Jump to content

Novak vs State


double fault

Recommended Posts

Evo jedne zanimljive kolumne, iz zemlje kengura

 

Spoiler

"Novak Đoković ne bi imao problem da uđe u Australiju da se jednostavno vakcinisao, kako kaže jedan stariji sportski novinar u listu 'The Australian'. Pa naravno! Što Novak nije mislio o tome? Tako je lako rešiti problem. Ako svi glasamo za laburiste, neće biti svađe; ako svi postanemo ateisti, neće biti religijskih razlika; ako svi postanemo vegani, neće biti klimatskih ratova. Novak je trebalo da zavrne rukav. Problem rešen!

Šta je to sa šampionima i njihovim trvroglavim odbijanjem da se pokore i urade što i svi drugi? Mnogi od nas su bili prinuđeni, pa bi i Novak trebalo da bude prinuđen takođe. To je sad australijski način. I naravno, kad su svi prisiljeni, mnogo je lakše zamisliti da niko nije bio prisiljen. Nije li Novak rekao 'da smo u ovom svi zajedno' (osim za deset odsto Australijanaca koji nisu u svemu ovome zajedno sa nama)? Izuzev tih 2,5 miliona nevakcinisanih Australijanaca (sa kojim nikad više nećemo progovoriti), ostatak se složio, 'nema vakcine, nema posla', i trebalo bi i Srbin to da uradi.

Poštovanje je dvosmerna ulica. Novak bi trebalo da poštuje Australijance tako da se mane gluposti o ljudskim pravima i telesnoj autonomiji. I svi bismo ga poštovali ako bi igrao po našim zahtevima. Tako funkcioniše poštovanje. I za sav taj mambo-džambo o voljnom pristanku - želi li Novak da udara po loptici ili ne? Dobrovoljan pristanak je za medicinske etičare i prezadužene studente filozofije. Dakle, primi vakcinu ili provedi ostatak života pod pratnjom policije u jednom od izbegličkih kampova gledajući Nadala kako osvaja šampionat. To je tvoj izbor. O, i dobrodošao u Australiju, druže!

Niko nije prisiljavao svetskog broja jedan da čini nešto protiv svoje volje. Ako Novak nije hteo da se takmiči, to je njegov izbor. Mogao je da ostane u Srbiji i mi bismo održali turnir za sve najbolje igrače na svetu (osim za najboljeg na svetu), što bi zapravio bio turnir za najbolje vakcinisane igrače sveta. AVP, Asocijacija vakcinisanih profesionalaca, Grend (socijalna distanca) slem? Što da ne? Ako je to put u budućnost, i tenis mora da ide u korak s vremenom. Sledeće godine mogli bismo nosioce da rangiramo prema zaslugama u društvu. Ako ste trostruko vakcinisani, vozač hibrida Prius i pstistalica LGBTQ, možete dobiti vajld kartu bez obzira na teniske veštine. Pravi problem je da već imamo pola miliona slučajeva kovida zahvaljujući potpuno vakcinisanim putnicima koji su ovde stigli preko mora. I to je razlog što bi i Novak trebalo da je putpuno vakcinisan kada je došao preko mora.

Nemojte se žaliti kako ovaj paragraf nema smisla. Ništa u protekle dve godine nije imalo smisla, pa zašto bi sad očekivali ikakvu logiku? Kao vakcinacija, kognitivna disonanca bi trebalo da bude uslov za ulazak u Australiju. Ali ima još jedna tačka koju naglašava kolumnista Australijena: dozvoliti nevakcinisanom Novaku da igra na Australijan openu znači ugroziti živote. (Da, stvarno je to rekao). Sa više od 37.000 novih kovid slučajeva u 90-procentno vakcinisanoj Viktoriji do juče, teško je sporiti da nevakcinisani igrač je pretnja za javno zdravlje. Ali to ne znači da mi nećemo biti. Šta ako superspremni i zdarvi Novak prenese virus koji nema, potpuno vakcinisanim i nedavno operisanim ljudima pod maskama na sigurnoj udaljenosti na tribinama? Pa svi ćemo biti oduševljeni. Onda će vlada reći onim koji su pogođeni time da provedu par dana kod kuće i uzimaju panadol. To bi se bukvalno dogodilo. I zato je rizik imati jednog nevakcinisanog igrača kog gleda 20.000 potpuno vakcinisanih ljudi, to je nešto što ne smemo sebi priuštiti da uđe u našu srećnu zemlju. (Drugi rizici koje ne smemo dozvoliti su da se deca igraju na ljuljaškama, ljudi druže po golf klubovima, i da neko protestuje protiv bilo čega drugog osim za levičarska pitanja o društvenoj pravdi.

