Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

2 hours ago, Arsenije Pesic said:

Recimo da je nešto iza RT. Trenutno se radi međunarodna studija izvodljivosti, kojom se obezbeđuje finansiranje od banaka/investicionih fondova, a tokom sledeće godine bi trebala da se radi 'domaća' studija izvodljivosti, kojom se dobija odobrenje na eksploataciono polje. To odobrenje RT već ima. Nakon toga ide studija uticaja, rudarski projekat i ishodovanje dozvola. To u principu sve može da bude gotovo za godinu-dve.

 

Hvala ti na informacijama. Sad sam malo i proguglala i sve sto nalazim su naslovi tipa ”Kanadjani otvaraju rudnik zlata na Crnom vrhu” s par osnovnih informacija o lokaciji i na koliko rude se racuna. Govori se o 34 tone, ali svi ti clanci su iz 2019.

I sada me sve to jos vise uverava da su ljudi kao Cuta ipak nasusna potreba ovog drustva. Ko ce gradjane uopste obavestiti da se bilo sta takvog tamo dogadja ako ne ti i takvi ljudi? Sigurno ima i manje glasnih aktivista, onih koji prikupljaju dokumentaciju, pisu neke tamo predstavke i prepiru se s lokalnim mocnicima, ali pitanje je koliko oni mogu da postignu. Pisala sam ranije o svom iskustvu s jednim takvim. Prvi je jos pocetkom 2000-tih pokrenuo pricu o mini elektranama na Staroj planini, cak uspeo privremeno da zaustavi gradnju MHE na Toplodolskoj reci, ali juris na staroplaninske reke tu nije stao i nista se tu bitno nije desilo sve dok nije u pricu usao bas taj Cuta. Kakav god da je, on je jedini umeo da svemu tome da na vaznosti i tezini, a ja ti do sutra mogu pricati sta je sve time spreceno. Ribe u cevima, prazni bunari i zedna stoka uopste nisu najgora posledica ovih elektrana. 

Rio Tinto je dosao u fokus jer su pricu pokrenuli stanovnici Jadra, a Cuta i ostali ih podrzali. Na Crnom Vrhu jedino da medjedi i srne naprave neku ekolosku organizaciju, jer je taj kraj slabo naseljen. Ali postojece organizacije povezane u krovnu organizaciju kao sto je Ekoloski ustanak i tu mogu nesto da urade. Samo ih ne treba saplitati, izrugivati im se i proglasavati ih diletantima. Umesto toga im treba pomoci strucnim znanjem kojeg u Srbiji ima, ali ga neretko sujeta i ko zna sta jos sprecava da se nadje tamo gde je potrebno.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Ne znam zasto mesas ta lica u pricu, kad je tema o mrskim stranim kompanijama, koje u budzetu imaju fondove za lobiranje, a sto im se na nekim mestima zamera. Eto, onaj Diogen je bas to navodio kao nesto vrrrrrlo grozzzzno sto rade zle multinacionalne kompanije. Samo tvrdim da je to normalno. A lokalci i sta oni rade su nebitni. Ove kompanije nisu neki sverceri i kriminalci pa da se sa takvima porede.

 

Nije korupcija nego lobiranje, nije govno nego se pas posro.

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Nije korupcija nego lobiranje, nije govno nego se pas posro.

 

Lobizam sam po sebi ne bi trebalo da bude upitan i banalizovan a priori dovodjenjem u vezu sa fekalijama. Nijansiranost je pozeljna, jer mi o lobizmu i od lobizma mozemo puno toga da naucimo. Eventualnosti koje mogu da izvitopere lobizam u korpupciju se u svetu predupredjuju odredjenim pravilima igre. Takva pravila su svojevremeno definisana i poostrena u EU nakon nekih skandala. Na greskama se uci – i to bismo trebali da naucimo da radimo. Mozda se neko seca kad su reporteri nekih novina otkrili neke parlamentarce koji su bili spremni da ”ispod stola” prime mito. Jedno od pravila je da svaki EU parlamentarac i sluzbenik mora da prijavi svaki susret sa lobistima, jer oni su neizbezni na konferencijama i raznim mingle-desavanjima, a moze i na nekom rucku/veceri.

