Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Ma sve je u redu dok je mrskih "Engleza". Zato se i Ruje ovi sto vole da budu prirodni najvise o njima deru. Sve ostale pa cak i neke  Nemce ili Amere ponekad moze neko da nahvata na emocije, a mrske "Engleze" jok. A ne moraju oni obavezno da budu stanovnici Britanije, i dalje su "Englezi". A Rujama neka je na čast što puštaju sve one ludake na TV. Ono ni pop Filaret nije pričao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ma sve je u redu dok je mrskih "Engleza". Zato se i Ruje ovi sto vole da budu prirodni najvise o njima deru. Sve ostale pa cak i neke  Nemce ili Amere ponekad moze neko da nahvata na emocije, a mrske "Engleze" jok. A ne moraju oni obavezno da budu stanovnici Britanije, i dalje su "Englezi". A Rujama neka je na čast što puštaju sve one ludake na TV. Ono ni pop Filaret nije pričao.

E jebiga sad hoces da kazes da je Devil sa svojim bomardovanjima isti kao ovi sto hoce London da rokaju.

Nijesam to ocekiva Milenko od tebe.;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Klotzen said:

86% Ukrajinaca smatra da je neophodno nastaviti borbu.

 

Mogu da stave koji hoce procenat, klasicna propaganda i pokrice za politicko i vojno vodjstvo, ja ne verujem da taj procenat prelazi 50%.

Kao oni Rusi sto su podrzavali da se napadne Ukrajina sve dok nisu dobili poziv za mobilizaciju. Sto bi rekao nas narod lako je tudjim gloginje mlatiti.

Kao sto rece moj kolega @Eddard na nekom drugom topiku, zasto da bude sve crno-belo, nego da postoji 50 nijansi sive, tako da bi prava anketa, ne ovo, bila sa vise opcija, malo vise detalja.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Devile, jesi ti pri sebi?

 

Daj majke ti, ajde uključi mozak pre nego što se isključiš iz sveta video igrica i uključiš u stvaran svet. Koliko godina imaš, života ti? Dam ti maksimum 19. Ako si stariji, onda je ovo što pišeš pomalo tužno.

 

Rekoh ja da je ovde potrebna jedna tema: Politika/Rat za decu. Ima ovde jos legendi geopolitike koji se vode logikom, prestace da napadaju Ukrajinu, kad im padnu bombe po Moskvi. Hoce prestati, ali sa konvencionalnim naoruzanjem i poslati nuklearke svuda po svetu. 

Moje vidjenje je da ukoliko ne dodje do nuklearne eskalacije, rat ce se zavrsiti na par nacina:

-Deo vrha u Moskvi rusi Putina, sve svaljuje na njega i trazi pregovore o primirju/miru

-Ukoliko Rusi odbrane Krim i deo Donjecka u narednom periodu i stvori se neki status quo na bojnom polju, ide neko dugotrajno primirje kao izmedju Koreja. Rusija je izolovana i vremenom propada dok se te teritorije ne vrate pod Ukrajinu mirnim putem, kao Istocna Nemacka. 

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Ruska vlast je trenutno nacisticka i to je evidentno.

 

NATO mora da da jedno statement raketiranje npr flote u crnom moru i da kaze, ako ispalite jos jedan metak ode vam to i to.

 

Ne vidim drugaciji ishod, bas su se proqrcili. Ovako moze u nedogled, a vec nalaze i nova oruzja. Pre ili kasnije ce morati reagovati 

Razumem sentiment devile, ali nema potrebe da NATO napada bilo koga. Realnost je mnogo drugačija.

 

Umesto toga, ako želite da pomognete herojski narod Ukrajine u borbi protiv zločinačke vojske genocidne i terorističke države Rusije, svako ima barem 2 mogućnosti.

 

1. Pišite svojim poslanicima. Jedno pismo u dve, tri nedelje neće da škodi: Da se nastavi sa podrškom i da se povećaju isporuke. Ono što ide danas, da ide juče, a ono što smo obećali sutra, da se isporuči danas. Možete pisati i direktno komitetima i vladinim telima, svaka zemlja ih ima.

 

2. Donirajte direktno za odbranu, medicinsku pomoć, ili obnovu: https://u24.gov.ua/

 

  • Like 1
  • Love 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, AgroLaki said:

 

Rekoh ja da je ovde potrebna jedna tema: Politika/Rat za decu. Ima ovde jos legendi geopolitike koji se vode logikom, prestace da napadaju Ukrajinu, kad im padnu bombe po Moskvi. Hoce prestati, ali sa konvencionalnim naoruzanjem i poslati nuklearke svuda po svetu. 

