Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

2 minutes ago, Div said:

Sećaš li se koje su orjentire koristili taksisti, zove dispečer i traži vozilo za: recepciju, kikevac, mlekaru, tri čekića, Ž. 
Zadnjih dana sam se muvao nešto po Omladinskih brigada, na N.Bgd, tamo oko Rode, neprepoznatljivo, pre 5-6 godina sam često išao u Uradi Sam, sada sam jedva pronašao prilaz, sve je drugačije, Nema baš nekog urbanističkog reda ni po N. Bgd iako se gradi na poljanama, o starom delu da ne pričam, ubiše dušu gradu.

A, to, da li krečana radi, radi ali sam zadovoljan, još umem da se vratim kući.:classic_biggrin:

Za neupucene - recepcija  je taxi stanica na ulasku u Centralno groblje.

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Div said:

Sećaš li se koje su orjentire koristili taksisti, zove dispečer i traži vozilo za: recepciju, kikevac, mlekaru, tri čekića, Ž. 
Zadnjih dana sam se muvao nešto po Omladinskih brigada, na N.Bgd, tamo oko Rode, neprepoznatljivo, pre 5-6 godina sam često išao u Uradi Sam, sada sam jedva pronašao prilaz, sve je drugačije, Nema baš nekog urbanističkog reda ni po N. Bgd iako se gradi na poljanama, o starom delu da ne pričam, ubiše dušu gradu.

A, to, da li krečana radi, radi ali sam zadovoljan, još umem da se vratim kući.:classic_biggrin:

Ma "lako" tebi kada si tu, a zamisli nekoga ko navrati dva puta godisnje po 5-6 dana. Imam druga sa studija koji zivi u Bezanij, blizu pijace, krenem pre nekoliko godina autom i izgubim se. Bez zezanja, slika koju sam ja imao iz 80 i neke odvno nestala, ulice promenile nazive, negde kod bazena zovem coveka i kazem dolazi da me vodis odavde.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jbmt. hotel u kojem se odrzavaju svadbe. Nema sanse da odspavam veceras, ima da tuce lakokarcha do ujutru. Anyway...

Secam se kao da je juce bilo. Krenem iz BG-a za Edmonton i posle 48 sati konacno sletim. Islo se preko Pariza sa nocenjem. Saceka me burazer, kad ujutru idemo da iznajmimo  "drain auger", masina za ciscenje kanalizacionih cevi. 

Njemu se zapusila kanalizacija, a taman stigla pomoc i tako moj prvi dan u emigraciji je poceo sa govnima. Secam se da je snaja vikala na njega da li si normalan, ali sto se kaze, krv nije voda.:roflmao:

I dan danas se zezamo na tu temu.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DJORDJE said:

Ma "lako" tebi kada si tu, a zamisli nekoga ko navrati dva puta godisnje po 5-6 dana. Imam druga sa studija koji zivi u Bezanij, blizu pijace, krenem pre nekoliko godina autom i izgubim se. Bez zezanja, slika koju sam ja imao iz 80 i neke odvno nestala, ulice promenile nazive, negde kod bazena zovem coveka i kazem dolazi da me vodis odavde.

I meni se to često dešava kad vozim tamo. Najviše me izludjuje što se ne vide ulične table, brojevi, pa se vrtim ili zaglavim u neprolaznim ulicama. Tek onda nastaje problem jer sa puno parkiranih automobila moraš u rikverc, okreneš. Često mislim da znam kuda da vozim, kao nešto pamtim, pa onda shvatim da mi je potrebna pomoć, stanem sa strane, izadjem, pitam prolaznike. Mnogo je stresno za mene. Toliko sam razmažena sa lakoćom vožnje ovde (ako oduzmem ludake koji ionako ne znaju da voze ili voze pod uticajem ili su iz drugih država došli nenaviknuti na pravila), kad odem tamo, oduzimam se od straha, unapred uplašim ako idem u nepoznato. I dodatno se nerviram jer iako nisam inžinjer, nekada mi nije jasno šta se tamo radi, gradi. Označenja su često za mene zbunjujuća. Ali, što pomenu Dordje, ja odavno dolazim tamo kao stranac, dodjem ovde kući na svoje, pa kad sednem u svoj auto prvi dan po povratku, milina! Aaaa!  Svugde table koje su iste za taj grad, recimo bela slova na zelenom, pa vidiš u kojoj si ulici i koju prelaziš. Svaka kuća ima broj ili ispred ili na poštanskom sandučetu, čak i ispisanom na ivičnjaku ispred kuće ukoliko želiš. Takodje, svaki grad, pošto su često spojeni, ima table koje te obaveštavaju: welcome to …..
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, DJORDJE said:

.....................................

