Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

3 hours ago, fishV2 said:

Izgradnja vikendice 2020 - izvodjac radova trazio 135 €/m2 za sivu fazu gradnje sa njihovim materijalom

2024 - izvodjac radova trazi 175 €/m2 samo za "ruke", materijal ja da obezbedim.

Tako je i kod mene bilo 2019-2020 godine. Nekih 140 evra/m²  za 150 kvadrata sive faze.

 

Danas ta kuća da se napravi bi zahtevalo puno muka, možda bi ostali na temelju i odustali kao dobar deo ljudi, a danas fali još malo da se sredi za komforniji život.

 

Vidim na FB stranicama da se ljudi smeju na oglase gde malo bolje sređena kuća košta 60-70k evra, a ona u top stanju 120-130k evra, dok ona sa malo većom kvadraturom i skuplje. Samo neka se smeju, biće cene i veće, jer stare kuće propadaju, a nove slabo ko pravi. Ja mislim da će potražnja za kućama za 30 godina biti mnogoo velika, isto kao sada za stanom koja traje već nekoliko decenija.

 

Dovoljno je pogledati strane države, recimo Austrija u blizini Beča, dobro opremljen kućerak se ne može naći ispod 400k evra, a onim od 150 i više kvadrata sa pomoćnim objektima idu preko 700k. Praktično, kada vidiš, šta je stan skuplji u odnosu na kuću? Stići će to i kod nas za deceniju ili dve, jer se za toliko i kasni. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Koca Popovic said:

Da pitam vas sto se razumijete u cijene oko stanova i radova  i npr renoviranja kuca i stanova, koliko je pametno da se investira u montazne kuce koje se proizvode u Ivanjici npr.

Ako pod investiranjem podrazumevaš ulaganje radi zarade, ne znam, to zavisi od mnogo čega, na koji rok, koji iznos, lokacija...

Ako misliš na ulaganje da bi imao za sebe, tu je obično dilema montažna ili klasična gradnja, tu imam nekog iskustva. Imam montažnu kuću od oko 50museljenu pre 8 godina. Tada je koštala oko 22000 sa tenmeljom, sada koliko vifim u ponudi bi bila 37000, mislim da je to bez temelja.

Moja nije proizvedene u Ivanjic, većina materijala verovatno jeste ali su elementi za ugradnju pripremeni u jednoj manjoj radionici, nije za preporuku. I pored nekih problema sa izvođačima u suštini sam zadovoljan, pre svega brzinomgradnje i izolacionim svojstvima. Dobro se greje, dobro se rashlađuje, Sad je vreme za farbanje fasade, unutra je krečena dva puta, i farbane su drvene površine spolja, stubovi i strop verande i drvo ispod strehe, što bi trebalo ponoviti, to bi bilo isto kao i sa klasičnom gradnjom.

Moguće je da bi klasično zidana kuća trajala 200 godina ali neću imati prilike da proverim, ova će mi biti dovoljna.

Link to comment
Share on other sites

Ako neko hoce da pravi poredjenja, evo moje racunice iz Spanije. Torrevieja, srednje velik grad 40 km juzno od Alicante, studio od 30 kvadrata, druga linija tj 50 metara od vrlo atraktivne plaze i 2 km od centra grada. Placen je 36000 evra pre tri godine. Na to u Spaniji ide oko 14% raznih poreza, ali mene je izaslo oko 10000 evra zbog nekih nepredvidjenih zavrzlama. Totalno renoviranje pogodjeno u startu 12000, na kraju izaslo oko 17000 jer je potrajalo taman da upadnem u ovu poslednju krizu i inflaciju, ali i zato sto su dodati neke novi momenti ( kad je bal, neka je maskenbal). Sve u svemu, izaslo me na nekih 65000 i prezadovoljna sam jer isto to i u istom stanju, na istoj lokaciji, kosta minimum 80000. 
 

