Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Ovde u CH je stvar jednostavna.

Prilikom ispunjavanja poreskih formulara (sve moze preko interneta) jednostavno stavis konfessionslos (nekonfesionalni)

i ne moras placati taj porez. Mozes cak svake godine menjati tu rubriku, ako hoces.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Eddard said:

 

Da budemo precizni, 8% (kod mene 9%) na plaćeni porez na platu. To otprilike na bruto platu od 4000 eura iznosi izeđu 30-60€, zavisno od poreske klase. U Srbiji bi to bilo možda 10€ mesečno.
 

 

Optimisto.

120€ godišnje, ali all inclusive, jer se  ne bi plaćalo svešteniku na ruke kao dosad, već za taj novac dobijaju premium paket. Pa onda dobijaš u toj ceni: krštenje, venčanje, slave, preslave, sahrane, parastosi, osvećenje kuća, automobila, spomenika, vodica...

Mislim da bi tek krenula ekspanzija svih mogućih usluga, jer bi ljudi hteli da iskoriste sve što je moguće kad su već platili članarinu. 

 

Jedino je problem što npr u jednoj kući možeš imati 5 vernika (ili više) koji plaćaju, pa jednu porodicu izađe 600 eura godišnje, što je preterano, gledajući koliko sada izdvajaju. 

Npr. ovih 120 eura godišnje ali po jednom domaćinstvu bi bila mera, za Srbiju. Pa ko hoće...

A sveštenik da ima fiksnu platu, kao u drugim delatnostima. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dropkick Murphys said:

120€ godišnje, ali all inclusive, jer se  ne bi plaćalo svešteniku na ruke kao dosad, već za taj novac dobijaju premium paket. Pa onda dobijaš u toj ceni: krštenje, venčanje, slave, preslave, sahrane, parastosi, osvećenje kuća, automobila, spomenika, vodica...

Mislim da bi tek krenula ekspanzija svih mogućih usluga, jer bi ljudi hteli da iskoriste sve što je moguće kad su već platili članarinu. 

 

Jedino je problem što npr u jednoj kući možeš imati 5 vernika (ili više) koji plaćaju, pa jednu porodicu izađe 600 eura godišnje, što je preterano, gledajući koliko sada izdvajaju. 

Npr. ovih 120 eura godišnje ali po jednom domaćinstvu bi bila mera, za Srbiju. Pa ko hoće...

A sveštenik da ima fiksnu platu, kao u drugim delatnostima. 

Jel može na čekove, neke ratice ?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dropkick Murphys said:

120€ godišnje, ali all inclusive, jer se  ne bi plaćalo svešteniku na ruke kao dosad, već za taj novac dobijaju premium paket. Pa onda dobijaš u toj ceni: krštenje, venčanje, slave, preslave, sahrane, parastosi, osvećenje kuća, automobila, spomenika, vodica...

Mislim da bi tek krenula ekspanzija svih mogućih usluga, jer bi ljudi hteli da iskoriste sve što je moguće kad su već platili članarinu. 

 

Jedino je problem što npr u jednoj kući možeš imati 5 vernika (ili više) koji plaćaju, pa jednu porodicu izađe 600 eura godišnje, što je preterano, gledajući koliko sada izdvajaju. 

Npr. ovih 120 eura godišnje ali po jednom domaćinstvu bi bila mera, za Srbiju. Pa ko hoće...

A sveštenik da ima fiksnu platu, kao u drugim delatnostima. 

 

Plaćaju ga samo oni koji plaćaju i porez na dohodak, na osnovu njega se računa. Dakle, deca, nezaposleni, student, etc. ga ne plaćaju.

 

Drugo, stvarno misliš da bi to iskorenilo stari dobri "valja se" običaj, pa da Srbin ne bi tutnuo popu bar 50 jura za krštenje/svadbu/saranu? Pa nećemo da se zamerimo kod Čika Boge valjda?

Link to comment
Share on other sites

Čak sam nedavno čuo za novi nivo anticivilizacijskog dna i divljastva. Privatnim zubarima pojedini "nose poklone" (kafe, čokolade, piće...)  a ovi pa to uzimaju :krstipd4: 

 

Potpuno odsustvo elementarnog samopoštovanja i jedni i drugi, i totalna poživotinjenost, i totalno nerazumevanje urbanog sveta, i bilo čega, potpuna besvest. To uopšte nisu normalne stvari, i čisto sumnjam da bi medu nekim drugim ljudima, na primer na severu Evrope, kad bi se zbog nekakve aplokalipse raspao sistem, zavladalo takvo zverstvo kao što je tu nastalo od kad država faktički ne postoji, jer se ne bavi svojom svrhom, što je da u zemlji sprovodi pravila, nego kenja o kosovima evo vec 35 godina, pa je ovima to valjda prirodno stanje.

