Jump to content

KK Crvena Zvezda 2021/22


Juan Pablo Montoya

Šta očekujete od sezone 2021/22  

223 members have voted

  1. 1. Šta očekujete od sezone 2021/22

    • Borba za play off evrolige uz osvajanje svoh domaćih trofeja.
      74
    • Pristojna rola u evroligi uz osvajanje ABA lige.
      96
    • Začelje evrolige, mučenje u ABA ligi i ponovni skandali u play off serijama.
      30
    • Potpuni potop i predaja primata u regionu.
      23


Recommended Posts

Nisam mnogo gledao Partizan ove sezone. Po onome sto sam video, smatram da ubedljivo najveci plafon ima Kuruc (naravno ako ne racunamo Pantera i Ledeja). Smailagic mislim da ne moze mnogo bolje od jucerasnje partije.

 

Naravno, posle ovoga, ocekujem da Kuruca uskoro otpuste, a od Smailagic da nam nabije 45 koseva

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, oubrevo. said:

 

slažem se generalno sa upisom (minus za ovaj deo gde uživancija obradovića nešto sprečava da se potpuno posveti poslu) - ali mi je više fenomenološki zanimljiva ta percepcija radonjića, koji danonoćno razmišlja o akcijama i basketu i ništa ga drugo ne zanima.

 

nisam u fazonu da sporim da je tako, čak sam skloniji da mislim da i jeste baš tako, makar u nekim razumnim granicama.

nego me je podsetila na percepciju thibsa, koju su vrlo brzo prigrlili (a kako ne prigriliti) navijači knicksa.

 

lik isto ceni tvrdu defanzivu, tranziciju i sve što radonja voli. non-stop razmišlja o košarci, čak nema ni porodicu da mu nešto tu smeta.

kod njega u ekipi nema umetnika i šljakera, svi su šljakeri.

uloge su jasno podeljene a promene se dešavaju retko i sa debelim razlogom - neko koga menja u postavi, pre svega mora da je izgubio želju za odbranom i fokus u igri, promašaji nisu neka stavka. igra se od prve tekme kao da je finale i sve karte se bacaju na sto. modifikacije se prave isključivo zbog povreda a ne zato što trener smatra da treba nešto dodati na ono što već funkcioniše (if it ain't broken, don't fix it)

 

ono što kod thibsa postane ozbiljan problem, je što ne ume ili ne želi (glupo je reći ne ume kada je toliko posvećen basketu) da uradi modifikacije u plej ofu specifično za ekipu protiv koje igra. ta ekipa napravi specijale i neke dotad neviđene stvari za knickse ali on jok.

 

i sad, to nije problem kada si očigledno bolji od protivnika. ali kada si egal ili slabiji, to nemanje plana B dođe do izražaja.

 

ja sam iskreno i malko zaboravio kako se radonjić ponašao u egal plejof duelima, da li je pravio neke korekcije protiv duletovog partizana?

posle je sve do duela zvezde i budućnosti, gde je radonja bio u instranstvu, bilo uglavnom neinteresantno.

prošle sezone nisam nešto posvećeno gledao finala, strimovi su bili grozni.

 

 

 

Pravio je korekcije itekako i redovno smo najbolje izgledali u PO-u. Ipak je za mene F8 protiv CSKA i dalje njegov vrhunac, potpuno je nadmudrio Itudisa u sva tri meca i tu su trebale da padnu dve pobede u Moskvi sa egal sudjenjem, no dobro.

 

Sve ovo sto si naveo uz moj dodatak dovodi do toga da treba promeniti kovanicu sa pocetka sezone iz crnogorski thibs u americki dejo ubuduce.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, oubrevo. said:

ono što kod thibsa postane ozbiljan problem, je što ne ume ili ne želi (glupo je reći ne ume kada je toliko posvećen basketu) da uradi modifikacije u plej ofu specifično za ekipu protiv koje igra. ta ekipa napravi specijale i neke dotad neviđene stvari za knickse ali on jok.

