Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

3 hours ago, berti said:

Ceska je normalna demokratska zemlja, sve sto nije Srbija. Svest ljudi nije pomucena besomucnim pink propagandama, nema tamo stava da samk trenutna vlast spasava zemlju, da im predsednik licno daje plate, penzije... Naravno, da i u demokratskim zemljama ima korupcije. Samo sto smo mi jedinstvena zemlja jer pored ogromne korupcije imam ološa na vlasti koji je ucenjen skaj aplikacijom i ko zna čime još. Imamo ološa koji zarad opstanka na vlasti, čitaj opstanka na slobodi, bi sutra pristao i na nuklearne probe u Srbiji. Objasnili bi  analiticari i strucnjaci da su nuklearne probe razvojna sansa Srbije, da nisu štetne, da se Japan posle Hirosime i Nagasakija razvio u jednu od vodecih ekonomskih slia u svetu...

Tako da Srbija nije uporediva ni sa kojom zemljom na svetu, eventualno sa nekim africkim vukojebinama...

Sve što si napisao stoji. Češka ima institucije, kakva takve ali ih ima (spore, često nebulozno birokratske, komplikovane...). Ima mnogo manje korupcije, i mnogo više stručnosti. Međutim što se populizma tiče ima i toga. Priče koje se mogu čuti, pogotovo van Praga i Brnoa od Babiševih glasača su vrlo slične Vučićevim glupostima.

Elem, što se litijuma tiče, on je itekako tema. Građani su protestovali u Újezdeček gde je trebalo da se obrađuje ta ruda, i od toga, tj. obrade tamo nema ništa. Biće pomereno u Prunéřov, za sada. VW je još prošle godine odustao od gigafrabrike baterija, a bili su i lokalni referendumi gde su meštani glasali protiv toga da neka slična fabrika bude u njihovom kraju. To pitanje je još uvek otvoreno gde bi bila ta fabrika, ako bi bila. U Srbiji se čak i ne priča ozbiljno o fabrici, već o vađenju sirove rude pa prerada, bolji poslovi i zarada negde drugde.

https://www.idnes.cz/usti/zpravy/lithium-tezba-zpracovani-ujezdecek-prunerov-cez.A240424_173841_usti-zpravy_grr

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/spolecnost-geomet-ktera-ma-v-krusnych-horach-tezit-lithium-zmenila-misto-zpracovani-348734

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/volkswagen-gigafactory-v-cesku-nepostavi-vlada-jedna-s-peti-investory-89

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/obyvatele-dolni-lutyne-v-referendu-odmitli-stavbu-gigafactory-350042

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Kronostime said:

Da li ste svesni da ce Irena Vujovic, Ministarka za zastitu zivotne sredine da kontrolise primenu i postovanje ekoloskih standarda?

 

 

 

Aman, bre, ljudi....

:krstipd4:

 

Nuklearna Danica ima da ti objasni kako je jalovina stetna samo za Kineze, a posto kod Lazarevca nema Kineza, sve je pod kontrolom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Evo da objasnim na šta mislim: osim što se zalažu protiv iskopavanja litijuma, na šta imaju pravo, jer se kao politički akter možeš zalagati za šta god hoćeš (isključujući fašizam, rasizam i slično), imaju jaku anti-EU agendu. Tu ne računam idiotske sličice nepoznatih likova sa tnjitera i FeZbuka, već ono što sami govore. Ako tome dodamo i jeftino kosovarenje ili protivljenje sankcijama Putleru (tuta-muta & Savoa), eto sličnog modusa operandi kao kod onog lika koga je Mek razobličio. Jeste da se zalažu protiv iskopavanja litijuma, na šta imaju pravo, kao što rekoh, ali svako ko pretenduje na bilo kakvo vršenje vlasti mora da ima u vidu i ostale aspekte, kao što su spoljna politika, zdravstvo, infrastruktura, ekonomija i sve ostalo.

