Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

13 minutes ago, MeanMachine said:

 

Krivo mi je sto nisu poslali pomoc cim je putinov lud rat poceo. Ovo slanje pomoci kad kgbovac uradi nesto sto im ne svidja je licemerno, doduse bolje ikad nego nikad.

 

  

 

Ako stigne Iron Dome valjda ce dronovi postati proslost, cak ne bih iskljucivo mogucnost da Iron Dome moze da gadja i avione.

 

Inace jedna Tamir raketa cenovno se krece od 20.000 do 100.000dolara dakle itekako isplativo za dronove, npr za iranski S-131 se pominje cena od 25.000dolara a za S-136 oko 50.000dolara

 

 

 

 

Ne brini ti za dronove kao i sve iransko je skart, samo je pitanje vremena kad ce poceti padati sve do jednog. Cak ni ovo im nije nesto isplativo jer se blamiraju sa tudjim oruzjem.

 

Izrael, pa oni imaju znacajno vece probleme u perspektivi od UA i nije njima bas lako dati oruzje. Samo Iranci su sami izazvali kontraefekat.

 

RF ne moze i nece ovim usporiti brzi pad Khersona.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Snjofko said:

Pošto bolesnici ljude kupe sa ulice, bilo bi lepo da se ovde ne nasladjuje pogibijom ruskih vojnika, sto sam par puta vidjao. Hvala.

Kupe ih sa ulice jer ginu u ogromnom broju u Ukrajini, a ne zato sto ne podrzavaju specijalnu operaciju.

Mislili su da ce pregaziti Ukrajinu, opljackati je, kad ono...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MeanMachine said:

 

  

 

Ako stigne Iron Dome valjda ce dronovi postati proslost, cak ne bih iskljucivo mogucnost da Iron Dome moze da gadja i avione.

 

Inace jedna Tamir raketa cenovno se krece od 20.000 do 100.000dolara dakle itekako isplativo za dronove, npr za iranski S-131 se pominje cena od 25.000dolara a za S-136 oko 50.000dolara

 

 

 

 

Iron Dome kad stigne nece promeniti nista sto se tice dronova, ali hoce nesto drugo. Izraelci ih ugase bukvalno i samo padaju..

 

Iron Dome je bas skupa igracka i ta jefna raketa kista vise nego tuce dronova. Oni ce da skidaju avione mada sam misljenja da nema sanse Izrael da im to posalje.

 

Mene bas zanima sta bi mogao Iz fa im posalje, taj prekidac dronova bi morao vec doci. Za ostalo ne znam, ali sam siguran da Iron Dome nece dobiti mada nisam siguran u kojim kolicinama ih ima Izrael. Oni to prosto ne prodaju mislim da im neko ne provali falinke. To cak i ako dodje moze biti rasporedjeno na zapadu UA mada da ponovim, male su sanse za to.

Link to comment
Share on other sites

Nema tu gamechangera niti bolje zastite od ovoga sto trenutno imas, samo bolja organizacija i koriscenje sredstava za ometanje i pogadjanje.

 

Sam nacin ratovanja gde ti koristis dronove kamikaze da bi sejao haos i strah govori da je kraj blizu. Prvo, taj broj dronova je konacan. Ako dobiju novu i novu isporuku, oni da ih proizvedu ne mogu, a ne znam ni dokle ce Iran da ih salje iskreno, istrosice ih verovatno za par meseci.

 

Svaka faza rata prakticno osakacuje ruski potencijal da ista smisleno postignu i bez te nuklearne pretnje, uz nastavak pomoci Ukrajincima u naoruzanju moze samo da dovede do sve vece prednosti koju Ukrajina ima.

 

Pre 3 meseca sam otprilike rekao da je jedina neizvesnost u vezi ishoda ovog rata ta da li ce Putin ispuniti pretnju. Sve ostalo je jasno, Rusija je vec izgubila rat.

 

Posledice rata su takodje neizvesne, da li ce Rusija preziveti kao drzava u ovom obliku i granicama ili ce se ubrzo raspasti i sta ce biti sa Putinom.

 

Scenariji o kojima mastaju rusofili (minus nuklearna zima i kraj sveta) su potpuno nemoguci i to je sasvim jasno.