 

Ovo su posebni oblici divljaštva, koji su gori od onih koje nazivamo divljacima, npr plemena u slivu Amazona i to, jer oni verovatno imaju čvršće plemenske zakone i pravila nego civilizacija, i svakako u tim pravilima nema ništa o sranju pored koliba, kao sto ovde bacaju đubre gde žive, i o davanju duplih nadoknada vračevima itd. Poslednji ljudi, dno dna. Totalna poživotinjenost :puke:

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Eddard said:

 

 

Drugo, stvarno misliš da bi to iskorenilo stari dobri "valja se" običaj, pa da Srbin ne bi tutnuo popu bar 50 jura za krštenje/svadbu/saranu? Pa nećemo da se zamerimo kod Čika Boge valjda?

Upravo to i potenciram i zato je krivica na crkvi-celog života ti nabijaju osjećaj krivice i prete vječnim ognjem i paklom da ljude mogu donekle i da razumem.

 

A pop, umjesto da odbije i pojasni suštinu, strpa raj novac u džep i nastavi da preti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

 

Plaćaju ga samo oni koji plaćaju i porez na dohodak, na osnovu njega se računa. Dakle, deca, nezaposleni, student, etc. ga ne plaćaju.

 

Drugo, stvarno misliš da bi to iskorenilo stari dobri "valja se" običaj, pa da Srbin ne bi tutnuo popu bar 50 jura za krštenje/svadbu/saranu? Pa nećemo da se zamerimo kod Čika Boge valjda?

Dobro, kod nas se tutka i doktorima i više od 50 eura kad zatreba...te za porođaj, te za mesto u bolnici, te da bi neko i obratio pažnju na pacijenta. Znam, znam, bedne su im plate, samo dajem primer kako su Srbi darežljivi : ) 

 

Svakako ne mislim da je realno da se desi kod nas u narednih 20ak godina ovo što sam napisao gore, a i slažem se, ne bi se iskorenilo dodatno davanje, ali...pokloni se ne oporezuju valjda : D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Helena said:

Porez prvo treba da se uvede crkvi i popovima.

 

E da možeš samo jednima, ali to bi bilo kao da uvedeš porez automehaničarima a ne uvedeš ga vodoinstalaterima i ostalim zanatskim zanimanjima. To bi palo na Ustavnom sudu samo tako.

 

Znači, moraš porez uvesti i SPC i Katoličkoj crkvi u Srbiji i Islamskom mešihatu i Jevrejskoj zajednici i Hare Krišnama i Adventistima i ko zna šta sve još postoji u ovoj Srbiji a vodi se kao verska zajednica. A onda Firer stane pa razmisli (ovo zamisliti Vučićevim glasom) "majku mu, zameriću se Papi, a on nije priznao Kosovo, pa moj veliki prijatelj Erdogan, a šta će tek da pomisli Izrael, ko sme njima da se zamera..." i na kraju naravno nema od ta posla ništa.

Edited by Stiletto
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Upravo to i potenciram i zato je krivica na crkvi-celog života ti nabijaju osjećaj krivice i prete vječnim ognjem i paklom da ljude mogu donekle i da razumem.

 

A pop, umjesto da odbije i pojasni suštinu, strpa taj novac u džep i nastavi da preti.

Šta da odbije? Novac? 

Pa reci mi, od čega bi onda živeli kad već nemaju plate? 

(ne ulazim u to da li previše uzimaju para, vrlo često da) 

Link to comment
Share on other sites

Pa to treba oni da traze od centrale da im uvede da imaju plate. Nema milion popova, nego nekoliko hiljada, a imaju oni da im uvedu plate. I obavezu da kad im ponude pare to odbiju, i tako suzbijaju divljaštvo i nekulturu. Ko uzme, raspopljivanje. Popovima je valjda dužnost da prosvećuju narod a ne da ga zaglupljuju i da podstiču divljaštvo.

 

A ove koji dođu na groblja pa kad završe obred počnu da kenjaju o nacionalizmu odmah raspopiti kao štetočine.

Link to comment
Share on other sites

I u Srbiji se plaća Crkva. Recimo meni je pop tražio članarinu i rekao mi da je godišnja članarina 10% od moje plate. Zamislite da ja moram popu da govorim kolika mi je plata. Ali pošto se te godine brat ženio nisam imao izbora nego da platim godišnju članarinu jer pomodar želi venčanje u crkvi. Ja kažem popu "imam 20k platu" a on će na to "O pa vi ste jedan od onih sa najvećim platama u mojoj parohiji" i naplati mi 2k članarine. U to vreme je inače neka srednja plata u NS bila oko 30-35k. Zamislite koliko ljudi lažu kada sam ja sa 20k (isto slagao) bio među najvećim. Toliko o velikim vernicima kod nas 🙂

 

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stiletto said:

 

E da možeš samo jednima, ali to bi bilo kao da uvedeš porez automehaničarima a ne uvedeš ga vodoinstalaterima i ostalim zanatskim zanimanjima. To bi palo na Ustavnom sudu samo tako.