 

Dalje, već sam pokazao da su u pitanju lažovi, koji kao papagaji ponavljaju da ni sa jednom evropskom zemljom nije potpisan nikakav sporazum sličan ovom o kome smo govorili, a o tome svedoči češka vlada, koja je potpisala praktično isto: https://vlada.gov.cz/en/media-centrum/aktualne/czech-and-saxon-prime-ministers-signed-a-memorandum-on-cooperation-in-lithium-production-and-other-strategic-projects-209301/

 

Što se tiče fotelja, da li bi iko mogao da mi objasni kako da su se na izborima pojavile četiri ekološke stranke, a da im je javno delovanje identično? Praktično isto važi i za program. Nijedna od njih se ne bavi ozbiljno drugim, mnogo većim ekološkim problemima koji postoje, i to uz istu mantru da Rio Tinto treba sprečiti, a da ostalo može i da se gura pod tepih. Spomenu povremeno i ostale probleme, i to tek reda radi. Ako postojanje četiri stranke, mada ih je zapravo više, ne govori o tome da svaki liderčić hoće fotelju za guzu, ne znam šta više da spomenem. S jedne strane trube o jedinstvu opozicije, a sa druge imamo više stranaka sa identičnom agendom, pa zapravo konkurišu jedna drugoj. Razumem ja da se neka desničarska stranka može složiti sa levičarima po raznim pitanjima ili obratno, zbog čega i jesu na dve strane, ali ovo što postoji je smešno.

 

Pa sad sa je rudnik u Češkoj isti ko ovaj naš nije.

 

Kraj je rudarski i to prilično dugo se rudari tkz rudarske gore.

 

Finansiranje rudnika i prihod od istog je totalno drugačiji model od našeg.

 

Npr nemaš rudnu rentu već čini mi se da Češkoj ide 51posto prihoda.

 

Subvencije za rudnik ne daje Češka dok direktor projekta jadar lepo reče da očekuju subvencije od Srbije i da dugo profitabilni neće biti čitaj moraćemo da ih pomažemo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Iako se ne slažem sa Vasinim "baš me briga" rezonom, u jednom delu onoga što on piše ovde naravno ima istine, evo malo drugim rečima:

 

https://www.facebook.com/share/p/7S1WmTe44KTvBHMU/?mibextid=qi2Omg

 

Quote

Dok srpski liberali i ekolozi na svoje profilne stavljaju kukaste krstove sa zastavom EU, ja nastavljam da kopam u potrazi za klicom iz koje je u dolini Jadra iznikao Rio Tinto.

Doselili smo se na Maljen neposredno pre investitorskog cunamija koji je zadesio Divčibare i okolinu. Tamo negde 2016./ 2017. teško da si mogao na Ljutom kršu da čuješ ijednu mešalicu, a kamoli bagere. 2019. Miloš Teodosić završava hotel Crni vrh i to praktično predstavlja momenat kada graditeljski cunami kreće da guta ovu visoravan. Uočite da nije Australijanac, Nemac ili Kinez već srpski proslavljeni i obožavani košarkaš.

Velika većina oduševljeno trlja ruke. Starosedeoci vide priliku da tapnu svoje ruine investitorima, seljaci uveliko daju oglase da prodaju svoje šume i livade, seku drveće, nasipaju potoke, sve je podređeno razvoju Divčibara.

Niču jedan za drugim objekti od par hiljada kvadrata, pored njih septičke jame sa šatro reciklažom, a zapravo izlivanjem govana direktno u potoke Maljena.

Živi svet u potocima Maljena umire od raznih otrova, govna plivaju sa jedne strane ka Kosjeriću i Tometinom Polju, a sa druge ka klisuri reke Gradac.

Za par godina (već 2023). kvalitet reke Gradac, najčistije reke Zapadne Srbije, pada u četvrtu klasu (1).

U podnožju Maljena iskopali smo bunar i u vodi sa 70m dubine našli fekalne bakterije.
Šta će nama Rio Tinto, nama su vodu već zakenjali.

O Crnoj i Beloj Kamenici nema podataka, ali se fekalije mogu videti golim okom.
Osim toga jedan investitor pravi branu preko Kamenice i sebi pravi bazen za letnje rashlađivanje u društvu lepih devojaka. Ja podnosim tužbu kao solo građanin, jer većina ne vidi šta je tu loše, dobijam presudu i email, a investitor nakon toga legalizuje branu kod SrbijaVoda, u svrhe nekih akumulacija. Nema veze, idemo dalje, ali obratite pažnju da za sada nigde nema Šolca, čak ni nemačkih, austrijskih ili kineskih investitora. Sve sami Srbi, u savezu građani, seljaci, turisti, investitori i političari. Par nas pojedinaca sa Maljena opstruiramo razvoj Maljena i dobrobit nabrojane većine.