Znam šta mislite. Da univerzalno vakcinisani kriket timovi svi imaju pauze zbog kovida i da tvrdnja da nevakcinisani igrač predstavlja značajno veći rizik uopšte nije naučno osnovana. I verovatno mislite da je ovo posebno slučaj sa Novakom, imajući u vidu da prethodno preležana infekcija barem jednako efikasna kao vakcinacija, prema većini istraživanja. Zaista, zato neke zemlje preko mora prepoznaju prethodnu infekciju jednaku vakcinaciji. Baš tako! Kakav god bio pravni osnov Novakovog slučaja, trebalo bi da je očigledno da ova kriza ima nula veze sa proporcionalnim odgovorom na istinski zdravstveni rizik. Radi se o političkoj pojavi i promociji saglasnosti sa pravilima radi njih samih, kao vrednosti najvišeg reda. Drugim rečima, Novak bi trebalo da je vakcinisan i sav ovaj prljavi posao bi se izbegao. I još jedna stvar. Kontroverza oko Novaka je potrošila dragoceno vreme naših političkih lidera koji su mogli da ga iskoriste da se fokusiraju na važne stvari. Da nije bilo za odvlačenje pažnje na nevakcinisanog Novaka, koji je stigao na naše obale prošle nedelje, naši lideri bi iskoristili protekle dve godine da poprave zdravstveni sistem. Znate da to ima smisla", zaključio je Mekfirson.

 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Shonewizard said:

Meni je Novak nevjerovatan na ovim slikama sa treninga u prethodnih par dana. Osmjeh, raspoloženje, majica mokra od treninga...ili on zna mnogo više od nas ili ne zna ni pola onoga što smo mi 'otkrili' 😄

 

Ako saznas na cemu je, javi, zainteresovan sam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Instinkt said:

Radi se o političkoj pojavi i promociji saglasnosti sa pravilima radi njih samih, kao vrednosti najvišeg reda

 

Da, zaista, posto vec nije dokazano nicim, osim empirijom i grafikonima, al to su neke duge reci i ko ce sad time da se bavi, kako nas vakcine stite, spasavaju zivote, itd...onda sto se ne bi novax odlucio za sampionski, slobodarski pristup? Dobro je da postoje kolumnisti koji i dalje koriste zdrav razum, pa da nam otkriju kako smo se svi vakcinisali jer smo st**a pokorna, ali eto medji nama ima i sampiona koji slede pravi put.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Da, zaista, posto vec nije dokazano nicim, osim empirijom i grafikonima, al to su neke duge reci i ko ce sad time da se bavi, kako nas vakcine stite, spasavaju zivote, itd...onda sto se ne bi novax odlucio za sampionski, slobodarski pristup? Dobro je da postoje kolumnisti koji i dalje koriste zdrav razum, pa da nam otkriju kako smo se svi vakcinisali jer smo st**a pokorna, ali eto medji nama ima i sampiona koji slede pravi put.

 

...i plus najzdraviji sportista na planeti :capone_2:.

neverovatno, ali tih 4-5 izjava porodice koje su išle naravno iz srca, ali nisu prošle kroz filter racija, onda izlete ostrašćeno...iskrenošću najbližeg, u ovoj gornjoj formi...

Ok zdrav je kao dren...a ostali profesionalci su isto zdravi ali ni blizu kao Novak ili kako god to zvuči u njihovim glavama kao top argument...opet nepotreban istup, opet bez spremnog smislenog odgovora za ključno pitanje, pa naravno nelagodnost, suze...uhhh.

Edited by Wingwalker
Link to comment
Share on other sites

Pa vidi, budući da nisam anti vakser, i da sam uredno vakcinisan, ne bih baš da se mačujem sa frontom pro vakseri, jer se to vrti u nedogled. 

Razlika između nas dvojice recimo, i neke random dvojice u Australiji koji su takođe vakcinisani je u slobodi izbora. U nastavku ću pričati u svoje ime, pošto si ti možda nateran na imunizaciju iz bilo kog razloga. Lično, odabrao sam ono što mislim da je ispravno, pre svega za svoju porodicu i okolinu, pa i za sebe. Ne idem okolo i ne propagiram vakcinaciju niti smatram da je ispravno označiti ljude koji to ne žele skoro pa teroristima. 