 

i sad, to nije problem kada si očigledno bolji od protivnika. ali kada si egal ili slabiji, to nemanje plana B dođe do izražaja.

 

ja sam iskreno i malko zaboravio kako se radonjić ponašao u egal plejof duelima, da li je pravio neke korekcije protiv duletovog partizana?

posle je sve do duela zvezde i budućnosti, gde je radonja bio u instranstvu, bilo uglavnom neinteresantno.

prošle sezone nisam nešto posvećeno gledao finala, strimovi su bili grozni.

 

Dobra paralela, a i pitanje koje odatle proizilazi. Da se u startu ogradim, odnosno da fokusiram priču -- kada pišem o Radonjiću kao treneru, pišem u kontekstu Zvezde. Već je očigledno da su Radonjić kao trener i Zvezda kao klub perfect fit. Odnosno, većina Radonjićevih trenerskih i karakternih mana ne dolazi do izražaja u Zvezdi. Njegova nemušta komunikacija, nepoznavanje jezika, nepripadanje svetu velikana koji su igrački zadužili ovaj sport ili pojedine evropske klubove, slab pedigre i kumovske veze.. zasigurno su ozbiljan problem u svetu odraslih i bogatih čika van granica Srbije i Crne Gore. Sa tom svojom dozom specifičnosti, njemu je verovatno teško da osvoji naklonost uprava, izgradi autoritet kod igrača sa milionskim primanjima, kupi navijače i njihovo strpljenje. Neki, hajde tako da kažemo, uporedivi izazovi koje je i Dule Vujošević imao -- sa tim što je Radonjić ipak značajno umerenija i manje sujetna osoba, koliko se da zaključiti na osnovu ovih 7-8 godina. Teško će on biti akvizicija bogatih klubova -- dok Đorđević naprimer dobija šansu u Feneru bez problema, iako trenerski ne može da se poredi sa Radonjićem, u smislu klupske košarke (pa čak i da su na sličnom nivou, Radonja takvu priliku tek tako dobiti neće). Međutim, sve nabrojano nije od tolikog značaja u slučaju Zvezde. Navijači su svesni njegove vrednosti (i to tek kad je pukom srećom preživeo prvih par sezona na klupi), komunikacija u Srbiji nije toliki izazov, dok retko ima priliku da radi sa umišljenim igračima ili skupim igračkama. Dakle, stava sam da je Radonja u Zvezdi zaista fantastičan trener, apsolutno najbolji value for money i da nije minus u odnosu ni na jednog trenera prekoputa njega tokom meča. Željko zna da vozi formulu po svim svetskim stazama (dok Radonja mora da kupi kartu da bi to gledao), ali kada treba voziti Golfa dvojku na trci sa ograničenjem 60, Radonja tu može bilo kome na crtu -- pa povremeno da se naguzi i ne da mnogo boljim automobilima da ga preteknu na uskom putu na koji ih je sam naveo.

 

