Jump to content

PDF Kosarka - predlozi, zalbe, sugestije


Kurc Emuchelo

Recommended Posts

2 minutes ago, Nele said:

Promasili su starost univerzuma za duplo kad se napravi jos jaci teleskop i to ce da ospori verovatno. Tako da mi kao vrsta nista ne znamo da bi se tako lako odbacivala mogucnost kreacije.

 

Aj daj neki link molim te za tu tvrdnju, mada znam da nije tacna, ali cisto da vidim gde si to procitao.

 

A sto se tice kreacije, nije na meni da dokazem da bog ne postoji, nego na onima koji tvrde da postoji da dokazu da postoji.

 

Sto opet, apsolutno nema nikakve veze sa raspravom koja je pokrenuta.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, McLeod said:

 

Zato sto mene kao ateistu i kao globusara na isti nacin kaci pokusaj ismevanja vernika ili ravnozemljasa, jednostavno je nemoguce ismevati onog drugog iz te pozicije. Mozes da probas, ali je potpuno besmisleno.

 

Sta, gorecu u paklu? Vise mesta za tebe u raju. Ne zivim po tvojim merilima? Sta te boli dupe kako ja zivim. Putujem u Australiju a tebi je smesno jer ona ne postoji? Pascu sa ivice Zemlje? Opet vise mesta za tebe u tvom svetu.

 

Sto se tice ostatka, retki su oni koji ismevaju vernike jer veruju. Bas su u promilima. Ismevaju se radnje i rituali koji idu u skladu sa tim, a nemaju nikakve veze sa sustinom verovanja, a koji vode do toga da institucija koja se samoproglasila za bozju kucu na Zemlji skuplja politicku i materijalnu moc kojom vrsi pritisak i uticaj na svaku poru drustva. A vernici to omogucuju.

 

E zato se kaze da crkvu treba vredjati, isto kao sto i politicare i druge javne licnosti koje vrse nepodoban uticaj na drustvo treba vredjati.

 

A da li ces ti ili ce neko drugi da veruje, ide u crkvu, slavi slavu, krsti decu i radi sta god vec smatra za shodno u skladu sa svojim verovanjem, to je njegova/njena privatna stvar i sloboda, ne tice se nikoga, pa ni mene. Sve dok to svoje pravo i slobodu ne koristi da ogranicava pravo drugoga da ga boli dupe za to sto taj vernik misli i radi i zeli da zivi zivot po svom nahodjenju.

Delom ću se složiti.... Upravo zbog ovoga što si napisao, ne mogu se ta tvoja načela primenjivati selektivno, tj.onako kako odgovara nekome iz njegovog ugla gledanja... Ako versko opredeljenje postavimo kao stvar ličnog izbora, ne može se niko zbog toga vređati, kao što se ne može vređati izbor nekog da je verski neopredeljen, da voli isti pol, da voli ektremne sportove, da voli gajenje kaktusa...bez obzira da li se nekom to sviđalo ili ne...

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Barkley#34 said:

Zašto bi to bio razlog za ban? Ne vređaju se svi pravoslavci u Srbiji nego se u centar kritike stavlja fundamentalizam (koji jeste prisutan u većoj ili manjoj meri). Još ako se potkrepi agrumentima i primerima to je odličan post za raspravu.

 

Opet pitam, čime je Mirotić zaslužio uvrede? Ako je za Ledejevo ponašanje jasno kakve reakcije izaziva, šta je Mirotić radio i kome?

 

Prvi pasus, zato što je krenula priča o vređanju verskih osećanja i zlom Charlie Hebdou npr. Mislim da je samo po sebi jasno zašto je vređanje verskih osećanja jako klizav teren. Što se drugog pasusa tiče, slažem se sa tobom (mada ovo pišem već otprilike treći put u poslednjih sat vremena), ne zaslužuje uvrede, prema tome ban je opravdan u potpunosti.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Azazelkg said:

Delom ću se složiti.... Upravo zbog ovoga što si napisao, ne mogu se ta tvoja načela primenjivati selektivno, tj.onako kako odgovara nekome iz njegovog ugla gledanja... Ako versko opredeljenje postavimo kao stvar ličnog izbora, ne može se niko zbog toga vređati, kao što se ne može vređati izbor nekog da je verski neopredeljen, da voli isti pol, da voli ektremne sportove, da voli gajenje kaktusa...bez obzira da li se nekom to sviđalo ili ne...

