brzo, jer je to sada vec nekih 7-8 sati.

Jednom sam i proveo noc u hitnoj jer nije bilo slobodnog kreveta u bolnici i to je bilo kao u horror filmovima. Neko bi rekao kao noc u ludnici. Vristanje, psovanje, razni krici, napusteni dementni starci, puna hitna policije, dovode kriminalce, narkomane, beskucnike itd. Kaze mi medicinska sestra, ja ovo vise ne mogu da izdrzim, postalo je i opasno, dolaze agresivni sa nozevima i izadjem iz svog boksa do WC-a, kad vidim ma jednom krevetu lezi lik svezan za krevet sa lisicam i cuvaju ga dva policijca, predpostavljam neki opasan krimos.

Jes nesto moram da napomenem, a to je da je potrebno imati shtelu, tj vezu, da bi dobio najkvaliteniju njegu. Ja sam je nasao sasvim slucajno, tj veza je nasla mene. Taj doktor potice sa nasih prostora i kada se on ukljucio u moje lijecenje, sve je postalo dostupno, sto drugi doktori nisu hteli da ukljuce. Prakticno mi je spasio zivot, bar za sada. Kada sam mu rekao da nisam do sada sreo doktora koji se kao on zauzeo za pacijenta, odgovorio mi je, znas koliko sam ljudi spasio o kojima nista ne znam, ti si prvi sa nasih prostora.

 

17 hours ago, nonick said:

 

Kako si ti? Ako se dobro secaam cekao si na neku novu metodu?

 

Dobro je, guram, cak i cistim snijeg, hvala na pitanju, ostala je jos jedna stvar da se uradi, nimalo bezazlena, kada i kako, jos nisam siguran.

Edited by Amigo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Pa ne znam zasto je tako, ja imam drugacije iskustvo, ne samo licno nego i neki drugovi clanovi moje familije, u hitnoj konacno dodjes do specijaliste, a poslije toga ti ne treba vise uputnica od family doktora, jer direktno komuniciras sa specijalistom.

Mozda je razlog tome zivot u Torontu, ciji broj stanovnika se uvecavao geometrijskom progresijom, a infra struktura to ne moze da prati zbog tupave politike nase vlade, kao sto su i cijene nekretnina i rente nenormalne, manje vise u poslednjih 5-6 godina standard rapidno opada, sto ukljucuje i zdravstvo.

 

 

Pa zamisli ti onda da mi odavde idemo u Toronto ako hocemo nesto da obavimo u vezi zdravlja. Zivim u gradu 100km od Toronta i u svom gradu i bliznjoj okolini niko nije hteo da se bavi sa mnom. Kad sam video da mi ovde nema spasa poceo sam research i pisao i zvao specijaliste direktno ja sam, a znas kako je to tesko, skoro nemoguce, nece ni da pricaju sa tobom direktno nego samo preko GP. Poenta je da sve sto mi je uradjeno, testovi i sve specijalisti i operacija je obavljeno u Torontu. Kod prvog specijaliste iz Toronta sam stigao kad sam svom GP-ju dao internet link za referral a on je samo trebao da potpise. Ovde o mom gradicu za obican GI endoscopy treba ti 18-24 meseci, za to vreme ako imas neki stvarno ozbiljan problem mozes ladno da umres. 

 

Opet da ponovim ono sto sam pre pisao, nije da sad ja crnim sve ovde o zrdavstu u Ontariju. Imao sam operaciju kolena pre 15 tak i vise godina, sve naljbolje sto mogu reci, i opreracija i rehabilitacija. A u skorije vreme dve poznanice su dijagnozirane sa rakom dojke. Jedna se vec posle godinu dana  vratila na posao - sve super uradjeno. Druga je sad u fazi lecenja i jos brze rade sa njom nego sa onom provom. Znaci nije sve tako crno. 

 

 

Quote

 

Drugi razlog neuspesnog boravka u ER je mozda da nisi dovoljno kukao, jer cim pokazes nekim odgovorom da si kao malo bolje, odmah te sutnu, nisi se kako kazu strucno kvalifikovao.

 

 

 

Zajebavas? Mene su nosili u bolnicu. Ja nisam mogao da se krecem, da sedim, da spavam, da jedem ni da pijem obicnu vodu. Zivio na 300-400 kalorija na dan. Ako to ne vidi doktor onda ne znam sta u koji kura* radi taj posao. Mozda je bas sto ima fejkera.

 

 

Quote

Dobro je, guram, cak i cistim snijeg, hvala na pitanju, ostala je jos jedna stvar da se uradi, nimalo bezazlena, kada i kako, jos nisam siguran.

