Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

2 hours ago, Clash said:

Evo i ovaj ministar

 

Pa ja mislim iz vise razloga:

Sto su mu rekli da odjebe

Sto mu se moze

A mislim da je najbitniji razlog da je to privatna kompanija sa deonicarima koji smatraju da su dovoljno pomogli pa bi se sad mogla i neka kinta uzeti.

Kao sto i proizvodjaci oruzja i opreme uzimaju.

Autogol Ukrajinaca. Koliko god im se ne svideo Musk-ov Twitter poll (sa pravom), ne kažeš nekome ko ti daje važnu konkretnu pomoć da bukvalno odjebe. Budale.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Clash said:

Evo i ovaj ministar

 

Pa ja mislim iz vise razloga:

Sto su mu rekli da odjebe

Sto mu se moze

A mislim da je najbitniji razlog da je to privatna kompanija sa deonicarima koji smatraju da su dovoljno pomogli pa bi se sad mogla i neka kinta uzeti.

Kao sto i proizvodjaci oruzja i opreme uzimaju.


Da da, evo ga. Najveci. 
 

https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4685519
 

China gives Tesla tax break 3 days after Musk's Taiwan advice
 

😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, deez nuts. said:


Da da, evo ga. Najveci. 
 

https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4685519
 

China gives Tesla tax break 3 days after Musk's Taiwan advice
 

😂😂😂

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-63266142

 

U prevodu, nije Pentagon ništa platio za Starlink nego Musk traži da plate od sada. I ima 100% pravo, to je privatna svojina. 

Edited by Darko
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Sad bar znamo zašto se Masku žuri da se ovaj rat završi 🙂

 

Izgleda da su Ukrajinci danas nastavili ofanzivu u rejonu Herosna. Videćemo kako će vesti pristizati, možda je i fake news, bilo ih je dosta ovih dana. Navodno je jutros krenuo napad u pravcu Milove.

 

Saudijska Arabija šalje humanitarnu pomoć Ukrajini u iznosu od 400 miliona $.

 

U Rusiji snimljen transport "novog" oružja :

 

 

 

Protiv avionski topovi iz 50-ih, kažem ja kada nema boljeg dobro je bilo kakvo oružje 🙂 . Ovo bi i ukrajinci trebali da rade jer bi im ovakvo oružje bilo odlično protiv onih sporih dronova.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Smesno mi lozenje na ofanzive kad ne mogu ni jedni, ni drugi nista, osim par sela da uzmu.

 

Ovaj rat moze bukvalno 1000 da traje.

 

Jesu Rusi ispali smesni i jadni i nisu sila kakvom su se predstavljali, ali nisu ni vojska RSK. I nece biti Oluje ni sa jedne ni sa druge strane.

 

Ako Ukrajinci krenu punom snagom, Rusi ce u potpunu mobilizaciju i totalni rat, ako se Rusi zalete svom snagom, NATO ce jace i otvorenije uci u rat.

 

A na kraju, tu je i nuklearni rat kao opcija.

 

Svaka cast Ukrajincima na teritorijama koje su odbranili i povratili, ali do potpune pobede nemaju snage ni jedni ni drugi da dodju i nista od toga. Padace jedno selo, pa ce biti oslobodjeno i tako moze u krug zauvek.

 

Jedina opcija za pobedu Ukrajine je smenjivanje onog manijaka u Moskvi i dolazak neke nove, normalne vlasti.

 

Bez toga, jedina opcija za mir su pregovori i dogovori i kompromisi.

Link to comment
Share on other sites

ne bi se ja slozio sa tom konstatacijom. ovaj rat kosta djavo para a rusima nedostaje svega a para sve manje. kao i svaki drugi rat odlucice ekonomija samo je zajeb sto ukrajina pomoc jos 30 ekonomija sveta dok rusi jadac. prolongiranje rata je i relativna pobeda ukrajine.

 

 

ovo ukrajincima treba za dronove i ameri su dojke ako im ne isporuce:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Don Radonja said:

Je li realno 445 pluseva na ovu debilanu od posta?

Jeste, razlog je sistematsko upumpavanje rusofilije i zaglupljivanje Srbalja putem 95% medija poslednjih 10-ak godina, kombinovano sa sklonošću našeg stanovništva ka laganeze prihvatanju najneverovatnijih teorija zavere i drugih ideja kojima je mesto u hodnicima ovdašnjih psihijatrijskih bolnica. 

