Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

4 hours ago, Eddard said:


E moj Đavole, kad bi to bilo baš tako jednostavno… narod Srbije se ubi boreći se protiv korupcije, ali ipak svakom doktoru/službeniku/činovniku/ćati/svakomodkogamutrebausluga nosi ipak kafu, sok/viski i plavu kovertu… da pogura.

 

Koja bre crna borba protiv korupcije, ona je ukorenjena u mentalitet ljudi. Svaki od tih koji se tako zdušno bori bi sutradan na istom mestu lapao isto kao i ovi sadašnji.

 

Većina se ponaša racionalno, u skladu sa važećim odnosima u društvu, doktor traži pare za komplikovanu intervenciju, ako hoćeš odmah mora neki dinar, ne za mene, za kolegu, ako hoćeš potvrdu iz opštine, čekaj tri meseca, ako je baš hitno može i sutra ali kolega traži... E, sad, kad taj NAROD pravi autoput V_eselinovići dobavljaju kamen, Milenijum Tim radi sve transportne poslove, zna se ko renovira bolnice, ko škole, ko uređuje trgove, to je genetski, moj čukundeda je nameštao tendere, deda isto,pa moram i ja, genetika.

Kad perjanice jedne garniture zaglave u Zabelu na zasluženi broj godina, sledeći bi dobro razmislili pre nego stave u džep neko milionče, pa kad zaglave i oni koji nisu uspeli da se odupru iskušenju, i tako nekoliko krugova, odjednom bi postali genetski modifikovani, nije da ne bi bilo korupcije, ima je i u Nemačkoj i u Švedskoj ali bi se znalo da je to sramota i da je kažnjivo, to rade kriminalci a ne svako ko se nalazi na određenom mestu.
U ovim protestima ima mnogo različitih motva, neko je protiv Vučića, neko protivprivatnih firmi, neko protiv Zapada, skoro svi su protiv trovanja bez kontrole, a svima je jasno da se radi o koruptivnim poslovima. 

Kaže neko protesti ne dozvoljavaju privatnoj formi da slobodno radi svoj posao, ne kaže šta je sa privatnim kućama i imanjima ljudi koji tu žive, u tim kućama i od tih njiva i ne žele da menjaju mesto jer žive na svom ili je privatna firma napravila dil sa državom da postane vlasnik, aonda može da radi šta joj je volja jer privatna svojina je svetinja, postaće kad je otme jači ako nije sad.

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Pa jeste istorijska šansa ali ne zbog rudnika kao rudnika, nego istorijska sansa da pocnu da se ponasaju normalno i da se vise ne deru kao sumanuti protiv svega sto je normalno, kao sto je da privatna firma otvori rudnik. Da prestanu sa time "mi, mi, mi", "drzava, drzava, drzava", "narod da se pita" i slicno. Eto zbog toga normalni ne zele tu da zive a ne zbog para.

Ukratko, Puzigaca zbrisao 200 i kusur godina evropske civilizacije, kompletan opus svih pretstavnika evropskog prosvetiteljstva, siroti Ruso cupa kosu, Monteskje jede stranicu po stranicu svog "Duha zakona", Robespjer i comp oce da se bese o luster......Evropo, Svete, stizu ti novi stari zavetnici i obozavaoci zlatnog teleta......

Kad bolje razmislim, bolje da sam umrla 1945 nego sto sam se rodila 1951 i dozivela ovakav sumrak civilizacije...😉

Edited by Pletilja
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

E bravo, poznaje se materija :thumbsup:

 

Samo što po domaćim propisima merenje nultog stanja traje do jedne godine (bitno je pokriti sva 4 godišnja doba), i to za određene parametre.

 

Podaci o nultim merenjima nalaze se u dokumentima za koje sam postavljao linkove ovde.

 

Naravno da se poznaje, kad sam godinama radila kao sam.ref. za privatne sume i zastitu zivotne sredine. Jeste bilo davno, ali ostalo je interesovanje za te stvari i zelja da se jos ponesto nauci, iako sada radim nesto drugo. U svakom slucaju ne guglam i ne pricam na pamet.

 

Domaci propisi kao domaci propisi; tu k od kvaliteta nema. Za godinu dana se npr moze utvrditi kretanje podzemnih voda, i jos ponesto sto se ciklicno ponavlja svake godine, uglavnom u nezivoj prirodi, ali ne i stanje populacija zivog sveta. Studije koje se zasnivaju na nultom stanju baziranom na jednogodisnjem posmatranju bi u najboljem slucaju mogle da se zovu ”studija o uticaju na biotop” (staniste, nezivi deo ekosistema), ali nikako ovako kako se zove i sto navodi na pogresan trag.

 

Slozices se valja da se radi o razlicitim pristupima. Ovo o cemu ti pricas su geoloske studije i iza njih ne bi stao nijedan biolog. Zato sto se odnose samo na nezivi deo zivotne sredine, a ne na zivotnu sredinu kao celinu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Milenko Puzigaca @Eddard

 

Sad mogu roman da vam napisem, ali naravno da necu samo o svom zivotu. Znam iz cega sam ponikao i sta sam sve prosao u zivotu i na kraju nesto i postigao sa tim da sam kao dete skoro ceo period bio podstanar npr i da su mi mog caletaa isti taj deo demokrata prvo sjebali kad je usao u malo jacu pricu sa svojom firmom jer on jednostavno nije znao da pliva u tome to ga je kostalo zdravlja,na kraju i zivota. Na kraju je i bio odlican sa nekima iz BG-a isto vezanim za DS ali realno njegov mentalitet nije bio za Srbiju, slicni smo samo meni niko nije trebao bilo sta da ucini ili ja nekom nesto da ucinim da bi nesto stvorio.