Moje vidjenje je da ukoliko ne dodje do nuklearne eskalacije, rat ce se zavrsiti na par nacina:

-Deo vrha u Moskvi rusi Putina, sve svaljuje na njega i trazi pregovore o primirju/miru

-Ukoliko Rusi odbrane Krim i deo Donjecka u narednom periodu i stvori se neki status quo na bojnom polju, ide neko dugotrajno primirje kao izmedju Koreja. Rusija je izolovana i vremenom propada dok se te teritorije ne vrate pod Ukrajinu mirnim putem, kao Istocna Nemacka. 

Tvoje iskustvo sa ratovima je veliko pa  se ti vodis ratu kao odrastao. 

 

 

 

Poslace nuklearke svuda po svetu, mogao bi ti da otvoris temu politika/ rat za decu.

 

Uostalom videcemo sta ce nam buducnost doneti...a dobro jos 200/300 dana, brzo to prodje u nasim godinama.

 

Evo sad pomaze Iran, treba sacekati jos nekog.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rusija ne mora da potegne atomsko oruzije, dovoljno je digne u vazduh npr one kablove izmedju Amerike i Evrope i da zvekne satelite u orbiti izmedju ostalog i GPS/

 

I sad razmislite jel vredi napad na zardjalu crnomorsku flotu, takvog useravanja u zivot Amerike i Evrope?

 

Inace bez GPS, HIMARS je nista spec.

 

Dakle manite se price da ce NATO da preventivno napadne, i da ce Rusija da potegne atomke.

 

Takodje i da Putin kao nesto dobije, on nece vecno da vlada a znamo sta nastaje kad takav diktator umre. 

 

Jednostavno vreme radi za Ukrajinu ali zapad mora biti spreman da je izgradi posle rata, ako je ostavi ko ruinu onda i poraz Putina ne znaci nista.

 

10 minutes ago, ras kass said:

Ukrajinci tvrde da su oborili I cetvrti ka 52 danas. Neki analiticari pisu da Rusi vise koriste helikoptere u zadnje vreme za udare za koje se normalno koristi artiljerija. To bi bio neki signal da imaju problema sa artiljerijom. 

 

Obe strane ih tako koriste, ko nekakve letece VBR-ove. Rusi verovatno cesce zbog HIMARS-a koji im sad poklapa i artiljeriju, jer je verovatno malo ostalo Smerč raketa, Smerč je jedini VBR koji imaju a koji da kazemo prilicno siguran od HIMARSa. 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, AgroLaki said:

Moje vidjenje je da ukoliko ne dodje do nuklearne eskalacije, rat ce se zavrsiti na par nacina:

-Deo vrha u Moskvi rusi Putina, sve svaljuje na njega i trazi pregovore o primirju/miru

-Ukoliko Rusi odbrane Krim i deo Donjecka u narednom periodu i stvori se neki status quo na bojnom polju, ide neko dugotrajno primirje kao izmedju Koreja. Rusija je izolovana i vremenom propada dok se te teritorije ne vrate pod Ukrajinu mirnim putem, kao Istocna Nemacka. 

Politika je takva kakva jeste, a stvaranje rizika za sopstveno stanovništvo ili suprotstavljanje sopstvenim državnim interesima iz altruističkh razloga ili namere da se stvori neka kosmička pravda baš i nije poznato u istoriji. Upravo zato mislim da su ova rešenja sasvim moguća.

 

U politici nema apsolutne pravde niti altruizma. Da je tako, Iran bi već bio potučen do nogu, Saudijska Arabija bi imala međunarodno starateljstvo, Egipćanke bi se šetale u minićima, Severna Koreja bi proizvodila čipove za američke kompjutere, a u Kini bi glavne rasprave u javnosti bile o tome kako najbolje integrisati nacionalne manjine ili kako povećati privrednu razmenu sa Tajvanom.

 