 

U Briselu radi oko 30 000 lobista i oni su normalizovan deo svakodnevice EU institucija. Lobisti nisu neke sive eminencije. Mogu isto kao novinari da zatraze kartice za ulazaku EU zgrade i prisustvuju odbornim skupstinama u EU parlamentu, cak mogu da zatraze i da daju prilog u diskusijama oko raznih pitanja. Kaze se da svaka cokolada i sapun imaju svog lobistu. Gde je tziste tu su i lobisti. Na njih, naravno, pokusavaju da vrse uticaj male i velike firme/organizacije, sto de facto podrazumeva i Google i Crveni krst. Sve je to deo regularne igre i smatra se prihvatljivim. Ono sto nije prihvatljivo, a o cemu mi imamo puno toga da naucimo, jer to da se politicari i sluzbenici institucija ne smeju/ne mogu podmicivati i da granica izmedju politike i ekonomskog interesa firmi mora da bude jasna. Nas veliki problem je to, ne lobizam. Taj problem je veci od lobizma jer to potice od vrlo rasirene nesposobnosti da se razgranice i privatni odnosi a kamoli svi drugi plemenski, zavicajni, profesionalni i … da se ne udubljujem u problematiku emotivne zavisnosti i privatnosti.

 

Eh, kad bismo jednog dana naucili da konstruktivno izglasamo nepoverenje prema bilo kome/cemu! Ali to bi onda podrazumevalo da ponudimo bolje resenje ili barem neku ideju o resenju a to je vec … hm ... ipak je najlakse opljunuti. 

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa jbg, nema pravde u celini i celosti. Ali pazi (ne ti, nego se tako kaze) ovo je samo "first contact" posle celog veka zimskog sna. I prilicno je razocaravajuce, za sada.

 

Upravo odgledah na jutubetu intervju s Marcelom, retko simpatican momak. Kaze vrsta ljudi na koje se cinik najradije obrusava su idealisti. To zato sto je i on sam bivsi, razocarani idealista, pa mu krivo sto to vise nije i ne moze da bude.

 

U to ime, samo za gosn Puzigacu:

 

 

 

Troll off

Edited by vilhelmina
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

RTS bojkotujem od 1992. Dobila sam link za ovu epizodu njihovog serijala Kvadratura kruga. Vredelo mi je tih 26 minuta koliko traje prilog. 

Da proverim sebe, salonskog ekologa koji na tim brdima, u tim uslovima, ne bi preziveo mesec dana. Vise volim flautu od frule, ritam valcera me dize na noge, harmonika i "dvojka" su mi...onako....sta cu, mi smo bili pod Austrougarskom, docekivali okupatore sa krofnama.....

Sigurna sam, bicu uz ove ljude iz sve snage koju jos imam. Na medjunarodnim putevima, pred Skupstinom, ako treba, i uz njih, tamo.....

Kad mogu Amisi u USA, mogu i ovi ljudi, imaju pravo da zive svoji na svome, nikom na teretu.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Pletilja said:

RTS bojkotujem od 1992. Dobila sam link za ovu epizodu njihovog serijala Kvadratura kruga. Vredelo mi je tih 26 minuta koliko traje prilog. 

Da proverim sebe, salonskog ekologa koji na tim brdima, u tim uslovima, ne bi preziveo mesec dana. Vise volim flautu od frule, ritam valcera me dize na noge, harmonika i "dvojka" su mi...onako....sta cu, mi smo bili pod Austrougarskom, docekivali okupatore sa krofnama.....

Sigurna sam, bicu uz ove ljude iz sve snage koju jos imam. Na medjunarodnim putevima, pred Skupstinom, ako treba, i uz njih, tamo.....

Kad mogu Amisi u USA, mogu i ovi ljudi, imaju pravo da zive svoji na svome, nikom na teretu.

 

 

Ja kad vidim crnobrade mlađahne domaćine sa sve šajkaču na glavu u AD MMXXI neka me muka odmah ufati...

Edited by Accuphase
  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Upravo odgledah na jutubetu intervju s Marcelom, retko simpatican momak. Kaze vrsta ljudi na koje se cinik najradije obrusava su idealisti. To zato sto je i on sam bivsi, razocarani idealista, pa mu krivo sto to vise nije i ne moze da bude.