Renoviranje je ukljucivalo:

- izbacivanje starog namestaja i bele tehnike, sa sve bubasvabama

- novi pod, kamene ploce, sto je standard tamo

- novi zidovi, naravno spanski, ukljucujuci zvucnu izolaciju prema komsiji

- totalni makeover kupatila i kuhinje, ukljucujuci novu belu tehniku i sve novo

- nove instalacije

- novi namestaj, prema planu arhitektice koja je sve ovo odradila tako da sam majstore videla samo na slikama koje mi je slala, ukljucujuci slike na zidovima, lampe, ukrasne jastucice itd

- od starog su ostala samo ulazna vrata i prozori.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Div said:

Ako pod investiranjem podrazumevaš ulaganje radi zarade, ne znam, to zavisi od mnogo čega, na koji rok, koji iznos, lokacija...

Ako misliš na ulaganje da bi imao za sebe, tu je obično dilema montažna ili klasična gradnja, tu imam nekog iskustva. Imam montažnu kuću od oko 50museljenu pre 8 godina. Tada je koštala oko 22000 sa tenmeljom, sada koliko vifim u ponudi bi bila 37000, mislim da je to bez temelja.

Moja nije proizvedene u Ivanjic, većina materijala verovatno jeste ali su elementi za ugradnju pripremeni u jednoj manjoj radionici, nije za preporuku. I pored nekih problema sa izvođačima u suštini sam zadovoljan, pre svega brzinomgradnje i izolacionim svojstvima. Dobro se greje, dobro se rashlađuje, Sad je vreme za farbanje fasade, unutra je krečena dva puta, i farbane su drvene površine spolja, stubovi i strop verande i drvo ispod strehe, što bi trebalo ponoviti, to bi bilo isto kao i sa klasičnom gradnjom.

Moguće je da bi klasično zidana kuća trajala 200 godina ali neću imati prilike da proverim, ova će mi biti dovoljna.

Hvala na odgovoru. Supruga i ja smo razmatrali sta da radimo sa starom kucom u Uzickom kraju. Kuca je stara i losa. Prvo smo razmisljali o renoviranju ali brzo smo odustali od te varijante. Sljedece je bilo montazne kuce. Sad razmisljamo o stanu na Zlatiboru. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Koca Popovic said:

Hvala na odgovoru. Supruga i ja smo razmatrali sta da radimo sa starom kucom u Uzickom kraju. Kuca je stara i losa. Prvo smo razmisljali o renoviranju ali brzo smo odustali od te varijante. Sljedece je bilo montazne kuce. Sad razmisljamo o stanu na Zlatiboru. 

Sta ces pobogu na Zlatiboru?

Ono je postalo k`o Vracar.

:krstipd4:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Sta ces pobogu na Zlatiboru?

Ono je postalo k`o Vracar.

:krstipd4:

Slazem se sa tobom. Ali nisam samo ja sto nesto odlucujem, Bio sam na Zlatiboru proslog ljeta. Urbanisticki po meni je ono skroz bez veze da ne kazem katastrofa. Sto se tice drugih stvari Zlatibor je ok. Klima i kvalitet vazduha je ok za razliku od Uzica i okoline gdje je vazduh katastrofalno los. Ljeta su vruca, zime katastrofalno zagadjene. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2024 at 12:02 PM, Koca Popovic said:

Sad razmisljamo o stanu na Zlatiboru. 

Podeli neki info sta gledas i kakve su cene. 

 

 

On 4/12/2024 at 12:04 PM, Kronostime said:

Sta ces pobogu na Zlatiboru?

Ono je postalo k`o Vracar.

:krstipd4:

Neko i zeli da iz Vracara ode u Vracar gde ce da sedne na gondolu i skija. 

 

Neko, pak, zeli nesto pribliznije onom starom Zlatiboru i toga jos uvek ima, ali sve manje, uglavnom po nekim obodima, ima jos manjih kuca, ususkanih u borovima. 

 

A moze i nesto izmedju, ima novih objekata koji su blize prirodi s potencijalom da tako i ostane. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Kooineeperk said:

Podeli neki info sta gledas i kakve su cene. 

 

 

Neko i zeli da iz Vracara ode u Vracar gde ce da sedne na gondolu i skija. 