 

Pa da, ali je poenta price upravo ta interakcija gde stoje dva coveka na dva suprotstavljena pola, gde evo da iskoristim ponovo taj primer ravnozemljasa jer je najekstremniji i ovde valjda nemamo pripadnika te populacije - ako mu ja kazem da je ravnozemljas, on ce se mozda uvrediti jer to nije termin koji on voli da koristi za sebe. Isti je slucaj sa terminologijom koja se koristi za oznacavanje pripadnika neke druge zajednice koja ima pezorativno znacenje, da ne navodim sad, svi znamo koje su to reci. Da bi se semanticki izjednacilo, oni smisljaju termin "globusar" i to koriste kao uvredu. To meni ne moze da bude uvreda, jer je besmisleni termin i sama rasprava je besmislena. Ja mogu njemu da kazem da je glupak, sto je generalna uvreda, moze i on meni, ali ni to me nece uvrediti, jer ako mi neko za kog mislim da je glup meni kaze da sam glup, zasto bih se vredjao na to? Nema smisla.

 

Ekvivalentna je i rasprava vernik vs ateista. Samo se vernici vredjaju, ja ne znam iz kog razloga, a i oni sami bi mogli da imaju tu svoju sferu i misljenje koje bi im pomoglo da bar u svojoj glavi stanu na visu poziciju od ateiste, ali oni su opsednuti time da dokazu da ateista nije u pravu, sto naravno ne mogu, i onda to dalje vodi nezeljenoj konfrontaciji gde ce vernik po pravilu izvuci deblji kraj pa kukati kako se on jelte vredja.

 

Licno me ne dotice sta Petar Petrovic pravoslavac radi, ali ako primetim neko grupno ponasanje kao pojavu i smatram da ima uticaj na drustvo, naravno da cu to komentarisati i treba to da komentarisem. I ja, i bilo ko drugi. To je razlika, koja nekako uvek uspeva da izmakne pojedinima koji onda pricaju o vredjanju i generalizaciji iako to ne postoji.

12 minutes ago, Nele said:

Ne pada mi napamet da trazim sad znam da je sa nekog univerziteta americkog nova procena 25 i nesto milijardi.

 

Svakako ne ulazim u ove glupe diskusije to mi je pravilo od povratka na forum. Mogu samo da pecnem ovako 🙃

 

Pa tesko da mozes da pecnes jer nisi u pravu 🙃 ko zna sta si ti video i nisi razumeo. Velicina vidljivog univerzuma je 94 milijarde svetlosnih godina sto je jos veca cifra. Ali to ne znaci da je procena starosti univerzuma netacna.

Edited by McLeod
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, McLeod said:

 

Pa nije gore, a evo i zasto - izjava da je Mirotic verski taliban je usmerena protiv jedne ravne licnosti, ne clana foruma. Opservacije o javnim licnostima nisu i ne treba da budu kaznjive per se, pod uslovom da se to ne koristi kontekstualno za neki drugi cilj, cega ovde ima i zato i smatram da odluka nije sama po sebi pogresna, ali je svakako u sivoj zoni.

 

Sto se tice drugog slucaja, tu je trajni ban potpuno opravdan jer opisuje sentiment koji u sebi ima dozu rasizma. Kod sprivela to ne postoji.

Ok, ajde konkretno pitanje.

Da li mislis da bi se ovoliko skakalo za ban da neko napise Nurkicu da je verski taliban i da mu ismeva veru, ili mislis da bi opravdano trajno leteo?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Skakanje za ban" je ovde motivisano klubastvom i licnim odnosima, da se ti i ja ne lazemo, a ne time ko je okvalifikovan kao verski taliban.

 

Sto se odgovora na konkretno pitanje tice, ne mislim da bi taj post bio za ban, ukoliko bi bio potkrepljen nekim cinjenicama.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McLeod said:

"Skakanje za ban" je ovde motivisano klubastvom i licnim odnosima, da se ti i ja ne lazemo, a ne time ko je okvalifikovan kao verski taliban.