 

Isto i ja, sad ove dve vece zimske oluje su me stavili na test, sto je i dobro. Par puta mi je bilo muka dok sam cistio ali sam progurao, no givig up 🙂

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Amigo said:

 

Posto imam na zalost i previse iskustva sa kanadskim zdravstvenim sistemom, najbrzi i nekada jedini nacin da dodjes do specijaliste je da bas odes u hitnu. Tu onda cekas i docekas. Takodje jednom kada se dokopas specijaliste, onda vise nije problem da te vidi vise puta.

 

Inace i pored svih problema univerzalnog zdravstvenog sistema i dalje imam stav da svaka drzava koja sebe smatra civilizovanom bi morala da ima univerzalnu zdravstvenu zastitu za sve svoje gradjane bez izuzetka.

Da ovde ne postoji takav vid zdravstva ja bih morao da sve rasprodam sto posjedujem da bi platio ovo do sada sto je sve uradjeno. Samo jedna injekcija koja se daje poslije hemo terapije da podigne neutrofile, bez kojih je covjek potpuno nezasticen od bilo kakvih infekcija, a terapija ih nemilosrdno unistava, kosta 1500 dolara.

 

Prokletstvo ljudskog roda da ce potrositi 100 milijardi bez rijeci na oruzje i rat koji se odvija na drugoj strani planete, a na zdravlju vlastitih gradjana ce da stede i da se opiru da se vise trosi na zdravstvo samo pokazuje da drzave bez univerzalnog zdravstva, koliko god se busale da su neki lideri ljudskog roda su u stvari daleko zaostali u proslosti.

Pisao sam i prije, ali rijetko koga je ovde briga za to, da se zamisli da se ulozi 100 milijardi u istrazivanja za lijecenje najtezih bolesti, sta bi to znacilo za ljudski rod.

Sramota je da se skupljaju pare i prakticno se prosi za lijecenje djece u 21-prvom vijeku.

 

Pretpostavljam da aludiraš na Ukrajinu. Shvatam ja da je svakom njegova briga najveća, ali da ne ide tih 100Mrd iz Kanade i mnogo stotina ostalih iz US, Evrope, ova planeta bi bila mnogo gore mesto za život. 

Link to comment
Share on other sites

Amigo I nonick drzite se nadam se da cete se oporaviti. Ne znam kako je u Kanadi Ali ovde sestre pregledaju kombinovano sa GP sto je super ako naletis na jednu jer su obicno iskusne I u 90 posto slucajeva prije spremne da pomognu. Kad su mi djeca bila u emergency odmah postavile terapiju I dali mi antibiotike u ruke nisam ni morao da idem do apoteke tako da je to najbolje opcija ako imas srece da na njih naletis

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2023 at 11:29 AM, Belper said:

Tim uopste ne slusas sta ti se prica samo zelis da nam nesto,"dokazes" jer kako bi ti mogla da budes u krivu. Mi ne pricamo o sistemskim greskama ovakvih sistema nego o tome da u zadnjih godina zdravstvena se toliko srozala pogotovo na GP nivou da dolazimo do toga kao sto sam naveo u prethodnim postovima da ce biti velikih problema ako se nastavi ovako a hoce konzervativna vlada se bavi njima bitnijim stvarna tj stednja svuda pa I NHS. Ali ti bolje znas od nas koji istu koristimo. Sad su poceli da toliko stede da ti recepcionerka prima poziv pa procenjuje da li je urgent ili ne a od medicine zna nista. 

Pa ovo je gore nego na Balkanu?!?  Mada mi nije jasno sto se toliko uhvatili za specijaliste, pa dobar lekar opste prakse moze da vas leci od vecine bolesti. Svaki specijalista je bio GP, i to sto duze to bolje po njega, jer je bio izlozen raznovrsnim problemima, sto nije slucaj kod nekog ko je previse mlad postao specijalista.   Sa druge strane, nekad su iz Juge dolazile mnoge doktorke koje zbog drugih, najcesce porodicnih obaveza nisu imale vremena da spremaju i ponovo polazu njihove ispite, pa su se zaposljavale kao sestre.  Pa je tako Kanada imala najobrazovanije setre na globalnom nivou.  Jos uvek rade ako sestre, iako su na medicini u Beogradu imale zavidne proseke.  Nije svako spreman da bude izlozen maltretiranju domacih lekarskih komora koje jedva cekaju da broj stranih lekara svedu na minimum, kako bi izbegli konkurenciju. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Belper said:

Amigo I nonick drzite se nadam se da cete se oporaviti.

