Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

13 hours ago, FrediB said:

Do 2004. je Ukrajina imala prilicno rusokolonasku vlast (Kucma) i upravo je tokom 90-ih najvise pao BDP  Ukrajine, cak za 66%. 

A do neke 2007-08, Rusija je suvise ojacala da bi tek tako dozvolila ulazak UA u NATO (setiti se Gruzije 2008). 

 

Tako da je nazalost zakasnila na voz. 

 

.

 

Koliko ti nista ne znas...

 

Pad BDP 90x u bivsoj sovjetskoj republici posle raspada raspalog SSSR, bas je iznenadjujuca informacija, da?....... onda dodaj da rast istog tog BDP poceo pri istom tom Leonidu Kucmi...a on je uostalom toliko bio "proruski" da ga Porosenko imenovao sefom pregovarackog tima u Minsku...

 

Isti taj Kucma je poceo pridruzivanje Ukrajine k NATO, na samitu u Madridu 1997...2002 je uzet konacan kurs tuda pri njegovoj vlasti...

 

 

 

 

"In a few minutes the Charter on Special Cooperation between Ukraine and NATO will be signed. This historic document is going to be another convincing piece of evidence that the new security architecture, based on openness and partnership, is steadily being constructed in the European continent.

 

I would like to thank you, esteemed Secretary General Mr. Javier Solana, and the leaders of all the Alliance's member states for having supported the idea of establishing a special partnership between Ukraine and NATO and finalizing it in the Charter.

Political will and sense, demonstrated by all the participants in the preparation of the Charter,allow us to affirm the following: Europe has changed and it is only through joint efforts that security in the content can be guaranteed. From now on, Ukraine and NATO are going to work together to that end."

 

https://www.nato.int/cps/cz/natohq/opinions_25600.htm?selectedLocale=en

 

 

.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Klotzen said:

 

Naravno, nema logike da šetaš nuklearne rakete po gradu od 20 miliona stanovnika. Da žele nuklearke u Moskvi izgradili bi silose negde u gradu i u njima ih držali. Ovi sistemi sada u toku eskalacije uglavnom treba da budu u nekim nedođijama da bi protivniku bilo što teže da ih locira a ne da se šepure na "crvenom trgu". Želi da pošalje poruku zapadu da se nije uplašio sankcija i onog što se treuntno dešava na zapadu kako bi sebi obezbedio što bolju polaznu tačku za pregovore. Ujedno i da zaplaši zapadnu javnost da ne dozvole svojim vladama da ga totalno izoluju.

Na stranu što sam prilično siguran da nuklearna bojeva glava ne putuje pod pratnjom par policijskih kola ne vidim otkud sigurnost da je u pitanju slanje poruke kada slične slike i video klipovi postoje od ranijih godina.

 

13 minutes ago, Klotzen said:

S 300/400 mit je ovim ratom srušen. Kao što vidimo i jedni i drugi koriste avijaciju i čak i ako usvojimo propagandne cifre kao stvarne gubitke oni su minimalni. Dakle S 300/400 nije nikakva boli glava tehnologija nego kao i zapadne PVO. Možda čak i gore jer za njih smo videli da pogađaju 50-60% ciljeva a ovi ni toliko. Iznenadilo me da Ukrajinci koriste avijaciju ali kad bolje razmislim bolje da ih koriste sad dok mogu jer će im ovi brzo uništiti aerodrome.

 

Evo jednog neočekivanog dočeka ruske vojske koji na RT i sputnjiku sigurno neće bit emitovan :

 

 

 

Nema nasilja, mogu svi slobodno da odgledaju.

 

Ko hoće da veruje u mit neće prestati sada. Što se efikasnosti S sistema tiče kolika je ona ako je manja od tih 50%?

 

Drugo, meni ovi ruski fašisti ne deluju baš tako opako kada su babe toliko spremne da ih verbalno čereče bez posledica. Valjda će Putler reagovati da se to ispravi.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče švajcarskih sankcija, meni djeluju još licemjernije nego evropske, jer su suštinski ograničene na to da ruski entiteti/pojedinci koji su sankcionisani ne mogu da rade biznis iz Švajcarske u drugim zemljama - da se sama Švajcarska ne bi izložila opasnosti od kršenja sankcija drugih zemalja - ali je u samoj Švajcarskoj za sada business as usual, čak i za pojedince/entitete koji su na EU listi sankcionisanih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyrus Smith said:

Na stranu što sam prilično siguran da nuklearna bojeva glava ne putuje pod pratnjom par policijskih kola ne vidim otkud sigurnost da je u pitanju slanje poruke kada slične slike i video klipovi postoje od ranijih godina.

