Jump to content

KK Partizan 2022/23 - It's coming home!


fillam

Recommended Posts

1 hour ago, Alex_Serbia said:

Vracamo se na "odbranu" i kurcobolju u skoku sa pocetka sezone i nimalo mi se ne dopada.

 

Super je sto ce igraci zapinjati i truditi se u krcatoj Areni, ali ova ladovina u gostima je krasila i ekipu prosle sezone.

 

Znam da navijacka napacena dusa zeli sve zajedno i jare i pare, ali ne moze to bas tako cesto.

 

Ovaj tim je selektiran za brutalnu ofanzivu, a za defanzivu daj sta das.

 

Kad se to uzme u obzir, bilo je sasvim finih odbrambenih epizoda Partizana ove sezone.

 

Jbg, nije to Dulova partizanstina na koji su navijaci navikli, ali sto ces...

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Horium said:

 

Znam da navijacka napacena dusa zeli sve zajedno i jare i pare, ali ne moze to bas tako cesto.

 

Ovaj tim je selektiran za brutalnu ofanzivu, a za defanzivu daj sta das.

 

Kad se to uzme u obzir, bilo je sasvim finih odbrambenih epizoda Partizana ove sezone.

 

Jbg, nije to Dulova partizanstina na koji su navijaci navikli, ali sto ces...

 

Sam B je to lepo danas napisao - Partizan ima atletike za vise nego pristojnu odbranu u kontinuitetu. A svesni smo toga da je odbrana stvar volje i zelje, a ne nekog talenta...

Link to comment
Share on other sites

Pa postoji valjda nesto izmedju duletove odbrane i sviranja q u odbrani

 

Jasno je da je ovo napadacka ekipa ali odbrana mora da se igra pa kako god

 

Nervira me jer je bilo meceva (u areni) gde smo krenuli u meso, i pored propusta i nekih pocetnickih gresaka opet ajde trude se pa ono bice bolje uvezbace... al jbg

Ne mozes tako, cas igramo cas ne igramo, ekipa se gradi, tim postaje tim, ne mozes nista preko noci, sve to ima svoje... sad cemo da ladimo jaja a kad bude bitno ili sta vec e onda cemo da zategnemo... zategnuces moj q, kad bi to tako islo

Mislim lepo je sto smo ubacili 97 poena realu u sred madrida ali primili smo 105 tako da cao zdravo slikaj se sa onih 97

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ne bih kroz prizmu prošle sezone posmatrao ovogodišnje derbije. Mi smo puno jači i siri nego prošle godine a kod njih se tek slažu kockice. Mislim da imaju manje šampionski igraca nego prošle godine. Ne bih ja to nazvao blatom. Biće to dobre utakmice ali prvi derbi neće ukazivati na konačni ishod sezone.

Mi smo definitivno ove godine talentovaniji od njih, potentniji napadački, generalno level iznad.

Ali..

Oni imaju igrače koji su osvajali trofeje, mi ne. Oni znaju kako se osvajaju trofeji mi ne.

Tako da biće gusto u svakom derbiju.

Ne bih voleo da Čović krene sa spin temama i režiranim događajima.
Verujem da gospodin na klupi Zvezde neće zeleti da bude deo toga.
Link to comment
Share on other sites

Da smo u nekoj Armani poziciji tipa - A licenca u džepu, bar 70% šanse za domaćicu, izuzetno bih uživao u ovoj našoj igri 😄

 

Iako smo bili dalje od pobede, nego što to rezultat pokazuje, opet je to bilo bolje nego u Barseloni. Nije ni mala stvar biti akter najefikasnije četvrtine u istoriji EL, pa još u Madridu i još da smo bili efikasniji tim.

Takođe, nisam gledao tekme Reala, ali ne verujem da su u svojoj istoriji puno puta primili 97 ili više poena, bez produžetaka. Mada nisu često ni davali 105 naravno.

 

Minutaža tek malo bolje raspoređena, ali i dalje ogromna potrošnja pojedinih igrača. Ne mogu da dočekam da se kompletiramo.