Baki, ti si preko bare koliko, 40 godina minimum? Mislim, realno gde je tebi domaja? Ja posle 32 vise se osecam u BG kao stranac nego o Nevadi. Bukvalno sve je drugacije od vremena koje ja pamtim, linije gradskog prevoza, kupovina karata, taksi, prodavnice, a najteze pada imena ulica. Secam se pokojne babe, majcina majka, ona je 70tih govorila ides "Kralja Petra, pa skrenes u Kneginje Olege", na sta je brat uzvracao, 'baba ima da te uhapse zbog kontrarevolucije". Ja danas kao i baba, Trg Marksa i Engelsa, Sedmog jula, 29ti...

 

Iselio (valjda) '81... Ista stvar sa nazivima ulica, a uz to postoje citavi delovi grada u kojima nikada nisam bio. Nisam imao prilike da ih upoznam jer u 40+ godina nikada nisam dosao na vise od 14 dana u komadu a to brzo "raznesu" drugari i familija.

 

Taman sam se penzionisao i spremao na par meseci, a strefilo me jos jedno preseljenje (iz Texasa u Alabamu), pa neki zdravstveni problemcici - a nakon toga corona restrikcije. Konacno sam stigao, pa ostajem najmanje 4 meseca. Cekam da zatopli, pa cu na jos jednu "tour of Yugoslavia" voznju. :classic_biggrin:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, DJORDJE said:

Ma da su samo imena pa jos nekako, nego nestali i orijentiri. Precizna mehanika, Beli metal, Bukulja, Kluz, covece sve je to poruseno, soping centri ili stambene zgrade. Poslednji put kada sam bio osetio sam nelagodnost tokom voznje, a da u centar nisam ni zalazio. Vozio na relaciji Uciteljsko- Slanci-Mirijevo i stalno sam se preslisavao da li sam na pravom putu. Bukvalno se za ove tri COVID godine puno toga promenilo, ili je mene pocela da hvata krecana.

Zadnji put uspela da se izgubim na Sajmu :classic_blink: a drugi put odlucila da provedem dete avalskim putem preko Trosarine... samo sto ni avalski put ni Trosarina vise ne izgledaju isto... neko vreme je bilo jbte Angelia jel mozes Avalu da omasis .... a klinac se zabrinuo kaze da necemo da se izgubimo, kazem mu ovo je Srbija nema vise od 3 puta :classic_biggrin: samo mi je rekao "ubuduce se drzi autoputa".

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Zadnji put uspela da se izgubim na Sajmu :classic_blink: a drugi put odlucila da provedem dete avalskim putem preko Trosarine... samo sto ni avalski put ni Trosarina vise ne izgledaju isto... neko vreme je bilo jbte Angelia jel mozes Avalu da omasis .... a klinac se zabrinuo kaze da necemo da se izgubimo, kazem mu ovo je Srbija nema vise od 3 puta :classic_biggrin: samo mi je rekao "ubuduce se drzi autoputa".

Kako si uspela da se pogubis na avalskom putu?:krstipd4:

Sem gomile novoizgradjenih kuca pored njega - nije menjao ni trasu, ni sirinu.

Jedino ako si ukljucila navigaciju, tu `oce da pogresi - moj kum iz Toronta je iz Ralje isao preko Malog Pozarevca do Belog Potoka prateci istu umesto samo da je pratio put.:roflmao:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

preko Trosarine...

 

Živim na kilometar od Trošarine, pre mesec dana se šokiram kad sam uleteo u kružni tok, otkud to, bila semaforizovana raskrsnica kad sam zadnji put prolazio, pre 4-5 godina.

