Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

3 hours ago, Sunshine State said:

Ka Administrative Assistant

tasks & responsibilities nista scientific, uglavnom filing, meeting minutes, dokumenti vezani za treninge, itd...

Raspon plate (bruto) za taj nivo u Srbiji je 13 000 - 19 500 €. Kandidat trazi 24 000 €!

Mozda sam bezobrazna, ali za takvu piziciju, 2000 € mesecno (bruto) je prilicno povelika suma, ali dozvoljavam da gresim.

 

Treba da mu ponudim posao, obzirom na salary range, 20 000 je max sto bismo isli - da li je to realna prihvatljiva cifra?

 

Hvala unapred na komentarima!

 

 

 

Kao radno mesto bez specificnih vestina, osim znanja jezika i bez kontakta sa klijentima, ni jedna firma u Srbiji (bilo da se radi o domacoj ili predstavnistvu globalnih konglomerata) tesko da ce platiti preko 14k bruto za poziciju Asistenta. Znaci ne nekog iskusnog administrativnog radnika, vec asistenta sa 2-3 god iskustva.

Ja sam u prethodne 3 godine svake godine intervjuisao i zaposljavao po jednog junior analysta u market research biznisu, za izradu studija sirom Evrope, znaci nista preterano fensi, deskriptivna statistika, dobro poznavanje excela, preferabilno SQL i dobra komunikativnost, nikoga nismo platili preko 15k bruto. Mislim da ni prosecni ITjevci koji sada izlaze svezi sa faxa u ovoj ekonomiji tesko mogu da zabodu prvi posao sa preko 1100 eur neto pocetne plate.

Medijalna zarada u Srbiji je 76.000 rsd, a lik trazi duplo. Ja bih mu ponudio do 16k, za te pare mogu da se nadju dobri i pouzdani kandidati. 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Eddard said:

 

Nije, 5 ima iste Abzüge (42% maksimalno), jedino ako zarađuješ preko 277k, onda je 45.

 

6 klassu nisam ni računao, jer je za drugi posao, ali jeste 50%.

 

Imam nemacki tax calculator i ako ukucam istu sumu i iste kriterijume, manji neto dobija 5 grupa 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A šta je 2000 bruto danas za Beograd? Pre korone bi i bila dobra plata, sada jedino da živiš na Avali i da koristiš GSP umesto auta. Da se voziš seljobusem do Trošarine i onda još dva prevoza do NBG.

 

Jedino ima smisla ako može od kuće pa da se preseliš u manji grad dok ne izgradiš karijeru. Ja kada sam bio junior cilj mi je bio inostranstvo i remote postavka. U 2018. sam radio sam vizit karte, napravio neki A4 poster i odštampao sa CV-em i ta tri upakovao u folije kao mini paket. Onda sam obišao sajmove poslova u Berlinu, Amsterdamu i Stokholmu i delio kompanijama. Bio uporan kao mazga i na kraju mi se isplatilo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Мџе said:

A šta je 2000 bruto danas za Beograd?

 

Mislim da mnogo zavisi da li si pod kirijom/kreditom ili imas nesto svoje. 

Za bracni par gde oboje imaju po 2000 bruto i bez kredita su, onda u BGu moze da se zivi solidno. Ok, svako ima svoje ''solidno'', nekome bi to bilo previse, nekome  nedovoljno, ali ono da mozes da platis rezije, hranu, povremeni izlazak, letovanje, zimovanje, garderobu, gorivo, vrtic i sve sto ide uz dete. 

 

Imam dosta drugarica i drugova koji su se otisnuli u beli svet, USA, Nemacka, Holandija, Spanija, Kipar, Svedska itd i jedan drugar je napravio ''brzi index procene iseljavanja'' 😄 , koji uzima u obzir nesto kao:

Sopstvena nekretnina, preko 1k eur neto (pre par godina), posao na kom moze da se napreduje, sposobne babe i dede da cuvaju decu = ne treba se iseljavati (ako mozes da izdrzis Vucica), a ako ti fali dva od ova parametra, onda treba razmatrati odlazak. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Da, to bila neka bolja situacija. Neka realnija je da živiš sam ili sa partnerom koji manje zaradjuje, da nemate ništa svoje i da iznajmljujete ili imate kredit. Onda je u Beogradu stani pani dok van glavnog grada može solidno da se živi.

