Jump to content

Izbori 2022


Div

Izbori 2022  

135 members have voted

  1. 1. Za koga ćete glasati na predstojećim parlamentarnim izborima 2022 (anonimna anketa):

    • Zajedno možemo sve - Aleksandar Vučić
      5
    • Premijer Srbije - Ivica Dačić
      1
    • SRS - Dr. Vojislav Šešelj
      1
    • Ujedninjeni za pobedu Srbije (SSP, NS, DUVM - VMDK, & co.) - Marinika Tepić
      81
    • Nada za Srbiju (Nada, NDA, DSS, Monarhisti) - Dr. Miloš Jovanović
      3
    • Srpska stranka Zavetnici - Milica Đurđević Stamenkovski
      1
    • Moramo, Akcija, Ekološki ustanak, Ne Davimo Beograd - Ćuta i Nebojša Zelenović
      28
    • DJB, ZS, ŽZS - Suverenisti
      1
    • Srpski pokret Dveri, POKS, Patriotski blok - Boško Obradović
      0
    • Ajmo ljudi, SDS, NS & co. - Boris Tadić
      1
    • Neka od ostalih lista
      2
    • Izaći ću, ali ću poništiti listić
      1
    • Neću izaći na izbore
      10


Recommended Posts

7 minutes ago, Venger said:

Po vama jel bolje da se izlazi rano ujutru ili popodne? 

 

Citam po tviteru, ovi neki kazu da je bolje sto ranije nabiti izlaznost, da bi se psiholoski uticalo i na apstinente. Ja sam do sad uvek predvece glasao, mozda sutra obrnem.

izadjes kada ti najvise odgovara..

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Venger said:

Po vama jel bolje da se izlazi rano ujutru ili popodne? 

 

Citam po tviteru, ovi neki kazu da je bolje sto ranije nabiti izlaznost, da bi se psiholoski uticalo i na apstinente. Ja sam do sad uvek predvece glasao, mozda sutra obrnem.

 

Mislis da li presing po celom terenu od pocetka utakmice ili da se pristedimo pa na pocetku drugog da uradimo jako? 

Hmmm dobro pitanje, neko je pominjao to par stranica unazad cini mi se. 


Ja cu ujutru. Mada mislim da je bolje uvece da bi im manje vremena ostalo za eventualnu reakciju. Hocu da glasam pa da na miru pratim vesti 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@bohumilo Ukoliko ne želiš da glasaš ok, to je tvoj izbor. Ne znam zašto detaljno, najdetaljnije obrazlažeš ovde tu svoju odluku.

Pa dobro, mislim da forum i sluzi da bismo obrazlozili ono sto mislimo. 

 

Covek je napisao niz kvalitetnih postova, i ja sustinski ne mogu da se ne slozim, iako sam glasao svaki put kad sam imao pravo, a i sutra cu.

 

Gotovo je nemoguce pobiti paradox of voting sa matematicke strane, jer costs definitivno premasuju benefits. 

 

Mislim, kad bi svaki apstitent na ovaj nacin mogao da obrazlozi svoju apstinenciju, bili bismo u mnogo boljem polozaju nego sad.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Perkos2 said:

Još od '45-te

Voaljda od 41ve , kada se pisalo iz Londona. Nego , kako to da Vucic nije tamo pokrao izbore , nego ce da ih pokrade u Nisu i Beogradu? Nije valjda da su Englezi brojali glasove.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, bohumilo said:

  

Hvala, ali to ne bi bila istina. A ne doživljavam svoju aktivnost na forumu kao politički aktivizam koji bi za cilj imao maksimizaciju izbornih šansi nekog kandidata, pa da onda vredi u tom smislu kazati i nešto što baš i ne stoji ili nesto što ne mislim...

 

 

Znam, ali ja ne raspolažem sa 70k glasova (niti moj glas na izborima ima bilo kakvog uticaja na te ljude). Kada bih raspolagao njima onda bih se postarao da me nista ne spreči da izađem na izbore jer postoji solidna šansa da nešto bude odlučeno sa marginom od 70k glasova. Sa marginom od jednog glasa - gotovo nikakva.