U međuvremenu, srpske institucije zadužene za prirodu, proglašavaju Park izuzetnih odlika Maljen. Čovek koji gleda Dnevnik pomislio bi sjajno, vidi kako mi divnu državu imamo, brine o prirodi. Ovo rade kako bi zadovoljili kvote zaštićenih područja za pridruženje zloj EU (inače nikada to ne bi ni crtali), a u pozadini daju gas u eksploataciji i zagađivanju čitavog ovog područja o čemu sam pisao bar 50 puta. Eno sada ne pišem o neviđenoj seči stogodišnjih bukvi ispod Kraljevog stola, što bih pisao, kome? Kad nisu nemački fašisti, koga briga. Nekom Srbinu je to korisno, ne laj.  

Nego da nastavimo da pratimo razvoj klice. Seljaci, građani i investitori udruženo nastavljaju da seku šumu u zoni 3 PIO Maljen i bez straha od bilo kakvih konsekvenci, objavljuju oglase u kojima kao prednost navode to što su parcele na graničnom području sa urbanističkim delom Divčibara, ali van njega i samim tim nema ograničenja prilikom gradnje. Drugim rečima, možete raditi i graditi šta vam je volja. To se dešava i dan danas, svako ko je je od hotela Crni vrh šetao do vrha Ljuti krš mogao je videti naselje na kraju makadam puta, jedino što ne može pretpostaviti da je to divčibarska Kaluđerica u nastajanju.

Uredno svi prave septičke jame, kače se ilegalno na vodovod, Divčibare ostaje bez vode.
Godinama se čekao vodovod koji može namiriti potrebe divljih naselja i evo ove godine je pušten u rad. Svi srećni i zadovoljni. Kanalizacija manje brine, potoci su protočni, govna teku nizbrdo bez problema, kao i kiša. Još uvek u priči nema Nemaca, Francuza, Austrijanca … čak ni među turistima.

Pošto ekipa vidi da ima potpunu slobodu da radi šta hoće, a građevinskog otpada sve više, oni seljaci, građani i investitori odluče da im je najlakše da otpad trpaju u traktore i kamione i voze ga na jedan od najlepših vrhova (jer ima lep makadam i gore nema ničijih kuća ni placeva, državno je). Vrh je odmah pored najposećenijeg vrha Golubac i svi koji idu na Golubac godinama su prolazili pored ove deponije. Nemci, Austrijanci, Australijanci, Francuzi nijedan džak šuta tamo nisu izbacili, to mogu da vam potpišem.

Protiv deponije ne piše depešu lokalna crkva i sveštenstvo, već naravno kao i uvek, grupa besposlenih liberala. Pakuju se silne forme, piše se na razne adrese, konačno dospeva i u medije i od silne sramote, neko iz Valjeva pošalje ekipe da to očiste i stave kamere.
Nije potrajalo dugo, deponija se vratila, onda su je opet očistili, u međuvremenu smo otišli sa Divčibara, pojma nemam šta se sada dešava, ali nije toliko ni bitno.

Bitno je da ovakvih priča i pričica imao bezbroj po Srbiji, od paljenja njiva, preko bacanja punih traktora đubreta u reke, do tona i tona veštačkog đubreta koje se izliva u reke, a kad se proizvodi Elixira ne izlivaju preko njiva u reke, izlivaju ih raznim akcidentima po prugama Srbije. Nikom ništa, a što je najzanimljivije u svim tim pričama nigde fašista iz EU, nigde Šolca. Samo lažnih ekologa zaštitnika srpskih reka koji rade advokaturu Elixiru, a usput iskoriste svaku priliku da napišu kako od Srbije EU pravi deponiju.

I sada dok ovo čitaju (kada bi tekst dospeo u Informer) 90% čitalaca bi reklo, o čemu ovaj izdajnik piše? Jel on to hoće da zaustavi Srbiju, Srbija se ne sme zaustaviti, razvoj mora ići dalje.

Jebe se njima što na primer pored svakog kamenoloma bar jedna familija izgubi svaku perspektivu za život, a uskoro i život, a kamoli o razaranju ekosistema, tamo nekim ptičicama itd. Hiljade ljudi se penje na vrh Paljba na Divčibarama i divi se pogledu, iako je usred te kompozicije ogromna rupa u planini sa suprotne strane. To vam je cementara Titan na kilometar od Kosjerića, kreira još jednu sliku grada pored ogromne rupe, koja je tek kada je već bilo sasvim kasno postala viral iz Bora i okoline.