Niko na Zapadu, bar među ovima koji odlučuju, nije toliko lud da direktno napadne vojsku ili teritoriju Russije jer bi to bila igranka bez prestanka. Niko nije lud da građanima Londona, Berlina ili Vašingtona priredi posete atomskim skloništima niti da rizikuje uništenje sopstvene privrede ili infrastrukture. Svaki pogrešan korak bi bio kec na jedanaest za populiste koji bi otvoreno govorili da se „ne treba smrzavati ili plaćati skupe energente zbog neke tamo istočnoevropske vukojebine”, bilo da su na platnom spisku Kremlja, bilo da im je to autonomna ideja. Tu su i nevidljivi pristici poslovnog sektora, kome je cilj da proda automobile, kompjutere, mobilne telefone, filmove, muziku, odeću, kozmetiku, hranu, nekretnine ili nešto deseto relativno velikom tržištu. Pretpostavljam da onog ko mlati pare od prodaje automobila, kompjutera ili telefona savršeno zabole uvo za to da li te proizvode kupuje diktator, ekološki aktivista, ubica, dobroćudni učitelj, terorista ili apotekarka. Elon Musk se nedavno oglasio i ućutao kada je video da se preračunao, ali nije isključeno da će neki krenuti i njegovim stopama. Šta god mi mislili o onome što je javno rekao, činjenica je da ima $$$ i da samim tim ima određeni uticaj. Iako smatram da bi jedini pregovori između RuSSije i Ukrajine trebalo da budu o tome da li će Putler da robija u Hagu ili negde drugde i o isplati ratne odštete, znam da je to na dugom štapu.

 

Verujem da će na kraju biti kao u ovoj rečenici:

 

Quote

...ide neko dugotrajno primirje kao izmedju Koreja. Rusija je izolovana i vremenom propada dok se te teritorije ne vrate pod Ukrajinu mirnim putem, kao Istocna Nemacka

 

Za to vreme RuSSiju će tretirati kao Turkmenistan, Eritreju i slične zemlje - niko ih otvoreno ne napada, ali ih tretiraju kao smrdljiv sir. Mogu oni da kupuju i BMW, iPhone ili Airbus ako daju pare, ali ih tretiraju kao pijanca koji ceo dan provodi ispred podruma pića u kome ostavlja sav novac.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Za to vreme RuSSiju će tretirati kao Turkmenistan, Eritreju i slične zemlje - niko ih otvoreno ne napada, ali ih tretiraju kao smrdljiv sir. 

 

Kakav je ovo samo razmisljanje o narodima nize vrijednosti. Cisti rasizam.

Moj komsija je iz Eritreje, fini ljudi, djeca uredna i cista, uljepsali su nam ulicu kada se igraju.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Amigo said:

 

Kakav je ovo samo razmisljanje o narodima nize vrijednosti. Cisti rasizam.

Moj komsija je iz Eritreje, fini ljudi, djeca uredna i cista, uljepsali su nam ulicu kada se igraju.

 

Koji narod? Praviš li ti razliku između naroda i države? RuSSija je država, doduše diktatorska, a Rusi su narod.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, shonke said:

Šta mislite o tom povlačenju, evakuaciji, bezaniji?
Nešto meni tu nije jasno. Oni su pobegli kao mahniti iz okoline Harkova i nisu priznali da beže već su se pregrupisavali, jel tako?
Ovo sad kako čudno deluje da su povukli stanovništvo, sami kažu da je frka, da je neodrživo itd. Da li je moguće da će stvarno da ostave rezerviste u Hersonu ili da će stvarno da sruše onu branu i potope ko zna koliko naselja i gradova?
Da li je moguće ovako nesto?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Mislim da je to priča Ukrajinaca da malo nerviraju Rusofile 🙂

 

Evakuišu civile da ne moraju da ih snadbevaju. Žele što više da smanje logističke potrebe severno od Dnjepra. Rusi se neće još uvek povlačiti po mom mišljenju jer još uvek imaju operativnu dubinu i Ukrajinci ne mogu direktno da nadgledaju prelazak Dnjepra. Kada se taj mostobran svede na nekih 10km dubine tada će se Rusi povući jer neće biti moguće da se održe. Ukrajinci neće navaljivati, znaju da vreme radi za njih, oni će pritiskati lokalnim napadima, otkrivati ruske tačke odbrane i uništavati ih artiljerijom. Dakle ista taktika koju i Rusi koriste tamo gde oni imaju nadmoć.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ukrajina oko Bahmuta za dva dana ponistila dvomesecni napredak Rusije. Vise ne postoji tacka na frontu gde Rusi napreduju.

 

Sto se tice daljeg razvoja situacije u narednom periodu, ako ne dodje do nekog gamechangera, tj. ostvarivanja pretnji Putlera, hersonska oblast sa ove strane Dnjepra bi trebalo da bude ociscena za par nedelja. U luganskoj oblasti trenutno je na snazi drzanje pozicija i opipavanje pulsa. Mislim da tu jedino moze doci do pokusaja proboja za Svatove, sto bi potencijalno srusilo front, ali je Rusija izgleda dovoljno jaka da se odupre tu, jer je bilo mnogo izvidjackih akcija Ukrajinaca tu, bez vece ofanzive, tako da verovatno imaju podatak da se ne isplati da pokusavaju jos uvek.