 

Znači, moraš porez uvesti i SPC i Katoličkoj crkvi u Srbiji i Islamskom mešihatu i Jevrejskoj zajednici i Hare Krišnama i Adventistima i ko zna šta sve još postoji u ovoj Srbiji a vodi se kao verska zajednica. A onda Firer stane pa razmisli (ovo zamisliti Vučićevim glasom) "majku mu, zameriću se Papi, a on nije priznao Kosovo, pa moj veliki prijatelj Erdogan, a šta će tek da pomisli Izrael, ko sme njima da se zamera..." i na kraju naravno nema od ta posla ništa.

Nisam sigurna da sam ovo razumela ili da si ti razumeo mene.

 

Oni ne plaćaju porez na imovinu kao što ga svi plaćaju- ja recimo na kuću i okućnicu i nešto zemlje plus "vodoplavni porez" koji je takođe vezan za fizičko dobro.Dakle, ne govorim o porezu na novčana primanja.

Niko mene ne pita da li imam/mogu da platim porez, koji je i mizeran usput.

 

Pa neka ga plaća i SPC i svi koje si pobrojao.

 

Isto su se ponašali i za post-slobino vreme, u doba Koštunice, Đinđića i Tadića.

 

I nije to nikakva srpska specijalnost, RKC se jednako ponaša u Hrvatskoj.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

I u Srbiji se plaća Crkva. Recimo meni je pop tražio članarinu i rekao mi da je godišnja članarina 10% od moje plate. Zamislite da ja moram popu da govorim kolika mi je plata. Ali pošto se te godine brat ženio nisam imao izbora nego da platim godišnju članarinu jer pomodar želi venčanje u crkvi. Ja kažem popu "imam 20k platu" a on će na to "O pa vi ste jedan od onih sa najvećim platama u mojoj parohiji" i naplati mi 2k članarine. U to vreme je inače neka srednja plata u NS bila oko 30-35k. Zamislite koliko ljudi lažu kada sam ja sa 20k (isto slagao) bio među najvećim. Toliko o velikim vernicima kod nas 🙂

 

Ovo prvi put čujem, raznih pikanterija je bilo ali članarina za crkvu je stvarno novost

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Perkos2 said:

Ovo prvi put čujem, raznih pikanterija je bilo ali članarina za crkvu je stvarno novost

Ovo je istina i bila je 2000 dinara godišnje, ze celu kuću, ne po članu-to je ono zadnje što znam, ako nešto nisu mjenjali..

Ako ne platiš, moraš da namiriš sve zaostale godine, pa će onda "doći gos'n popa" pa makar sahrana bila u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Ovo je istina i bila je 2000 dinara godišnje, ze celu kuću, ne po članu-to je ono zadnje što znam, ako nešto nisu mjenjali..

Ako ne platiš, moraš da namiriš sve zaostale godine, pa će onda "doći gos'n popa" pa makar sahrana bila u pitanju.

Jeste, to se zove parohijat u Vojvodini je ima i u Beogradu i okolini.

Ostalo iz vremena Austro-Ugarske monarhije, da bi se održavala crkva koja je bila stub obrazovanja tkr.

Po meni, totalno bespotrebno u današnjem vremenu.

Moj pokojni deda kad je umro, bio komunista, medjutim baba htela da ga sahrani po pravoslavnim običajima, to je bilo 80', morala da plati parohijat koji naravno nikada nisu plaćali -jer-deda, i tek onda je hteo da dodje i da se dogovore..i plus je plaćeno za sahranu.

4 hours ago, Darko said:

Koštunica mode: videh nešto na Novi da će od 1-og Novembra biti neke sankcije za Srbiju oko ruskog gasa, zna li neko išta o ovome?

To je za gorivo koliko znam, nije za Srbiju, nego EU uvodi sankcije na gorivo, a Srbija ne može da ljudje tj gorivo ne može fizički da obidje negde van EU pa sa stigne do Srbije , tako da hteli-ne hteli imamo i mi sankcije prema Ruskoj nafti.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darko said:

Koštunica mode: videh nešto na Novi da će od 1-og Novembra biti neke sankcije za Srbiju oko ruskog gasa, zna li neko išta o ovome?

 

Nafta, ne gas, neće moći Srbija da uvozi rusku sirovu naftu od 1. novembra, ali može bilo koju drugu (saudijsku, iračku, libijsku...). Razlog je što od tog datuma nema transporta ruske nafte preko zemalja EU, pa nema kuda da prođe do Srbije. 90% nafte koju Srbija uvozi dolazi preko Jadranskog naftovoda, terminal za tankere je na ostrvu Krk, pa cevi idu preko Hrvatske do rafinerije Pančevo. Ostalo od pokojne Juge.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, JohnnyDragon said:

Jeste, to se zove parohijat u Vojvodini je ima i u Beogradu i okolini.