 

 

.

 

Naravno da ne putuje...i naravno da ne putuje po Moskvi...i naravno da na twiteru sve izgleda mnogo strasnije...

 

 

Putuje svake godine, vec petnaestak godina, prakticno istog dana u februaru iz Ivanovskog regiona do poligona Alabino u podmoskovlju, gde ceka majsku paradu...Znam da na twiteru to ima drugu dimenziju...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Klotzen said:

S 300/400 mit je ovim ratom srušen. Kao što vidimo i jedni i drugi koriste avijaciju i čak i ako usvojimo propagandne cifre kao stvarne gubitke oni su minimalni. Dakle S 300/400 nije nikakva boli glava tehnologija nego kao i zapadne PVO. Možda čak i gore jer za njih smo videli da pogađaju 50-60% ciljeva a ovi ni toliko. Iznenadilo me da Ukrajinci koriste avijaciju ali kad bolje razmislim bolje da ih koriste sad dok mogu jer će im ovi brzo uništiti aerodrome.

 

 

Ako avioni lete nisko ko u slucaju sa ukrajinskim MiG-29 onda nema neke vajde od dalekometnog PVO ne bitno ciji je. Ali u slucaju WW3 ne ocekuje se da ce obe strane da lete nisko vec na vecim visinama da bi bili znatno efikasniji u vazdusnim borbama.

 

Inace tesko da imas rat gde je npr americki pvo morao da gadja avione, dakle ne vidim bas odakle ti podatak od 50-60% uspeha.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Znam za te fejk video, ali danas znati sta je fejk i sta nije je jako tesko. Svakako su sruseni avioni,ali ocekivao sam i da bolje koriste avione Rusi sa tim da su im ''pocepali'' vazdusnu odbranu. Svasta sam vdeo na njihovim kanalima,ali uglavnom tvrdnjeo o gubicima daju sa videom..i sigurno je da imaju vise gubitaka nego Rusi, li su pokazali Bajaktar ili kako vec koji je dron i skidaju ih lagano. 

Ma znam,mozda jes skinuo par, sad da li je bas sst,malo moguce..gde znam 🙂

Ako je "samo" par spomenik da mu podignu, i da ode u neku dobru akademiju da predaje dog fight taktiku.
Nema više ćaletove ekipe da me ispravlja a sve imam osećaj da će neko da mi podvikne da ne lupetam, ali s300 se nije pokazao preterano ako je uopšte.Ako je nešto zaista oborilo nekoga to je trupna pvo strateški su izgleda razbijeni prvi dan.
I dalje mi je neverovatno kako nisko lete pogotovo helikopteri, da je moral malo jači ne bi se denacifikatori bahatili tako. Imam jedan udžbenik generala Zdenka Ulepića gde navodi da je pvo izgubio svaki smisao ako reaguje samo na ono što vidi.
Ako postoji organizacija koja će da prati letove, postavi pvo, izdaje naređenja onda ima nekog smisla. I meni izgleda da je ovde pukla komandna linija Kraljevina Jugoslavija style.

Ono što je za Ukrajinu dobro je da jošš uvek lete i da VKS nije uspela da gospodari nebom, to je iznenađenje i svakako pokazuje na čijoj strani je moral viši. Čujem da su u dubini Ukrajine napali helikoptersku bazu UA i da lete kao na vežbama što mi je čudno i neverodostojno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, djura.net said:

Vidim ovih dana I po ovom forumu koliko je ruska propaganda jaka. Prica o tome kako su mnogo jaki I kako je Ukrajincima najbolje da se momentalno predaju I ispune sve sto se od njih trazi je cista ruska propaganda na kojoj se radi decenijama. Ista je I prica oko toga da je zapad ostavio Ukrajnu na cedilu, po sredi je uzasno komplikovan politicko/ bezbedonosno/propagandni proces. Ali Rusiji odgovara da se na taj nacin sto vise govori jer ima ogromnu beneficiju of toga. O tome kako je Ukrajna nacisticka drzava a vodi je covek koji je poreklom Jevrej I cija je porodica nahebala u holokaustu ne vredi trositi reci. Ali hiljadu puta ponovljena laz...