 

Suma sumarum, nisam načisto sa mogućnostima ovog tima. Ofanzivni potencijal velik, defanzivni krater dubok. Iskustvo nam kaže da kad dodje ono glavno, jako često presudi ovo drugo. 

 

Ali ok, narednih mesec dana su pravi test mogućnosti. 2 derbija, Valensija, Budućnost, Cedevita na strani, Asvel na strani. Mislim da će posle toga biti mnogo jasnije.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ako pođemo od toga kako je tim projektovan i da nije bilo povreda sve bi to izgledalo drugačije. Mogao bi utezati odbranu. Ovako sve je prilagođavanje protivniku, rasporedu, kratkoci rostera i sl. Zamislite samo situaciju sa Smajlijem i Avramom, puno veći intezitet odbrane. Ili da si mogao Koprivu malo na Tavaresa sinoć da se krlja. Moramo biti domaćica jer je tu veća šansa dok ne budemo kompletni.

One utakmice u gostima gdje imamo veće šanse tu ćemo probati dobiti i tada Željko skrati rotaciju. Može i ovako zašto su Danilo i Lesor imali odstupanja od uobičajene minutaze sinoć.

Obradović nije struja al ide linijom manjeg otpora

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, odupri se ludilu said:

Mislim da imaju manje šampionski igraca nego prošle godine.

 

Otisli su Kalinic koji je imao 4 titule prvenstva i jednu Evrolige, Vajt 3, Davidovac 2, Volters 2 i Holins 0. Do dolaska u Zvezdu odnosno do pre pocetka prethodne sezone.

 

Dosao je Vildoza sa 1. titulom iz Spanije koja je zasigurno vrednija od Vajtovih i Voltersove titula sa Zalgirisom u slaboj konkurenciji. Nedovic sa 1. nacionalnom titulom i 1. Evrokupa. Bentil sa 3 titule, Hasan Martin sa 1. titulom. (+Holand sa Portoriko titulom, al to ne priznajem, a i njega cemo da silbujemo uskoro)

 

Ostali su tu sa po minimum 2 titule dok neki i imaju i 6 poput Lazica. (izuzev Ilica koji nije ni u 12 i Petruseva koji ima El sa Efesom ali nije ni igrao)

 

Dakle posto ce Holand biti silbovan, samo Petrusev ostaje bez titula koji ce imati znacajnu ulogu u timu a i on je bio deo sampionskog Efesa. Svi ostali su osvajali titule. Kod vas cini mi se cak 11 igraca nikad nisu osvajali titule domace (ili u ovom slucaju regionalne) lige a vise od pola ako ukljucimo i Pantera i Lesora sa evropskim titulama.

 

U svakom slucaju da ne skrenem s teme i praveci paralelu sa Partizanom gotovo neuporedivi. Papapetru jedini ima titule u Grckoj kao i Naneli plus ovajac Evrolige. Ledej ima 1. titulu litvanskog prvenstva, Panter ima 2 Fibine lige sampiona i Lesor ima 1 Evrokup. Ostali cini mi se niko nista.

 

Imate uz mnogo cega da se uzdate ove sezone, pre svega u individualni kvalitet-mnogo skorera-odlican napad-odlicne procente za 3 poena, ali ovaj segment iznad je daleko na nasoj strani i to je nesto sto bih rekao da je donelo prevagu prosle sezone, videcemo za ove da li ce to biti dovoljno.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, uini said:

 

ovo je jedna od najvecih zabluda casual fanova ali tebe ne racunam u takve, pa te molim da korigujes znanje 😱

 

Timska odbrana je mnogo vise od zelje, kad vec navaljujes 😁

 

Ali nekako ta silna probijanja nasih bekova na prvom koraku, a mi tek malo agresivniji od paucine. Dok i mi kraj tv znamo da ce nas centar izleteti na pogresnog coveka u reketu.

 

Ali ok, nije da nam je defanziva bila uzasna cele ove (dosadasnje) sezone. Medjutim previse brzo i lako padamo u reset. Nedopustive amplitude, neko bi rekao.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Jakob Aman said:

Procitao sam negde da je ponudjen odredjenim spanskim klubovima na pozajmicu...