 

To pisem jednostavno da znate da nisam neki fan demokrata, ali demokrtije jesam. Ovima ne bih platio porez nikad i jedan sam od retkih koji i dalje salje preko banke bez namere da im platim jedan cent. Pored svega toga Eddarde mislim da nisu svi isti i da je to prosto nemoguce,jednstavno novo vreme radja nove ljude.

 

Svakako da smo svi u Srbiji korumpirani ili smo prosli kroz korupciju na neki nacin i da nam je to nesto normalno i sto smo nazalost prihvatili.

 

Isto tako mislim da od necega mora da se pocne, da je zemlji dosta ovog nivoa kriminala i samo se bojim kad pukne taj mehur da ce biti svasta. sns je sve to podigao na jedan neverovatan nivo i meni se oni prosto gade, ali i dalje ne mogu da prestignu bar meni ne,slobu i sps koji su bukvalno po svakom modelu razorili ovu zemlju i uveli je u glib koji je trenutno laksi jer smo otvoreni svetu ali sistem vrednosti je sad gori nego i devedesetih jer smo devedesetih bili zatvoreni i bila je borba za goli zivot.

 

Moja generacija  dan danas umire od bombardovanja,ali ne zbog tog osiromasenog uranijuma vec sto je u to vreme drzava pocela svojim gradjanima da prodaje drogu kao vid  samofinansiranja,neki prosto iz tog pakla nisu i sad izasli,neki su umrli pre,neki sad, neki se i jos drogiraju sa oko cetrdeset godina.

 

RT moze biti pocetak mada sumnja u to da narod oseti da su oni ti koji mogu da promene nesto, nije stvar samo o ekologiji,narodu je pun kufer svega da budu marionete za tesku drzavnu korupciju, za nebrigu i o jednom gradjaninu Srbije, da mi kao zemlja koja u principu ima pamet, tu istu pamet dajemo strancima, a tezimo beskicmenjastvu i radu za druge. Ajde ako vec radimo, da radimo100% za nas a ne 3-4-5%, ajde bar da probamo da generacijma koje dolaze da usadimo da su oni ti koji odlucuju  i donose odluke a ne kako se pripisa jednom narcisoidnom iskompleksiranom idiotu koji je i svog rodjenog sina ubacio u jamu sa raznim krimosima i navijacima.

 

RT je mnogo vise od neke svakodnevne price,ovo je sansa da promenimo kurs vlasti da mogu da rade sta hoce. Sto se mene tice, svakog ko ne postuje nase gradjane i obicna ljudska prava treba proterati odavde. Mi apsolutno nemamo nijedan  drugi koncept sem da rasprodajemo i da o nama brinu kompanije i drzave kojima se iskreno hebe za nase interese i zivot u zemlji, sto je i normalno. Prirodu i ekologiju mozes sjebati za pola godine, ali da je vratis trebace ti vekovi kao za onaj napaceni narod u Boru...

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Koja je korist od npr prodaje RTB Bor?

Prva direktna korist: drzava ne mora vise da subvencionise zarade radnicima u jednom propaloj firmi. Dakle, budget je rasterecen. Kinezi su jos  otplatili i predjasnje dugove te kompanije. Povecali proizvodnju. Zaposlili jos novih radnika. Uplacuju rudnu rentu u drzavnu kasu - kolka je - tolka je, ali bolje nego zero dolara kao ranije. A ulazu i u unapredjenje zastite zivotne sredine. 

Pitanju neki: a zasto to mi ne radio? Pa imali smo drzavne fabrike i rudnike, u proteklih 70+ godina i vecina njih je bila go k....c! Mi da otkopavamo npr Jadar, nemamo ni znanje, ni tehnologiju, ni kapital ni know-how za to. Zato nam trebaju stranci i strane kompanije. 

4 hours ago, Div said:

 

Većina se ponaša racionalno, u skladu sa važećim odnosima u društvu, doktor traži pare za komplikovanu intervenciju, ako hoćeš odmah mora neki dinar, ne za mene, za kolegu, ako hoćeš potvrdu iz opštine, čekaj tri meseca, ako je baš hitno može i sutra ali kolega traži... E, sad, kad taj NAROD pravi autoput V_eselinovići dobavljaju kamen, Milenijum Tim radi sve transportne poslove, zna se ko renovira bolnice, ko škole, ko uređuje trgove, to je genetski, moj čukundeda je nameštao tendere, deda isto,pa moram i ja, genetika.

Kad perjanice jedne garniture zaglave u Zabelu na zasluženi broj godina, sledeći bi dobro razmislili pre nego stave u džep neko milionče, pa kad zaglave i oni koji nisu uspeli da se odupru iskušenju, i tako nekoliko krugova, odjednom bi postali genetski modifikovani, nije da ne bi bilo korupcije, ima je i u Nemačkoj i u Švedskoj ali bi se znalo da je to sramota i da je kažnjivo, to rade kriminalci a ne svako ko se nalazi na određenom mestu.
U ovim protestima ima mnogo različitih motva, neko je protiv Vučića, neko protivprivatnih firmi, neko protiv Zapada, skoro svi su protiv trovanja bez kontrole, a svima je jasno da se radi o koruptivnim poslovima. 