Link to comment
Share on other sites

A ja pre neku godinu potpuno neobaveštena “pronadjem” novi autoput i promašim izlaz za Beograd, pa gde god me poveo taj vaš Miloš dok nisam shvatila da nešto ovde nije kako je bilo, mislim Dobanovci. Samo, jeste sve kod vas kratka razdaljina s obzirom na to gde recimo živim. Kad bih vozila od istoka do zapada, grad i predgradja, to je oko 72 milje, pa tek onda da ne vidim zgrade. To je otprilike kao Beograd-Arandelovac.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2023 at 10:44 PM, DJORDJE said:

Ma nisu vise zime ni u Kanadi kao sto su bile pre 30 godina. Ja kada sam stigao u Edmonton maj mesec i sneg. Prve godine palo ispod nule negde pocetkom novembra, sve do kraja marta bilo ispod, mozda na par dana otopli preko dana , ali nocu je standardno bilo -10 ili nize. Secam se da je te godine negde krajem novembra bilo -20 preko dana , a nocu islo do -40. Kada je prosao taj hladan talas izadjem napolje na -10 i prvi utisak je bio da ovo i nije tako hladno.:roflmao:

Pricao sa bratom negde u sredu ,a on ce ti reci da je sada preko dana u plusu, nocu samo padne na oko -10, sto je za mene nepojmljivo kada se setim vremena dok sam tamo ziveo.

 

 

istina, pre je i ovde u Ontariju bilo hladnije. Ove zime je bilo samo dva puta na kraci period sto bi se zvalo onako zimsko vreme (da se drzi oko -10 do -20).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nonick said:

 

istina, pre je i ovde u Ontariju bilo hladnije. Ove zime je bilo samo dva puta na kraci period sto bi se zvalo onako zimsko vreme (da se drzi oko -10 do -20).

Eee, jedva čekam da vam otopli pa da nas ne gušite ovde zimi.

 

Spoiler

😆

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Kronostime said:

Kako si uspela da se pogubis na avalskom putu?:krstipd4:

Sem gomile novoizgradjenih kuca pored njega - nije menjao ni trasu, ni sirinu.

Jedino ako si ukljucila navigaciju, tu `oce da pogresi - moj kum iz Toronta je iz Ralje isao preko Malog Pozarevca do Belog Potoka prateci istu umesto samo da je pratio put.:roflmao:

Kruzni tok, izasla na pogresni izlaz - evo ga @Div covek zna sta pricam....ja kao znam gde idem i odjednom se nadjem ispod Banjice, pa kroz Jajince gde nikad nisam bila...pa Rakovica valjda selo. Jos je padao mrak a ja onako sigurno ima samo jedan avalski put... kad ono ima dva :classic_biggrin: Jos negde kod Ralje odjedno levo kaze "auto-put", rekoh sta sam sad omasila jbte zavrsicemo u Kragujevcu ali to je vec da smo obisli Avalu kao prepreku.

U moju odbranu, oba puta je bio mrak vec, a i nisam dolazila skoro 3 godine pandemije - mnogo se izmenilo. 

BTW kad sam mojima rekla oni se sokirali kazu "Angelia ti si otisla preko Banjice na Kanarevo Brdo" - pazi mene pa nisam idiot, zivela sam godinama na Kanarevom Brdu svojevremeno. Kad sam im objasnila skontali su pa kao to pre nije bio put...e pa sad jeste. Ja sam mislila da je kruzni tok samo zamenio raskrsnicu, ali nije.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Div said:

 

Živim na kilometar od Trošarine, pre mesec dana se šokiram kad sam uleteo u kružni tok, otkud to, bila semaforizovana raskrsnica kad sam zadnji put prolazio, pre 4-5 godina.

Pa da, bas to, ni moji nisu znali o cemu pricam. Ja sam verovatno Isla avalskim putem I preko Trosarine pre nekih 15+ godina. Ali ono, reko da pokazem klincu puteve moje mladosti 😁mislim da sam ga samo zaplasila da nemam pojma sta radim.

A ovo sto @ControlFreakpominje, to sam bila upozorena pa mi se nije desilo. 

Jos sam ja onaj tip vozaca koji gundja I komentarise za sebe tipa "hmm ne secam se da je put bio ovako krivudav" ili "otkud ova kuca tu, jel sad levo ili desno" 😀

Bas sam impresionirala klinca sa poznavanjem Srbije 😀

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Kruzni tok, izasla na pogresni izlaz - evo ga @Div covek zna sta pricam....ja kao znam gde idem i odjednom se nadjem ispod Banjice, pa kroz Jajince gde nikad nisam bila...pa Rakovica valjda selo. Jos je padao mrak a ja onako sigurno ima samo jedan avalski put... kad ono ima dva :classic_biggrin: Jos negde kod Ralje odjedno levo kaze "auto-put", rekoh sta sam sad omasila jbte zavrsicemo u Kragujevcu ali to je vec da smo obisli Avalu kao prepreku.

U moju odbranu, oba puta je bio mrak vec, a i nisam dolazila skoro 3 godine pandemije - mnogo se izmenilo. 