Kada pričam sa građanima Kosjerića o tome, većina se ne bi usudila da čačka tu mečku, jer se plaše da će ostati bez posla. To što je Kosjerić zimi najzagađeniji gradić u Srbiji, to je neka druga priča, nema veze sa cementarom. To kako je ljudima na kilometar oko cementare, koga briga, to je samo par ljudi, oni nemaju ni internet a kamoli saveznike kao Kokanović i ekipa iz Jadra. Osim toga njih ne napadaju fašisti iz EU, sve je OK.
ITD ITD, napisah knjigu … žao mi je geneza nastajanja Rio Tinta se piše tomovima, ali sve je ovako, manje više slično.

Za one koji ipak žele da razmišljaju, objasniću dodatno poentu teksta.

Razvoj, koliko god da vam se čini mali i nebitan, uvek mora biti strogo kontrolisan zakonima.
Čak i kada gradite kokošinjac, on mora biti sagrađen po propisima i na adekvatnom mestu, a kamoli objekat od 3000 kvadrata na planini koja nema kanalizaciju.

Kada ignorišete sve propise razvoja koji vama ne idu u prilog, onda budite spremni na to da će neko mnogo veći od vas ignorisati propise koji vama idu prilog. Jer propisi i zakoni se pišu da bi zaštitili čak i jednog jedinog građanina ukoliko većina oko njega reši da ga nečim ugrozi. Na primer, dogovore se svi oni seljaci, građani i investitori da baš pored moje kuće sagrade hotel koji neće poštovati nijedan zakon. Svima dobro jel tako, koga briga što samo meni nešto smeta. Jedem govna, opstruiram razvoj.

E kada uspostavite tu kulturu u jednoj državi, a onda to prevedete u koruptivni sistem i normalizujete glasovima većine, onda dobijete državu koja bez problema može da radi šta hoće. Tipa da glasovima većine proda rudnik bakra bilo kome i omogući mu da tamo radi šta hoće.

Ova klica koju je većina uredno zalivala decenijama prerasla vam je u Rio Tinto u dolini Jadra.

To što sada očekujete da Nemci i EU koriguju vašu bahatost, nekulturu i samoživost, to je vaš problem u rezonovanju. Što bi oni brinuli o vama ako vi ne brinete o svojim komšijama i nikada niste brinuli? Pored toga, uvek vam je bilo važnije da za sve krivite Nemce, Turke, Austrijance, osim one koji su vas vekovima vodili u razne tragedije.

Sada jasno vidite koliko je mrtvo slovo na papiru ona floskula "ne uređujemo mi Srbiju zbog EU, nego zbog sebe". Čak i ono što su uredili zbog EU ne poštuju, a zbog sebe im je u interesu da ne menjaju ništa. A Šolc vam je političar kao bilo koji drugi, traži poene za svoje glasače, a Rio Tinto vam je kompanija kao bilo koja druga u Srbiji, traži prostor sa minimalnim troškovima i max profitom. Nema tu drugari nikakvih emocija, nema ljubavi ni mržnje, samo lova.

Pa sad nastavite da lepite kukaste krstove Nemcima i kome god želite.
Samo bez mene.

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Cela ova prica sve vise lici da smo mi u stvari pokusni kunici koji ce pokazati kakve posledice ostavlja kopanje litijuma u naseljenim sredinama, u sredinama koje imaju obradivo zemljiste. Nije isto kopati u pustinjama Australije i u podrucju koje je naseljeno, koje ima pitku vodu, poljoprivredni potencijal... Necemo mi podmiriti ogromne potrebe Evrope za litijumom, ali posto protuve hoce da vide kako to izgleda, a nasli su hulju ovde koja mora da pristane na sve. Pa ce onda ovde da vide kako izgleda zagađenje, sta preduzeti sve da bi u dogledno vreme mogli u svojim drzavama da kopaju. 

Mi smo u poziciji onih nad kojima su vrseni opiti pre osamdesetak godina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, DJ_Vasa said:

 

 

 

 

Dalje, već sam pokazao da su u pitanju lažovi, koji kao papagaji ponavljaju da ni sa jednom evropskom zemljom nije potpisan nikakav sporazum sličan ovom o kome smo govorili, a o tome svedoči češka vlada, koja je potpisala praktično isto: https://vlada.gov.cz/en/media-centrum/aktualne/czech-and-saxon-prime-ministers-signed-a-memorandum-on-cooperation-in-lithium-production-and-other-strategic-projects-209301/

 

 

 