Kaže neko protesti ne dozvoljavaju privatnoj formi da slobodno radi svoj posao, ne kaže šta je sa privatnim kućama i imanjima ljudi koji tu žive, u tim kućama i od tih njiva i ne žele da menjaju mesto jer žive na svom ili je privatna firma napravila dil sa državom da postane vlasnik, aonda može da radi šta joj je volja jer privatna svojina je svetinja, postaće kad je otme jači ako nije sad.

 

A ne govore o ljudima koje pominje Puzigaco: ljudima koji hoce da prodaju svoje zemljiste Rio Tintu. I Rio Tinto otvori tu rudnik na zemljistu koje je otkupio od vlasnika.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

 

Naravno da se poznaje, kad sam godinama radila kao sam.ref. za privatne sume i zastitu zivotne sredine. Jeste bilo davno, ali ostalo je interesovanje za te stvari i zelja da se jos ponesto nauci, iako sada radim nesto drugo. U svakom slucaju ne guglam i ne pricam na pamet.

 

Domaci propisi kao domaci propisi; tu k od kvaliteta nema. Za godinu dana se npr moze utvrditi kretanje podzemnih voda, i jos ponesto sto se ciklicno ponavlja svake godine, uglavnom u nezivoj prirodi, ali ne i stanje populacija zivog sveta. Studije koje se zasnivaju na nultom stanju baziranom na jednogodisnjem posmatranju bi u najboljem slucaju mogle da se zovu ”studija o uticaju na biotop” (staniste, nezivi deo ekosistema), ali nikako ovako kako se zove i sto navodi na pogresan trag.

 

Slozices se valja da se radi o razlicitim pristupima. Ovo o cemu ti pricas su geoloske studije i iza njih ne bi stao nijedan biolog. Zato sto se odnose samo na nezivi deo zivotne sredine, a ne na zivotnu sredinu kao celinu.

 

Ispitivanja i izveštaje je radio biološki fakultet, plus još neke međunarodne kuće. Ne razumem se previše, ali imaš u onom dokumentu koji se zove Zahtev za određivanje obima i sadržaja studije detaljan izveštaj o stanju flore i faune sa spiskom svih vrsta koje se na tom području nalaze, ocenom stepena ugroženosti i merama zaštite. Znam da su se pominjali domaći propisi i neki međunarodni standardi, kao što su IUCN liste. Ja da ocenjujem kvalitet onoga što je biološki fakultet uradio stvarno ne mogu, niti znam da li u ovoj zemlji postoji neki veći autoritet od njih. Da ne pričamo napamet, pročitaj i daj svoju ocenu, ne znam šta bih ti drugo rekao.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Div said:

U ovim protestima ima mnogo različitih motva, neko je protiv Vučića, neko protiv privatnih firmi, neko protiv Zapada, skoro svi su protiv trovanja bez kontrole, a svima je jasno da se radi o koruptivnim poslovima. 

narocito se radi o masovnoj histeriji, kao i uvek. I o potpunoj odvojenosti od stvarnog sveta. Kako, pa ovako. To sto se tu naziva "koruptivni poslovi" u ostalom svetu je normalan nacin poslovanja, rekli smo, samo ga zovu lobiranje. To što je kod vas to jos na primitivnom i ličnom nivou nije njihova stvar.

 

Poenta je da je ovo prvi put u poslednje tri ili četiri generacije, mozda pet ili čak šest, da je na tu zaparloženu i skrajnutu teritoriju neka firma iz stvarnog sveta dosla da od nule pokrene projekat te velicine (a i tako je bio samo jedan takav projekat - železnica). Znaci ne samo da otkupi sto su lokalci upropastili, pa da ga obnovi, nego da krene od nule. I lepo su se pokazali. Isto kao njihova duhovna braca na onom ostrvu u Tihom okeanu. Potpuno odsustvo bilo kakve veze sa stvarnim svetom. Za buduce generacije je bolje da se to sto pre skroz razbuca pa da moraju da odu odatle i ako nece. Posle ce priroda sve to prekriti, kao u Indiji ili u juznoj Americi.

 

Evo koji je vas problem. Citat je od pre 20 godina, i niste se ni mm pomakli, te ne vidim zasto bi neko zeleo novim generacijama da zive na takvom mestu; tekst je bio o haškom tribunalu, ali je svejedno poenta ista - to tu je zaostalo predindustrijsko drustvo, i zbog toga je ta galama:

 

Quote

SAN O PRAVDI U CELINI I CELOSTI 

 

/"u celini i celosti" je termin preuzet od Žike Obretkovića/ 

 

Sva pouzdana istraživanja javnog mnenja /pouzdanim se mogu smatrati samo ona koja nisu u celosti obelodanjena/, pokazuju izrazito negativan stav naše javnosti po pitanju izručenja haškom tribunalu / u daljem tekstu h.t./ 

 

Razlog za takav, na prvi pogled iracionalan društveni stav je u tome što svako neindustrijsko društvo, poput našeg /konstatujem, ne vrednujem/ između ostalog, sebe doživljava nepotkupljivim i budno sanja san o globalnoj pravdi, pravdi za sve i svakoga, o pravdi "u celini i celosti".