 

Neko, pak, zeli nesto pribliznije onom starom Zlatiboru i toga jos uvek ima, ali sve manje, uglavnom po nekim obodima, ima jos manjih kuca, ususkanih u borovima. 

 

A moze i nesto izmedju, ima novih objekata koji su blize prirodi s potencijalom da tako i ostane. 

Pa sta da ti kazem. Zlatibor nam odgovara zbog vise razloga. Rodbina,prijatelji, klima i  sto je vrlo bitno pristup.  Nemamo namjeru da se vracamo u Srbiju, ali da navratimo kao turisti je ok. Nase su zelje dvosoban stan sa solidnom kuhinjom i dvije spavace sobe. Ono sto smo vidjeli najvise se nude stanovi od 30-50 kvm. Nama to ne odgovara. Klima je mozda najvaznija. Ni supruga ni ja ne trpimo velike vrucine ali isto tako onaj zimski smog. Tog svega gotovo nema na Zlatiboru. U ljeto i na Zlatiboru zna da bude 35  ali nocu je mnogo svjezije. Vrlo bitan je i dolazak. Za sada je autoput po Pakovrace a koliko sam shvatio bice do Ivanjice. Ostatak nije problem. Mada ne bi me iznenadilo da bude neki brzi put i do Zlatibora. Mnogo je bogatasa na Zlatiboru. Ljetos vidjeh jedan Mejbah na parkingu u centru na Vodama. Sto se cijena tice , koliko mi se cini nisu jeftini stanovi. Cijene se krecu (uglavnom) od 1500-2500 €  za kvm zavisno od lokacije i ostalih zezancija. Nista manje vazno je i kako prodati ako i kad dodje vrijeme za to. Toliko za sada. Puno pozdrava.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2024 at 12:02 PM, Koca Popovic said:

Hvala na odgovoru. Supruga i ja smo razmatrali sta da radimo sa starom kucom u Uzickom kraju. Kuca je stara i losa. Prvo smo razmisljali o renoviranju ali brzo smo odustali od te varijante. Sljedece je bilo montazne kuce. Sad razmisljamo o stanu na Zlatiboru. 

Ostanite u fazi razmisljanja, veliki je teret imati nekretninu u kojoj ne zivis.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 @Koca Popovic ovo sto ti kaze @Selina je skroz tacno ako ti tu nekretninu neces izdavati i dolazices samo povremeno - sto bi bilo steta za nekretninu na Zlatiboru. Ako nadjes dobru agenciju koja ce o svemu da brine, onda to nije problem. Ali treba naci nekog pouzdanog. 

 

Mozda bi onda trebao da razmisljas o projektima apart-hotela sa sopstvenom recepcijom s kojima mozes da napravis deal da oni iznajmljuju. Da bi bio u njihovom sistemu i da ti oni odrzavaju apartman koji su ti prodali moras da ispunis neke uslove odnosno ne mozes ti urediti apartman bas po svojoj volji vec to moraju oni, tipski, kako ne bi imali puno zezancija oko odrzavanja - u smislu sve stvari koje su potrosne moraju biti iste kao u ostatku hotela jer sobarice nece da razmisljaju koji su peskir i posteljina bas iz tvog apartmana. Ako se nesto pokvari obicno imaju to isto u rezervi jer su ih kupili vise komada za ceo hotel plus za odrzavanje... zauzvrat dobijes neki povrat novca kroz hotelski sistem i mogucnost koriscenja sopstvenog apartmana kad bookiras (pri cemu mislim da ne mozes bas za praznike). Ima takvih nekoliko projekata na Zlatiboru. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Kooineeperk said:

 @Koca Popovic ovo sto ti kaze @Selina je skroz tacno ako ti tu nekretninu neces izdavati i dolazices samo povremeno - sto bi bilo steta za nekretninu na Zlatiboru. Ako nadjes dobru agenciju koja ce o svemu da brine, onda to nije problem. Ali treba naci nekog pouzdanog. 