Pa to se zna oduvek, sta ce ti taj Marcelo da ti to veliko saznanje otkriva, za koga ne znam ni ko je niti me zanima. Ali zato znam da je to kad se neko razidealizuje licni napredak :lol_2: Onaj ko je jednom spašen, pa bi hteo da se ponovo ubaci u to drustvo, mora da je velika budala :lol_2:

 

A u vezi ovog vaćarenja na RTS, i jeftine propagande, kao i uvek, pa to je pre neki dan pomenuo Basara u kolumni, oko Đinđića, kao i uvek. Kako je Đinđić hteo da odvoji državu od emocija, i drustvo, pa da Kosovo bude samo problematicna teritorija, a ne mit i "z-avet", a ovakva jeftina propaganda koja udara na emocije da se skroz odstrani. I zbog toga je protiv njega bilo gotovo kompletno pućanstvo zemlje Srbije. Oni vole da se prepustaju jeftinim strastima i pateticnim emotivnim stanjima koja izazivaju ovakvi bedni pamfleti. 

 

Zato se odlazi odatle, i zato navijam za Rio Tinto, i slicne. Valjda sam veci idealista od ovih, pa i dalje verujem da je moguce ove privesti razumu, i to šok terapijom :classic_biggrin:

 

 

11 minutes ago, Accuphase said:

Ja kad vidim crnobrade mlađahne domaćine sa sve šajkačom na glavu u AD MMXXI neka mu muka odmah ufati...

I to u srpskoj vukojebini, gde je vuk domaća životinja, ovako sređene, sa uredno štucovanom bradom, kao ovaj hibster i glumac. Žalosno.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sreta-steta said:

 

A kako da se srpski seljak obuce ne bi li tvom oku bilo ugodno?

 

Ovaj hibster je seljak i poljoprivrednik taman isto koliko i... ne znam, kraljica Elizabeta II :lol_2: Daj ruke da mu vidimo izbliza, ali cele da se vide, sa sve laktovima. Do pojasa ovoga da snime, u 4k rezoluciji, i to uzivo da ide emisija, uz dokaz da je uzivo. Npr u pozadini u delu ekrana da ide neka utakmica koja se trenutno igra, a onda sami da uvelicamo šake, a ne da oni nesto tamo montiraju :lol_2:

 

Nego, to što se ova jeftina propaganda prikazuje na rts koji je drzavni je ocigledan znak da iza kampanje protiv Rio Tinta stoji drzava, da vas je jos jednom sve Vucic povukao za nos, i da su taj Savo i baraberija u stvari oni koji botuju za Vucica (taj Ćuta možda nije) , kao i svi ostali koji su se na tu pricu nalozili, a ova nekolicina koju optuzujete za botovanje su jedini koji su ostali dosledno protiv cele te price koju simbolizuje ovaj propagandni video, a to je samoizolacionizam i zaustavljeno vreme, aka srbstvo.

 

Što ne znaci da se neko zalaze da ti ljude koji tamo zive budu najureni iz svojih kuca, ali nije to poenta, nego da je ovaj video propaganda, da to tu nista nije naucilo niti ce, i da se odatle zbog toga odlazi, i odlazice se, kako i treba da bude.

11 minutes ago, Accuphase said:

Normalno da se obuče, kakve šajkače jeleci čakšire opanci kurci-palci...

Pa istina. Ma koji se mlad čovek na selu danas oblači u te tzv narodne nošnje, gde ste vi to videli?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Nego, to što se ova jeftina propaganda prikazuje na rts ...

 

Ja tek sada poimam koliko Zlo je rts. Nikada nisam gledala. 

Oni zlokoriste situaciju ovih ljudi, oni zloupotrebljavaju te ljude da bi (emotivno) izmanipulisali druge ljude.

Informativna vrednost = 0.

Propagandna vrednost = 10.

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Cyber said:

 

Ja tek sada poimam koliko Zlo je rts. Nikada nisam gledala. 

Oni zlokoriste situaciju ovih ljudi, oni zloupotrebljavaju te ljude da bi (emotivno) izmanipulisali druge ljude.

Informativna vrednost = 0.

Propagandna vrednost = 10.

Nema dana da u glavnom drugom gnjavniku rts-a ne prikažu prilog o povratku čitavih porodica na selo iz gradova, čak se i oni "na privremenom radu u inozemstvu" vraćaju na svoje dedovine.

Link to comment
Share on other sites

Puzigaca pljuje po svemu, ako nisi Milenko neki super covek sa nekim vrhunskim poslom i intelginecijom za MENS-u onda bih se razocarao. Covek pljucka po svemu.