 

Zato takvo društvo svaku parcijalnu pravdu doživljava kao još veću nepravdu, te je iz istog razloga spremno bez jasnih razloga braniti zatečeno stanje - stanje univerzalne nepravde. 

...

Kako prevazići ovo protivprirodno stanje u kome su mase koje su priželjkivale i prizvale revoluciju /a nikako kolaboraciju/ stale na stranu protivnika zadržavajući postojeću nepravdu uz poklič:Živeo legalizam!

....

 

Jeste, jeste, tacno je, stali ste na stranu protivnika i branite postojece stanje, a taj protivnik je srbstvo. Razni vucici i ostali koje tu navodite, ti neki prevoznici, graditelji i slicni, svi su oni samo proizvod srbstva. A pravi i jedini neprijatelj je srbstvo. To vi u stvari branite kad napadate mrske "strane privatne kompanije".

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

narocito se radi o masovnoj histeriji, kao i uvek. I o potpunoj odvojenosti od stvarnog sveta. Kako, pa ovako. To sto se tu naziva "koruptivni poslovi" u ostalom svetu je normalan nacin poslovanja, rekli smo, samo ga zovu lobiranje. To što je kod vas to jos na primitivnom i ličnom nivou nije njihova stvar.

 

Poenta je da je ovo prvi put u poslednje tri ili četiri generacije, mozda pet ili čak šest, da je na tu zaparloženu i skrajnutu teritoriju neka firma iz stvarnog sveta dosla da od nule pokrene projekat te velicine (a i tako je bio samo jedan takav projekat - železnica). Znaci ne samo da otkupi sto su lokalci upropastili, pa da ga obnovi, nego da krene od nule. I lepo su se pokazali. Isto kao njihova duhovna braca na onom ostrvu u Tihom okeanu. Potpuno odsustvo bilo kakve veze sa stvarnim svetom. Za buduce generacije je bolje da se to sto pre skroz razbuca pa da moraju da odu odatle i ako nece. Posle ce priroda sve to prekriti, kao u Indiji ili u juznoj Americi.

 

Evo koji je vas problem. Citat je od pre 20 godina, i niste se ni mm pomakli, te ne vidim zasto bi neko zeleo novim generacijama da zive na takvom mestu; tekst je bio o haškom tribunalu, ali je svejedno poenta ista - to tu je zaostalo predindustrijsko drustvo, i zbog toga je ta galama:

 

 

Jeste, jeste, tacno je, stali ste na stranu protivnika i branite postojece stanje, a taj protivnik je srbstvo. Razni vucici i ostali koje tu navodite, ti neki prevoznici, graditelji i slicni, svi su oni samo proizvod srbstva. A pravi i jedini neprijatelj je srbstvo. To vi u stvari branite kad napadate mrske "strane privatne kompanije".

Ne zna Papuja,ne zna Argentina, ne zna Serbistan..

 

Cuj krecu od nule za 95% profita 

 

Prodaj ti meni plac u na dobroj lokaciji za 5k ja cu sagraditi kucu :)) e moj ti...Razumem da mislis da su ovde ljudi glupi i zaostali i tu se slazemo relativno, mislim na drzavu...ali ovde su ti ostali kuci..

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Dotakli smo se tehnologije, ekologije i jos nekih vaznih aspekata na produktivan nacin, dalo se sta sagledati na relevantan nacin. Bila sam radoznala da cujem i ljude sa suprotne strane od RT, jer oni su integralni deo ove price. Mislim da je ovo sto sam pronasla prilicno reprezentativno za tvrdokorni mindset koji nije produktivan, koji (nas) stalno zaglibljuje. Zapazam prepoznatljivu endemsku potku za narativ koji se ne menja bez obzira na to o cemu se radi -”neprijatelji” se menjaju ali taj narativ o(p)staje kao slika i prilika (kolektivnog) umisljaja a ne promisljaja. Jezik je jedna vrsta odela. Odeca ne cini coveka ali ga razotkriva. Za jezik se moze reci da i cini coveka i razotkriva ga. To moze biti i prednost i mana. 

 

Transkribovala sam delove ranije linkovanog videa koji ilustruju gore napisano. 

 

”Vidite kako je ova kuca unistena." 

  • A u ovom videu da se saznati da su te kuce prodate RT-u i ”onda su dozvolili ljudima da odnesu sve sto hoce, da skinu krovove, sto ljudima nista ne znaci ekonomski, ali pokusavaju na nas da vrse bukvalno teror, psiholosko nasilje”. U istom videu se kaze da je do sada ”prodato oko pedeset kuca, ostalo ih je desetak.”

 

”Evo vidite, ograde zemlju koju su kupili i prave zemlju u zemlji.”

  • Natpis na tabli: ”Privatan posed – paznja opasnost - mogucnost pada objekta sa visine”
  • Issue: nerazumevanje vlasnickih odnosa 

”[…] to je cilj dolazak ovih […] u Srbiji, nije samo da otvori Rudnik nego da od Srba napravi robove

 

”Vidite, kako su kuce koje su lepe … sve ostalo … pretvorene … zatvorene … evo, zabranjeno … znaci odmah pretvaraju zemljiste u svoj privatni posedprave drzavu u drzavi …to smo doziveli … vidite [kucu] kako je na lepom mestu – oteta bukvalno od naroda

  • Natpis na tabli: ”Privatan posed – paznja opasnost - mogucnost pada objekta sa visine”

 

”Rio Tinto otvoreno govori kako bez obzira ko da dodje na vlast da ce oni biti tu i da ce preuzeti sve i da niko ne moze da ih spreci u naumu da dalje uzimaju srpsku zemlju i da bushe zemlju [...] Hoce da naprave novu pokrajinu, novo Kosovo ovde u Srbiji, […] oni su vec 16 sela zauzeli.“


Poznata glumica ovde: ”Taj narod je za skidanje kape! Oni su toliko lepi u svom nastojanju da ne odu sa ognjista svog ...”