 

Sto se odgovora na konkretno pitanje tice, ne mislim da bi taj post bio za ban, ukoliko bi bio potkrepljen nekim cinjenicama.

Pa Mirota je bio pred potpisom za Partizan, a brane ga koliko vidim mnogi zvezdasi. Ne bih rekao da ima veze sa klubastvom.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ismevati Mirotića samo zato što je vernik je IMHO isto kao ismevati Silvanu Armenulić, Lepu Lukić, Cuneta Gojkovića ili Tomu Zdravkovića samo zato što su pevačice i pevači narodne muzike. Možete voleti ili ne voleti narodnu muziku, svašta loše pričati o njoj (pogotovo ovoj današnjoj) ali zašto bi vređali četvoro nabrojanih samo zbog toga čime su odabrali da se bave? Meni to prosto nema smisla.

 

Mirotić je, osim što je košarkaš i veliki humanitarni radnik, da li zato što je vernik, samo dobar čovek ili oboje ne ulazim jer ne pozanjem čoveka lično, makar zbog toga ga ne treba ismevati.

 

https://nova.rs/sport/kosarka/nikola-mirotic-vukan-pomoc-humanitarac-donacija/

 

Uostalom, upravo je objavio na Instagramu je zbog pretnji i uvreda upućenih njemu i njegovoj porodici koje su mu stizale tokom priče o igranju u Partizanu odlučio da karijeru ne nastavi u Srbiji. Oni koji misle kao sprivel su još jednom pobedili. Dobro jutro Srbijo, na kurac te nabio.

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, robespierre said:

Poenta je da po recimo post pravoslavni fundamentalizam i modus operandi u Srbiji sve više poprima oblike talibanskog, koji bi hipotetički bio ostavljen na topicu Kafana pod obručima nikako ne bi smeo biti razlog za ban jer nije verska netrpeljivost, već bi se pojedinci, koji su se na ovom topicu organizovali sa buktinjama i vilama, našli uvređenim.

 

Pa da, ali ovako formulisano ne zvuči kao nešto sa namerom da uvredi ili flejmuje, već je čak u diskusionom tonu. S druge strane, ne verujem da je deez nutsu, Sprivelu ili kako se već zove ;D na umu bila konstruktivna diskusija.

 

Rekla bih da namera više naginje flejmovanju, i to u najboljem slučaju. Svakako da su postovi bili upereni ili prema pojedincu ili prema grupi koja se identifikuje sa tim nekim vrednostima, u uvredljivom tonu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Smrtokapa said:

Nije

 

Posto si sve ostalo obrazlozio iako se ne slazem al da ne duzimo sad dalje, a ti si mi jedini odgovorio ovde na pitanja od svih, onda molim za obrazlozenje i za ovo.

 

Ako tebi nije verska netrpeljivost da se mora smeti vredjati religija, sta je onda, verska trpeljivost?

Link to comment
Share on other sites

Verska netrpeljivost je kad recimo imas "averziju" prema muslimanu iz Novog Pazara i smatras ga zatucanim/prljavim/glupim/zaostalim samom cinjenicom da je iz Novog Pazara a nisi ga nikada pre toga ni video ni cuo niti znas bilo sta o njemu.

 

Kritika vere i verskih organizacija je pozeljna i nesto sasvim drugo od toga.

  • Like 3
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

Verska netrpeljivost je kad recimo imas "averziju" prema muslimanu iz Novog Pazara (pravoslavcu) i smatras ga zatucanim/prljavim/glupim/zaostalim samom cinjenicom da je iz Novog Pazara (verski fanatik) a nisi ga nikada pre toga ni video ni cuo niti znas bilo sta o njemu.

 

Kritika vere i verskih organizacija je pozeljna i nesto sasvim drugo od toga.

Kad pogledas i nema velike razlike.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Brat od Korneta said:

 

Posto si sve ostalo obrazlozio iako se ne slazem al da ne duzimo sad dalje, a ti si mi jedini odgovorio ovde na pitanja od svih, onda molim za obrazlozenje i za ovo.