 

Mislim da je ovaj fenomen jedan od najodgovornijih za činjenicu da ljudi pretežno glasaju za loše politike (loše za njih), jer trošak informisanja o tome koja bi politika za njih dugoročno bila najbolja daleko prevazilazi upotrebnu vrednost te informacije (astronomski malu šansu da svojim glasom utiču na inauguraciju te politike), pa je onda potpuno razumno birati političku opciju po drugim kriterijumima (npr. da se iskaže lojalnost nekoj socijalnoj grupi ili identitetu, ili iz kratkoročnog finansijskog interesa (kupovina glasova) itd). Ali o tome možda drugi put.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------

Ti dogadjaji su potpuno nezavisni, ni jedan od tih glasova nije uticao ni na kakav način na formiranje sadašnje vlasti - svako od njih je mogao da promeni glas kako hoće i sve bi ostalo isto - niti ima iole netrivijalne šanse da utiče na formiranje buduće vlasti. Ja razumem da ti govoriš da bi, da je 100 000 ljudi promenilo svoj glas u suprotnom smeru rezultati bili drugačiji ali to, ako neko ne veruju u magiju, niko nije u stanju da izvede olovkom u nedelju, iza paravana.

 

Ali kažem, na raspolaganju imam i druge metode političke borbe slične efikasnosti kao i moj izlazak na glasanje, a koje zahtevaju još minimalnije ulaganje od "minimalnog mogućeg". Ako nije upalio moj primer sa molitvom, da pokušam nešto drugo. U stanu imam scrabble društvnu igru. Ako u njoj složim ime nekog kandidata na izborima i ostavim na stolu da tihuje cele nedelje to mi zahteva manje ulaganje nego odlazak na biralište, i ima otprilike sličnu šansu da pomogne da taj kandidat bude izabran.

 

A što se tiče otimanja imovine od ljudi, pa to je u Srbiji odavno došlo, vi ćete i sada teško naći iole uspešnog nezavisnog biznismena koji ne orabotava sa državom i kome ne dolaze u kancelarije siva odela i uzimaju reket i provizije za "zaštitu" i protekciju i pristup državnim tenderima itd (znam ljude koji u centru Beograda godinama ne mogu da usele u legalno kupljen poslovni prostor jer je tu već neka bratija zauzela i traži 300k evra da odatle izađu, i tu nema pomoći ni od policije ni od suda ni od koga.). To i jeste jedan od centralnih problema u Srbiji, ali se meni čini da ni u opoziciji nema velikog razumevanje odakle to dolazi (barem onako kako ja tumačim).

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------

  

Ovo je dobra primedba, i ja jesam implicitno uzeo u obzir i vrednost te promene, tj očekivanu vrednost moje odluke. Apsolutno ne mislim da je izlazak na izbore iracionalan za svakoga, ne mislim ni da bi to bio za mene u svakom slučaju, jer vrednost od izlaska na izbore ne mora biti samo u šansi da se glasom utiče na politiku, već i npr. socijalnom efekat tog gesta ili ličnoj satisfakciji zbog podrške ideji u koju neko duboko veruje itd. Ovaj treći faktor može biti značajan i opravdati izlazak, ali za mene takva opcija na ovim izborima nije ponuđena.

 

 

Drugo, tačno je da se vrednost promene vlasti se ne može dati objektivno, ali možemo barem pokušati da damo nekakakva okvirnu ocenu te vrednosti. Evo mog pokušaja izvođenja operacije koju si ti predložio na realnim podacima na salveti, koja je nužno JEZIVO gruba i podložna raznim kritikama, ali je barem nešto.

 

Prosečan ekonomski rast u Srbiji od 2012. na ovamo je bio 1.58%. i možemo ekstrapolirati to na sledeće 4 godine tekuće vlasti. S druge strane, ako pretpostavimo da bi druga vlast u Srbiji donela rast GDP-a koji je za 1% (dosta nategnuto, ali hajde) veći od prosečnog rasta u zadnjih 10 godina - da bi rast bio 2,58% u naredne 4 godine - to je ukupna dobit 2.26 milijardi dolara u naredne 4 godine. Da ne oduzimamo nikakvu kamatu, kada ovo podelimo na broj stanovnika to je oko 330$ po osobi. Ovo možemo uzeti za vrednost promene vlasti za prosečnog glasači.