  • Oni koji im dobro misle (ovako javno) trebali bi da budu odgovorniji. Emotivne manipulacije i podilazenje su jalova podrska, medvedja usluga. 

 

Ovo sve podseca na mnoge stvari iz kojih se nista nije naucilo. 

Edited by Cyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ne zna Papuja,ne zna Argentina, ne zna Serbistan..

 

Cuj krecu od nule za 95% profita 

 

Prodaj ti meni plac u na dobroj lokaciji za 5k ja cu sagraditi kucu :)) e moj ti...Razumem da mislis da su ovde ljudi glupi i zaostali i tu se slazemo relativno, mislim na drzavu...ali ovde su ti ostali kuci..

Ne mislim da su ljudi glupi, nego konstatujem da je to drustvo zaostalo, i da na stranu preuvelicavanje oko mogućeg uticaja na prirodu, u delu tog kraja od nekoliko km2, zato sto je drustvo zaostalo se potezu "argumenti" koji se potezu. Te nesto "korupcija", "zle reklame Rio Tinta" , "koliki je moj deo", tj "sta od toga imamo nekakvi mi", ili "sta ima od toga drzava", "a koliki je njihov profit od toga" itd. Evo ovoliki :roflmao:

 

Plus ovi primeri koje je navela Cyber, nesto ogradili novo Kosovo, drzava u drzavi i ostalo. Te gluposti nisam ni video do sada, niti sam mogao da ih zamislim. Sad pa neko treba da pita The Narod da li sme da ogradi svoj privatni posed. To je bre bolest.

 

I to pri prvom sudaru sa stvarnim svetom. A to da je tu drustvo zaostalo niko ne spori, pa ni nacionalne velicine, samo sto oni tvrde kako je ta zaostalost velika prednost.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

Ispitivanja i izveštaje je radio biološki fakultet, plus još neke međunarodne kuće. Ne razumem se previše, ali imaš u onom dokumentu koji se zove Zahtev za određivanje obima i sadržaja studije detaljan izveštaj o stanju flore i faune sa spiskom svih vrsta koje se na tom području nalaze, ocenom stepena ugroženosti i merama zaštite. Znam da su se pominjali domaći propisi i neki međunarodni standardi, kao što su IUCN liste. Ja da ocenjujem kvalitet onoga što je biološki fakultet uradio stvarno ne mogu, niti znam da li u ovoj zemlji postoji neki veći autoritet od njih. Da ne pričamo napamet, pročitaj i daj svoju ocenu, ne znam šta bih ti drugo rekao.

 

Pogledala sam jos jednom linkove koje si kacio i otprilike je to ono sto sam i ranije znala. Nije to Rio Tintov greh, ali ako na jednom podrucju imas 140+ zasticenih vrsta, i ako si se potpisivanjem Bernske konvencije obavezao da stitis njihova stanista, onda tu ne moze rudnik i tacka. Ali naravno da pomenuta konvencija nije nikakvo sveto pismo. Samo onda treba jasno reci da se odustaje od potpisanog, platiti penale za to i ispostaviti racun Rio Tintu. Ne sumnjam da ce oni to platiti, a da i ne trepnu. Meni se licno taj scenario ne svidja, stavise uzasavam ga se. Ali ako je vecina gradjana Srbije jasno informisana i pristala na to, ko sam ja da im solim pamet s ove daljine? Samo da bude jasno o cemu se radi, da je opstanak tih vrsta i u sadasnjim uslovima ugrozen, te da nema govora da nastave da tu postoje u slucaju otvaranja rudnika.

 

Inace, sta god ti o meni mislio, ja znam da su sumari i rudari u prilicno slicnom polozaju. Percepcija javnosti je cesto da su to neki inzinjeri trece klase, tek da se nakite nekakvom titulom, a da nicim ne doprinose drustvu, vec samo prave stetu, gde god da se pojave. Ne znam koliko puta sam objasnjavala, izmedju ostalog i na ovom forumu, da nije svaka seca sume njena devastacija. Cak ni lov nije puko ubijanje zivotinja (mada se time ni u ludilu ne bih bavila, osim sto sam ucestvovala u prebrojavanju divljaci i napisala nekoliko lovnih osnova), vec je to nacin da se brojnost populacija divljaci drzi na optimalnom nivou. Ipak me ovo sto se dogadja poslednjih godina ostavlja bez argumenata i vise ne mogu da branim neodbranjivo. Ulaskom jakih igraca u oblast sumarstva (a verujem i rudarstva, jer se takodjer radi o prirodnim resursima) kao struka nismo odgovorili na adekvatan nacin, ili jednostavnije receno, obrukali smo se. Pocelo je jos dok sam zivela u Srbiji, dakle pre skoro 20 godina, tako da nije da ne znam kako to ide. Sve ti se cini da drzis stvari pod kontrolom, a one ti sve vise i vise izmicu. Gledas korupciju oko sebe i verujes da u njoj ne ucestvujes, ali dovoljno je sto nista ne cinis i vec si deo toga. Racunas na neka tamo ministarstva, zavode, institute, sve one koji su iznad tebe sitnog izvrsioca, a tamo sve uhljeb do uhljeba. Mrak ti padne na oci kad vidis cega sve tamo ima. 