Rat je njesra, ginu I stradaju svi, uz to I mnogo kosta. Ko zna sta nam donose naredni dani, meseci I godine?

 

Da, za Ukrajinu je najbolje da sto pre udju u pregovore i to nema veze sa propagandom. Ovo sto pise devil je tipicna armchair general spika, lako je brojati polupane avione, tenkove, sta god. Ono sto je u pozadini svega je da infrastruktura biva razjebana, putevi, kuce i ono najgore: ljudi ginu. 

Prvo, Ukrajina osim istoka nema liniju fronta... Rusi su im usli u pozadinu i desantima prave pometnju. Ukoliko Rusi povezu liniju (na primer Dnjepar - Krim - Donbas) pregovori ce biti dosta tezi. Cim je objavljena opsta mobilizacija, izlaze recepti za koktele i politicari paradiraju sa kalasnjikovima to znaci da vojska je prilicno u haosu. Ne kontrolisu nebo sto ce reci da svaka pomoc koja im moze doci to moze samo jednim putem a to je preko granice sa Poljskom. Sta se desava kada i taj put nestane? 

 

Drugo, Putina, kao i 99% diktatora, na vlasti odrzava imidz. A njegov imidz je nepobedivostm tj on je ovim ratom odigrao all in. Sta mislis, ako se on oseti ugrozenim, kako ce da izgleda nastavak rata? Vidis, i mi smo (bar severno od Kosova) jedno dva meseca ziveli u ubedjenju da nam NATO ne moze nista... padne tu par bombi, sirene, ali manje vise naviknes se. E onda je pocelo po mostovima, termoelektrana, pa nema telefona... pa je pocelo da boli. Sta mislis, da Ukrajinu ne ceka isto to samo 5x gore? Jer ako je u NATOu 99 bilo malo razuma, garantujem da ga u Rusiji nema. 

 

Poenta je, lepo je citati o odbrani domovine u udzbenicima, mozda bude i neka pesma. Ali rodina ne ide nigde, a zivot je samo jedan. Bas bi voleo da pitaju rodbinu onih iz voza ili roditelje Milice Rakic, da li misle da je kurcenje bilo vredno zivota njihove dece, brace, sestara... batali tu pricu.   

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@urosg3

 

Zato sto Ukrajina ima dosta pomocnih aerodruma iz SSSR ere, a MiG-29 je radjen da koristi bas te zapustene cesto i gadjane piste jer ima stajni trap masivniji nego avioni na nosacima aviona, i ima usta usisnika i na ledjima istog pa moze da zatvori prva usta i tako ne usisava kamenje, gelere i jos sto sta na pisti.

 

FAls1.jpg

 

Naravno moraju da zakrpe rupe koliko toliko.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Cyrus Smith said:

Na stranu što sam prilično siguran da nuklearna bojeva glava ne putuje pod pratnjom par policijskih kola ne vidim otkud sigurnost da je u pitanju slanje poruke kada slične slike i video klipovi postoje od ranijih godina.

 

Ko hoće da veruje u mit neće prestati sada. Što se efikasnosti S sistema tiče kolika je ona ako je manja od tih 50%?

 

Drugo, meni ovi ruski fašisti ne deluju baš tako opako kada su babe toliko spremne da ih verbalno čereče bez posledica. Valjda će Putler reagovati da se to ispravi.

 

Putin od 2008. na ovamo kada god zakuva koristi nuklearne rakete da plaši zapadnu javnost. To nisu uvek ratovi nego i situacije kada se pokoška sa nekim sa zapada oko neke teme. Tada on koristi ovakve situacije jer zna da će na zapadu da se to odma nađe u medijima u smislu "eno rusi šalju nuklearke negde".