Lakše će Srbin poverovati da je Mark Cukerberg gušter (ono jes', liči baaaš) nego da Putin/Rusija gubi rat.

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, Klotzen said:

Sad bar znamo zašto se Masku žuri da se ovaj rat završi 🙂

 

Izgleda da su Ukrajinci danas nastavili ofanzivu u rejonu Herosna. Videćemo kako će vesti pristizati, možda je i fake news, bilo ih je dosta ovih dana. Navodno je jutros krenuo napad u pravcu Milove.

 

Saudijska Arabija šalje humanitarnu pomoć Ukrajini u iznosu od 400 miliona $.

 

U Rusiji snimljen transport "novog" oružja :

 

 

 

Protiv avionski topovi iz 50-ih, kažem ja kada nema boljeg dobro je bilo kakvo oružje 🙂 . Ovo bi i ukrajinci trebali da rade jer bi im ovakvo oružje bilo odlično protiv onih sporih dronova.

 

 

Nece takvi topovi pomoci protiv dronova zato ih Ukrajinci ni ne koriste iako ih imaju. Jer ti tesko da ces dron direktno da pogodis a ako ga promasis nista uradio nisi jer cak da granata ima nekakav blizinski upaljac isti je radjen da se aktivira protiv znatno vece mete jer je u sustini blizinski upaljac cesto mali radarcic. Blizinski upaljac za zujalicu je daleko komplikovaniji i skuplji i cini mi se da ga do sad niko i nije radio vec postoje neka resenja (npr Nemci razvijaju) koja ustvari tempiraju granatu na izlasku ustima cevi (vremenski upaljac) ali to zahteva daleko napredniji sistem upravljanja vatrom.

 

Rusima ti 57mm topovi su pak korisni protiv lakse oklopljenih vozila koja Ukrajinci koriste odlicno, ustvari 57mm je bolja opcija nego tenk u tim situacijama.

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Darko said:

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-63266142

 

U prevodu, nije Pentagon ništa platio za Starlink nego Musk traži da plate od sada. I ima 100% pravo, to je privatna svojina. 

Pa jeste, nego on je prvi sam to ponudio, niko ga nije terao. Valjda je i on mislio da će to trajati par dana, pa da ispadne car. U stvari bi veći car  ispao da ćuti i ništa ne dira dok se sve ne završi. Ovako ispada jajara. Mislim njegovo pravo, ali ipak. Ako izigravaš nekakvog altruistu i slično, onda to i budi, šta si se stis'o.

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Evo i Girkina salju na front..

 

 

 

Na telegramu se vrti informacija da ruski generalstab ce tuziti razne ruske telegram kanale npr pominje se on, ribar, wargonzo, grayzone itd jer podrivaju rusku armiju, pa je verovatno Grikin odlucio da ode na front nego da ceka samoubistvo u celiji.

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Dragan said:

 

Na istoku bi glavni cilj bio Svatove, na jugu Kahivka / Sihurivka.

Nakon sto osvoje Herson (a mozda i pre) i na taj nacin nisu vezani za taj deo fronta,

otvara se novi front (najverovatnije iz Orhiva / Wuhledara) sa pokusajem proboja ka Melitopolu / Mariopolu.

 

 