 

S druge strane, u još JEZIVIJE pojednostavljenom modelu, uzmimo da Srbija ima 2 miliona aktivnih glasača, da na izborima postoje samo 2 kandidata i da je prosečni glasač za samo 1%* bliži jednom kandidati, tj da ima šansu od 50.5% da glasa za Vučića a 49.5% za Ponoša i da svi ljudi glasaju nezavisno jedni od drugih. Šansa da tada 1 glas prevagne izbore je 5.47*10^(-91). Čak i da kompletna dobit od 2.26 milijarde dolara ode jednoj osobi, to predstavlja očekivanu vrenost vašeg glasanja od 1,24*10^(-81) dolara. To je 79 redova veličine manje od jednog dinara!!! Razlika u veličini čoveka i korona virusa je 9 redova veličine. Oposnost koju proizvodite vašom vožnjom do glasačkog mesta ili šansom da zarazite virusom druge ljude vaš gest debelo gura u negativni bilans.

 

 

*za ovoliku razliku je zapravo najodgovorniji ovaj tilt biračkog tela za 1% u korist Vučića koji sam napravio. U najidelanijem mogućem slučaju (sa stanovišta šanse pojedinačnog glasača da odluči izbore), da na izbore izlazi samo 2 miliona glasača i da svaki od njih ujutru baci novčić i odluči za kojeg od 2 kandidata će glasati ova računica daje očekivanu vrednost glasa od oko 15 dinara.

 

Ovo je inace poznato kao 'paradoks glasanja'. Moze se prihvatiti samo pod premisom da glasanje ima smisla, ili vredi samo ako ima individualno opipljivu tezinu. Ali ta premisa zaobilazi suštinu i demokratije i glasanja. Ako je smenjivost vlasti osnovni postulat demokratije, onda je ucesce u izbornom procesu sustinski demokratski cin. Ako gradjani smatraju da je demokratija doba lr sistem, i bolji od alternativa, onda oni svojim ucescem u procesu to i izrazavaju. Vrednost glasanja se, drugim recima, ne svodi na 'cenu' glasanja, ma koliko ova kalkulacija koju si naveo bila ispravna.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Constantin said:

Ne znam piše li, glasalo 415 ljudi ..

 

Po meni je ovo ipak porazavajuce, znaci da je cak 120 ljudi koji zive u Londonu glasalo a Vucica. Ako je tako kod onih koji su otisli, sta ocekivati od ovih koji su ostali? Jedina uteha je da mozda tamo ima dosta onih koji zive i rade u Ambasadi, a njima je u opisu posla da glasaju za vlast.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mare80 said:

 

Jel to u Čikagu KKK  ima pravo glasa ? ... 😄

Vjerovatno imaju akciju - platis  KKK membership, podrska Ljoticevcu automatski ukljucena…

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Nije, to je tamo "stara dijaspora", i to je ovo:

 

Quote

...egzoticni likovi iz predgradja sa tufnama na laktovima sakoa, pokrenuti iz vulkanizerskih i autolakirerskih radnji sirom Titove Jugoslavije, plava sedista i crveni tepih JAT-ove "desetke", rakija i cvece za sesirom na rastanku. Sada rasprseni po svojim Kanadama, Amerikama, svajcarskim kantonima, trbuhom za kruhom. Shurda i "ja cu se vratiti, a sad adio" fazon. Prasetina, mlako pivo, udruzenja, zakupljene crkve - govornice, muka i jad sezdesetih, sedamdesetih, osamdesetih i devedesetih u restoranima, na pokretnim trakama, na busotinama Aljaske, u memljivim dascarama po okolini Cikaga, po mrazu Ontaria, sledeci stope prvog iz sela koji je emigrirao, babushke blajhanih kosa u trgovinama, za kasom u hindu radnjici iza coska, muvanja sa kreditnim karticama, "kupovanje" pa vracanje fotografske opreme (dok se ne odradi "tezga" na desetak svadbi, rodjenja, krstenja) , odrzavanje zapustenih zgrada po Queensu i ciscenje izbljuvaka portorikanskih kriminalaca iz ulaza za besplatan stan i 35,000$ godisnje plate, lozaci u kotlarnicama Manhattana, dundjerske ruke crnotravaca za upravljacima tudjih automobila na $14/hour parkingu u Sohou i za volanima kamiona sirom Severne Amerike.

 

A onda se pojavio Slobodan. Ime ponosito.

 

Hate Mail

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako je ovo za Chicago tačno, to je fenomen koji iziskuje ozbiljna ispitivanja... Između ostalih i medicinska. Psihijatrijska... 

 

A taman htedoh da napišem posle rezultata u Londonu kako eto, dijaspora znae 💪

 

New York for the save! 

Edited by Eddard
  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • A sad unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...