 

Ako tebi nije verska netrpeljivost da se mora smeti vredjati religija, sta je onda, verska trpeljivost?

Pa mislim da sam obrazložio dole ispod, kada sam napisao šta je, po mom mišljenju, verska netrpeljivost i zašto mislim da ono što je Eddard napisao ne spada u to.

 

A verska trpeljivost, u ovom kontekstu o kome ovde govorimo, jeste kada prema osobi A nastupaš bez predrasuda i sa poštovanjem, bez obzira na to koje je vere, i kada joj ne uskraćuješ ništa što imaju drugi, na osnovu toga što osoba A jeste ili nije određene vere (isključujem specifične verske obrede rezervisane samo za članove, jelte).

 

Samo napomena: kada neko kaže "vređanje religije treba da bude dozvoljeno", to samo po sebi, nije verska netrpeljivost (kao što sam već napisao x puta), a nije ni verska trpeljivost. Da bismo znali da li je ta osoba verski trpeljiva ili netrpeljiva, treba da znamo ovo odozgo, da li prilazi svakoj osobi sa podjednakim poštovanjem i da li želi da isključi nekoga zbog vere, a koje je mišljenje te osobe o religiji kao fenomenu nema veze sa tim. Imaš gomilu ljudi koji misle da je religija super stvar, pa su opet verski netrpeljivi, kao što imaš i ljude koji misle da je religija zlo, pa su opet tolerantni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Cavani said:

Kad pogledas i nema velike razlike.

Ima i te kakve razlike. Kao sto postoji razlika i u tome da si vernik/lovac/filatelista/stagod privatno pa cak i da to shvatas identitetski i kolektivnog nastupa u coporu istomisljenika kojim napadas sve van tog copora. Sto je otprilike ono sto crkva radi cesto

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Smrtokapa said:

a nije ni verska trpeljivost.

 

Dobro je, bar nesto neko da prizna makar i na pola.

 

U zivotu kad krenes da trazis izgovor za nesto, uvek ces ga naci.

 

Nema izmedju, kao i za veru, ili verujes ili ne verujes, tako je i za trpeljivost ili jesi ili nisi.

 

Mogu misliti sta bi usledilo kad bi neko napisao da ateizam se mora smeti vredjati, no dobro. Ja svakako nikada u zivotu nikog nisam uvredio povodom bilo koje vere ili ateizma, ali vidim kakvi su se banovi delili i za sta pa podvlacim paralelu, taj raspon ide toliko da jedna strana se banuje ili na 30 dana ili trajno a sa druge nisu podjednake kazne, barem sto se tice paralela izmedju rasne i nacionalne sa verskom trpeljivoscu.

 

Kad bi neko napisao da se mora smeti vredjati Partizan ili Zvezda leteo bi trajni ban verovatno , a mi pricamo o veri i religiji sto je mnogo sire od kosarke, sve i da nekom to ne znaci nista htedoh reci da vise ljudi obuhvata u svetu nego koliko ljudi navija za ova dva kluba, a ne da neki nisu protiv toga nego da se jos mora smeti vredjati religija i vera i taj komentar i dalje stoji a opravdavanje toga se meni kosi sa zdravim razumom. Mozda imamo drugaciju percepciju zdravog razuma, bukvalno nemam drugo objasnjenje za sve sto citam ovde od jutros i pravdanje i cak podrzavanje vredjanja bilo cega, a kamoli vere.

 

Jezivo.

 

Selektivan prag tolerancije ovde vlada, pravedan ni u promilima, barem od dela forumasa. Sto se tice administracije ostacu uzdrzan do sutra, mozda vecaju da donesu neku odluku koja nije laka.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McLeod said:

 

Ismevanje ateista od strane vernika zato sto su ovi ateisti je isto poput ismevanja "globusara" od strane ravnozemljasa.

 

Ono, bez uvrede.

 

Te dve stvari nisu ni priblizno iste - kod ravnozemljastva se govori o obliku planete sto ne govori nista o moralu ili vrednostima koje prihvatamo kao vazne u zivotu.