Stalno se ponavlja da je cilj ukrajinskih napada na Hersonskom frontu Kahovka. To nije tacno. Nova Kahovka se nalazi sa istocne strane reke Dnjepar i Ukrajinci je ne mogu zauzeti sa strane Hersonskog fronta, odnosno akcijama koje se vode uz zapadnu obalu Dnjepra. Cilj je stavljanje pod vatrenu kontrolu puta Kahovka-Herson i eventualno blokiranje prelaza preko Kahovske brane, znaci gradic Berislav je cilj koju Ukrajinci pokusavaju da dosegnu u ovoj fazi. Iako znatno ostecen most kod Kahovke u tom pojasu je jos uvek moguce preci reku Dnjepar i snabdevati trupe na Hersonskom frontu, za razliku od antonovskog mosta gde logista moze da prelazi jedino brodovima, a i to je rizicno i opasno. ZNaci glavni logisticki pravac Rusa je jos uvek kroz Kahovku. On jeste ogranicen, ali su Ukrajinci jos uvek daleko od puta da mogu da skroz zatvore i tu poslednju logisticku rutu za Herson. Zato je cilj da se sto vise priblize putu Herson-Kahovka i onemoguce Rusima bilo kakvo snabdevanje grada Hersona i okoline. Na taj nacin se bitka za Herson izmesta iz urbane sredine u ruralno podrucje. Kada se taj put presece Rusi u Hersonu imaju dve opcije, da pokusaju da pobegnu ili da se predaju. Nakon presecanja puta Herson-Kahovka, a mozda u jednom momentu i paralelno sa tom operacijom usledice napad na Snihurivku i okolinu sa ciljem da se smanji strateska dubina Rusa na samom hersonskom pravcu. Kad se zauzme istocna obala reke Inhulec, Snihurivka nece vise moci da se brani i taj napad ce se zavrsiti uspesno veoma lako. Do napada na sam grad Herson nikad nece doce, cilj je izolovati i naterati Ruse na predaju ili povlacenje. Zbog toga je ova bitka nazovimo je za desnu obalu Dnjepra ili Berislav, kljucna za dalju sudbinu celog hersonskog fronta. 

  • Like 11
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

Nece takvi topovi pomoci protiv dronova zato ih Ukrajinci ni ne koriste iako ih imaju. Jer ti tesko da ces dron direktno da pogodis a ako ga promasis nista uradio nisi jer cak da granata ima nekakav blizinski upaljac isti je radjen da se aktivira protiv znatno vece mete jer je u sustini blizinski upaljac cesto mali radarcic. Blizinski upaljac za zujalicu je daleko komplikovaniji i skuplji i cini mi se da ga do sad niko i nije radio vec postoje neka resenja (npr Nemci razvijaju) koja ustvari tempiraju granatu na izlasku ustima cevi (vremenski upaljac) ali to zahteva daleko napredniji sistem upravljanja vatrom.

 

Rusima ti 57mm topovi su pak korisni protiv lakse oklopljenih vozila koja Ukrajinci koriste odlicno, ustvari 57mm je bolja opcija nego tenk u tim situacijama.

Ovo je definitivno za ciljeve na zemlji (kao što su naši zlikovci koristili prage da gađaju po Sarajevu i drugdje), i eventualno helikoptere.

Ono što mene od početka čudi na obje strane je da ZU23 nemaju bolji učinak protiv dronova, ovako laički mi djeluje da bi to zbog saturacije prostora koju može da postigne (pogotovo u četvorocjevnoj šilka konfiguraciji) trebalo da bude savršeno oružje za odbranu od dronova, a obje strane imaju sigurno hiljade komada u naoružanju.

Link to comment
Share on other sites

Ukrajinci izbegavaju gradske borbe jer cuvaju civile i svoje vojnike, sto je za svaku pohvalu i generalno, ali se pokazalo i kao efektivno na frontu. Svaki veliki grad (izuzev Hersona) koji su Rusi osvojili osvojili su uz ogromne zrtve, kao sto sad prilaze Bahmutu, dok su ih Ukrajinci hvatali u dzepove na brisanom prostoru gde nema odbrane.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Girkin odavno traži da ide u vojsku ali ga nisu hteli. Sada su verovatno procenili bolje da ga pustimo u vojsku nego da piše po telegramu ono što je pisao. Neki kažu da je u nekoj dobrovoljačkoj jedinici. 

 

@MeanMachine

 

Nisam ni mislio na taj model nego uopšteno na ww2 stil PVO oružja. NA primer KPV ili ovo što je Beonegro pominjao (toga imaju preko 1000). Jedino što mi pada na pamet je da nemaju velike rezerve municije za to no opet to u ovakvom ratu i nema neku bolju primenu od ovoga. Doduše možda i koriste ali ne dozvoljavaju da se snimaju pozicije pa i ne znamo.