To su potpuno druge price i drugi predugovori, a i nije memorandum pravila nemacka drzava nego pokrajinska vlada Saksonije,

ali nije ni to vazno. Ovaj predugovor definise stvarnu saradnju jer se radi o cuvenom ( nekada) rudarskom kraju tako da 

bi ovaj litijum trebalo i sa nemacke strane da se rabi. Ugovor je recimo kao kada bi US drzava Vasington sa kanadskom BC

pravila neki ugivor o lovljenju ribe u zajednickom jezeru. Od toga s nemacke strane nece biti nista jer ljudi tamo zive od turizma

i ne zele da unistavaju svoj prelep i zdrav okolis, a ista ce prica biti i u Ceskoj. Znaci nikakvi stranci nego domacini ne mogu i

ne zele bilo kakva rovarenja po planininskim predelima. Erzgebirge ( nemacki) znaci da je ovo planina bogata rudom i sve do 1990

tamo je bilo svakavih rudnika, ali su svi zatvoreni posle ujedinjinja Nemacke. Rudarska tradicija postoji i dalje uglavnom za parade.

Bergparade-in-Stollberg-Erzgebirgskreis-

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Smrtokapa said:

Iako se ne slažem sa Vasinim "baš me briga" rezonom, u jednom delu onoga što on piše ovde naravno ima istine, evo malo drugim rečima:

 

Mene je juče na pisanje inspirisao upravo taj tekst, ali sam ga našao na drugom mestu: https://forum.beobuild.rs/threads/rudnici-litijuma-u-srbiji-rio-tinto.4976/post-1283304

 

Utoliko su mi bizarniji i jučerašnji protsti u Valjevu. Rio Tinto bi da kopa malo dalje, neće zabiti ni lopatu u narednih 5-6 godina, ali zato domaći zagađivači mogu da rade šta hoće. Glavno je da njima tamo neki Švaba ne zagađuje Loznicu, ali zato domaćin može da usere Divčibare bez problema. Neće njima neki tamo Šicer ili Kriger da zaserava drugu opštinu kad imaju 'domaćine' koji lepo mogu da zaseru ono što im je ispred nosa. Il' tako, il' nikako! Neće njima stranci da zaseravaju okolimu kad oni mogu to i sami. Smrt (stranom) fašizmu - sloboda (domaćinskim) fekalijama!

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Mene je juče na pisanje inspirisao upravo taj tekst, ali sam ga našao na drugom mestu: https://forum.beobuild.rs/threads/rudnici-litijuma-u-srbiji-rio-tinto.4976/post-1283304

 

Utoliko su mi bizarniji i jučerašnji protsti u Valjevu. Rio Tinto bi da kopa malo dalje, neće zabiti ni lopatu u narednih 5-6 godina, ali zato domaći zagađivači mogu da rade šta hoće. Glavno je da njima tamo neki Švaba ne zagađuje Loznicu, ali zato domaćin može da usere Divčibare bez problema. Neće njima neki tamo Šicer ili Kriger da zaserava drugu opštinu kad imaju 'domaćine' koji lepo mogu da zaseru ono što im je ispred nosa. Il' tako, il' nikako! Neće njima stranci da zaseravaju okolimu kad oni mogu to i sami. Smrt (stranom) fašizmu - sloboda (domaćinskim) fekalijama!

 

Rio Tinto nije Shvabo, Rio Tinto ne postoji u Evropi i tako bi trebalo i da ostane.

Postoji samo grad u Portugaliji koji se slucajno zove Rio Tinto, ali je kompanija Babaroga za civilizovan svet

jer za sobom ostavlja mrtvu zemlju i vodu, zato osim Vucica nikome i ne pada na pamet da mu oni rovare po zemlji.

Ne znam zasto se stalno Nemacka uplice u ovu pricu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Selina said:

Ne znam zasto se stalno Nemacka uplice u ovu pricu.

 

Da vidimo šta kaže Nemačka državna investiciona banka: The German economy’s dependency on copper, lithium and rare earths.

 

 

Quote

Future-proofing Germany’s supply of minerals is key to safeguarding the country’s viability as a business location. 

 

https://www.kfw.de/PDF/Download-Center/Konzernthemen/Research/PDF-Dokumente-Fokus-Volkswirtschaft/Fokus-englische-Dateien/Fokus-2024-EN/Focus-No.-454-February-2024-Dependence-on-raw-materials.pdf

Edited by robespierre
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Selina said:

Rio Tinto nije Shvabo, Rio Tinto ne postoji u Evropi i tako bi trebalo i da ostane.

Postoji samo grad u Portugaliji koji se slucajno zove Rio Tinto, ali je kompanija Babaroga za civilizovan svet

jer za sobom ostavlja mrtvu zemlju i vodu, zato osim Vucica nikome i ne pada na pamet da mu oni rovare po zemlji.