Ostalo iz vremena Austro-Ugarske monarhije, da bi se održavala crkva koja je bila stub obrazovanja tkr.

Po meni, totalno bespotrebno u današnjem vremenu.

Moj pokojni deda kad je umro, bio komunista, medjutim baba htela da ga sahrani po pravoslavnim običajima, to je bilo 80', morala da plati parohijat koji naravno nikada nisu plaćali -jer-deda, i tek onda je hteo da dodje i da se dogovore..i plus je plaćeno za sahranu.

To je za gorivo koliko znam, nije za Srbiju, nego EU uvodi sankcije na gorivo, a Srbija ne može da ljudje tj gorivo ne može fizički da obidje negde van EU pa sa stigne do Srbije , tako da hteli-ne hteli imamo i mi sankcije prema Ruskoj nafti.

Kod nas južnjaka to nikad nije bilo zato sam iznenađen pričom o toj članarini. Pre neku godinu umro jedan moj zemljak i želja mu bila da dođe sveštenik sa Kosova da mu održi opelo. Taj se javio porodici i kazao im da traže saglasnost lokalnog sveštenika kojeg stari nikad nije ni video. Naravno ovaj opali cifru da bi dao saglasnost. Porodica ga odjebe i kaze onom sa Kosova da dođe. Došao obavio svoje sve računajući da ima sagalsnost pa kad je saznao nakon sahrane da vidiš panike. Kaže kazniće ga što je ušao u tuđu parohiju.

Link to comment
Share on other sites

Moglo je i na temu o Ukrajini,ali odlucih se za ovaj topik zbog dela u kojem ambasador prica o Srbiji
 


Pogledao sam mu i sinocnji intervju za N1.
Jednostavno je: ako Hil ode iz Srbije neobavljenog posla,znacu da je ovde poslednja nada za nekakav preokret ugasena,da je nestala. Ako napusti mesto ambasadora po "redovnoj proceduri" to je druga stvar,ali ako digne sidro jer nije uspeo u nameri da nas brod okrene i usmeri ka Zapadu (indirektno,naravno),to ce za MENE biti signal da mogu da gasim svetlo.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Drug Crni said:

Moglo je i na temu o Ukrajini,ali odlucih se za ovaj topik zbog dela u kojem ambasador prica o Srbiji
 


Pogledao sam mu i sinocnji intervju za N1.
Jednostavno je: ako Hil ode iz Srbije neobavljenog posla,znacu da je ovde poslednja nada za nekakav preokret ugasena,da je nestala. Ako napusti mesto ambasadora po "redovnoj proceduri" to je druga stvar,ali ako digne sidro jer nije uspeo u nameri da nas brod okrene i usmeri ka Zapadu (indirektno,naravno),to ce za MENE biti signal da mogu da gasim svetlo.

Ima dovoljno signala već. Da divljaci i nepismena stoka dođe na vlast kao nekakav glitch povremeno se dešava(lo) i u demokratskim zemljama, pa se brzo ispravi. Ovde je međutim samo došlo na svoje - stanje asimptotske stabilne ravnoteže iz koje nema mrdanja. Ni SPS-JUL-SRS se nisu toliko poklapali sa onim što jeste srpsko većinsko poimanje političke misli kao ovaj mafija-medrano. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Perkos2 said:

Kod nas južnjaka to nikad nije bilo zato sam iznenađen pričom o toj članarini. Pre neku godinu umro jedan moj zemljak i želja mu bila da dođe sveštenik sa Kosova da mu održi opelo. Taj se javio porodici i kazao im da traže saglasnost lokalnog sveštenika kojeg stari nikad nije ni video. Naravno ovaj opali cifru da bi dao saglasnost. Porodica ga odjebe i kaze onom sa Kosova da dođe. Došao obavio svoje sve računajući da ima sagalsnost pa kad je saznao nakon sahrane da vidiš panike. Kaže kazniće ga što je ušao u tuđu parohiju.

Kod nas toga nema, 100% sam siguran. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/14/2022 at 10:02 PM, goldberg said:

 

Zato sto nacionalizam, po definiciji, ne predstavlja interes nekog pojedinca (viseg ili srednjeg staleza) nego interes nacije u celini.

 

Na primeru, recimo srbije, nacionalizam nije `u interesu nacije u celini` vec je baratanje nacionalizmom iskljucivo u interesu pojedinaca na vlasti i onih koji pretenduju na istu.

 

Interes drzave je da se menja i prati svet a ne mitove o svojoj naciji, koje moze slobodno da neguje i da ih seca ali ne i da zivi u tom mitu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...