Jump to content

Kutak za zabavni trenutak


Recommended Posts

Kratak sažetak i neke zanimljivosti vezane uz grupni dio Eura.

 

Na 36 utakmica postignuta su ukupno 94 gola ili 2,61 po utakmici. To je čak 25 golova više nego u grupnoj fazi u Francuskoj 2016. Više golova po utakmici u grupama postignuto je na prvenstvima 2000. (2,71), te 1984. i 2004. (2,67)

 

Samo dvije utakmice (Engleska-Škotska i Španjolska-Švedska) su završile bez golova, a najveću pobjedu ostvarila je Španjolska protiv Slovačke (5-0). Najviše golova (6) je palo na utakmici Njemačka-Portugal 4-2, a po 5 još na utakmicama Nizozemska-Ukrajina 3-2, Danska-Rusija 4-1 i Švedska-Poljska 3-2.

 

Najefikasnija ekipa je bila Nizozemska s 8 golova, a iza nje su Italija, Belgija i Portugal sa po 7 golova. Najmanje su zabili Turska, Finska i Škotska, po 1 gol.

Bez primljenog gola su Italija i Engleska, a po 1 su primili Belgija i Španjolska. S druge strane, Turska i S. Makedonija primile su po 8 golova, a Rusija i Slovačka po 7.

 

Najbolji strijelac sa 5 golova je Cristiano Ronaldo, koji je sad s 14 ukupno postignutih golova najbolji strijelac u povijesti EP, a s još 6 golova na SP, odnosno 20 ukupno i najbolji strijelac EP i SP zajedno.

 

Već je izjednačen broj golova postignutih iz jedanaesterca (8) s EP 2016., s time da je prije 5 godina pola tih golova palo u nokaut fazi natjecanja. Ronaldo je zabio 3 od tih 8 penala, što je rekord EP, i po broju realiziranih penala ukupno i na jednom prvenstvu. Dosad je samo Rumunj Bogdan Stancu zabio 2 penala na jednom EP (2016), a prije njega Zinedine Zidane na dva prvenstva.

Promašeno je ili obranjeno 6 penala, što je također rekord.

 

Oboren je i rekord po broju autogolova - bilo ih je ukupno 8, a na svim prethodnim prvenstvima ih je ukupno palo 9. Na 2 utakmice pala su čak po 2 autogola (Portugalci Dias i Guerreiro protiv Njemačke, te Slovaci Dubravka i Kucka protiv Španjolske), što se nikad ranije nije dogodilo na EP, a mislim ni na SP. (U službenim utakmicama ostaje zapamćen Kaha Kaladze koji je na utakmici kvalifikacija za SP 2010. protiv Italije 2009. godine zabio 2 autogola u razmaku od 11 minuta.)

 

Poljak Kacper Kozlowski sa 17 godina i 246 dana (protiv Španjolske) i Englez Jude Bellingham sa 17 godina i 349 dana (protiv Hrvatske) najmlađi su igrači koji su ikad zaigrali na nekom EP.

 

U prosjeku najstarije momčadi u 3 utakmice imali su Slovačka (prosjek 30,06 godina), Švedska (29,90) i Finska (29,76), a najmlađe Engleska (25,93), Ukrajina (26,09) i Turska (26,24).

Najstariju momčad na jednoj utakmici imala je Slovačka u 3. kolu protiv Španjolske (30,25 godina), a najmlađu Engleska u 2. kolu protiv Škotske (25,15 godina).

 

 

  • Like 6
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

Italija, Belgija i Nizozemska prošle su grupni dio sa 100% učinkom.

Zanimljivo je da su Italija i Belgija i kvalifikacije prošle sa po 10 pobjeda i bez remija i poraza, tako da su sad na nizu od po 13 uzastopnih pobjeda u ovom ciklusu.

Rekord drži Njemačka koja je u kvalifikacijama za EP 2012. također nanizala 10 pobjeda i onda na samom prvenstvu još 4, prije nego što je u polufinalu izgubila od Italije.

Belgija u osmini finala igra protiv Portugala, Italija protiv Austrije, i ako jedni i drugi pobijede izjednačit će se s Njemačkom, a onda se sastaju u četvrt-finalu.

 

Portugal je i drugi put zaredom otkad su na prvenstvu 24 reprezentacije grupu prošao kao jedna od 4 najbolje trećeplasirane reprezentacije.