 

Zato samo remote posao u inostranstvu. Bolji uslovi i više se nauči. Ja pre nego što sam počeo da radim za kompanije iz Berlina 2019. radio sam na Malti, u Zagrebu i kod nas. Kada sam počeo ovamo bilo je kao da sam prešao iz Serije C u Seriju A. Lansiralo mi je karijeru u sam vrh.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Romantik said:

 

 

Ja sam se pre 3 godine vratio u Beograd i trazio stan tom prilikom. Generalno nisam zahtevna licnost po tom pitanju, ali nesto u ovom cenovnom rangu nisam ni video u oglasima. Koja je fora sa stanom? Jel ima neki problem, u smislu deljen na neki nacin, u kuci ili nesto slicno? I gde je lokacijski, u smislu GSP kategorizacije, zona 1 ili zona 2?

DameTime  180 evra placa sobu u stanu, stan moze da bude i od 120 kvadrata i da kosta 1800 evra, a i to se onda deli

na sobe i osobe u kojima te osobe zive. Zato jeste bzvze da se pise da stan kosta 180 evra.

Link to comment
Share on other sites

Osim što dok sam živela u tom stanu sama jedan period (ne baš kratak) oni meni nisu naplaćivali 360 eura, nego svejedno 180 (tj. u tom periodu je bilo još manje). Tako da je dosta specifična situacija i, da još jednom ponovim, imala sam sreće :classic_smile:

Što se tiče stambenih kredita, ne znam ko još može da živi sa tim, ja znam samo parove gde je jedan od partnera IT-evac koji zarađuje 2000-3000 eura mesečno pa na njegovo ime podignu kredit. 

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DameTime said:

Osim što dok sam živela u tom stanu sama jedan period (ne baš kratak) oni meni nisu naplaćivali 360 eura, nego svejedno 180 (tj. u tom periodu je bilo još manje). Tako da je dosta specifična situacija i, da još jednom ponovim, imala sam sreće :classic_smile:

Oni tebi nisu morali nista da naplacuju, nego ti ne razumes da ne bi trebalo da pises da placas stan 180 evra jer stan kosta

duplo. Otuda i ova pitanje koje Fensi postavio.

Link to comment
Share on other sites

On 10/15/2024 at 1:18 PM, Selina said:

Neto platu od 3800 imaju naravno neki spcijalci, ali normalan zaposlen to nema,

a pri tome mislim cak i na mladjeg lekara.

 

Moj drug u Frankfurtu vozi viljuškar u nekoj firmi, 3500 NETTO (pišem velikim slovima da ne bude zabune) mu je plata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, DameTime said:

iznajmljujem stan za 180 eura (sa uračunatim režijama)

 

Ti bolje da si igrala loto, ubola bi sedmicu... 😅

 

Ovo je (pišem za drugare van srb) smešna cena za BG (jesam ja dobro zapamtio da je Dame iz BG?) čak i za garsonjeru.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

U Nišu ti za solidan život porodice treba 1000 evra mesečno ako imaš svoj stan.

 

Ako nemaš onda 1500.

7 minutes ago, shonke said:

Ti bolje da si igrala loto, ubola bi sedmicu... 😅

 

Ispade da i nije baš. Ima cimerku.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, shonke said:

Ti bolje da si igrala loto, ubola bi sedmicu... 😅

 

Dosta puta sam u životu imala više sreće nego pameti 😆

 

6 minutes ago, shonke said:

Ovo je (pišem za drugare van srb) smešna cena za BG (jesam ja dobro zapamtio da je Dame iz BG?) čak i za garsonjeru.

 

Ma da, kad se uzme u obzir čak i lokacija (mada nije kao da sam u Kaluđerici ili Rakovici), kao i činjenica da nisam sama (iako zapravo više jesam nego što nisam sama u stanu), to je smešna cena.

 

Ne razmišljam ni o komunalijama, ni o internetu, kablovskoj itd. a sve koristim najnormalnije. S druge strane, to je malo nerealno tako da će biti zabavno kad budem morala drugde da stanujem 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Pa ja shvatam sta je ona htela da kaze, ali se slazem da stan ne kosta 180 vec duplo. Sad i u Kragujevcu tesko da moze da se nadje pristojan stan ispod 200 evra.

 

Drugar ima dupleks u novogradnji i izdaje za 350 bez ikakvih problema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja placam 45 kvadrata 400 eura u Novom Sadu, i kao Dame mislim da sam imao srece gledajuci trenutne cijene.