Što se tiče prilagođavanja igri protivnika, mislim da je to u slučaju Radonje i Zvezde i malko precenjena, tj prenaglašena tema. Navijači to lakše primete (nego uigrane setove), pa vole da komentarišu -- a uglavnom se to odnosi ne neke neočekivane mečapove. Mislim da je kod Radonjića prostor, a i potreba za improvizacijom stoga mala. Tokom sezone i treninga/mečeva, hiljalje pokreta, procesa, kretnji.. se automatizuje, traže se i pripremaju rešenja i odgovori na stotine akcija protivnika. Pred svaki meč, svaki protivnički igrač se analizira. Kako sezona odmiče, sa istim protivnicima se igra više puta.. sa Partizanom neretko i po 10ak puta. Čisto sumnjam da je bilo šta od toga iznenađenje, ne samo za Radonjića, već većinu evropskih trenera. Pritom, Evropa ne obiluje talentom kakav postoji u NBA ligi (a i polako ali sigurno sve što vredi jako brzo odlazi u NBA), pa je i odbranu dosta lakše spremiti. Ono što ljudi misle da treba da bude improvizacija ili prilagođavanje, ustvari treba da bude dobrano uvežbano, kako bi moglo da se primeni (i u slučaju napada i u slučaju odbrane). Sigurno nije Radonjić previše iznenađen kada neko postavi zonski presing ili ga napadne sa pet malih ili postavi neki neočekivani matchup. Stvar je samo koliko je bilo prilike da se to uvežba, koliko je ekipa koncentrisana, koji je nivo fizičke spreme i samopouzdanja u tom trenutku. Često očekujemo od naših trenera, klubova, reprezentacija, da u odsusdnim mečevima ili momentima izvade nekog keca iz rukava, ali sport ne funkcioniše više baš tako. Kao što ljudi misle da stendap komičari stalno nešto improvizuju, a 95% je uvežbano, pa i automatizovano, uključujući i kada treba nešto da se odgovori na doskočicu iz publike (koju su 100 puta čuli). Ne želim ni da kažem da je improvizacija/prilagođavanje nebitno, ali mislim da je analiza protivnika, uvežbavanje kretnji, automatizacija procesa, održavanje igrača u dobroj fizičkoj i mentalnoj kondiciji.. mnogo bitnije, a posebno u kontekstu Zvezde, domaće lige, pa i evropske košarke.

Edited by medobrundo
  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Clash said:

Po toj analogiji ne bismo mogli raspravljti ni o tom tvom drugacijem stavu ako napises da je to defacto cilj kluba. 
Na diskusionom foromu, gde smo raspravljali na pet strana da li se golub posrao u brisucem letu ili je prvo izveo luping pa onda? Na takvom forumu da nema rasprave o necemu?

Daj majstore nemoj zajebavati.

 

Nisam bas tako mislio, nego post polazi od postavke cilja kao da je ona conditio sine qua non, a ne samo misljenje forumasa. Usled toga i na to je usledio moj odgovor... pa ako se moze o tome diskutovati onda je tvoja reakcija visak umesto da si pustio da neko dodatno prodiskutuje ako zeli ili da preskoci ako ne zeli. 

Link to comment
Share on other sites

Evo i da dodam - cilj kluba ne moze biti konkurentno igranje u nekom takmicenju jer je to neegzaktna postavka u sportu koja nista ne znaci. 

 

Cilj moze biti - trofej, f4, top8, sredina tabele ili izbegavanje zacelja. To su egzaktni i konkretni ciljevi Cilj mora bitivkonkretan da bi ispunio svoju svrhu. Ciljeve postavljaju stejkholderi na bazi onoga sto je misija i postojanje kluba, a to su : osnivaci, akcionari, javnost i navijaci. Kada se postavi cilj onaj ko je na vrhu lanca odlucivanjs dobija odgovornost da ga ispuni. Na bazi dobijenog cilja taj postavlja strategiju za ostvarenje cilja i takodje je podnosi javnosti. Tu spadaju i budzet i personalna resenja kao sto je sportski direktor, trener itd. Strucni stab dobija cilj i strategiju na ruke i ako pristaju na njih treba da ih sprovedu u praksu. Nakon zavrsene sezone ostvareni rezultat ze poredi sa zacrtanim ciljem i strategijom i analizira se uspeh. Ako je cilj ostvaren - nagrade, ako nije analizira seko nije sproveo svoj deo posla ili je ipak zacrtani cilj bio previsoko postavljen na osnovu cega se preduzimaju korekcije.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Dalje, ako medo tvrdi da je cilj konkurentno igranje u evroligi, cak i ako uzmemo kao pretpostavku da se ciljevi mogu tako neegzaktno postavljati, na konkretnom primeru smo videli da sa time niko nije bio zadovoljan prosle sezone. U prvom delu EL na pregrst utakmica smo gubili na jednu ili dve lopte i igrali egal sa svim protivnicima. No bez obzira sto su to sve bile egal utakmice koje smo ipak gubili, nezadovoljstvo se uvuklo medju navijace, javnost i na same igrace, strucni stab i upravu sto je rezultovalo smenom trenera nakon prvog poraza od 20 razlike. Tako da na konkretnom primeru smo videli da nije dovoljno samo konkurentno igranje u neizvesnim utakmicama, sto je potvrdio i direktor svojom najavom na pocetku sezone i svojim odlukama u toku sezone. 

