Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

3 hours ago, ters said:

 

Problem je sto se ne trebaju traziti skrivene namjere jer su vrlo javne. Protok roba, ljudi, ideja - super, ali hajde da se to potpise sa kakvom takvom garancijom nekoga sa strane. 

 

I kada postoji strani potpisnik sporazuma svi ih pokusavaju izigrati - kako bi tek bilo da nema ni toga? Sa evropskom Srbijom je buducnost Balkana svijetla i nema problema za bilo koju vrstu saradnje, ili sto se mene tice cak i ujedinjenja- ali dok se to ne desi, jasno mi je da niko ne zeli da ga Srbija poklopi i odvuce u zagrljaj Putinu. 

 

Nije ni bilo čiji potpis garant sam po sebi, čak bih rekao da je važniji jasan i precizan dogovor nego ne znam čija garancija, što više potpisnika više i tumačenja, da ne kažem kilava deca.

Primer: Dejtonski sporazum, svi se kunu u njega a svako ga tumači kako mu odgovara, MZ nije samo potpisnik nego ima i predstavnika sa izvršnim ovlašćenjima.

Albanija, S.MAkedonija i Srbija su, manje-više, same definisale obim i način saradnje i ne vidim da ima nekog spora, neki drugi sporazumi se potpisuju u okviru i EU, Un, u prisustvu i na predlog predstavnika značajnih zemalja i ostaju sporazumi na papiru, često i kamen spoticanja.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Amigo said:

 

Jeste, bas je 200.000 ljudi otislo za godinu dana.

Ma opušteno... Skroz je zgodno optužiti Srbiju za sve... Od vremenskih prilika pa sve do pada broja stanovnika u Makedoniji... Još kad bi nam pala barem još neka bombica još manje da nas ima, cenim da bi ostali živeli puno puno bolje bez trna u oku... 

6 hours ago, ters said:

 

Pa mora se drviti ako ne kontas da je za unistavanje SFRJ i drzava koje su na njenom tlu nastale odgovorna jedna debilna politika SANU-a koja pod raznim imenima, ali uz manje vise iste aktere, traje evo vec 35 godina, i koja je pronasla sebi saveznike i sprovoditelje u istim debilima medju Hrvatima i Bosnjacima... 

Nemoj tako... Ovo nije tačno... Debili su samo Srbi... Bombe su jedino rešenje... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Div said:

 

Nije ni bilo čiji potpis garant sam po sebi, čak bih rekao da je važniji jasan i precizan dogovor nego ne znam čija garancija, što više potpisnika više i tumačenja, da ne kažem kilava deca.

Primer: Dejtonski sporazum, svi se kunu u njega a svako ga tumači kako mu odgovara, MZ nije samo potpisnik nego ima i predstavnika sa izvršnim ovlašćenjima.

Albanija, S.MAkedonija i Srbija su, manje-više, same definisale obim i način saradnje i ne vidim da ima nekog spora, neki drugi sporazumi se potpisuju u okviru i EU, Un, u prisustvu i na predlog predstavnika značajnih zemalja i ostaju sporazumi na papiru, često i kamen spoticanja.

 

Prednost Otvorenog Balkana u odnosu na neke druge inicajtive, je da je to uradjeno dobrovoljno, bez ikakvih pritisaka sa strane, kako i treba da se radi, da su svi ucesnici svjesni da je to dobro po njih, a ne da im neko zavrce muda, sto ovde jedan broj forumasa strasno zagovara.

Ove price da je to neki srpski svet je klasicno spinovanje i odbijanje normalizacije odnosa u regionu i fokusiranje na potpuno irelevantne stvari kao sto su npr automobilske tablice, dok ljudi i dalje odlaze.

Tako i umjesto Dejtona da je to uradjeno na trilateralnoj bazi, BiH bi bila jedno normalno mjesto za zivot.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Azazelkg said:

Ma opušteno... Skroz je zgodno optužiti Srbiju za sve... Od vremenskih prilika pa sve do pada broja stanovnika u Makedoniji... Još kad bi nam pala barem još neka bombica još manje da nas ima, cenim da bi ostali živeli puno puno bolje bez trna u oku... 

Nemoj tako... Ovo nije tačno... Debili su samo Srbi... Bombe su jedino rešenje... 

 

Niko ne optuzuje Srbiju, nego institucije koje su stvorile atmosferu i uvele region u period rasula, smrti, siromasenja i nestabilnosti - cime su pogodjene i sve komsije i sama Srbija i svi Srbi u svim zemljama bivse SFRJ  (gotovo svi - osim onih profesionalnih, oni su napravili dobar biznis od toga). 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ters said:

 

Niko ne optuzuje Srbiju, nego institucije koje su stvorile atmosferu i uvele region u period rasula, smrti, siromasenja i nestabilnosti - cime su pogodjene i sve komsije i sama Srbija i svi Srbi u svim zemljama bivse SFRJ  (gotovo svi - osim onih profesionalnih, oni su napravili dobar biznis od toga). 

 

Da se ne lazemo, jedno 85% ovdasnje rulje je podrzavalo slobizam i sve sto je isti nosio sa sobom. 

Prema tome, nije narocita nepravda sto je ta vecina delila sudbinu svog voljenog tatice. Izabrali su to - eto im. 

Edited by FrediB
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kurti bi pojurio naglavacke u Otvoreni Balkan da Srbija sutra prizna Kosovo i da ga pozovu u clanstvo, da se mi ne zezamo ovde. Svaka regionalna inicijativa koja ima za posledicu bar minimizaranje administrativnog smaranja stanovnistva Balkana je dobra inicijativa.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, FrediB said:

Mnogi ga vide kao ''veliku Srbiju'', ''4. Jugoslaviju'' ili ''Dusanovo carstvo u malom'', ne samo van Srbije (Kurti recimo) nego i u Srbiji. 