 

Kolika je efikasnost S-ova nećemo nikad saznati jer Rusi neće tu bruku nikad izneti. Do sada su nastupali sa pričom kako je njihov sistem efikasan preko 90% i smejali su zapadu i ispali bi smešni da nam daju prave cifre.

 

Mit je građen na tome što S-ovi nikad nisu ni bili u nekom ratu. Odnosno bili su u nekim manjim ratovima gde su takođe bili loši, ali tu realno postoji opravdanje da uslovi nisu bili za poređenje. Ovde sada obe strane imaju S-300, Rusi i S-400 i vidimo da ne mogu mnogo da učine. Tačno je što kaže @MeanMachine da se leti nisko ali ne leti se nisko tokom cele misije a Ukrajina nije tako velika zemlja da avioni doleću sa par hiljada kilometara daljine. Imamo snimke na kojima vidimo avione na 1km visine što je dovoljna visina da bude oboren od strane S sistema. Nisko se leti samo u blizini fronta što je i normalno jer time smanjuju vreme za reakciju protivniku.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, shonke said:

Čekaj, ako Švedska i Finska uđu u nato ova njegova konkubina je najavila da će da ih napadne? Pa, da se pozdravljamo polako?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

.

 

 

Zaharova naravno vise lici prodavacicu sa pijace, ali sta je ona zapravo rekla...Da smatra politiku neprisojedinjenja ove dve drzave vaznim faktorom stabilnosti i bezbednosti Evrope, da ce pristupanje imati ozbiljne vojno-politicke posledice...

 

I sta tu tacno nije tacno?..ako oni stupe u NATO nista se ne menja? Pristupanje NATO nije za Finsku vojno -politicko pitanje??

 

U stvari puna izjava je bila...na vrh ovog tvita dodas, " to je unutrasnja stvar ove dve drzave"...a na kraju " te vojno - politicke posledice ce zahtevati nas odgovor"....I

 

Iako NATO u svojoj doktrini ima RF kao protivnika, ovo ne znaci da ce oni raspaliti raketama po Helsinkiju., nece verovatno organizovati Fleshmob i stavljati cvece na granicu...ali raspored ruske armije u tom regionu ce sigurno pretrpeti izmene, jer se upravo na tvoje granice installirao vojno-politicki savez sa budzetom vise od trilion dolara...

 

 

.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Klotzen said:

Kolika je efikasnost S-ova nećemo nikad saznati jer Rusi neće tu bruku nikad izneti.

Znači ne znamo kolika je ali znamo da je bruka. Dobro.

 

9 minutes ago, Klotzen said:

Ovde sada obe strane imaju S-300, Rusi i S-400 i vidimo da ne mogu mnogo da učine

Ne vidimo. Ne znamo ni da li Ukrajinci uključivali S sisteme ili su odlučili da ih kriju kao mi pre 20+ godina, ne znamo da li su Rusi dovukli S400 koji nije predviđen da prati trupe u manevru, ne znamo ništa pouzdano ali znamo da su bruka. Confirmation bias.

Edited by Cyrus Smith
slovo
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyrus Smith said:

Znači ne znamo kolika je ali znamo da je bruka. Dobro.

 

Ne vidimo. Ne znamo ni da li Ukrajinci uključivali S sisteme ili su odlučili da ih kriju kao mi pre 20+ godina, ne znamo da li su Rusi dovukli S400 koji nije predviđen da prati trupe u manevru, ne znamo ništa pozdano ali znamo da su bruka. Confirmation bias.

 

Ako jedna Ukrajina već treći dan koristi avijaciju, a oni nemaju baš mnogo aviona, to znači da je efikasnost prilično niska. Da je makar 50% Ukrajina više ne bi koristila avijaciju.

 

Sa druge strane Ukrajinci koriste S-300 to je potvrđeno i od Rusa. Recimo za ovo gađanje stambene zgrade u Kijevu jutros sami Rusi tvrde da je to Ukrajinska S-300 raketa. I opet nema nekih većih uspeha. Čak i ako uzmemo da je ukrajinska cifra od 12 aviona tačna to i nije neki uspeh obzirom da 9 od 10 raketa treba da pogodi cilj a Rusi lete non stop iznad Ukrajine.