  • Like 10
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Scenariji o kojima mastaju rusofili (minus nuklearna zima i kraj sveta) su potpuno nemoguci i to je sasvim jasno.

Oni pre svega mastaju o tome da ruZZija izbije na deltu Dunava i da joj samim tim Srbija bude na dohvat ruke. Kao u onom zaninom tresu iz 90-ih.

 

A ako padnu Mikolajiv i Odesa (daleko bilo!) onda je to to. 😞 

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, FrediB said:

Oni pre svega mastaju o tome da ruZZija izbije na deltu Dunava i da joj samim tim Srbija bude na dohvat ruke. 

 

A ako padnu Mikolajiv i Odesa (daleko bilo!) onda je to to. 😞 

 

Pre ce sutra Kurti da se probudi i raspise referendum za "vracanje u ustavnopravni poredak Srbije" i Albanci glasaju 95% za to sjajno resenje nego sto Rusija moze ista uraditi konvencionalnim naoruzanjem na frontu.

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

 

Pre ce sutra Kurti da se probudi i raspise referendum za "vracanje u ustavnopravni poredak Srbije" i Albanci glasaju 95% za to sjajno resenje nego sto Rusija moze ista uraditi konvencionalnim naoruzanjem na frontu.

Ako su zauzeli Hersonsku i Zaporisku oblast, mislis da nece zauzeti Mikolajiv, Odesu i tako sve do delte Dunava? 

Link to comment
Share on other sites

Verovatno cemo na prolece imati poslednji push sa onim sto uspeju da skrpe (remontovani T62, sta uralvagonzavod uspe da proizvede i preostale zalihe), ostatak vojske i mobilisani. Nesto kao Kurska bitka u WWII, posle koje Nemci vise nisu imali velikih ofanziva.

Gubitak ove vojske koja nesto i vredi, locirane kod Hersona, sto je vrlo moguce, bice slicno gubitku Seste armije kod Staljingrada. 

Da ima tamo neko racionalan u Rusiji, poceli bi pregovore danas. 

DOnjeck i Lugansk da se vrate u Ukrajinu, Krim pod UN upravom, referendum za 10 godina o pristupanju Ukrajini, ratna reparacija da se plati besplatnim gasom i ostalim sirovinama koje Ukrajincima trebaju, jer Rusi vise nece imati kesa. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Za Iron Dome bi moralo da se poveća proizovni kapacitet tih raketa. Koliko sam ja čitao sami Izraelci ne obaraju rakete koje ne idu na veće gradove da bi prištedeli jer nemaju dovoljnu proizovdnju kada ovi krenu na stotine da ispaljuju. Mislim da će tu dosta vemena proći između odluke i isporuke, to je možda nešto za sledeću godinu mada sam i ja mišljenja da od toga nema ništa.

 

Ono što bi od izraela dobro došlo su dronovi koje oni imaju odlične. Kao i obaveštajni podaci o Iranskim dronovima, ako to neko ima onda su to oni.  Takođe ono što Izrael dobro radi je modernizacija starog oružja. Na primer one slovenske T--55 su oni modernizovali. Možda oni neupotrebljivi tenkovi koje imaju Ukrajinci mogu na taj način da se osposobe ali i to bi tražilo vreme, to je takođe nešto za ubuduće. Izraelci su modernizovali SU-25, MiG-21 tako da bi možda i to moglo doći u obzir.

 

Pre svega toga bi trebalo rešiti odakle će da uvoze naftu ako se zakače sa Rusima no to bi SAD mogao da pokrije.

Link to comment
Share on other sites

Ovo isto ima uticaj na nastavak rata u Ukrajini.

 

Cena nafte danas manja nego na pocetku agresije.

Crude oil

 

Cena gasa danas ista kao na pocetku agresije.