 

Pa meni je vec peta godina da traze sta je samnom. To je kao kad citas neki clanak u novinama kad doktori ne znaju sta je sa pacijentom, ja se ponekad zajebavam sa doktorim da li imaju nekog kao dr. House u bolnici gde se trenutno nalazim 🙂  Pisacu o tome ovih dana na drugoj temi o zdravstu, mozda ima neko slicnih problema, simptoma pa da razmenimo. Mozda mogu i ja pomoci nekom, sta ja znam. Inace hvala! 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Newcastle said:

Pa ovo je gore nego na Balkanu?!?  Mada mi nije jasno sto se toliko uhvatili za specijaliste, pa dobar lekar opste prakse moze da vas leci od vecine bolesti. Svaki specijalista je bio GP, i to sto duze to bolje po njega, jer je bio izlozen raznovrsnim problemima, sto nije slucaj kod nekog ko je previse mlad postao specijalista.   Sa druge strane, nekad su iz Juge dolazile mnoge doktorke koje zbog drugih, najcesce porodicnih obaveza nisu imale vremena da spremaju i ponovo polazu njihove ispite, pa su se zaposljavale kao sestre.  Pa je tako Kanada imala najobrazovanije setre na globalnom nivou.  Jos uvek rade ako sestre, iako su na medicini u Beogradu imale zavidne proseke.  Nije svako spreman da bude izlozen maltretiranju domacih lekarskih komora koje jedva cekaju da broj stranih lekara svedu na minimum, kako bi izbegli konkurenciju. 

Hvala na info Newcastle. Ne znam za Kanadu vjerovatno je tako bilo prije mogu vjerovatno da potvrde ostali forumasi iz Kanade. Ja kad Sam dosao ovde prije dvadesetak godina vidjeti GP je bilo lako efikasno I odmah te sredi sta I gdje. Npr ja Sam imao tad ekcem odes isti Dan da ti kremu sa sterodima sampone opet na kontrolu za bilo sta laganica. Od 2012 klima se mjenja sto u zdravstvu sto u emigracionoj politici. Evo zasto je bitno sto konzervativci su na vlasti tada su donijeli splet zakona kontroverznih gdje su izvrsili sjecu troskova koji je doveo do osiromasenja primary care znaci imas ti GP ali je njima naredjeno da te skinu sa one stvari jer imaju previse pacijenata I ko zna sta jos. Pod broj jedan zakazati kazu zovi ti po sat vremena na telefonu niko ne odgovara. Pojavis se tamo kazu zovi opet ili 111 koji ti kaze ako crkavas idi u ambulantu. Pisao bi citave romane kako se situacija pogorsala ne samo u zdravstvu nego I svuda od te 2012. Samo cu pomenuti jednu cinjenicu te godine su donijeli imigracioni zakon koji je nelegelan pod zenevskom konvencijom I presudjen Ali taj zakon I dalje postoji I njih bas briga. Tom temom se bavim I jer radim aplikacije za useljenicke vize. Mozda zvuci nepovezano Ali nije bas uvezan je sistem. Pisacu jos 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, nonick said:

 

Pa meni je vec peta godina da traze sta je samnom. To je kao kad citas neki clanak u novinama kad doktori ne znaju sta je sa pacijentom, ja se ponekad zajebavam sa doktorim da li imaju nekog kao dr. House u bolnici gde se trenutno nalazim 🙂  Pisacu o tome ovih dana na drugoj temi o zdravstu, mozda ima neko slicnih problema, simptoma pa da razmenimo. Mozda mogu i ja pomoci nekom, sta ja znam. Inace hvala! 

 

Najbolje da odes na VMA da ti uspostave dijagnozu, pa onda da se ovde lecis. Kako da te lece ako ne znaju sta je. 

Ja sam izgubio 4 meseca, dok su mi rekli da imam kancer, tada sam se i najgore osecao. Mom drugu nisu prepoznali melanomu i isao je kod dermatologa preko godinu dana da bi mu to dijagnozirali kada je otisao u Beograd, i to sasvim slucajno mu je jedna prijateljica rekla da ti odes kod jednog mog doktora poznanika. Zbog toliko cekanja to je vec bio treci stepen.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nonick said:

 

Pa meni je vec peta godina da traze sta je samnom. To je kao kad citas neki clanak u novinama kad doktori ne znaju sta je sa pacijentom, ja se ponekad zajebavam sa doktorim da li imaju nekog kao dr. House u bolnici gde se trenutno nalazim 🙂  Pisacu o tome ovih dana na drugoj temi o zdravstu, mozda ima neko slicnih problema, simptoma pa da razmenimo. Mozda mogu i ja pomoci nekom, sta ja znam. Inace hvala! 

 

 

 

Poznajem dosta ljudi koji mesecima pa i godinama cekaju dijagnozu. A onda se desilo da Brusu Vilisu daju dijagnozu pre jedno godinu dana, i da familija javno izadje i objavi sta se sa njim desava. Pre nekih mesec dana su ponovo objavili slicnu ali drugu dijagnozu. Onda se mislim, ako jednom Vilisu koji sedi na pola milijarde dolara i kojem su dostupni najbolji lekari godinama ne mogu da daju tacnu dijagnozu, sta je sa nama smrtnicima... 

 

Post iz februara 2023

 

Spoiler

demimoore

Verified

Our family wanted to start by expressing our deepest gratitude for the incredible outpouring of love, support and wonderful stories we have all received since sharing Bruce’s original diagnosis. In the spirit of that, we wanted to give you an update about our beloved husband, father and friend since we now have a deeper understanding of what he is experiencing. 