 

Zato vise ne verujem u mogucnost hepienda. Nijedan Rio Tinto nece pristati na vece troskove proizvodnje od neophodnih, bas kao sto se nijedan krupan igrac na trzistu tehnickog drveta nece mlatiti po sumi da bi posekao samo ona stabla koje mu je revirni inzinjer doznacio. On hoce sve i to uz minimalne troskove. Ne govorim o sitnim sumokradicama nego o stvarno jakim igracima. A svaki od njih ce znati kako da se dodvori lokalnom stanovnistvu. Napravice im put do kuce, obnovice crkvu i skolu ako je ima, zaposlice lokalno stanovnistvo, dace donaciju i opstini… Potpuno isti obrazac vidim i u ponasanju Rio Tinta, samo u mnogo vecem obimu. Sve je med i mleko dok se ne krene, a posle nema nazad. Kad krenu klizista i presuse izvori, obratite se vlastima. A to su obicno oni koji su vec bivsi i mozes im samo staviti soli na rep.

 

Nista u dosadasnjem ponasanju Rio Tinta mi ne govori da ce ovaj put biti drugacije. Svi uslovi za buducu katastrofu su tu. Od netransparentnog projekta (slucajno, ili se samo pravimo nevesti?), preko sludjene javnosti do vlasti spremne da sve potpise i blagoslovi, i da pri tom ne pita mnogo.

 

Napisao si ranije da verujes u snagu ekoloskih pokreta da sve aktere ove price nateraju na ozbiljnost i odgovornost. Kako, ako im se na svakom koraku osporava legitimnost i strucnost, ako se preispituje svaki njihov korak, ako se njihovi motivi stavljaju pod sumnju, ako se izvrgava ruglu sve sto kazu i urade? 

 

I da zavrsim ovako: onaj Cuta ne zna o mezofilnim bukovim sumama ni 1% onog sto ja znam, ali on ih je branio i odbranio tamo po Staroj planini, angazujuci pri tome autoritete iz naucne i strucne zajednice kojima ja samo mogu kapu da skinem, dok sam ja mudrovala po forumu i gledala svoja posla. Zato ce i u slucaju Jadra taj Cuta dobiti svu moju bezrezervnu podrsku. Ne on kao on, nego zajedno s ljudima koji stoje uz njega i koji kazu da Rio Tinto treba da napusti Srbiju.

  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Evo svežeg izveštaja šta kažu ekolozi, odnosno „ekolozi”:

 

Ćuta na protestu: Mihajlović da prestane da štanca dozvole stranim kompanijama

 

Ekologija:

Quote

„Ako bude rudnika zlata u Laznici, u opasnosti smo da izgubimo ne samo staništa strogo zaštićenih vrsta, nego i da izgubimo čitavu prirodu koja nas okružuje ovde u Homoljskim planinama. To su čiste vode, bogato je šumama, imamo oranice, pašnjake, jelensku divljač, stada ovaca po kojima je poznato Homolje, izgubićemo sam način života, i to ne samo za kratko vreme, nego za vekove“, izjavio je Ivan Milosavljević iz „Mlavske vojske“.

 

„Ekologija”

Quote

"Ovde ima oko hiljadu stanovnika, imate šestoro učenika u prvom razredu osnovne škole i to je sve od učenika što pohađa ovde. Zorana MIhajlović, da se više ne krije, da prestane da štanca dozvole za istražne radnje stranim kompanijama, da dođe ovde i da ovom narodu objasni kako će to biti dobro za njih kada se ovde bude formiralo jalovište i kad im zemlju budu natopili cijanidom. To je postupak koji treba da se sprovede da bi se dobili zlato", rekao je Jovanović.

 

Ovo prvo bi rekao svako ko se ozbiljno bavi ekologijom i za mnogo manje projekte, što je i legitimno. Ekolog će se buniti čak i ako se sečom 3-4 drveta ugroze dva vrapčija gnezda i biće u pravu ako kaže da će vrapci biti ugroženi, bez zezanja.

 

S druge strane, ne znam zašto ovog mamlaza brine činjenica da li je kompanija strana ili domaća. Ukoliko nešto kupimo u Maxiju, sasvim je svejedno da li mu je vlasnik Mišković ili neko iz Belgije. Ni MIšković ni Belgijanci neće bacati pare nikakvom Ćuti, Tuti, Muti i sličnima. To što traži da se očuva životna sredina jeste legitimno, ima prava da to traži, to treba uzeti i kao argument pri donošenju odluke, ali ako neko nešto legalno kupi, svejedno je da li je Srbin, Slovenac, Amerikanac, Čileanac ili Pakistanac, svojom imovinom ima pravo da raspolaže.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

S druge strane, ne znam zašto ovog mamlaza brine činjenica da li je kompanija strana ili domaća. Ukoliko nešto kupimo u Maxiju, sasvim je svejedno da li mu je vlasnik Mišković ili neko iz Belgije. Ni MIšković ni Belgijanci neće bacati pare nikakvom Ćuti, Tuti, Muti i sličnima. To što traži da se očuva životna sredina jeste legitimno, ima prava da to traži, to treba uzeti i kao argument pri donošenju odluke, ali ako neko nešto legalno kupi, svejedno je da li je Srbin, Slovenac, Amerikanac, Čileanac ili Pakistanac, svojom imovinom ima pravo da raspolaže.