Link to comment
Share on other sites

Trenutna situacija na Hersonskom frontu, na onom delu koji sam spominjao u prethodnom postu. Nakon ukrajinskog proboja Rusi su stabilizovali front na svojoj vec pripremljenoj drugoj liniji. Ona pocinje od veoma utvrdjenog dela koji se nalazi oko onog ukrajinskog mostobrana, to su sela Sasljive, Bruskinske, Isenka, Bezvodne, Staricja, Sadok. Pored ovih mesta na liniji fronta, ovde Rusi imaju i dubinu u odbrani sa citavim nizom utvrdjenih mesta u dubini teritorije od kojih je kljucno naselje Ckalove odakle se i komanduje ovim delom fronta. Linija fronta se nastavlja sa naseljem Borozenske. Ovo selo je izuzetno utvrdjeno, pored njega postoji i mali aerodrom sa pratecom infrastrukturom, kao i objekti vojne infrastrukture. Dok nije doslo do prethodnog proboja fronta ovo mesto je bilo centar odbrane, odakle se upravljalo vojnim akcijama, kako ofanzivnim, tako i defanzivnim. Naravno, nalazi se na raskrsnici puteva i iz njega je lako i brzo stici na bilo koji deo fronta. Dubinu mu daju takodje utvrdjena naselja Nova Kuban, Kosara, Kucerske, kao i mreza puteva sa kojom je povezan u unutrasnjosti sto garantuje sigurno snabdevanje fronta. Ovo je strateski najbitnije mesto na frontu, a samim tim i najbolje branjeno i najteze za osvajanje. Zatim ide selo Suhanove, iza kojeg se u dubini nalazi vojna baza Cervoni Jar. Front se zavrsava sa selom Milove, koje je zasticeno i prirodnom preprekom, dubokim rukavcem Dnjepra (racunam da ce Rusi srusiti, ili su vec srusili most preko tog rukavca). 

Sva ova naselja su veoma utvrdjena i imaju stratesku dubinu. Ukrajinci vec dugo pokusavaju da probiju zapadni deo ovog fronta oko ukrajinskog mostobrana, ali nisu uspeli da naprave veci uspeh.  Deo oko Borozenske je takodje jako utvrdjen i jako ga je tesko probiti. Takodje i Milove je tesko probiti u frontalnom napadu zbog prirodne prepreke. Medjutim izmedju Milove i Suhanova je veliki prazan prostor, koji omogucava Ukrajincima da u manevru zaobidju rukavac Dnjepra i brzo izadju na put koji od Suhanova ide ka Milovu. Na taj nacin im se otvaraju dve mogucnosti da napadnu selo sa boka, ali i da ga skroz zaobidju i stave u potpuno okruzenje, jer i juznije od sela postoji znatno veci rukavac Dnjepra ili mozda cak i neka reka, tako da bi bilo veoma lako staviti Milove u okruzenje. Takodje i samo selo Suhanove predstavlja najslabiju tacku na frontu i moguc je proboj i kroz samo selo, ako se odluci da se ide u siri proboj. 

Ukoliko vremenski uslovi dozvole, ovaj proboj bi mogao da se forsira skroz do sela Novoarijsk, gde je postavljena treca, poslednja linija odbrane na putu do Berislava. Na taj nacin bi vec u postavci nove linije fronta zaobisli prirodnu prepreku o kojoj sam govorio, sto stavlja Ukrajince u veoma povoljan strateski polozaj. 

Ovako dubok proboj bi doveo do urusavanja cele linije fronta, i lakog pada utvrdjenijeg i bolje branjenog zapadnog i centralnog dela fronta. Spominjem vremenske uslove, zato sto ovaj proboj zahteva i mnogo manevrisanja van puteva, a od vremenskih uslova dosta zavisi i mogucnost za te stvari. Ipak, ovo je dosta juznije od ostalih frontova, tako da mislim da ovde jos uvek postoje uslovi za manevrisanje i ozbiljne borbe van glavnih puteva. 

 

Ovo je neka moja pretpostavka kako ce se ovde odvijati stvari. Ocekujem da Ukrajinci narednih dana, ako ne vec i danas krenu u bas ovakvu akciju kako sam je ugrubo opisao. 

Ovaj front je ozbiljan, najbolje ruske jedinice su postavljene ovde. Vrlo malo mobilizovanih, L/DNR  vojske i ostalih skart vojska. Skoro ceo VDV je ovde i jos neke jedinice regularne vojske sa visokom reputacijom. Takodje ni broj vojnika ovde nije problem za razliku od ostalih frontova. Problem je logistika i front se polako urusava zbog toga. Svakim napredovanjem Ukrajinaca logistika je sve losija jer su sve blizi svojim metama i preciznije ih pogadjaju i ometaju dostavu Rusima koja je i ovako otezana zbog srusenih mostova. Ocekujem teske borbe, ali logisticki problemi ce Rusima doci glave na hersonskom frontu.