Since we announced Bruce’s diagnosis of aphasia in spring 2022, Bruce’s condition has progressed and we now have a more specific diagnosis: frontotemporal dementia (known as FTD). Unfortunately, challenges with communication are just one symptom of the disease Bruce faces. While this is painful, it is a relief to finally have a clear diagnosis. 

To read our full statement and learn more about this disease please go to the link in our bio.
In Love & Gratitude 
Ladies of Willis/Moore

 

Post od marta 2022

 

Spoiler

demimoore

Verified

To Bruce’s amazing supporters, as a family we wanted to share that our beloved Bruce has been experiencing some health issues and has recently been diagnosed with aphasia, which is impacting his cognitive abilities. As a result of this and with much consideration Bruce is stepping away from the career that has meant so much to him. 
This is a really challenging time for our family and we are so appreciative of your continued love, compassion and support. We are moving through this as a strong family unit, and wanted to bring his fans in because we know how much he means to you, as you do to him. 
As Bruce always says, “Live it up” and together we plan to do just that.
Love,
Emma, Demi, Rumer, Scout, Tallulah, Mabel, & Evelyn

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Belper said:

Ne nego cemo slusati andjeliu koja je radila u NHS prije 20 godina I ima poznanike koji su tamo I sve znaju i koji lafo znaju sve unutrasnje informaciju. Rekao sam zena mi radi u NHS i ne pricam napamet upoznat sam prilicno trenutnom situacijom(imam dnevni izvjestaj iz bolnica sirom Midlands kad dodje kuci) Prvo si pisala da smo sebicni sto idemo u emergency a nisi uopste saslusala nego eto ti bolje znas. Kad su ti ljudi predocili da nije tako bas ti si promjenila pricu I pocela da skrenes plocu I da pricas of supply chain I kako da ti to nama objasnis profesionalno jer eto mi to ne mozemo da shvatimo. Pitao sam vec da ljudi saslusaju I prenesu iskustva trenutna iz zdravstva gdje zive a neki I rade a ne padaju u vatru I pokusavaju da nesto dokazuju a ne zive tu bilo bi korisnije. 

 

 

Pazljivije citaj da bi mogao da odgovaras. Kao primer, rekla sam ti da 18 godina radim sa NHSom, a ne da sam sa njima radila pre 18 godina. Inace je diskusija obesmisljena.

Isto kao sto je koriscenje ER za regularno lecenje sebicno, sto ne znaci da u slucaju kad postoji hitnost nije. Iznosenje extremnih situacija kao opravdanje za "kad god mi treba lecenje, pravo u hitnu", nije argument. Ako svi koriste ER kao GP onda to vise nije hitna. Onda ispada, da su svi oni koji prate sistem, budale, a "mi" pametni nasli precicu.

Jos samo da sestri odnesemo 100 g kafe I bombonjeru, pa da balkanizujemo zemlje u koje smo dosli.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Isto kao sto je koriscenje ER za regularno lecenje sebicno, sto ne znaci da u slucaju kad postoji hitnost nije. Iznosenje extremnih situacija kao opravdanje za "kad god mi treba lecenje, pravo u hitnu", nije argument. Ako svi koriste ER kao GP onda to vise nije hitna. Onda ispada, da su svi oni koji prate sistem, budale, a "mi" pametni nasli precicu.

 

Ali to nije niko rekao, da ide u hitnu za kijavicu i slicno. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Amigo said:

 

Ali to nije niko rekao, da ide u hitnu za kijavicu i slicno. 

A gde povlacis liniju? Posto je covek rekao, parafraziram, sad kad mi nesto treba idem pravo u ER, GP su beskorisni. 

Sad ja ne znam da li to ukljucuje kijavicu, i koliko ozbiljno to treba da bude. Ali, i ovde se ogranicavam na US, ovde sam videla i cula od lekara iz ER, da im ljudi koji ne placaju posetu ER dolaze za gluposti, jer im je dosadno kuci (obicno se odnosi na penzionere). A ja jbga sa klincem sa iscasenim ramenom cekam 5 sati.  Ili jos gore jedanput sa burazerom koji je prestajao da dise, morala sam bukvalno da izvucem lekare i sestre da ga napumpaju steroidima.

 

Kontam ja da ponekad pricamo lovacke price kako smo super inteligentni i prevarili sistem, ali ER se zna za sta sluzi.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

A gde povlacis liniju? Posto je covek rekao, parafraziram, sad kad mi nesto treba idem pravo u ER, GP su beskorisni. 