Ne znam zasto se stalno Nemacka uplice u ovu pricu.

 

Zbog Šolca, koji je upravo bio u Beogradu.

 

Znam ja da to nije nemačka kompanija, što zna i veliki deo foruma, ali jasno je iz onog što sam napisao da karikiram rezonovanje tzv. naroda. Za njih je Rio Tinto Kriger ili Šicer iz partizanskh filmova koji 'oće da ih pretvori u koloniju, da im uzme ono što nije uspeo u dva svetska rata, al' oni to ne daju, baš kao i Kosovo, sa' će to da reše kao Prle i Tihi, ili kao vojvoda Stepa, nema zezanja s njima.

 

Naravno, lokalni 'domaćin' može da ispusti malo fekalija, da baca plastične flaše po rekama, da diše svež vazduh iz Kostolca, Lazarevca, Bora ili Majdanpeka, da zaliva totalom gradske parkove, jer to je ipak naš čovek, ili bar braća iz Kine, al' Kriger il' Šicer ne smeju ni da prdnu kako ne bi zagadili vekovna ognjišta (danas šporete i radijatore) jer oni vole samo domaće fekalije, nikako strane. Što reče onaj iz filma, bolje rusko g*** (može i kinesko i domaće), nego američka torta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Selina said:

Rio Tinto nije Shvabo, Rio Tinto ne postoji u Evropi i tako bi trebalo i da ostane.

Postoji samo grad u Portugaliji koji se slucajno zove Rio Tinto, ali je kompanija Babaroga za civilizovan svet

jer za sobom ostavlja mrtvu zemlju i vodu, zato osim Vucica nikome i ne pada na pamet da mu oni rovare po zemlji.

Ne znam zasto se stalno Nemacka uplice u ovu pricu.

Rio Tinto nije Shvabo ali Shvabo urgira.

Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2024 at 10:23 AM, Juan Pablo Montoya said:

A dobro, vidim u kom smeru ovo ide.

 

Vidis u kom smeru ovo ide?

Zakacio si se za nekog blagoglagoljivog lika, koji mozda tu i tamo kaze neki tacan iskaz, a kad ti se skene paznja da je on mnogo toga, ali ne covek za ugled, onda se vredjas. 

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, 40Wins said:

 

Vidis u kom smeru ovo ide?

Zakacio si se za nekog blagoglagoljivog lika, koji mozda tu i tamo kaze neki tacan iskaz, a kad ti se skene paznja da je on mnogo toga, ali ne covek za ugled, onda se vredjas. 

 

Ako misliš na forumaša kojeg sam zamolio da mi se ne obraća, to je iz mnogo razloga tako i nije vezano samo za ovu temu. Jednostavno, iz mnogo pokušaja sam zaključio da sa njim ne mogu da komuniciram. Možda je do mene. Nebitno, za forum i tolerantnost na istom je bolje ovako, a ne gubi se mnogo.

 

Što se tiče Katića, svako može da ima mišljenje kakvo god želi. Meni smeta taj stav da jedna izdavačka kuća mora biti ovako ili onako etiketirana i obojena. Uopšte me ne interesuju ni Dveri ni Rusija, ali zašto bih ja a priori nekog okarakterisao kao stalno lošeg. Svako ponekad izjavi ili uradi nešto što neko okarakteriše na neki način, ali davati generalne ocene na osnovu malog uzorka po meni nije manir ozbiljnog čoveka. 

 

Znači čim je Catena mundi po difoltu je loše? E pa ja mislim da nije.

 

I to je to. Ne želim da se bavim generalizacijama.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Utoliko su mi bizarniji i jučerašnji protsti u Valjevu. Rio Tinto bi da kopa malo dalje, neće zabiti ni lopatu u narednih 5-6 godina, ali zato domaći zagađivači mogu da rade šta hoće. Glavno je da njima tamo neki Švaba ne zagađuje Loznicu, ali zato domaćin može da usere Divčibare bez problema. Neće njima neki tamo Šicer ili Kriger da zaserava drugu opštinu kad imaju 'domaćine' koji lepo mogu da zaseru ono što im je ispred nosa. Il' tako, il' nikako! Neće njima stranci da zaseravaju okolimu kad oni mogu to i sami. Smrt (stranom) fašizmu - sloboda (domaćinskim) fekalijama!

 

Postojanje licemerja o kome pišeš je nesporno.

 

Samo ne želim da se priča o uzrocima stanja u kom smo se našli pretvori u prihvatanje stanja u kom smo se našli. A pogotovo ne da se rudnik litijuma posmatra kao neka starozavetna (i starozavetnom logikom opravdana) kazna koja je snašla ljude zbog njihovih grehova.