Steta ali no love lost. Talenat neosporan, pristup za jedan ozbiljan reality check. Komsije oce Ilic nece Ilic?

Ili daj Tanasa...

 

Edited by jedibojan
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, odupri se ludilu said:

@Brat od Kornetamoguće je brate da si u pravu. Ali zaista ne bih mijenjao Kalinica ili Dedu koji vadi onu stvar kad treba, Voltersa, za Vildoze i Nedovice. Nije to toliko u količini titula koliko odsustvu mog straha od ovih postojećih vaših šampiona. 

Više na osjećaj neki a matematika je egzaktna på i ova tvoja.

Ne bi ih ni ja menjao. Ono sto sam hteo da kazem je taj segment sto se ti i Sam B se slozili da imamo manje sampionskih igraca, a zapravo ih imamo isti i povukao paralelu sa Partizanovim posto je to tema.

 

Ali da je nama ostao isti tim uz eventualno jedno-dva pojacanja, a vamo ostao proslogodisnji uz jedno-dva pojacanja opet bi verovatno strahovao isto. Ovako strahujes manje jer pre svega imate 4 vrhunska evroligaska pojacanja koja su zamenila 4 igraca koji nisu ni Evrokup kvalitet bili, Mur eventualno. Dakle i to je neka matematika ekvivalentu da imas vise cemu da se nadas/nadate ove sezone. Pritom kod nas je upitno jos uvek da li cemo biti slabiji no prosle sezone, isti ili bolji, uz greske koje su nacinjene ipak potencijal sa novim trenerom nam raste, ali je svakako kvalitet manji nego u Partizanu sve i da trener ucini da igramo bolje no vi.

 

Na stranu mi, potpuno se slazem sa Uinijem oko odbrane i sada cu kroz neke primere i argumente pokusati to da dokazem, a tice se Partizanove odbrane.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sam B said:

A sto se vas tice, vi imate odlican defanzivni potencijal, atletski izuzetan. E sad, zasto igrate slabu odbranu, to ce se tek videti

Nemaju dovoljno dobrih defanzivaca.

 

Usput cu i delimicno da opravdam ovo sto je Uini napisao oko zablude volje i zelje za odbranom.

 

Od dobrih defanzivaca Partizan ima samo Exuma, Avramovica (koji je povredjen) i Papapetrua. Ledej i Lesor su neka sredina, ima stvari koji rade dobro u odbrani ima stvari koje rade lose. Madar takodje, ali ima potencijal da postane jos bolji defanzivac narocito on ball. Andjusic je na primer katastrofalan devanzivac mozda i losiji od Nedovica gledajuci ovo do sad. Brodzianski takodje, mada premali uzorak. Panter i Naneli(barem ove i prosle sezone) su losi defanzivci od lopte a ni na lopti nisu nikada bili nesto cak i kad su imali momente volje i zelje.

 

Da napravim paralelu sa nama posto se pominje i Zvezda a i ide derbi a i nekako i vi znate igrace iz Zvezde, ima vise smisla da poredim sa nama nego nekim trecim klubom iako ne bih sad o Zvezdi da me ne shvatite pogresno.

 

Zvezda od dobrih defanzivaca ima Kuzmica, Martina, Bentila, Lazica, Lazarevica. Takodje Petrusev pokazuje veliki napredak u odbrani a imao je i oduvek dobrih segmenata poput defanzivnog skoka i blokada. On mi je iz kategorije Lesor i Ledej-nesto dobro nesto lose. Takodje i Ivanovic i Nedovic i Vildoza koji nisu bas dobri defanzivci (osim sto su brzi i umeju da iscackaju neku loptu) u poslednje vreme (dolaskim novog trenera) pokazuju veliku zelju i borbu u odbrani. To je jedini segment gde se Partizanovci mogu zapitati zasto na primer njih trojica igraju daleko bolju odbranu nego Andjusic-Panter-Naneli a svi su generalno losi defanzivci pritom ova trojica su i ukupno daleko manjeg sajza. Samo na ovom primeru ono sto Alex Serbia pise moze donekle da vazi, ali generalno za timsku odbranu i 8-9-10 igraca u rotaciji to ne moze biti slucaj niti ijedan trener u Evroligi koncipira tim da nema bar 2-3 dobra defanzivca.