Sad ja ne znam da li to ukljucuje kijavicu, i koliko ozbiljno to treba da bude. Ali, i ovde se ogranicavam na US, ovde sam videla i cula od lekara iz ER, da im ljudi koji ne placaju posetu ER dolaze za gluposti, jer im je dosadno kuci (obicno se odnosi na penzionere). A ja jbga sa klincem sa iscasenim ramenom cekam 5 sati.  Ili jos gore jedanput sa burazerom koji je prestajao da dise, morala sam bukvalno da izvucem lekare i sestre da ga napumpaju steroidima.

 

Kontam ja da ponekad pricamo lovacke price kako smo super inteligentni i prevarili sistem, ali ER se zna za sta sluzi.

 

Jbg Andjo, ER nije zamisljen za selekciju nego je ER, ljudi idu za razlicite stvari, kada misle da im je hitno iz ko zna kojih individualnih razloga. 

Ja sam otisla u ER kada sam odfikarila deo prsta i nisam mogla da zaustavim krvarenje. Usla i puno. Sproveli me odmah. Otisla sam sa detetom koje gori i kome ne mogu da spustim temperaturu nocu, cekali smo 4 sata dok se bukvalno nije zapalila. Inace, oni sto dolaze kolima hitne ni ne ulaze na isti ulaz kao oni sto dolaze individualno po sopstvenoj odluci, cak ih i ne vode na isto odeljenje.

Srbija nije merilo za nista, isti ti penzioneri sede po svim saletrima jer imaju vremena da se pregledaju i tamo se lepo ispricaju i iskukaju o svojim zdravstenim problemima... malo se 'druze'

 

I ama svaki lekar kojeg pozoves da zakazes ti kaze 'ako je hitno, javite se na 911' a tvoja licna procena je koliko ti je hitno. Svako je sebi najbitniji. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

A gde povlacis liniju? Posto je covek rekao, parafraziram, sad kad mi nesto treba idem pravo u ER, GP su beskorisni. 

Sad ja ne znam da li to ukljucuje kijavicu, i koliko ozbiljno to treba da bude. Ali, i ovde se ogranicavam na US, ovde sam videla i cula od lekara iz ER, da im ljudi koji ne placaju posetu ER dolaze za gluposti, jer im je dosadno kuci (obicno se odnosi na penzionere). A ja jbga sa klincem sa iscasenim ramenom cekam 5 sati.  Ili jos gore jedanput sa burazerom koji je prestajao da dise, morala sam bukvalno da izvucem lekare i sestre da ga napumpaju steroidima.

 

Kontam ja da ponekad pricamo lovacke price kako smo super inteligentni i prevarili sistem, ali ER se zna za sta sluzi.

Jel ti samo sebe slusas zadnji put pregledaj postove ti si ta koja ne cita pazljivo. Zoves a oni ti sami u GP kazu da ides u ER ako ste bolesni ili kazu zovi 111 oni isto. Niko ne ide jer je pametan sto ti rece Ali mu to sistem Sam kazem. Kakva kijavica I kafa sta ti predocavas nigdje to nije spomenuto. 

Edited by Belper
Link to comment
Share on other sites

Pa ti zaista nemas pojma kako to sad funkcionise u realnosti vidim iz ovog posta. Radis za NHS remote vjerovatno a ne zivis u Engleskoj I znas bolje od nas koji zive ovde I porodice I prijatelji im direktno rade na terenu u Engleskoj za NHS. Ok. 

Nedavno sam doktoru hirurgu iz Srbije pomagao za papire I sta I kako jer se preselio u Newcastle da tamo zivi. Naime naravno da ne moze da operise odmah treba mu bruku stvari da pozavrsava a I ima nekih privatnih problema sto je I bio razlog problema. Sad radi sa starijim osobama I nesto kao GP na terenu sa starijim osobama. Kaze mi ja zovem doktora danima nije mi dobro ali ne mogu da zakazem nikako sta se desava zabrinut sam. Ja kazem zovi 111 a oni ce ti opet vjerovatno reci na osnovu simptoma da pijes red bull😀 ili da ides u emergency ili ti sad su promjenili ime u walk in centre (pitam se zasto). Naime sistem je takav da jeste treba pratiti proceduru I ljudi to rade niko ne zeli da bude pametan niti mu je namjera nego da te sistem sam navodi da radis ovako I otvoreno kaze idi u emergency ako si bolestan. Evo iako je veliki manjak GP I sestara pogotovo ionako ih uvoze sa Filipina i Indije I Afrike cine veliki dio zaposlenih (dodjes ko pacijent I ne cujes engleski) u bolnici strajkuju opet oko plate I uslova rada

Edited by Belper
Link to comment
Share on other sites

 
Poznajem dosta ljudi koji mesecima pa i godinama cekaju dijagnozu. A onda se desilo da Brusu Vilisu daju dijagnozu pre jedno godinu dana, i da familija javno izadje i objavi sta se sa njim desava. Pre nekih mesec dana su ponovo objavili slicnu ali drugu dijagnozu. Onda se mislim, ako jednom Vilisu koji sedi na pola milijarde dolara i kojem su dostupni najbolji lekari godinama ne mogu da daju tacnu dijagnozu, sta je sa nama smrtnicima... 
 