 

Dakle i u skladu sa tim - Covic je prosle godine prvi put izasao iz svoje koze, odlucio da napravi iskorak, i javno saopstio da je cilj da se napadne vrh evrolige - sto je sasvim legitiman i konkretan cilj koji iza sebe treba da nosi neku odgovornost. U trenutku kada je osetio da cilj nece biti ispunjen odlucio se za smenu trenera. Sa kosarkaske strane gledano to jeste u redu, ali sta to u sustini znaci - to znaci da je novi trener doveden da bi ispunio onaj cilj zbog kog je prethodni trener dobio otkaz, a to je napad na top8 a ne konkurentno igranje u EL, jer smo to vec imali i nije bilo dovoljno. To je sasvim logicno, a Covic za razliku od prosle godine, sada izbegava da to i javno saopsti jer se plasi da preuzme tu istu odgovornost iz razloga sto bi nekom palo na pamet da ga pozove na tu odgovornost i dovede u pitanje kvalitet obavljanja njegovog dela posla. Prosle godine se izvukao ali jos jednom bi bilo dosta teze pogotovo zato sto je u vd statusu. Svako izbegavanje postavljanja konkretnog cilja u vidu zeljenog rezultata, dovodi do izbegavanja snosenja odgovornosti najodgovornijih. 

 

 

Edited by mmajstor
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Clash said:

Sasvim je normalno i pozeljno, a ne pretenciozno da Medo iz svoje ,kako kazes subjektivnosti, iznese sta ON misli da je cilj kluba. Posto on nije ni direktor ni vlasnik i ne odredjuje cilj nego iz svoje perspektive iznosi svoje misljenje o tome. 
Kao i sto svi mi ostali radimo ovde o svemu i svacemu.

Ne razumem sta ti znaci ovaj post?

 

Znaci da je zapravo procitao ceo post i da (opet, po ko zna koji put) mora da reaguje kada neko hvali Radonjica, a kritikuje Djordjevica i Obradovica.

 

Pritom je @medobrundo sve lepo i koncizno obrazlozio, naveo cinjenice i rezultate koji su postignuti, kao i nacin na koji smo igrali kod jednog, odnosno drugog trenera, a ovaj sto ga je citirao se bukvalno ponasa kao da je fangirl dvojice trenera sa ukljucenim alarmom cim neko napise nesto lose o jednom od njih.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, goldberg said:

 

Znaci da je zapravo procitao ceo post i da (opet, po ko zna koji put) mora da reaguje kada neko hvali Radonjica, a kritikuje Djordjevica i Obradovica.

 

Pritom je @medobrundo sve lepo i koncizno obrazlozio, naveo cinjenice i rezultate koji su postignuti, kao i nacin na koji smo igrali kod jednog, odnosno drugog trenera, a ovaj sto ga je citirao se bukvalno ponasa kao da je fangirl dvojice trenera sa ukljucenim alarmom cim neko napise nesto lose o jednom od njih.

 

S obzirom da ucestvujem u diskusiji i da sam adekvatno obrazlozio sta mislim, nema potrebe da umesto mene tumacis, odgovaras i podmeces svoje pretpostavke iz kojih je sasvim jasno da nisi ni blizu shvatanja onoga sto sam ja zeleo da kazem. Klasicno podmetanje. Nemoderatorski. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja jedino vidim da ti ne umes da napises jedan post o kosarci kao igri, nego stalno trazis mane Radonjicu i stalno bi da na kvarno branis trenere ciji si fangirl.