 

Kao što ne želim da se zbog licemera i "lažnih ekologa" (koji takođe postoje) u taj koš strpaju i oni koji su "pravi ekolozi".

 

Na kraju krajeva, mislim da ovaj Rio Tinto, osim što predstavlja pretnju, predstavlja i šansu - ne da se obogatimo već da se makar malo podigne svest o tome kako se odnosimo prema okolini. A možda se, što kaže kolega robespjer, uzdrma malo i vlast. Šansu ćemo verovatno većim delom propustiti kao i obično, ali treba je se držati dok postoji.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Juan Pablo Montoya said:

 

 

Znači čim je Catena mundi po difoltu je loše? E pa ja mislim da nije.

 

I to je to. Ne želim da se bavim generalizacijama.

 

Tako ti je to komšija po forumima...ako nisi za, onda si 100% protiv i to ti je to. Pogotovu ako je nečija poslednja...

37 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Zbog Šolca, koji je upravo bio u Beogradu.

 

Znam ja da to nije nemačka kompanija, što zna i veliki deo foruma, ali jasno je iz onog što sam napisao da karikiram rezonovanje tzv. naroda. Za njih je Rio Tinto Kriger ili Šicer iz partizanskh filmova koji 'oće da ih pretvori u koloniju, da im uzme ono što nije uspeo u dva svetska rata, al' oni to ne daju, baš kao i Kosovo, sa' će to da reše kao Prle i Tihi, ili kao vojvoda Stepa, nema zezanja s njima.

 

Naravno, lokalni 'domaćin' može da ispusti malo fekalija, da baca plastične flaše po rekama, da diše svež vazduh iz Kostolca, Lazarevca, Bora ili Majdanpeka, da zaliva totalom gradske parkove, jer to je ipak naš čovek, ili bar braća iz Kine, al' Kriger il' Šicer ne smeju ni da prdnu kako ne bi zagadili vekovna ognjišta (danas šporete i radijatore) jer oni vole samo domaće fekalije, nikako strane. Što reče onaj iz filma, bolje rusko g*** (može i kinesko i domaće), nego američka torta.

ZAr Vaso ne trebamo da zaustavimo nešto, što nije dobro, a onda ukloniti ono što je već prisutno. Džabe držiš kesu na vrhu, kad je dno bušno.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

 

Tako ti je to komšija po forumima...ako nisi za, onda si 100% protiv i to ti je to. Pogotovu ako je nečija poslednja...

 

Ja zato i zamolio da mi se ne obraća, da bih izbegao bespotrebna gušenja tema i neprijatnosti. Forum time ništa ne gubi a on može normalno da nastavi sa ostalim forumašima, i mirna Bačka.

I ja se ništa ne durim, svi ostali mogu da se osete dobrodošlim da mi pišu, samo sa njim nisam uspeo da uspostavim minimum kapaciteta za normalnu diskusiju. Ni na jednoj temi. Valjda smo dijametralno suprotne osobe.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, berti said:

Cela ova prica sve vise lici da smo mi u stvari pokusni kunici koji ce pokazati kakve posledice ostavlja kopanje litijuma u naseljenim sredinama, u sredinama koje imaju obradivo zemljiste. Nije isto kopati u pustinjama Australije i u podrucju koje je naseljeno, koje ima pitku vodu, poljoprivredni potencijal... Necemo mi podmiriti ogromne potrebe Evrope za litijumom, ali posto protuve hoce da vide kako to izgleda, a nasli su hulju ovde koja mora da pristane na sve. Pa ce onda ovde da vide kako izgleda zagađenje, sta preduzeti sve da bi u dogledno vreme mogli u svojim drzavama da kopaju. 

Mi smo u poziciji onih nad kojima su vrseni opiti pre osamdesetak godina.

 

Znaju oni odlično šta je rezultat ovakvog rudarenja. Ne trebaju im dalji eksperimenti. Njima treba sirovina ali ne i jalovina. Jalovina nek ostane na periferiji, u Srbiji, a mi ćemo uzeti sirovinu. 

 

I to je to. Meni čak ništa sporno sa stanovišta korporacije koja hoće da eksploatiše određena rudna nalazišta. Meni je ovde samo sporno to što mi kao narod nemamo osnovnu svest da razumemo više interese jednog društva i da određene stvari nemaju cenu. Mi smo spremni da po cenu potpunog uništenja pratimo tu dogmu političke vrhuške koja se pak sastoji isključivo od lopova i ulizica. Od stručnjaka ni "s".