 

Posto planiramo porodicu, supruga i ja zelimo malo veci stan, mozda 50-60 kvadrata, i to je u Novom Sadu nemoguce ispod 500 eura, a da je imalo pristojan namjestaj i lokacija. 

Edited by Henry Chinaski
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

 

22 hours ago, Mama_mia said:

...u beogradu ljudi nisu mnogo zaposleni, uglavnom voze auta i sede po kaficima, auta parkiraju odmah ispred objekta, strasne su guzve po ceo dan kao razvoze decu od obdanista do skola do baleta do violine i pianina, solo pevanje, tenis...to je tako lep i opusten zivot. Zato se niko ne buni osim ono oko litijuma ali to je vise zbog ekologije.

 

Inace mislim da je srbija obecana zemlja za pusenje pa dolaze iz raznih zemalja kako bi ovde kao ljudi mogli da puse pa jos vise prave guzvu i onda stvarno ispada da bas niko ne radi. Oni koji moraju da rade su jako ljuti sto moraju. Nema tu mnogo zadovoljstva kad ne mozes u kafic.

 

U paralelnom univerzumu možda, u realnosti ljudi u Srbiji rade najviše u Evropi.

 

https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20240530-1

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, JPM said:

U Nišu ti za solidan život porodice treba 1000 evra mesečno ako imaš svoj stan.

...................

 

Uzimam post kao slagvort, da ne kvotujem dve stranice...

I izvinjavam se ako je ovo trolovanje. Javljam se jer se se slicne rasprave cesto ponavljaju na pdf-ovima Emigracija, Drustvo, Politika itd.

A ja bih uneo malo filozofske dileme.

Sta je "solidan zivot?"

 

Je li za to dovoljno da ostanes ziv (ne umres od gladi) bez da zapadnes u dugove? Pa uz to jos provedes neko vreme u kafani mlateci praznu slamu?

Ili, alternativno, to znaci da:

- imas na raspolaganju odlicnu zdravstvenu negu (ne mora "vrhunska," dovoljno je "vrlo dobra") ako ti zatreba

- dobro obrazovanje dece je tu

- imas izbor kulturnih dogadjanja

- mozes da obavis rutinske stvari online, bez cekanja na salterima

- vozis po ulicama bez rupcaga

- biras sopstveni jelovnik po ukusu a ne po ceni

- odlazis na letovanje (ili provodis slobodno vreme) po ceifu

- itd. itd.

 

Nije ovo prigovor Nisu koji je pomenut u kvotovanom postu.

Ovo je prigovor sve vise prisutnom balkanskom misljenju da, ako nisi gladan i ne kopas po kontejnerima, zivis OK.

Pozeljna rasprava bi bila o tome gde cemo na odmor i koliko dugo, a ne kolika je kirija. I da se gore navedeno podrazumeva.

 

edit: gramatika

Edited by zoran59
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Citajuci temu dosao sam i ja do tog utiska, iskljucivo pun stomak vecinom akcijske robe sa nadom da clan porodice nece zakaciti neku bolest jer ce u protivnom skoncati cekajuci pregled u drzavnoj ustanovi zakazan za 6 meseci. Sve ostalo je luksuz.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

Nije ovo prigovor Nisu koji je pomenut u kvotovanom postu.

Ovo je prigovor sve vise prisutnom balkanskom misljenju da, ako nisi gladan i ne kopas po kontejnerima, zivis OK.

Pozeljna rasprava bi bila o tome gde cemo na odmor i koliko dugo, a ne kolika je kirija. I da se gore navedeno podrazumeva.


Ja imam drugačije mišljenje. Balkanski narodi imaju mahom mediteranski mentalitet gde je komfort jako bitan deo života.

 

Pre dvadeset godina sam poznavao jako malo porodica koji u restoran idu barem jednom mesečno ili na letovanje jednom godišnje. Danas ne znam nijednu koja to ne radi a dosta njih znam koji šalju decu na studiranje u inostranstvo. A pričam o siromašnom jugu, verujem da je u BG i NS situacija još bolja.

 

Ljudi ovde nisu nikakvi debili i svi hoće bolji život za sebe. Hvala Bogu pa su i mogućnosti da se nadje dobar posao sada veće.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Мџе said:


Ja imam drugačije mišljenje. Balkanski narodi imaju mahom mediteranski mentalitet gde je komfort jako bitan deo života.