BTW kad sam mojima rekla oni se sokirali kazu "Angelia ti si otisla preko Banjice na Kanarevo Brdo" - pazi mene pa nisam idiot, zivela sam godinama na Kanarevom Brdu svojevremeno. Kad sam im objasnila skontali su pa kao to pre nije bio put...e pa sad jeste. Ja sam mislila da je kruzni tok samo zamenio raskrsnicu, ali nije.

To i jeste na avalskom putu: Jajinci, Rakovica Selo, Beli Potok, Avala, Zuce, Tresnja, Ralja..... pa dalje prema Kosmaju.

Uvek bilo i uvek bice. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kronostime said:

To i jeste na avalskom putu: Jajinci, Rakovica Selo, Beli Potok, Avala, Zuce, Tresnja, Ralja..... pa dalje prema Kosmaju.

Uvek bilo i uvek bice. :classic_biggrin:

Ne sa te strane :classic_biggrin: uostalom gde si na avalskom putu prolazio kroz Rakovicu? Jajince samo autobuska stanica oduvek bilo, ne cela turneja kroz naselje. Probaj, pa ces videti o cemu pricam.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Angelia said:

Ne sa te strane :classic_biggrin: uostalom gde si na avalskom putu prolazio kroz Rakovicu? Jajince samo autobuska stanica oduvek bilo, ne cela turneja kroz naselje. Probaj, pa ces videti o cemu pricam.

Rakovica Selo ti je naselje izmedju Jajinaca i Belog Potoka na avalskom putu i pripada Vozdovcu. Nekada je imalo i manastir, koji je zbog blizine carskog puta cesto paljen pa je preseljen daleko od istog na danasnje mesto i oko njega se formirala danasnja opstina.

Zivim tu, tako da sam seljak i zvanicno u dokumentima.

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Rakovica Selo ti je naselje izmedju Jajinaca i Belog Potoka na avalskom putu i pripada Vozdovcu. Nekada je imalo i manastir, koji je zbog blizine carskog puta cesto paljen pa je preseljen daleko od istog na danasnje mesto i oko njega se formirala danasnja opstina.

Zivim tu, tako da sam seljak i zvanicno u dokumentima.

:classic_biggrin:

 

To što živiš tu ne znači da bolje pozbaješ teren, ne možeš da upoznaš kraj dok ne zalutaš u njega.

:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je problem to sto kada vozim uvek imam u glavi sliku puta kojim idem. Problem nastaje kada ta slika u realnosti se ne poklapa sa onom u mojoj glavi. Bez obzira na to sto ulica ima pravo ime, pocinje da radi crv nesigurnosti, onda obicno skrenem ranije ili kasnije, a nakon toga ide lancana reakcija. Prosli put pita me majka da li bi mogli da odemo do Valjeva i obidjemo ocevu familiju. Mislim se, ako ja vozim zavrsicemo u Albaniji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/7/2023 at 7:28 AM, Kronostime said:

Rakovica Selo ti je naselje izmedju Jajinaca i Belog Potoka na avalskom putu i pripada Vozdovcu. Nekada je imalo i manastir, koji je zbog blizine carskog puta cesto paljen pa je preseljen daleko od istog na danasnje mesto i oko njega se formirala danasnja opstina.

Zivim tu, tako da sam seljak i zvanicno u dokumentima.

:classic_biggrin:

:classic_biggrin:30 godina putovala Avalskim putem i nikad nisam videla selo Rakovicu, ili unutrasnjos Jajinaca osim onog sto je bas na putu, a ni Beli Potok. To sto vi lokalci racunate da ste "na Avalskom putu" nije bas tako ocigledno outsajderima. To isto kao da ja objasnim da su moji na putu za Arandjelovac....3-4 km udaljeni. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

:classic_biggrin:30 godina putovala Avalskim putem i nikad nisam videla selo Rakovicu, ili unutrasnjos Jajinaca osim onog sto je bas na putu, a ni Beli Potok. To sto vi lokalci racunate da ste "na Avalskom putu" nije bas tako ocigledno outsajderima. To isto kao da ja objasnim da su moji na putu za Arandjelovac....3-4 km udaljeni. 

https://www.google.com/maps/place/Село+Раковица,+Београд/@44.7215733,20.4860732,14.71z/data=!4m6!3m5!1s0x475a7155f4456beb:0x7fd5226d1e1b8283!8m2!3d44.7221281!4d20.4967336!16s%2Fm%2F02ppvzc

 

:s_d:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...