Post iz februara 2023
 
Spoiler

demimoore
Verified
Our family wanted to start by expressing our deepest gratitude for the incredible outpouring of love, support and wonderful stories we have all received since sharing Bruce’s original diagnosis. In the spirit of that, we wanted to give you an update about our beloved husband, father and friend since we now have a deeper understanding of what he is experiencing. 

Since we announced Bruce’s diagnosis of aphasia in spring 2022, Bruce’s condition has progressed and we now have a more specific diagnosis: frontotemporal dementia (known as FTD). Unfortunately, challenges with communication are just one symptom of the disease Bruce faces. While this is painful, it is a relief to finally have a clear diagnosis. 

To read our full statement and learn more about this disease please go to the link in our bio.
In Love & Gratitude 
Ladies of Willis/Moore

 
Post od marta 2022
 
Spoiler

demimoore
Verified
To Bruce’s amazing supporters, as a family we wanted to share that our beloved Bruce has been experiencing some health issues and has recently been diagnosed with aphasia, which is impacting his cognitive abilities. As a result of this and with much consideration Bruce is stepping away from the career that has meant so much to him. 
This is a really challenging time for our family and we are so appreciative of your continued love, compassion and support. We are moving through this as a strong family unit, and wanted to bring his fans in because we know how much he means to you, as you do to him. 
As Bruce always says, “Live it up” and together we plan to do just that.
Love,
Emma, Demi, Rumer, Scout, Tallulah, Mabel, & Evelyn

 

Aphasia je simptom bolesti, nije dijagnoza sama po sebi, jedno nije isključivo s drugim i nije ništa pogrešno. U ovom slučaju je došla kao prvi simptom demencije, a s obzirom da može da se javi u sklopu mnogih neuroloških oboljenja, potrajalo je par meseci dok se iskristalisalo šta je. Ništa čudno ili pogrešno ovde. Tu ne pomažu ni milioni.
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Eddard said:
8 hours ago, Baby said:
 
Poznajem dosta ljudi koji mesecima pa i godinama cekaju dijagnozu. A onda se desilo da Brusu Vilisu daju dijagnozu pre jedno godinu dana, i da familija javno izadje i objavi sta se sa njim desava. Pre nekih mesec dana su ponovo objavili slicnu ali drugu dijagnozu. Onda se mislim, ako jednom Vilisu koji sedi na pola milijarde dolara i kojem su dostupni najbolji lekari godinama ne mogu da daju tacnu dijagnozu, sta je sa nama smrtnicima... 
 
Post iz februara 2023
 
Spoiler
  Reveal hidden contents

demimoore
Verified
Our family wanted to start by expressing our deepest gratitude for the incredible outpouring of love, support and wonderful stories we have all received since sharing Bruce’s original diagnosis. In the spirit of that, we wanted to give you an update about our beloved husband, father and friend since we now have a deeper understanding of what he is experiencing. 

Since we announced Bruce’s diagnosis of aphasia in spring 2022, Bruce’s condition has progressed and we now have a more specific diagnosis: frontotemporal dementia (known as FTD). Unfortunately, challenges with communication are just one symptom of the disease Bruce faces. While this is painful, it is a relief to finally have a clear diagnosis. 

To read our full statement and learn more about this disease please go to the link in our bio.
In Love & Gratitude 
Ladies of Willis/Moore

 
Post od marta 2022
 
Spoiler

  Reveal hidden contents

demimoore
Verified
To Bruce’s amazing supporters, as a family we wanted to share that our beloved Bruce has been experiencing some health issues and has recently been diagnosed with aphasia, which is impacting his cognitive abilities. As a result of this and with much consideration Bruce is stepping away from the career that has meant so much to him. 
This is a really challenging time for our family and we are so appreciative of your continued love, compassion and support. We are moving through this as a strong family unit, and wanted to bring his fans in because we know how much he means to you, as you do to him. 
As Bruce always says, “Live it up” and together we plan to do just that.
Love,
Emma, Demi, Rumer, Scout, Tallulah, Mabel, & Evelyn

 

Aphasia je simptom bolesti, nije dijagnoza sama po sebi, jedno nije isključivo s drugim i nije ništa pogrešno. U ovom slučaju je došla kao prvi simptom demencije, a s obzirom da može da se javi u sklopu mnogih neuroloških oboljenja, potrajalo je par meseci dok se iskristalisalo šta je. Ništa čudno ili pogrešno ovde. Tu ne pomažu ni milioni.

 

Sve uredu, ali on ima simptome demencije vec godinama, sumnjam da se nije obracao lekarima i ignorisao problem. Ne pomazu milioni, pomazu lekari i koliko vidim i cujem, svecom da trazis dobrog dijagnosticara. 