 

Sta je jedina sansa za Ruse? Za njih je prica veoma jasna. Oni moraju da naprave kontraofanzivu i oteraju Ukrajince dalje od Dnjepra kako bi mogli da obnove svoje linije snabdevanja. U ovom momentu je tako nesto apsolutno nemoguce. Zato im je potrebno otvaranje novog fronta da bi Ukrajinci bili prinudjeni da povuku deo jedinica sa ovog pravca i na taj nacin se promeni odnos snaga na ovom frontu. Zatvaranjem hersonskog fronta, a moja procena je da Ukrajincima za to treba jos oko dva meseca, oslaobadja se veliki broj vojske i tehnike koja se moze koristiti na drugim frontovima, ali i eventualno za zatvaranje drugog fronta koji bi rusi otvorili. Iako Herson deluje strateski nebitno, sto verovatno i jeste tacno, bitka za Herson moze biti odlucujuca bitka u ovom ratu. Prebacivanje velikog broja iskusnih vojnika i tehnike na druge frontove bi poremetilo odnose snaga na njima i dovelo Ukrajince u nepovratnu prednost. Takodje, povlacenje ruske tehnike iz Hersonske oblasti je nemoguce i Ukrajinci bi pored ubistenja najbolje ruske vojske dobili veliki broj tehnike sa kojom znaju da rukuju bez neke prethodne obuke. Dnjepar sa srusenim mostovima je neprelazna prepreka za Ruse i Ukrajinci tu imaju sigurnu granicu koju moze cuvati veoma mali broj ljudi, to im daje i mogucnost da jedinice sa fronta rotiraju sa jedinicama koje cuvaju obalu Dnjepra i na taj nacin dobiju jos vise raspolozive vojske za ratna dejstva.  Ovo je po mom misljenju kljucna bitka koja ce odluciti ishod rata. 

  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa nije to baš mali grad. Imao je 70k stanovnika i praktično je spojen sa Soledarom koji je imao 10k stanovnika. Površinski je to dosta veliko mesto.

 

Neće on još skoro pasti, osim ako se Ukrajinci ne povuku, ali pošto tu ne preti nikakva opasnost od okruživanja to nije tako blizu. To nestrpljivi Rusofili vole da objavljuju svaki drugi dan kako se nešto događa a istina je da još uvek nisu ni počele borbe unutar grada. Ukrajinci drže Opitne a najverovatnije i Ivangrad.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

To su valjda naselja uz Bahmut. Pisao sam ja o tome pre mesec dana skoro.

 

Po ugovoru imaju premije za osvajanje teritorije i isti je djavo da li osvajaju neku poljanu ili grad. Ovo oko Bahmuta je jedini deo fronta gde su Ukrajinci u defanzivi i tu guraju sve, zato sto svuda drugde mogu samo da se brane i Vagnerovci su prirodno zbog ugovora tamo gde mogu nesto da urade.

 

Ali i pored toga mi je taj prodor, ako ne mogu da prodru u dubinu (u dubinu u smislu jos 50 kilometara severozapadno) potpuno besmislen. Slepo crevo, cak i ako osvoje Bahmut, u ovom trenutku izgleda da je potpuno beznacajan za front. A borbe se vode tu vec tri meseca.

Link to comment
Share on other sites

Quote

"Znamo da stvari stoje loše, rat je uvijek loš. Nedavno sam rekao da je svijet trenutno zaokupljen problemom i traži odgovor ko je kriv. To ćemo riješiti kasnije. Ljudi umiru svaki dan. Zaustavimo rat i dogovorimo se. A onda ćemo vidjeti ko je u pravu, a ko u krivu". dodao je Lukašenko.

 

Predsjednik Bjelorusije je rekao da je proces pregovora počeo, ali je zatim zaustavljen.

 

“Zelenskom je zabranjeno pregovarati. Ko mu je zabranio? Zelenski nije nezavisan. Šire lažne vijesti o tome ko je u pravu, a ko u krivu, optužuju jedni druge. To nije pravi izlaz. Hiljade ljudi umire svaki dan, uključujući i nedužne civile. To je jedina istina. Zaustavimo ovaj sukob", izjavio je Lukašenko.


Jos jedan zabrinuti neutralac

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...