 

Zato si i napisao nebulozu od posta u kojoj se kao zalazes da svaki klub mora da ima neki cilj u EL - vecina ih nema i ocenjuju trenere po nacinu igre i stepenu iskoriscenosti kvaliteteta sastava koji vode - zato Radonjic nije dobio otkaz u Bayernu i pored skora 14-16 i 11. mesta, a otpusten je u drugoj kada se ocigledno nije snasao.

 

Moze Covic da prica o vrhu EL koliko god hoce, da je on stvarno tako mislio, Obradovic bi leteo mnogo pre decembra (kao sto bi leteo u Realu sa takvim skorom). Umesto toga je cekano i cekano, videlo se samo divljanje par igraca i sve veci raspad u igri i Covic koji ipak zna nesto o kosarci je morao da reaguje. Rekao bih da je doneo ispravnu odluku cije rezultate svi vidimo - osvojena titula bez par skupih igraca iz Obradovicevog tima (Walden, O'Bryant, pa i Colom i MJK), defanziva kojoj niko ne moze da ubaci ni 70 poena za sada, Kuzmic i Mitrovic koji igraju kao preporodjeni (toliko da otpisujemo tim jer Mitrovic ne igra).

Edited by goldberg
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, goldberg said:

Ja jedino vidim da ti ne umes da napises jedan post o kosarci kao igri, nego stalno trazis mane Radonjicu i stalno bi da na kvarno branis trenere ciji si fangirl.

 

Zato si i napisao nebulozu od posta u kojoj se kao zalazes da svaki klub mora da ima neki cilj u EL - vecina ih nema i ocenjuju trenere po nacinu igre i stepenu iskoriscenosti kvaliteteta sastava koji vode - zato Radonjic nije dobio otkaz u Bayernu i pored skora 14-16 i 11. mesta, a otpusten je u drugoj kada se ocigledno nije snasao.

 

 

 

Ajd ti prodji jos jednom kroz moje predjasnje postove i nadji gde sam to konkretno imenovao Radonjica, Obradovica ili ne znam gde ti pade na pamet Djordjevica... i da sam se kriticki ili pohvalno odnosio prema bilo kome od njih.... ako nadjes ja idem u samoban ali ako ne nadjes ti ides u samoban zbog flejmovanja, podmetanja i bezobrazluka - jel moze? 

 

To za 'fangirl' ce biti reportovano od sada. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Gledao reprizu, vraćao nekoliko puta taj momenat kada se Luka povredio... Punter ide na ulaz, Luka se pomera levo sa podignutim rukama, praktično izbegava kontakt, dok Punter telom ide na drugu stranu, ka sredini i onda taj krajnje neprirodan pokret kada pomera ruke, valjda u želji da isprovocira kontakt i faul. A ima i do frustracije svojom slabom, a Lukinom dobrom igrom. Ne kažem da je bilo namere da ga povredi, ali je postupio krajnje nekorektno, jer svaki udarac u lice može imati velike posledice. Ona dva faula Madara su baš iritantna, posebno prvi kada je laktom išao u vrat Kaline. Jeste ga Koprivica gurnuo na njega, ali nije morao da izbacuje lakat. Drugi je više nameran nego običan faul, jer je sa leđa udario Kalinu po nadlaktici, ni blizu lopte. Jasna je bila namera da spreči poene, što je skroz legitimno, ali je način kako je to izveo problematičan. Naravno, sudijama nije padalo na pamet da par sekundi pre kraja u rešenom meču daju isključujuću Madaru. Dosta nam je i tih +15.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Realno ima se od @medobrundo sta pametno i procitati, za pohvalu svakako britak analiticki um i ocigledan talenat za pisanje, iako postoje neka sitna neslaganja s moje strane sto je normalno.

 

Recept za forum, malo više mede, abrahama, pristona, patrinusa, chaosa, tileta, a manje goldija i mmajstora.😉

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...