 

Ateisti kroz istoriju i nisu bili ismevani nego se smatralo da odsustvo vere u Boga znaci i odsustvo bilo kakvog morala kod takvih ljudi. Sto, naravno, nije tacno, svako od nas ima neke moralne stubove na osnovu kojih gradi svoj zivot i odlucuje sta je pogresno, a sta je ispravno, sta dobro, a sta lose. Opet, to vazi i u drugom pravcu - kada ateisti ismevaju vernike razlikuju se nacionalisticki napadi (u sta spada i to paljenje Kurana), napadi na verske institucije (crkva, dzamija, pojedini svestenici, pojedini imami) i napadi na samo verovanje u kojem se i koristi ravnozemljastvo kao primer. Jer, kao sto ravnozemljas veruje da zemlja nije okrugla uprkos dokazima u suprotno, tako i vernici sirom sveta rade to isto.

 

Samo, time ulazimo u dublje filozofske rasprave jer ne mozemo da koristimo jedan argument kao napad na necije verovanje, a onda da ga zaboravimo ako se ne slaze sa nasim uverenjima. Na primer, hriscani smatraju/veruju da Bog postoji i da je zato vazno zivot provesti sto moralnije jer postoji i neki veci smisao stvoren za sve nas. Neko ko u to ne veruje ce samo da kaze da ne postoji razlog zasto bi univerzum mario da li je neko dobar, los, da li se neko bavi prodajom narkotika ili pomaze siromasnima. Medjutim, taj princip vazi za sve, pa smo opet na pocetku - svako od nas mora da odredi zasto je nesto dobro ili lose i zasto je vazno da radimo dobre, a ne lose stvari.

 

Zakljucak bi bio da niko nikome ne sme da namece svoja verovanja, ali svako ima pravo da veruje u sta hoce, dok god ne veruje da je potrebno nametati svoja verovanja drugima.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

4 minutes ago, goldberg said:

 

Na primer, hriscani smatraju/veruju da Bog postoji i da je zato vazno zivot provesti sto moralnije jer postoji i neki veci smisao stvoren za sve nas.

 

Ne, hrišćani zapravo veruju da Bog postoji i da je život važno provesti što moralnije da bi im dušla našla spasenje na onom svetu. Ja zbog toga mislim da je hrišćanstvo paćenička religija, time verovatno vređajući verska osećanja pojedinih forumaša. Da li na ovom forumu, ili bilo gde, treba da mi bude zabranjeno da iznesem takav stav? Ovde se upravo radi o tome da li je na forumu dozvoljeno iznošenje ovakvih, za pojedince provokativnih, stavova koji vređaju nečija verska osećanja, ili to treba sankcionisati? Pritom, to nema nikakve veze sa verskom netrpeljivošću, verska netrpeljivost bi bila kada bih se ja zalago da se hrišćanima na forumu npr. zabrani da javno čestitaju verske praznike jedni drugima, što je potpuno nesuvislo. Pojedinci sa ove teme upravo pokušavaju da izjednače iznošenje stavova i verovanja sa nametanjem stavova i verovanja. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Brat od Korneta said:

 

Dobro je, bar nesto neko da prizna makar i na pola.

 

U zivotu kad krenes da trazis izgovor za nesto, uvek ces ga naci.

 

Nema izmedju, kao i za veru, ili verujes ili ne verujes, tako je i za trpeljivost ili jesi ili nisi.
 

Meni svakako deluje da se mi ne razumemo baš najbolje (što kažeš možda imamo različito viđenje zdravog razuma 😄), pošto ne mislim da sam ja sad nešto priznao ni na pola ni ne znam koliko, niti je bila poenta da ja nešto priznam. Nego, da karikiram, ti pričaš o tome kako se ili navija za Zvezdu ili se ne navija za Zvezdu, a ja pričam kako je Davidovac opasan van linije 6.75. 🙂 No, dok se mi objasnimo, stvarno će čoveku da istekne ban.

 

Quote

Mogu misliti sta bi usledilo kad bi neko napisao da ateizam se mora smeti vredjati, no dobro.

Pa evo, ovo je pokazatelj toga kako nam se ugao gledanja razlikuje.

 

Mislim da ništa ne bi usledilo. Evo ja ću da napišem.

 

Ateizam se mora smeti vređati.

 

Inače, stvarno to mislim.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...