Link to comment
Share on other sites

Stvarno sumanjam u te price da Ukrajinci nemaju nista jer bi ih ovi satrli, stavise verujem da ce uskoro imati josmnogo vise oruzja. Problem Ukrajincima pravi ogroman broj spavaca koji se sad aktivirao,ali dobro deluju i protiv njih.

 

Mislim ako ne budu dobili dobru podrsku bar u oruzju ne mogu oni dugo da se brane,ali mislim da ce im bar to dati.

 

S-300 pa i ovi noviji su jedno obicno sranje koji u principu bar sto pratim ove ratove nije nigde nista donelo. Samo mislim da su ovi Turski dronovi brutalni i nemam pojma odakle im i oni im prave nered. Mislim da Rusi nisu ni krenuli nesto avionima da bi se ukljucio pvo, vide sam da su oborili par ti balistickih raketa, ali verovatno je proslo 100x vise.

 

Rusi npr imaju problema i sa gorivom i bukvalno ostanu bez benzina, cekaju da ih neko napuni ili pobegnu iz njih. Nisam bas siguran da su i pored toliko vremena tako dobro pripremili napade, uci se dete da se osamostali..

 

Sta Rusi misle da ce ovim postici, ako su ih mrzeli 80% sad ce ih mrzeti 101%..a oni sem Belorusije i mozda Kazahstana nemaju zemlju u okruzenju sa kojimsu u dobrim odnosima, a iskreno ne verujem ni da ih beloruski narod voli,ali jednostavno imaju diktatora.

Link to comment
Share on other sites

Mnogo propagande i laznih vesti. Na kraju vest o "herojskoj pogibiji" uz poruku "jebite se" posade s Ostrva Zmija nije tacna. Ljudi se predali, eno ih zivi i zdravi na Krimu.

 

Ne znam da li ste videli sliku kako raketa zemlja-vazduh pogađa višedpratnicu, jebeno jezivo. Očigledno nestručno baratanje opremom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Cyrus Smith said:

Mislim da je Rusima najbolje da se povuku pre nego što se susretnu sa "badass" naoružanim civilima:

 

 Ako neko od ovih i sličnih stvarno pripuca kolateralna dobit su snimci o napadima na civile po tviteru. How about that for propaganda.

Ovo je tužno i ne treba praviti fore na račun ovoga.

Ono što je još tužnije je sam jutros vidio snimke ljudi na prospektu Peremohi, na mjestu gdje su tokom noći vođene borbe, kako stražare sa kalašnjikovima u civilnoj odjeći i kažu da im je vojni odsjek izdao oružje, ali ne i legitimacije, jer nema vremena.

Ti ljudi formalno nisu vojno osoblje, već naoružani civili, ako budu zarobljeni sudbina im zavisi bukvalno samo od discipline i dobre volje ruskih vojnika.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Klotzen said:

Ako jedna Ukrajina već treći dan koristi avijaciju, a oni nemaju baš mnogo aviona, to znači da je efikasnost prilično niska. Da je makar 50% Ukrajina više ne bi koristila avijaciju.

Može i da znači da ih Ukrajinci stručno koriste dalje od aktivnih sistema, za iznenadne napade u niskom, letu sa improvizovanih aerodroma. I ne znam gde je potvrđeno tačno šta Rusi koriste.

 

15 minutes ago, Klotzen said:

Sa druge strane Ukrajinci koriste S-300 to je potvrđeno i od Rusa. Recimo za ovo gađanje stambene zgrade u Kijevu jutros sami Rusi tvrde da je to Ukrajinska S-300 raketa.

Čak i da je ovo tačno ima mnogo mogućih alternativnih objašnjenja. Rusi poznaju svoj sistem i lakše im je da izađu na kraj sa njim, Ukrajinci ga koriste kao i mi, kratkim uključenjem radara, ispaljivanjem šta se može i opet u ilegalu, dodaj po potrebi.

 

I ne znam šta si se uhvatio za tu brojku od 90 ili koliko posto. Takve stvari se daju u kao i potrošnja kola u katalogu, u idealnim uslovima. Ustvari znam, confirmation bias.

 

Uostalom i "efikasnost" patriota u zalivskom ratu je isplivala dosta kasnije, u početku je bila propagadnno naduvana.

Edited by Cyrus Smith
slovo
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...