 

Zato sto su pritisci, a verovatno i ucenjivanja, veci i slozeniji u slucaju stranih kompanija, pa je i sansa lokalnih ekoloskih pokreta da na bilo sta uticu manja.

U nekakvoj Radnoj grupi za implementaciju projekta Jadar, osim predstavnika institucija drzave Srbije, sede predstavnici Rio Tinta (cist sukob interesa, ali hajde), predstavnici ambasade Australije i Svetske banke.

Prosto da se covek zapita da li tom Rio Tintu stvarno trebaju ovako jaki tutori za borbu protiv lokalnih mamlaza tipa Cute. 

Mislim, sta ce oni tu i na sta to lici? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, vilhelmina said:

 

Zato sto su pritisci, a verovatno i ucenjivanja, veci i slozeniji u slucaju stranih kompanija, pa je i sansa lokalnih ekoloskih pokreta da na bilo sta uticu manja.

U nekakvoj Radnoj grupi za implementaciju projekta Jadar, osim predstavnika institucija drzave Srbije, sede predstavnici Rio Tinta (cist sukob interesa, ali hajde), predstavnici ambasade Australije i Svetske banke.

Prosto da se covek zapita da li tom Rio Tintu stvarno trebaju ovako jaki tutori za borbu protiv lokalnih mamlaza tipa Cute. 

Mislim, sta ce oni tu i na sta to lici? 

 

 

A koja su ovlašćenja i ingerencije te grupe? Ako je radna grupa, obično se tu okupe predstavnici svih strana koje učestvuju. Tzv. institucije tzv. države su tu da daju dozvole i urade lokalnu papirologiju, predstavnici investitora su tu iz evidentnih razloga, predstavnici ambasade zemlje gde je registrovan investitor često učestvuju, a ako Svetska banka daje pare normalno da će da bude tu. Ipak, opet se vraćamo na strano vs. domaće. Svejedno je da li podmićuje neki Mišković ili neki John Smith, ali to sa podmićivanjem je malo duža priča. Da tzv. narod nije takav kakav jeste, podmićivanja ne bi ni bilo. Običan seoski džukac će podmititi šalterušu, pandura ili lekara, a džukac u odelu će podmititi ministra. I taj ministar je prvo bio seoski džukac, samo što se promenila suma.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

A koja su ovlašćenja i ingerencije te grupe? Ako je radna grupa, obično se tu okupe predstavnici svih strana koje učestvuju. Tzv. institucije tzv. države su tu da daju dozvole i urade lokalnu papirologiju, predstavnici investitora su tu iz evidentnih razloga, predstavnici ambasade zemlje gde je registrovan investitor često učestvuju, a ako Svetska banka daje pare normalno da će da bude 

 

Ne znam, evo ti mi kazi sta bi uopste mogle da budu ingerencije jedne takve grupe.

Ako je sve to samo business as usual, Rio Tinto kupio neko tamo zemljiste i ceka dozvole da bi mogao da pocne da radi, cemu ikakve radne grupe, pa jos s diplomatskim predstavnicima? Znam da kineska ambasadorka uredno prati kineske investitore po Srbiji, ali mogla bih se zakleti da svedski ambasador ne prisustvuje pregovorima Volva u Bangkoku.

Ko daje pare, to je verovatno jedna od poslovnih tajni Rio Tinta, ne mislis valjda da ja to znam. Mada tesko da je Svetska banka, jer ona daje savete i kredite drzavama za projekte na smanjivanju siromastva i slicno. Nikad nisam cula da kreditiraju jake multinacionalne kompanije, i nadam se da ni necu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ne znam, evo ti mi kazi sta bi uopste mogle da budu ingerencije jedne takve grupe.

Ako je sve to samo business as usual, Rio Tinto kupio neko tamo zemljiste i ceka dozvole da bi mogao da pocne da radi, cemu ikakve radne grupe, pa jos s diplomatskim predstavnicima? Znam da kineska ambasadorka uredno prati kineske investitore po Srbiji, ali mogla bih se zakleti da svedski ambasador ne prisustvuje pregovorima Volva u Bangkoku.

Ko daje pare, to je verovatno jedna od poslovnih tajni Rio Tinta, ne mislis valjda da ja to znam. Mada tesko da je Svetska banka, jer ona daje savete i kredite drzavama za projekte na smanjivanju siromastva i slicno. Nikad nisam cula da kreditiraju jake multinacionalne kompanije, i nadam se da ni necu.

 

Pa ti si potegla to pitanje, ne ja. Valjda je na tebi teret dokazivanja.

 

Radna grupa je širok pojam i obično se formira kada u nekom projektu učestvuje više strana koje koje zajednički rade na njemu, a u njoj učestvuju oni od kojih se traži ekspretiza, finansiranje ili bilo šta što doprinosi dogovorenom cilju. Radna grupa može biti homogena, npr. kada se u okviru jedne kompanije angažuju ljudi iz različitih sektora koji rade na istom cilju, ili heterogena ukoliko ima više učesnika. Za Švedsku ne znam, niti me je briga, ali znam da se US Embassy vrlo često interesuje za poslove svojih kompanija čak i kada je u pitanju civilzovana i bogata zemlja.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Pa ti si potegla to pitanje, ne ja. Valjda je na tebi teret dokazivanja.