 

Da nema nikog živog iz vlasti da kaže tom Vučiću "Budalo bre. šta radiš?" to je poraz. A ne Rio Tinto. Da nisu oni, navrzli bi se Bio Rinto, Cio Žito ili neko drugo korporacijsko govedo, ništa novo.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Zbog Šolca, koji je upravo bio u Beogradu.

 

Znam ja da to nije nemačka kompanija, što zna i veliki deo foruma, ali jasno je iz onog što sam napisao da karikiram rezonovanje tzv. naroda. Za njih je Rio Tinto Kriger ili Šicer iz partizanskh filmova koji 'oće da ih pretvori u koloniju, da im uzme ono što nije uspeo u dva svetska rata, al' oni to ne daju, baš kao i Kosovo, sa' će to da reše kao Prle i Tihi, ili kao vojvoda Stepa, nema zezanja s njima.

 

Naravno, lokalni 'domaćin' može da ispusti malo fekalija, da baca plastične flaše po rekama, da diše svež vazduh iz Kostolca, Lazarevca, Bora ili Majdanpeka, da zaliva totalom gradske parkove, jer to je ipak naš čovek, ili bar braća iz Kine, al' Kriger il' Šicer ne smeju ni da prdnu kako ne bi zagadili vekovna ognjišta (danas šporete i radijatore) jer oni vole samo domaće fekalije, nikako strane. Što reče onaj iz filma, bolje rusko g*** (može i kinesko i domaće), nego američka torta.

Bio i Sreder u Beogradu onomad pa mu nisu mrski novci od Rusa i Gazproma.

Pecunia non olet.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Jbg, ispade glavni problem što bundzije protiv Rio Tinta imaju anti EU stav. Ok.

Pa sto onda napadate  govnara na vlasti? Ima izrazito proevropski stav. Najbolji jarani su mu na zapadu. Bler, Sreder, Klinton, Merkel, Sarkozi, Šolc..Snabdeva Ukrajinu oruzjem,i priznaje njen teritorijalni integritet. Glasa gde god stigne protiv Rusije, potpisivao po Tirani sve sto je pisalo protiv Putina. Uvesce i sankcije. Realizovao je vlazne snove mnogih faktickim priznanjem Kosova. Na putu je sjebavanja Republike Srpske. Odjebao taj nesrecni Briks... Eto, doveo je i taj Rio Tinto. Pa ako je na pravom putu u svemu, neka je deo tog ispravnog puta i Rio Tinto.

Ako je bitnije sto protestanti imaju takav stav od onoga protiv cega se sada bune, onda je Vucicev prozapadni stav bitniji od tih nekih stvari koje vam se ne sviđaju u njegovoj vladavini.

Blago nama!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, berti said:

Pa sto onda napadate  govnara na vlasti?

Ko napada GNV.

Većina ovih koji podržavaju rudarenje u Jadru ne napada Vučića, naprotiv, koriste svaku priliku da opljuje opoziciju, eventualno neke jadnike koji su glasali, ili bar tako piše u izveštaju BO, za GNVi da im požele život u moru otrova u njihovoj vukojebini, važno je da su daleko od nas. Što su i kod nas rezultati izbora isti, nismo mi krivi, mi nismo ni glasali, nemamo za koga.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Div said:

Ko napada GNV.

Većina ovih koji podržavaju rudarenje u Jadru ne napada Vučića, naprotiv, koriste svaku priliku da opljuje opoziciju, eventualno neke jadnike koji su glasali, ili bar tako piše u izveštaju BO, za GNVi da im požele život u moru otrova u njihovoj vukojebini, važno je da su daleko od nas. Što su i kod nas rezultati izbora isti, nismo mi krivi, mi nismo ni glasali, nemamo za koga.

 

Vidis, situacija je kristalno jasna.

Jedna opcija je da siprotiv  kopanja litijuma, a to podrazumeva da te ne zanima da li u pretestima ucestvuju ljubimci Putina, da li je nato znak na zastavma prikazan kao svastika i slicno.

Druga opcija je da analiziras da li je Ćuta negde rekao da Kosovo ne sme da bude nezavisno, da li rekao da je bombardovabje Srbije bio zlocin, da li je nekada nesto pohvalno rekao za Rusiju... Pa ako ti se ne dopadnu njegovi stavovi, onda ko vas jebe, glasali ste za njega, tako vam i treba.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...