EU Natural Gas

 

Popunjenost skladista gasa u EU - Gas storage

 

EU - 92 % (1026 TWh)

 

Belgija - 100 %

Danska - 99.8 %

Francuska - 98.7 % (131 TWh)

Poljska - 98.3 %

Hrvatska - 96.2 % (4.6 TWh)

Nemacka - 95.6 % (235 TWh)

Italija - 93.9 % (182 TWh)

Holandija - 92.9 % (129 TWh)

Spanija - 92.5 %

Rumunija 91.3 %
Slovacka - 89.5 %
Ceska - 89.3 %
Portugal - 87.6 %
Austrija - 86.2 %
Madjarska - 78.7 %

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Opet z-likovci udaraju na civilne ciljeve. Izgleda da nema odgovora na dronove - mala brzina, nema toplotnog traga, radio ometanje radi samo djelomicno jer se ne moze raditi kompletni signal jamming iznad svoje teritorije, preskupo je trositi rakete na njih... 
Gledao sam danas snimak iz Kijeva. Pa ono bi trebalo da skida svaki AA top iz ww2.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Plus dugorocne prognoze pokazuju da ce veci deo zime u Evropi biti jedna od blazih u poslednjih 20-ak godina.
Ne bih se ja uzdao u dugoročne meteo prognoze. Tu nema preciznosti posle 5 dana a ne 5 meseci unapred.
Cena gasa će da skoči čim zahladni duze od nedelju dana.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, FrediB said:

Oni pre svega mastaju o tome da ruZZija izbije na deltu Dunava i da joj samim tim Srbija bude na dohvat ruke. Kao u onom zaninom tresu iz 90-ih.

 

A ako padnu Mikolajiv i Odesa (daleko bilo!) onda je to to. 😞 

Ima među njima i manijaka koji buncaju kako je najbolje da Rusija dođe skroz dovde kad osvoji Ukrajinu, pa onda Bugarsku, pa da se oni ujedine sa Rusijom, i javno o tome pisu tekstove. Tj bilo ih je na pocetku, sad ih nesto nema, ali svakako je dobro sto su se upisali na spisak onih koje treba u buvaru ili u ludnicu zauvek. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ima među njima i manijaka koji buncaju kako je najbolje da Rusija dođe skroz dovde kad osvoji Ukrajinu, pa onda Bugarsku, pa da se oni ujedine sa Rusijom, i javno o tome pisu tekstove.

Resavska skola, prepisuju sto jedni od drugih, sto od onog ludaka dugina. 

 

I onaj hantington da je ziv bi prepustio Ukrajinu i jos neke zemlje ruZZiji jer ''braca Sloveni''. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ima među njima i manijaka koji buncaju kako je najbolje da Rusija dođe skroz dovde kad osvoji Ukrajinu, pa onda Bugarsku, pa da se oni ujedine sa Rusijom, i javno o tome pisu tekstove. Tj bilo ih je na pocetku, sad ih nesto nema, ali svakako je dobro sto su se upisali na spisak onih koje treba u buvaru ili u ludnicu zauvek. 

Pa doci ce Ukrajinci. Nije prvi put da nas oslobadjaju. Ne mogu Rusi, istekla im vozacka.

Ko ne slusa Zelenskog, slusace Reznikova. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ima među njima i manijaka koji buncaju kako je najbolje da Rusija dođe skroz dovde kad osvoji Ukrajinu, pa onda Bugarsku, pa da se oni ujedine sa Rusijom, i javno o tome pisu tekstove. Tj bilo ih je na pocetku, sad ih nesto nema, ali svakako je dobro sto su se upisali na spisak onih koje treba u buvaru ili u ludnicu zauvek. 
Pa nekada se za takvo delovanje koristila reč izdaja. A za izdaju se izricala maksimalna kazna.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Klotzen said:

 

Teško onom koga rusi brane 🙂

 

Ovih iz TPUXA su baš neki jadnici. Poginulo je najmanje četvoro ljudi u toj zgradi koji veze nemaju sa ratom. A nije im prvi put da vidim ovakvo nisko likovanje.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Darko said:

Ovih iz TPUXA su baš neki jadnici. Poginulo je najmanje četvoro ljudi u toj zgradi koji veze nemaju sa ratom. A nije im prvi put da vidim ovakvo nisko likovanje.

A ima veze sa Dobro jutro margarinom. U danima kad gadjaju civilne zgrade, puteve i gde gine stotine civila i to jbga rat jer je u UA, ali kad se sami zabiju u zgradu onda treba dan zalosti u Ukrajini jer su poginula cetiri civila, stvarno licemerno. Jos su ih sami ubili..

 

Putlera od tezeg bombardovanja deli to sto bi popio samare da to krene tj suocio bi se sa ww3..gde bi mu glavni adut bio Kadirov..

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...