 

Radna grupa je širok pojam i obično se formira kada u nekom projektu učestvuje više strana koje koje zajednički rade na njemu, a u njoj učestvuju oni od kojih se traži ekspretiza, finansiranje ili bilo šta što doprinosi dogovorenom cilju. Radna grupa može biti homogena, npr. kada se u okviru jedne kompanije angažuju ljudi iz različitih sektora koji rade na istom cilju, ili heterogena ukoliko ima više učesnika. Za Švedsku ne znam, niti me je briga, ali znam da se US Embassy vrlo često interesuje za poslove svojih kompanija čak i kada je u pitanju civilzovana i bogata zemlja.

 

Pa nista onda, eto ti razloga zbog kojeg mamlaz Cuta ima poseban pik na strane kompanije. Ocigledno nije svejedno da li je u pitanju domaci ili strani investitor. Kome da ekoloski pokreti u ovom slucaju ispostave svoje zahteve, od koga da traze informacije, dokumentaciju, odgovornost?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vilhelmina said:

 

Pa nista onda, eto ti razloga zbog kojeg mamlaz Cuta ima poseban pik na strane kompanije. Ocigledno nije svejedno da li je u pitanju domaci ili strani investitor. Kome da ekoloski pokreti u ovom slucaju ispostave svoje zahteve, od koga da traze informacije, dokumentaciju, odgovornost?

 

Slažem se da je mamlaz, tu smo 100% saglasni. Nego, šta ćemo sa domaćim „investitorima”? Umeju oni da otkupe sve i svašta, ali oni su „naši”, jelte. Nećemo tuđu ruku, kako reče jedan bivši vođa.

 

Informacije se traže od poverenika, pa neka ih traže, ja tu nemam ništa protiv. Mogu da ih traže i od Onoga Čije Se Ime Ne Spominje, ali te tuta-mute-ćute samo spominju nafrakane ministarke, ne i Njega.

 

Da budem još konkretniji - j*** ih projekti koji nisu započeti i ne postoje, a neka se lepo bave postojećim problemima. Samoupravni socijalizam i drug Tito su davno prestali da funkcionišu, a kome se to ne sviđa, može slobodno da odradi jedan zombi-ritual u Kući cveća.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ne mislim da su ljudi glupi, nego konstatujem da je to drustvo zaostalo, i da na stranu preuvelicavanje oko mogućeg uticaja na prirodu, u delu tog kraja od nekoliko km2, zato sto je drustvo zaostalo se potezu "argumenti" koji se potezu. Te nesto "korupcija", "zle reklame Rio Tinta" , "koliki je moj deo", tj "sta od toga imamo nekakvi mi", ili "sta ima od toga drzava", "a koliki je njihov profit od toga" itd. Evo ovoliki :roflmao:

 

Plus ovi primeri koje je navela Cyber, nesto ogradili novo Kosovo, drzava u drzavi i ostalo. Te gluposti nisam ni video do sada, niti sam mogao da ih zamislim. Sad pa neko treba da pita The Narod da li sme da ogradi svoj privatni posed. To je bre bolest.

 

I to pri prvom sudaru sa stvarnim svetom. A to da je tu drustvo zaostalo niko ne spori, pa ni nacionalne velicine, samo sto oni tvrde kako je ta zaostalost velika prednost.

Ma kakvi sudari svetova pa taj RT samo i radi sa takvima tj zeli takve.

 

Ti stvarno mislis da ce se taj kraj preporoditi? Kako je u Boru? Jel su se oni preporodili? Zamisli krecu od nule 😁

 

Mi, treba prvo obrazovno da se uzdignemo, da ne daju subvencije vec da povecaju plate prosvetnim radnicima, da skolstvo dignu na visi nivo.

 

Ako ovako nastave pola radnika ce biti mmajstori i taksisti.

 

Civilizacija ne dolazi sa RT..a jesmo glupi svi koji smo ostali u ovoj vukojebini.

 

Civilizacijski cemo biti ispred jer imamo meko srce za tvog preCednika koji svakodnevno pusta svoje ljude, kriminalce...

 

Mi smo qrac od ovce i to nikakav RT nece promeniti, da ti kristalno objasnim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovde tesko moze doci do ozbiljnog dijaloga, zato sto protivnici projekta Jadar jednostavno ignorisu cinjenice I guraju neku svoju agendu uporno ponavljajuci jedne te iste fraze. 

U takvoj atmosferi nema dijaloga, jer npr po 5-6 put se ponavlja pitanje: sta je dobio Bor a sta drzava od privatizacije RTB-a?!!!?! I nekoliko puta je odgovoreno na to pitanje- I to sa vrlo konkretnim odgovorima, da bi posle samo par stranica usledilo isto pitanje??? Tako I za Jadar " a sta ima drzava od togal?? A sta imamo mi od toga?" - pa onda sledi odgovor a vec na narednoj stranici ponovo " a kakva je korist od toga?".  I kako tu moze biti ozbiljnog dijaloga? To je ponavljanje mantri i unapred smisljenih fraza sa dogmatskim pogledom na datu problematiku. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...