 

Milenko sta ti hoces da Srbija postane? Taj detalj mi nije jasan, ti znas sta ne volis,ali sta volis ne mogu da dokucim,mada ne vidim da ti nesto neodgvara vlast.

 

Ovde na forumu je jedino Bane i Mrav rekli da su za vucica, a stvarno sumnjam dasu samo oni.

 

Ipak oni od preko znaju da sta je ovde najbolje i ako xxx stvari vec zajebali, a neke ugovore ne mozemo da vidimo jer pazi to je privatna kompanija i ona to zadrzava za sebe...jer su ugovori toliko dobri za Srbiju :))) da ih je sramota da budemo srecni, ali kad cuju 200-500-1k radnih mesta je super, 1k otvorenih fabrika, a koliko je zatvorenih i koliko ce ih biti kad prodju subvencija, onda cemo ih sa nasom supertek tehnologijom iskoristiti da pravimo drvene mostove.

 

Bukvalno bi Citu naucili da povezuje dve zice...posto mi je zena davno radila tamo jer nije mogla u struci da nadje posao...znam koji je kapacitet tih ljudi, takav da ko ostane duze od 6meseci taj nema IG preko 80. Uzasni uslovi, a neretko ni te zice ne znaju da sastave.

 

Jedino mi frilenseri odrzavamo koliko toliko balans sa IT sektorom..ekonomisti i pravnici su za mene ono...gola katastrofa itd..ne znam ni sto sam ovaj deo napisao :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

 

Ja tek sada poimam koliko Zlo je rts. Nikada nisam gledala. 

Oni zlokoriste situaciju ovih ljudi, oni zloupotrebljavaju te ljude da bi (emotivno) izmanipulisali druge ljude.

Informativna vrednost = 0.

Propagandna vrednost = 10.

Jedini na svetu koji moze da me emotivno izmanipulise je moj unuk.

Mnogo je dobro odradjena ta propaganda: u jednom kadru, jedan otac, muz, domacin, izgubi dah, zagrcne se, govoreci o svojoj zemlji i svojoj resenoisti da je brani. Ako je propaganda, za Oskara je...

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Pletilja said:

Jedini na svetu koji moze da me emotivno izmanipulise je moj unuk.

Mnogo je dobro odradjena ta propaganda: u jednom kadru, jedan otac, muz, domacin, izgubi dah, zagrcne se, govoreci o svojoj zemlji i svojoj resenoisti da je brani. Ako je propaganda, za Oskara je...

 

Kakac crni Oscar ovo je jadno da jadnije biti ne može.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Jedini na svetu koji moze da me emotivno izmanipulise je moj unuk.

Mnogo je dobro odradjena ta propaganda: u jednom kadru, jedan otac, muz, domacin, izgubi dah, zagrcne se, govoreci o svojoj zemlji i svojoj resenoisti da je brani. Ako je propaganda, za Oskara je...

 

 

Ma pusti te komentare, nije to nikakva propaganda.

Ja nisam za ovu histeriju koja je nastala, jer generalno nisam ni za kakve histerije, u vezi bilo cega, ali da ljudi koji tamo zive kazu sta misle nemam nista protiv.

Jedno je histerija, jedno je normalna prica.

Kada je vec ovakva situacija, nema vise nazad, bilo bi dobro da neko dodje i iz Rio Tinto, da objasni strucno kako bi to sve radili, ukljucujuci i zastitu sredine.

Imali bi neku kompletniju sliku o svemu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa oni su i rekli da prave tu pauzu da bi radili bas to sto kazes. Isto kao Đinđić što je isao na onu njegovu turneju, sa velikim uspehom, naravno.

 

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Milenko sta ti hoces ...

Mir u svetu i milion dolara :roflmao:


U stvari nista posebno, samo da stanovnistvo, najveci deo, kao normalni ljudi pocne da uci na svojim greskama, i da se ponasa razumno, odgovorno i prakticno. Ne mora kao Englezi, pola od toga. More trecinu. I da hoce da uci od ovako... naprednijih od sebe. Da umesto sto za "nas nacin" proglasava prepustanje jakim emocijama i raspirivanje istih, pocne da ceni treniranje samokontrole, uzdrzavanja, odlaganje zadovoljstva, te stvari. Sto bi znacilo da vise ne bi mogao svaki zvalavko da ih vaćari na gluposti. I bila bi tišina.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Amigo said:

 

Ma pusti te komentare, nije to nikakva propaganda.