 

Od reprezentacija koje su prvenstvo izborile kroz play-off Lige nacija (Mađarska, Slovačka, Škotska, Makedonija), ni jedna nije prošla u osminu finala.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Inače, što se tiče najboljih trećeplasiranih, ovakav sistem bio je dosad na 3 svjetska prvenstva (1986, 1990, 1994), te na prošlom i ovom EP.

 

Na SP su po dvaput kao najbolji treći prolazili Argentina, Urugvaj i Belgija, a na EP Portugal.

 

Bugarska i Urugvaj su 1986., kad se pobjeda još bodovala s 2 boda, prošli sa po 2 remija i porazom (Urugvaj s gol-razlikom 2-7)

 

Na svakom od tih 3 SP i jednog EP, po 3 ovakve ekipe su ispale već u osmini finala, a po jedna je otišla dosta daleko - Belgija 1986. do polufinala, Argentina 1990. i Italija 1994. do finala, a Portugal 2016. do titule.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cilemile said:

Inače, što se tiče najboljih trećeplasiranih, ovakav sistem bio je dosad na 3 svjetska prvenstva (1986, 1990, 1994), te na prošlom i ovom EP.

 

Na SP su po dvaput kao najbolji treći prolazili Argentina, Urugvaj i Belgija, a na EP Portugal.

 

Bugarska i Urugvaj su 1986., kad se pobjeda još bodovala s 2 boda, prošli sa po 2 remija i porazom (Urugvaj s gol-razlikom 2-7)

 

Na svakom od tih 3 SP i jednog EP, po 3 ovakve ekipe su ispale već u osmini finala, a po jedna je otišla dosta daleko - Belgija 1986. do polufinala, Argentina 1990. i Italija 1994. do finala, a Portugal 2016. do titule.

Jedna stavar koja mi stoji negde u glavi, da je jednu ekipu koja ide dalje na SP u Meksiku odredio žreb.

 

* naravno od trećeplasiranih ekipa. Nešto mi se Maroko javlja da je tada ispao, a možda sam i sanjao 🙂

 

Definitivno sam sanjao....Ne znam zašto mi je taj žreb u glavi.

Edited by Don Juan
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, de Havilland Mosquito said:

Jugoslavija je otišla na neko svetsko zahvaljujući žrebu. Moguće u Nemačku 1974

 

Nije. Igrali su majstoricu sa Španjolskom.

Ali je na SP 1954., nakon što su Jugoslavija i Brazil završili izjednačeni po broju bodova, žrijebom odlučeno tko će biti prvi a tko drugi u grupi.

 

Na EP 1968. je polufinale Italija-SSSR završilo 0-0, pa je bacanjem novčića odlučeno da u finale ide Italija 🙄

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Don Juan said:

Jedna stavar koja mi stoji negde u glavi, da je jednu ekipu koja ide dalje na SP u Meksiku odredio žreb.

 

* naravno od trećeplasiranih ekipa. Nešto mi se Maroko javlja da je tada ispao, a možda sam i sanjao 🙂

 

Definitivno sam sanjao....Ne znam zašto mi je taj žreb u glavi.

 

To je bilo u Italiji 1990. Irska i Nizozemska su završili izjednačeni, pa je žrijebom odlučeno da je Irska 2., a Nizozemska 3. u grupi, ali je svejedno išla dalje kao jedna od najboljih trećeplasiranih.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cilemile said:

 

To je bilo u Italiji 1990. Irska i Nizozemska su završili izjednačeni, pa je žrijebom odlučeno da je Irska 2., a Nizozemska 3. u grupi, ali je svejedno išla dalje kao jedna od najboljih trećeplasiranih.

Da verovatno sam sa tim pomešao, ali mi je 1986 i žreb negde u glavi.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cilemile said:

 

To je bilo u Italiji 1990. Irska i Nizozemska su završili izjednačeni, pa je žrijebom odlučeno da je Irska 2., a Nizozemska 3. u grupi, ali je svejedno išla dalje kao jedna od najboljih trećeplasiranih.

 

Tu je čak postojala mogućnost da sve 4 ekipe na kraju imaju istu gol razliku i 3 boda pa da se između svih žreba ko će na kom mestu završiti. No Englezi pobedili 1:0 u zadnjem kolu i provukli se kao prvi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...