 

Prosle godine je Zvezda imala Holinsa-Lazica-Lazarevica-Kalinica-Kuzmica. Dakle manje vise isti broj dobrih defanzivaca kao i ove godine, plus ce verovatno doci bolji defanzivac od Holanda. Vidimo da kod Duska Ivanovica poslednjih par utakmica svodi protivncke ekipe na broj poena slican kao i kod Radonjica prosle sezone.

 

Zvezda je u sezoni 2016/17 igrala najbolju odbranu od kada igramo ovo takmicenje, dosta bolju nego prosle sezone a trener je bio Radonjic pritom 5 godina iskusniji. To je zato sto smo tada imali najvise indvidualaca dobrih ili odlicnih defanzivaca. Tu su bili Lazic, Dangubic, Dzenkins, Guduric, Jovic i Kuzmic. Kada imas na parketu uvek barem trojicu dobrih (a za neke od ovih poput Lazica i Kuzmica iz prajma mozemo reci elitnih defanzivaca) i jos dvojica kojima nije defanzivni IQ u minusu poput Holanda onda dobijes najbolju odbranu u El te sezone.

 

Siguran sam da nema to sto Radonjic ili Ivanovic znaju o odbrani a da Zeljko to ne zna. U teoriji svi su oni tu negde. Razlika je u tome ko ima koliko boljih indvidualnih defanzivaca, kako to uklapa i pre svega na cemu zeli da bazira igru. Shodno tome i biraju igrace. Mogao je i Zeljko da dovodi vise boljih defanzivaca a losijih napadaca, ali je jasno da mu to nije ideja u Partizanu ove dve sezone kao sto je Radonjicu bila do sada u Zvezdi kada je pravio timove. Primera radi paralela Holins-Andjusic a kamoli Holins-Panter ili Naneli mada tu su vec razlike u platama. Prosto drugacije filozofije trenera.

 

Naravno nije sve u individualnoj odbrani daleko od toga, ima i u timskoj, skup defanzivnog IQ-a petorke na parketu i odbrane od lopte sve cetvorice igraca koji pravovremenim odlukama cine tu timsku odbranu dobrom.

 

Ono sto se moze diskutovati, su odluke trenera i izbor taktike. Odbrana pika, drop, hedge, ice, iskakanje, switch itd. zatim strana pomoci, udvajanja, zone itd. Tu bih rekao da je Radonjic nadmudrio Obradovica u finalnoj seriji, mada imao je i Partizan dosta dobrih defanzivnih sekvenci. To moze da se uporedjuje u nekoj finalnoj seriji ili u jednoj utakmici, ipak na duze staze svaka losa odbrana dodje do izrazaja i obrnuto. Primera radi Partizan je protiv Virtusa odigrao veoma dobru odbranu, verovatno su odradili odlican skauting i pronasli im najvece mane pa su takticki i dobrim odlukama timski nadoknadili losu invidiualan kvalitet odbrane. Tesko je to uraditi 34 puta u Evroligi, gotovo nemoguce. Verovatno ce maksimum jos 6-7 utakmica Partizanu da se poklopi nesto slicno sto se tice dobre odbrane, prema mojim procenama, mada iz ove perspektive i nije tesko to proceniti.

 

Mislim da Partizanu uopste nije cilj da u ovom periodu sezone (osim eventualno sad u derbiju sto cemo videti za 3 dana) da zateze odbranu, mislim u kontinuitetu svaku utakmicu. To znaci da bi tako bili verovatno manje efikasni u napadu kada je potrosnja u odbrani maksimalna, a mislim da je ideja da se sa svima igra na sto vise poena i da se sve bazira na tome, zato se pojedinci i stede u odbrani. Nesto kasnije cu i o filozifiji igre Partizana ove sezone.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...