 

Mozda bi onda trebao da razmisljas o projektima apart-hotela sa sopstvenom recepcijom s kojima mozes da napravis deal da oni iznajmljuju. Da bi bio u njihovom sistemu i da ti oni odrzavaju apartman koji su ti prodali moras da ispunis neke uslove odnosno ne mozes ti urediti apartman bas po svojoj volji vec to moraju oni, tipski, kako ne bi imali puno zezancija oko odrzavanja - u smislu sve stvari koje su potrosne moraju biti iste kao u ostatku hotela jer sobarice nece da razmisljaju koji su peskir i posteljina bas iz tvog apartmana. Ako se nesto pokvari obicno imaju to isto u rezervi jer su ih kupili vise komada za ceo hotel plus za odrzavanje... zauzvrat dobijes neki povrat novca kroz hotelski sistem i mogucnost koriscenja sopstvenog apartmana kad bookiras (pri cemu mislim da ne mozes bas za praznike). Ima takvih nekoliko projekata na Zlatiboru. 

Ideja ti je dobra, vidicu sta ce biti od svega ovoga.🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Koca Popovic said:

Ideja ti je dobra, vidicu sta ce biti od svega ovoga.🙂

Razmisli i o kupovini nekog kampera - za tebe i gospodju vuces  vozis kucicu opremljenu prema vasim potrebama.

Nije ti problem voznja, a znas sta ocekujes ma gde da se uputis.

Puza na avatar da stavis ako ti se svidja ideja. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Razmisli i o kupovini nekog kampera - za tebe i gospodju vuces  vozis kucicu opremljenu prema vasim potrebama.

Nije ti problem voznja, a znas sta ocekujes ma gde da se uputis.

Puza na avatar da stavis ako ti se svidja ideja. :classic_biggrin:

Kamper. Jedna od rijetkih stvari koje ne volim ni pod tackom razno.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Koca Popovic said:

Kamper. Jedna od rijetkih stvari koje ne volim ni pod tackom razno.

Taj plezir ima veze s mozgom samo u USA, Kanadi, Australiji, nikako po Evropi gde na kraju krajeva moras negde da ga sladistis

7-8 meseci u godini. Ni ja to ne volim, moj muz se zanosio neko vreme sa kamperom, ali je na kraju shvatio da je to bacanje para

u "nevidelicu" ( izraz moje babe). A dobar i golem kosta i do 100.000.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/14/2024 at 10:43 AM, Selina said:

Ostanite u fazi razmisljanja, veliki je teret imati nekretninu u kojoj ne zivis.

 

Veliki je teret? Kako kome. To je do hiljadu faktora, stvarno svačeg ima: Od toga koliko je daleko od kuće, preko odnosa troškova i prihoda, do toga ko je u kojoj fazi u životu i koliko su mu sve na broju: Znam jednu babu i njenu ćerku, glupi ko noć, oni ne mogu da se nose sa podstanarima na nekoliko minuta od njihove kuće, prodali oni taj stan, a prihod koji bi im kirija donosila bi bio otprilike 35% od ukupnog prihoda koji njih dve imaju. A onda znam jednog lika, taj lagano uzima tu negde da kažemo celu Bg prosečnu platu, od nekoliko stanova što izdaje (Jer su na dobrim lokacijama). Imam još jedan primer - Moj dugogodišnji prijatelj, majstor u penziji, ali i dalje radi koliko može/hoće, on ima dva mala stana viška, i to mu je oko 500e mesečno koje ostavlja sa strane za putovanja, letovanja i sl. Naravno ovo su samo tri različite priče koje mi padaju na pamet ovako na prvu loptu. U principu baš nema pravila kad se o ovome radi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Marko said:

 

Veliki je teret? Kako kome. To je do hiljadu faktora, stvarno svačeg ima: Od toga koliko je daleko od kuće, preko odnosa troškova i prihoda, do toga ko je u kojoj fazi u životu i koliko su mu sve na broju: Znam jednu babu i njenu ćerku, glupi ko noć, oni ne mogu da se nose sa podstanarima na nekoliko minuta od njihove kuće, prodali oni taj stan, a prihod koji bi im kirija donosila bi bio otprilike 35% od ukupnog prihoda koji njih dve imaju. A onda znam jednog lika, taj lagano uzima tu negde da kažemo celu Bg prosečnu platu, od nekoliko stanova što izdaje (Jer su na dobrim lokacijama). Imam još jedan primer - Moj dugogodišnji prijatelj, majstor u penziji, ali i dalje radi koliko može/hoće, on ima dva mala stana viška, i to mu je oko 500e mesečno koje ostavlja sa strane za putovanja, letovanja i sl. Naravno ovo su samo tri različite priče koje mi padaju na pamet ovako na prvu loptu. U principu baš nema pravila kad se o ovome radi.