 

Pre dvadeset godina sam poznavao jako malo porodica koji u restoran idu barem jednom mesečno ili na letovanje jednom godišnje. Danas ne znam nijednu koja to ne radi a dosta njih znam koji šalju decu na studiranje u inostranstvo. A pričam o siromašnom jugu, verujem da je u BG i NS situacija još bolja.

 

Ljudi ovde nisu nikakvi debili i svi hoće bolji život za sebe. Hvala Bogu pa su i mogućnosti da se nadje dobar posao sada veće.

Meni se čini da si ipak malo romantizovao situaciju na Jugu. Što se tiče letovanja, tačno je, ali za razliku od prestoničara, destinacije su nam drugačije, a što se studiranja tiče, dobro je što je tako. Ako je tako. Ja npr znam dosta njih koji su svoju decu prebacivali na privatne fakultete. Mnogima je bio važniji "papir" od znanja...

 

Da ovde ljudi nisu nikakvi debili, pa naravno da nisu. Uostalim znaš i sam, šarao si po celoj Evropi...ništa više, ništa manje...debili kao samonici...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, robespierre said:

 

 

U paralelnom univerzumu možda, u realnosti ljudi u Srbiji rade najviše u Evropi.

 

https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20240530-1

 

Pa ti si boldovao to gde kazem da u `bg ljudi nisu mnogo zaposleni`. Zbog cega onda mislis da to ima neke veze sa zacrtanim radnim vremenom ? Znaci kakve veze ima duzina zacrtanog radnog vremena sa efikasnoscu i efektivnoscu? Moj utisak je a to sam bas fino napisala, da u bg niko ne radi. Samo bleje.  A oni koji rade - rade nevoljno. Utisak. Da li ti lici na dobar utisak?

 

Nisam kliknula taj link jer to sto kazes nema veze sa mojom obzervacijom koja je bila vise nego jasna - ljudi u bg ili nisu zaposleni ili imaju takve poslove sa kojih lako mogu da izlaze i dolaze kad hoce. Za to vreme prave guzve, vozikaju se, razovoze decu i piju kafe. Mozda negde neki ljudi padaju u nesvest od posla ali ono sto ja vidim to je potpuna opustencija. U EU ljudi imaju krace radno vreme ali efikasnost je na visokom nivou. Tamo su ljudi koji rade u radno vreme na poslu a ne po kafanama....

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

 

Pa ti si boldovao to gde kazem da u `bg ljudi nisu mnogo zaposleni`. Zbog cega onda mislis da to ima neke veze sa zacrtanim radnim vremenom ? Znaci kakve veze ima duzina zacrtanog radnog vremena sa efikasnoscu i efektivnoscu? Moj utisak je a to sam bas fino napisala, da u bg niko ne radi. Samo bleje.  A oni koji rade - rade nevoljno. Utisak. Da li ti lici na dobar utisak?

 

Nisam kliknula taj link jer to sto kazes nema veze sa mojom obzervacijom koja je bila vise nego jasna - ljudi u bg ili nisu zaposleni ili imaju takve poslove sa kojih lako mogu da izlaze i dolaze kad hoce. Za to vreme prave guzve, vozikaju se, razovoze decu i piju kafe. Mozda negde neki ljudi padaju u nesvest od posla ali ono sto ja vidim to je potpuna opustencija. U EU ljudi imaju krace radno vreme ali efikasnost je na visokom nivou. Tamo su ljudi koji rade u radno vreme na poslu a ne po kafanama....

 

 


Iz oba posta čovek jedino može da stekne utisak da u poslednjih xy godina niste radili u privatnom sektoru u Srbiji i da sliku stičete isključivo iz turističkih obilazaka naše liberalno kapitalističke kloake i famoznih vinjak-kolumni brisoguza vladajuće partije sa veberovcem na čelu.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa naravno, to se i odnosi na one koji su se uhlebili u javnom/državnom sektoru. A takvih je previše. I oni rade zvanično 8h dnevno, pa ulaze u tu statistiku. 

 

A ja kad se prošetam ovim mojim gradom utorkom u 10h, naiđem na pokoju babu i dedu na doručku u pekari. Letos kad sam bio u Somboru (4 puta manji grad), utorkom u 10h dobro popunjeni kafići, većinom ili onih koji nigde ne rade, ili onih koji su na pauzi. 

 

Mora da postoji neki uzrok tome. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...