E sad, ona dvojica u Australiji su primorani na istu, što je protivno ustavu, pa i ljudskim pravima. Vlast je to naravno upakovala u foliju, pa ih je stavila pred svršen čin, uslovila i pokorila. Nije narod tamo previše kriv, uradili su šta su morali, na šta su naterani kako bi uopšte mogli da funkcionišu i žive. 

Urednik naglašava da im je sada lakše da govore kako niko nije prisiljen, nego da jesu. Sutra će im reći da moraju da zavrnu rukav još 10 puta, da bi mogli izaći iz kuće, otići na posao, poljubiti nekog. 

Stavio si akcenat na pogrešno mesto. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, handys said:

 

Da, zaista, posto vec nije dokazano nicim, osim empirijom i grafikonima, al to su neke duge reci i ko ce sad time da se bavi, kako nas vakcine stite, spasavaju zivote, itd...onda sto se ne bi novax odlucio za sampionski, slobodarski pristup? Dobro je da postoje kolumnisti koji i dalje koriste zdrav razum, pa da nam otkriju kako smo se svi vakcinisali jer smo st**a pokorna, ali eto medji nama ima i sampiona koji slede pravi put.

 

Vakcinisanje sportista (u individualnim sportovima), u trenutku kada vakcine "kaskaju" za mutacijama virusa (pa zbog toga ne obezbeđuju, u visokom procentu, "sterilišuće" dejstvo, da ne dođe ni do zaraze), nema nikakvu drugu funkciju osim političke i društvene.

 

Ja nemam problem s tim što sam se običan nebitan ja vakcinisao, a Noksa No1 teniser nije. Imam problem da nešto što važi za mene ne važi za njega, ali to je već obavezna vakcinacija na nekom nivou (državnom recimo).

 

Mislim, u čemu je razlika između:

 

- neke trudnice koja se ne vakciniše jer joj ginekolog koji se pokazao kao odličan u njenom slučaju (vođenja trudnoće bez ikakvih problema) to ne preporučuje, mislim hoće ona, ali je mnogo strah, neće da rizikuje ko zna šta i bolja joj je samoizolacija do porođaja, pa će onda;

 

- i Nokse tenisera koji se ne vakciniše jer mu doktori koji su se pokazali kao odlični u njegovom slučaju (rešili mu probleme kako da odigra meč a da ne izgubi dah i snagu posle dva seta) to ne preporučuju, mislim hoće on, ali ga mnogo strah, neće da rizikuje ko zna šta, još je i bio pozitivan i nije mu bilo ništa, samo da završi karijeru (i/ili tviter reklakazala da napravi još jedno dete), pa će onda.

 

Mislim, jedino sad, u januaru 2022, pošto Noksa vidi da su se svi drugi (teniseri) vakcinisali i nije im bilo ništa + ako uvedu obavezan fix za sve na svim slemovima bez izuzetaka, možda će i da se vakciniše.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, stray_cat said:

 

Vakcinisanje sportista (u individualnim sportovima), u trenutku kada vakcine "kaskaju" za mutacijama virusa (pa zbog toga ne obezbeđuju, u visokom procentu, "sterilišuće" dejstvo, da ne dođe ni do zaraze), nema nikakvu drugu funkciju osim političke i društvene.

 

Ja nemam problem s tim što sam se običan nebitan ja vakcinisao, a Noksa No1 teniser nije. Imam problem da nešto što važi za mene ne važi za njega, ali to je već obavezna vakcinacija na nekom nivou (državnom recimo).

 

Mislim, u čemu je razlika između:

 

- neke trudnice koja se ne vakciniše jer joj ginekolog koji se pokazao kao odličan u njenom slučaju (vođenja trudnoće bez ikakvih problema) to ne preporučuje, mislim hoće ona, ali je mnogo strah, neće da rizikuje ko zna šta i bolja joj je samoizolacija do porođaja, pa će onda;

 

- i Nokse tenisera koji se ne vakciniše jer mu doktori koji su se pokazali kao odlični u njegovom slučaju (rešili mu probleme kako da odigra meč a da ne izgubi dah i snagu posle dva seta) to ne preporučuju, mislim hoće on, ali ga mnogo strah, neće da rizikuje ko zna šta, još je i bio pozitivan i nije mu bilo ništa, samo da završi karijeru (i/ili tviter reklakazala da napravi još jedno dete), pa će onda.