Ja nisam za ovu histeriju koja je nastala, jer generalno nisam ni za kakve histerije, u vezi bilo cega, ali da ljudi koji tamo zive kazu sta misle nemam nista protiv.

Jedno je histerija, jedno je normalna prica.

Kada je vec ovakva situacija, nema vise nazad, bilo bi dobro da neko dodje i iz Rio Tinto, da objasni strucno kako bi to sve radili, ukljucujuci i zastitu sredine.

Imali bi neku kompletniju sliku o svemu.

Lepo i mirno u Kanadi..ma hebes sve nepravde sto su desile, sve moze demokraCki..jbs  ubistva,krusik,glave, savamalu..mislim da ne pisem nista,pravicemo se mrtvi jer je eto u Kanadi mirno i nema xisterije 

7 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa oni su i rekli da prave tu pauzu da bi radili bas to sto kazes. Isto kao Đinđić što je isao na onu njegovu turneju, sa velikim uspehom, naravno.

 

Mir u svetu i milion dolara :roflmao:


U stvari nista posebno, samo da stanovnistvo, najveci deo, kao normalni ljudi pocne da uci na svojim greskama, i da se ponasa razumno, odgovorno i prakticno. Ne mora kao Englezi, pola od toga. More trecinu. I da hoce da uci od ovako... naprednijih od sebe. Da umesto sto za "nas nacin" proglasava prepustanje jakim emocijama i raspirivanje istih, pocne da ceni treniranje samokontrole, uzdrzavanja, odlaganje zadovoljstva, te stvari. Sto bi znacilo da vise ne bi mogao svaki zvalavko da ih vaćari na gluposti. I bila bi tišina.

Opet nista nisi napisao da te covek razume sem drugog pasusa, to je lepo...

Link to comment
Share on other sites

Zašto je ekologija „trn u oku” vlasti? Šta se krije iza te priče? Zašto je taj narativ uzdrmao vlast kao ništa drugo poslednjih godina? Ko je dobio, a ko izgubio u ovoj igri?

 

Brojni su faktori........

 

Prvo, blizina izbora. Ne ide da se talasa i da se narod uznemirava. On treba da bude miran, da mu se dâ malo love, zamrznu prethodno podignute cene, pojača Jutarnji Rijaliti, i tako anesteziran izađe aprila i uzvrati uslugu svome Gospodaru. Još ako bude lepo vreme, kud ćeš lepše priče?

Drugo, ekologija je popularna (malo i populistička) tema! Tiče se svih – i levih i desnih, i četnika i partizana, i monarhista i republikanaca, i crnih i belih i žutih, svih! Svi 'oće vazduh, vodu i zemlju, naravno i Sunce. Ovo potonje vlast nudi u „ružičastim” bojama, a trenutno nema ponudu za prva tri elementa! Ispadoše namireni samo „Ovnovi” – ostalih 11 „znakova” ostadoše žedni, bez vazduha i na klimavom tlu!

 

Upravo u nedostatku adekvatne ponude, jedina opcija beše – strateško povlačenje! Strategija je ovakva – priznaj, povuci se, umiri, i onda napadni! I zaista, nije prošlo ni 10 dana, režim naoštri „artiljerijsku paljbu”, ovoga puta ni manje ni više nego po umetnicima, čak i onim vrhunskim. Ma ko ih šiša, koga interesuju te umetničke baljezgarije, reče opet naš napredno-radikalski narodni opunomoćenik, a pridružiše se druge „moralne gromade”.

 

Konačno, da otvorimo pitanje dobitnika i gubitnika. Jedno je sigurno, vlast je ustuknula, a pobedu pripisujemo narodu, onom osvešćenom, naravno. Iako je ovo „Pirova pobeda” u sizifovskom poslu obaranja autoritarne vlasti, podsticaj je dat onome kome i treba: uspavanom apstinirajućem delu naroda. Ako ova „afrička šljiva” ne deluje na njih, ne znam šta bi moglo? Budite se, dok još nije kasno!