 

Ja ga vidim kao mogući geopolitički i geoekonomski jugoistočni krak Three Seas Initiative koji ima potencijal da zaokruži sanitarni kordon prema pojedinim asocijacijama ili interesima velikih sila i drži ih u šahu. To što ga mnogi vide kao to što ti kažeš, govori o njima i njihovom neshvatanju međunarodnih odnosa. Druga je stvar što regionalni odnosi zavise od Srbije što ona koristi kao politički leverage za svoje interese i projektuje svoju moć u regionalnoj areni.

Edited by Ryu
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Ryu said:

 

Ja ga vidim kao mogući geopolitički i geoekonomski jugoistočni krak Three Seas Initiative

Na svim mapama ''Three Seas Initiative'', Zapadni Balkan je izostavljen kao slepo crevo, sto realno i jeste. 

21 minutes ago, Ryu said:

koji ima potencijal da zaokruži sanitarni kordon prema pojedinim asocijacijama ili interesima velikih sila i drži ih u šahu. 

Tesko da ce Open Balkan ili bilo sta slicno makar malo suzbiti korozivni/maligni uticaj npr. Rusije, pogotovo u Srbiji. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Amigo said:

 

Budale i nacionalisti to vide tako.

 

Ja mislim suprotno - da je Otvoreni Balkan oruzje nacionalista. Moguce je da postoje ljudi koji ne vide tu stranu sporazuma, njihovo pravo - ne mislim ih vrijedajti zbog toga.

 

Hajde da se ne lazemo, AV kao  glavni  tvorac i promotor je jedan od najradikalnijih nacionalista u zadnjih 35 godina, sa izuzetnim track record-om iza sebe. 

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ters said:

 

 

 

Hajde da se ne lazemo, AV kao  glavni  tvorac i promotor je jedan od najradikalnijih nacionalista u zadnjih 35 godina, sa izuzetnim track record-om iza sebe. 

 

Edi Rama je veci promoter ove ideje od Vucica. Iskreno ne vidim logicnu vezu koja povezuje udruzivanje i regionalnu saradnju sa nacionalizmom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 Iskreno ne vidim logicnu vezu koja povezuje udruzivanje i regionalnu saradnju sa nacionalizmom.

 

Sasvim mi je jasno da ljudi kao ti koji iskreno vjeruju u saradnju ne vide nacionalni projekat iza toga, i da su svi takvi ne bi bilo nikakvih problema za bilo kakav oblik sporazuma - sa potpisom ili bez potpisa.

 

IPAK, postoje i oni drugi, radi kojih se tome ne moze vjerovati -recimo Aleksandra Vulina koji je kao zvanicnik Vlade Srbije pricao nesto sasvim drugo, i kojeg ni Vucic ni Brnbicka nisu demantovali, niti smijenili istog casa. A iskreno, kada vidim pisanje i nekih forumasa  o raznim pitanjima, ne bih vjerovao ni njima. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, ters said:

Ovo nije tacno - Slovenija i Makedonija su imale porast stanovnistva - i to zato jer nisu bile planirane kao dio "srpskog sveta". Ostali nisu imali tu srecu.

 

Za porast i pad stanovnistva je najvazniji natalitet (od prestanka ratova), a on je u skoro svim evropskim zemljama u padu.

 

Recimo, u Hrvatskoj su ljudi ogorceni najvise na razne branitelje koji su se lepo uhlebili i spojili sa vladajucom HDZ, dok narod nema perspektivu. Cak i da se Hrvatska mirno razdruzila sa Srbijom dozivela bi istu sudbinu jer ljudi sad mogu da idu tamo gde misle da im je bolje, a imaju i izbor da vise ne moraju da zasnivaju porodice i imaju decu ako to ne zele (ranije si manje - vise bio osudjen na takav zivot jer nije bilo drugih sadrzaja i zanimanja).

 

Paradoks je da su teritorije za koje se Hrvatska ratom izborila sada prazne i da citav taj deo zemlje glasa za ekstremnu desnicu i MOST jer ne mogu vise da smisle HDZ. Naravno, ja se iz svojih razloga slazem sa tobom da bilo kakva veza sa Srbijom ne moze da donese nista dobro (jer je Srbija pogresno uredjena i ekstremno centralizovana zemlja), ali ni CG ni Hrvatska se nisu resile svojih problema jer je Tudjman bio nacionalista, a Milo ih plasio da Srbija hoce da ih proguta.

 

Slovenija je nesto drugacije, oni su ipak blizi zapadu, Makedoniju ne bih komentarisao.

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Ne znam zasto je toliko tesko shvatiti da dobar dio ljudi u regionu ne zeli imati nista sa OVAKVOM Srbijom. Dakle ne radi se ni o kakvoj mrznji prema Srbiji i Srbima kako pojedinci vole spinovat nego prosto o stanju u drzavi Srbiji i rezimu koji vlada u istoj. 

Ljudima u Hrvatskoj ili FBiH se prosto prevrce zeludac cim na celu Srbije vide radikalskog ludaka. 

 

To je otprilike isti osecaj kao kad bi Nemackom vladao neki Hitlerov potomak ili Spanijom neofrankisti. 

1 hour ago, Perkos2 said:

Verujem da će i tad ovde tupiti o "velikoj srbiji"

Mnogi srBski naZiJonalisti vide u OB ''sansu za regionalnu dominaciju Srbije'' a.k.a. i dalje su zeljni velikosrpske dominacije na makar jednom delu Balkana. 

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...