Evo neki banalni primer, odes kod lekara jer ti imas neki otorinolaringoloski problem, grlo pogledaju, nos i usi gotovo nikad, osim ako se zalis na bol u uhu, ali onda ne pogledaju ono ostalo. Jos jedan licni primer. Posle corone sam pocela da kasljem i to je trajalo nekih 10 meseci, lecila me je od alergije dok ja nisam rekla pisi antibiotik i steroid (mislim da sam to vec pisala), ali njoj uopste nije palo na pamet ista drugo osim alergije iako simptomi uopste nisu bili alergijski. 

Sansa da naletis na loseg lekara i dijagnosticara je znatno veca nego da naletis na nekog ko zna sta radi. A u US je to preskupa zabava bauljati od jednog do drugog dok ne nabodes dobrog. Tako da, svaki zdravstveni sistem ima mnogo mana i podlozan je kritici, ma koja god drzava u pitanju. 

 

Ajd sad kad pisem da i ovo spomenem. Pre jedno godinu dana dodju nam prijatelji iz Srbije i odjednom gostu pozli, pocne da govori da umire, uznemirio se, ukopao se u mestu i trese se, trazi lekove za spustanje pritiska koje ima sa sobom, guta tablete kao da je poludeo (sme do dve, on popio 7), i vice da ima ima infarkt ili slog. Ja pozovem hitnu i strovalim ga na trosed. Dosli vatrogasci izmerili pritisak, normalan (naravno, popio je saku lekova za spustanje pritiska). Dodje hitna natovare ga na kolica i u bolnicu. Ne govori engleski i moja cerka kaze idem sa vama da prevodim (u bolnicu pustaju samo pacijenta, corona ali je pustili da bi njima olaksali). Nema njih 3 sata, zovem i pitam sta se zbiva, kaze ona, snimaju mu pluca. Reko sto pluca pobogu. Kaze ona pojma nemam. Pitam jesu radili neki ekg ili snimali glavu ako im se vec nesto snima, kaze ona ne, samo pluca, pritisak mere i vade mu krv... U medjuvremenu se on vec smirio. Ona pocne da zove ljude redom okolo i oni sami dodju do ideje da je u pitanju panicni napad (onda smo videli ustvari koliko ljudi ima problem sa tim, a ni ne znamo). Kod petog sata, ona mu vec prenela 'njenu' dijagnozu. Lekari i dalje nista, gledaju pritisak. I on ustane i kaze hocu napolje i oni bukvalno pobegnu. Vrati se covek malo umoran, ali citav. Kasnije je posetio par lekara specijalista i na kraju dobio dijagnozu koju i dan danas 'odrzava' jer je u pitanju panicni napad, koji ima od tada gotovo na dnevnoj bazi i naucio je da se nosi sa time, ponekad uzima neke lekove sto su mu prepisali.

Cela ekipa radila oko njega da bi mu snimali pluca, za 5 sati ni jednom nije palo na pamet da je mozda napad panike. E pazi, pluca mu snimaju, wtf. Mislim, ja ne znam sta se snima kod sloga ili infarkta, ali sam nesto sigurna da nisu pluca. 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako je u Americi i Kanadi i zasto se koristi 911. Ovde se 111 broj koristi za non-emergency (moze isto online) to jest nazoves i savjetnik koji nije medicinar ti postavi seriju pitanja da otkrije da li je emergency ili ne. GP nema u formuli niti ga spominju ako si bolestan. Ja razumijem da oni tako zele da skinu lazne bolesnike da ne idu kod GP ali ako je vec tako kad utvrde da ti treba doktor zasto ne mozes da ides kod njega niti te sistem upucuje na njega nego ti kazu idi u walk in centar aka emergency. Oni tako misle da stede ali dugorocno situacija je sve losija sa doktorom opste prakse. Ovo nisu ekstremni slucajevi kako neki zele da predstave nego svakodnevnica zakazivanja kod doktora

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Baby said:

Tako da, svaki zdravstveni sistem ima mnogo mana i podlozan je kritici, ma koja god drzava u pitanju. 

 

Nesporno.

 

28 minutes ago, Baby said:

 