 

Mislim, jedino sad, u januaru 2022, pošto Noksa vidi da su se svi drugi (teniseri) vakcinisali i nije im bilo ništa + ako uvedu obavezan fix za sve na svim slemovima bez izuzetaka, možda će i da se vakciniše.

prema onom nekom tekstu, koji sam postavila na "Tenis u doba korone" temi, u USA nece moci da udje bez vakcine, ne vazi izuzece za prethodnu infekciju (kao sto npr. vazi za Nemacku). Eddard je morao da se dovakcinise da bi tamo putovao iako je covek prelezao i primio jednu dozu (sto se u Nemackoj smatra poptpunim vakcinisanjem, ali ne i u USA)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

prema onom nekom tekstu, koji sam postavila na "Tenis u doba korone" temi, u USA nece moci da udje bez vakcine, ne vazi izuzece za prethodnu infekciju (kao sto npr. vazi za Nemacku). Eddard je morao da se dovakcinise da bi tamo putovao iako je covek prelezao i primio jednu dozu (sto se u Nemackoj smatra poptpunim vakcinisanjem, ali ne i u USA)

 

Sećam se, pročitao sam. 

 

Da li bi se on vakcinisao po drugi put da nije morao zbog puta?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Boxy said:

Ovo je sve jedan totalni fijasko, svi su napravili greske i Djokovic i TA i njihova vlada, realno su mi ogadili ovogodisnji AO.

A po svim vestima, ova prica "evo danas je odluka 100%, a ako ne 100 ono 90" ce da se oduzi naredne 2 nedelje :puke:

Potpuno te razumem, evo ni ja ne mogu da se koncentrišem na žreb i mečeve uza sve ovo, i već su mi pokvarili turnir. 

Kako on može da se ponaša kao da se nišfa ne događa nije mi jasno. Ali ne verujem da će tako ostati i kad počnu mečevi, ako naravno bude igrao uopšte.

 

8 hours ago, nemanjaol said:

Ako ste, kao i ja, ispratili celu sagu oko Đokovića u poslednjih nedelju dana, možda nije loše i da odvojite 5 minuta da pročitate ovaj članak o tome kako se naša granična policija na aerodromu ophodi prema tražiocima azila. https://pescanik.net/djokovic-x-i-y/

 

Tekst nije nikako uperen protiv Novaka, samo je poslužio kao povod autoru koji u Srbiji pomaže tim ljudima da dobiju pravedan tretman već godinama unazad za šta je dobio i nagradu UNHCR-a

Fenomenalan tekst, hvala što si ga postavio. Da je sreće da počne sada više da se govori o tome, ali kako anonimne izbeglice nisu u okviru Netfliksovih interesovanja, bojim se da će sve ostati na par ovakvih članaka :classic_sad:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, stray_cat said:

 

Sećam se, pročitao sam. 

 

Da li bi se on vakcinisao po drugi put da nije morao zbog puta?

pa nije bilo potrebe jer se u Nemackoj tako priznaje, mada bi sad sigurno uzeo buster.

Spoiler

Covek je imao sasvim solidne simptome, zavrsio u bolnici, ako me secanje dobro sluzi, sto bi onda trebalo da znaci da mu je tada formiran sasvim solidan imunitet. No, pretpostavljam da mu je "propisana" jedna doza Fajzera da bi sigurno izgurao neki "bazicni" imunitet koji ostali postizu s 2 doze.

sad je interesantno s omikronom, deluje mi da cemo se svi pozarazavati dok dodje modifikovana vakcina, a onda bi kao trebalo tom vakcinom da se busterujemo :classic_huh: koliko to ima smisla?

Ne znam koliko dugo bi imunitet dobijen omikronom mogao da traje (pa jos kombinovano s "imunitetom" dobijenim jos jednom prethodnom infekcijom ili vakcinom...

 

Novak, ako se ne vakcinise, prakticno nece moci da igra vise. USA otpada (IW. Majai, Sinisinati, USO), verovatno i Kanada. A verujem i da ce EU clanice polako to da uvode, makar za strance koji im ulaze a teritoriju. Ne znam da li on ocekuje da pandemija uskoro, prodje pa da se ukine obavezno vakcinisanje? Cim se zavrsi ova australijska saga morao bi pod hitno da krene s vakcinisanjem, i to Fajzerom :classic_biggrin: , vidis kako je CEO dao finu izjavu. Mada, moze i novavaxom, bas bi bila fora.