 

I tako, malo izbori, malo ekologija, malo „kreni-pokreni”, malo „stani-pa-napadni”, ništa novo u zemlji „Nedođiji”. Likovi isti, dok nam „loši krojači sudbinu kroje”, ali pojava „Svetoga Sava” kao da osvetli put kojim treba ići! Jedina šansa je u ovome: dobra organizacija sa jasnim ciljevima, na desetine manjih pobeda, i „okrunićemo” i ovu vlast sa ili bez žuljeva!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Devil In My Pants said:

Lepo i mirno u Kanadi..ma hebes sve nepravde sto su desile, sve moze demokraCki..jbs  ubistva,krusik,glave, savamalu..mislim da ne pisem nista,pravicemo se mrtvi jer je eto u Kanadi mirno i nema xisterije

 

Kanada nema veze sa mojom stavom. Zao mi je sto sam te mozda razocarao, ali iz licnog iskustva impulsivne radnje, uglavnom donose vise loseg, nego dobrog.

Eto velika je verovatnoca da ce RT odustati od celog projekta,  ali sta onda, da li ce biti bolje, sumnjam.

Ako ce biti bolje, interesantno mi bi bilo cuti kako.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Cyber said:

 

Lobizam sam po sebi ne bi trebalo da bude upitan i banalizovan a priori dovodjenjem u vezu sa fekalijama. Nijansiranost je pozeljna, jer mi o lobizmu i od lobizma mozemo puno toga da naucimo. Eventualnosti koje mogu da izvitopere lobizam u korpupciju se u svetu predupredjuju odredjenim pravilima igre. Takva pravila su svojevremeno definisana i poostrena u EU nakon nekih skandala. Na greskama se uci – i to bismo trebali da naucimo da radimo. Mozda se neko seca kad su reporteri nekih novina otkrili neke parlamentarce koji su bili spremni da ”ispod stola” prime mito. Jedno od pravila je da svaki EU parlamentarac i sluzbenik mora da prijavi svaki susret sa lobistima, jer oni su neizbezni na konferencijama i raznim mingle-desavanjima, a moze i na nekom rucku/veceri.

 

U Briselu radi oko 30 000 lobista i oni su normalizovan deo svakodnevice EU institucija. Lobisti nisu neke sive eminencije. Mogu isto kao novinari da zatraze kartice za ulazaku EU zgrade i prisustvuju odbornim skupstinama u EU parlamentu, cak mogu da zatraze i da daju prilog u diskusijama oko raznih pitanja. Kaze se da svaka cokolada i sapun imaju svog lobistu. Gde je tziste tu su i lobisti. Na njih, naravno, pokusavaju da vrse uticaj male i velike firme/organizacije, sto de facto podrazumeva i Google i Crveni krst. Sve je to deo regularne igre i smatra se prihvatljivim. Ono sto nije prihvatljivo, a o cemu mi imamo puno toga da naucimo, jer to da se politicari i sluzbenici institucija ne smeju/ne mogu podmicivati i da granica izmedju politike i ekonomskog interesa firmi mora da bude jasna. Nas veliki problem je to, ne lobizam. Taj problem je veci od lobizma jer to potice od vrlo rasirene nesposobnosti da se razgranice i privatni odnosi a kamoli svi drugi plemenski, zavicajni, profesionalni i … da se ne udubljujem u problematiku emotivne zavisnosti i privatnosti.

 

Eh, kad bismo jednog dana naucili da konstruktivno izglasamo nepoverenje prema bilo kome/cemu! Ali to bi onda podrazumevalo da ponudimo bolje resenje ili barem neku ideju o resenju a to je vec … hm ... ipak je najlakse opljunuti. 

 

 

Znam šta je lobiranje, znam da je to legalan način da se neki problemi ili rešenja, nečiji interesi razmotre, usvoje, imaju u vidu, znam ad to rade profesionalci, da se zna ko je lobista, znam da to jeste legalno, ne mora da znači i da je uvek beš čistosa moralne strane, no ne ulazim u to. S druge strane znam da je cilj svake kompanije uvećanje dobiti, što jeste i legalno i moralno dok se koriste legalna i moralna sredstva, svaka ćkompanija će pre ulaska na neko tržište, u neki ozbiljniji projekat dobro proučiti lokalne zakone, običaje, odnose, sistem odlučivanja, kontrole, snagu institucija, medija, javnosti, naravno, trudiće se da uveća dobit uz najmanje troškova, ulaganja. 