 

U poslednjih mesec dana bilo je nekih manjih napada u pravcu Petrivske i malog napretka u pravcu Jehorivke i Sevcenko. To je pravac ka Marijupolju i sigurno bi Ukrajinci zeleli da probojem tog dela fronta podele Ruse.

 

Ne verujem da je to moguce u ovom trenutku, ali kad bi se to desilo, vrlo verovatno bi sledio potpuni slom i Krim bi bio jako ugrozen, imajuci u vidu da bi Kerc bio na dohvat ruke.

 

Od jutros Rusi granatiraju na slepo na desetine naselja sirom celog fronta, tako je obicno bilo prethodnih nedelja i meseci u ocajnickom pokusaju da odbace i sprece ukrajinsku ofanzivu.

Edited by McLeod
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

Ukrajina oko Bahmuta za dva dana ponistila dvomesecni napredak Rusije. Vise ne postoji tacka na frontu gde Rusi napreduju.

 

Sto se tice daljeg razvoja situacije u narednom periodu, ako ne dodje do nekog gamechangera, tj. ostvarivanja pretnji Putlera, hersonska oblast sa ove strane Dnjepra bi trebalo da bude ociscena za par nedelja. U luganskoj oblasti trenutno je na snazi drzanje pozicija i opipavanje pulsa. Mislim da tu jedino moze doci do pokusaja proboja za Svatove, sto bi potencijalno srusilo front, ali je Rusija izgleda dovoljno jaka da se odupre tu, jer je bilo mnogo izvidjackih akcija Ukrajinaca tu, bez vece ofanzive, tako da verovatno imaju podatak da se ne isplati da pokusavaju jos uvek.

 

U poslednjih mesec dana bilo je nekih manjih napada u pravcu Petrivske i malog napretka u pravcu Jehorivke i Sevcenko. To je pravac ka Marijupolju i sigurno bi Ukrajinci zeleli da probojem tog dela fronta podele Ruse.

 

Ne verujem da je to moguce u ovom trenutku, ali kad bi se to desilo, vrlo verovatno bi sledio potpuni slom i Krim bi bio jako ugrozen, imajuci u vidu da bi Kerc bio na dohvat ruke.

 

Od jutros Rusi granatiraju na slepo na desetine naselja sirom celog fronta, tako je obicno bilo prethodnih nedelja i meseci u ocajnickom pokusaju da odbace i sprece ukrajinsku ofanzivu.

Zapravu u Lugansku su juce napredovali za neka tri sela.

 

Meni se cini da ce oni na Bahmut i mozda jos neki deo baciti neko opasno sranje. 

 

Vagnerovci i Kadirovci su pobijeni ovih dana poprilicno. 

 

Ne znam gde je Kadirovu sva ona vojska sa snimaka. To je kad seoski mafijasi dodju u rat gde su jednaki...

 

Pogodili su im kucu gde su spavali..broj poginulih se ne zna, bar ja nisam video. Ima snimak, uzasno izgledaju.

 

Ocekujem uskoro neki ogavan pokusaj Rusa. Neki gas, sta vec, videcemo...

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, MeanMachine said:

Rusija ne mora da potegne atomsko oruzije, dovoljno je digne u vazduh npr one kablove izmedju Amerike i Evrope i da zvekne satelite u orbiti izmedju ostalog i GPS/

 

I sad razmislite jel vredi napad na zardjalu crnomorsku flotu, takvog useravanja u zivot Amerike i Evrope?

 

Inace bez GPS, HIMARS je nista spec.

 

Dakle manite se price da ce NATO da preventivno napadne, i da ce Rusija da potegne atomke.

 

 

Zardjala flota armije koja rusi satelite i ta ista flota pravi kolaps secom kablova itd...

 

Posle pisu da ja preterujem.

 

Vi stvarno verujete u te babske price kako za minut uniste pola Evrope. Znam da niko ne zeli potvrdu toga da li mogu.

 

Sumnjivo mi ovo napredovanje UA kod Bahmuta. Ako su ih vratili toliko nazad, to znaci da su rastureni ili prelaze na neki b plan. Po meni 50/50% mada je moguce i da su potuceni i da prelaze na plan b.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, erwin said:

Ff5T4gUWYAIhTz3?format=png&name=4096x409

 

 

 

 

 

Jel moze neko da javi gasnim i naftnim kompanijama da je cena sirove nafte (i gasa) na berzi otprilike na nivou na kojem je bila pre pocetka rata?


Ono, da i krajnji potrosac, poput prosecnog Dzoa koji sipa dizel za crvenu dvaput nedeljno, oseti olaksanje?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...