 

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, alcesta said:

...ali kako anonimne izbeglice nisu u okviru Netfliksovih interesovanja...

 

ma ozbiljna je to firma...

imaju onaj filter na kamerama ''what refugees...?'' 

samo se pitam dal je Novak pristao da bude lično akter tog specijala...

dal tolko ne mož iz sveže spekovanog dupeta da dođe do lude glave sve i da je režiser Kusturica brat...?

 

Edited by Wingwalker
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Ima smisla za one kojima je i omikron opasnost (a valjda još uvek ne znamo koliko ih ima, mada evropski CDC kaže da je omikron početak endemije). Mislim, ja sam laik kome je sve dojadilo, što se mene tiče, u januaru 2022, s obzirom na to gde živim, vrlo cinično, navijam za bilo koju, što zarazniju mutaciju kovida19.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alcesta said:

Imam neki osećaj da će, kad vakcina za omikron postane dostupna, uveliko biti aktuelan neki omega soj... samo da se nadamo da ne bude gori.

 

Sa Delte smo skocili na Omikron... stvarno bi bilo dobro da sledeci bude Omega pa da zavrsimo sa svim. Mislim, ako linearno inkrementalno raste ime soja korone 😄 Samo da neko ne fejkuje neki sloj, najebasmo onda. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Sa Delte smo skocili na Omikron... stvarno bi bilo dobro da sledeci bude Omega pa da zavrsimo sa svim. Mislim, ako linearno inkrementalno raste ime soja korone 😄 Samo da neko ne fejkuje neki sloj, najebasmo onda. 

Pa nismo skočili, samo se ovi između nisu dovoljno proslavili :classic_biggrin: mada vidim da imamo i kombinacije tipa deltakron ili flurona, da se malo i hibridi prave sa drugim bolestima... :default_sofa: bolje i ne razmišljati o tome.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Matt Cronin

@TennisReporters

·

27m

With Novak Djokovic, he really wants to play at the AO, which he has won it 9 times, but as he said, he messed it up, & he is practicing in Melbourne. But to really play in the 1st round? I doubt it. Just go home & take the vaccine to knock down the vicious CoronaVirus.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

pa nije bilo potrebe jer se u Nemackoj tako priznaje, mada bi sad sigurno uzeo buster.

  Reveal hidden contents

Covek je imao sasvim solidne simptome, zavrsio u bolnici, ako me secanje dobro sluzi, sto bi onda trebalo da znaci da mu je tada formiran sasvim solidan imunitet. No, pretpostavljam da mu je "propisana" jedna doza Fajzera da bi sigurno izgurao neki "bazicni" imunitet koji ostali postizu s 2 doze.

sad je interesantno s omikronom, deluje mi da cemo se svi pozarazavati dok dodje modifikovana vakcina, a onda bi kao trebalo tom vakcinom da se busterujemo :classic_huh: koliko to ima smisla?

Ne znam koliko dugo bi imunitet dobijen omikronom mogao da traje (pa jos kombinovano s "imunitetom" dobijenim jos jednom prethodnom infekcijom ili vakcinom...

 

Novak, ako se ne vakcinise, prakticno nece moci da igra vise. USA otpada (IW. Majai, Sinisinati, USO), verovatno i Kanada. A verujem i da ce EU clanice polako to da uvode, makar za strance koji im ulaze a teritoriju. Ne znam da li on ocekuje da pandemija uskoro, prodje pa da se ukine obavezno vakcinisanje? Cim se zavrsi ova australijska saga morao bi pod hitno da krene s vakcinisanjem, i to Fajzerom :classic_biggrin: , vidis kako je CEO dao finu izjavu. Mada, moze i novavaxom, bas bi bila fora.

 

Ja licno ocekujem to, to mi je vise nego logicno, evo u Spaniji vec uveliko prica da ce uskoro da se proglasi kraj pandemije i endemiija ( sto znaci vise se ne broji i objavljuju stalno koliko slucajeva, ne testira itd) manje vise  covid pocinje da dobija status gripa, naravno dok se ne pojavi ponovo neka gadna mutacija sto moze da se desi kroz sest meseci, pet godina, nikad ...

Posle ce da bude ganjanja da li je covid pobedjen zahvaljujuci vakcini ili je sam od sebe oslabio zbog mutacija, ali to nas obicne smrtnike ne dotice - nek dodju do bilo kog zakljucka slozicu se sa njima a i sa suprotnim misljenjem , ne pravim pitanje

Edited by ciao
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...