Da ne pričamo uopštene priče, tema se odnosi na Srbiju, znamo ko u Srbiji odlučuje i  kako, ne mora RT da prekrši eksplicitno nijedan zakon ni Srbije ni svoje matične države, oni će ući u saradnju sa vlastima, finansiraće opravku puta, škole, crkve a poso će ovaviti firme bliske, šta misliš kome? Ne sumnjam da tako "ozbiljna" kompanija ima i fondove za "ubeđivanje" lokalnih moćnika preko nekoliko transakcija od jedne do druge firme, uostalom, RT ima bar jednu, a čini mi se 3-4 furme u svom vlasništvu a koje su registrovane u Srbiji, koje posluju po zakonima Srbije, čije poslovanje kontrolišu institucije, ako se tako mogu nazvati, Srbije, koje su prihvatile pravila poslovanja u Srbiji, red lepih reči, obećanja, red pritisak i pretnji, lepa reč i batina su efikasnije od samo lepe reči.
 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Amigo said:

 

Kanada nema veze sa mojom stavom. Zao mi je sto sam te mozda razocarao, ali iz licnog iskustva impulsivne radnje, uglavnom donose vise loseg, nego dobrog.

Eto velika je verovatnoca da ce RT odustati od celog projekta,  ali sta onda, da li ce biti bolje, sumnjam.

Ako ce biti bolje, interesantno mi bi bilo cuti kako.

 

Neposredna posledica eventualnog odustanka RT od projekta, u šta sumnjam, bi bila da ne bude gore, što nije malo, ako bi još ovaj režim bio uzdrman, ako masa nezadovoljnih vidi da može da utičena odluke, ili šjbmtjsis*, dođe do promene vlasti, puna šaka brade.

Znam da promenom vlasti ne bi nastao raj na zemlji, i ako bis e to desilo nužno bi vlas uzela koalicija, spoj nespojivih, bilo bi potrebno barem tri promene vlasti da bi se dobila prihvatljiva, ne savršena, vlast koja bi mogla da krene napred. Nema garancije da bi se krenulo pravim putem, ali se otvara mogućnost, pa i nada. Nada može dovesti i do razočaranja, ali bez nade se ne može pokrenuti energija promena, ljudi moraju verovati u ono što rade, čemu teže, verovati da su ciljevi realni i da se mogu ostvariti.
Eto, nekakva nada su, pored lokalnih ekoloških pokreta, ona deca u Čačku, srednjoškolci koji se bore da se čuje i njihov glas, nažalost zasad su se oglasili samo u Čačku, valjalo bi da se čuju i u drugim mestima, aposebno bi valjalo da se čuju studenti. 

 

*

Spoiler

šta je babi milo to joj se i snilo

 

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Amigo said:

 

Kada je vec ovakva situacija, nema vise nazad, bilo bi dobro da neko dodje i iz Rio Tinto, da objasni strucno kako bi to sve radili, ukljucujuci i zastitu sredine.

Imali bi neku kompletniju sliku o svemu.

 

U ovome i jeste problem. Rio Tinto je tamo prisutan vec vise od 15 godina. U pocetku je postojala komunikacija s tim ljudima, ali je sada zamrla. Mnogi smatraju da su izmanipulisani i sve vreme tretirani kao maloumni. Uplaseni su i vise ne veruju nikome. Bojim se da je malo kasno za prijateljsko ubedjivanje, a i Rio Tinto ne pokazuje ni najmanju zelju za tim. I sto vise vremena prolazi, sve ce teze biti s tim.

Uostalom, sta da im kazu, kad ni ta nesretna studija o uticaju na zivotnu sredinu nije gotova? Da kazu da nece sumpornu kiselinu zagrejavati na 250 nego samo na 100 stepeni? E silna uteha! 

Meni se cini da ti nisi bas upucen u ono sto je prethodilo ovoj danasnjoj prici. Nije to nista novo, niti su ovo neciji ishitreni potezi. Dugo to traje i ostavlja utisak da se mnogo toga dogovara na nekom drugom mestu, i da se dogovoreno namerno krije od onih kojih se najvise tice. U medjuvremenu, ljudi shvataju da se slicne stvari dogadjaju i u drugim delovima zemlje. Ako nije litijum, onda je zlato.

U medjuvremenu, i jaloviste u Boru krene da klizi pa ga zaustavljaju nekakvim dzakovima. Javni servis o tome ne javi ni reci i misli nece se saznati. A panika samo raste, i to ne bez osnova. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...