Ajd sad kad pisem da i ovo spomenem. Pre jedno godinu dana dodju nam prijatelji iz Srbije i odjednom gostu pozli, pocne da govori da umire, uznemirio se, ukopao se u mestu i trese se, trazi lekove za spustanje pritiska koje ima sa sobom, guta tablete kao da je poludeo (sme do dve, on popio 7), i vice da ima ima infarkt ili slog. Ja pozovem hitnu i strovalim ga na trosed. Dosli vatrogasci izmerili pritisak, normalan (naravno, popio je saku lekova za spustanje pritiska). Dodje hitna natovare ga na kolica i u bolnicu. Ne govori engleski i moja cerka kaze idem sa vama da prevodim (u bolnicu pustaju samo pacijenta, corona ali je pustili da bi njima olaksali). Nema njih 3 sata, zovem i pitam sta se zbiva, kaze ona, snimaju mu pluca. Reko sto pluca pobogu. Kaze ona pojma nemam. Pitam jesu radili neki ekg ili snimali glavu ako im se vec nesto snima, kaze ona ne, samo pluca, pritisak mere i vade mu krv... U medjuvremenu se on vec smirio. Ona pocne da zove ljude redom okolo i oni sami dodju do ideje da je u pitanju panicni napad (onda smo videli ustvari koliko ljudi ima problem sa tim, a ni ne znamo). Kod petog sata, ona mu vec prenela 'njenu' dijagnozu. Lekari i dalje nista, gledaju pritisak. I on ustane i kaze hocu napolje i oni bukvalno pobegnu. Vrati se covek malo umoran, ali citav. Kasnije je posetio par lekara specijalista i na kraju dobio dijagnozu koju i dan danas 'odrzava' jer je u pitanju panicni napad, koji ima od tada gotovo na dnevnoj bazi i naucio je da se nosi sa time, ponekad uzima neke lekove sto su mu prepisali.

Cela ekipa radila oko njega da bi mu snimali pluca, za 5 sati ni jednom nije palo na pamet da je mozda napad panike. E pazi, pluca mu snimaju, wtf. Mislim, ja ne znam sta se snima kod sloga ili infarkta, ali sam nesto sigurna da nisu pluca. 


E jbg sad. Pazi obrnutu situaciju. Šta da je zaista imao infarkt, a oni ga poslali kući za bensedinom i dijagnozom napad panike? Napad panike je dijagnoza isključivanja - moraš prvo da isključiš sve organske uzroke, da bi mogao da kažeš da je psihički. E sad, zašto baš prvo pluća, jbm li ga, teško je iz iskustva pacijenta, koje je uvek subjektivno, uvek pohvatati šta se zaista događalo. S obzirom da napad panike može da simulira brojna organska oboljenja, ko zna sa kojim simptomima su njega videli u ER. Nije uvek sve tako kao što laičkom oku izgleda. Pogotovo što su današnji dijagnostički protokoli užasno obimni, ponekad i preterani, sve u cilju da se nešto slučajno ne previdi, pa da se bude tužen zbog toga. Ali, naravno, može da bude i do nekompetencije lekara. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

 

S Dodje hitna natovare ga na kolica i u bolnicu. Ne govori engleski i moja cerka kaze idem sa vama da prevodim (u bolnicu pustaju samo pacijenta, corona ali je pustili da bi njima olaksali). Nema njih 3 sata, zovem i pitam sta se zbiva, kaze ona, snimaju mu pluca. Reko sto pluca pobogu. Kaze ona pojma nemam. Pitam jesu radili neki ekg ili snimali glavu ako im se vec nesto snima, kaze ona ne, samo pluca, pritisak mere i vade mu krv...

Cela ekipa radila oko njega da bi mu snimali pluca, za 5 sati ni jednom nije palo na pamet da je mozda napad panike. E pazi, pluca mu snimaju, wtf. Mislim, ja ne znam sta se snima kod sloga ili infarkta, ali sam nesto sigurna da nisu pluca. 

Verovatno ljudi nisu razumeli sta se desava u ER. Ne radi se rengen pluca vec grudnog kosa, gleda se da li je srce uvecano, da li postoji congestive heart failure .

Analiza krvi se radi jer se proverava nivo  troponina koji se povecava kod srcanog udara. To je prva dijagnostika koja se radi jer ne zahteva pomeranje pacijenta, rezultati se dobijaju jako brzo, ako su oni negativni ide se na druge stvari. Ja imam srcane probleme, barem 10 puta sam bio u ER zbog laznih uzbuna, plus supruga mi je kardiolog. Svaki ER ima ustanovljenu procedure kada se sumnja na srcani udar i lekari moraju da je postuju, imaju vrlo malo slobode kada rade u ER, zato vecina i mrzi da radi tamo,  gledaju sto pre da se izvuku iz te obaveze, na koju ih primoravaju ugovori. U Americi ER nije dobro mesto za lecenje jer im to nije ni uloga, to je mesto gde se pacijent stabilizuje, pusti kuci ili primi u bolnicu na dalji tretman. Sto se same organizacije hitne pomoci tice ja tu nemam puno primedbi. Kada mi je pozlilo u roku od 30 minuta sam bio u operacionoj sali. Naravno da u ruralnim sredinama kao sto je West Virginia stvari ne funkcionisu ni priblizno tome.

Moj kolega je imao mozdani udar u Meksiku dok je bio na odmoru, zavrsio je u bolnici nakon 6 sati. I pored toga sto su tamosnji lekari uradili sve sto treba, to cekanje od 6 sati je ostavilo trajne posledice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...