Oko 2000 km daleko od kuce/stana/grada u kome zivis pa ti onda vidi sta ces i kako ces kad ti dojave da je kuca/stan recimo

poplavljen, da ga je neko obio, a mozda se i uselio u isti.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Selina said:

Oko 2000 km daleko od kuce/stana/grada u kome zivis pa ti onda vidi sta ces i kako ces kad ti dojave da je kuca/stan recimo

poplavljen, da ga je neko obio, a mozda se i uselio u isti.

 

Da, dobro te situacije uopšte nisam uzimao u obzir. Retke su, a i ne poznajem/ne znam nikog u tom scenariju

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Marko said:

 

Da, dobro te situacije uopšte nisam uzimao u obzir. Retke su, a i ne poznajem/ne znam nikog u tom scenariju

Koca Popovic je u tom scenariju, a i ja sam ( bila) pa sam ga se ratosiljala nekako.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zato sam mu i rekao da ako razmislja o Zlatiboru da mu je najbolja opcija ili agencija koja se time bavi profesionalno (za pozamasan % od izdavanja) ili jos bolje apart-hotel pa nema ko da ti ga obije i uvek ima nekoga ako se nesto desi. 

 

 

A kamper - uf, to je super za onog ko voli da vozi i ko ne zeli da bude na jednom mestu. Nije potrebno 100.000eur, moze to sasvim lepo da bude i za 30.000-40.000 novo ili cak i manje ako je polovno. Sve zavisi od velicine i opreme. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

Zato sam mu i rekao da ako razmislja o Zlatiboru da mu je najbolja opcija ili agencija koja se time bavi profesionalno (za pozamasan % od izdavanja) ili jos bolje apart-hotel pa nema ko da ti ga obije i uvek ima nekoga ako se nesto desi. 

 

 

A kamper - uf, to je super za onog ko voli da vozi i ko ne zeli da bude na jednom mestu. Nije potrebno 100.000eur, moze to sasvim lepo da bude i za 30.000-40.000 novo ili cak i manje ako je polovno. Sve zavisi od velicine i opreme. 

Da odmah kazem, mogu da vozim ali istovremeno mrzim da vozim. Kamperi su nevjerovatno popularni u Skandinaviji. Ali ja to ne volim. Ovdje su vrlo popularne vikendice za izdavanje koje su dosta jeftinije od hotela a i u prirodi su. Po meni je mnogo lakse putovati sa obicnim autom i odsjedati u takvim vikendicama. Kamper kupis i imas svoj obican automobil. Dupli trosak. Ovo sto si ti naveo je bas tako i malo skuplje. Pitanje je koliko ja treba da koristim kamper da bi me kostalo jeftinije sa kamperom nego sa obicnim autom i koristenjem raznih prenocista. Ovo drugo je skuplje ali u kom periodu? Mnogo toga ima u ovoj matematici.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Koca Popovic said:

Mnogo toga ima u ovoj matematici.

Bukvalno ovo - svako ima svoju matematiku. 

 

Nekom se isplati samo iz prostog razloga sto moze da uskoci u kamper i krene, bez cimanja oko bookinga, kad je sta raspolozivo, koje su cene, neizvesnosti sta ces zateci u apartmanu/kucici. Za kamper znas koliko te kosta, i nemas tog cimanja zakazivanja i znas sta da ocekujes 😄 

 

A onaj kome posao nije vezan za neku fabriku, kancelariju, moze da radi sa bilo koje lokacije, moze mu biti bas zgodno...

 

Eh da sam mlad... 😄 

 

 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...